ویزای توریستی ایران

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

دریافت ویزای توریستی ایران

ویزا یا روادید مدرکی است که به فرد اجازه عبور و مرور به کشوری دیگر را می دهد، ویزای توریستی ایران را به صورت مهر یا برچسپ بر روی پاسپورت فرد درج می کنند و این به معنای اجازه ورود عبور و یا خروج فرد است.

ویزای توریستی ایران

اکثر اتباع کشورها با داشتن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار می توانند به جمهوری اسلامی ایران سفر کنند.ویزای ورود به جمهوری اسلامی ایران برای اتباع کشورهای خارجی در 4 دسته: ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای مولتی یا کثیرالمسافرت و ویزای اقوام دسته بندی می شود و در مجموع 13 نوع روادید قابل ارائه شدن است.

انواع ویزای جمهوری اسلامی ایران

 1. (A ورود): برای اتباع خارجی دارای دعوتنامه از وزارت خانه ها، سازمانها، نهادها و شرکت های معتبر جهت سرمایه گذاری یا شرکت در همایشات و مذاکرات
 2. (B توریستی): برای گردشگران خارجی
 3. (C زیارتی): برای زائران اماکن مذهبی
 4. (D سیاسی): برای دیپلمات ها، ماموران سیاسی و مقامات دولتی
 5. (E تحصیلی): برای دانش آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی
 6. (F با حق کار): برای افرادی که به قصد کار وارد کشور می شوند
 7. (G ترانزیت و عبوری): برای افرادی که قصد اقامت در ایران را ندارند و فقط می خواهند از ایران عبور کنند مانند رانندگان ، خدمه و خلبانان هواپیما و قطار
 8. (H مطبوعاتی): برای روزنامه نگاران، عکاسان و خبرنگاران
 9. (S کارمندان عادی خدمت): برای کارمندان نمایندگان سیاسی
 10. (H مطبوعاتی): اصحاب رسانه های خارجی اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب، و دیجیتالی و تهیه کنندگان، سازندگان و دست اندرکاران هر نوع گزارش، فیلم و
 11. ( Mالحاق به خانواده): برای خانواده ی مقیمان و آن دسته از اتباع خارجی که به قصد ثبت ازدواج به کشور وارد می شوند، صادر می شود.
 12. (I سرمایه گذاری): جهت اتباع خارجی که با استفاده از سرمایه گذاری به ایران سفر می کنند.
 13. (T درمانی): برای اتباع خارجی که به قصد معالجه به مراکز درمانی مراجعه می کنند و باید از مراکز درمانی پذیرش دریافت کرده باشند.

پروسه دریافت ویزا برای اتباع کشورهای مختلف یکسان نیست، و با توجه به سیاست های دولت ایران در قبال کشورهای مختلف جهان این پروسه می تواند پیچیده و زمانبر یا ساده و سریع باشد. برای مثال دریافت ویزای ایران برای اتباع کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا روندی پیچیده دارد و ممکن است چند ماه به طول بینجامد و بعد از دریافت ویزا سخت گیری های بیشتری در مورد کنترل این افراد نسبت به افراد سایر کشورها انجام می شود.

سالانه تعداد زیادی از اتباع کشورهای دیگر مخصوصا کشورهای همسایه برای بازدید از جاذبه های فرهنگی ، هنری و طبیعی به ایران سفر می کنند. سیاست های دولت برای رونق گردشگری باعث شده است که دریافت ویزای توریستی سریع تر و راحت تر از دیگر انواع ویزا باشد. این نوع ویزا در 2 نوع ویزای توریستی کوتاه مدت و بلند مدت عرضه می شود.

ویزای توریستی ایران

شرایط لازم برای دریافت ویزای توریستی ایران

 • اتباع كليه كشورهائي که داراي پاسپورت و اجازه اقامت معتبر در کشور محل اقامت کنونی خودشان مي باشند، مي توانند پس از ارائه مدارک لازم و اخذ رواديد به جمهوری اسلامی ایران مسافرت کنند.
 • افراد مقیم در کشورها که گذرنامه معتبر دارند مي توانند به مناطق اقتصادي آزاد کشور ما سفر کنند مناطق آزاد شامل کيش، قشم و چابهار می باشد. این افراد می توانند رواديد 14 روزه را در مبادي ورودي مناطق مذکور اخذ نمايند.
 •  افراد زير 18 سال باید اجازه نامه کتبی پدر را داشته باشند. این اجازه نامه باید به تأييد محضر رسمی محلی کشور مبدا رسيده باشد
 • مسافران خارجي که به بازدید از مناطق آزاد آمده اند می توانند از سایر نقاط کشور نیز دیدن کنند. البته اول باید به نمايندگي وزارت امور خارجه در مناطق آزاد مراجعه کنند و طبق مقررات رواديد لازم را دريافت نمايند.
 • متقاضيان برای بازدید از مناطقی از ایران که راه مستقیم ( هوایی ، دریایی و زمینی ) ندارند باید به نمایندگی های ایران در کشور خارجی مربوطه مراجعه کنند و اجازه ورود دریافت نمایند.
 • ايرانياني که ترک تابعيت نکرده اند یعنی داراي شناسنامه و گذرنامه ايراني مي باشند و در ضمن داراي گذرنامه خارجی و يا مدرک مسافرتی پناهندگي می باشند نمي توانند با مدارک مذکور به ايران مسافرت نمايند، اينگونه افراد مي بايست گذرنامه جديد دريافت کرده و با گذرنامه ايراني به کشور مسافرت نمايند.
 • صدور رواديد براي اتباع کليه کشورها به جز رژیم صهیونیستی اسرائيل براساس مقررات بلامانع است.
 • درصورت رد درخواست رواديد به هر دليل  وجه پرداخت شده مستردد نمي گردد.
 • برای دریافت انواع ویزای ایران باید مدارک شما کامل باشد و اعتبار لازم را داشته باشد. مدارک ناقص ترتیب اثر داده نمی شوند و امکان دریافت ویزا را کم می کند.
 • در صورت ضرورت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران می تواند فرد درخواست کننده ویزا را برای توضیحات به این نمایندگی فراخوانی کند.
 • نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران به موارد مورد بررسی دوادید اعطا می کنند یعنی می توانند بنا به تشخیص خود روادید را برای شخص یا اشخاصی صادر نکنند.
 • در مرحله اول باید مدارک لازم را ارائه دهند اما این نشانه ای از تایید نخواهد بود و در صورت لزوم مدارک پذیرفته نمی شود و اجازه ورود صادر نخواهد شد.

دریافت ویزای توریستی ایران

لازم به ذکر است برای برخی روادید و ملیت ها امکان ثبت درخواست الکترونیکی وجود ندارد و درخواست کننده باید از طریق مراجعه حضوری به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید. در قسمت ثبت درخواست الکترونیکی ویزا شما باید نوع ویزا را انتخاب کنید، مثلا ویزای توریستی و جهانگردی که باید در هر صورت نوع آن مشخص شود. سایر مشخصات خود مانند ملیت ، نوع گذرنامه ، عکس پرسنلی، تصاویر گذرنامه و محل اخذ ویزا را هم وارد می کنید و درخواست را ثبت می کنید. بعد از تکمیل فرم الکترونیکی فرایند تایید آدرس الکترونیکی خود را باید انجام دهید. عدم تایید آدرس الکترونیکی به منزله انصراف از درخواست خواهد بود. آدرس پست الکترونیکی از آن جهت اهمیت دارد که نتیجه درخواست شما به آن ارسال می شود.

بعد از این مرحله به شما کد رهگیری داده می شود، برگه دارای کد رهگیری را پرینت کنید. اگر در برگه تاریخی برای مصاحبه درج شده باشد باید در آن تاریخ به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. در صورتی که تاریخ مصاحبه برای شما ثبت نشده است در اولین فرصت به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید و اصل مدارک خود را برای تایید در اختیار آن ها قرار دهید. بعد از بررسی های لازم و دریافت هزینه، ویزای توریستی ایران برای شما صادر خواهد شد.

علاوه بر اقدام شخصی برای دریافت ویزای توریستی ایران از طریق سفارت خانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف این امکان وجود دارد که  از طریق یکی از آژانس های هواپیمایی و یا گردشگری در ایران دعوتنامه ای برای فرد مورد نظر صادر شود و بعد از تایید وزارت خارجه ویزای توریستی ایران با سرعت بیشتر به شخص ارائه شود. در این روش مدارک فرد مورد نظر و همچنین آژانس توریستی مورد نظر به وزارت خارجه ارسال می شود و بعد از تایید درخواست یک شماره تاییدیه به آژانس فرستاده می شود. آژانس این شماره را برای فرد مورد نظر ارسال می کند و با بردن این کد به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران ویزای توریستی ایران در اختیار فرد قرار می گیرد.

همچنین این امکان نیز وجود دارد که با داشتن این شماره تاییدیه ویزای توریستی ایران را در برخی فرودگاه های بین المللی ایران نیز دریافت کنید. ما به شما استفاده از آژانس های گردشگری را برای دریافت ویزای توریستی ایران پیشنهاد می کنیم به این دلیل که، این آژانس ها با روند اداری دریافت ویزا آشنا هستند و در ازای گرفتن مبلغ کمی در اسرع وقت برای شما ویزا دریافت خواهند کرد.

دریافت ویزای توریستی ایران

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی ایران

مدارک مورد نیاز میزبان

در این حالت شرکت گردشگری باید مدارک خود را ارائه کند.

 • اسکن صفحه اول شناسنامه
 • اسکن کارت ملی
 • آدرس و شماره تماس محل کار و زندگی
 • شغل میزبان

مدارک مورد نیاز میهمان

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • اسکن عکس پرسنلی
 • آدرس محل زندگی
 • نام پدر میهمان
 • شغل میهمان

ویزای توریستی ایران 3 ماه اعتبار دارد یعنی تا 3 ماه بعد از تاریخ ثبت شما فرصت دارید به ایران سفر کنید، و بعد از ورود به ایران می توانید 30 روز در ایران اقامت داشته باشید. در صورت نیاز می توانید این مدت را تمدید کنید این تمدید از طریق وزارت خارجه انجام نمی شود بلکه باید به پلیس اتباع خارجی مراجعه کنید. در صورتی که اعتبار ویزای توریستی ایران تمام شود و به ایران سفر نکرده باشد، ویزای توریستی ایران باطل می شود و باید از ابتدا درخواست ویزا بدهید.

ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی

برای راحتی حال گردشگران و سهولت سفر به ایران ، وزارت خارجه امکان دریافت ویزای توریستی ایران را در فرودگاه های بین المللی ایران هم فراهم کرده است. البته تمامی کشورها شامل ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی نمی شوند، همچنین فرودگاه های محدودی اقدام به ارائه ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی می کنند.

 • کشورهای انگلستان، کانادا،  آمریکا و کلمبیا نمیتئانند از طریق فرودگاه ها اقدام نمایند. از سایر کشورهایی که این امکان برای آن ها فراهم نیست می توان به هندوستان، افغانستان ،اردن و پاکستان اشاره کرد. همچنین کشورهایی چون عراق،  بنگلادش و سومالی  امکان اخذ ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی را ندارند. این اتباع باید قبل از ورود به ایران ویزای خود را دریافت کرده باشند.
 • ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی تنها برای افرادی صادر می شود که با هدف جهانگردی وارد کشور می شوند. و این مورد شامل دارندگان گذرنامه هاي سياسي، خدمت، تجاري، کارشناسي، خبرنگاري و اتباع ايراني که داراي گذرنامه خارجي نيز بوده اند نمی شود
 • گردشگران کشورهای خارجی که می توانند از طریق فرودگاه اقدام به گرفتن ویزا کنند باید هزینه های مربوط به ویزای توریستی ایران را با ارز یورو در فرودگاه به گیشه بانک پرداخت نمایند.

فرودگاه هایی که ویزای فرودگاهی ارائه می کنند

 • فرودگاه بین المللی امام خمینی
 • فرودگاه بین المللی تبریز
 • فرودگاه بین المللی شیراز
 • فرودگاه بین المللی مشهد
 • فرودگاه بین المللی بندرعباس

باتوجه به مصوبه های قانون جمهوري اسلامي ايران، مقرر گرديده دفاتر گذرنامه و رواديد وزارت امورخارجه مستقر در فرودگاه های گفته شده برای کشورهای زیر ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی صادر کنند.

 آذربايجان – آلباني – آلمان – اتريش – ارمنستان – ازبکستان – اسپانيا – استراليا – اسلواني – اسلوواک – امارات متحده عربي – اندونزي – اکراين – ايتاليا – ايرلند – بحرين – برزيل – برونتي – بلاروس – بلژيک – بلغارستان – بوسني هرزگوين – پرتغال – پرو – تاجيکستان – تايلند – ترکمنستان – چين – دانمارک – فدراتيو روسيه – روماني – ژاپن – سنگاپور – سوئد – سوئيس – سوريه – عربستان – عمان – فرانسه – فلسطين – قبرس – قرقيزستان – قطر – کرواسي – کره جنوبي – کره شمالي – کلمبيا – کوبا – کويت – گرجستان – لبنان – لوگزامبورگ – لهستان – مالزي – مجارستان – مغولستان – مکزيک – نروژ – نيوزلند – ونزوئلا – ويتنام – هلند –  يوگسلاوي – يونان

ویزای توریستی ایران از نوع فرودگاهی

ویزای توریستی ایران از نوع  بلند مدت

 • روزنامه رسمی همراه با آخرین تغییرات شرکت
 • اسکن رنگی صفحه اول شناسنامه شخص دعوت کننده یا میزبان
 • مشخصات شخص دعوت کننده یا میزبان
 • آدرس محل کار و منزل + شماره تماس محل کار و منزل
 • اسکن رنگی گذرنامه شخص دعوت شونده یا میهمان
 • شماره ملی شخص دعوت کننده یا میزبان
 • آدرس مکان اقامتی شخص دعوت شونده یا میهمان

­­

سایر ویزاها :

ویزای دانمارک

ویزای دانمارک

شرایط صدور ویزای دانمارک چیست؟ ویزاهایی که برای دانمارک صادر می شوند، معمولاً با چه اهدافی هستند؟ اگر قصد دارید به کشور دانمارک سفر کنید،

مطالعه »
ویزای چین

ویزای چین

چین یک کشور زیبا و توریستی است. علاوه بر این می تواند یک مقصد مناسب برای کار و تجارت یا تحصیل نیز باشد. اگر شما

مطالعه »
ویزای بلند مدت ایسلند

ویزای ایسلند

انواع مختلفی از ویزای ایسلند را می توانید از طریق سفارتخانه این کشور دریافت کنید. ویزاهای توریستی و تحصیلی از جمله مواردی است که طرفداران

مطالعه »
انواع ویزای برزیل

ویزای برزیل

برزیل از جمله کشورهای توریستی و پرجاذبه ی دنیاست که جهت سفر به آن نیاز به ویزای برزیل می باشد. در این مقاله ضمن آشنایی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند