مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی مراحل سختی دارد.امروزه افراد زیادی از سراسر دنیا بخصوص کشورهای منطقه خاورمیانه به فکر مهاجرت به اروپا  می افتند. این مهاجرت می تواند دلایل مختلفی مثل جنگ و درگیری، تحت تعقیب بودن توسط دولت و … داشته باشد و در این بین سوئیس بخاطر معروفیت در امنیت و آرامش یکی از کشور هایی است که هرساله افراد زیادی به دنبال مهاجرت و پناهندگی در این کشور هستند.

کشور سوئیس

سوئیس کشوری است که شنیدن نامش برای همه تداعی کننده امنیت و آرامش است و از معدود کشورهایی است که در طول 2 جنگ جهانی بی طرف بود. این کشور حدود 7 ونیم میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور از 26 ایالت تشکیل شده است که کانتون نامیده می شوند. این ویژگی ها برای کسانی که به دنبال امنیت و آرامش هستند باعث می شود مشتاق شوند به این کشور مهاجرت کنند.

این باعث می شود که هرساله افراد زیادی خواستار مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی شوند. دولت سوئیس بخاطر همین تعداد زیاد مهاجر و پناهنده، قوانین سخت گیرانه ای برای کسانی که به دنبال مهاجرت به این کشور هستند در نظر گرفته است بخصوص اگر این مهاجرت از طریق پناهندگی باشد. به طور کلی مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی دردسرهای زیادی را در پی دارد.

تعریف واژه پناهنده

اگر شما هم مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی را انتخاب کرده اید ابتدا باید با تعریف واژه پناهنده آشنا شوید. پناهندگان به کسانی گفته می شود که در کشور خود و یا در آخرین محلی که اقامت داشته اند در معرض آسیب جدی بوده اند. آسیب جدی یعنی تهدید خطرناک زندگی، جسم و آزادی، یا درمان یک بیماری که باعث فشار غیر قابل تحمل روانی شده است.

این تعریف که در ماده 3 قانون پناهندگی سوئیس آمده است تعیین می کند که این کشور چه کسانی را به عنوان پناهنده می پذیرد. این تعریف از پناهنده بر اساس کنوانسیون ژنو است، یک توافقنامه بین المللی که توسط 144 کشور که یکی از آن ها سوئیس است امضا شده است. با توجه به این تعریف این پناهندگی فقط به کسانی داده می شود که در معرض تهدید جدی قرار گرفته اند و یا کسانی که در مناطقی حضور دارند که جنگ داخلی یا خارجی رخ داده است.

تعریف واژه پناهنده

قانون پناهندگی

در زمان جنگ جهانی دوم، به دلیل ترسی که از جنگ جهانی به وجود آمده بود، کشورها کنوانسیونی را در کشور سوئیس منعقد کردند که به عنوان کنوانسیون ژنو شناخته می شود. این کنوانسیون از افرادی که در جریانات سیاسی شکنجه شده و یا مورد خشونت و نژاد پرستی قرار گرفته اند، چه به صورت انفرادی و چه به صورت دسته جمعی، حمایت می کند. موضوع اصلی در این کنوانسیون ایجاد حق پناهندگی برای کسانی است که مورد آزار قرار گرفته اند، توسط کشورهای امضا کننده این کنوانسیون است.

شورای پناهندگی سوئیس

این شورا یک سازمان غیر دولتی است که از گروه های مختف مانند صلیب سرخ، فدراسیون جوامع یهودی سوئیس و … تشکیل شده است که به درخواست کسانی که خواستار پناهندگی هستند رسیدگی می کند و از حقوق این افراد در مجامع بین المللی دفاع می کند. البته این سازمان به صورت خیلی سختگیرانه عمل می کند و کسانی که خواستار پناهندگی هستند باید مواظب باشند چون ممکن است یک اشتباه کوچک یا حرف اشتباه باعث اخراج شخص از سوئیس شود.

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

کسانی که خواستار مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی هستند به روش های مختلفی می توانند درخواست پناهندگی خود را به کشور سوئیس تقدیم کنند. اداره فدرال در سوئیس به مسائل مربوط به پناهندگی رسیدگی می کند. معمولا درخواست های پناهندگی در 5 مرکز اصلی پناهندگی در سوئیس رسیدگی می شوند که خود این مراکز توسط SEM مدیریت می شوند. در این 5 شعبه تا حدودی مراحل بررسی درخواست های پناهندگی متفاوت است اما این روند حدودا 3 ماه به طول می انجامد که البته ممکن است این مدت زمان بیشتر هم بشود.پس کسانی که مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی را انتخاب کرده اند حداقل باید 3 ماه منتظز پاسخ بمانند.

مراحل درخواست مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

پس از اینکه مرحله درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به اتمام رسید، مرحله آماده سازی انجام می شود. این مرحله در بهترین حالت 3 هفته طول می کشد. در این مرحله افرادی که خواستار پناهندگی هستند یک جلسه مشاوره حضوری رایگان با مشاورین در مورد نحوه گرفتن پناهندگی و مراحل آن را خواهند داشت. همچنین ممکن است این کار فقط با یک جزوه که تمامی ملازمات و اطلاعات مورد نیاز در آن آورده شده است انجام شود. درخواست ها توسط  SEM ثبت می شوند و همچنین کلیه مدارک مورد نیاز، دلایل درخواست پناهندگی، کشوری که از آن آمده به همراه اثر انگشتی از شخص مورد بررسی قرار می گیرند.

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

پذیرش یا رد درخواست پناهندگی سوئیس

در این مرحله پس از اینکه تمام مدارک مورد نیاز تکمیل شد، SEM بررسی می کند که آیا این درخواست شرایط مربوط به پناهندگی را دارا هست یا خیر. اگر مستندات برای مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی کافی نباشد و یا زمانی که شخص متقاضی به دلایل مختلف از تصمیم خود منصرف می شود، رسیدگی به درخواست مورد نظر به اتمام می رسد. در برخی مواقع اتفاق می افتد که SEM حتی بدون در نظر گرفتن جوهره درخواست، دستور رد آن را صادر می کند. البته این مورد بیشتر زمانی رخ می دهد که درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی فقط برای امور خاصی مثل امور پزشکی تهیه شده باشد.

رد درخواست پناهندگی

به طور کلی افرادی که خواستار پناهندگی هستند اگر درخواست مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی رد شود موظفند به وطن خود بازگردند ولی به دلایلی بیشتر این افراد قادر به بازگشت نیستند برای آنها اجازه اقامت موقت صادر می شود که البته این اجازه موقت برای آنها محدودیت های بسیاری را به همراه دارد. یعنی ممکن است شخص برای مدت زیادی مجبور به زندگی باشد که در واقع به طور موقتی است.

پناهندگان زیر 18 سال در سوئیس

کسانی که مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی را انتخاب می کنند اگر زیر 18 سال سن داشته باشند، یک شخص معتمد برای آن ها انتخاب می شود تا در طول رسیدگی به پرونده پناهندگی همراه او باشد. البته ممکن است اداره مهاجرت خردسال بودن او را باور نکند که در این صورت شخص خواستار پناهندگی باید با ارائه مدرک شناسائی، مدرک تحصیلی یا موارد مشابه که خردسال بودنش را نشان می دهد ثابت کند که خردسال است.

پناهندگان چه زمانی می توانند خانواده خود را به سوئیس ببرند

کسانی که مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی را انتخاب کرده اند و موفق شده اند در این کشور پناهنده شوند ممکن است بخواهند خانواده خود را به سوئیس ببرند. اگر شما اجازه اقامت نوع B را داشته باشید می توانید همسر و کودکان زیر 18 سال خود را به سوئیس ببرید. اگر مجوز اقامت شما نوع F باشد باید حداقل 3 سال از زمان دریافت مجوز اقامتتان گذشته باشد تا بتوانید برای آوردن خانواده خود به سوئیس اقدام کنید. قابل ذکر است تا زمانی که شما مجوز اقامت نوع N دارید و یا اصلا تصمیمی درباره پناهندگی شما گرفته نشده باشد، شما نمی توانید برای بردن خانواده خود به سوئیس اقدام کنید.

کار پناهجویان سوئیس

افراد خواستار مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی زمانی که درخواست پناهندگی آن ها پذیرفته می شود تنها اجازه کار در مشاغل خاصی دارند. ای کار ها عبارتند از: پرستاری در منزل یا بیمارستان، ساختمان سازی، کارخانه های تولید مواد غذایی، هتل و مراکز پذیرایی مشابه، باغبانی، کشاورزی، جنگلداری، مراکز دفع زباله.

البته زمانی که درخواست پناهندگی پذیرفته نشود، اجازه کار شخص نیز تا زمان خروج از کشور لغو می شود و شخص اجازه کار در هیج جایی را پیدا نمی کند. البته به این نکته هم باید توجه کرد که انتخاب شغل یا تغییر آن، با توجه به قوانین اجازه موقت انجام می شود. نکته دیگر اینکه از آنجایی که امکان رد درخواست پناهندگی شخص متقاضی وجود دارد، افراد تا سه ما اجازه ورود به بازار کار آزاد و کارهای پرسود و منفعت را ندارند که البته این سه ماه ممکن است تا 6 ماه نیز افزایش یابد.

پناهندگان چه زمانی می توانند خانواده خود را به سوئیس ببرند

بیمه برای پناهندگان

تمام کسانی که درخواست پناهندگی را داده اند زمانی که درخواست پناهندگی آن ها پذیرفته شد بیمه درمانی برای آن ها در نظر گرفته می شود. همچنین شخص قبل از مراجعه به پزشک می تواند از شخص مسئول خود سوال کند.

سایر نوشته های مهاجرت :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند