بورسیه تحصیلی ترکیه

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

شرایط جدید بورسیه تحصیلی ترکیه از دسته سوالاتی است که بارها از وکیل مهاجرت پرسیده می شود. زمانی که می خواهید به کشوری سفر کنید قطعا به سراغ تحصیل و بروس تحصیلی خواهید رفت و بورسیه تحصیلی ترکیه در ذهن شما نقش می بندد.

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه دارای انواع مختلفی است که در هر یک از ویژگی های خاصی برخوردار است. مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار است و یکی از مهم ترین مزیت هایی که دارد در ترکیه بسیار نزدیک به ایران و رفت و آمد به این کشور بسیار آسان است به این ترتیب افراد اغلب سعی می کنند بورسیه تحصیلی ترکیه را انتخاب کنند تا بتوانند ادامه تحصیل دهند.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

وقتی صحبت از بورس می شود باید بدانیم که طبق شرایط پذیرفته شده و همینطور دانشگاه و مقطع تحصیلی امکلن دارد به ما خوابگاه، بیمه و در بعضی مواقع حقوق ماهیانه و یا سالانه داده شود. به طور کلی بورسیه تحصیل یعنی فرد بتواند در دانشگاهی به طور رایگان و یا نیمه رایگان درس بخوانید، بورسیه تحصیلی ترکیه نیز از قاعده جدا نبوده و دارای بودجه مشخصی در بخش های لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا است. البته در بررسی های اخیر مشخص شده است که در مقطه دیپلم نیز افراد می توانند بورسیه تحصیلی ترکیه را کسب کنند. بودجه ای کهه برای شما در نظر گرفته می شود طبق دانشگاهی که قبول می شوید و همینطور نوع رتبه شما خواهد بود.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

به طور کلی ترکیه تاکید بسیار زیاد به یادگیری زبان استانبول دارد این موضوع سبب شده است که آغاز به تحصیل شما در ترکیه به وقفه بیفتد به این معنی که اگر شما بورسیه تحصیلی ترکیه را اخذ کردید در ابتدا باید به مدت یک سال در ترکیه به یادگیری زبان استانبولی بپردازید، سپس امتحانی از شما اخذ می شود و شما در صورت تایید می توانید تحصیل در این کشور را آغاز کنید، بنابراین تحصیل پس از مدرک زبان برای شما فراهم شده است.

در نظر داشته باشید که کلاس های آموزشی زبان استانبولی در ترکیه دارای هزینه های مناسبی است و این موضوع سبب می شود که افراد بتوانند به سادگی این زبان را یاد بگیرید، نوع یادگیری به صورتی است که فرد در محیط طبیعی آموزش قرار می گیرد به طوری که او نیز همچون زبان مادری می توانید استانبولی را یاد بگیرد و از آن استفاده کند.

یکی از مسایلی که در خصوص بورس وجود دارد شرایط سنی است. شما زمانی می توانید بورسیه تحصیلی ترکیه بشوید که حداقل های سنی را رعایت کرده باشید. برای تحصیل در مقطع دیپلم باید کمتر از 25 سال سن داشته باشید و افرادی که سن بالاتری دارند در این گروه نمی گنجند. برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس باید حداکثر 34 سال سن داشته باشید. در نظر داشته باشید که این گزینه برای دکترا به سن 39 سال می رسد.

شرایط سنی برای بورس بسیار مهم است و افرادی که در دایره سنی صحیحی قرار ندارند نمی توانند بورسیه تحصیلی ترکیه شوند و حتی اگر در آزمون ها شرکت کرده و پذیرفته شوند نیز در نهایت دچار مشکل خواهند شد و تایید آنها در وضعیت معلق قرار می گیرد. بنابراین اگر قصد دارید که بورسیه تحصیلی ترکیه شوید بهتر است تا دیر نشده اقدام کنید این موضوع بارها مورد بررسی قرار گرفته است و از سوی افراد مختلف بررسی شده است. امید است که سنین مجاز برای بورسیه تحصیلی ترکیه افزایش یابد و افراد بیشتری بتوانند از این شرایط بهرمند شوند.

شرط معدل بورسیه تحصیلی ترکیه

یکی دیگر از محدودیت هایی که برای بورس در نظر گرفته شده است شرط معدل است که طبق بررسی های اخیر شرط گذاشته شده آنقدرها هم سختگیرانه نیست و توسط افراد مختلف صورت می پذیرد به این ترتیب به سادگی می توانید با رعایت حداقل های معدلی بورسیه تحصیلی ترکیه شوید.

شما برای بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع فوق دیپلم باید معدل 12 داشته باشید و این عدد در مقطع لیسانس به 14 می رسد و همینطور در مقطع فوق لیسانس و دکترا در وضعیت 15 قرار دارد. دقت کنید که عددهای گفته برای رشته های غیر پزشکی است و افرادی که قصد دارند در رشته های پزشکی بورs شوند باید معدل بالای 18 داشته باشند و از شرایط عالی تحصیل برخوردار شوند.

یک سری جایگزین های معدلی که در لاین بورس دیده می شود به طوری که اگر فرد از معدل های اعلام شده کمتر باشد باید یک سری مدارک علمی ، پژوهشی از خود ارائه دهد. البته این گزینه تنها برای رشته های خاصی مطرح است و شامل حال تمامی افراد نمی شود بنابراین بهتر است که شما از بهترین شرایط موجود در این مسیر استفاده کنید.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

حال نوبت به بخش اصلی بورسیه تحصیلی ترکیه است که باید به بررسی آن بپردازینم. شما برای اینکه بتوانید بورسیه تحصیلی ترکیه شوید در ابتدا باید مدارک فارغ التحصیلی و همینطور برگه قبولی و مدرک زبان خود را اعلام کنید. مدرک زبان از مسایل مهم و تاثیر گذار در بورسیه تحصیلی ترکیه است. البته بعضی از دانشگاه ها تاکید بر ترجمه مدرک تحصیلی دارند و یک سری نیز این مورد را به اختیار خود فرد قرار داده اند. مدارک تهیه شده باید به دانشگاه مربوطه ارسال شود.

نوع ارسال بستگی به دانشگاه پذیرفته شده دارد و یکسان نمی باشد. مدارک شما پس از ارسال در دو مقطع مورد بررسی قرار می گیرد. در مرحله اول مشخص می شود که آیا مدارک شما تکمیل و صحیح تهیه شده است یا خیر و در صورت تایید بخش مصاحبه صورت می پذیرد. در خصوص شرایط و انواع مصاحبه در بخش بعد صحبت می کنیم.

مدارک شما باید طرح توجیه قابل قبولی برای بورسیه تحصیلی ترکیه داشته باشد بنابراین بهتر است که سعی کنید معدل خود را در وضعیت بالا قرار دارید تا بتوانید بورسیه تحصیلی ترکیه را برای خود آسانتر و دسترس پذیرتر کنید. زمان بررسی مدارک شما نامشخص است و گاه نیز طولانی می شود.

شرط معدل بورسیه تحصیلی ترکیه

انتخاب شهر و دانشگاه بورسیه تحصیلی ترکیه

شما برای بورسیه تحصیلی ترکیه می توانید به طور کلی 12 شهر را انتخاب کنید، که هر چقدر شهر انتخاب شده کوچکتر باشد شانس شما در پذیرش بسیار بیشتر است و حمایت بهتری از ترکیه خواهید شد.

3 شهر بزرگ و مشهور آنکارا، استانبول و ازمیر نهایت 6 انتخاب دانشگاه را برای شما قرار می دهند و البته پذیرش در دانشگاه های این شهر کمی دشوار است. در نظر داشته باشید که شما برای پذیرش در این سه شهر بالای معدل بالا داشته باشید و به طور کلی این شهرها انتخاب بر اساس معدل را می پذیرند. درس های شیمی ، زیست و ریاضی از سمت این شهرها بسیار پر اهمیت هستند و باید نمره خوبی در آن ارائه دهید. افرادی که رتبه ریاضی بالایی دارند می توانند از شانس پذیرش بیشتری برخوردار شوند.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

تا به اینجای کار در خصوص شرایط موجود در بورسیه تحصیلی ترکیه صحبت کردیم این موضوع گاه با قوانین جدیدی همراه است که باید به ان توجه شود در واقع طبق قانون جدید برای بورس باید بیمه دانشجویی داشته باشید.

اگر بخواهیم شرایط پذیرش را بر اساس رشته ها بررسی کنیم افرادی که در رشته های انسانی تحصیل می کنند شانس بیشتری در بورسیه تحصیلی ترکیه دارند . حال می خواهیم دو تا از بهترین دانشگاه های ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم و شرایط بورسیه هر یک را توضیح دهیم.

بورسیه دانشگاه جراح پاشا

این دانشگاه در استانبول قرار دارد و چون از دسته دانشگاه های بسیار محبوب و مشهور محسوب می شود سوالات زیادی از ان پرسیده می شود. به طور کلی جراح پاشا 200 نفر از معدل های بالا را برای پذیرش انتخاب می کند و شرایط بورسیه رایگان را به این افراد ارائه می دهد. در این دانشگاه ماهانه 200 الی 300 دلار بورس تحصیلی برای هر فرد در نظر گرفته می شود .

یک سری خدمات دیگر نیز به افراد ارائه می شود. به هر فرد یک لپ تاپ ارائه می شود و همینطور می تواند از آموزش های رایگان تریای دانشگاه نیز برخوردار شوید. به شما خوابگاه های بسیار تمیز و با کیفیت در دانشگاه ارائه داده می شود و می توانید مدتی را که به تحصیل مشغول هستید در این خوابگاه ها اقامت داشته باشید. در نظر داشته باشید که وضعیت تحصیل شما بارها در طول سال بررسی می شود و در صورتی که بتوانید از شرایط دقیق تحصیل بر بیایید می توانید از بورسیه رایگان استفاده کنید و در غیر این صورت بودجه ای که به صورت ماهانه برای شما در نظر گرفته می شود کنسل می شود.

در هر سال حدود 1200 دانش آموز می توانند در مشاغلی که از سوی دانشگاه اعلام می شود به صورت پاره وقت به کار مشغول شوند. بورس تحصیلی خرید کتاب به 500 دانش آموز نیازمند ارائه می شود و باقی افراد باید خودشان برای خرید کتاب هزینه کنند. وضعیت خابگاه ها به صورت دوره ای تغییر می کند و اتاق های چند تخته به صورت دوره ای بین دانش آموز ارائه می شود تا همگی از شرایط یکسان برخوردار باشند.

بورسیه دانشگاه فنی استانبول

نام دیگر این دانشگاه IUT است و در این دانشگاه 4500 نفر برای بورس هماهنگ می شوند. به طور کلی در این دانشگاه یک سری مدیریت ها در خصوص خدمات دانش آموزان برای خوابگاه و همینطور فعالیت های بورس صورت می پذیرد.

این دانشگاه یک سری جوایز و پاداش های عالی برای افرادی که بورسیه تحصیلی ترکیه می شوند نیز در نظر می گیرد.

در این دانشگاه دانش آموزان و دانشجویان مشغول به کار می شوند و 1000 اسکان در شرایط مختلف به افراد واریز می شود. برای افراد شرایط فراهم می شود که به مدت یک ماه با شرکت های کارآفرینی آمریکا ارتباط بگیرید و یا دوره های کارآموزی بگذرانید. برای افراد در این مسیر سفر به شیکاگو برای افراد فراهم می شود.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه در دانشگاه فنی

رتبه های 1 تا 50: به مدت 9 ماه مبلغ 1500 دلار به فرد به صورت ماهانه وازیر می شود. هر فرد یک لپ تاپ دریافت می کند. برای افراد یک الویت کاری در شرکت باز می شود. به افراد محل اقامت رایگان اختصاص می یابد.

رتبه های 51 تا 100 : به این دسته از افراد لپ تاپ و الویت کاری ارائه می شود و همینطور مبلغ 1000 دلار نیز به صورت ماهانه به مدت 9 ماه واریز می شود.

رتبه های 101 تا 200: این افراد تنها در اسکان های دسته جمعی اقامت دارند و مبلغ 600 دلار به صورت ماهانه به حسابشان واریز می شود.

رتبه های 201 الی 500: این افراد در هر ماه مبلغ 450 دلار دریافت می کنند و به مدت 9 ماه از این حقوق بهرمند خواهند شود. محل اقامت این افراد رایگان نبوده و شامل 50 الی 70 درصد تخفیف می شود

هزینه بورسیه تحصیلی ترکیه

به طور کلی برای بورسیه تحصیلی ترکیه باید آزمون دهید و یا با توجه به شرایطی که هر دانشگاه قرار می دهد رزرمه ارسال کنید، ثبت نام مقطع های مختلف در ترکیه نیاز به پرداخت هزینه جزیی دارد و سایر هزینه ها بر اساس رتبه شما برآورد می شود.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

بورسیه فنی کولومبو

بورسیه تحصیلی هند

بورسیه تحصیلی هند انواع مختلفی دارد که مهمترین آن بورسیه ای است که از جانب دولت کشور هندوستان ارائه می گردد. دولت هندوستان سالانه بورسیه

مطالعه »
تحصیل در ژاپن

بورسیه تحصیلی ژاپن

ژاپن یکی از کشورهایی است که از نظر تحصیلی و آموزش در سطح بالایی قرار دارد و سالانه میزبان دانشجویان بورس بسیاری می باشد. دانشجویان

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند