ویزای پرتغال

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

اگر در این روز ها کشور پرتغال را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده اید. حتما تا کنون سوالاتی درباره ویزای پرتغال برای تان به وجود آمده است. برای پاسخ گویی به این سوالات و نحوه اخذ روادید با ادامه مطلب همراه باشید. در ادامه انواع روادید و ویژگی های هر کدام را توضیح خواهیم داد.

ویزای پرتغال

ویزا در واقع نقش یک مجوز برای ورود شما به کشور پرتغال و یا هرکشور دیگر را ایفاء می کند. شما بدون روادید قادر به سفر به این کشور نخواهید بود. پس از این که ویزای پرتغال شما صادر شود، به پاسپورت شما الصاق می شود. و شما طبق زمان بندی مندرج روی برگه ویزا و روادید حق حضور در کشور پرتغال یا هر کشور دیگر را دارید.

افرادی که قصد سفر به کشور های خارجی را دارند، عموما این یه اصطلاح را با هم اشتباه می گیرند. ویزا در واقع همان طور که گفته شده اجازه نامه و مجوز شما برای خروج از کشور و ورود به کشوری است که برای آن ویزا گرفته اید. دعوت نامه برگه ای است که توسط دوست، خانواده، کارفرما، دانشگاه و … که ساکن آن کشور خارجی به عنوان مثال پرتغال هستند، برای شما ارسال می شود و از شما می خواهند که به آن کشور سفر کنید.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال از نظر تعداد ورود

در کشور های حوزه شینگن ویزای توریستی به صورت تک ورود (single entry) و چند بار ورود (multiple entry) صادر می شود. در کشور پرتغال نیز ویزای توریستی به صورت چند بار ورود ارائه می شود. به این ترتیب شما در طی مدت زمان اعتبار ویزای پرتغال چند بار می توانید وارد خاک پرتغال شده و از آن خارج شوید و دوباره وارد پرتغال شوید. اما این نکته را در نظر بگیرید که حتما این کار را در زمان قانونی مندرج در برگه روادید انجام دهید.

معمولا در برگه ویزا یک تاریخ شروع، یک تاریخ پایان و یک تاریخ اعتبار درج شده است. شما می بایست در مدت زمان ما بین تاریخ شروع و پایان وارد کشور پرتغال شده و سپس در موعد مقرر از کشور پرتغال خارج شوید یا در صورت لزوم می توانید ویزای خود را تمدید کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

مراحل دریافت ویزای پرتغال

برای دریافت ویزای پرتغال باید مراحل کلی را سپری کرد. عناوین این مراحل به شرح زیر است:

1-فرم ثبت نام ویزا

2- گرفتن وقت سفارت

3- پیکاپ ویزا و پاسپورت

 اگر می خواهید ویزای پرتغال را تهیه کنید، ابتدا می بایست مدارک مورد نظر و فرم های مربوطه را تهیه و آماده کرده و سپس برای دریافت ویزای پرتغال اقدام به گرفتن وقت از سفارت پرتغال بکنید. سپس در موعد مقرر مدارک خود را به سفارت برده و پس از ثبت نام برای اخذ روادید آن ها را تحویل مسئولین سفارت بدهید. در مرحله بعد که در حدود 3 هفته تا 1 ماه طول می کشد، اگر شما پذیرفته شده باشید باید در موعدی که قرار داده شده به سفارت رفته و عملیات انگشت نگاری و دیگر کار های اداری را انجام دهید. پس از انجام این کار مدارک شما برای پیکاپ آماده می شوند سپس می توانید پس از اخذ روادید به راحتی در موعد درج شده در برگه ویزا به پرتغال سفر کرده و از سفرتان لذت ببرید.

مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

مدارکی که به صورت کلی باید در وقت سفارت تحویل سفارت پرتغال برای اخذ ویزای پرتغال دهید شامل موارد ذیل است:

فرم ثبت نام ویزای پرتغال، اصل شناسنامه، پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه، فیش حقوقی 6 ماه اخیر (که نشان دهد شما تمکن مالی مناسبی برای سفر به پرتغال و اخذ ویزای پرتغال را دارید.)، دعوت نامه از طرف دوستان یا خانواده و یا کارفرما (به تسریع روند اخذ ویزای پرتغال کمک می کند و کار راحت تر انجام می شود.)، ارائه پاسپورت هایی که اعتبار آن ها به اتمام رسیده است، در صورت داشتن کارت بازرگانی، کارت ارائه گردد، پیش رزرو هتل در کشور پرتغال و به همراه داشتن رسید آن لازم است. گواهی اشتغال به کار برای کارکنان دولت و مراکز و شرکت های خصوصی مورد نیاز است. هم چنین چند قطعه عکس 4*3 به همراه داشته باشید.

ترجمه شناسنامه و مدارک دیگر الزامی است. این موارد جزء موارد اصلی است که حتما می بایست داشته باشید و به سفارت پرتغال در تهران تحویل دهید. عواقب هرگونه اشتباه و سوء استفاده از مدارک بر عهده شخص می باشد.

انواع ویزای پرتغال

برای ورود به کشور پرتغال ویزا های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال کشور پرتغال دارای ویزای کاری، تحصیلی، ازدواج، پزشکی و توریستی است. این که شما کدام یک از این ویزا ها را باید دریافت کنید، به هدف و انگیزه شما برای سفر به پرتغال مربوط می شود. برای مثال اگر قصد بازدید از مراکز گردشگری و توریستی پرتغال را دارید بهتر است ویزای توریستی کشور پرتغال را تهیه کنید یا اگر بیماری خاصی دارید که در کشور خود امکان درمان وجود ندارد می توانید برای ادامه روند درمان و معالجه خود وارد کشور پرتغال شده و ویزای پزشکی کشور پرتغال را دریافت کنید

مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

ویزای کاری پرتغال

در سال های اخیر افراد زیادی برای کار به کشور های اروپایی از جمله پرتغال می روند. برای اخذ ویزای پرتغال برای کار، هرچه قدر مدرک تحصیلی بالاتر باشد شانس دریافت ویزای پرتغال نیز افزایش می یابد. یک راه دیگر برای کار کردن در پرتغال این است که کارفرامایی از کشور پرتغال برای شما دعوت نامه فرستاده و از شما برای کار در پرتغال دعوت کند.

اگر شما در مصاحبه این شغل قبول شوید، کارفرما یا شرکت دعوت کننده مسئولیت شما را بر عهده گرفته و شما می توانید راحت تر ویزای کاری دریافت کنید. مزیت این روش این است که شما از بدو ورود به پرتغال دارای شغل و حقوق هستید و بعد از حدود 4 تا 5 سال کار در پرتغال می توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید. راه های دیگری نیز برای کار وجود دارد. برای مثال شما می توانید ابتدا ویزای تحصیلی گرفته و هم زمان با تحصیل اجازه انجام کار پاره وقت و تمام وقت را بگیرید.

مدارکی که برای گرفتن ویزای کاری کشور پرتغال نیاز دارید شامل موارد زیر است:

شناسنامه، دوقطعه عکس 4*3، گذرنامه معتبر، رزومه کاری، سند ازدواج، قرارداد کاری کارفرما یا دعوت نامه از سوی کارفرما که برای شما ارسال شده و با استخدام شده در شرکت خود موافقت کرده است. مدرک رزرو هتل در کشور پرتغال یا هر مدرک دیگری که نشان دهد شما در بدو ورود به کشور پرتغال دارای محل اقامت هستید.

ویزای پزشکی پرتغال

گاهی ممکن است فردی به بیماری مبتلا شده اما تجهیزات و علم مناسب در کشور خود برای درمان این بیماری وجود نداشته باشد. در این صورت فرد می تواند برای ادامه درمان به کشور های دیگر از جمله پرتغال سفر کند. در این صورت است که شما نیاز به ویزای پزشکی پرتغال پیدا می کنید و برای سفر به پرتغال می بایست ویزای پزشکی دریافت کنید.

مدارکی که می تواند روند اخذ ویزای پزشکی شما را تسریع بخشد، عبارت اند از: یک دعوت نامه از سوی دوست، خانواده و… که می تواند محل اقامت شما در این سفر و هزینه های شما را تضمین کند. هم چنین مدارک بیماری مربوطه که از پزشک معالج خود دریافت کردید و مشخصات پزشک معالج شما در پرتغال در آن ثبت شده است نیز لازم است. اگر دعوت نامه از سوی خانواده و دوستان از پرتغال دریافت نکردید، باید مدارکی که نشان دهد شما وضعیت مالی مناسبی برای سفر به پرتغال دارید را ارائه دهید.

ویزای ازدواج پرتغال

یک راه به نسبت آسان برای گرفتن اقامت دائم در پرتغال استفاده از ویزای پرتغال از طریق ازدواج با یک فرد پرتغالی و یا کسی است که خود اقامت دائم این کشور را گرفته است. اما اصولا ویزای ازدواج در این کشور به چند دسته تقسیم می شود:

  • روادید از طریق ازدواج با یک پرتغالی
  • روادید از طریق نامزدی با یک پرتغالی
  • روادید از طریق ازدواج با یک فرد مقیم پرتغال

در روادید از طریق ازدواج با یک پرتغالی شما می توانید اقامت تان را در تقریبا 1 سال بگیرید و بعد از 3 سال زندگی مشترک اقدام به گرفتن تابعیت پرتغالی بکنید. در مورد نامزدی با یک فرد پرتغالی ویزای پرتغال در کمتر از 3 ماه صادر شده و شما می توانید برای ازدواج به پرتغال رفته و تا 6 ماه وقت دارید، ازدواج کنید. اما با ازدواج با کسی که مقیم پرتغال است شما بعد از سه سال می توانید اقامت دائم بگیرید.

ویزای تحصیلی پرتغال

شما در کشور پرتغال می تواندی در 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای تخصصی تحصیل کنید. دوره تحصیل در مقطع لیسانس 4 ساله است و در طول تحصیل می توانید در هفته حدود 10 ساعت کار کنید. مقطع فوق لیسانس در این کشور 2 ساله است و در طول مدت تحصیل می توانید 20 ساعت در هفته کار کنید. اما اگر قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارید باید عرض کنیم مدت تحصیل در مقطع دکترا حدود 4 تا 5 سال است و در طول مدت تحصیل می توانید به صورت هفته ای 30 ساعت کار کنید. پس از اتمام هر یک از این دوره های تحصیلی به راحتی می توانید برای اقامت پرتغال تلاش کنید. اصولا دانشگاه های پرتغال از کیفیت مطلوبی به نسبت دیگر دانشگاه های اروپا برخوردار نیستند. پس قبل از اقدام برای اخذ روادید ابتدا در این باره تحقیق کنید.

ویزای توریستی پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده و مانند بسیاری از کشور های اروپایی زیبایی و جاذبه های گردشگری و توریستی بی نظیری دارد که همه ساله مردم زیادی از اقصی نقاط جهان از جمله ایران وارد این کشور می شوند. قبل از هر چیز باید عرض کنیم کشور پرتغال یکی از کشور های عضو تعهد شینگن است. و شما برای سفر به این کشور می بایست ویزای پرتغال مختص شینگن را دریافت کنید.

مدارکی که باید به طور کلی در ویزای توریستی ارائه دهید شامل موارد زیر است:

شناسنامه، گذرنامه دارای اعتبار حداقل 3 ماه، دو قطعه عکس 4*3، گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، در صورت لزوم دعوت نامه از دوستان و خانواده ساکن پرتغال، رسید رزرو هتل در پرتغال.

ویزای توریستی پرتغال

هزینه دریافت ویزای پرتغال

هزینه روادید این کشور به شرایط سنی متقاضی بستگی دارد و به شرح ذیل است:

  1. هزینه صدور ویزا برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.
  2. هزینه صدور ویزا برای کودکان بین 6 تا 12 سال 35 یورو می باشد.
  3. هزینه صدور ویزا برای افراد بالای 12 سال 60 یورو می باشد.

شرایط تمدید ویزای پرتغال

شما پس از دریافت ویزا در شرایط مختلف می توانید ویزای خود را تمدید کنید. اما این نکته را به خاطر داشته باشید اگر به هر دلیلی نتوانستید ویزای پرتغال را تمدید کنید، شما موظفید از کشور خارج شوید یا راهی برای تمدید ویزا پیدا کنید. دانشجویان و محصلانی که ویزای تحصیلی گرفته اند و اعتبار ویزای آن ها تمام شده است می توانند ویزای کاری دریافت کنند و به دنبال کار بگردند و سپس سعی در گرفتن اقامت دائم کنند.

افرادی که با یک پرتغالی ازدواج می کنند می توانند پس از 3 سال اقامت دائم بگیرند. عدم تمدید به موقع روادید عواقبی را به دنبال دارد که شما مسئول آن هستید و ممکن است در دفعات بعدی در دادن ویزا به شما سخت گیری و جدیت بیش تری به خرج دهند. پس مواظب این موضوع باشید و کار را به روز های اخر موکول نکنید تا دچار مشکل نشوید.

سفارت پرتغال در تهران

سفارت پرتغال در تهران در دروس، بلوار شهرزاد، خيابان هدايت، کوچه روزبه، پلاک 16 واقع شده است.

شماره تفن های سفارت پرتغال جهت اخذ روادید: 22764060 – 22764061 – 22582760

ساعات کاری سفارت در روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 15 می باشد.

سایر ویزاها :

ويزاي توريستی استراليا

ویزای استرالیا

تصوير شماره 14استراليا كشوري با مهاجرت پذيري بالا است، كه سالانه ميزبان مهاجران بسياري از سراسر جهان مي باشد. ویزای استرالیا از معتبرترین ویزا ها

مطالعه »
شرایط دریافت ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک یکی از کشورهای موفق اروپایی در زمینه بورسیه دانشجویان از سرتاسر دنیا و دادن ویزای تحصیلی بلژیک می باشد و سالانه تعداد بسیار

مطالعه »
ویزای رومانی

ویزای رومانی

کشور رومانی یکی از کشور های اروپایی است که اگر چه افراد زیاد به گردشگری در این شهر فکر نمی کنند اما مکان های دیدنی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند