ویزای قطر

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای کاری قطر

امروزه برای سفر به بیشتر کشور ها نیاز به اخذ اجازه از اداره مهاجرت آن کشور یا ویزا داریم. کشور های مختلفی در همین راستا به ارگان های خود اجازه حضور برخی مهاجران از سایر کشور ها به کشور خود می دهند. ویزای قطر از جمله ویزاهای پر طرفدار در ایران است. این کشور با توجه به موقعیت مکانی و شرایط اقتصادی آن دارای مهاجرین بسیاری از کشور های مختلف است. در اینجا به تفسیر راجع به ویزای قطر  و شرایط اقامت در این کشور صحبت خواهیم کرد.

کشور قطر

کشور قطر از جمله کشور های همسایه کشور ایران می باشد که در منطقه خاور میانه واقع شده است. منابع نفتی و گازی این کشور شرایط اقتصادی و تجاری این کشور را بسیار بهبود بخشیده است. این کشور دارای مرز زمینی با کشور عربستان بوده و مرز های دریایی با کشور های ایران، عراق و امارات دارد. پایتخت کشور قطر شهر دوحه است.

وسعت کشور قطر چیزی در حدود 12 هزار کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن 2.6 میلیون نفر می باشد. درصد زیادی از جمعیت کشور قطر را مهاجران خارجی تشکیل داده اند. براساس آخرین سرشماری ها تعداد حدود 300 هزار نفر از جمعیت قطر شهروند قطر می باشند باقی آن ها تبعه ها و کارگران خارجی هستند. زبان مردم کشور قطر عربی می باشد ولی اکثر آن ها به زبان انگلیسی نیز مسلط می باشند. قطر به عنوان اولین کشور عربی سال 2022 میزبان جام جهانی می باشد. خاندان آل ثانی اداره کشور قطر را بر عهده دارند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای قطر

برای اخذ ویزای قطر مانند بسیاری از کشور ها نیاز به مدارک خاصی می باشد که باید در هنگام مراجعه به سفارت اصل مدارک و کپی آن ها را به مامور کنترل ارائه دهید. مدارک مورد نظر عبارتند از:

  • اصل و کپی گذرنامه با 6 ماه اعتبار
  • فرم در خواست ویزای مورد نظر
  • کپی شناسنامه و کارت ملی
  • 6 قطعه عکس در سایز مناسب
  • ارائه رزرو بلیط هواپیما و هتل
  • ارائه سند بانکی مربوط به حساب بانکی (حداقل موجودی حساب بانکی 5000 ریال قطر باشد.)

مدارک گفته شده برای حالت عمومی و برای تمام ویزا ها می باشد. برای ویزا های خاص مانند تحصیلی، کاری، خانوادگی و … نیاز به ارائه مدرک متناسب با ویزا می باشد. به عنوان مثال برای ویزای تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی گذشته و ریز نمرات یا برای ویزای کاری ارائه سابقه کار مورد نظر و یا برای ویزای ازدواج ارائه سند ازدواج و متاهل بودن الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای قطر

اخذ ویزای قطر

در اخذ ویزای قطر نکاتی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید بدون هیچ مشکلی ویزا را دریافت کنید. در نظر داشته باشید ویزای قطر به صورت الکترونیکی صادر می شود. در زمان مراجعه به سفارت اصل و کپی مدارک گفته شده را حتما همراه خود داشته باشید. ارائه بلیط هواپیما و رزرواسیون هتل الزامی است. چند روز قبل از سفر نسبت به اخذ ویزای خود اقدام کنید و این موضوع را بری روز های آخر سفر نگذارید. به تاریخ انقضا ویزا خود دقت کنید.

اخذ ویزای قطر با استفاده از دعوتنامه

دعوت نامه از جمله ساده ترین روش ها برای اخذ اقامت و مهاجرت به کشور دیگر است. دعوت نامه در واقع نامه ای است که از طرف خویشان و یا خانواده شما در کشور مقصد و یا ارگان و شرکتی خاص که قصد جذب شما را به عنوان نیروی کار دارد، به شما داده می شود. دعوت نامه در واقع ضمانتی است که از طرف فرد یا گروهی در کشور مقصد برای فرد مورد نظر ارسال می شود تا نسبت به دادن ویزا و مهیا کردن شرایط اقامت برای فرد تسهیلاتی قائل شوند. مطمئنا وجود دعوت نامه به هر شکل در تسریع و بهبود روند گرفتن ویزا به شما بسیار کمک خواهد کرد. ویزای قطر از جمله پر طرفدار ترین ویزاها در کشور ایران است.

انواع ویزای قطر

ویزا به صورت کلی به 7 دسته تقسیم می شوند. ویزای قطر شامل هر 7 مورد از موارد ذکر شده در ذیل می باشد.

ویزای کاری قطر

ویزای کاری از جمله محبوب ترین و البته کمیاب ترین ویزاهاست. در این حالت کارفرما و یا صاحب کار با توجه به مدارک، سابقه کار و سابقه ی تحصیلی برای شما دعوت نامه کاری می فرستد. البته در ویزای قطر  اکثر کشور ها دانستن زبان دوم بسیار امری ضروریست. ویزای قطر در حالت کاری بسیار سخت و نادر یافت می شود چون در این ویزا کارفرما متعهد می شود تمامی مراحل کاری و روند استخدامی مهاجر را ضمانت کرده و مسئولیت فرد را برعهده بگیرد.

ویزای قطر در حالت کاری معمولا به صورت اینترنتی فرستاده می شود و مهاجر با استفاده از کد رهگیری می تواند به سفارت مراجعه کرده ویزای خود را بگیرد. ویزای قطر در حالت کاری موردی بسیار کمیاب و خاص است که معمولا سخت پیدا می شود. دلیل سخت پیدا شدن این ویزا این است که در کشور مقصد معمولا سیاست های کشور مبنی بر استخدام افراد بومی و مقیم در کشور مورد نظر است.

کارفرمایان با توجه به این موضوع به سختی می توانند فردی را جهت کار به داخل کشور آورده و دولت را مجاب به دادن ویزا کنند. شاید سخت ترین مرحله گرفتن ویزا به این حالت مجاب کردن کارفرما برای ارسال چنین ویزایی ، به فرد مورد نظر است. در صورت ایجاد مشکل از طرف مهاجر مسئولیت مستقیم این موضوع بر عهده کارفرما می باشد.

همانطور که گفته شد برای اخذ ویزای کاری نیاز به یک کارفرما یا صاحب کار هستید تا به عنوان حامی شما شناخته شود. بعد از طی مراحل تایید کارفرما و پذیرش شما نوبت به اخذ ویزای کار شما می رسد. مرحله دادن مدارک و ارائه در خواست تا اخذ ویزای کاری معمولا بین 2 تا 6 هفته به طول می انجامد. ویزای کاری معمولا بین 6 ماه تا 3 سال به فرد فرصت کار و اقامت در قطر را می دهد که اگر در طول این مدت به کشور خود بازگردد نیاز به اخذ مجدد ویزا می باشد. البته برای دیدن شرایط کار می توانید در همان ابتدای کار یک ویزای 2 هفته ای که از طرف کارفرما صادر می شود بگیرید و سپس تصمیم به تمدید یا بازگشت بگیرید. گفته می شود برای اخذ ویزا علاوه بر مدارک اصلی مدارک زیر را نیز به سفارت تحویل دهید.

  • آزمایش خون طبیعی
  • اثر انگشت
  • بررسی وضعیت سلامت
  • اشعه ایکس قفسه سینه

ویزای کاری قطر

ویزای توریستی قطر

بهترین و ساده ترین حالت ویزای قطر و سایر کشور ها ویزا توریستی است. این ویزا معمولا برای افرادی که مدت کوتاهی برای تفریح و خوش گذرانی به قطر سفر می کنند، مناسب است. ویزای قطر در حالت توریستی بسیار ساده تر و کم هزینه تر نسبت به سایر ویزاهاست. این ویزا می تواند از طرف ارگان یا شرکت و یا هر فرد دیگری نیز صورت پذیرد. گردشگران زیادی هر ساله با استفاده از این ویزا به این کشور سفر کرده و از جاذبه های گردشگری آن بازدید می کنند.

ویزای خانوادگی و ازدواج قطر

از دیگر انواع ویزا ، ویزاهای خانوادگی است که مورد مناسب و کم دردسری است. در این حالت از ویزای قطر شما اگر فامیل یا کسی از اقوام خود مقیم کشور قطر باشد می توانید با استفاده از ویزا خانوادگی به کشور مورد نظر رفته و شما هم با گذراندن مدت زمانی در کشور قطر اقامت دائم این کشور را بگیرید. ویزا خانوادگی کم هزینه ترین و کم دردسر ترین ویزا در بین ویزاهای قطر می باشد.

ویزای قطر به صورت خانوادگی برای اقوام و نزدیکان درجه دوم و بالاتر می باشد. یعنی شما تا حدی که خانواده مورد نظر نزدیکی نسبتا زیادی به شما داشته باشد می توانید ویزا بگیرید در غیر اینصورت ویزا شما باطل می گردد. همچنین میزان درآمد خانواده مورد نظر باید دارای سقف مناسبی برای حمایت از شما باشد. با اضافه شدن نفرات برای هر نفر مهاجر این میزان افزایش می یابد. ویزای ازدواج نیز شامل افرادی می شود که با مرد یا زنی مقیم کشور قطر ازدواج کنند سپس می تواند ویزا ازدواج کشور قطر را بگیرد.

ویزای تحصیلی قطر

از جمله حالت های دیگر ویزای قطر، ویزا تحصیلی این کشور است. ویزای تحصیلی می تواند از طرف دانشگاه، مرکز آموزش عالی و یا مدرسه خاصی برای فردی که صلاحیت دانشجو و یا دانش آموز بودن در محل مورد نظر را داشته باشد فرستاده می شود. ویزای  تحصیلی از جمله ویزاهای مناسب برای افرادی است که خواستار ادامه تحصیل می باشد.

کشور قطر دارای انواع دانشگاه ها و مراکز تحصیلی مناسب می باشد. ویزای قطر به صورت تحصیلی از جمله ویزا های با دردسر کمتری نسبت به ویزاکاری می باشد چون با توجه به تعهد شما به تحصیل و بازگشت به کشور پس از پایان تحصیل می توانید راحت تر ویزا را بگیرید. با گرفتن بورس های تحصیلی دانشگاه از عهده مخارج و هزینه های خود در طول تحصیل بر بیایید.

ویزای تجاری قطر

ویزای تجاری از دیگر انواع ویزای قطر می باشد. ویزای تجاری از طرف شرکت و یا ارگانی برای فرد مورد نظر ارسال می گردد. شرکت یا ارگان مورد نظر دلیل این ویزا را خرید یا بازدید یا مواردی مربوط به تجارت بیان می کند. این ویزا معمولا به صورت پی دی اف به ایمیل فرد ارسال می شود و با توجه به بازه زمانی آن باید تمامی مراحل در کشور مقصد صورت بگیرد. ویزای قطر به حالت تجاری از جمله ویزاهای مناسب برای شرکت ها و متخصصان ایرانی است چون این کشور دارای زمینه های مناسبی برای پیشرفت و رشد تجاری است.

ویزای تجاری قطر

ویزای نمایشگاهی قطر

این ویزا نیز تقریبا در راستای ویزای تجاری قرار می گیرد. ویزای نمایشگاهی به صورتی است که کمیته اجرایی نمایشگاه و یا دولت کشور مقصد تصمیم به ارسال ویزا به شرکت و یا فرد خاصی جهت حضور در این کشور و بازدید از نمایشگاه و یا ارائه محصولات خود در نمایشگاه می باشد. ویزای نمایشگاهی معمولا برای شرکت ها جهت ارائه محصولات در کشور مقصد است. ویزای قطر با توجه به نمایشگاه های سطح بالا می تواند گزینه مناسبی برای اخذ این ویزا  باشد.

ویزای پزشکی قطر

ویزای پزشکی با توجه به پیشرفت علم پزشکی در ایران معمولا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این ویزا به این صورت است که فرد بیمار در خواست خود را به سفارت قطر و یا بیمارستان مورد نظر ارسال می کند تا عمل یا آزمایش خاصی که امکانات آن در کشور مبدا وجود ندارد در کشور مقصد صورت بگیرد. ویزای قطر به صورت پزشکی برای افرادی می باشد که شرایط معالجه آن ها در کشور مبدا مهیا نبوده و نیاز به تسریع در عمل معالجه و بهبود را دارند. ویزای قطر به صورت پزشکی از جمله کمترین مورد ویزا های در خواستی ایرانیان می باشد.

هزینه اخذ ویزای قطر

هزینه دریافتی ویزای قطر با توجه به میزبان شما می تواند تعیین شود. گاهی این هزینه رایگان بوده و گاهی هزینه ای از شما در خواست می شود. ویزای قطر در حالت توریستی دارای انواع مختلفی است که می تواند از 100 تا 200 ریال قطر باشد. ویزای قطر در حالت کاری با توجه به کارفرما و شرایط شرکت می تواند هزینه ای را در بر داشته باشد.

ویزا قطر در حالت تحصیلی متناسب با دانشگاه و مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشد. برخی دانشگاه ها رایگان بوده و برخی دیگر هزینه دارند. ویزای قطر به صورت تجاری 200 ریال هزینه دارد. ویزای قطر به صورت خانوادگی نیز به نظر نیاز به دادن هزینه ندارد. همانطور که در تصویر زیر به آن اشاره شده است هزینه ویزای قطر از 0 تا 200 ریال می تواند هزینه داشته باشد.

سفارت قطر

خوشبختانه کشور قطر در ایران دارای سفارت بوده و در صورت اخذ انواع روادید می توانید به سفارت قطر در تهران مراجعه کنید.

 آدرس سفارت قطر در تهران: تهران، بلوار آفریقا، خیابان گل‌آذین، پلاک ۴

سایر ویزاها :

ویزای توریستی مجارستان

ویزای مجارستان

مجارستان همانند دیگر کشورهای عضو شنگن از کسانی که قصد ورود به خاک این کشور را دارند می خواهد که ویزا دریافت کنند. این کشور

مطالعه »
ویزای لیتوانی از نظر تعداد دفعات اجازه ورود

ویزای لیتوانی

با دریافت ویزای لیتوانی می توانید به کشورهای عضو پیمان شینگن نیز سفر کنید، در این مقاله انواع ویزای لیتوانی و مراحل و مدارک لازم

مطالعه »
ویزای عمان

ویزای عمان

اگر شما هم از افرادی هستید که علاقه بسیار به سفر دارید و سالانه سفرهای زیادی به کشورهای معروف جهان، برای مقاصد تفریحی و گردشگری

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند