ویزای ایران برای اتباع عراقی

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

Study Viاخذ ویزای ایران برای اتباع عراقیsa (1)

ویزای ایران برای اتباع عراقی برای افراد عراقی که قصد سفر به ایران دارند صادر می شود با توجه به شرایط خاص و نزدیکی این دو کشور همسایه همه سال مسافران زیادی از دو کشور به ایران و عراق سفر می کنند. در این مقاله قصد داریم به دلایل بالا بودن ابن سفر ها همچنین مراحل و انواع روادید بپردازیم.

کشور عراق

عراق کشوری با جمعیت 25 میلیون نفر است که در بخش عمده ای از غرب ایران با ما همسایگی دارد. پایتخت این کشور بغداد است و شهر های کربلا و نجف از مهم ترین شهر های کشور عراق برای ایرانیان است و حتی ایرانیان زیادی در آن زندگی می کنند. عربی و کردی زبان های رسمی کشور عراق هستند و عراق را می توان از بزرگترین تولید کنندگان نفت خاور میانه دانست که همواره دچار تنش های سیاسی اجتماعی فراوانی شده است.

دو کشور همسایه ایران و عراق دارای اشتراکات فرهنگی و مذهبی فراوانی هستند و از سالیان دور مردم این دو کشور با هم در حال ارتباط و تجارت بوده اند. این رابطه از زمان حکومت های تاریخی گذشته بر قرار بوده و تا امروز ادامه داشته است. امروزه به دلیل وجود اماکن مقدسی چون عتبات عالیات که برای مردم شیعه مذهب ایران مقدس هستند و همچنین حرم علی ابن موسی الرضا علیه اسلام در ایران که مورد احترام بخش عمده ای از مردم عراق است رفت آمد مردم این دو کشور بسیار زیاد شده است.

البته این رابطه در سال های جنگ دو کشور به شدت تیره شده بود که بعد از سقوط دیکتاتور عراق روز به روز بهتر و محکم تر شد. همه ساله شمار زیادی از زائران و گردشگران عراقی به خاک ایران سفر می کنند و از اماکن زیارتی و گردشگری آن دیدن می نمایند. در این نوشتار قصد داریم به دلایل سفر زیاد مردم عراق و مراحل اخذ روادید بپردازیم.

اخذ ویزای ایران برای اتباع عراقی

مردم کشور عراق به دلیل محرومیت هایی که پس از حمله آمریکا در کشورشان ایجاد شد در خیلی از زمینه های علمی ، گردشگری و درمانی از پیشرفت جا ماندند و کشور همسایه ایران مقصد خوب و مناسبی برای مسافرت های زیارتی ، گردشگری و درمانی بود. همچنین دانشجویان عراقی بسیاری در ایران تحصیل می کنند و برخی شان حتی توسط دولت این کشور بورسیه می شوند. به دلیل روابط خوب ما بین دولت های دو کشور عراق و ایران ویزای ایران برای اتباع عراقی راحت تر صادر می شود و مردم این کشور به راحتی به ایران سفر کنند. همانطور که گفته شد  دلایل و انگیزه های زیادی برای سفر مردم عراق به ایران و به عبارتی اخذ ویزای ایران برای اتباع عراقی وجود دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

Study Viاخذ ویزای ایران برای اتباع عراقیsa (1)

انواع ویزای ایران برای اتباع عراقی

شهروندان عراقی برای ورود به کشور ایران باید روادید را اخذ نمایند که قصد داریم انواع روادید ایران را ذکر کرده و به صورت مختصر توضیح دهیم. لازم به ذکر است روادید بدون سو پیشینه به راحتی صادر می گردد.

ویزای زیارتی ایران برای اتباع عراقی

با توجه به این نکته که کشور عراق جمعیت شیعه بسیار زیادی دارد زیارت حرم علی ابن موسی الرضا علیه السلام شاید یکی از اصلی ترین دلیل سفر مردم این کشور به ایران باشد. شهر مقدس مشهد همه ساله میزبان تعداد کثیری از زائران عراقی است . همچنین امکانات رفاهی و گردشگری خوب این شهر مشهد را به قطبی گردشگری برای مردم کشور عراق تبدیل کرده است. البته مسافران عراقی زیادی وجود دارند که به سایر شهر های تاریخی و گردشگری ایران مثل اصفهان شیراز و تبریز نیز سفر می کنند و در واقع ایران را کشوری ارزان و بسیار  متاسب برای یک سفر خارجی می دانند.

ویزای درمانی ایران برای اتباع عراقی

همه ساله بیماران عراقی زیادی برای درمان به بیمارستان های مجهز با پزشکان خبره ایران می آیند و در طول مدت درمان خود در ایران اقامت می کنند. شهرت پزشکان خوب ایرانی و امکانات درمانی مناسب بیمارستان های کشور که ایران را به نحوی به قطب گردشگری سلامت منطقه تبدیل کرده است  از دیگر عوامل سفر مردم عراق به ایران و اخذ ویزای ایران برای اتباع عراقی است. طبق مذاکرات دولت عراق با وزارت بهداشت ایرات اقداماتی جهت سهول صدور ویزای ایران برای اتباع عراقی به جهت درمان صادر شده است.

ویزای تحصیلی ایران برای اتباع عراقی

عامل دیگری که مردم عراق به ویژه جوانان این کشور را وادار به اخذ ویزای ایران برای اتباع عراقی می کند تحصیل در دانشگاه های خوب کشور ایران است که پذیرای دانشچویان خارجی به ویژه دانشجویان کشور عراق است . این افراد با ورود به دانشگاه های مطرح کشور و تحصیل در رشته هایی چون پزشکی ، مهندسی و هنر موفق به اخذ مدارک عالی دانشگاهی شده و پس از بازگشت به کشور خود وارد بازار کار می شوند .

همچنین دولت عراق با مذاکراتی با دولت ایران تعدادی از دانشجویان خود را در دانشگاه های خوب ایران بورسیه می کند. روادید که جهت تحصیل در دانشگاه های ایران را دارند مراحل طولانی تر و با جزئیات بیشتری دارد که باید توسط مسولان وزارت علوم در ایران نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

ویزای توریستی ایران برای اتباع عراقی

روادید که قصد مسافرت و گردش در ایران را دارند از نوع ویزای توریستی است اما قابلیت تمدید را ندارد با حداقل می توان گفت تحت شرایط سختی تمدید می شود.. برای اخذ این نوع ویزا متقاضی باید از طریق سفارت ایران در عراق اقدام کند و بعد از بررسی شرایطش سفارت کشور ایران روادید را برای وی صادر می نماید. البته برای بازدید از اماکن زیارتی همچنین می توان برای ویزای زیارتی اقدام کرد.

ویزای توریستی ایران برای اتباع عراقی

ویزای تجاری ایران برای اتباع عراقی

نوع دیگر روادید تجاری ایران است که برای افرادی که قصد تجارت ، ثبت شرکت و برقراری روابط تجاری با شرکت های ایرانی را دارند صادر می شود. برای اخذ این نوع ویزا مدارکی همچون اسکن صفحه اول پاسپورت ، اسکن عکس پرسنلی ، آدرس محل زندگی در عراق ، شغل و نام پدر شخص مورد نیاز است.  این ویزا سه ماه اعتبار دارد و شخص می تواند 30 روز در ایران اقامت کند و در صورت تمایل برای اقامت بیشتر باید از طریق مراکز پلیس اتباع خارجی برای تمدید آن اقدام نماید.

ویزای مولتی ایران برای اتباع عراقی

نوع دیگر ویزای ایران برای اتباع عراقی ویزای مولتی است که مناسب افرادی است که قصد دارد دفعات بیشتری به ایران سفر کنند و نمی خواهند هر بار برای اخذ ویزا وقت و هزینه صرف نمایند.  نکته ای که در مورد ویزای ایران برای اتباع عراقی از نوع مولتی وجود دارد این است که این ویزا برای کسانی که از  طریق ویزای تجاری به ایران سفره کرده اند قابل صدور است و کسانی که مکررا با ویزای توریستی به ایران می آیند نمی توانند ویزای مولتی ایران را دریافت کنند.

کسانی که قصد اخذ ویزای مولتی ایران را دارند باید طی یکسال حداقل سه بار ویزای یک بار گذر تجاری ایران را گرفته باشند که با این سه ویزا می توانند ویزای مولتی سه ماهه ایران را با حداکثر 15 روز اقامت کسب نمایند. بعد کسب این ویزای سه ماهه می توانند با اقامت های طولانی تر ویزای 6 ماهه و حتی یک ساله کشور ایران را دریافت نمایند.

ویزای ایران در فرودگاه های بین المللی

 نوع دیگری از ویزای ایران وجود دارد که شخص در بدو ورود به فرودگاه های بین المللی کشور با برگه تاییدیه ویزا که از قبل تهیه کرده است و طی مراحل چند ساعته می تواند به کشور وارد شود. البته اتباع  بعضی کشور ها امکان اخذ این ویزا را ندارند که متاسفانه عراق هم جزیی از این کشور هاست و مراحل اخذ ویزای ایران برای اتباع عراقی باید قبل از ورود شخص به کشور انجام گیرد. فرودگاه امام خمینی ، فرودگاه تبریز ، فرودگاه شیراز ، بندر عباس و مشهد از فرودگاه های فعال در صدور این ویزا هستند. کشور عراق در کنار کشور های انگلستان ، کانادا ، آمریکا ، سومالی و برخی کشور های دیگر از کشور هایی هستند که امکان اخذ ویزا یا این اتباع  کشور ها وجود ندارد.

ویزای ایران در فرودگاه های بین المللی

عراقی های ساکن ایران

نکته مهمی که قبل از بررسی ابعاد مختلف ویزای ایران برای اتباع عراقی باید مورد بررسی قرار گیرد این است که همانطور که گفته شد به دلیل تشابه و تقارب فرهنگی مردم دو کشور از قدیم الایام خانواده های عراقی زیادی در شهر های مختلف ایران ساکن شده اند و گاهی میهمانانی از عراق دارند. یکی دیگر از دلایل گرفتن ویزای ایران برای اتباع عراقی دعوت خانواده های تابعه ایران از مردم این کشور است که با اخذ ویزای ایران برای اتباع عراقی از نوع توریستی می توان این نوع سفر ها را ترتیب داد.

مردم عراق از قومیت های عرب و کرد و آشوری تشکیل شده اند در دوره های مختلف مهاجرت های زیادی به ایران داشته اند و به دلیل وجود همین قومیت ها توانسته اند به راحتی در کشور ساکن شده و به زندگی بپردازند. این مهاجرت ها دلایل مختلفی داشته و در دوره ای متفاوتی انجام شده اند. عواملی همچون سرکوب شیعیان عراق توسط صدام حسین و جنگ عراق و آمریکا در سال 2003 موجب رشد این روند های مهاجرتی گشته اند.

طبق برخی آمار حدود 500 هزار عراقی در کشور زندگی می کنند که اکثریت آن ها تابعیت قانونی دارند. محله های عراقی نشین در برخی شهر های ایران وجود دارند و همین امر موجب نزدیکی زیاد مردم دو کشور به یک دیگر است. این مهاجرات با نزدیکی روز افزون دو کشور به هم از طریق صدور ویزا به صورت دائم روز به روز در حال رشد است. همه ساله جمعیت های فراوان عراقی مقیم ایران در انتخابات مختلف این کشور در خاک ایران شرکت می نمایند.

سایر ویزاها :

مراحل دریافت ویزای سوئیس

ویزای سوئیس

کشور زیبای سوئیس یکی از قطب های گردشگری اروپا محسوب می شود و سالیانه هزاران گردشگر درخواست ویزای سوئیس خود را به سفارت این کشور

مطالعه »
ویزای ژاپن

ویزای ژاپن

آیا درباره شرایط صدور ویزای ژاپن اطلاعاتی دارید؟ درباره این که معمولاً برای سفر به ژاپن، ویزا با چه اهدافی صادر می شود؟ اگر تصمیم

مطالعه »
ویزای فنلاند

ویزای فنلاند

فنلاند یکی ار کشورهای شمال اروپا است و پایتخت آن هلسینکی می باشد. برای ورود به این کشور با اهداف مختلف نیاز به دریافت ویزای

مطالعه »
ویزای اسلواکی

ویزای اسلواکی

اسلواکی یکی از کشورهای اروپایی است که عضو پیمان شینگن می باشد، برای سفر به این کشور باید ویزای اسلواکی را تهیه کرد. ویزاهای سفر

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند