ویزای پرتغال

فایل صوتی سفارت پرتغال

  • مدارک مهم ویزای پرتغال
  • نکات ضروری ویزای پرتغال
  • بهترین راه گرفتن ویزا
  • روشهای دریافت ویزا

اگر در این روز ها کشور پرتغال را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده اید. حتما تا کنون سوالاتی درباره ویزای پرتغال برای تان به وجود آمده است. برای پاسخ گویی به این سوالات و نحوه اخذ ویزای فرانسه با ادامه مطلب همراه باشید. در ادامه انواع ویزای فرانسه و ویژگی های هر کدام را توضیح خواهیم داد.

تفاوت ویزا با گذرنامه و دعوتنامه

افرادی که قصد سفر به کشور های خارجی را دارند، عموما این یه اصطلاح را با هم اشتباه می گیرند. ویزا در واقع همان طور که گفته شده اجازه نامه و مجوز شما برای خروج از کشور و ورود به کشوری است که برای آن ویزا گرفته اید.

دعوتنامه برگه ای است که توسط دوست، خانواده، کارفرما، دانشگاه و … که ساکن آن کشور خارجی به عنوان مثال پرتغال هستند، برای شما ارسال می شود و از شما می خواهند که به آن کشور سفر کنید.

تفاوت ویزا با گذرنامه و دعوتنامه

ویزا در واقع نقش یک مجوز برای ورود شما به کشور پرتغال و یا هرکشور دیگر را ایفاء می کند. شما بدون ویزا قادر به سفر به این کشور نخواهید بود. پس از این که ویزای پرتغال شما صادر شود، به پاسپورت شما الصاق می شود. و شما طبق زمان بندی مندرج روی برگه ویزا و روادید حق حضور در کشور پرتغال یا هر کشور دیگر را دارید.

در دعوتنامه فرد می تواند تمام مسئولیت های مالی و اقامت شما را در مدت حضور در آن کشور بر عهده بگیرد که از این نظر بسیار می تواند به دریافت ویزای کشور پرتغال شما کمک کند. به طور خلاصه دعوتنامه برگه ای است که به روند اخذ ویزای پرتغال شما کمک کرده و تسریع می بخشد. اما پاسپورت یک دفترچه است که توسط کشور خودتان صادر شده و نشان دهنده هویت شما می باشد. برای دریافت پاسپورت می توانید به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید. ویزای شما پس از صدور به پاسپورت تان الصاق می شود.

سفارت پرتغال در تهران

سفارت پرتغال در تهران در دروس، بلوار شهرزاد، خيابان هدايت، کوچه روزبه، پلاک 16 واقع شده است.

ساعات کاری سفارت در روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 15 می باشد.

سفارت پرتغال در تهران

مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

مدارکی که به صورت کلی باید در وقت سفارت تحویل سفارت پرتغال برای اخذ ویزای پرتغال دهید شامل موارد ذیل است:

فرم ثبت نام ویزاهای پرتغال، اصل شناسنامه، پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه، فیش حقوقی 6 ماه اخیر (که نشان دهد شما تمکن مالی مناسبی برای سفر به پرتغال و اخذ ویزای تضمینی پرتغال را دارید.)، دعوت نامه از طرف دوستان یا خانواده و یا کارفرما (به تسریع روند اخذ ویزای فوری پرتغال کمک می کند و کار راحت تر انجام می شود.)، ارائه پاسپورت هایی که اعتبار آن ها به اتمام رسیده است، در صورت داشتن کارت بازرگانی، کارت ارائه گردد، پیش رزرو هتل در کشور پرتغال و به همراه داشتن رسید آن لازم است. گواهی اشتغال به کار برای کارکنان دولت و مراکز و شرکت های خصوصی مورد نیاز است. هم چنین چند قطعه عکس 4*3 به همراه داشته باشید.

ترجمه شناسنامه و مدارک دیگر الزامی است.

این موارد جزء موارد اصلی است که حتما می بایست داشته باشید و به سفارت پرتغال در تهران تحویل دهید. عواقب هرگونه اشتباه و سوء استفاده از مدارک بر عهده شخص می باشد.

مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

مراحل دریافت ویزای پرتغال

برای دریافت ویزای پرتغال باید مراحل کلی را سپری کرد. عناوین این مراحل به شرح زیر است:

1-فرم ثبت نام ویزا

2- گرفتن وقت سفارت پرتغال

3- پیکاپ ویزا و پاسپورت

 اگر می خواهید ویزای فوری پرتغال را تهیه کنید، ابتدا می بایست مدارک مورد نظر و فرم های مربوطه را تهیه و آماده کرده و سپس برای دریافت ویزای پرتغال اقدام به گرفتن وقت از سفارت پرتغال بکنید. سپس در موعد مقرر مدارک خود را به سفارت برده و پس از ثبت نام برای اخذ ویزای کشور پرتغال آن ها را تحویل مسئولین سفارت بدهید. در مرحله بعد که در حدود 3 هفته تا 1 ماه طول می کشد، اگر شما پذیرفته شده باشید باید در موعدی که قرار داده شده به سفارت رفته و عملیات انگشت نگاری و دیگر کار های اداری را انجام دهید. پس از انجام این کار مدارک شما برای پیکاپ آماده می شوند سپس می توانید پس از اخذ ویزای پرتغال به راحتی در موعد درج شده در برگه ویزا به پرتغال سفر کرده و از سفرتان لذت ببرید.

مراحل دریافت ویزای پرتغال

انواع ویزای پرتغال

برای ورود به کشور پرتغال ویزا های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال کشور پرتغال دارای ویزای کاری، تحصیلی، ازدواج، پزشکی و توریستی است. این که شما کدام یک از این ویزا ها را باید دریافت کنید، به هدف و انگیزه شما برای سفر به پرتغال مربوط می شود. برای مثال اگر قصد بازدید از مراکز گردشگری و توریستی پرتغال را دارید بهتر است ویزای توریستی کشور پرتغال را تهیه کنید یا اگر بیماری خاصی دارید که در کشور خود امکان درمان وجود ندارد می توانید برای ادامه روند درمان و معالجه خود وارد کشور پرتغال شده و ویزای پزشکی کشور پرتغال را دریافت کنید.

اخذ ویزای کاری پرتغال

در سال های اخیر افراد زیادی برای کار به کشور های اروپایی از جمله پرتغال می روند. برای اخذ ویزای پرتغال برای کار، هرچه قدر مدرک تحصیلی بالاتر باشد شانس دریافت ویزای کاری پرتغال نیز افزایش می یابد. یک راه دیگر برای کار کردن در پرتغال این است که کارفرامایی از کشور پرتغال برای شما دعوت نامه فرستاده و از شما برای کار در پرتغال دعوت کند. اگر شما در مصاحبه این شغل قبول شوید، کارفرما یا شرکت دعوت کننده مسئولیت شما را بر عهده گرفته و شما می توانید راحت تر ویزای کاری دریافت کنید. مزیت این روش این است که شما از بدو ورود به پرتغال دارای شغل و حقوق هستید و بعد از حدود 4 تا 5 سال کار در پرتغال می توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید. راه های دیگری نیز برای کار وجود دارد. برای مثال شما می توانید ابتدا ویزای تحصیلی گرفته و هم زمان با تحصیل اجازه انجام کار پاره وقت و تمام وقت را بگیرید.

اخذ ویزای کاری پرتغال

مدارکی که برای گرفتن ویزای کاری کشور پرتغال نیاز دارید شامل موارد زیر است:

شناسنامه، دوقطعه عکس 4*3، گذرنامه معتبر، رزومه کاری، سند ازدواج، قرارداد کاری کارفرما یا دعوت نامه از سوی کارفرما که برای شما ارسال شده و با استخدام شده در شرکت خود موافقت کرده است.

مدرک رزرو هتل در کشور پرتغال یا هر مدرک دیگری که نشان دهد شما در بدو ورود به کشور پرتغال دارای محل اقامت هستید.

اخذ ویزای پزشکی پرتغال

گاهی ممکن است فردی به بیماری مبتلا شده اما تجهیزات و علم مناسب در کشور خود برای درمان این بیماری وجود نداشته باشد. در این صورت فرد می تواند برای ادامه درمان به کشور های دیگر از جمله پرتغال سفر کند. در این صورت است که شما نیاز به ویزای پزشکی پرتغال پیدا می کنید و برای سفر به پرتغال می بایست ویزای پزشکی دریافت کنید.

مدارکی که می تواند روند اخذ ویزای پزشکی شما را تسریع بخشد، عبارت اند از: یک دعوت نامه از سوی دوست، خانواده و… که می تواند محل اقامت شما در این سفر و هزینه های شما را تضمین کند. هم چنین مدارک بیماری مربوطه که از پزشک معالج خود دریافت کردید و مشخصات پزشک معالج شما در پرتغال در آن ثبت شده است نیز لازم است. اگر دعوت نامه از سوی خانواده و دوستان از پرتغال دریافت نکردید، مانند تور لحظه آخری اروپا باید مدارکی که نشان دهد شما وضعیت مالی مناسبی برای سفر به پرتغال دارید را ارائه دهید.

اخذ ویزای پزشکی پرتغال

اخذ ویزای ازدواج پرتغال

یک راه به نسبت آسان برای گرفتن اقامت دائم در پرتغال استفاده از ویزای پرتغال از طریق ازدواج با یک فرد پرتغالی و یا کسی است که خود اقامت دائم این کشور را گرفته است. اما اصولا ویزای ازدواج در این کشور به چند دسته تقسیم می شود:

ویزای کشور پرتغال از طریق ازدواج با یک پرتغالی

ویزا از طریق نامزدی با یک پرتغالی

ویزا از طریق ازدواج با یک فرد مقیم پرتغال

در ویزای پرتغال از طریق ازدواج با یک پرتغالی شما می توانید اقامت تان را در تقریبا 1 سال بگیرید و بعد از 3 سال زندگی مشترک اقدام به گرفتن تابعیت پرتغالی بکنید.

در مورد نامزدی با یک فرد پرتغالی ویزای کشور پرتغال در کمتر از 3 ماه صادر شده و شما می توانید برای ازدواج به پرتغال رفته و تا 6 ماه وقت دارید، ازدواج کنید.

اما با ازدواج با کسی که مقیم پرتغال است شما بعد از سه سال می توانید اقامت دائم بگیرید.

اخذ ویزای ازدواج پرتغال

اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

شما در کشور پرتغال می تواندی در 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای تخصصی تحصیل کنید. دوره تحصیل در مقطع لیسانس 4 ساله است و در طول تحصیل می توانید در هفته حدود 10 ساعت کار کنید. مقطع فوق لیسانس در این کشور 2 ساله است و در طول مدت تحصیل می توانید 20 ساعت در هفته کار کنید. اما اگر قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارید باید عرض کنیم مدت تحصیل در مقطع دکترا حدود 4 تا 5 سال است و در طول مدت تحصیل می توانید به صورت هفته ای 30 ساعت کار کنید. پس از اتمام هر یک از این دوره های تحصیلی به راحتی می توانید برای اقامت پرتغال تلاش کنید. اصولا دانشگاه های پرتغال از کیفیت مطلوبی به نسبت دیگر دانشگاه های اروپا برخوردار نیستند. پس قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال ابتدا در این باره تحقیق کنید.

اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

اخذ ویزای توریستی پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده و مانند بسیاری از کشور های اروپایی زیبایی و جاذبه های گردشگری و توریستی بی نظیری در تور پرتغال دارد که همه ساله مردم زیادی از اقصی نقاط جهان از جمله ایران وارد این کشور می شوند. قبل از هر چیز باید عرض کنیم کشور پرتغال یکی از کشور های عضو تعهد شینگن است. و شما برای سفر به این کشور می بایست ویزای توریستی پرتغال مختص شینگن را دریافت کنید.

مدارکی که باید به طور کلی در ویزای توریستی ارائه دهید شامل موارد زیر است:

شناسنامه، گذرنامه دارای اعتبار حداقل 3 ماه، دو قطعه عکس 4*3، گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، در صورت لزوم دعوت نامه از دوستان و خانواده ساکن پرتغال، رسید رزرو هتل در پرتغال.

اخذ ویزای توریستی پرتغال

انواع ویزای پرتغال از نظر تعداد ورود به پرتغال

در کشور های حوزه شینگن ویزای توریستی به صورت تک ورود (single entry) و چند بار ورود (multiple entry) صادر می شود. در کشور پرتغال نیز ویزای توریستی به صورت چند بار ورود ارائه می شود. به این ترتیب شما در طی مدت زمان اعتبار ویزای پرتغال چند بار می توانید وارد خاک پرتغال شده و از آن خارج شوید و دوباره وارد پرتغال شوید. اما این نکته را در نظر بگیرید که حتما این کار را در زمان قانونی مندرج در برگه ویزای پرتغال انجام دهید.

معمولا در برگه ویزا یک تاریخ شروع، یک تاریخ پایان و یک تاریخ اعتبار درج شده است. شما می بایست در مدت زمان ما بین تاریخ شروع و پایان وارد کشور پرتغال شده و سپس در موعد مقرر از کشور پرتغال خارج شوید یا در صورت لزوم می توانید ویزای خود را تمدید کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

انواع ویزای پرتغال از نظر تعداد ورود به پرتغال

هزینه دریافت ویزای پرتغال

هزینه ویزای فوری پرتغال به شرایط سنی متقاضی بستگی دارد و به شرح ذیل است:

هزینه صدور ویزا برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.

هزینه صدور ویزا برای کودکان بین 6 تا 12 سال 35 یورو می باشد.

هزینه صدور ویزا برای افراد بالای 12 سال 60 یورو می باشد.

شرایط تمدید ویزای پرتغال

شما پس از دریافت ویزا در شرایط مختلف می توانید ویزای خود را تمدید کنید. اما این نکته را به خاطر داشته باشید اگر به هر دلیلی نتوانستید ویزای پرتغال را تمدید کنید، شما موظفید از کشور خارج شوید یا راهی برای تمدید ویزا پیدا کنید. دانشجویان و محصلانی که ویزای تحصیلی گرفته اند و اعتبار ویزای آن ها تمام شده است می توانند ویزای کاری دریافت کنند و به دنبال کار بگردند و سپس سعی در گرفتن اقامت دائم کنند. افرادی که با یک پرتغالی ازدواج می کنند می توانند پس از 3 سال اقامت دائم بگیرند. عدم تمدید به موقع ویزا عواقبی را به دنبال دارد که شما مسئول آن هستید و ممکن است در دفعات بعدی در دادن ویزا به شما سخت گیری و جدیت بیش تری به خرج دهند. پس مواظب این موضوع باشید و کار را به روز های اخر موکول نکنید تا دچار مشکل نشوید.

شرایط تمدید ویزای پرتغال

نکات مهم در هنگام دریافت ویزای پرتغال

نکات مهمی که می بایست در نظر بگیرید این است که در روز وقت سفارت و مراحل انگشت نگاری حتما خودتان به سفارت بروید و از افراد دیگر نخواهید این کار را برای تان انجام دهند. چون این کار مشکلاتی را به همراه دارد و حتی ممکن است دیگر به شما ویزا ندهند.

مدارک تان باید در دارالترجمه و توسط مترجم ماهر ترجمه شود.

از حمل دوربین عکاسی و فیلم برداری در داخل سفارت پرتغال جدا خودداری کنید.

کودکان زیر 12 سال نیاز به انجام انگشت نگاری ندارند.

کودکان زیر 12 سال می توانند در هنگام وقت سفارت حضور پیدا نکنند.

از تحویل مدارک خود به آژانس های غیر مجاز جدا خودداری کنید.

نکات مهم در هنگام دریافت ویزای پرتغال

نتیجه گیری

قبل از اقدام به ثبت نام برای ویزای فوری پرتغال ابتدا تحقیق کنید که می بایست برای کدام نوع ویزا اقدام کنید. سپس مراحل را طبق مطالب موجود در این مقاله انجام دهید. امیدواریم بتوانید به راحتی ویزای پرتغال را دریافت کرده و سفر خوشی را در دوران اقامت تان در پرتغال داشته باشید و از زیبایی های چشم گیر و اماکن گردشگری منحصر به فرد پرتغال دیدن کنید.

در پایان این مقاله از شما مخاطبین محترم سپاس گزاریم که این مقاله را مطالعه کردید. تلاش ما انتقال اطلاعات کاربردی و مفید به شما عزیزان بوده است. امیدواریم در این کار موفق بوده باشیم.

نظرات بسته شده است.