مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

تحصیل در بلژیک

اغلب دانشجویانی که از سطح علمی بالایی برخوردار هستند، علاقه دارند تا تحصیلاتشان را در یکی از دانشگاه های معتبر بلژیک ادامه دهند. پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، دانشجویان می توانند در یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرده و از خدمات خاصی همچون بورسیه تحصیلی بهره مند شوند. هزینه ی زندگی و تحصیل در دانشگاه های بلژیک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین است و به همین دلیل برای دانشجویان دیگر کشورها گزینه ی مناسبی به شمار می رود.

کشور بلژیک

کشور بلژیک یکی از کشورهای بسیار زیبا و توریستی در قسمت غربی اروپاست. این کشور با کشورهای آلمان، هلند، فرانسه و همچنین لوکزامبورگ دارای مرز مشترک است. کشور متمدن بلژیک یکی از اصلی ترین بنیان گذاران اتحادیه اروپا است و کشوری با وضعیت اقتصادی بسیار خوب به شمار می رود. به دلیل پایین بودن هزینه ی تحصیل و زندگی در کشور بلژیک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، دانشجویان سایر کشورها علاقه دارند تا با مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، از سطح علمی بالای دانشگاه های بلژیک بهره ببرند.

یکی از دلایل اینکه مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل بسیار مورد توجه دانشجویان قرار دارد، امنیت بسیار بالای کشور بلژیک و خدماتی است که دانشگاه های این کشور به دانشجویان خود ارائه می دهند. زبان رسمی این کشور هلندی، آلمانی و فرانسوی است که در شهرهای مختلف آن متفاوت است. یکی از مناسب ترین و بهترین روش های اقامت در این کشور دریافت ویزای تحصیلی بلژیک و مهاجرت به آن از طریق تحصیل است.

تحصیل در بلژیک

دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی عالی این کشور به دلیل سطح بالای علمی و همچنین خدماتی که به دانشجویان ارائه می دهند، بسیار مورد توجه دانشجویان سایر کشورها قرار دارند. مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل یک راه بسیار مطمئن برای بهره مندی از تحصیلات بسیار با کیفیت و همچنین کم هزینه است. با مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل شما می توانید در مؤسسه های آموزش عالی آن در رشته های مختلفی همچون، موسیقی، بهداشت، معماری و … به تحصیل بپردازید.

تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل و اقامت در بلژیک

اگر شما بعد از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل جزء دانشجویان بورسیه دانشگاه نباشید، ملزم به پرداخت هزینه شهریه خواهید بود. به طور میانگین هزینه ای که اغلب دانشگاه های کشور بلژیک از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا دریافت می کنند، سالانه مبلغی حدود 835 یورو خواهد بود. این مبلغ برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هزینه ای حدود 4000 یورو خواهد بود.

بعد از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، هزینه هایی که شما برای زندگی کردن در آن جا خرج می کنید، حدود 700 تا 900 یورو در ماه خواهد بود. البته لازم به ذکر است این هزینه نسبت به شهری که به آن مهاجرت کرده اید متفاوت است. به عنوان مثال به طور میانگین هزینه ی زندگی در آنتورپ حدود 800 یورو، در بروکسل و گنت حدود 800 تا 950 یورو، در لون حدود 720 تا 820 یورو و در لیژ نیز حدود 750 تا 800 یورو خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

بلژیک یکی از محبوب ترین کشورها برای اخذ اقامت و مهاجرت است. اما دریافت ویزای اقامت آن به این آسانی ها نیست و افراد علاقه مند به مهاجرت با مشکلات زیادی روبه رو می شوند. مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل یکی از آسان ترین راه ها برای دریافت اقامت در این کشور محبوب است. در صورتی که شما از سطح قابل قبولی برای دانشگاه های کشور بلژیک برخوردار باشید، می توانید با دریافت ویزای تحصیلی ، در این کشور اقامت پیدا کنید.

کلاس های دانشگاه ها در بلژیک از ماه های سپتامبر و اکتبر تشکیل می شوند و در صورتی که شما بتوانید پس از پایان سال تحصیلی نمره ی قبولی ورود به مقاطع بالاتر را کسب کنید، می توانید سال دیگر را نیز در این کشور به تحصیل بپردازید. از مزیت های مهاجرت ، زندگی در کنار فرهنگ بسیار خوب و مردم خونگرم کشور بلژیک است که باعث می شود اندکی از دلتنگی های غربت کاسته شود.

انواع مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

از دیگر مزیت های مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، می توان به بهره مندی از تحصیلات رایگان، اساتید دانشگاهی بسیار مجرب، کتاب خانه های تخصصی، کامپیوتر با تمامی تجهیزات و … اشاره کرد. در ضمن باید توجه داشته باشید که پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، در صورتی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، مهندسی و دندانپزشکی باشید، باید در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید.

مهاجرت تحصیلی برای دوره ی کارشناسی

برخی از دانشجویان، مهاجرت را برای ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس انتخاب می کنند. این افراد لازم است برای گذراندن دوره ی کارشناسی بین 3 تا 4 سال در کشور بلژیک اقامت داشته باشند. سبک تدریسی که پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی با آن روبرو خواهید بود، معرفی سرفصل ها و منابع است و مطالعه ی بخش های اصلی درس ها به عهده ی خود دانشجو خواهد بود.

برای این که دانشجویان این مقطع توانایی پرداخت هزینه هایشان را پس از مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل داشته باشند، اجازه ی 10 ساعت کار در هفته با حقوقی حدود 80 تا 100 یورو داده می شود. دانشجویان این مقطع در هر ماه حدود 500 تا 700 یورو برای بیمه، مسکن، خوراک، رفت و آمد و … خرج خواهند داشت.

انواع مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی برای دوره ی فوق لیسانس

عده ای دیگر از دانشجویان هدفشان برای مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، ادامه ی تحصیلاتشان در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد است. به جرأت می توان گفت تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور بلژیک برای افرادی که قصد دارند مقطع دکتری خود را نیز در دانشگاه های این کشور بگذرانند بسیار مناسب خواهد بود.

مدت زمان مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال است. افراد علاقه مند برای مهاجرت ، در صورتی که بخواهند در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل بپردازند باید دارای سوابق تحصیلی، مدرک زیان معتبر همچون تافل، مدارک شناسایی کامل و معرفی نامه ی بانکی جهت اثبات توانایی مالی دانشجو باشند. در ضمن برای کنترل بهتر هزینه های زندگی پس از مهاجرت ، به دانشجویان اجازه ی 20 ساعت کار در هفته با حقوق حدوداً 160 تا 200 یورو در هفته داده می شود.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک برای دوره ی دکتری

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل ممکن است برای ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری یا PHD نیز باشد. در این صورت افراد می توانند از طریق بورسیه تحصیلی یا هزینه های شخصی در دانشگاه های بلژیک تحصیل کنند. با توجه به خدماتی همچون حقوق 2000 یورویی که دانشگاه ها برای دانشجویان بورسیه این مقطع می دهند، رقابت برای پذیرش بورسیه در مقطع دکترای این دانشگاه ها بسیار زیاد است و باید از سطح علمی قابل قبولی برخوردار باشید.

افرادی که با مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، مقطع کارشناسی را در آن کشور گذرانده باشند و همچنین افرادی که در یک دانشگاه معتبر و شناخته شده در دیگر کشورها تحصیل کرده باشند، در صورت داشتن مدرک معتبر زبان همچون آیلتس یا تافل و مقالات بین المللی، از شانس بالاتری برای پذیرش در این مقطع برخوردار خواهند بود. معمولاً در این مقطع زبان تدریس دروس انگلیسی است و اجازه ی 30 ساعت کار در هفته با حقوق حدوداً 240 تا 300 یورو به دانشجویان داده می شود.

اقامت در بلژیک پس از تحصیل

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل، برای داشتن اقامتی طولانی مدت در آن گزینه ی بسیار مناسبی خواهد بود. این کشور توسعه یافته با توجه به استقبالی که از دانشجویان نخبه می کند همواره شاهد تعداد بسیار زیادی مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل است. ویزایی که برای این افراد مناسب است، ویزای تحصیلی نوع D می باشد و با استفاده از آن دانشجویان می توانند تا پایان دوره ی تحصیلات خود در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند.

پس از اتمام این دوره دانشجویانی که می خواهند در مقاطع بالاتر نیز تحصیل کرده و مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل را دوباره تجربه کنند می توانند نسبت به تمدید مجدد ویزای خود اقدام کنند. برای اینکه پس از فارغ التحصیلی دانشجویان بتوانند همواره در کشور بلژیک اقامت داشته باشند، باید با اشتغال یافتن در آن کشور اقامت خود را تضمین کنند. این امر نیازمند یکی از انواع مجوزهای کاری در بلژیک است. در نهایت دانشجویانی که می خواهند به صورت دائمی در این کشور اقامت کنند، باید به مدت 5 سال در آن کشور بمانند.

اقامت در بلژیک پس از تحصیل

شرایط معدل، تأهل و سن برای مهاجرت تحصیلی به بلژیک

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور بلژیک را دارند، هیچ محدودیتی از لحاظ سنی ندارند و تحصیل در همه ی سنین به شرط موفقیت در اخذ ویزا امکان پذیر است. دانشگاه های مختلف در بلژیک شرایط متفاوتی را برای معدل دانشجویان خود دارند اما به طور معمول معدل حداقل 12 برای کارشناسی، معدل حداقل 15 برای کارشناسی ارشد و دارا بودن یک مقاله ی بین المللی برای دکتری مورد نیاز است.

اگرچه گاهاً افراد دارای معدل پایین نیز موفق به اخذ ویزای تحصیلی می شوند، اما بدون شک برای بورسیه شدن از طرف کشور بلژیک نیازمند معدل بالایی خواهید بود. همچنین افراد متأهل نمی توانند از ویزای دانشجویی خود برای همسر و فرزندانشان استفاده کنند ولی با استفاده از ویزای همراه می توانند همسر و فرزندان خود را به کشور بلژیک ببرند. ویزای همراه را می توان به چندین روش تهیه کرد که می توانید با پیگیری از طریق سفارت آن را دریافت کنید.

دانشگاه های برتر بلژیک

اغلب دانشگاه های این کشور از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و بدون شک خدمات و امکانات زیادی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. برای مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل شما می توانید انتخاب های متفاوتی را جهت ادامه تحصیل داشته باشید. برخی از دانشگاه های بسیار معتبر و پر طرفدار در بلژیک عبارت اند از: دانشگاه علوم لوون، دانشگاه گنت، دانشگاه لیژ و دانشگاه وریج بروکسل. با این حال اغلب دانشگاه های این کشور برای تحصیلات بسیار مناسب هستند و نسبت به اغلب کشورهای دیگر از سطح علمی بالاتری برخوردارند. شما با توجه به شهری که قصد اقامت در آن را دارید می توانید دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

سایر نوشته های مهاجرت :

دلایلی مهاجرت به برزیل

مهاجرت به برزیل

اگر تصمیم دارید در آینده نزدیک برای کار و تحصیل به برزیل سفر کنید یا این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب کرده اید این

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند