بورسیه تحصیلی اسلواکی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

بورسیه تحصیلی اسلواکی

کشور اسلواکی یکی از کشور های اروپای مرکزی است و پایتخت آن شهر براتیسلاوا می باشد. یکی از نکات مثبت این کشور وجود دانشگاه های با سطح علمی مناسب در این کشور است. بورسیه تحصیلی اسلواکی از جمله مواردی است که بسیاری از دانشجویان به دنبال اخذ آن می باشند. این بورسیه در رشته های متفاوت و با مقدار های مختلف به دانشجویان داده می شود. در این مقاله به نکاتی راجع به انواع بورسیه تحصیلی اسلواکی و نحوه اخذ آن اشاره می کنیم.

کشور اسلواکی

کشور اسلواکی با داشتن 49 هزار کیلومتر مربع وسعت 130 امین کشور در دنیا از لحاظ مساحت می باشد. کشور اسلواکی با کشور هایی همچون اتریش، جمهوری چک، لهستان، مجارستان و اوکراین هم مرز بوده و جزو کشور های قاره اروپا می باشد.  اکثریت مردم کشور اسلواکی به زبان اسلوواک صحبت می کنند. این کشور در حدود 5.4 میلیون نفر جمعیت دارد. مردم اسلواکی مردمی آرام و خونسرد هستند. دین اکثریت مردم این کشور مسیحی کاتولیک می باشد. تعداد نسبتا زیادی از مردم این کشور بدون مذهب می باشند.

این کشور عضو منطقه شنگن بوده و واحد پولی آن نیز همانند سایر کشور های این منطقه یورو می باشد. کشور اسلواکی دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است و با توجه به این آب و هوا ورزش های زمستانی همانند اسکی در این کشور رونق زیادی دارد. میانگین دمایی سالیانه کشور اسلواکی بین 9 تا 10 درجه سانتی گراد می باشد. یکی از جاذبه های طبیعی کشور اسلواکی غار های بزرگ و سیع این کشور است که مناسب غارنوردان می باشد. یکی از محصولات معروف کشور اسلواکی موتور های الکتریکی و خودرو های الکتریکی می باشد.

از جمله صنایع معروف اسلواکی می توان به ماشین سازی، صنایع الکتریکی، صنایع فلزی، اپتیک، صنایع نظامی، خودروسازی و نساجی می باشد. این کشور همچنین دارای معادن و منابع طبیعی زیادی از جمله آهن، مس، منگنز، نمک و مقدار کمی منابع نفت و گاز می باشد. این کشور براساس سه حکومت پارلمانی اداره می شود و بر سه پایه مجلس، رئیس جمهور و دولت استوار است. کیفیت آموزش عالی این کشور بسیار بالا بوده و دارای وضعیت مناسبی است.

بورسیه تحصیلی اسلواکی

کشور اسلواکی دارای آموزش عالی بسیار مشابه کشور ایران می باشد . کشور اسلواکی دارای مراکز آموزش عالی متنوعی است و دارای دانشگاه های معتبری در سطح جهان می باشد. یکی از خصوصیات دانشگاه های داخل منطقه یورو امکان انتقال و جابه جایی ساده می باشد. شما می توانید با اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اسلواکی نسبت به جابه جایی خود به دانشگاه های برتر اروپا اقدام کنید. دوره های تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی در اسلواکی مشابه ایران می باشد. دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد.

دوره لیسانس در کشور اسلواکی همانند ایران بین 3 تا 4 سال بعد از دیپلم متوسطه می باشد. دوره فوق لیسانس معمولا 2 سال بوده و بعد از پایان دوره لیسانس می باشد. بعد از اتمام دوره فوق لیسانس دوره دکترا است که بین 3 تا 4 سال می باشد. بیشتر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور اسلواکی متعلق به دولت این کشور می باشد. این یک مزیت بزرگ برای اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی می باشد زیرا تمام هزینه های مربوط به شهریه این دانشگاه ها توسط دولت پرداخت می شود.

بورسیه تحصیلی اسلواکی

دعوتنامه تحصیلی و اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی

بورسیه تحصیلی اسلواکی یکی از بورس های در دسترس و با مقدار بالا می باشد که شرایط مناسبی را برای ایرانیان فراهم کرده است. دعوت نامه تحصیلی یکی از روش های ساده برای پذیرش دانشجو می باشد. دعوت نامه در واقع نامه ای است که از طرف خویشان یا دانشگاه مد نظر در کشور مقصد و یا ارگان و شرکتی خاص که قصد جذب شما را به عنوان کارآموز دارد، به شما داده می شود. دعوت نامه تحصیلی می تواند از طرف دانشگاه، مرکز آموزش عالی و یا مدرسه خاصی برای فردی که صلاحیت دانشجو و یا دانش آموز بودن در محل مورد نظر را داشته باشد فرستاده می شود.

دعوت نامه تحصیلی از جمله دعوت نامه های مناسب برای افرادی است که خواستار ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی را دارند می باشد. کشور اسلواکی دارای انواع دانشگاه ها و مراکز تحصیلی سطح بالا در اروپاست. شما می توانید با گرفتن بورسیه تحصیلی اسلواکی از عهده مخارج و هزینه های خود در طول تحصیل بر بیایید. در اکثر اوقات پس از پذیرش شما از شما تعهد گرفته می شود که پس از پایان دوران تحصیل به کشور خود بازگردید.

رشته های مختلف ارائه شده در اسلواکی

کشور اسلواکی دارای رشته ها و دانشگاه های متنوعی می باشد. بورسیه تحصیلی اسلواکی شامل رشته های مختلفی می شود. اما رشته هایی که در این کشور دارای شرایط بهتری برای اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی می باشند رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد. البته رشته های مختلف فنی مهندسی و علوم پایه نیز در دانشگاه های کشور اسلواکی تدریس می شود. رشته های حقوق و علوم انسانی نیز در برخی دانشگاه های این کشور ارائه می شود.

رشته های مختلف ارائه شده در اسلواکی

دانشگاه های معتبر کشور اسلواکی

یکی از مهمترین موارد اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی شناخت دانشگاه های برتر این کشور می باشد. از جمله دانشگاه های معروف برای اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی دانشگاه کامنیوس در براتیسلاوا، دانشگاه کنستانتنیوس در نیترا، دانشگاه ماتی بل در بانسکا بیستریکا، دانشگاه پاول جوزف در بودگلد و دانشگاه فنی کوسیچ می باشد. همانطور که گفته شد آموزش در دانشگاه های دولتی اسلواکی که به زبان اسلواک ارائه می شود رایگان است.

اما برای افرادی که آشنایی با زبان اسلواک ندارند دو راه وجود دارد. اولین راه اخذ پذیرش تحصیلی به زبان انگلیسی از دانشگاه ها و موسسات خصوصی کشور اسلواکی می باشد. دومین مورد با توجه به در نظر گرفتن این شرایط توسط دانشگاه های دولتی اسلواکی این دانشگاه در ابتدای کار یکسری دوره های آموزشی زبان اسلواکی را با هزینه ای در بین 4500 یورو تا 6500 یورو برگزار کرده و شما با شرکت در این دوره ها و اخذ مدرک نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی می توانید اقدام کنید.

انواع بورسیه تحصیلی اسلواکی

دانشگاه های کشور اسلواکی نیز همانند بسیاری از کشور های اروپایی دارای دو ترم تحصیلی بهار و پاییز می باشند. ترم پاییز دانشگاه ها از ماه سپتامبر شروع شده و تا ماه ژانویه ادامه پیدا می کند. ترم بهار نیز از ماه فوریه شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می کند. در صروتی که خواستار اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی را دارید باید زودتر از ماه های مشخص شده نسبت به اخذ ویزای خود اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی اسلواکی برای مقطع کارشناسی

اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی با توجه به نبود پیش زمینه ای قابل اتکا کمی دشوار به نظر می رسد. اما روش های زیادی برای اخذ این بورسیه در کشور اسلواکی وجود دارد. از جمله این روش ها دانستن زبان اسلواکی و ارائه مدرک معتبر در این زمینه به دانشگاه می باشد. شما می توانید دوره های زبان اسلواک را در ایران بگذرانید سپس با اخذ مدرک نسبت به اخذ بورسیه اقدام کنید. داشتن معدل خوب در دوره متوسطه از جمله موارد مهم در پذیرش تحصیلی می باشد.

بورسیه تحصیلی اسلواکی برای مقاطع ارشد و دکترا

همانطور که گفته شد در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی راحت تر می باشد. در اینجا فقط به مدارک مربوط به دوره کارشناسی ارشد و دکترا اشاره شده است. البته تعداد زیادی از این مدارک با مقطع کارشناسی همپوشانی دارد. از جمله نکات مثبت اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی عدم نیاز به ارائه مدرک زبان مرتبط می باشد. شما می توانید از دوره های زبان ارائه شده هم در کشور اسلواکی و هم در ایران استفاده کنید. این دوره ها در کشور اسلواکی نیز ارائه می شود که البته هزینه بیشتری دارد. برای زبان انگلیسی مدارک آزمون های تافل و ایلتس معتبر می باشند.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع

 • مدرک زبان اسلواک یا انگلیسی (بعد از اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی)
 • تمامی مدارک تحصیلی گذشته (دیپلم، کارشناسی و …)
 • رزومه یا شرح حال کامل
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از 2 استاد در رشته مربوطه (به زبان انگلیسی یا اسلواک)
 • برای مقطع دکترا پروژه تحقیقی یا پروپوزال
 • تمامی مدارک بالا باید به صورت انگلیسی یا اسلواک ترجمه شده باشد.

بورسیه تحصیلی اسلواکی برای مقاطع ارشد و دکترا

اجازه کار پاره وقت با بورسیه تخصیلی

کشور اسلواکی از جمله کشور های اروپایی است که شما با داشتن ویزای تحصیلی می توانید به مدت محدودی در هفته کار پاره وقت انجام دهید. بورسیه تحصیلی اسلواکی به دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی اجازه ده ساعت کار در هفته را می دهد. این میزان ساعت کار برای دانشجویان دوره ارشد به 20 ساعت کار می رسد و برای دانشجویان دوره دکتری 30 ساعت کار در هفته می باشد.

هزینه زندگی در کشور اسلواکی

همانطور که گفته شد هزینه تحصیل برای افرادی که پذیرش تحصیلی دانشگاه های دولتی این کشور را دارند و زبان اسلواک می دانند رایگان می باشد. با توجه به این شرایط دانشگاه های دولتی اقدام به ارائه دوره های زبان مختلفی می کنند که هزینه این دوره ها بین 6000  تا 7000 یورو می باشد. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خصوصی کشور اسلواکی نیز هزینه ای بین 2000 یورو تا 5000 یورو را سالیانه از دانشجو دریافت می کنند.

البته این میزان هزینه برای رشته و دانشگاه های مختلف می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال برای رشته دندانپزشکی این میزان تا 10 هزار یورو نیز افزایش می یابد یا برای رشته پزشکی در حدود 9 هزار یورو می باشد. اما هزینه های زندگی در کشور اسلواکی همانند کشور های مختلف اروپایی کمی بالا می باشد. هزینه اقامت در این کشور برای یک نفر در حدود 700 تا 1000 یورو می باشد. این هزینه با توجه به اجاره محل اقامت، خوراک و سایر نیاز های روزمره افراد می باشد.

مزایا بورسیه تحصیلی اسلواکی

از جمله موارد مورد بررسی برای اخذ بورسیه تحصیلی اسلواکی مزایا و موارد مثبت این بورسیه می باشد. در اینجا به تعدادی از مزایای بورسیه تحصیلی اسلواکی اشاره می شود.

 • دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی معتبر
 • پذیرش اولیه بدون نیاز به مدرک زبان
 • پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به کشور های اروپایی دیگر
 • امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل
 • معتبر بودن مدارک اکثر دانشگاه های این کشور
 • تحصیل رایگان در صورت داشتن مدرک زبان اسلواک
 • امکان اخذ اقامت دائم در پایان دوره تحصیل
 • شرایط انتقال و جابه جایی راحت با کشور های دیگر عضو منطقه یورو
 • ارائه رشته های تحصیلی مختلف و امکان تحصیل در این رشته ها به زبان انگلیسی
 • یکی دیگر از مزایای بورسیه تحصیلی اسلواکی استفاده از کارت های بین المللی مخصوص دانشجویان می باشد. شاغلان تحصیل در کشور اسلواکی با این کارت ها می توانند در اقامت، حمل و نقل و غذا تخفیف های مناسبی را بگیرند.

معایب بورسیه تحصیلی اسلواکی

بورسیه تحصیلی اسلواکی در کنار داشتن مزایا و نقاط مثبت بی شمار دارای نقاط ضعف و عیب هایی نیز می باشد. در اینجا به تعداد محدودی از معایب بورسیه تحصیلی اسلواکی اشاره می کنیم.

 • محدود بودن و کم بودن رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود
 • هزینه های بالا در صورت نداشتن مدرک زبان اسلواک
 • سخت بودن اخذ پذیرش دانشگاه های دولتی اسلواکی

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

شرایط جدید بورسیه تحصیلی ترکیه از دسته سوالاتی است که بارها از وکیل مهاجرت پرسیده می شود. زمانی که می خواهید به کشوری سفر کنید

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند