مهاجرت به آلمان

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

بر اساس تحقیقات انجام شده درصد مهاجرت ایرانیان در سال های اخیر وضعیت رو به افزایشی در پیش داشته.ایرانیان معمولا به دلیل مشکلات معیشتی و یا به دست اوردن امکانات زندگی و رفاهی بیشتر تصمیم به مهاجرت به خارج از کشور می گیرند. مهاجرت به آلمان به دلیل فراهم کردن امکانات رفاهی مناسب برای مهاجران،پیشرفت های تکنولوژی این کشور  بعد از کشور آمریکا در رتبه دوم مهاجرت های ایرانیان قرار دارد.

کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان که به خلاصه آن را آلمان می نامند یکی از پر جمعیت ترین کشور های اروپا با جمعیت حدود 82 میلیون نفر است.به دلیل بالا بودن سطح علمی دانشگاه ها و معتبر بودن مراکز علمی این کشور،بسیاری از مردم که به فکر مهاجرت هستند  این کشور بزرگ و ثروتمند را به عنوان مقصد انتخاب می کنند.این کشور همچنین دومین کشور در بین کشور های دارای مسلمان در اروپاست و مهاجرت به آلمان برای مسلمانان همراه با آسودگی بیشتری است.پایتخت این کشور شهر زیبای برلین است و زبان اکثر مردم آن آلمانی است.از دیگر شهر ها می توان به هامبورگ،مونیخ،فرانکفورت و … اشاره کرد.

مهاجرت چیست

انسان ها برای دستیابی به رفاه و امکانات بیشتر و دور شدن از مشکلاتی که در محل زندگی خودشان وجود دارد به کوچ از کشور خود به کشوری که دارای امکانات زندگی مناسب تری می باشد اقدام می کنند. معمولا انسان ها برای رهایی از فقر نسبی ، یافتن شرایط تحصیلی بهتر، پیدا کردن کار، شرایط سیاسی کشور و بسیاری از دلایل دیگر اقدام به مهاجرت می کنند. البته اقامت های موقتی را مهاجرت نمی نامند اما معمولا اقامت های دوره ای مانند کار فصلی کارگران مهاجرت نامیده می شود

دلایل مهاجرت به آلمان

کشور آلمان یکی از کشور های با امکانات اروپایی است که به دلایلی کشوری محبوب برای مهاجرت است. تحصیلات رایگانی که برای شهروندان فراهم است، خدمات درمانی و بهداشتی رایگان، فراهم بودن امکان تجارت با سر تا سر دنیا به طور آزاد، وجود فرصت های اقتصادی عالی، سفر و زندگی در کشور های عضو اتحادیه اروپا به سادگی و بسیاری از دلایل دیگر، کشور آلمان را به مکان محبوبی برای مهاجرت تبدیل کرده است که افراد مشتاق به مهاجرت، مهاجرت به آلمان را در اولویت قرار می دهند.

دلایل مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان از هر طریق و روشی،شما باید شرایط اولیه و عمومی را داشته باشید. برای مهاجرت به آلمان ابتدا شما باید ثبات مالی داشته باشید.یعنی باید بتوانید ثابت کنید تا زمانی که حقوقی دریافت نکرده اید می توانید مخارج زندگی خود را تامین کنید.این ثبات مالی مورد نیاز برای تمام روش های مهاجرت به آلمان و جدای از شرایط مالی مخصوص به نوع مهاجرت است.

دومین پیش نیاز برای مهاجرت داشتن بیمه سلامت مناسب است که بهتر است برای اطمینان از پذیرفته شدن بیمه، تا جایی که امکان دارد از شرکت بیمه ی آلمانی بیمه خود را دریافت کنید که دچار مشکل نشوید. سومین نکته که بسیار کاربردی نیز هست دانستن حداقل آشنایی با زبان آلمانی است.علاوه بر شرط دانستن زبان آلمانی برای زندگی در آلمان نیز بهتر است زبان آلمانی را فرا گرفته باشید.

آشنایی با زبان آلمانی به سه سطح

 • A1 , A2(آشنایی در سطح مبتدی و حداقلی)
 • B1 , B2(دارای مهارت مناسب رو به بالای زبان آلمانی)
 • C1 , C2(تسط کامل بر زبان آلمانی)

تقسیم می شود که شما برای مهاجرت به آلمان از هر طریقی باید حداقل نمره ی A1 و یا B1 را در آزمون زبان آلمانی دریافت کنید و برای اخذ اقامت دائم کشور آلمان باید نمره C1 یا C2 دریافت کرده باشید. دیگر نکته مهم که احتمالا از آن آگاهی دارید، اولین اصل برای ورود به کشور آلمان از برخی کشور ها مانند ایران،دریافت ویزای این کشور است.یعنی باید برای ورود به این کشور از طریق سفارت آلمان ویزای شینگن تهیه فرمایید.

دلایل مهاجرت به آلمان

کشور آلمان یکی از کشور های با امکانات اروپایی است که به دلایلی کشوری محبوب برای مهاجرت است. تحصیلات رایگانی که برای شهروندان فراهم است، خدمات درمانی و بهداشتی رایگان، فراهم بودن امکان تجارت با سر تا سر دنیا به طور آزاد، وجود فرصت های اقتصادی عالی، سفر و زندگی در کشور های عضو اتحادیه اروپا به سادگی و بسیاری از دلایل دیگر، کشور آلمان را به مکان محبوبی برای مهاجرت تبدیل کرده است که افراد مشتاق به مهاجرت، مهاجرت به آلمان را در اولویت قرار می دهند.

انواع مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان روش های متعددی وجود دارد که برای هر فرد متفاوت است.بعد از بررسی و تطبیق شرایط می توانید از یکی از این روش ها استفاده کنید.از انواع روش های مهاجرت می توان به مهاجرت به آلمان برای پیوستن به خانواده، مهاجرت از طریق تحصیل ، مهاجرت از طریق تخصص یا کار ، مهاجرت از طریق کارآفرینی ، مهاجرت از طریق خرید ملک ،مهاجرت از طریق ازدواج ، اقامت از طریق تولد فرزند و …اشاره کرد که در ادامه به معرفی و بیان شرایط تعدادی از این روش ها می پردازیم.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

 یکی از راه های مهاجرت با توجه به شرایط تحصیلی در آلمان و اعتبار علمی دانشگاه های این کشور، بسیاری از افراد، مهاجرت  به آلمان را برای تحصیل به  بقیه کشور ها ترجیح می دهند.البته اینکه مدرک خود را در ایران از چه دانشگاهی گرفته باشید برای دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش دانشگاه های این کشور اهمیت دارد .

یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان تمایل به مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور دارند، هزینه بسیار پایین تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی است.  علاوه بر آن دانشجویان از امکان کار به طور قانونی برخوردار هستند که می تواند کمک زیادی به زندگی در این کشور بکند.

البته در صورت تایید استاد راهنما و رزومه تحصیلی اگر در مقطع دکتری قبول شده و تحصیل کنید شاغل محسوب شده و می توانید بر اساس عملکرد خود حقوق دریافت کنید. اگر چه که برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید پروسه سخت تری را طی کنید اما این سختی ها به ارزش بالاتر و اعتبار علمی در سرتاسر جهان می ارزد. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور می توانند بنا بر درخواست کشور آلمان در این کشور اقامت دائم داشته و از تخصص خود در این کشور استفاده کنند.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل 

مدارک ویزای تحصیلی

بعد از مهاجرت برای دریافت ویزای تحصیلی و در ادامه ی آن اقامت در آلمان، به مدارک خاصی از جمله گذر نامه، آخرین مدرک تحصیلی خود در ایران و بیمه ی سلامت نیاز دارید.همچنین شما باید مدرکی که توانایی تامین هزینه های شما را ثابت کند و یا ضمانت نامه از فردی صالح،که اثبات کند در صورت عدم توانایی در پرداخت هزینه ها تامین هزینه های شما را به عهده می گیرد را به همراه داشته باشید.

البته مدارک دیگری نیز ممکن است مورد نیاز باشد که این مدارک را باید هنگام دریافت ویزا برای مهاجرت به آلمان به علاوه مدارک عمومی دریافت ویزا تحویل دهید. برای اقامت در آلمان از طریق تحصیل شما می توانید ابتدا درخواست اقامت 18 ماهه داده و در این مدت به دنبال شغل بگردید .در صورت پیدا کردن شغل پس از فارغ التحصیلی می توانید درخواست مهاجرت دائم بدهید.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان ازدواج با فردی آلمانی و یا فردی که چند سال اقامت آلمان را دارد می باشد که با این روش شما می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. با این روش شما می توانید بعد ازگذشت مدتی از مهاجرت به آلمان ، تابعیت کشور آلمان را دریافت کنید.البته از شرایط ازدواج با فرد دارای اقامت یا تابعیت آلمان این است که فرد باید ثابت کند توانایی پرداخت مخارج شما را دارد و نیاز به کمک های دولتی ندارد.

همچنین سطح زبان شما نیز باید در حد آشنایی با زبان (A) باشد.شما بعد از ارسال مدارک و تایید آن از سوی سفارت می توانید ویزای ازدواج را دریافت کنید و بعد از اقامت 3 ساله موقت، اقامت دائم دریافت کنید.سپس می توانید برای دریافت تابعیت اقدام کرده و درخواست دهید.بعد از برسی درخواست و در صورت عدم وجود مشکل حقوقی تابعیت به شما داده می شود.بعد از دریافت ویزای ازدواج، همچنین شما اجازه کار و یا تحصیل رایگان را نیز خواهید داشت.

مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی

از دیگر راه های مهاجرت به آلمان این است که دارای مقداری سرمایه برای سرمایه گذاری و ایجاد فرصت شغلی برای سایر مردم کشور آلمان باشید. این فرصت شغلی باید تاثیر مثبتی روی اقتصاد آلمان داشته باشد تا مورد قبول واقع شود. مقدار سرمایه نیز مهم نیست اما باید به قدری باشد که بتواند هم هزینه ی خود متقاضی و خانواده اش را تامین کند و هم امید برای ادامه حیات این کسب و کار وجود داشته باشد.البته قوانین مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی،هنگامی که شما درخواست را در ایران ارسال می کنید

با وقتی که شما در خود کشور آلمان اقدام می کنید متفاوت است و شما باید از اتاق بازرگانی این کشور، تاییدیه دریافت کنید. بعد از تشخیص مورد تایید بودن یا نبودن طرح کاری (بیزینس پلن) شما،که حدود دو تا چهار ماه طول می کشد، مشخص می شود که آیا مجوز اقامت در مدت محدود را در ابتدا به شما بدهند یا خیر.بعد از این اقامت کوتاه مدت شما می توانید اقامت دائم از طریق کارافرینی را دریافت کنید. هزینه دریافت اقامت از این طریق نیز بستگی به سرمایه و طرح شما دارد. کارآفرینی در آلمان میتواند اقتصاد پایدار و سود آور همراه با ارتباطات جهانی برای شما فراهم کند.

لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان

 برای مهاجرت شما باید در یکی از مشاغل مورد نیاز این کشور مشغول شوید.مهندسی و پزشکی از جمله مشاغل بسیار مورد نیاز کشور آلمان است که با داشتن مدرک دانشگاهی بعد از مهاجرت به آلمان  در یکی از این دو  رشته می توانید در این کشور مشغول به کار شوید.همچنین در آمد مشغولین به کار در این رشته ها نسبت به سایرین از حقوق مناسب تری برخوردارند. از دیگر مشاغل مورد نیاز می توان به تخصص های زیر اشاره کرد

 • مهندس آی تی
 • پزشکی
 • مهندس خودرو
 • راننده قطار
 • مهندس برق
 • برنامه نویس و توسعه نرم افزار
 • جوشکار
 • شنوایی شناسی
 • مهندسی اتوماسیون
 • پرستار روانپزشکی و توانبخشی
 • بهداشت و درمان و مراقبت
 • فناوری اطلاعات

مهاجرت به آلمان از طریق خرید ملک

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن برای مهاجرت به آلمان استفاده کنید خرید ملک در این کشور است که البته نیاز به تحقیق و توجه زیادی دارد و باید قبل از آن تحقیق کنید که کشوری که می خواهید به آن مهاجرت کنید، از این روش پشتیبانی می کند یا نه؟ شما می توانید در این روش هم مانند سایر روش ها ابتدا بعد

از مهاجرت به آلمان اقامت موقت را دریافت کنید و سپس درخواست اقامت دائم را به این کشور ارائه دهید.برای این روش شما باید مدارک اثبات کننده مالکیت شما و ترجمه آن همراه مدارک ویزا ارائه دهید. برای خرید ملک پیشنهاد می شود که ابتدا شما از یک مشاور حرفه ای در این موضوع کمک بگیرید، وکیل قانونی کار بلدی را برای پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی استخدام کنید، تمام جوانب را بسنجید و راجع به چند و چون بازار مسکن و ارز و همچنین اطلاعات محل و منطقه ای که می خواهید در آن ملک بخرید تحقیق کافی کنید.

چرا که انتخاب این روش با ریسک خطر بالایی همراه است و می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این طبق قوانین جدید تمام کشور های اروپایی این روش را قبول ندارند و تنها تعداد معدودی از کشور های عضو شینگن این روش را پشتیبانی می کنند. به همین علت پیشنهاد می شود که ابتدا تمام روش های مهاجرت به آلمان  را مطالعه کنید و در صورت یافتن روش مناسب خود، از این روش صرف نظر کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص یا کار

برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص شما می توانید از دو روش استفاده کنید. ابتدا اینکه شما یک ویزای موقت برای جستجوی کار دربافت کنید، در این مدت دنبال کار گشته و شغل پیدا کنید و سپس در خواست اقامت دائم بدهید.برای این روش زبان آلمانی شما باید در حد قابل قبولی باشد.

در این روش شما باید آخرین مدرک تحصیلی قابل قبول را همراه مدارک خود ارائه دهید و محل اقامت خود را بعد از مهاجرت به آلمان در این مدت جستجوی کار اعلام کنید. همچنین رزومه قابل قبول را نیز باید ارائه دهید. روش دوم برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص استفاده از ویزای کاری یا Blue Card می باشد

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص یا کار 

تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

برای دریافت تابعیت آلمان شما باید از آزمونی که در این کشور گرفته می شود نمره قبولی بگیرید یعنی به 17 سوال از 33 سوال پاسخ صحیح بدهید.البته افرادی که با استفاده از ویزای ازدواج وارد این کشور شدند و یا در این کشور با فردی آلمانی ازدواج کرده اند،افراد زیر 16 سال فارغ التحصیل از مدارس آلمانی وافراد دارای معلولیت نیازی به گذراندن این آزمون نخواهند داشت.

برای دریافت تابعیت کشور آلمان توجه داشته باشید که کشور آلمان دو ملیتی بودن افراد را قبول ندارد و اگر می خواهید تابعیت آلمان را دریافت کنید باید ملیت قبلی خود را ترک کنید. افرادی که درخواست اقامت دائم دارند باید با زبان آلمانی در سطح متوسط آشنایی داشته باشند، به قانون اساسی کشور آلمان پایبند باشند و همچنین هیچگونه سابقه کیفری در کارنامه خود نداشته باشند. افراد بعد از 5 سال کار و یا سه سال اقامت دائم در این کشور می توانند درخواست تابعیت این کشور را بدهند.

هزینه های زندگی در آلمان

برای مهاجرت به آلمان ابتدا باید ببینید با توجه به شغلی که در نظر گرفته و یا پیدا کرده اید آیا توانایی پرداخت مخارج را دارید و از عهده ی مخارج زندگی در این کشور بر می آیید یا خیر؟ درآمد ماهیانه در آلمان بستگی به نوع تخصص و شغل و همچنین تحصیلات شما دارد اما حداقل حقوق  در کشور آلمان حدود 9 یورو در ساعت تخمین زده شده است که این مقدار با بالا رفتن تحصیلات افزایش می یابد.

هزینه های زندگی در آلمان نیز بسته به نوع و سبک زندگی شما و شهری است که برای زندگی انتخاب می کنید.برای مثال هزینه زندگی در برلین که پایتخت آلمان است نسبت به شهر های کوچک تر بالاتر است.در مقایسه ی سه شهر بزرگ و معروف آلمان تطابق میزان در آمد و خرید در شهر هامبورگ نسبت به برلین و مونیخ بیشتر است و قدرت خرید در این شهر بالا تر است. اما این هزینه ها به طور تخمینی به صورت ماهانه بین 600 تا 800 یورو در نظر گرفته شده است.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت از طریق کارافرینی به اتریش

مهاجرت به اتریش

بسیاری از افراد برای ادامه زندگی خود کشور های دیگری را بر می گزینند. این امر در تمامی کشور ها مرسوم است. در این بین

مطالعه »
دلایل مهاجرت

مهاجرت به ترکیه

اگر شما قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید با کلیهٔ قوانین مربوط به مهاجرت آشنا شوید و حداقل شرایط لازم برای مهاجرت را داشته

مطالعه »
دلایل مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه در چند سال اخیر از طرفداران بسیاری برخوردار است. راه های مختلفی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارند که می توان به

مطالعه »
مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای قاره آسیا است که از نظر فرهنگی و مذهبی اشتراکات زیادی با ایران دارد. مهاجرت به آذربایجان به دلایل گوناگون یکی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند