ویزای فرانسه

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای فرانسه از نظر تعداد دفعات اجازه ورود

فرانسه یکی از کشور های ایده آل در زمینه تجارت، گردشگری، تحصیل و زندگی است و افراد زیادی به دنبال سفر به فرانسه هستند. اما برای این کار قطعا نیاز به ویزای فرانسه دارید تا بتوانید برای گردشگری، تحصیل، کار و حتی زندگی در این کشور اقامت بگیرید. در این مقاله سعی شده است تا هر آن چه برای گرفتن روادید نیاز دارید، به تفسیر شرح داده شود.

ویزا چیست؟

ویزا در واقع اجازه نامه یا برگه ای است که به پاسپورت شما الصاق شده و اجازه ورود شما به فرانسه یا هر کشور دیگری را می دهد. شما نیز طبق مندرجات موجود در ویزا باید رفتار کنید و در زمان مقرر به کشور باز گردید. بدون داشتن ویزا امکان مسافرت به فرانسه میسر نیست و به هیچ وجه نمی توانید قانونا وارد فرانسه شوید. گرفتن ویزا کار چندان راحتی نیست و پروسه خاص خود را دارد اما اگر برای تان از کشور مقصد دعوت نامه ارسال شود، روند اخذ روادید تان تسریع و تسهیل می گردد.

تفاوت ویزا با پاسپورت

گذرنامه یا پاسپورت دفترچه ای که هویت شما را مشخص می کند و توسط کشور تان صادر می شود. به این ترتیب که شما با مراجعه به پلیس +10 و گذارندن مراحل مختلف می توانید اقدام به دریافت پاسپورت بکنید. اما ویزا همان طور که قبلا گفته شد اجازه نامه و برگه خروج شما از کشور و ورود به فرانسه یا هر کشور دیگر می باشد که توسط کشور مقصد صادر شده و به پاسپورت شما الصاق می شود. مدت زمان اعتبار پاسپورت معمولا 5 سال است اما مدت اعتبار ویزای فرانسه و یا هر کشور دیگر بسته به نوع آن متفاوت است.

ویزای فرانسه از نظر تعداد دفعات اجازه ورود

دقت کنید که در برگه ویزا یک تاریخ جهت شروع مسافرت، یک تاریخ برای اتمام مسافرت و یک مدت اعتبار برای اقامت دارد که می بایست شما در این بازه وارد کشور فرانسه شده و سپس در مدت تعیین شده به کشور بازگردید. این که پس از دریافت ویزا چند بار می توانید وارد فرانسه شده و به سرزمین خود باز گردید کاملا به نوع ویزای فرانسه که گرفتید بستگی دارد. روادید از نظر تعداد ورود به خاک فرانسه به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • ویزای تک ورود (single entry): شما با داشتن این نوع ویزا، درطی تاریخ اعتبار ویزا تنها یک بار می توانید وارد خاک فرانسه شده و به کشورتان بازگردید.
 • ویزای دو بار ورود (double entry): در این نوع ویزا شما می توانید در مدت اعتبار ویزای فرانسه تان دوبار وارد خاک فرانسه شده و سپس به کشور تان بازگردید.
 • ویزای چند بار ورود (multiple entry): اگر شما برای این نوع روادید اقدام کرده باشید، شما در طول بازه اعتبار ویزای فرانسه می توانید چند بار از خاک خود خارج شده و وارد فرانسه شوید.

ویزای فرانسه از نظر تعداد دفعات اجازه ورود

مراحل اخذ ویزای فرانسه

اخذ ویزای فرانسه و دیگر کشور ها یک مراحل کلی دارد که شامل موارد زیر است:

 1. فرم ثبت نام ویزا
 2. گرفتن وقت سفارت
 3. پیکاپ ویزا و پاسپورت

در مرحله اول شما باید یک فرم برای ثبت نام ویزای فرانسه پر کنید. این فرم شامل اطلاعات شناسایی، دلیل سفر به فرانسه، فیش حقوقی، در صورت لزوم دعوت نامه و …. می باشد. پس از پر کردن این فرم شما باید برای سفارت وقت بگیرید و در موعد مقرر به سفارت رفته و مدارک خود را ارائه دهید و در صورت لزوم برای برخی از ویزا ها باید مورد مصاحبه قرار بگیرید. پس از ارائه مدارک و انگشت نگاری های انجام شده، شما باید حدود 2 الی 3 هفته منتظر بمانید تا جواب درخواست ویزا ارسال شود. اگر شما در مصاحبه قبول شده باشید. مدارک شما برای پیکاپ آماده می شود. یعنی ویزا و پاسپورت تان به سفارت ارسال شده و این دو به هم الصاق می شوند.

مدارک لازم برای صدور ویزای فرانسه

مدارکی برای درخواست ویزا نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست روادید
 • دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متر
 • در صورت لزوم دعوت نامه از سوی دوستان، خانواده و ….
 • شناسنامه
 • پاسپورت با حداقل اعتبار 3 ماه
 • گواهی یا سندی که نشان دهد شما تمکن مالی مناسب برای اقامت در فرانسه را دارید.
 • داشتن یکی از موارد (فیش حقوقی 6 ماه آخر، کارت بازرگانی، گواهی اشتغال به کار، گواهی دریافت مستمری و….)
 • سند مشخص کننده داشتن بیمه پزشکی

لازم به ذکر است که این مدارک بسته به شرایط ممکن است کمی کم یا زیاد شوند، مثلا به تناسب شغل و سمت شما ممکن است به مدارک دیگری نیاز داشته باشید. اما به طور کلی به همین شکل است.

انواع ویزای فرانسه

همان گونه که می دانید افراد با انگیزه های مختلف برای روادید اقدام می کنند، که این خود باعث به وجود آمدن اقسام مختلف ویزا شده است. اگر برای گشت و گذار و اهداف توریستی وارد فرانسه می شوید، شما به ویزای فرانسه با هدف توریستی احتیاج دارید. اگر می خواهید خانواده و خویشاوندان خود را ببینید، نیاز به ویزای خانوادگی پیدا می کنید. یا اگر از دانشگاه های فرانسه پذیرش گرفته اید باید برای روادید به قصد ویزای تحصیلی اقدام کنید.

یا ممکن است از یکی از شرکت های متعلق به فرانسه دعوت نامه کاری دریافت کرده باشید که در این صورت شما باید ویزای کاری بگیرید. دلایل دیگری نیز برای اخذ ویزای فرانسه وجود دارد. مثلا شما می خواهید برای ادامه درمان خود به فرانسه سفر کنید در این جا بحث ویزای پزشکی پیش می آید یا قصد ازدواج با یک تبعه فرانسوی یا مهاجری که در فرانسه اقامت دارد را دارید.

ویزای تحصیلی فرانسه

اگر علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه هستید. در ابتدا و قبل از اقدام برای اخذ ویزای فرانسه می بایست در آزمون زبان فرانسه که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می گردد شرکت کنید و حداقل نمره قبولی را بگیرید، تا بتوانید برای دریافت روادید اقدام کنید.

برای دریافت پذیرش و سپس روادید شما نیاز به مدارک و شرایط خاصی دارید که در زیر بیان می شوند:

1-نوشتن یک شرح حال و بیوگرافی از خودتان

2- مشخص کردن انگیزه و هدف سفر به فرانسه و اخذ روادید

3- توصیه نامه از 2 استاد از دانشگاهی که قصد پذیرش در آن را دارید.

4- مدارکی درباره سوابق کاری و مهارتی

5- مدارک تحصیلی

6- مدرک زبان فرانسوی، چرا که در دانشگاه های فرانسه تدریس به زبان فرانسه انجام می شود.

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای کاری فرانسه

ویزای کاری فرانسه به سختی صادر می شود، زیرا کشور فرانسه به نسبت دیگر کشور های اروپایی جمعیت بیش تری دارد و به نیروی کار از خارج از کشور خود نیاز ندارد. اما اگر شما ویزای تحصیلی در فرانسه را گرفته باشید می توانید با این ویزا به طور قانونی کار کنید. در غیر این صورت به سختی ویزای فرانسه برای کار داده می شود.

اما روند آن به این شکل است که باید فردی یا شرکتی در فرانسه برای شما دعوت نامه کاری ارسال کند. البته می بایست این آگهی استخدام به مدت 3 ماه در کشور فرانسه انتشار یابد و اگر فرد مورد نیاز برای این شغل پیدا نشد. به مدت 3 ماه دیگر در کشور های اتحادیه اروپا منتشر شود و باز هم اگر متقاضی برای این شغل پیدا نشد آن گاه شما می توانید از آگهی استخدام این شغل که در جهان صادر می شود استفاده نمایید و دعوت نامه کاری دریافت کرده و سپس برای گرفتن ویزای فرانسه تلاش کنید.

ویزای پزشکی فرانسه

امروزه افراد زیادی به جهت نبودن امکانات پیشرفته پزشکی و تخصص های عالی برای درمان بیماری شان راهی کشور های اروپایی از جمله فرانسه می شود. فرانسه مانند دیگر کشور های اروپایی مثل آلمان و انگلیس از قدرت بسیار خوبی در پزشکی برخوردار است و هر ساله بیماران زیادی از کشور مان راهی فرانسه می شوند و برای دریافت ویزای فرانسه اقدام می کنند.

مدارک خاصی که برای اخذ ویزای درمانی و پزشکی مورد نیاز است شامل موارد زیر می شود:

1-فرم تقاضای بیمار برای رفتن به فرانسه به منظور ادامه مراحل درمانی

2- گذرنامه معتبر

3- یک قطعه عکس 4*3

4- نام بیمارستان و پزشک مورد نظر که قصد دارد درمان شما را بر عهده بگیرد به همراه اطلاعاتی درباره هزینه تقریبی درمان شما.

5- داشتن مدارکی دال بر متمکن بودن شما برای اقامت موقت در فرانسه و درمان.

ویزای ازدواج فرانسه

یکی از راه های به نسبت آسان اخذ ویزا و اقامت دائم فرانسه، ازدواج با یک فرد فرانسوی و یا کسی که توانسته اقامت دائم فرانسه را بگیرد، می باشد. در این حالت شما اگر با یک مرد یا زن فرانسوی ازدواج کنید می توانید در مدت زمانی اقامت دائم و تابعیت آن کشور را بگیرید. اما توجه داشته باشید که فرد مورد نظر باید مسئولیت تامین هزینه های زندگی دو نفر را برعهده گرفته و این موضوع را اثبات کند.

این شخص باید دارای منزل مسکونی برای زندگی دو نفر باشد. البته اگر فکر می کنید با ازدواج سوری با یک فرد فرانسوی می توانید اقامت دائم فرانسه را گرفته و سپس از هم جدا شوید، باید بگوییم سخت در اشتباهید. دولت فرانسه قوانین سفت و سختی در این باره دارد و در صورت پی بردن به چنین قضیه ای مسئولیت قبول ضرر و زیان و مشکلات بعدی را باید بپذیرید.

برای کسانی که با یک تبعه فرانسوی ازدواج کرده اند و می خواهند تابعیت دائم فرانسه را بگیرند، شرایط خاصی وجود دارد. از جمله این که باید 4 سال از ازدواج شان گذشته باشد. اگر ازدواج شان در خارج از کشور فرانسه اتفاق افتاده باید این موضوع به اداره ثبت فرانسه اطلاع داده شود. اگر زن و شوهر در خارج از فرانسه زندگی کرده باشند، همسر فرانسوی باید در اداره فرانسویان خارج از کشور عضو باشد.

ویزای توریستی فرانسه

فرانسه کشوری است پر از جاذبه های گردشگری و توریستی و یکی از علل مهم مسافرت ایرانیان به فرانسه و اخذ روادید ، استفاده از جاذبه های گردشگری زیبا فرانسه و لذت گذراندن یک عصر زیبا در کنار برج ایفل است. کشور فرانسه از سالیان گذشته به عضویت پیمان شینگن در آمده است. لذا اگر می خواهید به عنوان توریست روادید را دریافت کنید باید ویزای شینگن بگیرید. ویزای شینگن در نوع بلند مدت و کوتاه مدت است. البته اگر دوستان یا آشنایان شما در فرانسه برای تان دعوت نامه ارسال کنند، کار شما برای گرفتن ویزای فرانسه راحت تر می شود و می توانید به راحتی به این کشور حوزه شینگن سفر کرده و از جاذبه های آن لذت ببرید.

ویزای توریستی فرانسه

هزینه اخذ ویزای فرانسه

برای دریافت روادید نیاز به پرداخت مقداری هزینه تنها برای بررسی مدارک و ثبت نام تان دارید. این هزینه بسته به گروه سنی متفاوت است. گروه سنی 0 تا 6 سال: بررسی و صدور روادید  رایگان است. گروه سنی 6 تا 12 سال: بررسی و صدور ویزای فرانسه برای این افراد 35 یورو می باشد. گروه سنی 12 سال به بالا: بررسی و صدور ویزای فرانسه برای این افراد 60 یورو می باشد. به این مبالغ مقدار 25 یورو برای بررسی مدارک اضافه کنید.

تمدید ویزای فرانسه

اگر به هر دلیلی اعتبار ویزای کوتاه مدت تان رو به اتمام بود یا باید آن را تمدید کنید یا از کشور فرانسه خارج شوید. برای دانشجویان که دوره تحصیل شان تمام شده است، می توانند برای پیدا کردن کار در فرانسه ویزای تحصیلی خود را تمدید کرده و در مدت زمان مقرر به دنبال کار بگردند. افرادی که با کسی که اقامت دائم فرانسه را گرفته است، ازدواج می کنند، بعد از مدت زمان تقریبا 4 سال می توانند روادید خود را تمدید کرده و ویزای دائم بگیرند.

اما همان طور که گفتیم باید قبل از اتمام اعتبار روادید اقدام به تمدید آن کنید. چرا که عدم تمدید به موقع ویزای فرانسه عواقبی را به دنبال دارد که شما مسئول آن هستید. به عنوان مثال ممکن است دفعات بعدی برای گرفتن روادید دچار مشکلات سختی شوید و به همین راحتی به شما روادید ندهند. پس هر چه زود تر پیش از اتمام اعتبار ویزا برای تمدید آن اقدام کنید.

سفارت فرانسه

شما برای اخذ روادید باید به سفارت فرانسه در تهران مراجعه کنید.

 • آدرس سفارت فرانسه: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 66-64 است.
 • شماره تلفن: ۶۴۰۹۴۰۰۰-021

ساعت کاری این سفارت از روز یکشنبه تا پنجشنبه می باشد. ویزای فرانسه شما را قسمت کنسولگری سفارت صادر می کند. که ساعات کاری این بخش به این شکل است. از روز های دوشنبه تا چهارشنبه در وقت اداری دایر می باشد. برای تحویل گذرنامه و دریافت مدارک باید در روز های یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 تا 15 به این بخش مراجعه کنید.

سایر ویزاها :

روادید یا ویزای آلمان

ویزای آلمان

امروزه نبود یک راهنمای جامع و کامل جهت راهنمایی و استفاده ی افرادی که نیازمند دریافت ویزای آلمان می باشند، مشکلات زیادی برای آنها ایجاد

مطالعه »
ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کانادا

تمامی ایرانیان برای ورود به کشور کانادا نیاز به داشتن ویزای کانادا هستند. برای دریافت روادید می توان به دو صورت حضوری با مراجعه به

مطالعه »
ویزای عراق

ویزای عراق

شاید بسیاری از ما هنگام سفر به کشور خارجی نیازمند ویزا بوده ایم! باید گفت که درخواست ویزا برای اقامت در کشور خارجی، امری معمول

مطالعه »
ویزای EB5 آمریکا

ویزای آمریکا

ویزای آمریکا مجوزی برای ورود اتباع دیگر کشور ها به این کشور محبوب در جهان است. ویزای آمریکا برخلاف دیگر کشور های جهان، به سادگی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند