ویزای جمهوری چک

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

مدارک لازم برای صدور ویزای جمهوری چک

در این مقاله ویزای جمهوری چک بررسی و مدارک و مراحل لازم برای دریافت آن شرح داده شده است. خوب است بدانید که این کشور در بخش اروپای مرکزی واقع شده است و در اتحادیه اروپا نیز عضو است. جمهوری چک ویزاهای متعددی را به متقاضیان ورود به کشورش ارائه می دهد و عضو پیمان شینگن نیز هست. در ادامه ما را همراهی نمایید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

ویزای جمهوری چک

اگر جمهوری چک را برای مقصد سفر خود برگزیده اید باید بدانید که برای ورود به آن نیاز به ویزا دارید، ویزا اجازه ورودی ست که نوع و شرایط صدور آن بستگی به هدف شما از سفر دارد. برای پیمودن مسیر دریافت ویزای جمهوری چک نیاز به مدارک و اطلاعاتی دارید که در بخش های بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت. ناگفته نماند که اولین گام برای ارائه درخواست ویزا داشتن گذرنامه است و اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هنوز گذرنامه تان را دریافت نکرده اید نسبت به انجام مراحل مربوطه اقدام نمایید. در سفارت فقط گذرنامه تعیین کننده هویت شما خواهد بود.

ویزای جمهوری چک

ویزای چک از نظر تعداد دفعات ورود

اگر بخواهیم ویزای جمهوری چک را از نظر تعداد دفعات ورود به کشور مقصد مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که به دو بخش تقسیم می شود، ویزای یک بار ورود و ویزای چند بار ورود، که در ادامه توضیحات مختصری راجع به هر کدام درج خواهد شد:

ویزای یک بار ورود: اگر ویزای جمهوری چک صادر شده برای شما از این نوع است، فقط اجازه یک مرتبه وارد و خارج شدن از کشور به شما داده شده است و پس از خروج حتی در صورت باطل نشدن تاریخ ویزا دیگر نمی توانید به آن کشور داخل شوید، و برای تحقق این امر باید مجددا اقدامات لازم جهت دریافت اجازه ورود مجدد را طی کنید.

ویزای چند بار ورود: اگر ویزای جمهوری چک شما از این نوع است می توانید تا زمانی که ویزای تان معتبر است بارها به کشور وارد و یا از آن خارج شوید و پس از خروج نیازی به ارائه درخواستی مجدد برای اخذ ویزا ندارید.

مراحل لازم برای دریافت ویزای جمهوری چک

برای دریافت ویزای جمهوری چک باید مراحلی را طی نمایید که در این بخش به شرح آن خواهیم پرداخت. کسانی که تصمیم سفر به جمهوری چک را اخذ می کنند باید در اولین قدم اقدامات لازم در خصوص دریافت گذرنامه را انجام دهند، پس از آن دریافت وقت سفارت برای ارائه درخواست و پرونده مدارک در الویت است، امور مربوط به این بخش نیز به صورت آنلاین انجام خواهد پذیرفت. شما ملزم به تهیه تک تک مدارک اعلام شده از طرف سفارت دارید و نباید هیچ کدام را از قلم بیندازید، نقص مدارک موجب عقب افتادن روند رسیدگی به درخواست تان خواهد شد.در مرحله نهایی پس از فرا رسیدن زمان تعیین شده توسط سفارت با مراجعه حضوری به آدرس مربوطه مصاحبه را انجام داده و مراحل انگشت نگاری را طی می کنید، هزینه مربوط به ویزای جمهوری چک نیز در همین زمان از شما دریافت می گردد.

اگر در پیمودن مراحل دقت لازم را داشته باشید زمان رسیدگی به درخواست صدور ویزای شما طولانی نخواهد بود و نیاز به تمدید نوبت سفارت ندارید. ناگفته نماند که برخی از ویزاها نیاز به دعوت نامه دارند تا هدف سفر شما به اثبات برسد، پس اگر نوع ویزای درخواستی شما پزشکی، تحصیلی و یا کاری ست مرحله مربوط به دعوت نامه را نیز در میان مراحل بالا بگنجانید و مراحل آن را به درستی طی کنید.

مدارک لازم برای صدور ویزای جمهوری چک

برای ارائه درخواست صدور ویزای جمهوری چک و پیمودن مراحل مصاحبه باید مدارکی را تهیه و ارائه نمایید، که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

توجه داشته باشید که مدارک بسته به نوع ویزای جمهوری چک درخواست شده تعیین می شوند و در این جا فقط لیست مدارک های مشترک بین همه ویزاها ذکر شده است. در بخش های بعد مدارک لازم برای هر نوع ویزا را نیز برای شما درج خواهیم کرد.

 1. شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی
 2. پاسپورت متقاضی که از اعتبار آن 6 ماه باقی مانده باشد، ارائه کپی از صفحه اول و صفحات دارای مهر ویزا الزامی ست. اگر ویزاهای قبلی خود را نیز در دسترس دارید حتما در پرونده مدارک تان قرار دهید.
 3. فرم درخواست ویزای جمهوری چک را از سایت سفارت دریافت کرده و به طور دقیق پر نمایید، امضا متقاضی حتما باید در فرم موجود باشد. ناگفته نماند که اگر فرد متقاضی کمتر از 15 سال سن دارد این امضا باید متعلق به یکی از والدین او باشد.
 4. یک عکس 6*4 رنگی نیز با چسب به فرم چسبانده شده باشد. دقت کنید که تاریخ گرفتن عکس نباید از 6 ماه بیشتر باشد چراکه مورد قبول مسئول سفارت نخواهد بود.
 5. ارائه بیمه مسافرتی نیز الزامی ست، این بیمه باید تا زمان اقامت او در کشور جمهوری چک اعتبار داشته باشد. اگر ویزای دریافتی شما از نوع مولتی ست، بیمه مسافرتی دریافتی تان نیز باید از همین نوع باشد.
 6. مدارک لازم در خصوص رزرو بلیط رفت و برگشت نیز الزامی ست (البته بسته به نوع ویزا می تواند متفاوت باشد).
 7. تعیین محل اقامت نیز الزامی ست و اگر در میان مدارک شما دعوت نامه وجود ندارد باید مستنداتی در خصوص رزرو هتل به مسئول سفارت ارائه دهید.
 8. گواهی اشتغال به کار در ایران
 9. ارائه اسناد مالی
 10. اثبات تمکن مالی
 11. گردش سه ماه آخر حساب و اظهارنامه بانکی

یکی از بخش های مربوط به دریافت ویزای جمهوری چک، ترجمه ویزا است. مجموعه ما امور مربوط به ترجمه را نیز انجام می دهد و می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان در ارتباط باشید. ترجمه باید توسط یک مترجم رسمی انجام شود و تاییدیه قوه قضاییه و وزارت امور خارجه را دریافت کند.

مدارک لازم برای صدور ویزای جمهوری چک

انواع ویزای جمهوری چک

ویزای جمهوری چک بسته به اهداف متقاضیان انواع مختلفی دارد که در ادامه به اصلی ترین آن ها اشاره خواهیم داشت:

ویزایتحصیلی جمهوری چک

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای جمهوری چک است، متقاضیانی که این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند باید مدارک مربوط به این نوع ویزا را نیز به سفارت ارائه دهند. در مرحله اول درخواست خود را برای دانشگاه مقصد ارسال نمایید و منتظر پاسخ آن ها باشید، برخی از دانشگاه ها در مرحله اول مدارکی را از شما درخواست می کنند که باید همراه با ایمیل برای آن ها ارسال نمایید.

اگر پس از بررسی صحت مدارک تایید شود و شرایط شما با حداقل شرایط تعیین شده توسط دانشگاه تطابق داشته باشد دعوت نامه تحصیلی آن را دریافت خواهید کرد و می توانید با ارائه دعوت نامه مراحل مربوط به دریافت ویزای جمهوری چک خود از نوع تحصیلی را طی نمایید. امکان ارائه درخواست این نوع از ویزای جمهوری چک بدون وجود دعوت نامه دانشگاه وجود ندارد. در ادامه به برخی از مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اشاره می گردد:

این مدارک عبارتند از: دعوت نامه دانشگاه مقصد، آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه و کپی، ریز نمرات دانشگاهی، واریز شهریه ترم اول دانشگاه و اثبات تمکن مالی یکی از والدین برای ساپورت شما هنگام تحصیل.

ویزای کاری جمهوری چک

ویزای کاری نیز از دیگر ویزاهای جهموری چک است که ملزم به ارائه مدارکی خاص برای اخذ آن هستید. در این نوع ویزا هدف متقاضی سفر به کشور جمهوری چک برای کار است، حال می تواند ماموریتی باشد از طرف شرکت های داخلی و یا استخدام از طرف شرکت های فعال در کشور مقصد. در این نوع ویزا مسئولیت کارفرما بسیار سخت است و باید همه موارد قانونی مربوط به متقاضی را تحت نظر خود پیش ببرد و پیگیری و تایید نماید، به عنوان مثال باید مستنداتی در خصوص فراهم بودن محل اقامتش ارائه دهد و هزینه های احتمالی مربوط به او را نیز بر عهده بگیرد. در ادامه به برخی از مدارک لازم برای دریافت این نوع ویزا اشاره میگردد:

این مدارک عبارتند از: مستندات معتبر بودن شرکت مربوطه، دعوت نامه از طرف کارفرما و یا رئیس شرکت واقع در چک، سابقه تحصیلی فرد متقاضی، رزومه و تجربیات کاری او، مهارت های متقاضی، مدرک زبان و برخورداری از سن مناسب.

ویزای پزشکی جمهوری چک

ویزای پزشکی نیز از دیگر انواع ویزاهاست که ارائه دعوت نامه برای آن الزامی می باشد. شما باید به سفارت اثبات کنید که پیگیری درمان متقاضی فقط در جمهوری چک ممکن است و برای جلوگیری از هر گونه خطری فرد باید به یکی از بیمارستان های این کشور منتقل گردد. یکی از مهم ترین مدارک خواسته شده از متقاضی ارائه نامه ای از بیمارستان و یا پزشک مربوطه در جمهوری چک است که روند درمانی شما و لزوم حضور شما در آن جا را تایید نماید. اگر مدارک کامل باشد روند رسیدگی به پرونده ویزاهای پزشکی کوتاه تر از دیگر انواع ویزاهاست.

ویزای ازدواج جمهوری چک

ویزای ازدواج نیز از دیگر انواع ویزاهای جمهوری چک است. از کوتاه ترین راه ها برای اخذ ویزا ازدواج با فردی ست که تبعه این کشور باشد، در این خصوص مدارکی دال بر حقیقت داشتن این موضوع از شما طلب می شود، یکی از این موارد در ارتباط بودن طرفین طی یک بازه زمانی مشخص است که نشان دهنده حقیقی بودن رابطه زوجین است. فرد مقیم چک باید مسئولیت ساپورت مالی زوجه خود را بر عهده بگیرد.

مدارک لازم برای ویزای ازدواج:

 1. مدارکی که مجرد بودن طرفین را به اثبات برساند.
 2. تعیین نوع ازدواج، اینکه می خواهید بنابر چه آیین و مذهبی مراسم ازدواج تان برگزار گردد.
 3. اگر همسر قبلی طرفین فوت شده اند باید مدارک لازم در این خصوص نیز ارائه شود.

ویزای توریستی جمهوری چک

ویزای توریستی نیز از پرطرفدارترین ویزاهای جمهوری چک است. اگر تعطیلاتی چند هفته ای را پیش رو دارید می توانید این کشور را به عنوان مقصد سفر خود برگزینید و از همه جاذبه هایش دیدن کنید. به دلیل اینکه این کشور عضو پیمان شینگن است اگر درخواست خود را برای دریافت ویزای شینگن ارائه دهید می توانید از دیگر کشورهای این منطقه نیز دیدن کنید و سفری رویایی را برای خود و خانواده تان رقم بزنید. برای دریافت ویزای توریستی ملزم به ارائه دعوت نامه نیستید اما وجود آن می تواند روند رسیدگی به پرونده تان را سرعت ببخشد.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که یکی از آشنایان و یا اقوام تان در این کشور ساکن است با ارائه دعوت نامه از الزام ارائه مدارک رزرو هتل معاف خواهید شد، و هم راستا با آن باید از شخص ارسال کننده دعوت نامه بخواهید که مسئولیت اقامت شما را بر عهده بگیرد و آدرس دقیق محل زندگی اش را در دعوت نامه درج نماید. اما اگر در میان مدارک خود دعوت نامه ای ارائه نداده اید و در این کشور هیچ آشنایی ندارید باید مدارک مربوط به رزرو هتل در طول مدت اقامت تان را در میان مدارک تان گنجانده و به سفارت ارائه دهید.

ویزای توریستی جمهوری چک

هزینه ویزای جمهوری چک

هزینه ویزا نیز باید در روز مصاحبه پرداخت گردد، استفاده از کارت اعتباری یا کارت بانکی مجاز نیست و باید مبلغ تعیین شده را به صورت یورو به همراه داشته باشید، این هزینه برای بزرگسالان 60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو اعلام شده است.

تمدید ویزای جمهوری چک

از فرصت تمدید ویزای جمهوری چک زمانی استفاده می شود که زمان سفر شما از آن چه پیش بینی کرده اید بیش تر شده است و اعتبار ویزای صادر شده تان در حال اتمام است. در این زمان می توانید با مراجعه به یکی از مراکز مجاز تعیین شده توسط سفارت مراجعه و درخواست خود در خصوص تمدید ویزا را ارائه دهید، در صورت موجه بودن دلایل و ارائه مدارک کافی همه مراحل به درستی طی خوهند شد و می توانید مدت زمان بیشتری در جمهوری چک بمانید. البته این مورد برای ویزاهایی چون تحصیلی و کاری باید به صورت دوره ای انجام شود که دوره ها از قبل به متقاضیان و دریافت کنندگان ویزا اعلام خواهد شد. ناگفته نماند که برای جلوگیری از بروز مشکل باید مراحل مربوطه را قبل از تاریخ انقضای تعیین شده برای ویزا طی نمایید تا با خطر دیپورت روبرو نشوید.

سفارت جمهوری چک

همه امور مربوط به دریافت ویزای جمهوری چک در سفارت این کشور طی می شود و برای مصاحبه نیز باید به آدرسی که در ادامه درج می شود مراجعه نمایید:

تهران، فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره 36. با مراجعه به سایت سفارت همه اطلاعات لازم را مشاهده خواهید کرد. زمان فعالیت مسئولین سفارت جمهوری چک از روز یکشنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 8:30 صبح تا 4:30 دقیقه بعد از ظهر است.

سایر ویزاها :

قیمت ویزای هند

ویزای هند

در این متن به بررسی ویزای هند خواهیم پرداخت. برای دریافت این ویزا باید مدارکی جمع آوری شود و پس از جمع آوری مدارک مراحلی

مطالعه »
ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کانادا

تمامی ایرانیان برای ورود به کشور کانادا نیاز به داشتن ویزای کانادا هستند. برای دریافت روادید می توان به دو صورت حضوری با مراجعه به

مطالعه »
دریافت ویزای قزاقستان

ویزای قزاقستان

قزاقستان کشوری پر وسعت و پهناور می‌باشد، این کشور از شمال به ترکمنستان، ازبکستان و از کشور چین تا دریای مازندران ادامه دارد. برای سفر

مطالعه »
ویزای انگلیس

ویزای انگلیس

یقینا برای سفر به کشورهای خارجی به جهات مختلف، باید مدارکی را ارائه کنید که هویت شما را مشخص کند. برای مثال، جهت سفر به

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند