مهاجرت به آذربایجان

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

مهاجرت به آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای قاره آسیا است که از نظر فرهنگی و مذهبی اشتراکات زیادی با ایران دارد. مهاجرت به آذربایجان به دلایل گوناگون یکی از راهکارهای افرادی است که به دنبال اقامت در این کشور هستند و اهداف مختلفی را دنبال می کنند. اغلب مردم آذربایجان مسلمان هستند و زبان آن ها ترکی آذربایجانی است. زبان فارسی در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد از این جهت افرادی که قصد مهاجرت به آذربایجان را دارند و در یادگیری زبان مشکل دارند از این فرصت می توانند استفاده کنند.

مهاجرت به آذربایجان

با مهاجرت به آذربایجان می توان از امکانات کشوری که از جهات مختلف به ایران شباهت دارد استفاده کرد. آذربایجان از نظر وضعیت آب و هوایی بسیار منعطف است و در برخی اوقات سرد و خشک و در برخی ماه ها معتدل و مرطوب است. موسسه ما افراد متقاضی به مهاجرت به آذربایجان را را با هر هدفی که دارند راهنمایی خواهد کرد و در این راه به فرد کمک بسیاری می کند.

اغلب جمعیت آذربایجان را مردم آذری تشکیل می دهند و دین اکثر آن ها شیعه است. در بین مردم آذربایجان فرهنگ ایرانی را خواهید دید و بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که این مردم بیشتر شبیه قوم قفقاز هستند تا قوم ترک. موقعیت جغرافیایی آذربایجان باعث شده است که فرهنگ های متفاوتی را در آن مشاهده کنید.

با رفتن خواهید دید که فرهنگی که بیشتر از همه در حال پیشرفت در آذربایجان است فرهنگ غربی می باشد. درصد بالایی از مردم آذربایجان باسواد هستند. یکی از مسائلی که سبب شده است نزدیک بودن فرهنگ آذربایجان به ایران را تشخیص دهیم، برپایی جشن نوروز در این جمهوری است.

با رفتن خواهید دید که قوم های زیادی در آن ساکن هستند از جمله ارمنی، تالش، آذری، اوکراینی، ترک، روس، تاتار که باعث شده است مذاهب مختلفی را در این جمهوری ببینید. پنجاه درصد مردم آذربایجان زندگی شهری و نصف دیگر زندگی روستایی دارند. موقعیت این جمهوری نسبت به ایران در شمال غربی کشورمان است که در مجاورت سواحل دریای خزر قرار گرفته است. گرداگرد آذربایجان رشته کوه های قفقاز و تالش قرار گرفته است که تقریبا نصف مساحت این کشور را در برگرفته اند.

مهاجرت به آذربایجان

دلایل مهاجرت به آذربایجان

از آنجا که آذربایجان دارای نقطه قوتی به نام استخراج نفت است و سرمایه گذاران زیادی از خارج از این کشور در آن سرمایه گذاری می کنند عده زیادی از مردم تمایل به مهاجرت دارند. اگرچه با وقوع جنگ قره باغ این کشور دچار تورم شدیدی شد و قدرت خرید مردم کم شد اما صندوق بین المللی پول در آذربایجان کمک بسیاری به اجرای دو برنامه اقتصادی دراین کشور کرد تا تورم را به صفر برسانند. اقتصاد خوب، تسهیل مراحل ثبت شرکت، امکانت تحصیلی و … سبب شده است مهاجرت به آذربایجان با استقبال روبه رو شود.

 در سال 2008 قانونی در این کشور تصویب شد که باعث شد در نظام مالیاتی تغییراتی ایجاد کند و زمان ثبت شرکت در آذربایجان از 61 روز به 11 روز کاهش یابد که تقاضا برای مهاجرت را افزایش داد. قانون سرمایه گذاری خارجی در این جمهوری در سال 1992 بود که به تصویب رسید و در سال های اخیر اصلاحاتی در آن به وجود آمد. این ها مسائلی است که سبب شده است مهاجرت به آذربایجان به فکر سرمایه گذاران، دانشجویان و کسانی برسد که دنبال کسب شغل و تحصیل در این کشور هستند. این کشور توانسته است شهرت زیادی برای خود بعد از بهره برداری از ذخایر نفت و گاز خود کسب کند.

رشد بالای آذربایجان در جذب سرمایه گذار خارجی

 آذربایجان با شرکت های خصوصی بین المللی برای واردات و گسترش تولید همکاری می کند و توانسته است در جذب سرمایه گذاری خارجی که از طریق مهاجرت به آذربایجان وارد این کشور می شوند، رشد بالایی داشته باشد. به همین دلیل بود که این جمهوری در قوانینش اصلاحاتی به وجود آورد تا اولویت کار کردن در این کشور با کنترل کردن تورم و وابسته نبودنش به ذخایر انرژی باشد. جمهوری آذربایجان توانسته است در زمینه تولید ناخالص داخلی به بالاترین میزان برسد. مهاجرت به آذربایجان در واقع نشان دهنده فرآیندی است که سبب دسترسی به بازارهایی نظیر نفت و گاز می شود.

انواع مهاجرت به آذربایجان

با توجه به موقعیت جغرافیایی آذربایجان و نزدیک بودن این کشور به ایران بسیاری از افراد با دلایل گوناگون و اهداف مختلف برای مهاجرت به این کشور تمایل نشان می دهند. در اینجا به معرفی انواع مهاجرت به آذربایجان و توضیح مختصری درباره آن ها می پردازیم.

مهاجرت از طریق تولد به آذربایجان

در کشور آذربایجان اعطای تابعیت به فرزند بر اساس سیستم خونی است، یعنی اگر فردی فرزند خود را در خاک آذربایجان به دنیا بیاورد تنها در صورتی به او پاسپورت آذربایجان داده خواهد شد که پدر و یا مادرش آذربایجانی باشند. در این نوع سیستم محل تولد مهم نخواهد بود و در صورتی که پدر و یا مادر اهل آذربایجان باشند کافی است که به فرزند تابعیت آذربایجانی داده شود تا برای مهاجرت به آذربایجان مشکلی نداشته باشد.

مهاجرت از طریق ازدواج به آذربایجان

برای مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج نیازمند این هستید که با فردی که تبعه آذربایجان است ازدواج کنید. در این صورت به آسانی می توانید برای مهاجرت گام بردارید، البته در صورتی که بتوانید به اداره مهاجرت این کشور ثابت کنید که ازدواج شما واقعی بوده است و صرفا به دلیل مهاجرت نمی باشد. اگر اداره مهاجرت ازدواج شما را واقعی قلمداد کرد خواهید توانست پاسپورت آذربایجان را دریافت کنید.

قوانین مربوط به مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

  • ثبت ازدواج به صورت رسمی با یک تبعه آذربایجانی در دفتر ثبت ازدواج کشور آذربایجان
  • تنها مرکزی که در آذربایجان ازدواج با شهروندان خارجی را ثبت می کند zags نام دارد.
  • در صورتی که فردی خارجی قصد دارد با شهروند آذربایجانی ازداج کند باید بر اساس قوانین آذربایجان مدارک هویتی و اسنادی که مربوط به ازدواج قبلی، طلاق و یا فوت می باشد را به صورت ترجمه شده ارائه دهد و یک رونوشت برابر اصل از دادگاه دریافت کند و به دادگاه آذربایجان ارائه دهد.
  • هر فرد خارجی که قصد ازدواج با شهروند آذربایجانی را دارد باید مدارکی مبنی بر عدم نکاح را ارائه دهد.

مهاجرت از طریق تحصیل به آذربایجان

یکی از دلایلی که سبب می شود افراد برای مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل در این کشور اقدام کنند نظام آموزشی این کشور است که مطابق با سیستم آموزشی ایالات متحده و اروپا می باشد. آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود توانسته است به دو کمیته آموزشی در یونسکو بپیوندد. بسیاری از دانشگاه های آذربایجان برای تدریس، زبان انگلیسی که زبان ارتباطی در دنیا است را انتخاب کرده اند. این زبان در ادارات بین المللی آذربایجان که از دانشجویان استقبال می کنند نیز استفاده می شود.

اگر دانشجویی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد پس از مهاجرت به آذربایجان می تواند با ارائه مدرک تافل که حداقل نمره دریافتی 500 است سال تحصیلی اول خود را به طور مستقیم شروع کند. هم چنین می تواند مدرک خود از آزمون آیلتس که نمره اش بالای 6 باشد را ارائه دهد و یا اینکه در آزمون مهارت که قبل از شروع ترم تحصیلی گرفته خواهد شد 60 درصد نمره را کسب کند.

دانشجوی خارجی برای تحصیل در آذربایجان باید از طریق سفارت این کشور ویزای تحصیلی دریافت کند که در صورتی که این ویزا کوتاه مدت باشد هزینه ای برابر 100 دلار خواهد داشت و اگر ویزای تحصیلی بلند مدت بخواهد هزینه اش 200 دلار خواهد شد. مدارک مورد نیاز برای این منظور شامل دعوت نامه از موسسه آموزشی، ضمانت مالی جهت پرداخت کردن شهریه و هزینه های مربوط به اقامت می باشد.

هم چنین یک قطعه عکس، کپی از پاسپورت، تکمیل فرم درخواست ویزا و هزینه های اداری که 20 دلار آمریکا می باشد مورد نیاز است. اخذ آسان ویزای تحصیلی آذربایجان و هزینه های پایین برای زندگی و تحصیل در این کشور سبب شده است افراد زیادی خواستار ادامه تحصیل خود از طریق مهاجرت به آذربایجان باشند. بسیاری از دانشگاه های این کشور حتی برای پذیرش دانشجو مدارک زبان را ضروری نمی دانند.

مهاجرت از طریق تحصیل به آذربایجان

مهاجرت از طریق خرید ملک به آذربایجان

بر اساس قوانین آذربایجان مردم خارجی می توانند در این کشور ملک خریداری کنند. اگر ارزش این ملک 100 هزار منات باشد می تواند برای مهاجرت به آذربایجان تقاضای اقامت دائم داشته باشد. در صورتی که در این کشور دو سال اقامت موقت قانونی داشته باشید می توانید اقامت دائم را کسب کنید، در این صورت فرد خارجی در این کشور حق سرمایه گذاری، حق کار، ازدواج، طلاق، بیمه مسافرتی، سلامت و تحصیل خواهد داشت. این افراد مجبور به خدمات سربازی دراین کشور نیستند و حق رای ندارند.

برای خرید ملک می توانید از طریق سایت های اینترنتی، آگهی روزنامه و یا بنگاه املاک اقدام نمایید. مشاورین املاک در زمینه خرید ملک کمک بسیاری می کنند و از حقوق خریدار و فروشنده محافظت می کنند. خرید خانه از طریق رهن و یا وام بانکی تنها مختص شهروندان آذربایجان است نه مردم خارجی. تنها در صورتی می توانید برای مهاجرت به آذربایجان از طریق ملک اقدام کنید که آن را خریده باشید، تهیه ملک ازطریق هدیه و یا وام مسکن قابل قبول نخواهد بود و باید ظرف مدت یک سال آن را بفروشید. این کشور برای اجاره نامه تنها ده سال به فرد اجازه خواهد داد.

مهاجرت از طریق کارافرینی به آذربایجان

هر شخص می تواند به عنوان یک کارآفرین در کشور آذربایجان اقدام به ثبت شرکت کند که در این صورت در ابتدا به مدت یک سال اقامت برای فعالیت تجاری خواهید داشت و اکر فعالیتتان در پایان یک سال موفقیت آمیز بود این اقامت تمدید می شود، طوری که بعد از 5 سال در صورت پرداخت مالیات بر درآمد اجازه مهاجرت به آذربایجان به صورت دائمی داده خواهد شد.

اقامت در جمهوری آذربایجان می تواند موقت و یا دائمی باشد که در نوع موقت فرد در صورتی که حساب بانکی معتبر داشته باشد و یا گردش مالی اش مناسب باشد می تواند به سازمان مهاجرت جمهوری آذربایجان برود و درخواست کند که به او دعوت نامه بدهند. در صورتی که این دعوت نامه از جانب سازمان مهاجرت تایید شود شخص سرمایه گذار می تواند با رفتن به سفارت و ارائه دعوت نامه برای اقامت در آذربایجان اقدام کند، اما در نوع اقامت دائمی شخص سرمایه گذار باید یک طرح توجیهی اقتصادی خوب ارائه کند و حداقل مبلغی که باید در حسابش موجود باشد 50 هزار منات و یا 65 هزار دلار است، در این صورت برای اقامت دائم می تواند اقدام کند.

مدارک لازم برای مهاجرت به آذربایجان از طریق کارآفرینی

 کارآفرینی از طریق ثبت شرکت در آذربایجان نیازمند این است که شخص سابقه مدیریتی موفقی داشته باشد و برای ایجاد آن باید اشخاصی نظیر موسس، مدیر عامل و حسابدار را داشته باشد. البته حسابدار را می توان بعد از انجام کارهایی که مربوط به ثبت شرکت است معرفی کرد و نیازی نیست که از ابتدا حضور داشته باشد. این اعضا برای ورود به کشور آذربایجان جهت تحویل دادن مدارک باید ویزا دریافت کنند که می تواند موقت و یا دائمی باشد. برای کارآفرینی و ثبت شرکت مدارکی لازم است از جمله کپی از پاسپورت و ارائه یک وکالت نامه به وکیل تا امور مربوط به ثبت شرکت را انجام دهد.

 هم چنین شخص باید برای مهاجرت به آذربایجان جهت کارآفرینی فرم سنوات اشتغال به کار خود را که مرتبط با فعالیت شرکتی است که قصد ثبت دارد، ارائه دهد و تاییدیه ای از جانب سفارت جمهوری آذربایجان که در ایران است بگیرد و ارائه دهد. در هنگامی که فرد به دنبال مراحل دریافت ویزای خود می باشد باید محل فعالیت خود را در آذربایجان اجاره و خریداری کند و مدارکش را در زمان انجام مراحل ثبت شرکت ارائه دهد. اگر همه این موارد رعایت شود پروانه شرکت مربوطه صادر می شود و مجوز کار برای شخص صادر خواهد شد. البته موسس نیازی به مجوز کار نخواهد داشت و مدارک مربوط به شرکت در طول مدت یک ماه به موسس داده خواهد شد.

مهاجرت از طریق تخصص یا کار به آذربایجان

برای آنکه بتوانید با مهاجرت به آذربایجان به کار در آنجا مشغول شوید کارفرما باید اداره کار آذربایجان را متقاعد کند که هیچ نیرویی از داخل این کشور نمی تواند صاحب شغل مورد نظر شود، در این صورت او می تواند مجوز لازم برای استخدام فرد را از این اداره دریافت کند. در صورت ارسال دعوت نامه از جانب کارفرما شخص می تواند آن را به سفارت برده و درخواست ویزای کاری نماید.

مهاجرت از طریق تخصص یا کار به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان و کار کردن در این جمهوری نیاز به داشتن مجوز برای کار دارد که با استفاده از آن می توان برای مدت موقت در این کشور فعالیت داشت. برای گرفتن مجوز کار عواملی مثل ملیت، حقوق، نوع شرکت و دستمزد مهم هستند. در این حالت باید درخواستی از جانب کارفرما برای فرد متقاضی خارجی مبنی بر مجوز کار و اقامت در آذربایجان داده شود. فرد مقاضی باید ثبت نام خود را در اداره پلیس انجام دهد و در زمانی که کار شروع می شود مجوز کار و اقامت را دریافت کرده باشد.

قبل از این موارد برای رفتن، فرد باید برای دریافت ویزا اقدام کرده باشد، نیازی به حضور وکیل در اداره مهاجرت نمی باشد و فرد باید درخواست خود را برای اجازه کار همراه با گذرنامه اصلی ارائه دهد. اشتغال به فعالیت های تجاری در این کشور احتیاجی به اجازه کار ندارد زیرا این مجوز برای اقامت موقت می باشد. در واقع اجازه کار یک ساله خواهد بود که حداکثر برای 5 سال تمدید می شود.

ممکن است برای مهاجرت به آذربایجان جهت کار به طور همزمان اجازه مهاجرت اعضای خانواده نیز داده شود. برای تمدید کارت اقامت خود و خانواده باید سند رسمی ازدواج و گواهی تولد را ارائه دهید. برای برنامه های کاربردی در آذربایجان کپی محضری از اسناد شرکت ضرورت دارد. گذرنامه فرد باید برای حداقل 6 ماه بعد از مدت اقامتی که در نظر گرفته شده است اعتبار داشته باشد و شخص خارجی باید تجربه حرفه ای خود را در طی 5 سال گذشته ثابت کند.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت به کرواسی

حتماً خیلی از شما به مهاجرت به کرواسی این کشور زیبا و هیجان انگیز در قاره اروپا فکر کرده اید. ما در این مقاله شما

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند