مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

انواع کیس های مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی یکی از روش های مهاجرت به پرتغال است که در این مقاله می خواهیم در خصوص این موضوع صحبت کنیم و شرایط و مراحل اخذ پناهندگی از این طریق را شرح دهیم. برای کسب اطلاعات بیش تر مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید.

کشور پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده است و غربی ترین کشور قاره ی اروپا به شمار می آید. آب و هوای این کشور بسیار معتدل و مطبوع می باشد. وضعیت اقتصادی پرتغال نیز مانند سایر کشور های اروپایی به نسبت مناسب و زندگی راحت است، تا جایی که لیسبون و کشور پرتغال از ارزان ترین و کم هزینه ترین شهر ها و کشور های اروپایی به شمار می آید و علاوه بر این قیمت مسکن و ملک نیز در این کشور بسیار پایین است.

از لحاظ سیاسی نیز یک کشور آرام و بدون حاشیه و جنگ های داخلی می باشد. همه ی این ها باعث شده است که افراد زیادی که با دلایل مختلف نمی توانند در کشور خود زندگی کنند، پرتغال را به عنوان کشور دوم و مقصد مهاجرت خود انتخاب کنند و یا حتی دست به پناهندگی بزنند. البته روش های مختلفی برای مهاجرت به پرتغال وجود دارد که مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی یکی از این روش ها می باشد.

مهاجرت چیست؟

طبیعتا همه ی افراد جهان تابعیت یک کشور که وطن آن ها محسوب می شود، را دارا هستند. اما اتفاقاتی رخ می دهد، یا دلایلی وجود دارد که برخی از انسان ها زندگی در کشور های دیگر به جز وطن خود را راحت تر و بهتر می دانند و قصد دارند با گرفتن اقامت کشور پرتغال یا هر کشور دیگری شرایط بهتری را برای خود رقم بزنند.

برخی افراد نیز به خاطر مسئولیت هایی که دارند، ملزم به ادامه ی زندگی در کشور های غریبه می باشند. اساسا تعریف مهاجرت نیز به همین شکل است که فردی تصمیم می گیرد ادامه ی دوران زندگی خود و حتی خانواده اش را به مکان دیگری خارج از کشورش منتقل کند. البته مهاجرت روش های مختلفی دارد و با اهداف متفاوتی نیز انجام می گردد که در ادامه بیش تر درباره ی آن ها صحبت می کنیم.

همان طور که گفتیم، مهاجرت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی دلایل باعث می شوند که فرد مجبور به مهاجرت به دیگر کشور ها شود و برخی دلایل نیز تنها برای بهبود شرایط زندگی به وجود می آیند. برای مثال دلیلی مانند جنگ باعث شده که بخشی از مردم سوریه مجبور به مهاجرت به دیگر کشور ها و اعلام پناهندگی به پرتغال یا سایر کشور های اروپایی شوند. اما گاهی فرد تنها برای پیشرفت بیش تر دست به مهاجرت به کشور های دیگر می زند. برای مثال افرادی هستند که دوست دارند برای ادامه تحصیلات در مراتب بالاتر و دانشگاه های معتبر جهان به دیگر کشور های دنیا سفر و مهاجرت کنند.

مهاجرت چیست؟

پناهندگی به چه معناست؟

تعریف پناهندگی کاملا روشن است و به این معناست که شما به دلایلی که زندگی در کشور تان سخت است و جان شما در خطر می باشد، تصمیم می گیرید، مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنید. البته گاهی مهاجرت یا هر کشور دیگری به مهاجرت از طریق قاچاق نیز گفته می شود. چرا که این نوع از مهاجرت در ابتدا بدون اخذ ویزا انجام می شود. البته از راه های قانونی نیز می توانید این کار را انجام دهید. یکی از دلایل پناهندگی می تواند جنگ باشد که جان فرد و خانواده اش را به خطر می اندازد و فرد مجبور به پناهندگی می شود.

مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

یکی از کشور هایی که از مهاجرت از طریق پناهندگی به ویژه پناهندگی ایرانیان حمایت می کند، کشور پرتغال می باشد. البته این که یک کشور اروپایی به راحتی بخواهد با پذیرش پناهندگان خارجی موافقت کند، دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برای مثال یکی از دلایل مهم می تواند کمبود جمعیت در کشور های اروپایی باشد. این کشور ها و از جمله پرتغال با مشکل پیری و کاهش جمعیت جوان و نیروی کار مواجه هستند. پس بهترین روش برای جذب نیروی کار که هزینه ی زیادی نیز برای شان در بر نخواهد داشت، مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی می باشد.

انواع کیس های مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

کیس ها و روش های مختلفی برای مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی وجود دارد. کیس های مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی به 4 گروه تقسیم می شوند.

مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی سیاسی به این معناست که اگر شما مخالف دولت کشور تان بودید و از همین بابت مورد تعقیب و پیگرد قانونی قرار گرفته اید، می توانید مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی را انتخاب کنید. مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی اجتماعی مربوط به حقوق اجتماعی افراد است که ممکن است در وطن خود از دست برود.

برای مثال اگر شما به هر دلیل غیر منطقی از نظر حقوق بشر زندانی شده اید یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید، می توانید پناهندگی را راه حلی برای خود بدانید. مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی مذهبی نیز مربوط به افرادی می شود که اقلیت مذهبی بوده و از حقوق اولیه خود در کشور شان بی بهره هستند. پناهندگی جنسی نیز مربوط به افرادی می شوند که برخی تمایلات جنسی داشته که در کشور وطن خود مانند ایران جرم محسوب شده و از این موضوع شاکی هستند.

مراحل بررسی وضعیت پناهندگی

شما در ابتدا می بایست پس از ورود به پرتغال یک درخواست یا اعلامیه پناهندگی را برای سازمان SEF پر کنید. در مرحله بعد و بعد از 20 روز با درخواست شما موافقت نشود، باید درخواست تان را به کمیساریای ملی پناهندگان بفرستید، تا دقیق تر بررسی شود. این بررسی 48 ساعت به طول خواهد انجامید. اگر دوباره با درخواست شما مخالفت شد، در مدت 8 روز دوباره می توانید به دادگاه کشور پرتغال اعتراض کنید. اگر در نهایت با درخواست شما موافقت شد، برای شما یک اقامت 2 ماهه و موقت در نظر گرفته خواهد شد.

انواع کیس های مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

پذیرش اولیه اعلامیه درخواست پناهندگی

اگر با درخواست پناهندگی موافقت شد، به شما اجازه اقامت 2 ماهه موقت داده می شود، اما این به معنای پذیرش کامل درخواست شما نیست. درخواست شما باید در مراحل بعدی دقیق تر بررسی شود. در این مدت دو ماهه شما می توانید به دنبال شغل و کار بگردید و هزینه های خود را تامین کنید، تا بتوانید راحت تر اقامت پرتغال را بگیرید.

شما در این مدت از حقوق اجتماعی برخوردار بوده و در صورت لزوم به شما محل اقامت موقتی مانند کمپ اختصاصی داده می شود و در این مدت می توانید وضعیت زندگی خود را بهبود ببخشید، تا بتوانید راحت تر اجازه اقامت طولانی مدت را کسب کنید. برخی افراد نیز که جزء قشر آسیب پذیر محسوب می شوند، می توانند از حمایت های دولت پرتغال استفاده کنند. این افراد شامل کودکان، زنان بی خانمان، معلولین و افراد مسن می شود.

حمایت های مالی برای پناهجویان

معمولا در همه ی کشور های اروپایی از پناه جویان حمایت های مالی می شود و در مدت موقتی که زندگی تثبیت شده ای ندارید، می توانید در کمپ بمانید. اگر شما نمی توانید به تنهایی از خود حمایت کنید و از پس هزینه های خود برآیید، سازمان های حمایتی می توانند به مقدار ناچیزی به شما کمک کنند. این حمایت ها می تواند شامل حمایت برای تهیه مسکن موقت، تامین هزینه های روزانه زندگی و …. باشد. در هنگام مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی باید دارایی های خود را برای نهاد های حمایتی شفاف سازی کنید، تا اگر مشکل مالی دارید برای تامین هزینه های خود حقوق دریافت کنید.

مشکلات مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

اصولا پناهندگی به هیچ وجه توصیه نمی شود. مگر در شرایط خاص که جان شما در خطر باشد می توانید از این روش استفاده کنید. اما در غیر این صورت شما با مشکلات زیادی مواجه خواهید بود. چون اکثر مهاجرت ها از طریق پناهندگی به صورت غیر قانونی انجام می شود.

شما باید ریسک های آن را نیز بپذیرید. برای مثال افرادی که می خواهند شما را از مرز رد کنند، قابل اعتماد نیستند و بسیاری از آن ها با دریافت پول هنگفتی از شما هیچ کاری برایتان نکرده و شما را در یک کشور بیگانه سرگردان می کنند. علاوه بر خطرات مالی، خطرات جانی نیز وجود دارد. حتی در بعضی موارد به بسیاری از پناه جویان ساده تجاوز صورت گرفته است یا اتفاقات ناگوار دیگری رخ داده است.

مشکلات مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

شرایط کار و شغل برای پناهندگان

خوشبختانه پس از پذیرش اولیه درخواست پناهندگی شما حق کار کردن و دریافت حقوق در پرتغال را کسب می کنید. اما برای انجام کار باید با کارفرما قرارداد رسمی و کتبی امضا کنید و یک رونوشت از قرارداد را باید به سازمان نظارت به توسعه کار ارائه کنید، تا نام شما در لیست کارکنان ثبت گردد.

کارفرما ظرف مدت زمان 15 روز فرصت دارد تا زمان شروع به کار کارمند یا کارگرش را اعلام کند و دیگر اطلاعات او نظیر مشخصات فردی، مهارت ها، تحصیلات و تابعیتش را به این سازمان ارسال کند. هزینه های یک پناهنده در ابتدا مقدار زیادی نیست و محل اقامت و غذا توسط کمپ ها داده می شود. اما برای تثبیت وضعیت خود و مستقل شدن بهتر است سریع تر یک کار مناسب پیدا کرده و وضعیت زندگی تان را بهبود ببخشید.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه های زندگی در پرتغال بسیار کم است و مردم پرتغال در یک رفاه نسبی قرار دارند. همان طور که در قسمت های قبلی گفتیم، هزینه های زندگی و غذا و اقامت و قیمت زمین بسیار پایین است. حتی می توان گفت پرتغال ارزان ترین کشور اروپا می باشد و افراد زیادی به همین سبب پناهندگی را انتخاب می کنند.

اگر یک زندگی نسبی و متوسط رو به بالا بخواهید باید در ماه حدود 750 یورو به دست بیاورید. اما برای شروع زندگی در پرتغال می توانید روی کم تر از این مقدار نیز حساب باز کنید. البته چیزی که بسیار مهم است، داشتن کار و محل اقامت است. یک محل اقامت متوسط و ساده اجاره ای در حدود 300 یورو در ماه دارد. البته در اوایل پناهندگی می توانید در کمپ بمانید و پس از پیدا کردن کار، اقدام به اجاره منزل بکنید.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان یکی از آسان ترین و مناسب ترین راه ها برای مهاجرت به اروپا است. با توجه به شرایط اقتصادی نسبتاً مناسب در

مطالعه »
دلایل مهاجرت به پرتغال

مهاجرت به پرتغال

سالانه مردم زیادی به کشورهای مختلف مهاجرت می‌کنند. کشور پرتغال با جمعیتی حدود 11 میلیون نفر از دو سو دارای مرز آبی است و یکی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند