ویزای قطر

فایل صوتی سفارت قطر

 • مدارک مهم ویزای قطر
 • نکات ضروری ویزای قطر
 • بهترین راه گرفتن ویزا
 • روشهای دریافت ویزا

امروزه برای سفر به بیشتر کشور ها نیاز به اخذ اجازه از اداره مهاجرت آن کشور یا ویزا داریم. کشور های مختلفی در همین راستا به ارگان های خود اجازه حضور برخی مهاجران از سایر کشور ها به کشور خود می دهند. ویزای قطر از جمله ویزاهای پر طرفدار در ایران است. این کشور با توجه به موقعیت مکانی و شرایط اقتصادی آن دارای مهاجرین بسیاری از کشور های مختلف است. در اینجا به تفسیر راجع به ویزای تضمینی قطر  و شرایط اقامت در این کشور صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با کشور قطر

کشور قطر از جمله کشور های همسایه کشور ایران می باشد که در منطقه خاور میانه واقع شده است. منابع نفتی و گازی این کشور شرایط اقتصادی و تجاری این کشور را بسیار بهبود بخشیده است. این کشور دارای مرز زمینی با کشور عربستان بوده و مرز های دریایی با کشور های ایران، عراق و امارات دارد. پایتخت کشور قطر شهر دوحه است. وسعت کشور قطر چیزی در حدود 12 هزار کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن 2.6 میلیون نفر می باشد. درصد زیادی از جمعیت کشور قطر را مهاجران خارجی تشکیل داده اند. براساس آخرین سرشماری ها تعداد حدود 300 هزار نفر از جمعیت قطر شهروند قطر می باشند باقی آن ها تبعه ها و کارگران خارجی هستند. زبان مردم کشور قطر عربی می باشد ولی اکثر آن ها به زبان انگلیسی نیز مسلط می باشند. قطر به عنوان اولین کشور عربی سال 2022 میزبان جام جهانی می باشد. خاندان آل ثانی اداره کشور قطر را بر عهده دارند.

آشنایی با کشور قطر

سفارت قطر در ایران

خوشبختانه کشور قطر در ایران دارای سفارت بوده و در صورت اخذ انواع ویزای قطر می توانید به سفارت قطر در تهران مراجعه کنید.  آدرس سفارت قطر در تهران: تهران، بلوار آفریقا، خیابان گل‌آذین، پلاک ۴

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای قطر

برای اخذ ویزای کشور قطر مانند بسیاری از کشور ها نیاز به مدارک خاصی می باشد که باید در هنگام مراجعه به سفارت اصل مدارک و کپی آن ها را به مامور کنترل ارائه دهید. مدارک مورد نظر عبارتند از:

 1. اصل و کپی گذرنامه با 6 ماه اعتبار
 2. فرم در خواست ویزای مورد نظر
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی
 4. 6 قطعه عکس در سایز مناسب
 5. ارائه رزرو بلیط هواپیما و هتل
 6. ارائه سند بانکی مربوط به حساب بانکی (حداقل موجودی حساب بانکی 5000 ریال قطر باشد.)

مدارک گفته شده برای حالت عمومی و برای تمام ویزا ها می باشد. برای ویزا های خاص مانند تحصیلی، کاری، خانوادگی و … نیاز به ارائه مدرک متناسب با ویزا می باشد. به عنوان مثال برای ویزای تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی گذشته و ریز نمرات یا برای ویزای کاری ارائه سابقه کار مورد نظر و یا برای ویزای ازدواج ارائه سند ازدواج و متاهل بودن الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای قطر

اخذ ویزای قطر

دعوتنامه از جمله ساده ترین روش ها برای اخذ اقامت و مهاجرت به کشور دیگر است. دعوتنامه در واقع نامه ای است که از طرف خویشان و یا خانواده شما در کشور مقصد و یا ارگان و شرکتی خاص که قصد جذب شما را به عنوان نیروی کار دارد، به شما داده می شود. دعوتنامه در واقع ضمانتی است که از طرف فرد یا گروهی در کشور مقصد برای فرد مورد نظر ارسال می شود تا نسبت به دادن ویزا و مهیا کردن شرایط اقامت برای فرد تسهیلاتی قائل شوند. مطمئنا وجود دعوتنامه به هر شکل در تسریع و بهبود روند گرفتن ویزا به شما بسیار کمک خواهد کرد. ویزای قطر از جمله پر طرفدار ترین ویزاها در کشور ایران است.

انواع ویزای قطر

ویزای این کشور با توجه به حضور در منطقه حساس خاور میانه دارای شرایط خاصی برای دادن ویزا می باشد. ویزا به صورت کلی به 7 دسته تقسیم می شوند. ویزای کشور قطر شامل هر 7 مورد از موارد ذکر شده در ذیل می باشد.

ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای تجاری، ویزای نمایشگاهی، ویزای توریستی قطر، ویزای خانوادگی و ازدواج، ویزای پزشکی. ویزای قطر در هر یک از حالات دارای شرایط و قوانین خاص خود است که به آن اشاره می کنیم.

اخذ ویزای کاری قطر

ویزای کاری از جمله محبوب ترین و البته کمیاب ترین ویزاهاست. در این حالت کارفرما و یا صاحب کار با توجه به مدارک، سابقه کار و سابقه ی تحصیلی برای شما دعوت نامه کاری می فرستد. البته در ویزای کاری قطر  اکثر کشور ها دانستن زبان دوم بسیار امری ضروریست. ویزای کاری قطر بسیار سخت و نادر یافت می شود چون در این ویزا کارفرما متعهد می شود تمامی مراحل کاری و روند استخدامی مهاجر را ضمانت کرده و مسئولیت فرد را برعهده بگیرد. ویزای قطر در حالت کاری معمولا به صورت اینترنتی فرستاده می شود و مهاجر با استفاده از کد رهگیری می تواند به سفارت مراجعه کرده ویزای خود را بگیرد. ویزای کاری قطر موردی بسیار کمیاب و خاص است که معمولا سخت پیدا می شود. دلیل سخت پیدا شدن این ویزا این است که در کشور مقصد معمولا سیاست های کشور مبنی بر استخدام افراد بومی و مقیم در کشور مورد نظر است و کارفرمایان با توجه به این موضوع به سختی می توانند فردی را جهت کار به داخل کشور آورده و دولت را مجاب به دادن ویزا کنند. شاید سخت ترین مرحله گرفتن ویزا به این حالت مجاب کردن کارفرما برای ارسال چنین ویزایی ، به فرد مورد نظر است. در صورت ایجاد مشکل از طرف مهاجر مسئولیت مستقیم این موضوع بر عهده کارفرما می باشد.

اخذ ویزای کاری قطر

همانطور که گفته شد برای اخذ ویزای کاری نیاز به یک کارفرما یا صاحب کار هستید تا به عنوان حامی شما شناخته شود. بعد از طی مراحل تایید کارفرما و پذیرش شما نوبت به اخذ ویزای کار شما می رسد. مرحله دادن مدارک و ارائه در خواست تا اخذ ویزای کاری معمولا بین 2 تا 6 هفته به طول می انجامد. ویزای کاری معمولا بین 6 ماه تا 3 سال به فرد فرصت کار و اقامت در قطر را می دهد که اگر در طول این مدت به کشور خود بازگردد نیاز به اخذ مجدد ویزا می باشد. البته برای دیدن شرایط کار می توانید در همان ابتدای کار یک ویزای 2 هفته ای که از طرف کارفرما صادر می شود بگیرید و سپس تصمیم به تمدید یا بازگشت بگیرید. گفته می شود.

دیگر مدارک اخذ ویزای کاری قطر

 • آزمایش خون طبیعی
 • اثر انگشت
 • بررسی وضعیت سلامت
 • عکس برداری از قفسه سینه

اخذ ویزای توریستی قطر

بهترین و ساده ترین حالت ویزای کشور قطر و سایر کشور ها ویزا توریستی است. این ویزا معمولا برای افرادی که مدت کوتاهی برای تفریح و خوش گذرانی به قطر سفر می کنند، مناسب است. ویزای توریستی قطر بسیار ساده تر و کم هزینه تر نسبت به سایر ویزاهاست. این ویزا می تواند از طرف ارگان یا شرکت و یا هر فرد دیگری نیز صورت پذیرد. گردشگران زیادی هر ساله با استفاده از این ویزا به این کشور سفر کرده و از جاذبه های گردشگری آن بازدید می کنند.

اخذ ویزای توریستی قطر

اخذ ویزای خانوادگی و ازدواج قطر

از دیگر انواع ویزا ، ویزاهای خانوادگی است که مورد مناسب و کم دردسری است. در این حالت از ویزای قطر شما اگر فامیل یا کسی از اقوام خود مقیم کشور قطر باشد می توانید با استفاده از ویزا خانوادگی به کشور مورد نظر رفته و شما هم با گذراندن مدت زمانی در کشور قطر اقامت دائم این کشور را بگیرید. ویزا خانوادگی کم هزینه ترین و کم دردسر ترین ویزا در بین ویزاهای قطر می باشد. ویزا به صورت خانوادگی برای اقوام و نزدیکان درجه دوم و بالاتر می باشد. یعنی شما تا حدی که خانواده مورد نظر نزدیکی نسبتا زیادی به شما داشته باشد می توانید ویزا بگیرید در غیر اینصورت ویزا شما باطل می گردد. همچنین میزان درآمد خانواده مورد نظر باید دارای سقف مناسبی برای حمایت از شما باشد. با اضافه شدن نفرات برای هر نفر مهاجر این میزان افزایش می یابد. ویزای ازدواج نیز شامل افرادی می شود که با مرد یا زنی مقیم کشور قطر ازدواج کنند سپس می تواند ویزا ازدواج کشور قطر را بگیرد.

اخذ ویزای خانوادگی و ازدواج قطر

اخذ ویزای تحصیلی قطر

از جمله حالت های دیگر ویزا، ویزا تحصیلی این کشور است. ویزای تحصیلی می تواند از طرف دانشگاه، مرکز آموزش عالی و یا مدرسه خاصی برای فردی که صلاحیت دانشجو و یا دانش آموز بودن در محل مورد نظر را داشته باشد فرستاده می شود. ویزای  تحصیلی از جمله ویزاهای مناسب برای افرادی است که خواستار ادامه تحصیل می باشد. کشور قطر دارای انواع دانشگاه ها و مراکز تحصیلی مناسب می باشد. ویزای تحصیلی قطر از جمله ویزا های با دردسر کمتری نسبت به ویزاکاری می باشد چون با توجه به تعهد شما به تحصیل و بازگشت به کشور پس از پایان تحصیل می توانید راحت تر ویزا را بگیرید. با گرفتن بورس های تحصیلی دانشگاه از عهده مخارج و هزینه های خود در طول تحصیل بر بیایید.

دریافت ویزای تجاری قطر

ویزای تجاری از دیگر انواع ویزای قطر می باشد. ویزای تجاری از طرف شرکت و یا ارگانی برای فرد مورد نظر ارسال می گردد. شرکت یا ارگان مورد نظر دلیل این ویزا را خرید یا بازدید یا مواردی مربوط به تجارت بیان می کند. این ویزا معمولا به صورت پی دی اف به ایمیل فرد ارسال می شود و با توجه به بازه زمانی آن باید تمامی مراحل در کشور مقصد صورت بگیرد. ویزای تجاری قطر از جمله ویزاهای مناسب برای شرکت ها و متخصصان ایرانی است چون این کشور دارای زمینه های مناسبی برای پیشرفت و رشد تجاری است.

دریافت ویزای تجاری قطر

دریافت ویزای نمایشگاهی قطر

این ویزا نیز تقریبا در راستای ویزای تجاری قرار می گیرد. ویزای نمایشگاهی به صورتی است که کمیته اجرایی نمایشگاه و یا دولت کشور مقصد تصمیم به ارسال ویزا به شرکت و یا فرد خاصی جهت حضور در این کشور و بازدید از نمایشگاه و یا ارائه محصولات خود در نمایشگاه می باشد. ویزای نمایشگاهی معمولا برای شرکت ها جهت ارائه محصولات در کشور مقصد است. ویزای نمایشگاهی قطر با توجه به نمایشگاه های سطح بالا می تواند گزینه مناسبی برای اخذ این ویزا  باشد.

اخذ ویزای پزشکی قطر

ویزای پزشکی با توجه به پیشرفت علم پزشکی در ایران معمولا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این ویزا به این صورت است که فرد بیمار در خواست خود را به سفارت قطر و یا بیمارستان مورد نظر ارسال می کند تا عمل یا آزمایش خاصی که امکانات آن در کشور مبدا وجود ندارد در کشور مقصد صورت بگیرد. ویزای قطر به صورت پزشکی برای افرادی می باشد که شرایط معالجه آن ها در کشور مبدا مهیا نبوده و نیاز به تسریع در عمل معالجه و بهبود را دارند. ویزای فوری قطر به صورت پزشکی از جمله کمترین مورد ویزا های در خواستی ایرانیان می باشد.

نکات مهم در اخذ ویزای قطر

در اخذ ویزای کشور قطر نکاتی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید بدون هیچ مشکلی ویزا را دریافت کنید. در نظر داشته باشید ویزای قطر به صورت الکترونیکی صادر می شود. در زمان مراجعه به سفارت اصل و کپی مدارک گفته شده را حتما همراه خود داشته باشید. ارائه بلیط هواپیما و رزرواسیون هتل الزامی است. چند روز قبل از سفر نسبت به اخذ ویزای خود اقدام کنید و این موضوع را بری روز های آخر سفر نگذارید. به تاریخ انقضا ویزا خود دقت کنید.

دریافت ویزای کشور قطر از آژانس های مسافرتی

آژانس های مسافرتی متعددی در سراسر کشور اقدام به اخذ ویزا و تحویل آن همراه با پکیج های گردشگری و یا ارائه خدمات حقوقی به مسافران می کنند. اگر در زمینه زمان بندی سفر خود دارای محدودیت هستید به نظر استفاده از این آژانس ها باعث تسریع در روند اخذ ویزای قطر شما خواهد شد.

هزینه دریافت ویزای قطر

هزینه دریافتی برای ویزای قطر با توجه به میزبان شما می تواند تعیین شود. گاهی این هزینه رایگان بوده و گاهی هزینه ای از شما در خواست می شود. ویزای توریستی قطر دارای انواع مختلفی است که می تواند از 100 تا 200 ریال قطر باشد. ویزای کاری قطر با توجه به کارفرما و شرایط شرکت می تواند هزینه ای را در بر داشته باشد. ویزا قطر در حالت تحصیلی متناسب با دانشگاه و مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشد. برخی دانشگاه ها رایگان بوده و برخی دیگر هزینه دارند. ویزای تجاری 200 ریال هزینه دارد. ویزای قطر به صورت خانوادگی نیز به نظر نیاز به دادن هزینه ندارد. همانطور که در تصویر زیر به آن اشاره شده است هزینه ویزای این کشور از 0 تا 200 ریال می تواند هزینه داشته باشد.

هزینه دریافت ویزای قطر

جاذبه های گردشگری قطر

قطر همانند بسیاری از کشور های حاشیه خلیج فارس دارای جاذبه های گردشگری مجلل و زیبایی می باشد که اکثر آن ها با هزینه هایی هنگفت ساخته شده است. ویزای توریستی قطر جزو متنوع ترین انواع ویزای قطر است که برای کشور های مختلف متفاوت می باشد. ویزای توریستی در حالت عادی قابل تمدید نیست اما در شرایط خاصی می توانید برای مدت کوتاهی این ویزا را تمدید کنید. جاذبه های گردشگری قطر که اکثرا در شهر دوحه قرار دارند عبارتند از:

پارک آبی دوحه

یکی از بهترین تفریحات در سفر به کشور های مختلف رفتن به پارک های آبی هیجان انگیز و پر شور می باشد. پارک آبی دوحه در منطقه ابونخلا شهر دوحه واقع شده است و مجری آن سال هاست در کشور های منطقه خلیج فارس مشغول به فعالیت در این زمینه می باشد.

پارک آبی دوحه

شهر فیلم دوحه

این شهر فیلم از جمله مجهزترین مراکز هنری کشور قطر می باشد که در نزدیکی روستای قدیمی عربی قرار دارد. انواع دکور ها و شرایط فیلم برداری را دراین مرکز می توانید مشاهده کنید. درخت های نخل تنومند و شرایط خاص بیابانی این مرکز حال و هوای خاصی را به مخاطب عرضه می کند.

موزه هنر های مدرن عرب

موزه هنر های مدرن عرب که شامل انواع آثار ارزشمند هنری و زیبا از سرتاسر جهان می باشد جزو جاذبه های اصلی گردشگری قطر می باشد. این مرکز همچنین به عنوان مکانی برای گفتگو و تحصیل در مورد هنر امروزی و شرایط پیشرفت در این هنر می باشد.

استادیوم الخلیفه

یکی از زیبا ترین استادیوم های خاورمیانه استادیوم الخلیفه می باشد. این استادیوم که در سال 2022  از استادیوم های میزبان جام جهانی خواهد بود جزو زیبا ترین و مدرن ترین استادیوم های منطقه می باشد. بسیاری از مسابقات داخلی و بین المللی کشور قطر در این استادیوم انجام می گیرد.

جاده ساحلی دوحه

از جمله زیبا ترین و جذاب ترین مناطق گردشگری شهر دوحه جاده ساحلی دوحه می باشد. این جاده ساحلی با توجه به فضای سبز و نخل هایی تنومند زیبایی دو چندان را به این مسیر بخشیده است. این مسیر زیبا در 7 کیلومتر ساخته شده و در انتها به دریا ختم می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.