ویزای لتونی

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای لتونی

کشور لتونی یکی از کشور هایی است که بیشترین تقاضا را برای مسافرت و اقامت دارد. ویزای لتونی یکی از پر تقاضا ترین ویزا های مربوط به کشور های عضو توافق نامه شینگن است. برای تهیه ویزای لتونی به خاطر عدم وجود سفارتخانه این کشور در ایران لازم است از طریق کشور های همسایه همچون ترکیه و امارات اقدام کنیم. این ویزا انواعی دارد که نسبت به هدف ما از مسافرت به این کشور متفاوت است.

کشور لتونی

به دلیل تبلیغات گسترده ای که رسانه های خارجی می کنند و تبلیغات بی شمار آن در سایت های مختلف برای دریافت ویزای لتونی و سفر به این کشور قطعاً نام این کشور را شنیده اید. لتونی آب‌ و هوایی معتدل و نیمه مرطوبی دارد و کشوری چهارفصل است. ۶۲ درصد از مردم لتونی از قوم لتونیایی و حدود ۲۷ درصد روس می باشند. همچنین ۷۷ درصد از مردم این کشور مسیحی و ۲۳ درصد نیز پیرو سایر دین ها و یا بی‌ دین هستند.

این کشور اروپایی در قسمت شمال شرقی اروپا و در حوزه ی دریای بالتیک قرار دارد. کشور لتونی از قسمت شمال با استونی، از قسمت های جنوبی با لیتوانی، از قسمت شرقی با روسیه و بلاروس و از قسمت های غربی نیز به وسیله ی دریای بالتیک از سوئد جدا شده است. لتونی در ایران سفارت ندارد ولی کسانی که به دنبال ویزای لتونی و کارهای دیگر هستند از سفارت های این کشور در دبی و آنکارا می توانند استفاده کنند.

ویزا چیست

ابتدا بهتر است بدانیم ویزا چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر قصد گرفتن ویزای لتونی داریم این اطلاعات قطعاً مفید خواهند بود. ویزا مدرکی است که ضمیمه گذرنامه شما می شود و نشان می دهد که یکی از نمایندگان دولت آن کشور در سفارتخانه یا کنسولگری درخواست شما برای ورود به کشور مورد نظر را برسی کرده و تشخیص داده اند که شما شرایط لازم را برای مسافرت به این کشور داشته و برای هدف خاصی به آن وارد می شوید.

البته باید به این نکته توجه کرد که داشتن ویزا برای مسافرت و یا اقامت موقت تضمین ورود به کشور مورد نظر نیست و به دلایل مختلفی ممکن است در مرز ها مانع از ورود شخص مورد نظر به آن کشور شوند. برای دریافت ویزا همچون ویزای لتونی باید مشخص کنیم هدف ما از ورود به کشور مورد نظر چیست، چه مدتی نیاز به اقامت در آنجا داشته و چه نوع ویزایی نیاز داریم.

ویزای لتونی

موافق نامه شنگن موافقت نامه ای است که طبق قرارداد باعث برداشته شدن مرز 6 کشور اروپایی شده و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشور ها را فراهم کرده است.در سال 1985 برای اولین بار این توافق نامه بین 5 کشور اروپای غربی امضا شده و در سال های بعد به تدریج دیگر کشور ها به آن پیوستند. کشور لتونی نیز عضو اتحاد شینگن می باشد و اگر قصد سفر به این کشور و دریافت ویزای لتونی دارید باید نسبت به تهیه ویزای شینگن اقدام کنید.

کشور های عضو این توافق نامه دارای قوانین و مقررات خاصی برای پذیرش ویزای مسافران هستند. متأسفانه کشور لتونی هم اکنون در ایران هیچ سفارتی ندارد و برای تهیه ویزای لتونی شاید دردسر بیشتری نسبت به سایر ویزا ها داشته باشیم. نزدیک ترین سفارتخانه های این کشور به ایران در کشور آنکارا و دبی امارات قرار گرفته اند. همچنین ناگفته نماند سرمایه گذاری و اقامت در این کشور به دلیل مشکلات اقتصادی بسیار آسان تر گشته و دریافت ویزای لتونی را ساده تر نموده است.

ویزای لتونی

صدور ویزای لتونی

صدور ویزای لتونی از نظر ورود و خرج به چهار نوع تقسیم می شود. نوع اول ویزای لتونی ویزای ترانزیت است. در ویزای لتونی از نوع ترانزیت مسافر حق این را که از فرودگاه خارج شود ندارد و باید در یکی از فرودگاه ها مسیر خود را عوض کرده و به کشور دیگری مسافرت کند. نوع دوم ویزای لتونی ویزای عبور است. در این نوع از ویزای لتونی مسافر می تواند از فرودگاه خارج شود اما نباید در آن اقامتی داشته باشد بلکه باید از طریق حمل و نقل زمینی به کشور دیگری مسافرت کند.

سومین نوع ویزای لتونی ویزایی توریستی است و برای گردشگری در این کشور استفاده می شود و اکثر ایرانیان از این نوع ویزای لتونی استفاده می کنند. نوع آخر از ویزای لتونی ویزای بلند مدت است که معمولاً توسط تجار استفاده می شود و از طریق این نوع ویزای لتونی می توان چندین بار به این کشور ورود و خروج داشت. باید توجه نمود که اگر قصد اقامت بیش از 90 روز داشته باشید دیگر نیازی به ویزای لتونی نداشته و باید درخواست اقامت بدهید.

نحوه دریافت ویزای لتونی

برای دریافت ویزای لتونی لازم است به یکی از سفارت خانه های این کشور مراجعه کنیم. با توجه به اینکه کشور لتونی در ایران هیچ سفارتی ندارد متقاضیان می توانند جهت ارائه ی مدرک و انجام مراحل دریافت ویزا به یکی از سفارتخانه های کشور لتونی در شهر های آنتالیای ترکیه و دبی امارات مراجعه کنند. ایرانی های مقیم سوئد می توانند به سفارت لتونی در استکهلم سوئد مراجعه نمایند.

بعد از قرار ملاقات با کنسولگری لیتوانی در سفارت مورد نظر چند ماه قبل از عزیمت اقدام به پر کردن فرم های لازم که مربوط به اطلاعات شخص، مقصد و.. است کرده و با ارائه ی مدارک لازم و پرداخت مبلغ درخواستی نسبت به دریافت ویزای لتونی اقدام نمایید. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای پاسپورت شما حداقل 90 روز پس از تاریخ عزیمت به لتونی بوده، عکس مناسب داشته باشد و دو صفحه از آن نیز خالی باشد. داشتن بیمه درمانی نیز از مواردی است که جهت ارائه به سفارت و دریافت ویزای لتونی الزامی است.

مدارک لازم برای صدور ویزا

1-داشتن اصل و کپی پاسپورت که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. کپی از صفحه اول آن و سایر صفحات آن که حاوی ویزای شینگن است الزامی می باشد.

2- پر کردن فرم های درخواست ویزا که می توانید از سایت سفارت مورد نظر آن ها را دانلود کرده و پر کنید.

3- اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه به همراه ترجمه رسمی آن. داشتن تأییدیه قوه قضایی و امور خارجه به همراه آن ها نیز ضروری است.

4- دو قطعه عکس رنگی 6 در 4 که دارای پس زمینه سفید هستند و هیچ روتوشی بر روی آن ها صورت نگرفته است و همچنین مربوط به 6 ماه اخیر باشد.

5- اگر قبلاً ویزای مربوط به کشور های عضو شینگن دریافت کرده اید و یا ویزای کشور معتبر دیگری را داشته اید کپی از آن ها و مهر های ورود و خروج نیز لازم است.

6-برگه گردش حساب 6 ماه آخر سپرده بانکی و نامه تمکن مالی که باید به صورت انگلیسی باشند.

8- اصل و کپی گواهی اشتغال به کار که لازم است در آن تاریخ استخدام، سمت، مقدار حقوق و تعداد مرخصی ها ذکر شده باشد و همچنین فیش حقوقی شغل مورد نظر برای کارمندان و کارگران. همچنین داشتن ترجمه رسمی آن همراه با تأییدیه قوه قضایی و امور خارجه نیز ضروری است.

7- برای شرکت داران و صاحبان مشاغل، پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی.

8- درصورتی که باز نشسته شده اید گواهی بازنشستگی.

9-برای محصلان و دانشجویان گواهی اشتغال به تحصیل.

10-اصل بیمه مسافرتی و کپی آن.

11- در صورت وجود، اصل سند مالکیت و ترجمه رسمی آن.

12- اصل و کپی رزرو هتل و بلیط هواپیما که قطعاً رزرو اینترنتی قابل قبول نخواهد بود و باید هزینه ی آن پرداخت شده باشد و توسط آژانس مسافرتی نیز تائید شده باشد.

13- اصل و کپی تأییدیه آژانس مسافرتی

14- اصل و کپی دعوت نامه رسمی

در صورتی که قصد تهیه ی ویزای لتونی داشته باشید بسیاری از مدارک شما که برای ارائه به سفارت خانه های مورد نظر لازم است باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند. ابتدا باید مدارکی که نیاز به ترجمه دارند را مشخص کرده و سپس پس از دریافت و تائید آن ها توسط سازمان یا مرجع مربوطه مورد نظر و مهر زده شدن، آن ها را برای ترجمه به یک دارالترجمه رسمی تحویل دهید که ترجمه رسمی مدارک را به شما ارائه بدهند. ضمناً ارائه ی اصل و کپی تمام صفحاتی که باید ترجمه شوند به دارالترجمه مورد نظر الزامی می باشد. پس از انجام این مراحل مدارک مورد نظر را در صورتی که نیاز داشته باشند برای تائید شدن به دادگستری و وزارت امور خارجه تحویل دهید.

مدارک لازم برای صدور ویزا

انواع ویزای لتونی

بدون شک ویزایی که برای توریست ها و گردشگر های یک کشور صادر می شود با ویزای کسانی که برای درمان ، تجارت ،کار و…به کشور مقصد مسافرت می کنند تفاوت دارد. ویزای لتونی در واقع بسته به هدفی که برای مسافرت به این کشور انتخاب کردیم می تواند به انواع مختلفی همچون ویزای توریستی، ویزای ازدواج، ویزای تجاری، ویزای دانشجویی، ویزای اقامتی، ویزای کاری و.. تقسیم شود.هر کدام از این ویزا ها شرایط خاص خود و همچنین مدارک مورد نیاز مخصوص به خود را دارد . بنابراین با درک روشنی از هدف سفر باید نوع ویزای خود را مشخص نموده و اقدام به فراهم نمودن مدارک و دریافت ویزای موردنظر کنیم.

ویزای پزشکی لتونی

اگر هدف شما از دریافت ویزا برای سفر های درمانی و پزشکی است نیاز به ویزای پزشکی دارید. برای این نوع از ویزا شما باید مدارکی را ارائه کنید که پزشک یا گروه پزشکی در آن گواهی نامه ای را ارائه داده است که نشان می دهد شما نیاز به درمان ویژه ی پزشکی در کشور لتونی دارید. همچنین باید از موجودی حساب خود یک پرینت بگیرید که برای اثبات عدم توانایی در پیش پرداخت درمان بیماری لازم است. شرط آخر نیز برای ویزای پزشکی ارائه تمام مکاتباتی که بین بیمار و موسسه پزشکی صورت گرفته است به سفارت مربوطه می باشد.

ویزای کاری لتونی

اگر قصد دارید با دریافت ویزای لتونی برای کار به این کشور مسافرت کنید باید ویزای کار که شرایط خاصی دارد تهیه کنید. برای اینکه شخصی بتواند در کشور لتونی کار کند باید از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور مجوز کار دریافت کرده باشد و آن را در کنار سایر مدارک اصلی خود به سفارت تحویل بدهد.

ویزای تحصیلی لتونی

ویزای دانشجویی و تحصیلی که از نوع ویزای بلند مدت لتونی می باشد در طول تحصیل هر ساله تمدید می شود. برای تهیه این نوع از ویزای لتونی باید فرد متقاضی کننده درخواست ویزای بلند مدت را داشته باشد. از جمله مهم ترین مدارکی که برای این نوع ویزا مورد نیاز است و برای کسانی که قصد تحصیل، مطالعه و یا تحقیق در این کشور را دارند مورد نیاز است گواهی ورود یا گواهی ثبت نام در دانشگاه و یا موسسه ی آموزشی است که باید همراه با سایر مدارک اصلی به سفارتخانه کشور مورد نظر تحویل داده شود. مدارک دانشگاهی پس از دریافت و تائید توسط سازمان مورد نظر باید ترجمه شده و سپس توسط وزارت امور خارجه و دادگستری مهر خورده و به سفارت خانه ها تحویل داده شوند.

ویزای ازدواج لتونی

ویزای لتونی که به منظور ازدواج دریافت می شود نیز از جمله ویزا های بلند مدت محسوب می شود. مباحث مرتبط به اخذ اقامت و دریافت ویزای لتونی نیز تابع قوانین مربوط به سایر کشور های اروپایی در اتحادیه شینگن است. در ازدواج با تبعه لتونی برای کسب اقامت لتونی در صورتی که مدارک لازم برای اثبات ازدواج را تحویل دهید می توانید اقامت موقت لتونی را دریافت کنید و نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورتی که به شرایط اقامت دائم از طریق ازدواج در این کشور رسیدید می توانید نسبت به تبدیل آن به این نوع اقامت اقدام کنید. در سفارت لتونی کشور مبدأ سؤالاتی در خصوص ازدواج از فرد متقاضی پرسیده می شود که از حساسیت بالایی برخوردار است و توصیه می شود در پاسخ دادن به این سؤال ها دقت کافی را داشته باشید.

ویزای توریستی لتونی

اگز قصد گردش و مسافرت به این کشور را دارید باید نسبت به تهیه ویزای توریستی اقدام کنید. این نوع از ویزای لتونی نیز نیازمند مدارک خاصی است. گواهی آژانس مسافرتی مدرکی است که برای سفر به این کشور و تهیه ی ویزای لتونی باید همراه با سایر مدارک اصلی به سفارت تحویل دهید. در این گواهی باید رزرو متقاضی جهت یک سفر توریستی توس آژانس مسافرتی تائید شود که نشان دهنده برنامه سفر شخص مورد نظر برای تفریح و گردش در کشور مورد نظر است.

ویزای تجاری لتونی

برای اینکه یک ویزای تجاری برای مسافرت به کشور لتونی تهیه کنید باید مدارک دیگری را کنار مدارک اصلی به سفارت مورد نظر تحویل دهید. از جمله این مدارک می توان به دعوت نامه شرکت یا سازمان دعوت کننده برای سفر به این کشور، نامه کارفرمای شخص برای سفر به لتونی، گواهی ثبت شرکت کار فرما، هویت متقاضی، اسناد مالی کار فرما و یا اسنادی که فعالیت شرکت را اثبات کند، توضیح هدف مسافرت که می تواند شرکت در کنفرانس ها، آموزش و.. باشد و همچنین اطلاعات دقیق مکان و مدت زمان اقامت در کشور مقصد اشاره کرد.

تمدید ویزای لتونی

طبق قوانینی که در کشور لتونی وجود دارد اشخاصی که در این کشور اقدام به دریافت ویزای لتونی بلند مدت کرده اند باید هر ساله نسبت به تمدید آن اقدام کنند. پس از 5 سال نیز شخص مورد نظر می تواند درخواست اقامت دائمی کرده و مجوز آن را تهیه نماید. در صورتی که شخص اقامت موقت در این کشور دارد باید قبل از انقضای تاریخ روادید نسبت به تمدید آن اقدام کند. هنگامی که اقدام به تمدید ویزای مورد نظر خود می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که شرایط لازم برای تمدید اقامت و همچنین مدارک مورد نیاز را داشته باشید. در صورت نداشتن شرایط لازم بدون شک روادید تمدید نخواهد شد.

تمدید ویزای لتونی

سفارتخانه کشور لتونی

بیشترین درصد صدور ویزای شینگن در چند ساله اخیر مربوط به کشور لتونی با 99.3 درصد نرخ صدور است که نشان از پر طرفدار بودن این کشور نسبت به سایر کشور ها برای مسافرت و اخذ اقامت های موقت و یا دائم است. همان طور که گفته شد کشور لتونی در ایران سفارتخانه ای ندارد و لازم است برای دریافت روادید این کشور به یکی از سفارت خانه های این کشور در کشور های همسایه همچون ترکیه و امارات مراجعه کنیم. سفارتخانه های این کشور در شهر های آنتالیای تکیه و دبی امارات قرار دارند که نزدیک ترین کشور ها و سفارتخانه ها به کشور ایران می باشند.

سایر ویزاها :

ویزای کاری قطر

ویزای قطر

امروزه برای سفر به بیشتر کشور ها نیاز به اخذ اجازه از اداره مهاجرت آن کشور یا ویزا داریم. کشور های مختلفی در همین راستا

مطالعه »
مدارک لازم برای صدور ویزای جمهوری چک

ویزای جمهوری چک

در این مقاله ویزای جمهوری چک بررسی و مدارک و مراحل لازم برای دریافت آن شرح داده شده است. خوب است بدانید که این کشور

مطالعه »
ویزای کاری بلژیک

ویزای بلژیک

شاید شما یا یکی از آشنایانتان قصد داشته باشد در مورد نحوه دریافت ویزای بلژیک اطلاعات بیشتری کسب کند یا اینکه برای سفر به بلژیک،

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند