ویزای روسیه

فایل صوتی سفارت روسیه

 • مدارک مهم ویزای روسیه
 • نکات ضروری ویزای روسیه
 • بهترین راه گرفتن ویزا
 • روشهای دریافت ویزا

ویزای روسیه انواع مختلفی دارد که در سفارت روسیه برای مسافران صادر می شود. ویزای تضمینی روسیه به جز نوع ترانزیت که بر مبنای بلیط مسافر صادر می شود، در صورت وجود دعوتنامه صادر می گردد. برای صدور ویزای توریستی می توانید از طریق آژانس مسافرتی اقدام کنید. آژانس های مسافرتی ایران با یک آژانس مسافرتی در روسیه قرارداد می بندند و از این طریق می‌توانند برای ایرانیان دعوتنامه گرفته و ویزا صادر کنند.

معرفی کشور روسیه

کشور پهناور روسیه یکی از کشورهای مطرح در حوزه گردشگری و توریستی است. روسیه سعی دارد با آسان کردن مراحل اخذ ویزای توریستی ،گردشگران بیشتری به کشور خود جذب کند. مسکو پایتخت روسیه شهر تاریخی با جاذبه‌های بسیار است که بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ از شهرهای توریستی گردشگری روسیه به شمار می ‌روند که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌ کنند.

معرفی کشور روسیه

سفارت روسیه در ایران

آدرس سفارت روسیه در تهران در خیابان نوفل لوشاتو می باشد. کشور روسیه همچنین در شهرهای اصفهان و رشت نیز سفارت خانه دارد.

 • در صورت صادر شدن ویزای روسیه توسط سفارت روسیه تغییر زمان آن امکان ‌پذیر نخواهد بود. پس پیش از اقدام به اخذ ویزای کشور روسیه طول برنامه سفر خود را قطعی کنید.
 • جهت تمدید یا تغییر نوع ویزا توریستی و تجاری روسیه باید به ایران بازگردید و مراحل اخذ ویزا را دوباره از اول انجام دهید.
 • هزینه ویزای تضمینی روسیه بسته به مدت زمانی که می‌خواهید در کشور روسیه، بازار ارز و مدت زمان انتظار برای صدور ویزا تغییر می‌کند.
 • باید توجه داشته باشید که سفارت روسیه در تهران در روزهای شنبه و چهارشنبه تعطیل است.
 • هنگام ورود به خاک روسیه لازم است ابتدا به شهر مسکو وارد شوید ولی این محدودیت برای خروج از کشور روسیه وجود ندارد و از هر شهری که مایل باشید می توانید به ایران بازگردید.
 • برای صدور ویزا هایی که طی آن چند بار رفت و آمد بین خاک ایران و روسیه صورت می ‌گیرد باید آزمایش ‌های پزشکی انجام شود.
 • در صورت اخذ ویزای کشور روسیه طولانی تر از سه ماه باید برای مصاحبه در سفارت روسیه در ایران حاضر شوید.
 • برای صدور ویزاهای حداکثر سه ماهه حضور مسافر در سفارت ضروری نیست و شخص می‌تواند روند اداری صدور ویزای روسیه را به کارگزار حرفه ای واگذار کند. 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای روسیه

پر نمودن فرم درخواست ویزا، پاسپورتی که حداقل تا ۶ ماه آینده اعتبار داشته باشد، ۲ قطعه عکس ۳ در ۴ واضح رنگی، ارائه بلیط رفت و برگشت، ارائه مدرکی مبتنی بر محل اقامت در روسیه، پر نمودن فرم تعهد بازگشت به ایران، پر نمودن مشخصات فردی، بیمه مسافرتی.

تمامی مدارک مورد نیاز برای هر نوع ویزا باید در دارالترجمه های معتبر، ترجمه گردد دقت داشته باشید که در هنگام  ارائه مدارک یک سری کپی از آنان را به همراه داشته باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای روسیه

انواع ویزای روسیه

ویزای توریستی روسیه که مدت آن از ۱۴ روز تا یک ماه است و در طول این مدت فقط یک بار می‌توانید به خاک این کشور وارد شوید. این ویزا در صورت اقدام توسط آژانس های مسافرتی که با آژانس های توریستی روسیه قرارداد دارند صادر می شود.

ویزای شخصی یا خصوصی که به مدت سه ماه صادر می شود. با این نوع ویزای کشور روسیه شما یک یا حداکثر دو مرتبه می‌توانید به خاک کشور روسیه وارد شوید. در ویزای شخصی باید از شخصی در روسیه دعوتنامه داشته باشید و آن را به سفارت روسیه تحویل دهید. ویزای روسیه شخصی در خاک روسیه غیرقابل تمدید است و برای تمدید آن باید به ایران بازگردید و دوباره اقدام به اخذ ویزا نمایید و مراحل اداری آن را طی کنید.

ویزاهای تجاری به صورت یک ماهه، سه ماهه و یک ساله صادر می شوند. در ویزای یک ماهه تجاری روسیه تنها اجازه یک بار ورود به خاک روسیه را خواهید داشت. در ویزای ۳ ماهه حداکثر دو بار و در ویزای یک ساله به دفعات مورد نیاز می توانید بین ایران و روسیه رفت و آمد کنید. برای اخذ ویزای تجاری باید از یک شرکت یا موسسه در روسیه دعوتنامه داشته باشید و آن را به سفارت روسیه در ایران تحویل دهید. ویزای تحصیلی به مدت طول دوره تحصیل برای شما صادر می‌شود و شما می‌توانید به تعداد دفعات مورد نیاز به کشور روسیه وارد و یا خارج شوید. برای اخذ این نوع ویزای تحصیلی روسیه باید از دانشگاه موردنظر دعوتنامه داشته باشید.

ویزای کاری روسیه از یک سال تا سه سال متغیر است و شما قادر خواهید بود هر چند بار که بخواهید بین کشور ایران و روسیه رفت و آمد کنید. در این ویزای کاری روسیه شما باید دعوتنامه رسمی از شرکت یا موسسه ای که قرار است در آن استخدام شوید داشته باشید.

انواع ویزای روسیه

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه باید از دانشگاه موردنظر دعوتنامه داشته باشید. رتبه علمی دانشگاه روسیه در جهان جایگاه بالایی دارد و سالانه افراد زیادی در دنیا برای تحصیل به کشور روسیه می‌ روند. شما می توانید مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترای خود را در اکثر رشته‌ها در دانشگاه های روسیه اخذ کنید. دانشگاه پزشکی روسیه در گروه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز دانشجو می پذیرد. زبان مورد تدریس در دانشگاه‌های روسیه انگلیسی و روسی است. دانشجویان خارجی در سال اول ورود خود در کنار دروس شان دوره آموزشی زبان روسی را نیز می گذرانند.  در رشته های مهندسی سالانه حدود ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار و در رشته پزشکی بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار شهریه شما در دانشگاههای روسیه است. در صورت اجازه دانشگاه، می توانید همسر و فرزند خود را نیز از طریق ویزای تحصیلی روسیه همراه دانشجو به روسیه ببرید.

نحوه صدور ویزای تحصیلی روسیه

کشور روسیه برای شما ابتدا یک ویزای سه ماهه صادر می کند پس از ورود به خاک کشور روسیه انجام ثبت نام و مراحل اداری دانشگاه خود می‌ توانید در همان جا برای تمدید ویزای روسیه درخواست دهید. دولت روسیه به شما یک ویزای تحصیلی روسیه موقت یک ساله می ‌دهد که در طول آن می توانید بین ایران و روسیه رفت و آمد داشته باشید. قبل از اتمام ویزای موقت یک ساله برای ادامه تحصیل خود باید درخواست تمدید اقامت بدهید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

بهتر است یک ماه قبل از تاریخ سفر خود به روسیه اقدام به اخذ ویزا نمایید. پاسپورت شما برای اخذ ویزای تحصیلی حداقل باید ۱۸ ماه اعتبار داشته باشد. صدور ویزای تحصیلی معمولاً دو تا سه هفته به طول می‌ انجامد. گذرنامه شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.

 1. داشتن دعوتنامه از دانشگاه مورد نظر در روسیه
 2. پاسپورت
 3. فرم درخواست ویزای روسیه
 4. یک قطعه عکس ۴*۳
 5. برگه آزمایش اچ آی وی
 6. دعوتنامه دریافتی از دانشگاه با مدت اعتبار ۳ ماهه

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

اخذ ویزای کاری روسیه

برای ویزای کاری باید دعوتنامه استخدام شرکت روسی را به سفارت روسیه نشان دهید.  کار در کشور روسیه باید طبق قوانین خاص کشور روسیه باشد. شما با داشتن ویزای توریستی یا تحصیلی مجوز کار در روسیه را ندارید و برای کار در روسیه باید به اداره کار بروید و ویزای کار دریافت کنید. کارفرما روسی پیش از اقدام به استخدام کارگر خارجی باید مجوز گرفتن نیروی خارجی را از دولت روسیه گرفته باشد.

مدارک لازم جهت صدور ویزای کار روسیه

پاسپورت معتبر با حداقل 18 ماه اعتبار، 2 قطعه عکس4*3، ارائه سوابق کاری، فیش حقوقی و …، ارائه مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها به زبان روسی، ارائه مدرکی مبتنی بر محل اقامت در روسیه، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

اخذ ویزای کاری روسیه

اخذ ویزای تجاری روسیه

برای دریافت ویزای تجاری باید شرکتی در روسیه برای شما دعوتنامه بفرستد. در صورت اخذ ویزای تجاری یکساله روسیه حداکثر زمانی که می توانید در خاک روسیه بمانید در طول مدت ۱۸۰ روز،  تنها۹۰ روز می باشد و پس از آن باید کشور روسیه را ترک کنید و دوباره به این کشور وارد شوید. یعنی شما نمی توانید با داشتن ویزای تجاری روسیه یک ساله، یک سال تمام آن جا بمانید بلکه در هر ۱۸۰ روز فقط اجازه ۹۰ روز اقامت در روسیه را دارید. اگر مایل به دریافت ویزای تجاری روسیه هستید باید علاوه بر آماده شدن برای مصاحبه در سفارت روسیه آزمایش اچ آی وی نیز بدهید.

اخذ ویزای خویشاوندی روسیه

برای اخذ ویزای خصوصی یا شخصی روسیه باید فردی تابع روسیه برای خانواده یا دوستان خود دعوتنامه رسمی بفرستد. مدت اعتبار این ویزای روسیه 3 ماه است.

اخذ ویزای پزشکی روسیه

​از دیگر علل ویزای خصوصی جهت درمان بیماری جدی، احتمال وقوع مرگ و… است. در این نوع ویزای پزشکی احتیاجی به داشتن دعوتنامه نیست و تنها با ارائه مدرکی مبتنی بر صحت گفته ویزا برای شما صادر خواهد شد.

اخذ ویزای پزشکی روسیه

اخذ ویزای ازدواج روسیه

در صورت ازدواج یک فرد خارجی با فردی روسی، فرد خارجی می ‌تواند برای صدور ویزای مهاجرتی اقدام کند. مدت اعتبار این نوع ویزای روسیه  ۵ سال است و پس از آن درصورت داشتن شرایط دولت روسیه قابل تمدید است. و در آخر می توانید اقدام به دریافت اقامت دائم خود کنید. برای دریافت ویزای کشور روسیه از طریق ازدواج باید مدرک مبتنی بر ازدواج زوج را به دولت روسیه نشان دهید و ثابت کنید که این ازدواج صوری نمی باشد.

اخذ ویزای توریستی روسیه

ویزاهای توریستی روسیه معمولاً بین ۱۴ روز تا یک ماه صادر می‌ شوند. با داشتن ویزای توریستی روسیه می توانید به تمامی شهرهای روسیه سفر کرده و از اماکن دیدنی گردشگری و تاریخی این کشور وسیع بازدید کنید.

 اگر قصد اخذ ویزای ۱۴ روزه توریستی روسیه را دارید باید مدرک مبتنی بر رزرو هتل در طول مدت اقامت خود در روسیه و بلیط رفت و برگشت را به سفارت روسیه ارائه دهید. سفارت روسیه نیز برای شما به اندازه مدت زمان رزرو هتل ویزا صادر می کند. اگر قصد اخذ ویزای توریستی روسیه یک ماه را دارید باید به همراه ارائه بلیط رفت و برگشت حداقل برای ۲۰ روز در روسیه هتل رزرو کرده باشید. بعد از تحویل و ارائه کلیه مدارک توسط شما صدور ویزای توریستی روسیه بین ۳ تا ۸ روز کاری به طول می ‌انجامد.

جهت اخذ ویزای توریستی لزومی به حضور شخصی تقاضاکننده ویزای روسیه نیست و به همین دلیل می توانید تمام مراحل اداری اخذ ویزا را به آژانس های مسافرتی بسپارید. آژانس های مسافرتی به وسیله آژانس مسافرتی روسی طرف قرداد خود برای شما روادید صادر می کنند که در این نوع ویزای توریستی روسیه مدت زمان سفر با تور روسیه، شهرهای مورد بازدید، نام هتل و غیره مشخص شده است. از دیگرمزیت‌های اخذ ویزای توریستی روسیه احتیاج نداشتن به وقت مصاحبه است. سفارت روسیه ویزا را طبق تاریخ بلیط هواپیما تهیه شده برای شما صادر می‌ کند.

اخذ ویزای توریستی روسیه

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت روسیه جهت عبور از کشور روسیه به کشوری دیگر صادر می شود و طی آن شخص می تواند حداکثر 10 روز به صورت زمینی و حداکثر 3 روز به صورت هوایی از کشور روسیه بیرون برود. برای صدور ویزای ترانزیت باید مدارک زیر را به سفارت روسیه در ایران تحویل دهید: 

 • ویزای کشور مقصد
 • 3 قطعه عکس 4*3
 • ارائه بلیط رفت و برگشت
 • فرم درخواست ویزا

ویزای فوری روسیه

اخذ ویزای روسیه معمولی حدود ۵ الی ۶ روز و اخذ ویزای فوری روسیه حدود ۳ روز به طول می ‌انجامد. در مورد ویزاهای کاری اگر به صورت عادی اقدام شود معمولاً ۲۵ روز و اگر به صورت فوری درخواست شود معمولاً ۱۰ روز به طول می انجامد.

ویزای فوری روسیه

تعداد دفعات ورود و خروج با ویزای کشور روسیه

ویزای کشور روسیه بر اساس مجوز تعداد دفعات ورود به خاک این کشور به ویزای سینگل، دابل و مولتی تقسیم می‌شود. در ویزای روسیه سینگل تنها یک بار اجازه ورود به کشور روسیه را دارید و درصورت خروج زودتر از مهلت به اتمام رسیدن ویزا؛ نمی توانید دوباره با همان ویزا وارد کشور روسیه شوید. در ویزای دابل شما اجازه دارید حداکثر دوبار در طول مدت اعتبار ویزا به کشور روسیه وارد شوید. در ویزای روسیه مولتی شما می توانید به تعداد دفعات مورد نیاز بین کشور ایران و روسیه رفت و آمد داشته باشید.

برگه مهاجرت و برگه رجیستر

بعد از صدور ویزای روسیه و اخذ مهر ورود به کشور روسیه برگه مهاجرت به روسیه دریافت می‌کنید. این برگه را باید حتما موقع ورود و خروج از کشور به همراه داشته باشید. رجیستر به معنای اعلام محل اقامت مسافر به اداره مهاجرت است. در صورتی که قصد اقامت در هتل را نداشته باشید پس از ورود به خاک روسیه باید برای برگه رجیستر خود از طریق صاحب ملکی که در آن اقامت دارید اقدام کنید.

برگه مهاجرت و برگه رجیستر

نحوه تمدید ویزای روسیه

اقامت در روسیه از طریق ویزای معمولی که از یک روز تا ۳ ماه می توانید در کشور روسیه اقامت داشته باشید. اقامت در روسیه از طریق ویزای اقامتی که این ویزای روسیه برای دانشجویان یا افرادی که قصد کار در روسیه را دارند صادر می‌ شود و برای تمدید اقامت خود می‌ توانند در خاک روسیه نیز اقامت خود را تمدید نمایند.

اقامت موقت روسیه در صورت ازدواج و یا داشتن سهمیه داده می‌ شود و از ۶ ماه تا ۳ سال متغیر و قابل تمدید در خاک کشور روسیه نیز می‌باشد. اقامت دائم در روسیه بعد از اخذ اقامت موقت و دارا بودن شرایط دولت روسیه داده می شود یا فرد تقاضا کننده برای اقامت دائم متخصص کاری یا سرمایه گذار باشد. جهت تابعیت روسیه نیز فرد می تواند بعد از اخذ اقامت دائم اقدام به تابعیت خود در کشور روسیه کند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.