ویزای اسلوونی

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

تمدید ویزای اسلوونی

ما در این مقاله سعی می‌ کنیم شما را با شرایط دریافت ویزای اسلوونی آشنا کنیم. زمانی که یک کشور خارجی را برای سفر خود انتخاب می‌ کنیم یکی از مهم‌ترین مواردی که ذهنمان را به خود مشغول می‌ کند گرفتن ویزا است. ما در این مقاله اطلاعاتی کامل و جامع دربارهٔ تعریف ویزا، مراحل صدور ویزا، انواع ویزا و تمدید و ترجمهٔ ویزا را آورده‌ ایم که بتواند شما را در تهیهٔ ویزا کمک کند. همینطور ویزای شینگن را که جز معروف‌ ترین ویزاها می‌ باشد معرفی کردیم. اگر شما قصد سفر به اسلوونی را دارید باید شرایط دریافت ویزای اسلوونی و کاربردهای آن را بدانید.

کشور اسلوونی

اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. این کشور از غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از شمال شرق با مجارستان و و از جنوب شرق با کرواسی هم مرز است. مساحت این کشور نزدیک به 273 کیلومتر مربع است. جمعیت اسلوونی نزدیک به دو میلیون و نه هزار و دویست و چهل و پنج نفر است. پایتخت اسلوونی لیوبلیانا است.

ویزای اسلوونی

 نام دیگر ویزا روادید است. ویزا مدرکی است که به واسطهٔ آن فرد می‌ تواند به کشور دیگری ورود کند. ویزا معمولاً به صورت برچسب یا مهر است که روی اسناد مربوط به شخص چسبانده می‌ شود. برخی از افراد مفهوم گذرنامه و ویزا و پاسپورت را با هم اشتباه می‌ کنند. پاسپورت و گذرنامه یک معنی دارند اما معنی ویزا با این دو متفاوت است. همانطور که قبلاً ذکر کردیم ویزا اجازهٔ ورود به یک کشور است که توسط کشور مقصد صادر می‌ شود اما پاسپورت یک سند معتبر است که هویت شما را تأیید می‌ کند و توسط کشوری که در آن متولد شدید صادر می‌ شود. در این نوع تفاوتی بین شهروندان دو کشور نیست و شهروند در کشور مبدأ می‌ تواند در کشور مقصد کار کند یا تحصیل کند و یا فقط آن جا اقامت کند. مانند کشورهای عربی خلیج فارس و یا اتحادیهٔ اروپا.

سفر به کشورهای خارجی یکی از گزینه‌ ها برای گذراندن تعطیلات است اما این سفرها مانند سفرهای داخلی راحت نبوده و اینگونه نیست که شما تصمیم به سفر بگیرید و حرکت کنید. برای یک مسافرت خارجی باید از قبل اقداماتی انجام شود. هر کشور قوانین مربوط به خود را دارد که شما از قبل باید این قوانین را به خوبی مطالعه کنید تا به مشکل برنخورید. یکی از این قوانین داشتن ویزا برای ورود به کشورهای خارجی است. ویزا به مدرکی گفته می‌ شود که به اشخاص اعطا می‌ گردد تا بوسیلهٔ آن بتوانند به کشورهای دیگر ورود کنند. برای کسانی که قصد سفر به اسلوونی را دارند دریافت ویزای اسلوونی الزامی است. از آنجایی که تهیه ویزا مراحل زیادی دارد در این قسمت شما را با انواع ویزها و ویزای اسلوونی آشنا می‌ کنیم.

ویزای اسلوونی

ویزای اسلوونی از نظر دفعات اجازه ورود

ویزاها از نظر دفعات اجازه ورود به کشور متفاوت هستند که ما در اینجا قصد داریم انواع این ویزاها را به شما معرفی کنیم تا برای تهیهٔ روادید به مشکل بر نخورید.

  • ویزای یکبار ورود یا سینگل: این نوع ویزا بعد از یک بار ورود و خروج از کشور به طور اتوماتیک غیرقابل اعتبار می‌ شود. حتی اگر از نظر مدت هنوز اعتبار داشته باشد غیرقابل استفاده می‌ باشد.
  • ویزای دوبار ورود یا دابل: این نوع ویزا به شما اجازه می‌ دهد در مدتی که ویزای شما اعتبار دارد دو بار وارد کشور مورد نظر شوید.
  •  ویزای چند بار ورود یا مولتیپل: این نوع ویزا مانند ویزای دابل است با این تفاوت که در مدت زمانی که اعتبار دارد شما می‌ توانید چندین بار به کشور مقصد ورود و خروج کنید.
  • ویزای صفر بار ورود: این نوع ویزا تحت عنوان ویزای ترانزیت فرودگاهی است. بعضی از کشورها حتی برای تعویض هواپیما در فرودگاه آن کشور هم درخواست ویزا می‌ کنند. با این نوع ویزا شما حق خارج شدن از فرودگان حتی برای چند دقیه را هم ندارید. در واقع این ویزا برای خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیمای مقصد است. بیشتر کشورهای اروپایی همچین قانونی برای دارندگان پاسپورت ایرانی دارند.

مراحل دریافت ویزای اسلوونی

در این روش می‌ توانید به طور مستقیم به سفارت خانه مراجعه کنید، فرم‌ های ویزا را دریافت کنید و درخواست ویزا دهید. برای تهیهٔ ویزای اسلوونی هم می توانید از این روش استفاده کنید. در روش دوم می‌ توانید درخواست خود را از طریق آژانس‌ ها و شرکت‌ های واسطه انجام دهید. برای تهیهٔ ویزای اکثر کشورها از هر دو روش می‌ توانید استفاده کنید اما بعضی کشورها مثل روسیه و چین بهتر است که از طریق آژانس اقدام کنید. برای کشورهایی مثل سنگاپور و امارت هم فقط می‌ توان از روش دوم استفاده کرد. این روش هم برای دریافت ویزای اسلوونی قابل استفاده است. تعدادی از کشورها هم هستند که به دو روش فوق نمی‌ توان برای تهیهٔ ویزای آن‌ها اقدام کرد و باید کلیهٔ مراحل درخواست ویزا به صورت آنلاین باشد. کشورهای استرالیا و نیوزلند جز این کشورها هستند.

مدارک لازم برای صدور ویزای اسلوونی

اگر به دنبال یک لیست کامل برای دریافت روادید هستید ما یک لیست کامل به شما معرفی می‌ کنیم. البته این مدارک تقریباً برای همهٔ ویزاها مشترک هستند.

-1 پاسپورت، که باید تاریخ انقضای آن حداقل سه ماه بعد از پایان سفر باشه (البته برای بعضی کشورها این مدت 6 ماه است).

-2 شناسنامه

-3 پر کردن فرم ویزا. در این فرم سوالاتی راجع به شخص سفر کننده و هدفش از سفر پرسیده می‌ شود. در این فرم‌ ها بستگی به مقصدی که دارید سؤال‌ های متفاوتی پرسیده می‌ شود.

-4 مدارکی که نشان دهندهٔ شغل و یا دانشجو بودنتان در محل سکونتتان باشد. برای کسانی که بازنشسته هستند ارائهٔ مدارک بازنشستگی کافی است.

-5 مدارکی که نشان دهندهٔ توانایی مالی شما باشد مثل حساب بانکی، اوراق سهام و یا سند ملکی.

-6 عکس. سفارتخانه‌ها معمولاً روی جدید بودن عکس و بدون روتوش بودن آن تاکید دارند

-7 رزرو پرواز رفت و برگشت به کشور و در مواردی خرید بلیط قطعی.

-8 دعوتنامه از شخص یا شرکت ، در کشور مقصد یا رزرو هتل برای مدت اقامت.

-9 بیمهٔ مسافرت

10-تعیین وقت سفارت و مصاحبه

بعضی از سفارتخانه‌ها از شما می‌ خواهند که مدارک فارسی را به زبان انگلیسی یا زبان رسمی آن کشور ترجمه کنید. بعضی کشورها هم مانند فرانسه مدارک فارسی را قبول می‌ کنند. بنابراین در هنگام تهیهٔ روادید دقت کنید زیرا باید مدارک را ترجمه کنید.

انواع ویزای اسلوونی

ویزا به طور کلی یک سند رسمی و مجوزی است که از طرف سفارتخانه، کنسولگری یا اداره مرزبانی کشور مقصد برای سفر اتباع بیگانه به آن کشور صادر می‌ شود. ویزا شرط لازم برای ورود به کشور مقصد است اما تصمیم نهایی توسط ماموران مرزبانی و در مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی گرفته خواهد شد. :

ویزای کاری اسلوونی

ویزای کاری به ویزایی اطلاق می‌ شود که شخص به منظور کار کردن در یک کشور می‌ خواهد به آن کشور وارد شود. دریافت ویزای کاری برای کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد اما اگر شما می‌ خواهید ویزای اسلوونی از نوع ویزای کاری تهیه کنید باید قوانین آن را بدانید.

برای دریافت ویزای کاری اسلوونی باید جاب آفر یا همان دعوت نامه کاری داشته باشید. کارفرمای شما به مدت سه ماه در اسلوونی آگهی می زند در صورتی که شخصی که تبعه ی این کشور باشد را پیدا نکند باید به مدت 33 ماه در اتحادیه ی شینگن اعلام نیاز کند در صورتی که باز هم شخصی با این شرایط پیدا نشد شما می‌ توانید با جاب آفر خود وارد بازار کار شوید.

راه دوم برای دریافت ویزای کاری این است که فرد متقاضی درخواست ویزای کاری می کند و برای این فرد متناسب با شرایط وی ویزای جست و جوی کار 66 ماهه صادر می شود. این ویزا به شخص اجازه می دهد که آزادانه به دنبال کار بگردد و پس از دستیابی به کار مورد نظر و پرداخت مالیات به اقامت دائم دست پیدا کند. معمولا بعد از گذشت 4 الی 5 سال می توانید درخواست اقامت دائم کنید.

ویزای کاری اسلوونی

ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی نوعی ویزای بلند مدت است که به دانشجویان اعطا می‌ شود. این ویزا بسته به طول مدت تحصیل فرد می‌ تواند متفاوت باشد. یکی از راه‌ های ورود به کشور اسلوونی دریافت ویزای  از نوع تحصیلی است. شما می‌ توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ویزای اسلوونی را دریافت کنید. برای پذیرش در مقطع کارشناسی نیاز به مدرک زبان ندارید زیرا تحصیل در این مقطع به زبان اسلوانیایی است و طول مدت آن نیز 4 سال است.

برای تحصیل در مقاطع ارشد و مخصوصاً دکترا داشتن مدرک زبان امتیاز محسوب می‌ شود. تحصیل در کشور اسلوونی مزایای زیادی دارد به عنوان نمونه شما با اقامت در این کشور می‌ توانید به سایر کشورهای عضو اتحادیهٔ شینگن سفر کنید، مدارک دانشگاهی شما برای سایر کشورها قابل قبول است، با اقامت در این کشور شهروند اتحادیه اروپا محسوب می‌ شوید و بسیاری مزایای دیگر. تحصیل در این کشور در مقطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی است و معدل مقاطع قبل در اخذ پذیرش موثر است.

ویزای پزشکی اسلوونی

ویزای پزشکی برای کسانی است که می‌ خواهند با هدف درمان وارد یک کشور شوند. بنابراین اگر می‌ خواهید به منظور درمان وارد این کشور شوید باید ویزای اسلوونی از نوع پزشکی را تهیه کنید.

ویزای ازدواج اسلوونی

این نوع ویزا برای کسانی است که می‌ خواهند با فردی که در آن کشور اقامت دائم دارد ازدواج کنند. اسلوونی هم برای ازدواج قوانینی دارد که شما در هنگام دریافت ویزای اسلوونی باید آن ها را رعایت کنید. بعد از انجام کلیهٔ مراحل به منظور دریافت ویزا مجوزی تحت عنوان ” کارت اقامت یکی از اعضای خانواده شهروندان اسلوونیایی” دریافت می‌ کنید که این مجوز به شما این اختیار را می‌ دهد که در این کشور اقامت کنید، کار کنید و به مدت 90 روز وارد کشورهای شینگن شوید.

ویزای توریستی اسلوونی

همانطور که از اسم این ویزا مشخص است برای کسانی قابل استفاده است که هدفشان گردشگری در مکان مقصد باشد. اگر این کشور را مکانی برای گردشگری انتخاب کردید باید از طریق ویزا از نوع توریستی اقدام کنید. ویزای اسلوونی به شما این امکان را می‌ دهد که از جاذبه‌ های دیدنی بسیاری از کشورهای دیگر که عضو اتحادیهٔ شینگن هستند هم دیدن کنید. مدارک لازم برای دریافت ویزای اسلوونی توریستی مانند سایر مدارکی است که در زیر در مورد آن ها صحبت می کنیم. حضور متقاضی در سفارت همراه تمام مدارک الزامی است اما وقت مصاحبه به صورت تلفنی اعلام می شود.

تمدید ویزای اسلوونی

زمانی که شما در سفر هستید و تمایل دارید که بیشتر در آنجا بمانید می‌ توانید ویزای خود را تمدید کنید. البته تمدید ویزا همیشه آسان نیست. برای بعضی کشورها کار ساده‌ ای است اما برای تعدادی از کشورها که دارای قوانین سخت هستند این کار هم سخت است و شما باید ماموران پلیس و مرزبانان کشور را قانع کنید. البته به این نکته هم توجه شود که در صورتی که شما ویزای خود را تمدید کنید دفعهٔ بعد برای دریافت ویزای آن کشور با سختگیری بیشتری مواجه می‌ شوید.

اگر بیشتر از مدت مجاز در یک کشور بمانید در هنگام خروج از آن کشور باید در ازای روزهایی که بیشتر ماندید جریمه پرداخت کنید و احتمالاً تا یک مدت زمان مشخص اجازهٔ سفر به آن کشور را نخواهید داشت. در هنگام تهیهٔ ویزای اسلوونی به زمان تعیین شده جهت اقامت هم توجه کنید بعضی ویزاها ممکن است تا دو ماه هم اعتبار داشته باشند اما بیشتر از 15 روز اقامت در کشور مورد نظر مجاز نباشد در این صورت باید اقدام به تمدید ویزای خود کنید.

تمدید ویزای اسلوونی

سفارت اسلوونی

اسلوونی جزء اتحادیه ی اروپا و معاهده ی شینگن می باشد. اتباع ایرانی که قصد سفر به اسلوونی را دارند باید ویزای اسلوونی را تهیه کنند. مدت این ویزا در هر شش ماه از سال نباید بیشتر از 90 روز باشد.

فرم تقاضای ویزا در وب سایت سفارت جمهوری فدرال اسلوونی در تهران قابل دریافت است ولی شما می توانید برای دریافت فرم به صورت حضوری هم به سفارت بروید اما وقت مصاحبه به صورت تلفنی به شما اعلام خواهد شد.

سایر ویزاها :

ویزای لیتوانی از نظر تعداد دفعات اجازه ورود

ویزای لیتوانی

با دریافت ویزای لیتوانی می توانید به کشورهای عضو پیمان شینگن نیز سفر کنید، در این مقاله انواع ویزای لیتوانی و مراحل و مدارک لازم

مطالعه »
ویزای کاری آلمان

ویزای کاری آلمان

کشور آلمان یکی از کشور های مهاجر پذیر در دنیا می باشد. شرایط اقتصادی و صنعتی بسیار مناسب از جمله موارد جذاب برای مهاجران می

مطالعه »
Work

ویزای کاری اتریش

آیا قصد مهاجرت به کشور اتریش را دارید؟ آیا برای نحوه مهاجرت خود برنامه ریزی کرده اید؟ آیا دغدغه شما داشتن شغل و درآمد در

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند