بورسیه تحصیلی بلژیک

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

انواع بورسیه تحصیلی بلژیک

 بورسیه تحصیلی در بلژیک برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ناشناخته است. با این حال دولت بلژیک تلاش می کند بورسیه تحصیلی بلژیک را در سطح بین الملل گسترش دهد. کشور بلژیک در غرب قاره اروپا قرار دارد و با کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ در همسایگی قرار دارد.

تحصیل در بلژیک

در کشور بلژیک مردم زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند و علاوه بر آن به سه زبان بومی نیز سخن می گویند. مردم این کشور بسیار خونگرم هستند که برای کسانی که بورسیه تحصیلی بلژیک را دارند و به تازگی وارد این کشور شده اند اهمیت بالایی دارد. بلژیک در متراکم ترین مناطق جمعیتی جهان واقع شده است. دانشجویانی که از سطح بین الملل بورس را دارند، از تجربه های بسیاری در این مکان بهره خواهند برد. کیفیت زندگی و گوناگونی رشته های تحصیلی که در دانشگاه های این کشور برای بورسیه تحصیلی بلژیک دیده می شود، نسبت به کشورهای اروپایی دیگر بسیار متفاوت تر است.

نظام آموزشی کشور بلژیک

بورسیه تحصیلی بلژیک برای اکثر واحد ها به وسیله یکی از سه انجمن ها فلاندری، فرانسوی و آلمانی زبان تنظیم و برنامه ریزی می شود. همان طور که هر جامعه ای سیستم آموزشی مخصوصی را برای بورسیه های تحصیلی خود دارد، بورس بلژیک هم از این قاعده مستثنی نیست. مدارس کشور بلژیک را می توان به 4 دسته تقسیم نمود:

 1. مدارس تحت مالکیت جوامع
 2. مدارس دولتی تحت نظارت استان و شهرداری با سوبسید
 3. مدارس رایگان وابسته به کلیساهای کاتولیک با سوبسید
 4. مدارس خصوصی

آموزش و تحصیلات اجباری در بلژیک از سن ۶ تا ۱۸ سالگی است که هزینه تحصیلات در این دوره رایگان است و اگر دانش آموزانی تمایل به تحصیل تا پایان این مدت را نداشته باشند ۷ سال آموزش ابتدایی و حداقل 2 سال آموزش متوسطه را باید بگذرانند. برای بورسیه تحصیلی بلژیک، سیستم آموزشی عالی بلژیک از قوانین بولونیا پیروی می کند. بنابراین مدرک لیسانس ۳ ساله است و مدرک کارشناسی ارشد 2 سال است. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی بلژیک را دارند و در صدد تحصیلات دکتری هستند پس از کارشناسی ارشد باید در پروژه های تحقیقاتی شرکت نمایند. مدرک دکتری نیز تنها در دانشگاه های بلژیک ارائه می گردد.

نظام آموزشی کشور بلژیک

بورسیه تحصیلی بلژیک

برای بورس بلژیک می توانید در دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی این کشور به تحصیل در بلژیک بپردازید و همچنین می توانید بورسیه بلژیک را دریافت نمایید. در این موسسات عالی رشته هایی چون موسیقی، بهداشت، معماری و… آموزش داده می شود. چه به عنوان توریست و چه برای بورسیه تحصیلی بلژیک این کشور شما را را مجذوب خود می کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک

 • پرکردن فرم درخواست برای ویزای بلژیک
 • داشتن پاسپورت که به مدت حداقل ۱۲ ماه اعتبار داشته باشد
 • اعتبارات بانکی که ثابت نماید برای بورسیه تحصیلی بلژیک و مهاجرت به این کشور شما به اندازه کافی بودجه دارید که هزینه هایی مانند سلامت، درمان، تحصیل و … شما را تحت پوشش قرار دهد.
 • مدارک پزشکی که اثبات کند شما بیماری خاصی ندارید.
 • گواهی عدم سوء سابقه.
 • مدارک تحصیلی که برای بورسیه تحصلیی بلژیک و برای تعیین وضعیت تحصیلی مورد نیاز است که این مدارک عبارتند از:
 • مدارک ثبت نام و پذیرش از سوی یکی از دانشگاه های بلژیک که برای بورسیه تحصیلی بلژیک مورد نیاز است.
 • اصل و کپی مدرک دیپلم و سابقه تحصیلی از مدرسه دوره متوسطه و سا آخر دوره دبیرستان.
 • اصل و کپی هر گونه مدرک تحصیلی که پس از دوره دبیرستان و دیپلم اخذ نموده اید نیز برای بورسیه تحصیلی بلژیک مورد نیاز می باشد.

پس از تهیه این مدارک باید به صورت رسمی به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی ترجمه شده باشد و برای بورسیه تحصیلی بلژیک این مدارک مورد تایید سفارت این کشور قرار بگیرد.

انواع بورسیه تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک با مناظر زیبایی که دارد و همچنین محلی که در آن فرهنگ های مختلفی زندگی می کنند دوری از خانواده را از یاد شما می برد.

بورسیه مقطع کارشناسی

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در سطح کارشناسی در کشور بلژیک را دارند، می بایست مدرک فارغ التحصیلی دوره دبیرستان خود را برای بورسیه تحصیلی بلژیک ارائه نمایند و این مدرک باید بر طبق قوانین والونیا-بروکسل باشد. در برخی از مناطق همان طور که ذکر شد متقاضیان می بایست مانند سایر دانش آموزان بلژیکی برای برخی از رشته ها از قبیل هنر و مهندسی امتحان ورودی بدهند. ممکن است در برخی از رشته ها مثل دندانپزشکی لازم باشد که فرد پس از پایان سال اول تحصیل خود در امتحانی رقابتی شرکت نماید.

بورسیه مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان خارجی که برای بورس بلژیک اقدام نموده اند می بایست مدرک کارشناسی خود را که مطابق با رشته ای است که می خواهند در مقطع فوق لیسانس بخوانند را ارائه بدهند و علاوه بر آن باید دوره کارشناسی را حداقل 3 ساله گذرانده باشد.

تجربه شخصی که متقاضی کارشناسی ارشد مرتبط با تحصیلات خود دارد نیز می تواند در مورد تایید قرار گرفتن او از سوی هیئت داوران مربوط به پذیرش بورسیه تحصیلی بلژیک کمک کند. اگر شخص مقطع کارشناسی خود را نیز در کشور بلژیک گذرانده باشد احتیاجی به مورد تایید قرار گرفتن از سوی هیئت داوران را ندارد و همان مدرک کارشناسی وی کفایت می نماید. دانشجویی که تصمیم داشته باشد برای بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد تخصصی تحصیل بنماید، باید یک مدرک کارشناسی ارشد را ارائه نماید که بیانگر این باشد که در دوره کارشناسی ارشد حداقل ۱۲۰ واحد را پاس کرده است.

انواع بورسیه تحصیلی بلژیک

بورسیه مقطع دکتری

دانشجویانی که تمایل به بورس بلژیک در مقطع دکتری را دارند، می بایست یک مدرک کارشناسی ارشد که بیانگر ۱۲۰ واحد گذرانده شده در این مقطع باشد را داشته باشند. توجه کنید که ارائه پایان نامه مقطع دکتری باید تحت نظر یک سرپرست راهنما صورت گیرد. برای این که متقاضی برای بورس در مقطع دکتری پذیرفته شود می بایست یک پایان نامه داشته باشد که به خوبی تعریف شده باشد و نیز رضایت نامه یک سرپرست و یا مشاور پروژه نیز ضمیمه آن باشد.

اولین گامی که برای دریافت پذیرش بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری لازم می باشد این است که با یک استاد راهنما در رابطه با رشته تحصیلی و ارائه پروژه خود و تصویب و تایید آن تماس حاصل نمایید. در صورتی که درخواست شما برای بورس مورد قبول این کشور واقع شود، آخرین مرحله از شرایط مهاجرت به بلژیک و تحصیل در این کشور ثبت نام در مراکز آموزش عالی و یا دانشگاه ها می باشد.

بورسیه تحصیلی بلژیک برای دانشجویان بین المللی

این نوع از بورسیه تحصیلی شامل سه زیر مجموعه می باشد که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت:

 1. همکاری دانشگاه فنی کشور بلژیک (BTC) برای ارائه بورسیه تحصیلی و کارآموزی بلژیک

آژانس بلژیکی ارائه دهنده کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی متقاضی بورسیه تحصیلی بلژیک است که این کار را در ۱۸ کشور ارائه دهنده بورسیه این کشور انجام می دهد. از برخی برنامه های این بورسیه های تحصیلی برای کشور بلژیک، کمک هزینه تحصیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)، کارآموزی، آموزش و تورها و سفر های گردشگری تحصیلی است.

 1. بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد VLIR-UOS در کشور بلژیک

این نوع از بورسیه به دانشجویان کشورهای درحال توسعه ای که در قاره های اسیا، آفریقا و آمریکای لاتین هستند و به دنبال بورسیه تحصیلی بلژیک هستند ارائه می گردد. این بورسیه های تحصیلی، شهریه، مسکن، کمک هزینه زندگی، هزینه های مربوط به سفر و سایر هزینه هایی که مرتبط با برنامه است را شامل می شود.

 1. بورس برای دانشجویان بین المللی متقاضی کارشناسی ارشد و دکتری

کشور بلژیک برای توسعه بین المللی دانشگاه فلاندرز برنامه ای جدی برای بورس تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی کرده است. این نوع بورسیه تحصیلی بلژیک حداکثر تا ۳۵ کمک هزینه برای تحصیل به دانشجویان برجسته از تمامی کشورها ارائه می نماید. به دانشجویی که از این طریق به دانشگاه های بلژِیک راه پیدا کرده است تا حداکثر مبلغ ۷۵۰۰ یورو در هر سال تحصیلی تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه علوم لوون برای دانشجویان بین المللی

میزان مبلغ کمک هزینه تحصیلی این دانشگاه تا حداکثر مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو برای مدت زمان 1 سال است که به دانشجویان با انگیزه و با استعدادی که در سطح بین الملل می باشند، و تمایل به شرکت در دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد را در دانشگاه علوم K.U.Leuven را دارند ارائه می گردد. هزینه ای که به دانشجو به عنوان هزینه امرار معاش تعلق می گرد متفاوت می باشد اما به طور کلی این بورسیه تحصیلی شهریه یک سال تحصیلی بعلاوه پوشش بیمه درمانی را شامل می شود. علاوه بر این کمک هزینه IRO دکتری به دانشجویانی که از کشور های در حال توسعه برای تحصیل و بورسیه تحصیلی بلژیک اقدام کرده اند، جهت تحصیلاتشان در دانشگاه لوون تعلق می گیرد.

کمک هزینه بورس دانشگاه گنت بلژیک برای کشورهای در حال توسعه

متقاضیانی که تمایل به دریافت مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه گنت بلژیک را دارند و دانشجویانی برجسته از کشورهای در حال توسعه بین المللی هستند، دانشگاه گنت بلژیک این کمک هزینه را برای آنان فراهم می آورد. در سال ۲۰۱۶ این بورس تنها برای دانشجویانی بود که در سال اول دوره کارشناسی ارشد بودند. اکنون این بورس شامل کمک هزینه ۱۰۰۰ یورو بصورت ماهیانه، پوشش بیمه، پرداخت هزینه شهریه ۵۰۰ یورو و وام برای شهریه سالانه به مبلغ ۱۰۵ یورو می باشد.

علاوه بر این برای دانشجویان مقطع دکتری که مقیم کشورهای در حال توسعه هستند و تمایل دارند نیمی از تحصیلات خود را در بلژیک و نیمی دیگر را در کشور در حال توسعه خود به انجام برسانند نیز بورسیه تحصیلی دانشگاه گنت بلژِیک اعطا می گردد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه علوم لوون برای دانشجویان بین المللیبورسیه تحصیلی دانشگاه لیژ بلژیک برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه لیژ کمک هزینه ای هم برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند و هم برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا و متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند را فراهم می آورد. این بورسیه تحصیلی بلژیک شامل کمک هزینه ماهانه برای مدت زمان تحصیل دانشجویان، هزینه های سفر و هزینه هایی که بابت ثبت نام صورت می گیرد می باشد.

بورسیه تحصیلی موسسه بلژیکی و بورسیه تحصیلی ARES بلژیک

زبان تحصیل در کشور بلژیک شامل زبان هلندی، آلمانی و فرانسوی می باشد. تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. در این کشور برای اخذ بورسیه تحصیلی ممکن است در بعضی از دانشگاه ها بدون مدرک زبان امکان پذیر باشد و در برخی دیگر بدون داشتن مدرک زبان امکان بورس تحصیلی وجود نداشته باشد.

در رابطه با بورسیه تحصیلی ARES، هر ساله این بورسیه تحصیلی تقریبا ۱۵۰ بورسیه مقطع کارشناسی ارشد و کمک هزینه تحصیلی را به متقاضیانی که در کشورهای در حال توسعه هستند اهدا می کند. این بورسیه تحصیلی هزینه مسافرت های بین المللی، کمک هزینه زندگی، بیمه، مسکن، شهریه و غیره را تحت پوشش قرار می دهد.

سازمان آموزش و پرورش امریکا در بلژیک

سازمان آموزش آمریکایی (B.A.E.F) بلژیک شهروندان ایالات متحده آمریکا را که مقیم دائم این کشور هستند، با هزینه های تحصیلی پیشرفته ای که در اختیار آنان در طول یک سال تحصیلی قرار می دهد، تشویق به تحصیل در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در کشور بلژیک می نماید. این سازمان تا ۱۰ کمک هزینه را که حداکثر تا مبلغ ۲۷۰۰۰ دلار است برای دوره کارشناسی ارشد و تا حداکثر مبلغ ۳۱۰۰۰ دلار برای مقطع دکتری به دانشجویان و متقاضیان این بورس تحصیلی اهدا می نماید.

با توجه به دانشگاهی که شما انتخاب می کنید و مقطعی که در آن شروع به تحصیل می نمایید، مبلغ بورسیه می تواند متفاوت باشد. بسته به مقدار کمک هزینه ای که برای تحصیل دریافت می نمایید، شهریه بورسیه بلژیک با به طور کامل به صورت رایگان می باشد و یا این که مبلغی از آن کسر می گردد.

هزینه تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک به ۳ منطقه جامعه فلامان، جامعه فرانسوی و جامعه آلمانی تقسیم می شود و بر طبق این تقسیم بندی، شهریه دانشگاه ها با توجه به منطقه ای که در آن قرار گرفته اید برای بورسیه تحصیلی بلژیک متفاوت می باشد. عمده دانشگاه هایی که در این مناطق واقع شده اند، شهریه ای بیش از ۸۳۵ یورو معادل 4 میلیون از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا برای بورسیه تحصیلی بلژیک دریافت نمی نمایند.

دانشجویانی که برای بورسیه تحصیلی بلژیک اقدام می کنند که خارج از محدوده اتحادیه اروپا هستند، شهریه شان مطابق با استانداردهای ARES است که در هر صورت این افراد نباید مبلغی بالاتر از ۵ برابر شهریه های عادی این دانشگاه های بورسیه تحصیلی بلژیک پرداخت نمایند (۴۱۷۵ یورو یا حدود 20 میلیون تومان)

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

سیستم آموزشی کشور سنگاپور

بورسیه تحصیلی سنگاپور

کشور سنگاپور یکی از کشورهای آسیایی است که دارای سطح اقتصادی و فرهنگی بالایی می باشد. کشور سنگاپور دارای مراکز آموزش عالی سطح بالایی می

مطالعه »
انواع بورسیه تحصیلی رومانی

بورسیه تحصیلی رومانی

موقعیت جغرافیایی کشور رومانی بسیار عالی است و در اروپای مرکزی قرار گرفته است. این موقعیت سبب شده است که این کشور پیشرفت های زیادی

مطالعه »
بورسیه تحصیلی پرتغال

بورسیه تحصیلی پرتغال

موضوعات اصلی موجود برای متقاضیان بورسیه تحصیلی پرتغال در دانشگاه های معتبر این است که شرایط اخذ بورسیه ی تحصیلی مدارک مورد نیاز برای بورسیه

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند