ویزای روسیه

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای روسیه

ویزای روسیه انواع مختلفی دارد که در سفارت روسیه برای مسافران صادر می شود. روادید به جز نوع ترانزیت که بر مبنای بلیط مسافر صادر می شود، در صورت وجود دعوت نامه صادر می گردد. برای صدور ویزای توریستی می توانید از طریق آژانس مسافرتی اقدام کنید. آژانس های مسافرتی ایران با یک اژانس مسافرتی در روسیه قرارداد می بندند و از این طریق می‌توانند برای ایرانیان دعوت نامه گرفته و ویزا صادر کنند.

کشور روسیه

کشور پهناور روسیه یکی از کشورهای مطرح در حوزه گردشگری و توریستی است. روسیه سعی دارد با آسان کردن مراحل اخذ ویزای توریستی ،گردشگران بیشتری به کشور خود جذب کند. مسکو پایتخت روسیه شهر تاریخی با جاذبه‌های بسیار است که بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ از شهرهای توریستی گردشگری روسیه به شمار می ‌روند که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌ کنند.

ویزای روسیه

ویزای روسیه از نوع توریستی از لحاظ طول مدت زمان صدور به دو دسته ویزای معمولی و ویزای فوری تقسیم می‌ شود. اخذ روادید روسیه معمولی حدود ۵ الی ۶ روز و اخذ ویزای فوری حدود ۳ روز به طول می ‌انجامد. در مورد ویزاهای کاری اگر به صورت عادی اقدام شود معمولاً ۲۵ روز و اگر به صورت فوری درخواست شود معمولاً ۱۰ روز به طول می انجامد.

ویزای روسیه

تعداد دفعات ورود و خروج با ویزای روسیه

روادید بر اساس مجوز تعداد دفعات ورود به خاک این کشور به ویزای سینگل، دابل و مولتی تقسیم می‌شود. در ویزای روسیه سینگل تنها یک بار اجازه ورود به کشور روسیه را دارید و درصورت خروج زودتر از مهلت به اتمام رسیدن ویزا؛ نمی توانید دوباره با همان ویزا وارد کشور روسیه شوید. در روادید روسیه دابل شما اجازه دارید حداکثر دوبار در طول مدت اعتبار روادید به کشور روسیه وارد شوید. در ویزای روسیه مولتی شما می توانید به تعداد دفعات مورد نیاز بین کشور ایران و روسیه رفت و آمد داشته باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای روسیه

 • پر نمودن فرم درخواست ویزا، پاسپورتی که حداقل تا ۶ ماه آینده اعتبار داشته باشد، ۲ قطعه عکس ۳ در ۴ واضح رنگی، ارائه بلیط رفت و برگشت، ارائه مدرکی مبتنی بر محل اقامت در روسیه، پر نمودن فرم تعهد بازگشت به ایران، پر نمودن مشخصات فردی، بیمه مسافرتی.
 • ترجمه ویزا
 • تمامی مدارک مورد نیاز برای هر نوع روادید باید در دارالترجمه های معتبر ،ترجمه گردد دقت داشته باشید که در هنگام ارائه مدارک یک سری کپی از آنان را به همراه داشته باشید.
 • برگه مهاجرت و برگه رجیستر
 • بعد از صدور روادید و اخذ مهر ورود به کشور روسیه برگه مهاجرت دریافت می‌کنید. این برگه را باید حتما موقع ورود و خروج از کشور به همراه داشته باشید.
 • رجیستر به معنای اعلام محل اقامت مسافر به اداره مهاجرت است.
 • در صورتی که قصد اقامت در هتل را نداشته باشید پس از ورود به خاک روسیه باید برای برگه رجیستر خود از طریق صاحب ملکی که در آن اقامت دارید اقدام کنید.

انواع ویزای روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

روادید تحصیلی به مدت طول دوره تحصیل برای شما صادر می‌شود و شما می‌توانید به تعداد دفعات مورد نیاز به کشور روسیه وارد و یا خارج شوید. برای اخذ این نوع ویزای روسیه باید از دانشگاه موردنظر دعوت نامه داشته باشید. برای اخذ روادید تحصیلی باید از دانشگاه موردنظر دعوت نامه داشته باشید. رتبه علمی دانشگاه روسیه در جهان جایگاه بالایی دارد و سالانه افراد زیادی در دنیا برای تحصیل به کشور روسیه می‌ روند. شما می توانید مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترای خود را در اکثر رشته‌ها در دانشگاه های روسیه اخذ کنید. دانشگاه پزشکی روسیه در گروه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز دانشجو می پذیرد.

زبان مورد تدریس در دانشگاه‌های روسیه انگلیسی و روسی است. دانشجویان خارجی در سال اول ورود خود در کنار دروس شان دوره آموزشی زبان روسی را نیز می گذرانند. در رشته های مهندسی سالانه حدود ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار و در رشته پزشکی بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار شهریه شما در دانشگاههای روسیه است. در صورت اجازه دانشگاه، می توانید همسر و فرزند خود را نیز از طریق روادید همراه دانشجو به روسیه ببرید.

کشور روسیه برای شما ابتدا یک ویزای سه ماهه صادر می کند پس از ورود به خاک کشور روسیه انجام ثبت نام و مراحل اداری دانشگاه خود می‌ توانید در همان جا برای تمدید ویزای روسیه درخواست دهید. دولت روسیه به شما یک ویزای روسیه موقت یک ساله می ‌دهد که در طول آن می توانید بین ایران و روسیه رفت و آمد داشته باشید. قبل از اتمام روادید موقت یک ساله برای ادامه تحصیل خود باید درخواست تمدید اقامت بدهید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

 • داشتن دعوت نامه از دانشگاه مورد نظر در روسیه، پاسپورت، فرم درخواست روادید، یک قطعه عکس ۴*۳، برگه آزمایش اچ آی وی.
 • دعوت نامه دریافتی از دانشگاه به مدت ۳ ماه اعتبار دارد.
 • بهتر است یک ماه قبل از تاریخ سفر خود به روسیه اقدام به اخذ ویزا نمایید.
 • پاسپورت شما برای اخذ ویزای تحصیلی حداقل باید ۱۸ ماه اعتبار داشته باشد.
 • صدور روادید تحصیلی معمولاً دو تا سه هفته به طول می‌ انجامد.
 • گذرنامه شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • ویزای ترانزیت روسیه، ویزای ترانزیت روسیه جهت عبور از کشور روسیه به کشوری دیگر صادر می شود و طی آن شخص می تواند حداکثر 10 روز به صورت زمینی و حداکثر 3 روز به صورت هوایی از کشور روسیه بیرون برود.
 • ویزای کشور مقصد،
 • 3 قطعه عکس 4*3
 • ارائه بلیط رفت و برگشت
 • فرم درخواست روادید

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای کاری روسیه

روادید کاری از یک سال تا سه سال متغیر است و شما قادر خواهید بود هر چند بار که بخواهید بین کشور ایران و روسیه رفت و آمد کنید. در این روادید شما باید دعوت نامه رسمی از شرکت یا موسسه ای که قرار است در آن استخدام شوید داشته باشید. برای روادید کاری باید دعوت نامه استخدام شرکت روسی را به سفارت روسیه نشان دهید. کار در کشور روسیه باید طبق قوانین خاص کشور روسیه باشد. شما با داشتن روادید توریستی یا تحصیلی مجوز کار در روسیه را ندارید و برای کار در روسیه باید به اداره کار بروید و ویزای کار دریافت کنید. کارفرما روسی پیش از اقدام به استخدام کارگر خارجی باید مجوز گرفتن نیروی خارجی را از دولت روسیه گرفته باشد.

مدارک لازم جهت صدور ویزای کار روسیه

پاسپورت معتبر با حداقل 18 ماه اعتبار، 2 قطعه عکس4*3، ارائه سوابق کاری، فیش حقوقی و …، ارائه مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها به زبان روسی، ارائه مدرکی مبتنی بر محل اقامت در روسیه، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

ویزای تجاری روسیه

ویزاهای تجاری به صورت یک ماهه، سه ماهه و یک ساله صادر می شوند. در روادید یک ماهه تجاری روسیه تنها اجازه یک بار ورود به خاک روسیه را خواهید داشت. در ویزای ۳ ماهه حداکثر دو بار و در روادید یک ساله به دفعات مورد نیاز می توانید بین ایران و روسیه رفت و آمد کنید. برای اخذ روادید تجاری باید از یک شرکت یا موسسه در روسیه دعوت نامه داشته باشید و آن را به سفارت اآن باید کشور روسیه را ترک کنید و دوباره به این کشور وارد شوید. یعنی شما نمی توانید با داشتن ویزای روسیه یک ساله ، یک سال تمام آن جا بمانید بلکه در هر ۱۸۰ روز فقط اجازه ۹۰ روز اقامت در روسیه را دارید. اگر مایل به دریافت روادید تجاری هستید باید علاوه بر آماده شدن برای مصاحبه در سفارت این کشور آزمایش اچ آی وی نیز بدهید.

ویزای خصوصی روسیه

ویزای شخصی یا خصوصی که به مدت سه ماه صادر می شود. با این نوع روادید شما یک یا حداکثر دو مرتبه می‌توانید به خاک کشور روسیه وارد شوید. در ویزای شخصی باید از شخصی در روسیه دعوتنامه داشته باشید و آن را به سفارت روسیه تحویل دهید. ویزای روسیه شخصی در خاک روسیه غیرقابل تمدید است و برای تمدید آن باید به ایران بازگردید و دوباره اقدام به اخذ ویزا نمایید و مراحل اداری آن را طی کنید.

برای اخذ ویزای خصوصی یا شخصی روسیه باید فردی تابع روسیه برای خانواده یا دوستان خود دعوت نامه رسمی بفرستد. مدت اعتبار این روادید 3 ماه است.روادید پزشکی ​از دیگر علل ویزای خصوصی جهت درمان بیماری جدی، احتمال وقوع مرگ و… است. در این نوع روادید پزشکی احتیاجی به داشتن دعوت نامه نیست و تنها با ارائه مدرکی مبتنی بر صحت گفته روادید برای شما صادر خواهد شد.

ویزای ازدواج روسیه

در صورت ازدواج یک فرد خارجی با فردی روسی، فرد خارجی می ‌تواند برای صدور روادید مهاجرتی اقدام کند. مدت اعتبار این نوع روادید ۵ سال است و پس از آن درصورت داشتن شرایط دولت روسیه قابل تمدید است. و در آخر می توانید اقدام به دریافت اقامت دائم خود کنید. برای دریافت ویزای روسیه از طریق ازدواج باید مدرک مبتنی بر ازدواج زوج را به دولت روسیه نشان دهید و ثابت کنید که این ازدواج صوری نمی باشد.

ویزای ازدواج روسیه

ویزای توریستی روسیه

روادید توریستی معمولاً بین ۱۴ روز تا یک ماه صادر می‌ شوند. با داشتن روادید توریستی می توانید به تمامی شهرهای روسیه سفر کرده و از اماکن دیدنی گردشگری و تاریخی این کشور وسیع بازدید کنید. اگر قصد اخذ ویزای ۱۴ روزه توریستی روسیه را دارید باید مدرک مبتنی بر رزرو هتل در طول مدت اقامت خود در روسیه و بلیط رفت و برگشت را به سفارت روسیه ارائه دهید. سفارت روسیه نیز برای شما به اندازه مدت زمان رزرو هتل ویزا صادر می کند. اگر قصد اخذ ویزای روسیه یک ماه را دارید باید به همراه ارائه بلیط رفت و برگشت حداقل برای ۲۰ روز در روسیه هتل رزرو کرده باشید. بعد از تحویل و ارائه کلیه مدارک توسط شما صدور روادید توریستی بین ۳ تا ۸ روز کاری به طول می ‌انجامد.

جهت اخذ ویزای توریستی لزومی به حضور شخصی تقاضاکننده روادید نیست و به همین دلیل می توانید تمام مراحل اداری اخذ ویزا را به آژانس های مسافرتی بسپارید. آژانس های مسافرتی به وسیله آژانس مسافرتی روسی طرف قرداد خود برای شما روادید صادر می کنند که در این نوع روادید مدت زمان سفر، شهرهای مورد بازدید، نام هتل و غیره مشخص شده است. از دیگرمزیت‌های اخذ روادید توریستی احتیاج نداشتن به وقت مصاحبه است. سفارت روسیه ویزا را طبق تاریخ بلیط هواپیما تهیه شده برای شما صادر می‌ کند.

هزینه و مدت اعتبار روادید روسیه

در صورت صادر شدن ویزای روسیه توسط سفارت روسیه تغییر زمان آن امکان ‌پذیر نخواهد بود. پس پیش از اقدام به اخذ روادید طول برنامه سفر خود را قطعی کنید. جهت تمدید یا تغییر نوع ویزا توریستی و تجاری روسیه باید به ایران بازگردید و مراحل اخذ ویزا را دوباره از اول انجام دهید. هزینه ویزای روسیه بسته به مدت زمانی که می‌خواهید در کشور روسیه، بازار ارز و مدت زمان انتظار برای صدور روادید تغییر می‌کند.

هنگام ورود به خاک روسیه لازم است ابتدا به شهر مسکو وارد شوید ولی این محدودیت برای خروج از کشور روسیه وجود ندارد و از هر شهری که مایل باشید می توانید به ایران بازگردید. برای صدور ویزا هایی که طی آن چند بار رفت و آمد بین خاک ایران و روسیه صورت می ‌گیرد باید آزمایش ‌های پزشکی انجام شود. در صورت اخذ ویزای روسیه طولانی تر از سه ماه باید برای مصاحبه در سفارت روسیه در ایران حاضر شوید. برای صدور ویزاهای حداکثر سه ماهه حضور مسافر در سفارت ضروری نیست و شخص می‌تواند روند اداری صدور روادید را به کارگزار حرفه ای واگذار کند.

سفارت روسیه

آدرس سفارت روسیه در تهران در خیابان نوفل لوشاتو می باشد. کشور روسیه همچنین در شهرهای اصفهان و رشت نیز سفارت خانه دارد.

سایر ویزاها :

مدارک لازم برای دریافت ویزای ایران

ویزای ایران

کشور ایران سرزمین آریاییان می باشد. برای تهیه ویزای ایران شما می توانید به دو روش این کار را انجام دهید. روش اول این است

مطالعه »
ویزای لیتوانی از نظر تعداد دفعات اجازه ورود

ویزای لیتوانی

با دریافت ویزای لیتوانی می توانید به کشورهای عضو پیمان شینگن نیز سفر کنید، در این مقاله انواع ویزای لیتوانی و مراحل و مدارک لازم

مطالعه »
ویزای لتونی

ویزای لتونی

کشور لتونی یکی از کشور هایی است که بیشترین تقاضا را برای مسافرت و اقامت دارد. ویزای لتونی یکی از پر تقاضا ترین ویزا های

مطالعه »
ویزای لهستان

ویزای لهستان

اگر قصد سفر به لهستان را دارید و می‌ خواهید در مورد اخذ ویزای لهستان اطلاعات کسب کنید، اگر در مورد مدارک لازم برای صدور

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند