ویزای سوئد

فایل صوتی سفارت سوئد

 • مدارک مهم ویزای سوئد
 • نکات ضروری ویزای سوئد
 • بهترین راه گرفتن ویزا
 • روشهای دریافت ویزا

با هر هدفی که دارید سفر به سوئد مانند تور اروپا نیازمند دریافت ویزا است، برای دریافت ویزای سوئد نیازمند تهیه مدارکی هستید که آن ها را به صورت کامل به سفارت این کشور ارائه دهید. این کشور اروپایی با نروژ، دانمارک، فنلاند، دریای بالتیک و خلیج بوتنی همسایه است و بزرگ ترین شهر آن استکهلم نام دارد که پایتخت آن نیز می باشد. در این مقاله به بررسی ویزای تضمینی سوئد و انواع آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با کشور سوئد

کشور سوئد در قسمت شمال اروپا واقع شده است و از لحاظ بزرگی رتبه ی چهارم را در کشورهای اروپا دارد. جالب است بدانید این کشور از کالیفرنیا به اندازه یک دهم بزرگتر است. دریاچه ها و رودخانه ها ده درصد از این کشور را فرا گرفته اند و بزرگترین دریاچه آن ونرن نام دارد که در اتحادیه اروپا نیز به عنوان بزرگترین دریاچه شناخته می شود. پوشش جنگلی در نیمی از این کشور وجود دارد و در سمت غربی آن کوه ها این کشور را فرا گرفته اند. در این کشور زیبا جاذبه های شگفت انگیزی وجود دارد که می تواند سفری لذت بخش را در تور سوئد برایتان فراهم کند. مراکز درمانی و آموزشی این کشور نیز از سطح بالایی برخوردار است به همین دلیل بسیاری از افراد به قصد تحصیل و یا درمان به این کشور می روند، در حالت کلی ورود به این کشور نیازمند دریافت ویزا است.

آشنایی با کشور سوئد

سفارت سوئد در ایران

سفارت سوئد در تهران در خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک ۲۷ قرار دارد و کد پستی آن ۴۵۸-۱۹۵۷۵ می باشد. بخش کنسولی سفارت از یکشنبه تا پنج شنبه ساعت 9 تا 12 پاسخگوی مراجعه کنندگان حضوری خواهد بود. هم چنین بخش روادید آن از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 8 تا 13 پاسخگوی مراجعه کنندگان حضوری است.

ویزای سوئد

اگر قصد دارید به سوئد سفر کنید با هر هدفی که دارید باید ویزای مناسب خود را دریافت نمایید. ویزای تحصیلی، ویزای توریستی، ویزای کاری و ویزای تجاری از جمله ویزاهای سوئد هستند که برای هر کدام مدارکی لازم خواهید داشت و باید برای تحویل آن ها اقدام به گرفتن وقت سفارت سوئد نمایید. سعی کنید برای دریافت ویزای سوئد 3 ماه قبل از تاریخ سفرتان اقدام کنید تا برای صدور آن وقت کافی وجود داشته باشد.

در صورتی که طی 90 روز مدت اقامتتان در سوئد از این فرصت استفاده کردید برای دریافت دوباره ویزا از کشور سوئد باید برای به مدت سه ماه خارج از حوزه شنگن بمانید تا بتوانید دوباره برای دریافت این ویزا اقدام کنید. در صورتی که دلایل قانع کننده داشته باشید ،می توانید برای مدت حداکثر یک سال نیز این ویزا را دریافت نمایید. دریافت ویزای شنگن برای ورود فرد به سایر کشورهای این عضو تضمین نخواهد بود بلکه ممکن است در صورتی که ویزای کشور سوئد را داشتید و بخواهید به فرانسه بروید، مقامات مرزی مانع از ورودتان شوند.

ویزای سوئد

مدارک لازم برای صدور ویزای سوئد

اگر تمایل دارید ویزای تضمینی سوئد را دریافت کنید باید مدارک اصلی پشتوانه را به سفارت این کشور ارائه دهید و از کامل بودن مدارکتان اطمینان حاصل کنید. کلیه مدارک باید به زبان انگلیسی و سوئدی ترجمه شوند. اصل برخی مدارک را به همراه داشته باشید تا به سفارت نشان دهید و کپی آن ها را تحویل دهید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سوئد به شرح ذیل است:

 1. فرم درخواست ویزای سوئد را به صورت آنلاین دریافت کنید و آن را تکمیل کرده و چاپ و امضا نمایید. این فرم برای کسانی که زیر 18 سال سن دارند باید توسط سرپرست قانونی امضا شود.
 2. شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه آن ها
 3. ارائه مدارک اشتغال نظیر اشتغال به کار، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی، کارت بازنشستگی و …
 4. پاسپورت معتبر داشته باشید یعنی تاریخ اعتبار آن پس از خروج از حوزه شنگن حداقل سه ماه باشد و طی 10 سال گذشته صادر شده باشد و حداقل تعداد دو برگه سفید در آن وجود داشته باشد.
 5. یک قطعه عکس که به صورت تمام رخ باشد و طی حداکثر 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.
 6. در صورتی که هزینه صدور ویزا را به صورت آنلاین پرداخت نکرده اید و از طریق بانک اقدام کرده اید رسید بانکی آن را همراه مدارک تحویل دهید.
 7. مدارکی که تعیین کننده هدف سفرتان هستند را ارائه دهید تا مشخص شود سفرتان توریستی است یا تجاری و …
 8. مدارکی برای اثبات تمکن مالی خود ارائه دهید که نشان دهد هزینه لازم برای گذراندن طول مدت اقامتتان در سوئد را دارید و می توانید به کشور خود بازگردید. این مدارک می تواند رزرو هتل، کارت اعتباری بین المللی و گواهی تمکن مالی از بانک باشد.
 9. داشتن بیمه مسافرتی
 10. باید مدارکی ارائه دهید تا ثابت کند قبل از مدت اتمام تاریخ ویزا به کشور خود باز خواهید گشت که شامل رزرو بلیط هواپیما و یا بلیط هواپیما است.

دقت داشته باشید که تمامی مدارک ذکر شده باید در دارالترجمه های معتبر ترجمه شده باشند،برای اطمینان بیشتر یک سری کپی از مدارک خود را بهمراه داشته باشید.

مراحل دریافت ویزای سوئد

برای دریافت ویزای کشور سوئد ابتدا باید در سایت حساب کاربری باز کنید و ویزای مورد نظر را که لازم دارید، انتخاب کنید. فرم درخواست ویزا را به درستی و کامل پر کنید و برای هر تعداد که هستید فرم جداگانه داشته باشید. اطلاعات وارد شده از طریق امضای الکترونیکی متقاضی تایید خواهد شد و وقت سفارت داده خواهد شد. معمولا وقت سفارت هفته ای یک روز داده می شود، سپس باید هزینه دریافت ویزای این کشور را واریز کنید و اطلاعات مربوط به پاسپورت را ثبت کنید. در زمان وقت سفارت تعیین شده مدارکتان را ارائه دهید و مصاحبه خود را به خوبی انجام دهید در صورتی که مدارکتان کامل باشد و مشکلی وجود نداشته باشد ویزای تضمینی سوئد صادر خواهد شد.

گرفتن وقت سفارت سوئد جهت دریافت ویزا

اولین قدم در گرفتن ویزا از سوئد دریافت وقت سفارت سوئد خواهد بود. برای این منظور باید فرم مربوط به درخواست ویزا را به صورت آنلاین پر کنید و هزینه سفارت را پرداخت کنید. بعد از انجام این مراحل می توانید وقت سفارت سوئد را دریافت نمایید. از تاریخ 1 ماه آگوست در سال 2016 گرفتن وقت به صورت آنلاین رایج شد. دریافت می توانید فرم را از سایت اداره مهاجرت دریافت کنید. اگر بیش از یک نفر قصد ورود به کشور سوئد را دارند هر کدام باید جداگانه وقت سفارت را دریافت کنند. توجه داشته باشید که در زمان تعیین وقت به موقع در سفارت حضور داشته باشید وگرنه باید همه این مراحل را از اول طی نمایید.

گرفتن وقت سفارت سوئد جهت دریافت ویزا

مدت زمان صدور ویزای سوئد

معمولا سفارت سوئد بعد از گذشت دو هفته پاسخ خود را اعلام خواهد کرد ولی نمایندگی های سوئد زمان های متفاوتی برای پاسخ دارند. در صورتی که درخواست ویزای سوئد را اداره مهاجرت بررسی کند مدت زمان رسیدگی طولانی تر خواهد شد چون در خواست باید به این اداره ارسال شود، به همین دلیل باید درخواست ویزای خود را به موقع انجام دهید تا سفرتان با مشکل روبه رو نشود. مدت زمان رسیدگی در فصل تابستان در ماه ژوئن تا اوت طولانی تر خواهد بود.

انواع ویزای سوئد

ویزای توریستی، با دریافت ویزای توریستی شهروندانی که غیر اروپایی هستند می توانند به این کشور وارد شوند و به مدت 90 روز در آن اقامت داشته باشند. قبل از اتمام این دوره باید به کشور خود بازگردید. ویزای تحصیلی، مراکز تحصیلی سوئد مورد علاقه بسیاری از افراد است از این رو دانشحویان سعی می کنند برای ادامه تحصیل خود ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. ویزای کاری، با داشتن ویزای کاری می توانید به صورت قانونی در کشور سوئد کار و تجارت داشته باشید. ویزای ازدواج، اگر همسر شهروند سوئدی باشید با دریافت ویزای ازدواج می توانید به این کشور مهاجرت کنید. ویزای شهروندی، دریافت این ویزا سخت است. اگر شرایط آن را داشته باشید با دریافت این ویزا از سوئد می توانید پس از مدتی اقامت در این کشور از شهروندان سوئد محسوب شوید.

اخذ ویزای تحصیلی سوئد

دانشگاه های کشور سوئد یکی از مراکز تحصیلی پر طرفدار هستند که سطح علمی بالایی دارند. با توجه به اینکه شهروند کدام کشور هستید قوانین صدور ویزا متفاوت خواهد بود. شهروندان غیر اروپایی که بخواهند به مدت بیش از 3 ماه در سوئد به تحصیل بپردازند باید مجوز اقامت را دریافت کنند. برای دریافت این مجوز باید به صورت تمام وقت از یکی از دانشگاه های سوئد پذیرش شده باشند و قسط اول شهریه را پرداخت کرده باشند. ویزای تحصیلی سوئد مجوزی برای اقامت در سوئد جهت تحصیل است.

اخذ ویزای کاری سوئد

یکی از اهداف افراد برای رفتن به سوئد اشتغال به کار است. برای کار کردن در سوئد باید ویزای این کشور را دریافت کنید. مناسب ترین راه برای دریافت ویزای کاری داشتن دعوت نامه کاری از فردی است که در سوئد شرکتی معتبر دارد و یا مدیریت یک شرکت را بر عهده دارد. فرد دعوت شده نیز باید شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری سوئد را داشته باشد. شرط دیگر برای دریافت ویزای کاری سوئد این است که در آگهی صادر شده قبول شود. این پذیرفته شدن بدین صورت است که در ابتدا شغل مورد نظر به مدت 3 ماه در سوئد و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی می شود و اگر بعد از گذشت این زمان شخصی پیدا نشد، برای این شغل از ایران و یا سایر کشورها نیرو جذب می شود، با پذیرش فرد متقاضی در آگهی می توان برای دریافت ویزای سوئد اقدام کرد. کارفرمایی که دعوت نامه می فرستد باید هزینه های فرد دعوت شده و خانواده اش را برعهده بگیرد.

اخذ ویزای کاری سوئد

اخذ ویزای پزشکی سوئد

اگر به دنبال درمان در کشور سوئد هستید و می خواهید از امکانات پزشکی این کشور استفاده کنید باید به تکمیل فرمی به نام سی که به صورت ضمیمه است، اقدام کنید و آن را همراه درخواست ارائه دهید. برای دریافت این ویزای فوری سوئد باید گواهی پزشکی از این کشور داشته باشید تا در آن مشخص باشد که زمان مداوای شما در سوئد چه روزی است و نوع درمان در آن ذکر شده باشد. هم چنین باید یک گواهی پزشکی از کشور محل سکونت داشته باشید تا در آن مشخص شده باشد که امکان درمانتان در این کشور وجود ندارد. در نهایت باید تمکن مالی خود برای درمان و مراقبت های احتمالی را اثبات کنید.

اخذ ویزای ازدواج سوئد

 افراد از دیگر کشورها می توانند از طریق ازدواج  با یک شهروند سوئدی  با توجه به قوانین کشور سوئد  در کشور سوئد اقامت داشته باشند و تابعیت آن را دریافت کنند. این ازدواج باید رسمی باشد و به اثبات برسد. شهروند سوئدی باید 18 سال سن داشته باشد و ازدواجش به صورت رسمی در استانداری محلی و کتاب رکورد خانواده سوئد ثبت شود، در این صورت همسر وی می تواند ویزای سوئد را دریافت نماید. بسیاری از افراد به دلیل هزینه های مناسب کشور سوئد و امنیت این کشور از طریق ازدواج به این کشور مهاجرت می کنند.

اخذ ویزای ازدواج سوئد

اخذ ویزای توریستی سوئد

ویزای توریستی سوئد بسیار پر طرفدار است و مردم زیادی برای تفریح و گشت و گذار به این کشور می روند. با داشتن ویزای توریستی می توانید به بازدید اقوام و خانواده بروید و یا به گشت و گذار در جاذبه های زیبای این کشور بپردازید. برای دریافت این ویزا باید مدارک را تهیه نمایید تا در هنگام مراجعه به سفارت آن ها را تحویل دهید. داشتن دعوتنامه دریافت این ویزا را راحت تر خواهد کرد. اگر از خانواده و یا اقوامتان کسی در سوئد باشد می تواند برایتان دعوت نامه ارسال کند که نیازمند گذراندن دو مرحله است. در ابتدا فرد دعوت کننده باید در سفارت حضور پیدا کند و فرم دعوتنامه را تکمیل کند و در مرحله بعد فردی که دعوت شده باید به سفارت سوئد برود و به تکمیل فرم اقدام کند. با انجام این مراحل و تحویل مدارک، ویزای سوئد صادر خواهد شد.

اخذ ویزای توریستی سوئد

ویزای کشور سوئد از لحاظ تعداد ورود و خروج

صدور ویزای شنگن به حالت تک وروده و چند وروده صادر می شود. در نوع مالتیپل یا چند وروده محدودیتی برای ورود و خروج به این حوزه وجود نخواهد داشت و قادر خواهید بود به هر میزان که بخواهید به کشور سوئد وارد و یا از آن خارج شوید. در ویزای نوع سینگل یا تک وروده بعد از ورود به سوئد تا مدت زمان درج شده در پاسپورت حق خارج شدن از کشور را نخواهید داشت پس در هنگام دریافت ویزای کشور سوئد به نوع آن دقت کنید.

ویزای کشور سوئد از لحاظ تعداد ورود و خروج

انواع ویزای شینگن سوئد

ویزای سوئد به 4 نوع صادر می شود که عبارتند از:

ویزای سوئد نوع A

این نوع ویزا ترانزیت نام دارد و مسافر نمی تواند از فرودگاه خارج شود و فقط اجازه دارد که از طریق یکی از فرودگاه های حوزه شنگن پرواز خود را تغییر دهد و به کشوری خارج از شنگن برود.

ویزای نوع B

با این نوع ویزا که ویزای عبور نامیده می شود مسافر می تواند از فرودگاه خارج شود و از حوزه شنگن به عنوان مکانی برای عبور خود استفاه کند و سپس از راه زمینی به کشوری خارج از حوزه شنگن برود.

ویزای نوع C

این نوع ویزای سوئد توریستی نام دارد و بیشتر ایرانی ها برای ورود به سوئد از این ویزا استفاده می کنند.

ویزای نوع D

این نوع ویزای بلند مدت است و بیشتر تاجران و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا قادر باشند در طول سال به این حوزه شنگن وارد و از آن خارج شوند.

انواع ویزای شینگن سوئد

تمدید ویزای سوئد

تمدید ویزای کشور سوئد امکان پذیر نیست ولی با این حال اگر می خواهید بیشتر از مدت ویزا در این کشور بمانید،می توانید به اداره مهاجرت و قسمت صدور مجوز بروید و اجازه لازم برای اقامت جهت دیدار را کسب کنید. برای این منظور باید هزینه ای پرداخت کنید که برای فرد بزرگسال 1000 کرون و برای افراد زیر 18 سال 500 کرون می باشد. در صورتی که از قبل قصد اقامت بیشتر داشتید سعی کنید در خارج از کشور به نمایندگی سوئد بروید و اجازه اقامت جهت دیدار را درخواست نمایید و یا دلایل ویژه تان جهت اقامت بیشتر را ذکر نمایید. در این صورت لازم نیست هزینه بیشتر برای دریافت ویزای سوئد پرداخت نمایید. نمایندگی سوئد این درخواست را به اداره مهاجرت ارسال می کند تا تصمیم گیری های لازم انجام شود.

4 نظرات
 1. امیر می گوید

  شما میتونی برای کسی بدون مدارک ویزای سوئد بگیرید

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – سوئد دارای ویزای های متعددی می باشد که برای هر کدام یکسری مدارک مورد نیاز است . شما ابتدا بفرمایید چه نوع ویزای مد نظر دارید که کارشناسان ما بیشتر بتونن راهنمایی کنند . مرسی

 2. حسین می گوید

  سلام بنده از اتباع افغانستانی هستم که در ایران متولد شده و با سن 28 سالگی اجازه هیچ نوع کسب و کار ندارم به این دلیل میخواهم به کشوری مهاجرت کنم تا بتوانم آزادانه شرکت تولیدی خود در زمینه چوب و فلز را گسترش دهم. باید چگونه ویزایی بگیرم.

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – شما باید کارهای مهاجرت خود رو از طریق کشور افغانستان پیگیری نمایید سفارت خانه های موجود در ایران خدمتی به شما ارائه نمیدهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.