مهاجرت به ترکیه

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

دلایل مهاجرت

اگر شما قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید با کلیهٔ قوانین مربوط به مهاجرت آشنا شوید و حداقل شرایط لازم برای مهاجرت را داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کلیهٔ مراحل و شرایط مهاجرت آشنا کنیم. امروزه همهٔ ما کم و بیش با واژهٔ مهاجرت رو به رو می‌ شویم و افراد زیادی را می‌ بینیم که قصد مهاجرت به کشور خاصی را دارند. مهاجرت هم یک نمونه از این نوع مهاجرت‌ ها است.

در سال‌ های اخیر شمار مهاجران روز به روز در حال افزایش بوده. از آنجایی که روز به روز تعداد مهاجرت کنندگان افزایش می‌ یابد شرایط کشورهای مختلف برای پذیرش مهاجر هم سختتر می‌ شود. برای اینکه اطلاعات شما در مورد مهاجرت و شرایط پذیرش آن بالا رود سعی داریم اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. در اینجا برخی از انواع مهاجرت مانند مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق خرید ملک، مهاجرت از طریق کارافرینی و مهاجرت از طریق تخصص یا کار را بررسی می‌ کنیم.

مهاجرت چیست

مهاجرت عبارت است از نقل مکان یا جا به جایی مردم از جایی به جای دیگر که این جابه جایی می‌ تواند اهداف مختلفی داشته باشد. بعضی از افراد با توجه به شرایط مناسب کشور مقصد در ارتباط با کار، سیاست، در آمد بیشتر و یا مسکن بهتر مهاجرت می‌ کنند برخی دیگر هم در اثر مشکلاتی مانند فقر، جنگ، بیماری و یا مسائل بهداشتی مهاجرت می‌ کنند.

مهاجرت سالیان طولانی است که در بین مردم رواج دارد و تعریف کلی آن عبارت است از جا به جایی افراد از یک کشور به کشور دیگر که در آن شهروند نیستند. اگر شما قصد مهاجرت به یک کشور را دارید باید یک سری ویژگی‌ ها را برای اقدام به مهاجرت داشته باشید. ما در این جا شما را با بعضی شرایط اولیه برای مهاجرت آشنا می‌ کنیم.

اولین قدم برای مهاجرت کردن داشتن اراده و اطمینان در تصمیم به مهاجرت است. اگر در این راه شک دارید باید اول تمام جوانب آن را بسنجید و بعد از مطمئن شدن در تصمیم گیری خود اقدام به مهاجرت کنید. مخصوصاً برای کسانی که از لحاظ عاطفی حساس هستند باید بدانند که با مهاجرت کردن ممکن است برای یک مدت طولانی از دیدار با خانواده و دوستان خود محروم شوند بنابراین اگر جز این دسته از افراد هستید در تصمیم گیری خود به خوبی فکر کنید..

دلایل مهاجرت

مهاجرت به طور کلی بر دو نوع است: “مهاجرت درون کشوری” و ” مهاجرت بین کشوری: مهاجرت درون کشوری معمولاً به مهاجرت‌ هایی گفته می‌ شود که افراد از یک شهر به شهر دیگر و یا از یک روستا به یک شهر می‌ روند که انگیزهٔ این نوع مهاجرت‌ ها معمولاً دستیابی به شرایط بهتر کار و زندگی و یا تحصیل است. اما در مهاجرت‌ های بین کشوری انگیزه‌ های متنوعی وجود دارد برخی افراد از روی اجبار مهاجرت می‌ کنند به عنوان مثال جنگ، فقر، نبود امکانات زندگی در یک کشور می‌ تواند دلیل مهاجرت این افراد باشد .

اما برخی دیگر برای دستیابی به شرایطی بهتر از شرایط کشور خود مهاجرت می‌ کنند این افراد با هدف گرفتن یک شغل خوب، داشتن مسکن خوب، تحصیل در یک دانشگاه معتبر و غیره مهاجرت می‌ کنند. در بین آمار مهاجرت‌ های ایرانیان مهاجرت به ترکیه بسیار شاخص است که دلایل و اهداف آن را بررسی می‌کنیم.

دلایل مهاجرت

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت هم مانند مهاجرت به هر کشور دیگری راه‌ های مختلفی دارد که باید با آنها آشنا شوید. برای مهاجرت به ترکیه دو راه حل وجود دارد.

اقامت موقت

اگر برای مهاجرت اقامت موقت را انتخاب کردید باید بدانید که در اقامت موقت شما فقط برای یک مدت محدود می‌ توانید در ترکیه بمانید به عنوان مثال برای گردشگردی، یا تحصیل و یا انجام یک فعالیت اقتصادی در یک دور مشخص بسته به نوع اقامتی که گرفته‌ اید می‌ توانید آن را تمدید کنید البته بعضی از اقامت‌ های موقت قابل تمدید نیستند.

اقامت دائم

اگر برای مهاجرت به ترکیه اقامت دائم را انتخاب کردید باید بدانید که در اقامت دائم به شما اجازهٔ زندگی دائمی در این کشور را می‌ دهند. نکته‌ ای که قابل توجه است این است که شما برای گرفتن اقامت دائم در ترکیه ابتدا باید اقامت موقت از نوع تمدید شونده بگیرید و بعد از چند بار تمدید و احراز شرایط مورد تأیید اداره مهاجرت می‌ توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید

انواع مهاجرت به ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه روش‌ های مختلفی وجود دارد. ما در این بخش روش‌ های مهاجرت به ترکیه را طبقه بندی کرده و هر یک از این روش‌ ها را به طور مجزا مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

برخی از افراد برای مهاجرت گزینهٔ ازدواج را انتخاب می‌ کنند. افرادی که می‌ خواهند با یک شهروند ترکیه‌ ای ازدواج کنند باید پس از ازدواج یک دورهٔ 3 تا 5 ساله را بگذرانند سپس اقدام به دریافت اقامت دائم کنند. در این مدت ماموران مربوطه تحقیقات لازم را انجام می‌ دهند تا از صوری نبودن ازدواج شما اطمینان حاصل کنند

برای مهاجرت از طریق ازدواج باید به یک سری نکات مهم توجه کنید. اول اینکه به فکر یک ازدواج صوری برای مهاجرت به ترکیه نباشید، زیرا مسئولان مربوط به امر تحقیق به دنبال یافتن مدارک و اسناد قطعی برای اثبات ازدواج شما هستند. فردی که قرار است با او ازدواج کنید باید ملیت ترکیه را داشته باشد و پناهنده آن کشور نباشد. ازدواج شما باید کاملاً به صورت رسمی باشد تا بتوانید اقامت دائم بگیرید.

ضمناً پس از ازدواج با شهروند ترکیه‌ ای به مدت 3 تا 5 سال نمی‌ توانید تحت عنوان شهروند ترکیه‌ ای وارد کشور ترکیه شوید بلکه باید به صورت توریست و برای گردشگری وارد شوید که این دوره هم نمی‌ تواند بیشتر از 89 روز باشد. اینها ضروریترین شرایط برای مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج بود که برای مهاجرت از این طریق باید سایر شرایط را نیز بررسی کنید

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌ های معتبر مقصد افراد زیادی برای مهاجرت است. برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل باید نسبت به شرایط آن آگاه باشید. از آنجایی که کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است با کشورهای اروپایی زیادی در ارتباط بوده و دانشگاه‌ های آن بسیار معتبر هستند و با برخی دانشگاه‌ های اروپایی مثل دانشگاه هاروارد ارتباط مستقیم دارند.  

برای مهاجرت از طریق تحصیل باید در آزمون تومر شرکت کنید و مدرک آن را دریافت کنید. سپس از یک موسسه آموزشی و یا دانشگاه در ترکیه پذیرش بگیرید و ثبت نام کنید. برای کسانی که می‌ خواهند در مقطع کارشناسی در دانشگاه ترکیه تحصیل کنند باید بدانند که دانشگاه‌های ترکیه همه ساله آزمون‌ هایی را برگزار می‌ کنند که پس از کسب نمرهٔ مورد نظر می‌ توانید در این دانشگاه پذیرش بگیرید. بعضی از دانشگاه‌ های ترکیه معدل را نیز جزء شرایط پذیرش خود قرار می‌ دهند.

در این آزمون دو دفترچه وجود دارد که یکی از آن ها دفترچه مربوط به سؤالات ریاضی، هندسه، تست هوش و غیره است و دفترچه دوم مربوط به سؤالات درس زبان ترکی است که جواب دادن به آن اختیاری بوده و ملاک پذیرش در دانشگاه نیست و در صورتی که نمره شما از حد نصاب کمتر شد می‌ توانید با شرکت در آزمون تومر آن را جبران کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت خرید ملک در این کشور است. طبق قانون شماره 6458 که در تاریخ 2013/11/4 در روزنامه جمهوری ترکیه منتشر شد، شما می‌ توانید با خرید ملک در ترکیه اقامت موقت یکساله این کشور را دریافت کنید.

با گرفتن اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک می‌ توانید در بانک‌ های ترکیه حساب بانکی باز کنید، فرزندان خود را در مدرسه‌ های ترکیه ثبت نام کنید و تا زمانی که سند ملک به نام شما است می‌ توانید اقامت موقت خود را تمدید کنید. پس از گذشت 5 تا 8 سال در حالی که هنوز صاحب ملک هستید و سند ملک به نام شماست می‌ توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید. بنابراین اگر قصد مهاجرت از این طریق را دارید خرید ملک باید در اولویت کارهای شما باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق کارآفرینی

یکی از روش‌ های مهاجرت کارافرینی است که بهترین روش کار آفرینی هم ثبت شرکت در ترکیه است. این روش برای مهاجرت به ترکیه نسبت به روش‌ های دیگر مسیر پیچیده‌تری دارد. نخست اینکه شما باید یک طرح توجیح اقتصادی را در کنسولگری ترکیه در ایران تأیید کنید و از طرفی از وزارت کار ترکیه نیز مجوز اخذ کار بگیرید.

دولت ترکیه از سرمایه گذاران داخلی و خارجی ترکیه به صورت برابر حمایت‌ های اقتصادی می‌ کند. از آنجایی که ایرانیان بدون ویزا می‌ توانند سه ماه در کشور ترکیه حضور پیدا کنند توصیه می‌کنیم قبل از ورود به این راه، مدتی را در ترکیه سپری کرده و با تحقیق در مورد بازار کار مورد نظر وارد شاخه ی مهاجرت به ترکیه از طریق کارافرینی شوید.

برای شروع فرآیند ثبت شرکت باید اساسنامه و نام تجاری شرکت خود را در سامانه مرسیس ثبت کنید. ما در اینجا مدارکی را که برای ثبت شرکت در ترکیه به آنها نیاز دارید آورده‌ ایم:

  • اساسنامه شرکت
  • اصل پاسپورت و دو نسخه کپی آن
  • شماره مالیاتی شرکت که از اداره دارایی ترکیه دریافت می‌ کنید
  • کارت بازرگانی
  • افتتاح حساب بانکی به نام شرکت
  • معرفی مشاور مالیاتی شرکت
  • گواهی عدم سوء پیشینه

کارافرینی در ترکیه مزایای زیادی دارد از جمله ارتباط با کشورهای اروپایی، مالیات‌ های پایین، رقابتی بودن فضا، استفاده از نیروی کار جوان و موقعیت جغرافیایی منطقه فقط گوشه‌ ای از مزایای ثبت شرکت و کارآفرینی در ترکیه هستند. این کشور بیشترین جمعیت جوان را در مقایسه با کشورهای اروپایی دارد که باعث شده انگیزه و اشتیاق کار در این کشور بالا رود.

در این روش مهاجرت به ترکیه هم مانند سایر روش‌ ها بعد از گذشت تقریباً 5 سال می‌ توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید که در مدت این 5 سال باید شرکت شما فعالیت داشته باشد و خدمات خود را ارائه دهد. پس از اینکه اقامت موقت شما در ترکیه ثبت شد می‌ توانید پاسپورت و شناسنامه ترکیه‌ ای دریافت کنید. بنابراین اگر به دنبال مهاجرت از طریق کار هستید باید از قبل تمام جوانب آن را بسنجید و بعد در این راه پر ریسک قدم بگذارید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تخصص یا کار

مهاجرت از طریق کار یکی از بهترین روش‌ ها برای مهاجرت به ترکیه است. اغلب کسانی که می‌ خواهند به ترکیه مهاجرت کنند به دنبال مهاجرت به ترکیه از طریق کار هستند بنابراین در این زمینه سؤالات زیادی مطرح می‌ شود و لازم است که ما در اینجا به کلیهٔ ابهامات شما پاسخ دهیم. بنابراین برای رسیدن به پاسخ سوالاتتان تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تخصص یا کار

یکی از بهترین روش‌ ها برای مهاجرت روش دریافت ویزای کاری آن کشور است. شما در این روش می‌ توانید علاوه بر پیدا کردن کسب و کار با پرداخت مالیات اقامت دائم این کشور را بگیرید و تبعهٔ این کشور به حساب بیایید. بنابراین یکی از آسانترین و بهترین روش‌ های مهاجرت به ترکیه، اخذ ویزای کاری ترکیه است.

از طرفی کشور ترکیه جزء همسایه‌ های نزدیک کشور ما است و چون از لحاظ فرهنگی به هم نزدیک هستیم برای ایرانیان گزینهٔ مناسبی جهت کار و زندگی است. اگر به دنبال مهاجرت از طریق کار هستید باید تقریباً یک ماه قبل از مهاجرت به محل مأموریت دیپلماتیک ترکیه رفته و هدف خود از مهاجرت را به صورت واضح و روشن برای آنها شرح دهید توجه داشته باشید که در این زمینه صداقت حرف اول را می زند.

برای دریافت اقامت کاری ترکیه باید یک شرکت در ترکیه از شما تقاضای کار کند. شرکت مورد نظر باید رسمی و ثبت شده باشد. این شرکت با توجه به شغل و حرفهٔ مورد نظر به اداره کار ترکیه درخواست اجازه برای شخص مورد نظر را می‌ دهد در صورتی که وزارت کار با این درخواست موافقت کند به شخص اجازهٔ همکاری با این شرکت را می‌ دهند و برای وی اقامت یکساله صادر می‌ شود.

نکته‌ ای که قابل توجه است این است که برای کشور ترکیه هم مانند سایر کشورها اتباع آن کشور در اولویت هستند یعنی در صورتی که برای حرفهٔ مورد نیاز آن شرکت شخصی از شهروندان ترکیه‌ ای نبود آن شرکت می‌ تواند از خارج از ترکیه نیروی مورد نظر خود را وارد کند. بنابراین پیدا کردن کار در ترکیه ممکن است سخت باشد اما در سال‌ های گذشته افراد زیادی توانستند از این طریق ویزای خود برای مهاجرت به ترکیه را بگیرند.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت به دبی از طریق خرید ملک

مهاجرت به دبی

اگر قصد مهاجرت به دبی را دارید، باید راه های مهاجرت به دبی را بشناسید. مهاجرت از زمان های گذشته یک پدیده ای اجتماعی بوده

مطالعه »
​مهاجرت به قطر از طریق سرمایه گذاری و خرید املاک

مهاجرت به قطر

امروزه شاهد افزایش روزافزون مهاجرت به قطر هستیم؛ در واقع  برخی از افراد از سراسر جهان به دلایل مختلفی ترجیح می دهند که ادامه زندگی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند