بورسیه تحصیلی روسیه

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

بورسیه تحصیلی روسیه رشته های پزشکی

قبل توضیح در مورد بورسیه تحصیلی روسیه ، باید به معرفی برخی نکات مهم در مورد بورس بپردازیم. کمک هزینه ای که مراکز عملی، دانشگاه ها و یا مؤسسات خیریه برای برخی دانشجویان در نظر می گیرند را بورس تحصیلی می نامند. بورس تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می شود که در واقع هدف آن تأمین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته می باشد. مهم ترین عامل برای دریافت بورس تحصیلی مقالات علمی به شکل بین المللی می باشد.

سیستم آموزشی روسیه

اعتبار دانشگاه های روسیه بسیار بالا می باشد و حدود 160 دانشگاه آن در سطح جهانی بسیار معروف می باشند در نتیجه بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور، دریافت بورسیه تحصیلی روسیه را اولویت خود قرار می دهند. تنها با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می توانید بورسیه تحصیلی روسیه را دریافت کنید و نیازی به داشتن مدرک زبان نمی باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه

در اکثر رشته ها و مقاطع از همان ابتدا، امکان دریافت بورسیه تحصیلی روسیه امکان پذیر می باشد، البته در برخی رشته ها و مقاطع تحصیلی، یک یا دو ترم تحصیل در خود روسیه و کسب معدل بالا ضروری می باشد و تنها در این صورت می توانید بورسیه تحصیلی روسیه را دریافت نمایید، این عمل معمولاً برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه در مقاطع لیسانس و ارشد می باشد و برای مقطع دکتری مسیر راحت تری برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه وجود دارد. شرط سنی نیز نکته مهمی برای دریافت بورسیه تحصیلی روسه می باشد که برای لیسانس باید حتماً سن شما بالای 23 سال باشد و البته معدل دیپلم و پیش دانشگاهی شما بالا باشد.

تکمیل و ارسال یک فرم اداری نیز الزامی می باشد که موراد خواسته شده را باید به طور کامل پر کنید. در ضمن برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، اخذ دو عدد توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیل قبلی خود برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه ضروری می باشد. نکته مهم دیگر برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه معدل بالای 16 (4 در سیستم اموزشی کشور روسیه) می باشد که ملاک آن هم دروس تخصصی می باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه

در سال های اخیر بورسیه تحصیلی روسیه در بین دانشجویان ایرانی طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به تمایل زیاد هم وطنان برای تحصیل در خارج از کشور و دانشگاهی معتبر با سیستم آموزشی قوی و البته هزینه های به صرفه برای زندگی و تحصیل در خارج، گرایش به گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه افزایش زیادی داشته است. بورسیه تحصیلی روسیه این امکان را به شما می دهد که علاوه بر زندگی در کشوری پیشرفته و صنعتی، هزینه کمتری نیز پرداخت و کیفیت بالاتری را دریافت خواهید کرد. در نتیجه آشنایی با بورسیه تحصیلی روسیه بسیار مهم می باشد.

با توجه به نزدیکی ایران و روسیه و روابط خوب این دو کشور، درخواست بورسیه تحصیلی روسیه بسیار زیاد می باشد. همچنین دانشگاه های این کشور آزمون ورودی ندارند و در ضمن تمام دانشگاه های ایران را قبول دارند و همچنین مدرک دانشگاه های روسیه نیز مورد پذیرش وزارت علوم ایران می باشد. نکته مهم دیگر توان مالی روسیه در دادن کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مستعد می باشد که نکته بسیار مهمی در اخد بورسیه تحصیلی روسیه می باشد. ذکر شد که برای اخذ پذیرش بورسیه تحصیلی روسیه، مدرک زبان انگلیسی یا روسی ضروری نمی باشد و پس از ورود به روسیه می توان زبان را آموزش دیده و سپس کورس اصلی را آغاز نمایید.

گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه

امروزه مشکلات اقتصادی باعث کاهش بودجه های برخی مراکز آموزشی به علت فشار از طرف دولت و در نتیجه باعث عدم موفقیت برخی افراد در دریافت بورسیه شده است. هزینه دانشجو در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیار بالا می باشد در نتیجه در سال های اخیر تمایل دانشگاه ها به جذب دانشجویان خارجی کاهش یافته است و فقط در مواردی که طرح بازدهی مالی و علمی داشته باشد و در نتیجه درآمدزایی حاصل شود، بورسیه تحصیلی در نظر می گیرند.

دانشجوی مستعد برای دریافت بورس تحصیلی، دانشجویی است که دارای موارد زیر باشد: فاکتورهای مهم برای دریافت بورس تحصیلی شامل مدرک زبان انگلیسی، مدرک دانشگاهی که بهتر است از دانشگاه های معتبر باشد و سابقه تحقیقی و پژوهشی می باشند. برای سابقه پژوهشی و تحقیقی انجام علمی یک پروژه مورد نیاز در دنیا و در نهایت استخراج مقاله خوب و چاپ ان در ژورنال های معتبر مورد نیاز می باشند.

انواع بورسیه تحصیلی روسیه

دریافت کمک هزینه تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) به شکل های مختلفی به دانشجویان علاقه مند داده می شود. معمولاً دانشگاه های معتبر، بودجه های بالاتر و بهتری برای بورس تحصیلی در نظر می گیرند. مهم ترین شکل های دریافت کمک هزینه به یکی از شکل های زیر می باشد.

بورسیه یا فلوشیپ

از سوی دانشکده، مؤسسات و یا شرکت ها برای تشویق دانشجویان در نظر گرفته می شود که معمولاً محدودیت دارد و نکته مهم آن عدم نیاز به کار کردن نمی باشد. معدل لیسانس، فوق لیسانس، توصیه نامه استاد و نمره GRE بسیار مهم می باشند.

دستیار تدریس (Teaching Assistantship)

در این حال باید با استاد در زمینه تدرس در یک دوره و یا آزمایشگاه همکاری نمایید که معمولاً وظیفه شما کمک به دانشجویان و نمره دادن و غیره می باشد که بستگی به نظر استاد متفاوت می باشد. برای دستیار تدریس شدن تسلط به زبان انگلیسی و توانایی تدریس اهمیت زیادی دارند که دانشگاه کلاس هایی برای آن ها در نظر می گیرد.

دستیار تحقیق (Research Assistantship)

معمولاً برای رشته های مهندسی و یا زیست شناسی می باشد که استاد برای یک پروژه تحقیقاتی بودجه دریافت می کنند و برای دانشجویان فوق لیسانس و دکتری در نظر گرفته می شود.

انواع بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

در مورد بورسیه های دوره های لیسانس، در صورتی که تمایل به دریافت بورس دارید بهتر است بدانید که کمک هزینه های این دوره زیاد نمی باشد و بستگی به دانشگاه و دوره داشته و معمولا برخی از هزینه ها به عهده خود دانشجو می باشد. دریافت بورس در مقطع لیسانس بستگی به معدل دیپلم و همچنین مدرک زبان مرتبط می باشد.

بورس دوره لیسانس به این صورت ی باشد که معمولا پس از سپری کردن یک یا دو ترم تحصیلی و اخذ معدل مناسب، در صورت اقدام توسط دانشجو بورس و کمک هزینه مناسب به او تعلق می گیرد. اگر هم تمایل به اخذ بورس تحصیلی کامل دارید و یا کمک هزینه بالایی نیاز دارید، شرکت در المپیادهای علمی گزینه مناسبی می باشد که با کسب رتبه بالا می توانید بورس بسیار خوبی دریافت نمایید.

کمک هزینه و بورس در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) کمی متفاوت می باشد و به این دانشجویان کمک هزینه های بیشتری تعلق می گیرد. معمولا دانشگاه های برتر بودجه های بالاتری نیز در نظر می گیرند که میزان این کمک هزینه در دوره دکتری از دوره کارشناسی ارشد نیز بالاتر خواهد بود. به طور کلی دریافت کمک هزینه تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری با توجه به رشته، دانشگاه و گروه متفاوت می باشد ولی در کل به شکل زیر می باشد.

  • دانشجویانی که به شکل نیاز به کمک هزینه درخواست می دهند، دانشگاه پس از بررسی پرونده دانشجو و میزان هزینه درخواستی شرایط را اعلام می نماید که شامل حداقل مبلغ کمک هزینه، زمان دوره تحصیل و شرط معدل می باشد و این کمک هزینه ها به شکل های TA و یا ترکیبی از TA، RA، Felowship می باشد.
  • اساتید دانشگاه ها و یا رشته های دیگر ممکن استبرای پروژه های تحقیقاتی خود بودجه در نظر گرفته باشند و باید بخشی از آن را به شکل RA به دانشجویان مستعد اعطا نماید. در نتیجه دانشجویانی که تمایل به دریافت این کمک هزینه دارند باید به دنبال استاد مناسب با رشته و موضوع مورد علاقه خود باشند. در صورت قبول از طرف استاد، دانشجو از طرف او به دانشگاه معرفی خواهد شد. بودجه در نظر گرفته شده در این مورد با توجه به شرایط بسیار متفاوت می تواند باشد.
  • راه دیگر پذیرش و شروع به تحصیل در دانشگاه می باشد و سپری کردن یک ترم یا یک سال تحصیلی می باشد، پس از آن می توان برای دریافت بورس از طرف مؤسسات داخل دانشگاه یا مراکزی در خارج از دانشگاه اقدام نمایند. در این نوع بورسیه، رشته تحصیلی، عملکرد دانشجو و موضوع تحقیق اهمیت بسیار زیادی دارد.

نکته مهم این می باشد که برخی دانشگاه ها تمام شیوه های گفته شده را ارائه می دهند ولی در صورتی که چندتا از موارد گفته شده به طور همزمان توسط دانشجو دریافت، ممکن است دانشگاه یکی از هزینه ها را کاهش داده و یا به طور کلی از آن صرف نظر نماید. در ضمن از طریق مطالعه سایت دانشگاه و یا تماس می توانید از نحوه دریافت بورس و کمک هزینه تحصیلی اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

بورسیه تحصیلی روسیه از دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی روسیه را دارید بهتر است بدانید که دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور می باشد که اخذ بورس از آن نیازمند رزومه قوی می باشد و معمولاً دانشجویانی که از مقطع کارشناسی در این دانشگاه تحصیل کرده اند و تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند در اولویت می باشند، البته باید معدل آن ها بالای 14 باشد و سن آن ها نیز زیر 35 باشد تا بتوانند بورسیه تحصیلی روسیه در این دانشگاه را دریافت نمایند. در ضمن سن زیر 45 برای افرادی که خواهان بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع دکتر می باشند اصلی مهم می باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه رشته های پزشکی

برای داوطلبان ایرانی سهمیه معینی در نظر گرفته شده است که بین رشته ها و مقاطع مختلف پخش خواهد شد، البته امکان اخذ بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع لیسانس در این سال وجود نخواهد داشت. بورسیه تحصیلی روسیه در رشته های حوزه پزشکی (پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی) بسیار محدود می باشد و مختص داوطلبان با معدل دیپلم تجربی یا ریاضی بالای 16 و همچنن معدل پش دانشگاهی بالای 17 می باشد. در ضمن دارا بودن مدرک زبان روسی (پادفک) در این رشته ها الزامی می باشد و یا باید نهایتاً تا ماه ژوئن ان را دریافت نمایند تا بتوانید بورسیه تحصیلی روسیه در این رشته ها را دریافت نمایید.

بورسیه تحصیلی روسیه رشته های پزشکی

هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه

علاوه بر نکات گفته شده، بهتر است بدانید برای بورسیه تحصیلی روسیه نیازی به پرداخت شهریه نمی باشد و هیچ هزینه ای در این مورد دریافت نمی شود. در ضمن برای متأهلین نیز ویزای همراه به راحتی صادر می شود و او نیز نیازی به پرداخت هزینه ندارد. اگر پس از اخذ بورسیه تحصیلی روسیه تمایل به استفاده از خوابگاه دانشگاه را داشته باشید، در این زمینه نیز هزینه ای دریافت نخواهد شد و علاوه بر این موارد یرخی دانشگاه های روسیه از شما مالیات یا هزینه خوراک نیز دریافت نخواهد کرد و بورسیه تحصیلی روسیه به طور کامل رایگان می باشد.

با دریافت بورسیه تحصیلی روسیه، تحصیل شما همچون اتباع این کشور می باشد و هزینه تحصیل و خوابگاه رایگان می باشد ولی بقیه هزینه از جمله رفت و آمد، بیمه و بهداشت و درمان و هزینه سفر به ایران به عهده خود دانشجو می باشد. البته برای متقاضیان متأهل و دارای همراه، هزینه اسکان به عهده خود دانشجو می باشد.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

  • یکی از مهمترین مزایای تحصیل در خارج از کشور ورود به دانشگاه بدون آزمون کنکور می باشد که سد بزرگی برای داوطلبان می باشد و هر کسی نمی تواند در رشته مورد علاقه خود پذیرش شود. پس با تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به راحتی می توان در هر رشته ای که می خواهید تحصیل نمایید و در آن پیشرفت کنید.
  • مزیت بعدی تحصیل در خارج از کشور آشنایی با زبان دیگر می باشد که این موضوع اهمیت زیادی دارد مخصوصاً اگر زبان انگلیسی باشد. در نتیجه تحصیل در خارج کشور کمک زیادی به یادگیری زبان دیگر می نماید که برای پیشرفت در تحصیل و شغل در آینده بسیار مفید می باشد. به علت کاهش بازار کار، یادگیری یک زبان بین المللی کمک بسیاری به یافتن شغل مورد نظر خواهد کرد.
  • اهمیت بعدی تحصیل خارج از کشور کمک به شناخت فرد از خود و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس می باشد که نتیجه زندگی فردی می باشد. این موضوع در آینده فرد بسیار تاثیرگذار می باشد زیرا فرد یاد می گیرد به تنهایی بر مشکلات خود پیروز شود و درک بهتری هم زندگی پیدا کند.
  • علاوه بر موارد ذکر شده آشنایی با فرهنگ و تمدنی جدید نیز یک مزیت در این زمینه محسوب می شود. آشنایی دانشجو با مردم کشورها و فرهنگ های دیگر به او کمک می کند که بتواند نگاه وسیع تری نسبت به مسائل داشته باشد و شناخت مناسبی داشته باشد.
  • مزیت آخر تحصیل در خارج از کشور افزایش فرصت های شغلی در دسترس می باشد. همه مزیت های گفته شده در انتخاب شغل توسط فرد تاثیرگذار می باشد باعث می شود او بتواند فرصت های شغلی بهتری پیدا کند و انتخاب بیشتری داشته باشد و درنهایت فرصت کاری خوب را از دست ندهد.

گذشته از مزیت های تحصیل خارج کشور، از معایب آن نیز نباید غافل شد.

  • یکی از این مشکلات پیش رو برای دانشجو غربت می باشد، با توجه به وابستگی بیشتر فرزندان ایرانی به خانواده، تنها زندگی کردن در خارج از کشور برای آن ها سخت تر خواهد بود. البته با توجه به خود فرد و میزان عادت او و یا یافتن دوستان جدید می تواند کمک زیادی به حل این مشکل نماید، اما به هرحال برای ادامه تحصیل در خارح از کشور باید همواره این نکته را در نظر داشته باشند.
  • مشکل بعدی که ممکن است با آن مواجه شوید، هزینه می باشد. تحصیل در خارج از کشور، هزینه هایی برای فرد یا خانواده دارد که باید در نظر گرفته شوند. البته دریافت بورس و کمک هزینه تحصیل این مشکل را حل کرده است و هزینه ها از طرف دانشگاه مقصد پرداخت خواهد شد.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

بورسیه تحصیلی روسیه رشته های پزشکی

بورسیه تحصیلی روسیه

قبل توضیح در مورد بورسیه تحصیلی روسیه ، باید به معرفی برخی نکات مهم در مورد بورس بپردازیم. کمک هزینه ای که مراکز عملی، دانشگاه

مطالعه »
مزایا و معایب استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا

این روزها آرزوی خیلی از جوانان ایرانی و دانشجویان خارجی استفاده از بورسیه تحصیلی، به خصوص بورسیه تحصیلی آمریکا است. انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه

مطالعه »
انواع بورسیه تحصیلی رومانی

بورسیه تحصیلی رومانی

موقعیت جغرافیایی کشور رومانی بسیار عالی است و در اروپای مرکزی قرار گرفته است. این موقعیت سبب شده است که این کشور پیشرفت های زیادی

مطالعه »
بورسیه تحصیلی فنلاند (EDUFI)

بورسیه تحصیلی فنلاند

فنلاند کشوری در اروپا و در همسایگی کشورهای نروژ، سوئد، استونی و روسیه می باشد. این کشور به دلیل داشتن برترین سیستم های آموزشی دنیا

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند