ویزای فرانسه

فایل صوتی سفارت فرانسه

 • مدارک مهم ویزای فرانسه
 • نکات ضروری ویزای فرانسه
 • بهترین راه گرفتن ویزا
 • روشهای دریافت ویزا

ویزای فرانسه برای سفر به این کشور الزامی است. فرانسه یکی از کشور های ایده آل در زمینه تجارت، گردشگری، تحصیل و زندگی است و افراد زیادی به دنبال سفر حتی با تور اروپا به فرانسه هستند. اما برای این کار قطعا نیاز به ویزای فرانسه دارید تا بتوانید برای گردشگری، تحصیل، کار و حتی زندگی در این کشور اقامت بگیرید. در این مقاله سعی شده است تا هر آن چه برای گرفتن ویزای کشور فرانسه نیاز دارید، به تفسیر شرح داده شود.

راهنمای سفر به فرانسه

ویزا چیست؟

ویزا در واقع اجازه نامه یا برگه ای است که به پاسپورت شما الصاق شده و اجازه ورود شما به فرانسه یا هر کشور دیگری را می دهد. شما نیز طبق مندرجات موجود در ویزا باید رفتار کنید و در زمان مقرر به کشور باز گردید. بدون داشتن ویزا امکان مسافرت به فرانسه میسر نیست و به هیچ وجه نمی توانید قانونا وارد فرانسه شوید. گرفتن ویزا کار چندان راحتی نیست و پروسه خاص خود را دارد اما اگر برای تان از کشور مقصد دعوتنامه ارسال شود، روند اخذ ویزای فرانسه تان تسریع و تسهیل می گردد.

تفاوت ویزا با پاسپورت

گذرنامه یا پاسپورت دفترچه ای که هویت شما را مشخص می کند و توسط کشور تان صادر می شود. به این ترتیب که شما با مراجعه به پلیس +10 و گذارندن مراحل مختلف می توانید اقدام به دریافت پاسپورت بکنید. اما ویزا همان طور که قبلا گفته شد اجازه نامه و برگه خروج شما از کشور و ورود به فرانسه یا هر کشور دیگر می باشد که توسط کشور مقصد صادر شده و به پاسپورت شما الصاق می شود. مدت زمان اعتبار پاسپورت معمولا 5 سال است اما مدت اعتبار ویزاهای فرانسه و یا هر کشور دیگر بسته به نوع آن متفاوت است.

سفارت فرانسه در ایران

شما برای اخذ ویزای تضمینی فرانسه باید به سفارت فرانسه در تهران مراجعه کنید.

آدرس سفارت فرانسه: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 66-64 است.

ساعت کاری این سفارت از روز یکشنبه تا پنجشنبه می باشد.

ویزای فرانسه شما را قسمت کنسولگری سفارت صادر می کند. که ساعات کاری این بخش به این شکل است. از روز های دوشنبه تا چهارشنبه در وقت اداری دایر می باشد.

برای تحویل گذرنامه و دریافت مدارک باید در روز های یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 تا 15 به این بخش مراجعه کنید.

سفارت فرانسه در ایران

انواع ویزای فرانسه

همان گونه که می دانید افراد با انگیزه های مختلف برای ویزای فرانسه اقدام می کنند، که این خود باعث به وجود آمدن اقسام مختلف ویزا شده است. اگر برای گشت و گذار و اهداف توریستی وارد فرانسه می شوید، شما به ویزای توریستی فرانسه احتیاج دارید. اگر می خواهید خانواده و خویشاوندان خود را ببینید، نیاز به ویزای خانوادگی پیدا می کنید. یا اگر از دانشگاه های فرانسه پذیرش گرفته اید باید برای ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید.

یا ممکن است از یکی از شرکت های متعلق به فرانسه دعوتنامه کاری دریافت کرده باشید که در این صورت شما باید ویزای کاری بگیرید. دلایل دیگری نیز برای اخذ ویزای فوری فرانسه وجود دارد. مثلا شما می خواهید برای ادامه درمان خود به فرانسه سفر کنید در این جا بحث ویزای پزشکی پیش می آید یا قصد ازدواج با یک تبعه فرانسوی یا مهاجری که در فرانسه اقامت دارد را دارید.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

اگر علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه هستید. در ابتدا و قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می بایست در آزمون زبان فرانسه که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می گردد شرکت کنید و حداقل نمره قبولی را بگیرید، تا بتوانید برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید.

برای دریافت و پذیرش ویزا از کشور فرانسه شما نیاز به مدارک و شرایط خاصی دارید که در زیر بیان می شوند:

 1. نوشتن یک شرح حال و بیوگرافی از خودتان
 2. مشخص کردن انگیزه و هدف سفر به فرانسه و اخذ ویزا
 3. توصیه نامه از 2 استاد از دانشگاهی که قصد پذیرش در آن را دارید.
 4. مدارکی درباره سوابق کاری و مهارتی
 5. مدارک تحصیلی
 6. مدرک زبان فرانسوی، چرا که در دانشگاه های فرانسه تدریس به زبان فرانسه انجام می شود.

اخذ ویزای کاری فرانسه

ویزای کاری فرانسه به سختی صادر می شود، زیرا کشور فرانسه به نسبت دیگر کشور های اروپایی جمعیت بیش تری دارد و به نیروی کار از خارج از کشور خود نیاز ندارد. اما اگر شما ویزای تحصیلی در فرانسه را گرفته باشید می توانید با این ویزا به طور قانونی کار کنید. در غیر این صورت به سختی ویزای کشور فرانسه برای کار داده می شود، اما روند آن به این شکل است که باید فردی یا شرکتی در فرانسه برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند. البته می بایست این آگهی استخدام به مدت 3 ماه در کشور فرانسه انتشار یابد و اگر فرد مورد نیاز برای این شغل پیدا نشد. به مدت 3 ماه دیگر در کشور های اتحادیه اروپا منتشر شود و باز هم اگر متقاضی برای این شغل پیدا نشد آن گاه شما می توانید از آگهی استخدام این شغل که در جهان صادر می شود استفاده نمایید و دعوتنامه کاری دریافت کرده و سپس برای گرفتن ویزای فرانسه تلاش کنید.

اخذ ویزای کاری فرانسه

اخذ ویزای پزشکی فرانسه

امروزه افراد زیادی به جهت نبودن امکانات پیشرفته پزشکی و تخصص های عالی برای درمان بیماری شان راهی کشور های اروپایی از جمله فرانسه می شود. فرانسه مانند دیگر کشور های اروپایی مثل آلمان و انگلیس از قدرت بسیار خوبی در پزشکی برخوردار است و هر ساله بیماران زیادی از کشور مان راهی فرانسه می شوند و برای دریافت ویزای فوری فرانسه اقدام می کنند.

مدارک خاصی که برای اخذ ویزای درمانی و پزشکی مورد نیاز است شامل موارد زیر می شود:

1-فرم تقاضای بیمار برای رفتن به فرانسه به منظور ادامه مراحل درمانی

2- گذرنامه معتبر

3- یک قطعه عکس 4*3

4- نام بیمارستان و پزشک مورد نظر که قصد دارد درمان شما را بر عهده بگیرد به همراه اطلاعاتی درباره هزینه تقریبی درمان شما.

5- داشتن مدارکی دال بر متمکن بودن شما برای اقامت موقت در فرانسه و درمان.

اخذ ویزای ازدواج فرانسه

یکی از راه های به نسبت آسان اخذ ویزا و اقامت دائم فرانسه، ازدواج با یک فرد فرانسوی و یا کسی که توانسته اقامت دائم فرانسه را بگیرد، می باشد. در این حالت شما اگر با یک مرد یا زن فرانسوی ازدواج کنید می توانید در مدت زمانی اقامت دائم و تابعیت آن کشور را بگیرید. اما توجه داشته باشید که فرد مورد نظر باید مسئولیت تامین هزینه های زندگی دو نفر را برعهده گرفته و این موضوع را اثبات کند. این شخص باید دارای منزل مسکونی برای زندگی دو نفر باشد. البته اگر فکر می کنید با ازدواج سوری با یک فرد فرانسوی می توانید اقامت دائم فرانسه را گرفته و سپس از هم جدا شوید، باید بگوییم سخت در اشتباهید. دولت فرانسه قوانین سفت و سختی در این باره دارد و در صورت پی بردن به چنین قضیه ای مسئولیت قبول ضرر و زیان و مشکلات بعدی را باید بپذیرید.

برای کسانی که با یک تبعه فرانسوی ازدواج کرده اند و می خواهند تابعیت دائم فرانسه را بگیرند، شرایط خاصی وجود دارد. از جمله این که باید 4 سال از ازدواج شان گذشته باشد. اگر ازدواج شان در خارج از کشور فرانسه اتفاق افتاده باید این موضوع به اداره ثبت فرانسه اطلاع داده شود. اگر زن و شوهر در خارج از فرانسه زندگی کرده باشند، همسر فرانسوی باید در اداره فرانسویان خارج از کشور عضو باشد.

اخذ ویزای توریستی فرانسه

فرانسه کشوری است پر از جاذبه های گردشگری و توریستی و یکی از علل مهم مسافرت ایرانیان با تور فرانسه و اخذ ویزای تضمینی فرانسه، استفاده از جاذبه های گردشگری زیبا فرانسه و لذت گذراندن یک عصر زیبا در کنار برج ایفل است. کشور فرانسه از سالیان گذشته به عضویت پیمان شینگن در آمده است. لذا اگر می خواهید به عنوان توریست ویزای فوری فرانسه را دریافت کنید باید ویزای شینگن بگیرید.

ویزای شینگن در نوع بلند مدت و کوتاه مدت است. البته اگر دوستان یا آشنایان شما در فرانسه برای تان دعوتنامه ارسال کنند، کار شما برای گرفتن ویزای فرانسه راحت تر می شود و می توانید به راحتی به این کشور حوزه شینگن سفر کرده و از جاذبه های آن لذت ببرید.

اخذ ویزای توریستی فرانسه

مراحل اخذ ویزای فرانسه

اخذ ویزای تضمینی فرانسه و دیگر کشور ها یک مراحل کلی دارد که شامل موارد زیر است:

 1. فرم ثبت نام ویزا
 2. گرفتن وقت سفارت فرانسه
 3. پیکاپ ویزا و پاسپورت

در مرحله اول شما باید یک فرم برای ثبت نام ویزای فرانسه پر کنید. این فرم شامل اطلاعات شناسایی، دلیل سفر به فرانسه، فیش حقوقی، در صورت لزوم دعوتنامه و …. می باشد.

پس از پر کردن این فرم شما باید برای سفارت وقت بگیرید و در موعد مقرر به سفارت رفته و مدارک خود را ارائه دهید و در صورت لزوم برای برخی از ویزا ها باید مورد مصاحبه قرار بگیرید. پس از ارائه مدارک و انگشت نگاری های انجام شده، شما باید حدود 2 الی 3 هفته منتظر بمانید تا جواب درخواست ویزا ارسال شود. اگر شما در مصاحبه قبول شده باشید. مدارک شما برای پیکاپ آماده می شود. یعنی ویزا و پاسپورت تان به سفارت ارسال شده و این دو به هم الصاق می شوند.

مدارک لازم برای صدور ویزای فرانسه

مدارکی برای درخواست ویزا نیاز دارید شامل موارد زیر است:

1-فرم درخواست ویزای فرانسه

2- دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متر

3- در صورت لزوم دعوتنامه از سوی دوستان، خانواده و ….

4- شناسنامه

5- پاسپورت با حداقل اعتبار 3 ماه

6- گواهی یا سندی که نشان دهد شما تمکن مالی مناسب برای اقامت در فرانسه را دارید.

7- داشتن یکی از موارد (فیش حقوقی 6 ماه آخر، کارت بازرگانی، گواهی اشتغال به کار، گواهی دریافت مستمری و….)

8- سند مشخص کننده داشتن بیمه پزشکی

لازم به ذکر است که این مدارک بسته به شرایط ممکن است کمی کم یا زیاد شوند، مثلا به تناسب شغل و سمت شما ممکن است به مدارک دیگری نیاز داشته باشید. اما به طور کلی به همین شکل است.

تعداد دفعات اجازه ورود به کشور فرانسه

دقت کنید که در برگه ویزا یک تاریخ جهت شروع مسافرت، یک تاریخ برای اتمام مسافرت و یک مدت اعتبار برای اقامت دارد که می بایست شما در این بازه وارد کشور فرانسه شده و سپس در مدت تعیین شده به کشور بازگردید. این که پس از دریافت ویزا چند بار می توانید وارد فرانسه شده و به سرزمین خود باز گردید کاملا به نوع ویزایی که گرفتید بستگی دارد.

ویزاهای فرانسه از نظر تعداد ورود به خاک فرانسه به 3 دسته تقسیم می شوند:

ویزای تک ورود (single entry)

شما با داشتن این نوع ویزا، درطی تاریخ اعتبار ویزا تنها یک بار می توانید وارد خاک فرانسه شده و به کشورتان بازگردید.

ویزای دو بار ورود (double entry)

در این نوع ویزا شما می توانید در مدت اعتبار ویزای فرانسه تان دوبار وارد خاک فرانسه شده و سپس به کشور تان بازگردید.

ویزای چند بار ورود (multiple entry)

اگر شما برای این نوع ویزای فوری فرانسه اقدام کرده باشید، شما در طول بازه اعتبار ویزای فرانسه می توانید چند بار از خاک خود خارج شده و وارد فرانسه شوید.

مدارک لازم برای صدور ویزاهای فرانسه

تمدید ویزای فرانسه

اگر به هر دلیلی اعتبار ویزای کوتاه مدت تان رو به اتمام بود یا باید آن را تمدید کنید یا از کشور فرانسه خارج شوید. برای دانشجویان که دوره تحصیل شان تمام شده است، می توانند برای پیدا کردن کار در فرانسه ویزای تحصیلی خود را تمدید کرده و در مدت زمان مقرر به دنبال کار بگردند. افرادی که با کسی که اقامت دائم فرانسه را گرفته است، ازدواج می کنند، بعد از مدت زمان تقریبا 4 سال می توانند ویزای خود را تمدید کرده و ویزای دائم بگیرند. اما همان طور که گفتیم باید قبل از اتمام اعتبار ویزا اقدام به تمدید آن کنید. چرا که عدم تمدید به موقع ویزای فرانسه عواقبی را به دنبال دارد که شما مسئول آن هستید. به عنوان مثال ممکن است دفعات بعدی برای گرفتن یکی از ویزاهای فرانسه دچار مشکلات سختی شوید و به همین راحتی به شما ویزای فرانسه ندهند. پس هر چه زود تر پیش از اتمام اعتبار ویزا برای تمدید آن اقدام کنید.

هزینه اخذ ویزای فرانسه

برای دریافت ویزاهای فرانسه نیاز به پرداخت مقداری هزینه تنها برای بررسی مدارک و ثبت نام تان دارید. این هزینه بسته به گروه سنی متفاوت است.

گروه سنی 0 تا 6 سال: بررسی و صدور ویزای فرانسه رایگان است.

گروه سنی 6 تا 12 سال: بررسی و صدور ویزا برای این افراد 35 یورو می باشد.

گروه سنی 12 سال به بالا: بررسی و صدور ویزای ;a,v فرانسه برای این افراد 60 یورو می باشد.

به این مبالغ مقدار 25 یورو برای بررسی مدارک اضافه کنید.

نکات مهم برای دریافت ویزای فرانسه

نکات مهمی که برای حضور در سفارت فرانسه و اخذ ویزا اهمیت دارد شامل موارد زیر است:

 1. از به همراه داشتن دوربین عکاسی، فیلم برداری و….. خودداری کنید.
 2. سعی کنید فرم ها را با صداقت کامل پر کنید چرا که هر اشتباه سهوی یا عمدی از سوی شما در تحویل مدارک و پر کردن فرم ها عواقب ناگواری به همراه دارد. و ممکن است برای همیشه از گرفتن ویزای فرانسه محروم شوید یا دفعات بعد به طور جدی تری به پرونده شما رسیدگی شود.
 3. هر فردی که درخواست دریافت روادید دارد باید خودش شخصا در سفارت حضور پیدا کند و استفاده از دیگر افراد مشکلات بعدی را ایجاد کرد. البته کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور ندارند.
 4. صدور ویزا تنها از طریق سفارت فرانسه در ایران انجام می گیرد، لذا از مراجعه به آژانس ها و دیگر مراکز خودداری کنید.

نتیجه گیری

حالا که به پایان این مقاله رسیدیم، باید عرض کنیم که تمام سعی مان بر این بود تا اطلاعات جامعی درباره اخذ روادید و ویزای فرانسه و مراحل و روش های گرفتن این ویزا را به شما همراهان گرامی مان ارائه کنیم. تا در صورت مسافرت به این کشور زیبای اروپایی مراحل کارتان را راحت و سریع تر انجام داده و تنها دغدغه تان لذت بردن از جلوه های بی نظیر کشور فرانسه باشد.

آرزومندیم سفر دلپذیری را به پاریس زیبا داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.