ویزای ژاپن

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای ژاپن

آیا درباره شرایط صدور ویزای ژاپن اطلاعاتی دارید؟ درباره این که معمولاً برای سفر به ژاپن، ویزا با چه اهدافی صادر می شود؟ اگر تصمیم سفر به کشور ژاپن را دارید، اطلاع از شرایط دریافت ویزای ژاپن برای شما اولین گام ضروری است. در مطلب ذیل، توضیحات کافی در این مورد برای شما داده شده است که امیدورایم برای مسافران مناسب باشد.

تعریف ویزا

هر کس که قصد دارد به یک کشور خارجی سفر کند، لازم است مطلع باشد که برای سفر به برخی از کشورهای خارجی در کنار گذرنامه (پاسپورت)، نیاز به یک مدرک دیگر است که نشان دهنده ی موافقت آن کشور برای ورود اتباع خارجی می باشد. ویزا به عبارت کلی، یک برگه است که به گذرنامه پیوست می شود و نشان از این است که نماینده ای که از طرف دولت یک کشور در سفارت خانه مشغول به کار است، با تقاضای فرد مسافر برای وارد شدن به کشورش موافقت کرده است و تقاضا کننده به منظور ورود به کشور موردنظر، با شرط مواردی که در برگه ی ویزایش ذکرشده و بر اساس قوانین کشوری که قصد دارد به آن سفر کند، اجازه دارد.

ویزای ژاپن

باید در نظر داشت که گرفتن این مجوز نمی تواند صد درصد ضمانت کند که مانعی برای ورود آن فرد به درون مرز یک کشور نیست زیرا افسران مهاجرت حاضر درمرزها، مختار هستند به دلایلی مانع از ورود مسافر به کشور شوند. ویزا مشخص می­ کند که هدف از سفر چیست، مدت زمانی که مسافر در کشور اقامت دارد چند وقت است و آخرین مهلت مسافر برای ورود به کشور چه تاریخی است.

ویزای ژاپن

شرایط دریافت ویزای ژاپن

شرایط ویزا دو حالت کلی دارد. ممکن است کشوری برای ورود اتباع خارجی ویزا درخواست کند و ممکن است برخی کشورها بر اساس یک قرارداد که بین خود منعقد می­ کنند، اتباع همدیگر را از اخذ ویزا معاف نمایند. بنابراین اگر تصمیم دارید به کشوری مسافرت کنید باید بدانید که نیاز به اخذ ویزای آن کشور دارید یا خیر. این کلی ترین دسته بندی ویزا است که به سیاست کشورها مربوط است اما علاوه بر این ها، خود ویزا هم دسته بندی ها و انواع متفاوتی دارد که آن ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

ویزای ژاپن از جهت دفعات اجازه ی ورود

ویزاهایی که مثال زدیم، از نظر تعداد دفعات اجازه ی ورود به کشور نیز باهم فرق دارند و صدور آن ها به صورت ویزای یک بار ورود، دو بار ورود و چندبار ورود صورت می گیرد.

ویزای یک بار ورود

این ویزا به مسافر این اجازه را می دهد که در مدت زمانی تعیین شده در ویزا فقط یک بار حق ورود به کشور را داشته باشد. مثلا اگر ویزای ژاپن را به صورت یک بار ورود و چهارماهه به شما بدهند، شما پس از سفر به ژاپن زمانی که تصمیم داشته باشید پیش از مدت چهارماه از ژاپن خارج شوید، دیگر نمی توانید به آنجا برگردید حتی اگر تا زمان پایان ویزای شما مدت طولانی مانده باشد.

ویزای دوبار ورود

با این ویزا نهایتاً دو بار اجازه ی ورود به کشور مقصد را در بازه ی زمانی معین شده دارید؛ به این معنی که برای مثال با دریافت این نوع ویزای ژاپن می توانید در مدت زمان تعیین شده، پس از ورود به این کشور یک بار از آن خارج شوید و تا زمانی که بر مبنای تاریخ ویزا مهلت دارید مجدداً به آن برگردید.

ویزای چندبار ورود

این ویزا به شما، در بازه ی زمانی تعیین شده، مجوز ورود به کشوربه دفعات را می دهد. برای مثال اگر شخصی ویزای ژاپن با آغاز دهم مارس 2018 و تاریخ اتمام دهم مارس 2019 به صورت چندبار ورود داشته باشد، می تواند در طول این یک سال که ویزای ژاپن دارد، هر چقدر نیاز داشت از ژاپن خارج شود و مجدداً وارد آن کشور گردد.

هم چنین در گروه بندی دیگری، انواع ویزا بر اساس هدفی که فرد درخواست کننده ویزا از سفر به کشور مورد نظر مطرح می کند و مدارکی که برای اثبات هدفش از سفر ارائه می کند مشخص می گردد؛ پس ویزای مسافر باید با فعالیتی که دارد تناسب داشته باشد تا بتواند با موفقیت سفر خود را انجام دهد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای ژاپن

 • گذرنامه درخواست کننده ی ویزا
 • یک نسخه از فرم درخواست ویزا
 • یک قطعه عکس رنگی با سایز ۴٫۵در ۴٫۵ و زمینه سفید که متعلق به شش ماه اخیر باشد.
 • رنامه ی سفر (به علاوه ی رزرو کردن هتل )
 • شناسنامه ی درخواست کننده ی ویزا (همراه با ترجمه انگلیسی رسمی آن)
 • مدارکی که تأیید کننده ی توانایی پرداخت هزینه های سفر درخواست کننده ویزاست.
 • گواهی رسمی درآمد درخواست کننده ویزا ( اگر درخواست کننده درآمد ثابتی نداشته باشد،  پرینت گردش سه ماهه اخیر حساب بانکی او نیز مورد قبول می باشد)

این گواهی از سوی اداره ی مهاجرت در ژاپن صادر می شود. بهتر است درخواست کننده ی ویزای ژاپن  اگر قصد کار یا اقامت طولانی مدت در ژاپن را دارد، قبل از درخواست ویزا ،این گواهی را فراهم کند وگرنه در صورت نبود این گواهی ممکن است صدور ویزای ژاپن علی رغم نبود مشکل در فرم درخواست، از یک ماه تا سه ماه زمان ببرد.

ابتدا ذکر این نکته لازم است که سفارت ژاپن پذیرش مدارک شما را از طریق پست انجام نخواهد داد و مسئولیتی در قبال گم شدن مدارک ندارد. شما برای اخذ ویزای ژاپن لازم است تمام مدارک را به صورت اصل، در روز و ساعت معین به مسئول امور ویزا در سفارت ژاپن تحویل بدهید.

همچنین، این سفارت مدارک تقاضای ویزا را به صورت فکس و ایمیل نیز نمی پذیرد. لذا شخص شما یا نماینده تان باید به صورت حضوری و مستقیم مدارک را به سفارت ارائه کند. ابتدا باید برای پذیرش بخش کنسولی سفارت ژاپن اقدام نمایید که در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت هشت و نیم تا ده و نیم صبح مشغول به کار هستند. سپس باید به بخش دریافت مدارک در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 15 تا 16 مراجعه کنید تا مدارک و گذرنامه ی تأیید شده خود را دریافت نمایید.

دریافت ویزای ژاپن نیازمند تحویل مدارک ترجمه شده به افسر سفارت است. هم چنین برای اثبات نمودن اعتبار و رسمیت مدارک، فرد لازم است مدارک خود را همراه با مهر دارالترجمه ی رسمی تحویل به افسر دهد. این مدارک باید حتماً نشان دهنده ی قصد متقاضی ویزای ژاپن برای بازگشت به کشور خودش باشند. هم چنین گاهی لازم است که مدارک از سوی دارالترجمه به دادگستری ارائه گردد و تأییدیه و مهر دادگستری دریافت کند. برای اخذ ویزای ژاپن، ترجمه انگلیسی رسمی مدارک فارسی، با تاییدیه وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر، مورد نیاز است.

انواع ویزای ژاپن

در ارتباط با اینکه سفری که یک متقاضی به کشور مد نظرش دارد، چه سفری است و به چه منظور صورت می گیرد و نیز بر اساس قوانین خاص هر کشور، نوع ویزا معین می شود. صدور ویزا    می­ تواند به هر دلیل باشد. البته برخی از ویزا ها رایج تر هستند و تقریبا در تمام کشورها عمومیت دارند. این ویزاها عبارت اند از ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای پزشکی، ویزای ازدواج و مانند آن. ویزاها معمولاً دارای تاریخ آغاز، پایان و مدت زمانی معین برای طول اقامت هستند و مسافر باید در برنامه ریزی سفر خود آن ها را در نظر بگیرد.

انواع ویزای ژاپن

ویزای تحصیلی ژاپن

برای درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه های ژاپن لازم است افراد شرایط پذیرش در دانشگاه را داشته باشند. یکی از نخستین شروط داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است و هم چنین فرد باید در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کند و اگر نمره قبولی را گرفت می تواند وارد دانشگاه شود.

دانشگاه های ژاپن دارای سه نوع محلی، خصوصی ودولتی می باشد. از این سه نوع دانشگاه های محلی و دولتی تحت نظر وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپن هستند و دانشگاه های خصوصی با مجوزی از سوی وزارتخانه فعالیت دارند و بخشی از هزینه های آن ها را دولت تقبل می کند. تعداد این دانشگاه ها بیشتر از دانشگاه های محلی و دولتی است.

مقطع لیسانس در دانشگاه های ژاپن چهار سال است. رشته ی پزشکی از رشته های پر متقاضی ژاپن است زیرا دانشگاه های پزشکی این کشور، از معتبرترین دانشگاه های جهان در این زمینه هستند. البته تحصیل در رشته های پزشکی معمولاً شش سال طول می کشد. زبان تحصیل در این مقطع، ژاپنی است.

برای ورود به مقطع فوق لیسانس داشتن مدرک لیسانس و کسب نمره قبولی در امتحان ورودی دانشگاه لازم است. تحصیل در این مقطع دو سال است و دانشجویان با تسلط بر زبان انگلیسی و آشنایی با مکالمات روزمره ژاپنی می توانند در این مقطع تحصیل کنند. البته تحصیل در رشته های علوم انسانی ژاپن نیازمند تسلط به زبان ژاپنی است و با زبان انگلیسی مقدور نمی باشد.

زمان تحصیل در مقطع دکترا نیز سه سال است و نیازمند مدرک فوق لیسانس و نمره مطلوب در امتحان ورودی این مقطع است و دانشجویان پس از دفاع از پایان نامه می توانند مدرک دکترای خود را دریافت کنند.  دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های خود در ژاپن که کم نیست، از بورس های تحصیلی استفاده کنند و یا باکار دانشجویی به صورت پاره وقت هزینه های خود را تأمین نمایند.

ویزای کاری ژاپن

از دهه های گذشته بسیاری از افراد متقاضی کار و اقامت در ژاپن بوده اند. در دهه های گذشته کسب و کار رونق بیشتری در ژاپن داشت و این کشور از نظر سطح درآمدی از آمریکا پیشی می گرفت. البته در این دهه از شدت این موضوع کاسته شده است.

ویزای ژاپن از نوع کاری نیاز به دانش بالا یا مهارت حرفه ای دارد. بنابراین امکان شرکت در کار های ساده مانند کارگر برای تبعه ی خارجی تحت ویزای کاری در ژاپن وجود ندارد ، مگر در شرایطی که ویزای کاری ژاپن با توجه به وضعیت خانواده ( چنانچه همسر یا فرزند شخص ژاپنی باشد یا اقامت طولانی مدت ژاپنی داشته باشد) صادر شود. از دیگر ویزاهای کاری می توان ویزا کارآموزی و یا ویزای کارگران پاره وقت در مقاطع تحصیلی را مثال زد.

حدوداً دوازده گونه ویزای کاری وجود دارد، که هرکدامشان به فرد اجازه می دهد در فعالیت های با حقوق ،فقط در زمینه ی حرفه ای که تعریف شده مشغول به کار شوند مثلاً در سمت مربی، مهندس، یا هنرمند. برای موفقیت بیشتر در مورد انواع ویزای ژاپن از نوع کاری وجود پیشنهاد شغلی در ژاپن ضروری است. افرادی مثل پروفسورها، وکیل ها و همه ی افرادی که در زمینه های حقوقی کار می کنند، سرمایه گذاران، پزشکان، معلمان و محققان در صورت اخذ مجوز اداراه ی مهاجرت می توانند برای دریافت ویزای ژاپن از نوع کاری اقدام کنند.

ویزای ازدواج ژاپن

افراد می توانند از طریق ازدواج با یک فرد تبعه ی ژاپنی ویزای ژاپن را دریافت کنند. این نوع ویزا معمولاً برای کسانی مفید است که قصد اقامت دائم و تابعیت ژاپن را دارند. با ازدواج با یک فرد ژاپنی و در صورت رعایت قوانین و مقررات کشور، فرد می تواند تابعیت ژاپن را بگیرد. ژاپن در عین اینکه کشوری پیشرفته و مدرن است، بسیار سنتی و پای بند به آداب و سوم خود است. قوانینی چون منع ازدواج کودکان، منع تعدد زوجات و همچنین ازدواج بین وابستگان وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ازدواج با تبعه ی ژاپنی و دریافت ویزای ژاپن از این راه شامل این موارد است:

 • گواهی سکونت همسر تبعه ی ژاپن در کشور ژاپن
 • گذرنامه یا یک کپی از ثبت نام خانوادگی همسر ژاپنی
 • ارائه ی مدارک اشتغال همسر ژاپنی
 • ارائه ی مدارک و پرداخت مالیات از سوی همسر ژاپنی
 • گواهی پرداخت مالیات بر درآمد برای همسر غیر ژاپنی که در ژاپن کار می کند.

شخصی که ویزای ژاپن از نوع کاری یا تحصیلی را دارد می تواند با ازدواج با یک تبعه ی ژاپنی، نوع ویزای خود را به ویزای ژاپن از نوع ازدواج تغییر دهد. هم چنین فردی که ویزای ژاپن از نوع ازدواج دارد پس از گذشت 3 سال اقامت بدون وقفه، و با رعایت قوانین، پرداخت مالیات ها و تعهدات مالی می تواند درخواست اقامت دائم نماید. ضمناً نداشتن سابقه ی کیفری در این مدت و داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه ها در ژاپن ضروری است.

ویزای پزشکی ژاپن

ژاپن از نظر پزشکی کشوری پیشرفته است. هم آموزش پزشکی در این کشور در سطوحی عالی است و هم از نظر تولید تجهیزات به خود متکی است. اما برای ایرانیان معمولاً سفر با هدف پزشکی و درمانی به کشورهای اروپایی که نزدیک تر به ایران هستند صورت می گیرد. شرایط اخذ ویزای ژاپن از نوع پزشکی نیز در حد همان شرایطی است که کشورهای اروپایی دارند.

فرد بیمار می تواند مدارک پزشکی خود را به سفارت ارائه دهد. این مدارک باید نشان دهد که امکان درمان و معالجه برای بیمار در کشور خودش وجود ندارد و این شرایط در ژاپن مهیاست. برای اخذ این ویزای ژاپن باید نامه ای از سوی بیمارستان و پزشک درمان گر در ژاپن نیز باشد که صحت نیاز بیمار به سفر به ژاپن برای درمان را تأیید کند. هم چنین مدت زمان معالجه و زمان شروع آن باید توسط پزشک مشخص شود ؛ضمن اینکه بیمار در طول این مدت تحت پوشش یک بیمه­ ی درمانی مسافرتی که حداقل مبلغی برای آن تعیین می گردد،  قرار می گیرد.

ویزای توریستی ژاپن

اگر تصمیم شما سفر به ژاپن با هدف تفریح و گردشگری است و خواهان کار و تحصیل در این کشور نیستید، می توانید ویزای ژاپن را از نوع توریستی دریافت کنید. ژاپن، با لقب «سرزمین آفتاب تابان»، کشوری فوق العاده جذاب با فرهنگی اصیل، غنی و کهن است که گردشگران زیادی را در طی سال به خود جذب می کند. این کشور واقع در اقیانوس آرام و آسیای شرقی است و کاملا محصور در آب هاست.

ژاپنی ها کشور خود را «نیپون کوکو» می نامند که به زبان خودشان یعنی خاستگاه خورشید. ژاپن، در رتبه ی سومین اقتصاد بزرگ جهان از جهت تولید ناخالص داخلی است و  تاکنون پیشرفت های بسیاری در زمینه فناوری داشته است. هم چنین طبیعت زیبا، معماری های خاص و منحصر به فرد در ژاپن، بناهای قدیمی جذاب، در کنار تجربه طعم های تکرار نشدنی غذاهای ژاپنی می تواند برای گردشگران فوق العاده جذاب باشد.

در کنار مدارکی که ذکر شد، برای اخذ ویزای توریستی ژاپن لازم است مدرکی مبنی بر اشتغال به کار با ذکر حقوق و تایید مرخصی هم داشته باشید. ویزای ژاپن توریستی ،دارای اعتبار سه ماهه است البته مدت زمان ویزا به نظر سفارت بستگی دارد. ضمناً ارائه ی اصل مدارک فارسی نیاز نیست و ترجمه انگلیسی آن ها با شرط داشتن مهر وزارت دادگستری قابل قبول است.

ویزای توریستی ژاپن

مدت زمان صدور ویزای ژاپن

از زمانی که درخواست ویزای ژاپن می دهید تا زمانی که ویزا صارد شود، حداقل پنج روز ادارای است. این در شرایطی است که مشکلی با فرم درخواست ویزا وجود نداشته باشد. هرگونه مشکل در فرم درخواست ویزا، سبب می شود سفارت و بخش مربوطه، درخواست ویزا را برای وزارت امور خارجه ی ژاپن در توکیو ارسال کنند و در این صورت صدور ویزا ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

تمدید ویزای ژاپن

طول مدت اقامت شما در ژاپن مبتنی بر نوع ویزایی است که از طرف سفارت خانه صادرمی شود. اگر بخواهید درخواست تمدید ویزای ژاپن را بدهید، باید دلایل و مدارک دیگری اضافه بر مدارک اولیه از جمله دلایل قانع کننده ی شخصی، پزشکی، کاری و… ارائه کنید تا تمدید ویزا انجام شود.

خواهنده ی ویزا باید تلاش کند حداکثر طول مدت اقامتش برای مقصود موردنظرش را مورد توجه قرار دهد تا نیاز کمتری به طی مراحل تمدید ویزا پیدا کند. در برخی کشورها امکان تمدید ویزاهایی که کمتر از شش ماه مهلت دارند، امکان ندارد. هم چنین تمدید ویزای توریستی معمولاً امکان پذیر نیست اما درمورد ژاپن متفاوت است؛ مدت اعتبار ویزای توریستی کشور ژاپن سه ماه است و برای سه ماه دیگر نیز قابل تمدید می باشد.

سفارت کشور ژاپن

سفارت ژاپن واقع در شهر تهران است و در منطقه ی زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، پلاک ۱۶۲ قرار دارد.

تلفن ها و راه های ارتباطی سفارت ژاپن

 • تلفن سفارت ژاپن: ۲۲۶۶۰۷۱۰
 • فکس سفارت ژاپن: ۲۲۶۶۰۷۴۷
 • فکس بخش کنسولی سفارت ژاپن: ۲۲۶۶۰۷۴۶
 • کد پستی سفارت ژاپن: ۹۳۵۶۳-۱۹۸۵۶

ساعات کاری سفارت ژاپن: ۸:۳۰ الی ۱۲:۰۰، ۱۲:۴۵ الی ۱۷:۰۰ (سفارت در روزهای جمعه و شنبه تعطیل است.)

سایر ویزاها :

انواع ویزای برزیل

ویزای برزیل

برزیل از جمله کشورهای توریستی و پرجاذبه ی دنیاست که جهت سفر به آن نیاز به ویزای برزیل می باشد. در این مقاله ضمن آشنایی

مطالعه »
ویزای توریستی اروپا

ویزای اروپا

سفر و مسافرت به کشور های مختلف دنیا بسیار مورد توجه می باشد و در این بین سفر به کشورهای اروپایی بسیار انجام می شود.

مطالعه »
ویزای EB5 آمریکا

ویزای آمریکا

ویزای آمریکا مجوزی برای ورود اتباع دیگر کشور ها به این کشور محبوب در جهان است. ویزای آمریکا برخلاف دیگر کشور های جهان، به سادگی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند