بورسیه تحصیلی آلمان

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

بورسیه تحصیلی آلمان

می دانیم آلمان از دسته کشورهای بسیار قدرتمند در مسیر علم و دانش محسوب می شود. در این کشور دانشگاه های بسیار عالی به فعالیت مشغول هستند که این موضوع سبب شده است که بسیاری از جوانان علاقمند به تحصیل در آلمان شوند. بورسیه تحصیلی آلمان یکی از گزینه هایی است که در این مسیر قرار گرفته است و در مقطع، لیسانس، ارشد و دکترا دنبال می شود. در این مقاله قصد داریم بورسیه تحصیلی آلمان را معرفی کنیم و از مزایا و معایب بورسیه تحصیلی آلمان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بورسیه تحصیلی آلمان

چرا صحبت از بورسیه می شود عموم افراد گمان می کنند که تنها باید چمدانشان را بردارند و سفر کنند و دیگر نیاز به بودجه خاصی در این مسیر نخواهد بود. دقت کنید که به طور کلی بورسیه زمانی لذت بخش است که هزینه های تحصیل از سوی دولت مقصد پوشش داده شود و شاید این موضوع سبب می شود که بورسیه اینقدر ارزشمند تلقی شود.

در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی آلمان در واقع شرایطی است که برای دانشجویان خارجی فراهم می شود که در مقاطع تحصیلی مختلف در آلمان تحصیل کنند. شرایطی که برای بورسیه برقرار شده است براساس امتیاز فرد متقاضی رغم می خورد. در نظر داشته باشید که بورسیه های تمام با نیمه بورسیه متفاوت است البته هر یک را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

بورسیه تحصیلی آلمان

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

به طور کلی افرادی که در بورسیه تحصیلی آلمان پذیرفته می شوند از امکانات عالی تحصیل نظیر فضای تحصیل عالی، مسکن، رزومه قوی و … برخوردار می شوند.

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی

 پس از انجام تحقیق و بررسی های اخیر متوجه شدیم اغلب افراد ترجیح می دهند که در مقطع ارشد در آلمان تحصیل کنند، اما به هر حال بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی نیز از دسته قوانین بورسیه محسوب می شود. در این مسیر یک سری از دانشگاه های آلمان فراخوان هایی می دهند که افراد می توانند با استفاده از آن در مقطع کارشناسی تحصیل کنند.

برای بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی باید یک سری مدارک از دوره دیپلم تهیه شود. شما نیاز به ریز نمرات دیپلم دارید و باید پاسپورت با اعتبار 6 ماهه داشته باشید. همینطور فرد باید مدرک زبان انگلیسی برای خود فراهم سازد. در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی نیاز به معدل خوب از دوره دیپلم دارد. بهتر است که معدل فرد کمتر از 17 نباشد. همچنین شما نیاز به 6 قطعه عکس دارید و همینطور باید 2 توصیه نامه از مدرسه خود نیز در پوشه مدرک شما قرار داشته باشد.

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

در صورتیکه تصمیم به ادامه تحصیل  در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان داشته باشید باید شرایط تحصیلی درستی در مقطع کارشناسی داشته باشید. در واقع اینطور که مشخص است عموم افرادی که بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد را هدف قرار داده اند باید از همان ابتدای کار فکری به حال ادامه تحصیل در مقطع دکترا کنند.

دوران کارشناسی ارشد در آلمان به مدت 2 سال برگزار می شود و این طور که مشخص است شما اجازه دارید که 1.5 ترم دیگر مازاد بر 2 سال در این مقطع تحصیل خود را ادامه دهید. بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد عموما رایگان است و البته گاه نیز به صورت نیمه بورسیه نیز دنبال می شود و فرد متقاضی باید خود هزینه های موجود را پرداخت کند.

برای ورود به این مقطع نیاز به آزمون خاصی نبوده و همینطور وجود مقاله و طرح تخصصی نیز بسیار محدود است اما باید بتوانید ایده ای جدید در إهن خود داشته باشید تا از سوی دانشگاه های آلمان مورد پذیرش قرار بگیرید.

یک سری شرط ها در خصوص تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد که باید به طور دقیق بررسی شود ، به عنوان مثال شما می توانید پس از 2 ترم تحصیلی بورسیه خود را تمدید کنید. در نظر داشته باشید که این گزینه برای افرادی است که به صورن نیمه بورسیه توانسته اند به آلمان سفر کنند.

اینطور که مشخص است افرادی که در مقطع کارشناسی در دانشگاه سراسری تحصیل کرده اند در این مسیر شانس بیشتری برای بورسیه تحصیلی آلمان دارند. البته اگر فرد در دانشگاه غیر دولتی نیز تحصیل کرده باشد داشتن سوابق تحصیل بالا از دسته مواردی است که باید قطعا در پرونده شما قرار گرفته باشد و بدون داشتن معدل و شرایط تحصیل بالا ورود شما به بورسیه تحصیلی آلمان محدود است.

مدارک لازم بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

  • فرد متقاضی باید مدرک دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را بر حسب مورد ترجمه کند.
  • او باید از دوره کارشناسی و پیش دانشگاهی ریز نمرات تهیه کرده باشد.
  • کپی صفحه اول پاسپورت وی که دارای 6 ماه اعتبار است الزامی است در نظر داشته باشید که پاسپورت باید صفحات خالی داشته باشد.
  • همچنین نیاز به شش قطعه عکس 6 *4 دارید.
  • شما نیاز به مدرک زبان آلمانی و همینطور انگلیسی دارید البته این گزینه برای بعضی از دانشگاه ها الزامی است و برای یک سری از دانشگاه ها فرصت برای آن تعیین شده است.
  • فرد نیاز به 2 عدد توصیه نامه از اساتید قبلی خود دارد که در این توصیه نامه قید می شود که فرد صلاحیت تحصیل در مقطع ارشد را دارد.
  • بیانیه هدف از دسته مسایلی است که در بورسیه تحصیلی آلمان مقطع ارشد بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

می دانیم که بورس در مقطع دکترا کار آسانی نیست و باید استاد راهنمایی فرد متقاضی را تایید کند که اغلب اساتید از این گزینه به دلیل عدم صلاحیت فرد متقاضی و یا یک سری مسئولیت های مطرح دوری می کنند. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان رایگان است و این موضوع بورسیه تحصیلی آلمان در این مقطع را بسیار جذاب تر می کند و حتی سبب شده است که حتی افرادی از اتحادیه اروپا نیز علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان باشند.

برای اینکه بتوانید بورس در مقطع دکترا داشته باشید باید رقابت سختی را پشت سر بگذارید. اولین گزینه و مهم ترین گزینه ای که باید مدنظر قرار دهید این است که به طور کلی ظرفیت بورسیه تحصیلی آلمان مقطع دکترا بسیار محدود است و الویت با افرادی است که مقطع کارشناسی ارشد را در این دانشگاه گذرانده اند. البته با در نظر گرفتن یک سری قوانین قطعا می توان بورس در مقطع دکترا را هموارتر کرد.

به طور کلی برای اینکه بخواهید بورس در مقطع دکترا داشته باشید نیازی به شرکت در آزمون خاصی ندارید این قانون برای کلیه کشورهای اتحادیه اروپا صدق می کند. یکی از قوانین مهم بورس در مقطع دکترا معدل فرد متقاضی است. معدلی که از سوی دانشگاه های مختلف آلمان تعیین می شود متغیر است اما شما با معدل کمتر از 15 از دوره کارشناسی ارشد نمی توانید بورس در مقطع دکترا شوید گاه نیز از سوی یکسری دانشگاه های برتر این معدل به 16 نیز خواهد رسید.

گزینه بعدی مقالات بین المللی شما خواهد بود، وجود مقاله برای بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا بسیار مهم است. شما باید بتوانید در طول دوره تحصیلات خود یک سری مقالات در ژورنال های معتبر به اسم خود ثبت کرده باشید. گزینه بعدی در خصوص مدرک زبان است و همینطور نیاز به توصیه نامه استاد دارید البته ما مدارک لازم برای بورس در مقطع دکترا را در بخش جداگانه ای به طور دقیق لیست خواهیم کرد. شما باید راه و روش ارتباط با استاد راهنمای خود را به سادگی پیدا کنید به این ترتیب شرایط بورس در مقطع دکترا برایتان آسانتر می شود.

زمانی که برای پروسه بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا در نظر گرفته می شود اصلا کوتاه نیست! در واقع بارها دیده شده است که یک سال تا یک سال و نیم زمان نیاز است و شما در لیست انتظار تایید هستید. به هرحال دانشجو باید برای چندین استاد راهنما همزمان درخواست بفرستد و منتظر پاسخ باشد.

موضوعی که شاید راه حل جالبی برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا به نظر برسد این است که می دانیم به طور کلی سخت گیری های آلمان برای مقطع دکترا بسیار زیاد است بنابراین یک روش این است که شما به طور مجدد بخواهید بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع ارشد اخذ کنید تا بتوانید به استاد راهنمای خود بسیار نزدیکتر باشید و به بورس در مقطع دکترا کمی امیدوارتر شوید.

طول دوران تحصیل در مقطع دکترا در آلمان بین 3 الی 4 سال است و این موضوع به فعالیت دانشجو باز می گردد. پایان نامه شما باید به زبان آلمانی ارائه شود، البته یک سری شرایط نیز وجود دارد که اجازه می دهد در رشته های مهندسی پایان نامه به زبان انگلیسی ارائه داده شود.

تحصیل در این مقطع برای دانشجو هیچ هزینه ای ندارد و حتی دانشجو به صورت ماهانه حقوق نیز دریافت می کند. دانشجوی دکترا مانند تمامی مقاطع دیگر حق دارد که در طول تحصیل به کار نیز مشغول شود و البته 3 ساعت در روز می توانید به فعالیت مشغول شوید و کار شما در قالب پاره وقت خواهد بود.

پس از فارغ التحصیل شدن در مقطع دکترا می توانید به مدت یک سال در این کشور اقامت داشته باشید و به دنبال کار باشید. در صورتی که کار پیدا کردید و به مدت 3 سال مشغول به کار بودید می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

افراد متاهل پس از بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا می توانند برای مهاجرت همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقدام کنند. در حال حاضر تایمی که سفارت آلمان برای مصاحبه در امر ویزا صادر می کند بسیار طولانی است و گاه دیده شده است که فرآیند اخذ ویزا به 2 ماه نیز بیانجامد.

به هر حال از مهم ترین گزینه هایی که برای بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا وجود دارد طرح دکترا و یا پروپوزال است. این طرح باید از سوی استاد راهنمای شما مهم و مورد تایید باشد. روال تحصیل دکترا در آلمان به صورتی است که شما در کلاس درس نخواهید بود و تنها مسیر پروژه خود را با مشاوره استاد راهنما پیش می برید و قرار است که کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام دهید. در نهایت نیز باید پایان نامه ای به صورت کتبی ارائه دهید و به صورت شفاهی هم بتوانید از طرح خود دفاع کنید.

بنابراین بهتر است که در انتخاب طرح دکترا در ابتدا به غیر تکراری بودن آن توجه کنید، هرچه طرح شما کاربردی تر باشد می تواند تاثیر بیشتری بر روی سرعت کار بگذارد. طرحی را انتخاب کنید که ابزارهای آن در دسترس بوده و هزینه معقولانه ای نیز بتوان برای آن نمود و از طرح هایی که گاه دسترسی به آن از محالات است خودداری کنید. در نظر داشته باشید که این بخش کار از سوی استاد راهنما بسیار بسیار مهم است.

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

مدارک بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

مقالات چاپ شده و همینطور تایید شده در ژورنال های مختلف بین المللی از دسته گزینه های بسیار مهم برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا محسوب می شود ، به جرات می توان گفت بدون داشتن مقاله شانس شما بسیار محدود است. بهتر است که نقش پررنگی در کنفرانس های علمی داشته باشید و همینطور ژورنال های چاپ شده از سوی شما نیز قابل قبول باشد.

مدرک زبان از دسته مسائل بسیار مهم برای بورس در مقطع دکترا است بدون داشتن مدرک آیلتس با نمره 7 آکادمیک هرگز نمی توانید به بورس دسترسی پیدا کنید. در بخش قبل اشاره شد که طرح دکترا بسیار مهم است و در واقع بر اساس این طرح استاد راهنما شما را مورد تایید قرار می دهد.

وجود ثبت اختراع جهانی می تواند مسیر بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا را بسیار هموارتر کند البته این گزینه ضروری نمی باشد. موضوع بعدی در خصوص سابقه تحصیلی مرتبط با رشته است  که متاسفانه بسیاری از دانشجویان ایرانی در این بخش دچار مشکل هستند. بهتر است در طول تحصیل در دوره های قبل از دکترا به صورت مختصر هم که شده نقش اجرایی مشخصی داشته باشید.

هزینه های بورسیه تحصیلی آلمان

در نظر داشته باشید که به طور کلی اگر فرد بتواند بورسیه تحصیلی آلمان به صورت کامل دریافت کند هیچ هزینه ای برای او در نظر گرفته نخواهد شد و حتی مبلغی به عنوان حقوق به صورت ماهانه نیز واریز می شود.گزینه بعدی در خصوص افرادی است که در لاین نیمه بورسیه تحصیلی آلمان پذیرفته شده اند این افراد تنها بخشی از بودجه را پرداخت خواهند کرد و بخش دیگر از سوی دانشگاه پرداخت می شود.

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی آلمان

افرادی که ویزای تحصیلی آلمان را اخذ می کنند می توانند از مزایای کار در آینده این کشور برخوردار شوند این افراد می توانند بسیار راحت به کشورهای دیگر عضو شنگن نیز سفر کنند. شرایط تحصیل بسیار عالی برای افراد فراهم می شود.

به طور کلی مشکلی که شاید در بورسیه تحصیلی آلمان دیده می شود این است که فرد در طول تحصیل نمی تواند شغل دائمی داشته باشد و استخدام رسمی شود. پس از فارغ التحصیلی نیز شما باید بخشی از مالیات مربوطه برای اقامت خود را پرداخت کنید.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

مزایا و معایب استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا

این روزها آرزوی خیلی از جوانان ایرانی و دانشجویان خارجی استفاده از بورسیه تحصیلی، به خصوص بورسیه تحصیلی آمریکا است. انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند