ویزای کانادا

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای تحصیلی کانادا

تمامی ایرانیان برای ورود به کشور کانادا نیاز به داشتن ویزای کانادا هستند. برای دریافت روادید می توان به دو صورت حضوری با مراجعه به سفارت این کشور و یا به صورت مجازی اقدام کرد. در حال حاضر سفارت کشور کانادا در ایران تعطیل و کارکرد آن تعلیق شده است.

ویزای کانادا

شهروندان ایرانی برای تهیه روادید  می توانند شخصاً و یا از طریق نماینده قانونی به سفارت کانادا، مستقر در کشور های همسایه مجاور مانند ترکیه، مراجعه کرده و تقاضای ویزا کنند. با در نظر گرفتن اتلاف هزینه و زمان در مراجعه به کشور های همسایه درخواست و دریافت ویزای کانادا از طریق آنلاین سریع ترین، معقول ترین و کم هزینه ترین راه برای دریافت ویزای کانادا است.

مراحل دریافت ویزای کانادا

برای درخواست روادید خود و ثبت تقاضا به دو شکل می توان درخواست داد: حضوری و مجازی.

درخواست ویزای مجازی

به سایت اداره مهاجرت مراجعه، اطلاعات خود را ثبت و یک حساب کاربری ایجاد کنید. مدارک اسکن شده را در اکانت خود آپلود کنید. هزینه مرتبط با ویزای کانادا و انگشت نگاری را آنلاین پرداخت نمایید. پس از انجام این مراحل نامه انگشت نگاری و برگه تأیید ثبت نام به همراه شماره درخواست برای شما ارسال خواهد شد. برای انگشت نگاری باید به visa application center مراجعه کنید و حضور فرد متقاضی الزامی است. شما ظرف مدت ۳۰ روز زمان دارید تا فرایند انگشت نگاری را انجام دهید.

پس از گذشت یک ماه از درخواست آن لاین و عدم انجام انگشت نگاری، درخواست روادید برای شما لغو و هزینه شما سوخت خواهد شد. پس در نظر گرفتن برنامه ریزی پس از درخواست بسیار مهم است. پس از انجام انگشت نگاری درخواست شما ثبت شده و رسیدگی به پرونده در سفارت آغاز خواهد شد. این بررسی بین ۴ هفته تا ۶ ماه طول می کشد. پس از اتمام مراحل متقاضی شماره پیگیری دریافت می کند. با این شماره وارد سایت VAC(کارگزاری سفارت) شده و وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید. پس از اعلام صادر شدن ویزای کانادا متقاضی یا موکل قانونی او با داشتن پاسپورت به مکان انجام انگشت نگاری مراجعه و ویزای خود را دریافت می کند.

مراحل دریافت ویزای کانادا

درخواست ویزای حضوری

شما کلیه مدارک خود را به صورت حضوری به سفارت تحویل می دهید. چگونگی پرداخت هزینه ویزای کانادا در سفارت های مختلف متفاوت است. برای نمونه در کشور ترکیه می بایست رسید بانکی واریز وجه تحویل داده شود اما در کشور امارات وجه را نقدی پرداخت می کنید. به هنگام تحویل مدارک ویزای کانادا انگشت نگاری هم انجام می شود. سفارت هیچ گونه مدرکی را به شما باز نخواهد گرداند. پس از آن درخواست شما ثبت شده و مشابه مراحل گفته شده در بالا درخواست خود را پیگیری می کنید. در صورت صدور ویزای کانادا مشابه بالا نسبت به دریافت آن اقدام می کنید.

مدارک لازم برای درخواست ویزای کانادا

 • اصل پاسپورت های جدید و قدیمی: صفحه اول و کپی تمام صفحات دارای مهر روادید
 • شناسنامه ترجمه شده هر یک از متقاضیان
 • ترجمه سند ازدواج زن و مرد: در صورتی که زن و شوهر به همراه هم اقدام به درخواست روادید کنند.
 • پر کردن فرم درخواست ویزا (application form)
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی (family infomation)
 • دو قطعه عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ رنگی با پس زمینه سفید
 • سند ملکی ترجمه شده در صورت وجود
 • ترجمه مدارک شغلی: صاحبان مشاغل به جواز کسب، روزنامه رسمی و آخرین آگهی تغییرات و تصمیم ها، پروانه نظام مهندسی، پروانه طبابت یا پروانه بهره برداری نیاز است. کارمندان باید نامه اشتغال به کار، سه فیش آخر حقوقی، حکم کارگزینی یا حکم بازنشستگی ارائه کنند.
 • گردش حساب سه ماهه یا شش ماه اخیر که نشان دهنده درآمد ماهیانه باشد و نامه تمکن bank statement به زبان انگلیسی و مهر شده از طریق امور بین الملل بانک
 • دعوت نامه (در صورت وجود): این مدرک باید به همراه کارت شناسایی و مدارک مالی دعوت کننده باشد. مدارک ثابت کننده اثبات رابطه خویشاوندی نیز لازم است.
 • رزرو هتل و بلیت هواپیما (اختیاری)
 • برای دریافت سوپر ویزای کانادا نیاز به ارائه مدارک اقامت دائم یا موقت فرد مقیم کشور کانادا نیز است.

تمامی مدارک باید ترجمه شده با مهر دارالترجمه رسمی و تأیید شده دادگستری باشند. دقت شود که تمامی فرم های درخواست ویزا ی کانادا کد دارند. در صورت اختلاف کد این صفحات با یک دیگر درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

انواع ویزای کانادا

دریافت ویزای کانادا به چند صورت است:

ویزای تحصیلی کانادا

 ادامه تحصیل در کشور کانادا برای مدتی بیش از ۶ ماه نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارید. با دریافت پذیرش تحصیلی یا نامه پذیرش از دانشگاه های کانادا (نامه Quack در استان کبک) می توانید برای دریافت ویزای کانادا اقدام کنید. برای مقاطع بالا تر از دیپلم نیاز است که نامه پذیرش از مؤسسات مورد قبول اداره مهاجرت و شهروندی کانادا باشد. مؤسسات معتبر آموزشی کانادا (Designated learning institues) هر یک دارای کد DLI منحصر به فردی هستند که این کد باید در نامه تقاضای روادید وارد شود. در صورت پذیرش از مدارس کانادا باید نسبت به دریافت ویزای دانش آموزی کانادا اقدام کنید.

همگی مدارس توسط اداره مهاجرت تأیید شده اند. می توان لیست مؤسسه های معتبر هر استان را در سایت وزارت آموزش و پرورش کانادا مشاهده کرد. اگر متقاضی ویزای کانادا کم تر از ۱۸ سال سن داشته باشد نیاز به فردی برای تحویل نامه به اداره مهاجرت و پذیرش مسئولیت فرزندی دارد. متقاضیان ایرانی با قصد ویزای تحصیلی نیاز به انجام آزمایش های پزشکی و دریافت سو پیشینه ندارند.

پس از دریافت ویزای تحصیلی تا پایان اعتبار ویزای کانادا (پایان دوره تحصیلی) می توان بدون هیچ محدودیتی به این کشور سفر کرد. پس از دریافت پاسخ مثبت اداره مهاجرت، روادید به صورت کوتاه مدت در پاسپورت شما ثبت می شود که به هنگام ورود به خاک این کشور آفیسر برای شما ویزای تحصیلی صادر خواهد کرد. نامه دریافت شده از اداره مهاجرت کانادا بایستی به هنگام ورود به خاک کشور همراه شما باشد. علاوه بر مدارک گفته شده برای درخواست روادید نیاز به موارد زیر است:

 • نامه پذیرش مراکز معتبر آموزشی
 • نامه CAQ فقط مختص متقاضیان استان کبک
 • برنامه تحصیلی (study plan)

متقاضی برای تحصیل در کانادا باید توانایی فراهم کردن هزینه تحصیل را در سال اول داشته باشد. متقاضی باید هزینه زندگی و شهریه خود را از طریق حساب بانکی یا پشتیبان به سفارت اثبات کند. در ویزای تحصیلی تمکّن مالی بسیار مهم بوده و اگر متقاضی نتواند آن را اثبات کند آفیسر ویزای کانادا را مردود خواهد کرد.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کاری کانادا

تمامی ساکنین کانادا به جز شهروندان و مقیمان دائم آن، برای کار در کشور کانادا نیاز به دریافت ویزای کاری از اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا دارند. با این نوع ویزای کانادا شما نمی توانید به صورت دائم در این کشور زندگی کنید و باید از طریق مهاجرت ساکن دائم آن شوید. با دریافت روادید کاری همسر و فرزندان شما اجازه مسافرت با شما و تحصیل و اقدام کار را دارند. شما به پیشنهاد کاری یا قرارداد شغلی از سوی کارفرما برای دریافت روادید نیاز دارید. ارزیابی بازار کار (LMIA) سندی از طرف دولت کانادا مبنی بر اجازه استخدام کارمند خارجی است.

کارفرمای کانادایی شما نیاز به ارائه این فرم برای استخدام شما دارد این فرم نشان می دهد که برای این شغل نیاز به یک کارمند خارجی است و هیچ کارمند کانادایی برای این شغل در دسترس نیست. برای دریافت روادید باید شواهدی برای دریافت این پیشنهاد کاری ارائه دهید. در صورت درخواست ویزای کاری همراه OPEN WORK PERMIT)) نیاز به ارائه گواهی شغلی نیست. دریافت روادید از طریق اجازه کار همراه فقط در موارد زیر صادر می شود:

 • همراه شدن با همسر در موارد خاص
 • همراهی فرزند در موارد خاص
 • حضور در آزمایش های بین المللی کانادا

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری

 • درخواست فرم مجوز کار
 • تأییدیه اداره منابع انسانی (LMO) صادر شده از سوی اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا (در صورت لزوم)
 • ارائه پیشنهاد شغلی کارفرما که عنوان شغلی، حقوق دریافتی و مزایای کاری را شرح دهد.
 • اثبات صلاحیت کاری در کانادا
 • اثبات صلاحیت مالی در مدت حضور در کشور

ویزای پزشکی کانادا

کشور کانادا امروزه نیاز شدیدی به پزشک دارد و یکی از راه های دریافت روادید تقاضای ویزای پزشکی است. پزشکانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند می توانند از طریق روش Federal Skilled worker روادید این کشور دریافت کنند. ویزای پزشکی برای تجارت کنندگان و افراد دارای مهارت حرفه ای ایجاد شده تا آن ها بتوانند بدون داشتن حامی درخواست روادید کنند. درخواست ویزای پزشکی برای پزشکان متخصص به مدرک معتبر از دانشگاه و حرفه تخصصی نیازمند است.

علاوه بر این باید امتحانی در رویال کالج کانادا گذرانده و گواهی آن را ضمیمه پرونده خویش کنند. در نهایت پروانه پزشکی باید از سازمان معتبر پزشکی دریافت شود. دندان پزشکان برای دریافت ویزای کانادا باید ۴ سال درس خود را تمام کرده و مدرک معتبر ارائه دهند. پس از ارسال مدارک به سازمان مهاجرت کانادا بر اساس موارد زیر به شما امتیاز خواهد داد. در صورت کسب امتیاز مورد نیاز ویزا برای شما صادر خواهد شد.

 • میزان تحصیلات
 • دانش زبان انگلیسی یا هر دو
 • تجربه کاری
 • سن
 • سازگاری با کانادا

ویزای ازدواج کانادا

روادید ازدواج این کشور با نام اسپانسر کردن همسر شناخته می شود. در اخذ ویزای کانادا از طریق ازدواج، فردی که می خواهد همسرش را برای مهاجرت معرفی کند شرایط خاصی باید داشته باشد. برای استفاده از ویزای ازدواج متقاضی باید یک خویشاوند درجه یک در کانادا داشته باشد. این خویشاوند باید متقاضی را از طریق مالی حمایت کند. همسر لازم است اقامت دائم داشته یا شهروند کانادا باشد. طبق قوانین روادید ازدواج، متقاضی باید به مدت ۲ سال به همراه همسر خویش از زمان دریافت اقامت دائم کانادا در یک رابطه قانونی زندگی کرده باشد. در غیر این صورت روادید برای فرد متقاضی لغو خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای ازدواج

مدارک ازدواج ارسالی باید به گونه ای کامل باشد که واقعی بودن ازدواج محرز شود. در سال های اخیر در این زمینه برای دریافت ویزا تقلب های زیادی صورت گرفته است، به همین دلیل قوانین این زمینه بسیار دشوار شده است. برای دریافت روادید این کشور از طریق ازدواج مدارک زیر حتماً باید علاوه بر مدارک گفته شده فرستاده شود:

 • کارت پایان خدمت مرد
 • کپی کارت PR همسر
 • عدم سو پیشینه مرد
 • عقد نامه
 • کارت ملی مرد
 • شناسنامه دو طرف
 • مدارک اثبات رابطه

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی به گردشگران و تنها با هدف گردشگری اجازه ورود به کشور کانادا داده خواهد شد. گردشگر با ویزای توریستی حد اکثر به مدت ۶ ماه می تواند در کانادا اقامت کند. هزینه ویزای کانادا با هدف توریستی ۱۸۵ دلار برای بزرگ سالان و ۱۱۰ دلار برای کودکان است. این هزینه غیر قابل استرداد است حتی اگر درخواست ویزا از سوی سفارت رد شود.

ویزای توریستی کانادا

تمدید ویزای کانادا

اگر می خواهید ویزای کاری یا دانشجویی خود را در کشور کانادا تمدید کنید نیاز به دادن درخواست تغییر شرایط و یا تمدید ویزا دارید. دقت کنید که حتماً باید پیش از تاریخ انقضای ویزا برای تمدید آن اقدام کنید. حداقل باید ۳۰ روز قبل از پایان انقضای روادید کنونی تقاضای تمدید کنید. ویزای توریستی را نیز می توان پیش از اتمام انقضای آن تمدید کرد. بهتر است دلایل تمدید ویزای کانادا و چگونگی بازگشت شرح داده شود. اگر دلایل قانونی باشد در موفقیت شانس بیش تری خواهید داشت.

برای تمدید ویزای توریستی بعد از تاریخ انقضا باید درخواست تجدید روادید خود کنید. فرایند تجدید ویزا زمان بر و پر هزینه است. باید توجه داشت که درخواست تجدید روادید خود باید ۹۰ روز پس از انقضای ویزا به دست CIC برسد. در نامه باید توضیح دهید که چرا در زمان اعتبار ویزا برای تمدید آن درخواست ندادید. اگر هم دارای ویزای دائم هستید باید در ۵ سال در مجموع ۷۳۰ روز در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید تا اقامت دائم خود را از دست ندهید. دقت کنید که این حضور فیزیکی باید هر ۵ سال تکرار شود.

سفارت کانادا

طبق قوانین کانادا مرجع صادر کننده ویزای کانادا کارگزاری کنسولی دولت کانادا (VAC) است. دولت کانادا برای انجام امور کنسولی ایرانی ها و دریافت روادید سه کارگزاری خود واقع در شهر های آنکارا، استانبول و ابوظبی را معرفی کرده است. روند گرفتن وقت از سفارت و دریافت روادید از طریق مراکز وک آنکارا، استانبول و ابوظبی یکسان و مطابق قوانین دولت کانادا است. در پایان توصیه می شود برای اخذ روادید به صورت حضوری به سفارت مراجعه کنید. تجربه نشان داده است که دولت کانادا به درخواست های آنلاین زود تر جواب داده ولی درخواست های حضوری بیش تر موافقت می شود.

سایر ویزاها :

ویزای عمان

ویزای عمان

اگر شما هم از افرادی هستید که علاقه بسیار به سفر دارید و سالانه سفرهای زیادی به کشورهای معروف جهان، برای مقاصد تفریحی و گردشگری

مطالعه »
ویزای توریستی سوئد

ویزای سوئد

با هر هدفی که دارید سفر به سوئد نیازمند دریافت ویزا است، برای دریافت ویزای سوئد نیازمند تهیه مدارکی هستید که آن ها را به

مطالعه »
ویزای ژاپن

ویزای ژاپن

آیا درباره شرایط صدور ویزای ژاپن اطلاعاتی دارید؟ درباره این که معمولاً برای سفر به ژاپن، ویزا با چه اهدافی صادر می شود؟ اگر تصمیم

مطالعه »
مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

اگر در این روز ها کشور پرتغال را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده اید. حتما تا کنون سوالاتی درباره ویزای پرتغال برای تان به

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند