ویزای جمهوری چک

فایل صوتی سفارت چک

 • مدارک مهم ویزای چک
 • نکات ضروری ویزای چک
 • بهترین راه گرفتن ویزا
 • روشهای دریافت ویزا

در این مقاله ویزای جمهوری چک بررسی و مدارک و مراحل لازم برای دریافت آن شرح داده شده است. خوب است بدانید که این کشور در بخش اروپای مرکزی واقع شده است و در اتحادیه اروپا نیز عضو است. جمهوری چک ویزاهای متعددی را به متقاضیان ورود به کشورش ارائه می دهد و عضو پیمان شینگن نیز هست. در ادامه ما را همراهی نمایید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

سفارت جمهوری چک در ایران

همه امور مربوط به دریافت ویزای جمهوری چک در سفارت این کشور طی می شود و برای مصاحبه نیز باید به آدرسی که در ادامه درج می شود مراجعه نمایید:

تهران، فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره 36. با مراجعه به سایت سفارت همه اطلاعات لازم را مشاهده خواهید کرد. زمان فعالیت مسئولین سفارت جمهوری چک از روز یکشنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 8:30 صبح تا 4:30 دقیقه بعد از ظهر است.

ویزای جمهوری چک

اگر جمهوری چک را برای مقصد سفر خود برگزیده اید باید بدانید که برای ورود به آن نیاز به ویزا دارید، ویزا اجازه ورودی ست که نوع و شرایط صدور آن بستگی به هدف شما از سفر دارد. برای پیمودن مسیر دریافت ویزای تضمینی جمهوری چک نیاز به مدارک و اطلاعاتی دارید که در بخش های بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت. ناگفته نماند که اولین گام برای ارائه درخواست ویزا داشتن گذرنامه است و اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هنوز گذرنامه تان را دریافت نکرده اید نسبت به انجام مراحل مربوطه اقدام نمایید. در سفارت فقط گذرنامه تعیین کننده هویت شما خواهد بود.

ویزای جمهوری چک

مدارک لازم برای صدور ویزای جمهوری چک

برای ارائه درخواست صدور ویزای جمهوری چک و پیمودن مراحل مصاحبه باید مدارکی را تهیه و ارائه نمایید، که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

توجه داشته باشید که مدارک بسته به نوع ویزا درخواست شده تعیین می شوند و در این جا فقط لیست مدارک های مشترک بین همه ویزاها ذکر شده است. در بخش های بعد مدارک لازم برای هر نوع ویزا را نیز برای شما درج خواهیم کرد.

 1. شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی
 2. پاسپورت متقاضی که از اعتبار آن 6 ماه باقی مانده باشد، ارائه کپی از صفحه اول و صفحات دارای مهر ویزا الزامی ست. اگر ویزاهای قبلی خود را نیز در دسترس دارید حتما در پرونده مدارک تان قرار دهید.
 3. فرم درخواست ویزای کشور جمهوری چک را از سایت سفارت دریافت کرده و به طور دقیق پر نمایید، امضا متقاضی حتما باید در فرم موجود باشد. ناگفته نماند که اگر فرد متقاضی کمتر از 15 سال سن دارد این امضا باید متعلق به یکی از والدین او باشد.
 4. یک عکس 6*4 رنگی نیز با چسب به فرم چسبانده شده باشد. دقت کنید که تاریخ گرفتن عکس نباید از 6 ماه بیشتر باشد چراکه مورد قبول مسئول سفارت نخواهد بود.
 5. ارائه بیمه مسافرتی نیز الزامی ست، این بیمه باید تا زمان اقامت او در کشور جمهوری چک اعتبار داشته باشد. اگر ویزای دریافتی شما از نوع مولتی ست، بیمه مسافرتی دریافتی تان نیز باید از همین نوع باشد.
 6. مدارک لازم در خصوص رزرو بلیط رفت و برگشت نیز الزامی ست (البته بسته به نوع ویزا می تواند متفاوت باشد).
 7. تعیین محل اقامت نیز الزامی ست و اگر در میان مدارک شما دعوت نامه وجود ندارد باید مستنداتی در خصوص رزرو هتل به مسئول سفارت ارائه دهید.
 8. گواهی اشتغال به کار در ایران
 9. ارائه اسناد مالی
 10. اثبات تمکن مالی
 11. گردش سه ماه آخر حساب و اظهارنامه بانکی

مدارک لازم برای صدور ویزای جمهوری چک

ترجمه ویزای کشور جمهوری چک

یکی از بخش های مربوط به دریافت ویزای جمهوری چک، ترجمه ویزا است. مجموعه ما امور مربوط به ترجمه را نیز انجام می دهد و می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان در ارتباط باشید. ترجمه باید توسط یک مترجم رسمی انجام شود و تاییدیه قوه قضاییه و وزارت امور خارجه را دریافت کند.

مراحل لازم برای دریافت ویزای جمهوری چک

برای دریافت ویزای فوری جمهوری چک باید مراحلی را طی نمایید که در این بخش به شرح آن خواهیم پرداخت. کسانی که تصمیم سفر به جمهوری چک را اخذ می کنند باید در اولین قدم اقدامات لازم در خصوص دریافت گذرنامه را انجام دهند، پس از آن دریافت وقت سفارت برای ارائه درخواست و پرونده مدارک در الویت است، امور مربوط به این بخش نیز به صورت آنلاین انجام خواهد پذیرفت. شما ملزم به تهیه تک تک مدارک اعلام شده از طرف سفارت دارید و نباید هیچ کدام را از قلم بیندازید، نقص مدارک موجب عقب افتادن روند رسیدگی به درخواست تان خواهد شد.در مرحله نهایی پس از فرا رسیدن زمان تعیین شده توسط سفارت با مراجعه حضوری به آدرس مربوطه مصاحبه را انجام داده و مراحل انگشت نگاری را طی می کنید، هزینه مربوط به ویزای جمهوری چک نیز در همین زمان از شما دریافت می گردد.

اگر در پیمودن مراحل دقت لازم را داشته باشید زمان رسیدگی به درخواست صدور ویزای شما طولانی نخواهد بود و نیاز به تمدید نوبت سفارت ندارید. ناگفته نماند که برخی از ویزاها نیاز به دعوت نامه دارند تا هدف سفر شما به اثبات برسد، پس اگر نوع ویزای درخواستی شما پزشکی، تحصیلی و یا کاری ست مرحله مربوط به دعوت نامه را نیز در میان مراحل بالا بگنجانید و مراحل آن را به درستی طی کنید.

مراحل لازم برای دریافت ویزای جمهوری چک

دریافت وقت سفارت جمهوری چک

در خصوص دریافت وقت سفارت نیز توجه داشته باشید که باید حداقل چندین ماه زودتر برای دریافت نوبت اقدام نمایید در غیر این صورت ممکن است برنامه سفر شما مختل شود و نتوانید به موقع ویزای تان را دریافت کنید.

انواع ویزای جمهوری چک

ویزای کشور جمهوری چک بسته به اهداف متقاضیان انواع مختلفی دارد که در ادامه به اصلی ترین آن ها اشاره خواهیم داشت: ویزای کاری جمهوری چک، ویزای پزشکی جمهوری چک، ویزای چک از نوع تحصیلی، ویزای توریستی، ویزا از نوع ازدواج جمهوری چک

دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای جمهوری چک است، متقاضیانی که این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند باید مدارک مربوط به این نوع ویزا را نیز به سفارت ارائه دهند. در مرحله اول درخواست خود را برای دانشگاه مقصد ارسال نمایید و منتظر پاسخ آن ها باشید، برخی از دانشگاه ها در مرحله اول مدارکی را از شما درخواست می کنند که باید همراه با ایمیل برای آن ها ارسال نمایید، اگر پس از بررسی صحت مدارک تایید شود و شرایط شما با حداقل شرایط تعیین شده توسط دانشگاه تطابق داشته باشد دعوت نامه تحصیلی آن را دریافت خواهید کرد و می توانید با ارائه دعوت نامه مراحل مربوط به دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک خود را طی نمایید. امکان ارائه درخواست این نوع از ویزای کشور جمهوری چک بدون وجود دعوت نامه دانشگاه وجود ندارد. در ادامه به برخی از مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اشاره می گردد:

این مدارک عبارتند از: دعوت نامه دانشگاه مقصد، آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه و کپی، ریز نمرات دانشگاهی، واریز شهریه ترم اول دانشگاه و اثبات تمکن مالی یکی از والدین برای ساپورت شما هنگام تحصیل.

دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک

دریافت ویزای کاری جمهوری چک

ویزای کاری نیز از دیگر ویزاهای جهموری چک است که ملزم به ارائه مدارکی خاص برای اخذ آن هستید. در این نوع ویزا هدف متقاضی سفر به کشور جمهوری چک برای کار است، حال می تواند ماموریتی باشد از طرف شرکت های داخلی و یا استخدام از طرف شرکت های فعال در کشور مقصد. در این نوع ویزا مسئولیت کارفرما بسیار سخت است و باید همه موارد قانونی مربوط به متقاضی را تحت نظر خود پیش ببرد و پیگیری و تایید نماید، به عنوان مثال باید مستنداتی در خصوص فراهم بودن محل اقامتش ارائه دهد و هزینه های احتمالی مربوط به او را نیز بر عهده بگیرد. در ادامه به برخی از مدارک لازم برای دریافت این نوع ویزا اشاره میگردد:

این مدارک عبارتند از: مستندات معتبر بودن شرکت مربوطه، دعوت نامه از طرف کارفرما و یا رئیس شرکت واقع در چک، سابقه تحصیلی فرد متقاضی، رزومه و تجربیات کاری او، مهارت های متقاضی، مدرک زبان و برخورداری از سن مناسب.

دریافت ویزای کاری جمهوری چک

اخذ ویزای پزشکی جمهوری چک

ویزای پزشکی نیز از دیگر انواع ویزاهاست که ارائه دعوت نامه برای آن الزامی می باشد. شما باید به سفارت اثبات کنید که پیگیری درمان متقاضی فقط در جمهوری چک ممکن است و برای جلوگیری از هر گونه خطری فرد باید به یکی از بیمارستان های این کشور منتقل گردد. یکی از مهم ترین مدارک خواسته شده از متقاضی ارائه نامه ای از بیمارستان و یا پزشک مربوطه در جمهوری چک است که روند درمانی شما و لزوم حضور شما در آن جا را تایید نماید. اگر مدارک کامل باشد روند رسیدگی به پرونده ویزاهای پزشکی کوتاه تر از دیگر انواع ویزاهاست.

اخذ ویزای پزشکی جمهوری چک

اخذ ویزای ازدواج جمهوری چک

ویزای ازدواج نیز از دیگر انواع ویزاهای جمهوری چک است. از کوتاه ترین راه ها برای اخذ ویزا ازدواج با فردی ست که تبعه این کشور باشد، در این خصوص مدارکی دال بر حقیقت داشتن این موضوع از شما طلب می شود، یکی از این موارد در ارتباط بودن طرفین طی یک بازه زمانی مشخص است که نشان دهنده حقیقی بودن رابطه زوجین است. فرد مقیم چک باید مسئولیت ساپورت مالی زوجه خود را بر عهده بگیرد.

مدارک لازم برای ویزای ازدواج جمهوری چک:

 1. مدارکی که مجرد بودن طرفین را به اثبات برساند.
 2. تعیین نوع ازدواج، اینکه می خواهید بنابر چه آیین و مذهبی مراسم ازدواج تان برگزار گردد.
 3. اگر همسر قبلی طرفین فوت شده اند باید مدارک لازم در این خصوص نیز ارائه شود.

اخذ ویزای ازدواج جمهوری چک

اخذ ویزای توریستی جمهوری چک

ویزای توریستی نیز از پرطرفدارترین ویزاهای جمهوری چک است. اگر تعطیلاتی چند هفته ای را پیش رو دارید می توانید این کشور را به عنوان مقصد سفر خود برگزینید و از همه جاذبه هایش دیدن کنید. به دلیل اینکه این کشور عضو پیمان شینگن است اگر درخواست خود را برای دریافت ویزای شینگن ارائه دهید می توانید از دیگر کشورهای این منطقه نیز دیدن کنید و سفری رویایی را برای خود و خانواده تان رقم بزنید. برای دریافت ویزای توریستی ملزم به ارائه دعوتنامه نیستید اما وجود آن می تواند روند رسیدگی به پرونده تان را سرعت ببخشد.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که یکی از آشنایان و یا اقوام تان در این کشور ساکن است با ارائه دعوت نامه از الزام ارائه مدارک رزرو هتل معاف خواهید شد، و هم راستا با آن باید از شخص ارسال کننده دعوت نامه بخواهید که مسئولیت اقامت شما را بر عهده بگیرد و آدرس دقیق محل زندگی اش را در دعوت نامه درج نماید. اما اگر در میان مدارک خود دعوت نامه ای ارائه نداده اید و در این کشور هیچ آشنایی ندارید باید مدارک مربوط به رزرو هتل در طول مدت اقامت تان را در میان مدارک تان گنجانده و به سفارت ارائه دهید.

اخذ ویزای توریستی جمهوری چک

ویزا از نظر تعداد دفعات ورود

اگر بخواهیم ویزای جمهوری چک را از نظر تعداد دفعات ورود به کشور مقصد مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که به دو بخش تقسیم می شود، ویزای یک بار ورود و ویزای چند بار ورود، که در ادامه توضیحات مختصری راجع به هر کدام درج خواهد شد:

ویزای یک بار ورود

اگر ویزای جمهوری چک صادر شده برای شما از این نوع است، فقط اجازه یک مرتبه وارد و خارج شدن از کشور به شما داده شده است و پس از خروج حتی در صورت باطل نشدن تاریخ ویزا دیگر نمی توانید به آن کشور داخل شوید، و برای تحقق این امر باید مجددا اقدامات لازم جهت دریافت اجازه ورود مجدد را طی کنید.

ویزای چند بار ورود

اگر ویزای جمهوری چک شما از این نوع است می توانید تا زمانی که ویزای تان معتبر است بارها به کشور وارد و یا از آن خارج شوید و پس از خروج نیازی به ارائه درخواستی مجدد برای اخذ ویزا ندارید.

ویزا از نظر تعداد دفعات ورود

هزینه ویزای کشور جمهوری چک

هزینه ویزا نیز باید در روز مصاحبه پرداخت گردد، استفاده از کارت اعتباری یا کارت بانکی مجاز نیست و باید مبلغ تعیین شده را به صورت یورو به همراه داشته باشید، این هزینه برای بزرگسالان 60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو اعلام شده است.

تمدید ویزای جمهوری چک

از فرصت تمدید ویزای جمهوری چک زمانی استفاده می شود که زمان سفر شما از آن چه پیش بینی کرده اید بیش تر شده است و اعتبار ویزای صادر شده تان در حال اتمام است. در این زمان می توانید با مراجعه به یکی از مراکز مجاز تعیین شده توسط سفارت مراجعه و درخواست خود در خصوص تمدید ویزا را ارائه دهید، در صورت موجه بودن دلایل و ارائه مدارک کافی همه مراحل به درستی طی خوهند شد و می توانید مدت زمان بیشتری در جمهوری چک بمانید. البته این مورد برای ویزاهایی چون تحصیلی و کاری باید به صورت دوره ای انجام شود که دوره ها از قبل به متقاضیان و دریافت کنندگان ویزا اعلام خواهد شد. ناگفته نماند که برای جلوگیری از بروز مشکل باید مراحل مربوطه را قبل از تاریخ انقضای تعیین شده برای ویزا طی نمایید تا با خطر دیپورت روبرو نشوید.

تمدید ویزای جمهوری چک

خدمات مجموعه در خصوص ویزای جمهوری چک

اگر وقت لازم برای انجام مراحل دریافت ویزا را ندارید با کارشناسان ما تماس گرفته و این مسئولیت را به ما بسپارید. تیم ما همه مراحل مربوطه را انجام و پیگیری خواهند کرد، همچنین درصد خطا و عدم موفقت مسئول سفارت برای صدور ویزای تان کاهش می یابد چراکه مسئول مشخص شده با همه مراحل آشنایی لازم را دارد و می تواند بدون خطا مسیر تعیین شده را طی نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما تماس حاصل نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.