مهاجرت به برزیل

اگر تصمیم دارید در آینده نزدیک برای کار و تحصیل به برزیل سفر کنید یا این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب کرده اید این مقاله برای شما نوشته شده است. در این مطلب تمام روش های مهاجرت به برزیل و شرایط اقامت در برزیل را با هم بررسی می کنیم.

مهاجرت به برزیل

برزیل پنجمین کشور وسیع جهان و بزرگترین کشور واقع شده در آمریکای جنوبی است. پایتخت برزیل شهر برازیلیا و شهرهای مهم آن سائوپائولو و ریودوژانیرو هستند. تعداد زیادی از جمعیت برزیل و نیروهای کاری این کشور را مهاجران کشورهای اروپایی، آسیایی و افریقایی تشکیل می دهند. کشور برزیل اقتصادی قوی دارد که کسب و کارهای بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود جذب کرده است. زبان رسمی کشور برزیل پرتغالی است و اگر قصد مهاجرت به برزیل را دارید باید حتما آشنایی کافی با این زبان داشته باشید. چرا که در محیط کاری و زندگی روزمره کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که کاملا انگلیسی بلد باشد.

زبان‌های مورد نیاز در کشور برزیل

اگر قصد ادامه تحصیل در برزیل را دارید با تسلط بر زبان انگلیسی احتمالا کارتان راه می افتد. اما برای زندگی و برقراری ارتباط با دیگران و ورود به بازار کار برزیل نیاز به دانستن زبان پرتغالی دارید. اگر هم تصمیم به مهاجرت کاری به برزیل دارید حتما باید این زبان نسبتا سخت اما شیرین را یاد بگیرید. بخاطر لهجه یا گرامر تسلیم نشوید و با استفاده از همه منابع موجود، تلاشتان را بکنید. در هر سطح زبانی که هستید اگر تصمیمتان برای مهاجرت به برزیل قطعی است از همین الان برای یادگیری زبان پرتغالی برنامه ریزی کنید. درست است که می گویند محیط سرعت یادگرفتن یک زبان جدید را افزایش می دهد اما یادتان باشد آموختن یک مهارت تازه به پول کشور خودتان خیلی ارزان تر از هزینه ای است که برای آن کار، در کشوری دیگر خواهید پرداخت.

مهاجرت به برزیل

دلایلی برای مهاجرت به برزیل

قبل از اینکه بخواهید وارد مراحل بروکراتیک درخواست و گرفتن اقامت بشوید بهتر است درباره فرهنگ برزیل، مردم این کشور، سیستم های آموزشی و درمانی و… بیشتر بدانید. طبق نقشه رفاه جهان که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد برزیل رتبه ۵۴ شاخص رفاه جهانی لگاتوم را کسب کرده است. سطح رفاه، بهداشت و شادمانی در برزیل طی سال های گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. طبق این آمار تمایل شهروندان به برقراری ارتباط اجتماعی و کمک به یکدیگر پیشرفت چشمگیری داشته است. برزیلی ها مردمی شاد و خوشحال هستند. این را از جشنواره ها و کارناوال هایی که هر ساله در سراسر برزیل برپا می شود، می توانید بفهمید. آن ها مردمی خونگرم هستند که در هنگام صحبت کردن با یکدیگر تقریبا داد می زنند. برزیلی ها رفتاری دوستانه دارند و اگر روابط اجتماعیتان قوی باشد می توانید در همان ابتدای مهاجرت به برزیل دو یا چند دوست برزیلی برای خودتان دست و پا کنید. البته به شرط اینکه بتوانید به زبان پرتغالی حرف بزنید! واحد پول برزیل رئال است و هر رئال معادل ۱۱۷۳ تومان است. گرفتن اقامت دائم برزیل در مقایسه با سایر کشورهای مهاجر پذیر کمی راحت تر است. در ادامه به بررسی روش های مهاجرت به برزیل می پردازیم.

افراد واجد شرایط  اخذ ویزای مهاجرت

ویزای مهاجرت برزیل فقط به افراد واجد شرایط خاصی که از طرف شورای ملی مهاجرت، وزارت دادگستری یا وزارت کار و دولت فدرال تایید شده باشند، اعطا می شود. خارجیان و افرادی که تبعه برزیل نیستند و تمایل به مهاجرت به کشور برزیل دارند نیز می توانند اقامت دائم برزیل را بگیرند. به شرطی که:

 • مدیر عامل یا رئیس شرکت های تجاری باشند
 • صاحب کسب و کار حرفه ای و پر بازده با سود بسیار باشند.
 • توانایی سرمایه گذاری در بازار برزیل را داشته باشند.
 • ریسرچر، استاد دانشگاه یا فردی دارای تخصص خاص باشند.
 • ورزشکاران حرفه ای و هنرمندان و نخبگان نیز می توانند ویزای مهاجرت به برزیل را کسب کنند.
 • بازنشستگانی که ماهانه حداقل ۶۰۰ هزار رئال را به اقتصاد و بازار این کشور تزریق کنند.
 • ازدواج با یک شهروند برزیلی و به دنیا آوردن فرزند در این کشور نیز از راه های مهاجرت به برزیل است.
 • اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان قصد مهاجرت به برزیل را دارید، پس از کسب اقامت دائم یا موقت می توانید از دولت برزیل درخواست اعطای ویزا به سایر افراد خانواده تان را نیز داشته باشید. که البته این درخواست مستلزم شروط زیر است:
 • والدین یا پدربزرگ و مادر بزرگ یک شهروند برزیلی می توانند به خانواده شان در برزیل ملحق شوند.
 • پسران و دختران مجرد زیر ۲۴ سال که از نظر مالی مستقل نیستند و پدر یا مادرشان ویزای برزیل را دارد.
 • اگر برادر، خواهر یا نوه های یتیمی دارید که مجردند و زیر ۱۸ سال سن دارند.
 • همسر یا شریک زندگی یک شهروند برزیلی
 • شریک کاری یک شهروند دائم یا موقت برزیلی می توانند برای مهاجرت به برزیل اقدام کنند.

ویزای مهاجرت به برزیل به چه کسانی داده می شود؟

مهاجرت به برزیل از طریق کار

اگر هیچکدام از پیش شرط های قبلی برای کسب و کار در برزیل را که منجر به گرفتن شهروندی این کشور می شوند ، ندارید این راه مناسب شما است.

اگر حداقل مدرک مورد نیاز برای کار کردن (لیسانس)، رزومه کاری مرتبط و سن مناسب برای ورود به بازار کار را دارید باید یک پیشنهاد کاری خوب از شرکت های دولتی و خصوصی داشته باشید. این شرکت ها برای شما یک دعوتنامه کاری می فرستند و شما با در دست داشتن دعوتنامه به سفارت مراجعه می کنید و ویزای کاری را متناسب با طول مدت اقامتتان در برزیل دریافت می کنید.

ملزومات اخذ ویزای کاری برزیل

اگر یکی از شرایط زیر را دارید مشمول اخذ ویزای کاری برزیل می شوید:

 • دانشمند، محقق یا استاد دانشگاهی هستید که بواسطه تحقیقات و مقاله هایش پیشنهاد کاری از سمت دولت برزیل دارید. یا می توانید در دانشگاه های این کشور تدریس کنید.
 • اگر با دولت برزیل قرارداد کاری بین المللی امضا کرده باشید و توانایی کار در سیستم های خدماتی و اداری این کشور را داشته باشید می توانید مهاجرت به برزیل را تجربه کنید.
 • با در دست داشتن یک قرار داد کاری از سمت یک فرد یا ارگان دولتی و خصوصی
 • ورزشکارانی که قرارداد و مجوز ورزشی کشور برزیل را امضا کرده باشند.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای کاری برای مهاجرت به برزیل

 • مدارک تحصیلی تمام مقاطع و ریز نمرات
 • گواهی های فنی و حرفه ای
 • رزومه کاری
 • مدارک عدم سوء پیشینه
 • کپی گذرنامه
 • عکس ۳در۴

این مدارک را با ترجمه رسمی پرتغالی باید به دست شخص یا ارگانی که درخواست استخدام شما را دارد برسانید. وزارت کار و اشتغال برزیل تعیین می کنند که آیا شما شایستگی گرفتن ویزای کاری برای مهاجرت به برزیل را دارید یا نه.

مهاجرت به کشور برزیل از طریق سرمایه گذاری

قصد سرمایه گذاری در تولیدات و بازار برزیل را دارید؟ با سرمایه گذاری حداقل ۱۵۰ هزار رئال می توانید ویزای دائم برزیل را بگیرید. البته این نوع ویزا سه ساله و مشروط بوده و باید مدام تمدید شود.

مهاجرت به برزیل از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به کشور برزیل از طریق تحصیل

یکی از ویژگی های مثبت برزیل این است که اگر برای درس خواندن قصد مهاجرت به برزیل را داشته باشید می توانید پس از گرفتن مدرکتان فورا وارد بازار کار شوید. این کشور با بحران کمبود نیروی متخصص با مهارت کاری بالا مواجه است. دولت برزیل و شرکت های خصوصی فعال در این کشور از دانش آموختگان با سواد و متخصص در همه زمینه ها استقبال می کنند. هزینه های تحصیل در برزیل با توجه به امکانات رفاهی و اجتماعی به شدت پایین تر از سایر کشورهای پرمتقاضی برای مهاجرت تحصیلی است.

شما می توانید در یکی از دانشگاه های فدرال، ایالتی یا خصوصی برزیل تحصیل کنید. با مهاجرت به برزیل و تحصیل در یکی از دانشگاه های فدرال یا ایالتی نیازی به پرداخت شهریه ندارید چون تحصیل در این دانشگاه ها رایگان است. تنها دانشگاه های خصوصی برزیل هستند که به خاطر کیفیت بالای تدریس و خدماتشان مقداری شهریه می گیرند.

هزینه تحصیل در هر دانشگاه با دیگری متفاوت است اما شما برای این کار حدود دو هزار دلار سالیانه را در نظر داشته باشید. این ۲ هزار دلار علاوه بر هزینه ثبت نام در دانشگاه برای خوابگاه و محل اقامت، خوراک و حمل و نقل نیز است. هزینه های جانبی تحصیلی در برزیل، شهر به شهر متفاوت است.

اگر قصد مهاجرت به برزیل از طریق ویزای تحصیلی را دارید پس از ورود به خاک این کشور تا ۳۰ روز مهلت دارید به یکی از شعبه های پلیس فدرال بروید و خودتان را معرفی کنید در غیر این صورت به ازای هر روزی که بگذرد باید مالیات بدهید.

مهاجرت به کشور برزیل از طریق تحصیل در رشته های پزشکی

اگر می خواهید در دانشگاه رشته های پزشکی بخوانید و برای همین قصد مهاجرت به برزیل را دارید حتما باید در کنکور پزشکی برزیل که به زبان پرتغالی برگزار می شود شرکت کنید. این کار نیازمند تسلط بالا به این زبان است. برای تحصیل در این رشته باید زیر ۲۱ سال سن داشته باشید. برای مهاجرت به برزیل و تحصیل در رشته های پزشکی باید مدرک زبان با نمره آیلتس ۷ را به دانشگاه ارائه دهید.

دانشگاه سائوپائولو، دانشگاه فدرال ریو و دانشگاه برازیلیا از دانشگاه های معتبر برای وزارت بهداشت ایران محسوب می شوند.

مهاجرت به کشور برزیل از طریق تحصیل در رشته های غیر پزشکی

برای اینکه بتوانید در دانشگاه های برزیل در مقطع لیسانس رشته های غیرپزشکی تحصیل کنید باید زبان انگلیسی و پرتغالی بیاموزید. برای شرکت در کنکور به زبان انگلیسی و مدرک آیلتس احتیاج دارید اما نیازی به داشتن مدرک پرتغالی نیست. اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید می توانید دوره های تحصیل زبان پرتغالی را انتخاب کنید. با شرکت در این دوره ها شما مدتی را به آموختن رسمی زبان پرتغالی مشغول می شوید پس از آن می توانید به راحتی وارد دانشگاه شوید.

برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در دانشگاه های انگلیسی زبان برزیل باید مدرک آیلتس با نمرات بالا داشته باشید. البته پاس کردن واحدهای زبان پرتغالی نیز اجباری است. اگر انتخابتان تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان است باید این زبان را به خوبی بلد باشید. در صورت تحصیل در برزیل اجازه ۲۰ ساعت در هفته کار پاره وقت دانشجویی را نیز دارید.

مهاجرت به برزیل از طریق تحصیل

درباره کشور برزیل

یکی از مهمترین فاکتورهایی که حتما در تصمیم شما برای مهاجرت به برزیل تاثیرگذار است تغییرات فصل ها و آب و هوای آمریکای جنوبی است. آب و هوای کشور برزیل از گرمسیری گرفته تا کوهستانی و استوایی متنوع است. اما بخش بزرگی از این کشور را آب و هوای گرمسیری در بر گرفته است. فصل های برزیل نیز با تجربه ای که ما از ماه های مختلف سال داریم، کاملا متفاوت است. بهار در برزیل از سپتامبر شروع می شود و تا دسامبر ادامه دارد. فصل تابستان نیز از اواخر دسامبر تا ماه مارس است. مارس تا ژوئن پاییز و از ژوئن تا سپتامبر فصل زمستان کشور برزیل است. شمال شرق برزیل گرمترین آب و هوا را با حداقل بارندگی و درجه حرارت بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد دارد. اگر قصد مهاجرت به برزیل را دارید و می خواهید در نواحی جنوبی این کشور ساکن شوید خوب است بدانید آب و هوای حاکم بر آن جا گرمسیری است. زمستان های سرد و گاهی بارش برف نیز از ویژگی های جنوب برزیل است.

اقتصاد جهان همواره در حال تغییر است. با توجه به نوسان های بازار جهانی و ارزی دنیا کسی نمی داند سال دیگر در این موقع چه شرایط مالی در انتظار شما است. یکی از وجوه بسیار مهم مهاجرت به کشور برزیل مسئله هزینه ها است. اقتصاد کشور برزیل بسیار پیشرفته است و در صورت مهاجرت کاری به برزیل و شروع به کار در بدو ورود، احتمالا بتوانید شرایط اقتصادی را به خوبی مدیریت کنید. اگر برای تحصیل به برزیل می روید پس از پرداخت شهریه دانشگاه باید بتوانید از پس هزینه های خوابگاه، اجاره خانه و خورد و خوراک ماهیانه بربیایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.