مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

دلایل مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی همواره مورد تعجب قرار می گیرد، نروژ از دسته کشورهایی است که هر ساله تعداد زیادی از پناهندگان را در خود جای می دهد، البته سالهای اخیر دیده شده که نرخ مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی کاهش یافته است اما هنوز هم از دسته کشورهایی است که برای چذب پناهنده از کمیت و کیفیت بالایی برخوردار است. می دانیم که مهاجرت از طریق پناهندگی روش مناسبی برای اقامت و یا تابعیت نیستند و مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی نیز از این قاعده جدا نبوده و قطعا مشکلات، سختی ها و مسائل مختلف را در دل خود جای داده است.

دلایل مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

به طور کلی به فردی که مجبور است کشور مبدا خود را ترک کند پناهنده می گویند. این اجبار در مسیرهای مختلف از جمله جنگ، آزار و اذیت، بلایا طبیعی و یا عدم امنیت و … دنبال می شود. در نروژ به افرادی که دارای یک سری شرایط خاص هستند اسکان داده می شود، در واقع این شرایط خود دلایل مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی است.

افرادی که نیاز به حمایت های قانونی و فیزیکی دارند، افرادی که قربانیان شکنجه های مختلف و خشونت می شوند، شکنجه ها می تواند به دلیل تفاوت های قومیتی باشد و یا تضادهای مذهبی و حتی از سوی خانواده ای برای خانواده دیگر صورت پذیرد. افرادی که نیازمند به کمک های پزشکی هستند و در البته وضعیت بیماری آنها حاد بوده و در کشور مبدا هرگز ترتیب اثری به چنین افراد داده نشود.

زنان و دخترانی که در معرض جنگ و تجاوز باشند، و البته شرایطی که کودک آزاری ها صورت می پذیرد همگی در دسته مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی قرار می گیرند و دولت نروژ به چنین افرادی اسکان می دهد.

دلایل مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

آمار مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

طبق آخرین بررسی های انجام شده در IDMI  نروژ هر ساله حدود 870 پناهنده را از ارگان کل اتباع خارجه می پذیرد. این آمار برای UNHCR در حدود 250 پناهنده پیش می رود که البته بر اساس سوابق آنها فراهم می شود. به تازگی دیده شده است که نمایندگان شهرداری ها نیز برای انتخاب پناهنده در این لاین شرکت می کنند. متوسط زمانی که  برای تصمیم گیری در مورد ورود پناهندگان در نظر گرفته شده است 4 ماه و نیم است.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

در ابتدا باید شهرداری با میزبانی مهاجران موافقت کند، در واقع مسئولیت دریافت پناهندگان در زمان ورود به نروژ با شهرداری است. پناهندگان باید ظرف 6 ماه از لحظه ورود اسکان داده شوند به این ترتیب پناهنده ها طبق برنامه ریزی موجود به مسکن هایی که از قبل برنامه ریزی شده اند فرستاده می شوند.

سیاست های اسکان دادن متفاوت است. اداره اتحاد و تنوع مسئول اصلی اسکان در شهرهای مختلف است. شهرداری نیز می تواند به خواست خود در این مسیر شرکت کند. در نظر داشته باشید که هر ساله ظرفیت ها طبق تعداد درخواست دهندگان برنامه ریزی می شود و شرایط به این صورت است که پناهجویانی که دارای قومیت یکسان و یا مشابه هستند در یک شهر و یا شهرهای هم جوار قرار می گیرند.

این موضوع سبب توسعه شبکه های اجتماعی و همینطور کاهش انزوا شده و به نوعی کمک به شهرداری است. کودکانی که دارای همراه نیستند در وضعیت اسکان خاصی قرار می گیرند و مربیان برای آنها انتخاب می شود که تجربه زیادی دارند. مقامات محلی و همینطور شهرداری ها یک سری کمک هزینه ها از دولت برای پوشش هزینه های پناهندگی دریافت می کنند. این کمک هزینه ها در دوره 4 الی 5 ساله طی می شود.

در مسیر مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی یه سری خدمات و همینطور شرایط به طور روتین ادغام می شود. شهرداری ها موظف هستند که با معرفی مهاجران و همینطور پناهندگان به طور دقیق یکپارچه سازی های مورد نیاز را فراهم سازند. در واقع خدمات مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی شامل بهداشت و درمان، وضعیت تحصیل و آموزش و پرورش، موقعیت اسکان مناسب و همینطور آموزش های حرفه ای است.

افرادی که به نروژ می روند باید زبان نروژی را آموزش ببینند، این افراد باید بتوانند مهارت های لازم برای ورود به بازار کار را در نظر داشته باشند. راهنمایی های شغلی برای این افراد باید به طور دقیق فراهم شود. به طور روتین چنین آموزش هایی در وضعیت عادی به دو سال طول می انجامد و اگر پناهنده آن را تا سه سال ادامه دهد قطعا سود بیشتری خواهد کرد.

این برنامه شامل 550 ساعت آموزش زبان است و همینطور 50 الی 55 ساعت مطالعات اجتماعی و فرهنگی است. گاه دیده می شود که نیاز به حمایت زبانی بیشتر است و ساعت آموزش افزایش می یابد. برای مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی از وکیل زبده مشاوره بگیرید.

مراحل درخواست پناهندگی به نروژ

برای اینکه بتوانید پناهنده شوید باید در نروژ و یا در مرز آن باشید ، شما باید تمامی اطلاعات را به طور دقیق و واضح و بدور از دروغ به پلیس ارائه دهید. پلیس مربوط با شما صحبت می کند و فرم درخواستتان به طور دقیق ثبت خواهد شد. به این ترتیب وارد مصاحبه مجدد با اداره اتباع خارجه خواهید شد و باید مشخص شود که چرا برای حفاظت درخواست داده اید. در روز مصاحبه باید با یک مترجم امین و رازدار به همراه داشته باشید.

در سیستم مذکور در ابتدا اثر انگشت شما ثبت می شود سپس باید نام و نشانی و همینطور آدرس و سنتان مشخص شود. شما باید پاسپورت و هر مدرکی که سبب شناسایی شما شود را ارائه دهید. پاسپورت شما باید 6 ماه اعتبار داشته باشد و قطعا دو برگه از آن خالی باشد. در این مسیر احتمال اینکه سوالات زیادی از شما پرسیده شود وجود دارد به این ترتیب می بایست در روند مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی صبور و جدی باشید. برای پناهندگی باید اصول و قواعد را در نظر داشت.

به طور کلی نروژ از دسته کشورهایی است که بسیار در مسیر پناهندگی فعالیت می کند به این ترتیب قوانین مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی کمی بیشتر از گزینه های دیگر است. در نظر داشته باشید که در ابتدا فرد متقاضی باید مورد یک سری آزمایش های پزشکی قرار بگیرد و مشخص شود که وی بیماری ندارد و یا اگر بیماری دارد شرایط درمان او در نروژ به صورت نرمال فراهم شده است در غیر این صورت پناهندگی میسر نخواهد بود و قطعا درخواست وی رد می شوند. مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی آسان است.

مراحل درخواست پناهندگی به نروژ

وضعیت پناهندگان در نروژ

حال می خواهیم به وضعیت پناهندگی و اقامت دائم و مسائل شهروندی به طور دقیق تری نگاه کنیم. وضعیت پناهندگان به محض ورود به نروژ مشخص می شود. پناهجویانی که از طریق فرآیند انتخاب پذیرش می شوند وضعیت پناهندگیشان در کشور مبدا و قبل از خروج از کشور مشخص می شود.

تمامی پناهندگان می توانند در بدو ورود و یا قبل از خروج اقامت 3 ساله دریافت کنند. اگر فرد متقاضی 3 سال در نروژ اقامت کرد می تواند پس از گذشت 3 سال اقامت خود را در وضعیت دائم قرار داهد به این ترتیب شواهدی در نظر گرفته می شود که مشخص سازد فرد برای دولت نروژ مشکلی ایجاد نخواهد کرد به این ترتیب می توانید به تابعیت این کشور دست یابید.

پناهندگان در ابتدا باید خود در نروژ مستقر شوند سپس می توانند برای اعضای خانواده خود، یعنی همسر و فرزندان کمتر از 18 سال درخواست دهند. فرد باید در مدت 2 سال با همسر خود چه به صورت ازدواج و غیر ازدواج زندگی کرده باشد. به این ترتیب اعضای خانواده می توانند اجازه اقامت در نروژ داشته باشند. این درخواست ها به صورت مورد به مورد بررسی می شود. در نظر داشته باشید که فرد متقاضی باید بتواند ثابت کند که درآمدش به صورتی است که کفاف نیاز اعضای خانواده را فراهم سازد و قطعا در این مسیر شغل وی مورد بررسی قرار می گیرید.

الویت پذیرش پناهندگی

به طور کلی الویت ها در سه دسته تقسیم می شوند و البته از نظر تضمین نیز باهم متفاوت هستند. الویت عادی برای افرادی است که در عرض 12 ماه می خواهند مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی داشته و اسکان بگیرد. این مسیر نرمال ترین و امن ترین فضای موجود را فراهم می سازد.

مورد بعدی در خصوص پناهندگی فوری است که در طول 5 هفته فراهم می شود و البته میزان امنیت و تضمین آن نسبت به نوع نرمال کمتر است . مورد سوم در خصوص پناهندگی اضطراری است که تنها 7 روز زمان نیاز دارد و از دسته گزینه هایی است که تضمین آن بسیار کم است و تنها در شرایط بسیار حاد ارائه خواهد شد.

به طور سالانه در پارلمان نروژ مشخص می شود که در سال چه تعداد پناهندگان و همینطور ملیت ومناطق قابل قبول هستند. در وزارت  دادگستری مشخص می شود که برنامه ریزی به چه صورتی پیش برود و سهمیه ها به چه صورتی باشند در این مسیر به درستی مشخص می شود باید مشورت با وزارت کودکان، برابری و همینطور شمول اجتماعی و وزارت امور خارجه وجود داشته باشد.

تمامی تخصیص ها در نهایت به تایید اداره اتحاد و همینطور اداره مهاجرت نروژ در خواهد آمد. نروژ از دسته کشورهایی است که از طریق جلسه های مختلف سعی می کند که سازمان های غیر دولتی را تشویق به دادن مشاوره کند.

اداره اتباع خارجه در نهایت مسئول تصمیم گیری نهایی برای اسکان می شود و همینطور تشریفات و شناسایی پناهنده و صدور ویزا را فراهم می سازد. در سهمیه بندی الویت با افرادی است که توسط کمیساریای عالی معرفی شده باشند. البته در این مسیر یک سری تبصره ها نیز دیده می شود.

الویت پذیرش پناهندگی

نقاط قوت و ضعف مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

به طور کلی برنامه اسکان مجدد در نروژ دارای بزرگترین سهمیه بندی در اروپا است، اسکان دهی در شهرها با همکاری بسیار قوی بین مقامات مرکز و گاه محلی صورت می پذیرد و این موضوع از نقاط قوت محسوب می شود.

شهرداری ها در صدد هستند که یک سری اسکان ها برای افراد مجرد فراهم سازند. از طرفی دیده شده است که عده ای از  پناهندگان نیاز جدی پزشکی و اجتماعی دارند و این موضوع سبب شده است که حجم زیادی از خدمات تخصصی ایجاد شده بر روی ظرفیت های محلی موجود تاثیرات نامناسبی بگذارد. قوانینی که در خصوص مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی دیده می شود روتین و قابل قبول است.

سایر نوشته های مهاجرت :

دلایل مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک

قطعا برای مهاجرت به دانمارک بهتر است که از جدیدترین قوانین آن مطلع باشید به این ترتیب شرایطی فراهم خواهد شد تا بهترین انتخاب را

مطالعه »

مهاجرت به آلمان

بر اساس تحقیقات انجام شده درصد مهاجرت ایرانیان در سال های اخیر وضعیت رو به افزایشی در پیش داشته.ایرانیان معمولا به دلیل مشکلات معیشتی و

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند