بورسیه تحصیلی آلمان

هرساله افراد زیادی در فکر مهاجرت به آلمان از طریق خرید تور اروپا هستند که هر یک از روش خاصی اقدام به مهاجرت می کنند، اما از بهترین روش های مهاجرت می توان به بورسیه تحصیلی اشاره کرد. در اینجا قصد داریم تا شما را با بورسیه تحصیلی آلمان آشنا کنیم تا بتوانید از روش های اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان به طور کامل آگاهی داشته باشید و در این زمینه به راحتی اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی در کشور آلمان

در ابتدا قبل از هر چیز بهتر است تا در زمینه بورسیه توضیحاتی ارائه شود. بورسیه کمک هزینه تحصیلی است که در از طرف دانشگاه و یا مراکز آموزشی در اختیار دانشجو قرار می گیرد تا بتواند در دانشگاه مورد نظر بدون پرداخت هزینه ها به تحصیل بپردازد. در اینجا ممکن است این سوال پیش بیاید که هزینه بورسیه تحصیلی را کدام ارگان تقبل می کند؟ هزینه های بورسیه آلمان می تواند از طرف دانشگاه، دولت مبدأ و یا دولت مقصد، مراکز آموزشی و یا سازمان های خصوصی متقبل شود. 

در برخی کشورها فراگیری زبان کشور مقصد در اولویت نیست، چرا که با فراگیری زبان انگلیسی می توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند اما از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان، فراگیری زبان آلمانی در رده B1 از الزامات است. زبان آلمانی از زبان های سخت اما شیرین دنیاست که اگر تصمیم به اقدام برای بورسیه تحصیلی آلمان دارید بهتر است از همین حالا دست به کار یادگیری زبان آلمانی شوید.

بورسیه تحصیلی در کشور آلمان

جالب است بدانید که برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان بیشتر دانشجویان در چه رشته هایی متقاضی برای بورسیه تحصیلی آلمان هستند! از بعد از جنگ جهانی دوم با توجه به نیازهای صنعتی کشور، گرایش دانشجویان رشته های فنی و مهندسی جهت دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان افزایش یافته است. شرکت های نوپایی هستند که از طرف دانشگاه ها به دانشجویان معرفی می شوند تا بتوانند به کمک آن ها، علاوه بر کسب تجربه توسط دانشجویان به صنعت و اقتصاد کشور آلمان نیز کمک کنند.

مزایای بورسیه تحصیلی آلمان

از مزایای بورسیه کشور آلمان می توان به ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر و پربار از نظر علمی اشاره کرد. قطعاً اخذ مدرک دانشگاهی از یک دانشگاه معتبر می تواند کمک بسیاری کند تا با یک رزومه ی خوب در یک موقعیت عالی و متناسب با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوید. از طرفی احتمال اینکه بعد از اتمام دوره ی تحصیلی خود بتوانید جهت کسب اقامت در کشور آلمان اقدام نمایید. که با کسب بورسیه تحصیلی آلمان می توانید به رویای خود نزدیک شوید. 

معایب بورسیه تحصیلی آلمان

قطعاً هر تصمیم و هر کاری چه در زمینه تحصیل و چه در زمینه اشتغال، مزایا و معایب خاص خود را دارد که در بالا مزایای بورسیه تحصیلی آلمان را توضیح دادیم و اما از معایب بورسیه آلمان می توان به سختی کار در طول مسیر اخذ بورسیه تحصیلی اشاره کرد و یا شرایطی مانند محدودیت در کار و کسب درآمد در کنار اشتغال به تحصیل در برخی مقاطع نیز از دیگر معایب بورسیه تحصیلی در آلمان می باشد. البته قطعاً مزایای بورسیه تحصیلی آلمان بیشتر از معایب آن است که باعث می شود تا بتوان از معایب آن چشم پوشی کرد.

مدارک مورد نیاز جهت احذ بورسیه تحصیلی آلمان

با توجه به مقطع تحصیلی داشتن ریز نمرات و ترجمه آن توسط دارالترجمه به زبان آلمانی و یا انگلیسی برای مثال جهت اقدام برای بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس، ترجمه ریز نمرات مدرسه به خصوص پیش دانشگاهی الزامی است.

 • ریز نمرات دانشگاه و مدرک تحصیلی دانشگاه
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی در سطح مورد انتظار (آیلتس 6 )
 • داشتن مدرک زبان آلمانی (حداقل سطح B1)
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • انگیزش نامه
 • فرم درخواست پذیرش

با در دست داشتن مدارک فوق می توانید جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان اقدام کنید. 

مدارک مورد نیاز جهت احذ بورسیه تحصیلی آلمان

دسته بندی بورسیه های تحصیلی آلمان

امروزه با توجه به آمار رشد جمعیت در کشورهای مختلف می توان دریافت که برخی از کشورها از جمله کشور های توسعه یافته و پیشرفته مانند آلمان با کاهش رشد جمعیت مواجه هستند و جمعیت آن ها رو به سالمندی می رود در نتیجه یکی از روش های مناسب برای جذب نیروی انسانی جوان و کارآمد و تحصیل کرده دادن بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف می باشد که در ادامه درباره بورسیه تحصیلی آلمان توضیحاتی خواهیم داد. 

دریافت کمک هزینه تحصیل بدون نیاز به فعالیت

عده ای از افراد با شرکت در تور آلمان قصد تحصیل در این کشور را پیدا می کنند. بورسیه ای که در کنار تحصیل نیاز به کار و یا فعالیت دیگری در جهت کسب درآمد نیست. چرا که به طور کامل هزینه های تحصیل دانشجو توسط دانشگاه پوشش داده می شود حتی هزینه های هم، جهت زندگی روزمره دانشجو برای او اختصاص داده می شود البته اخذ این نوع بورسیه نیازمند شرایط تحصیلی بسیار خوبی است و در ضمن تحصیل و برای ادامه ی تحصیل و بورسیه باید هر ترم معدل بالایی را کسب کنند تا بتوانند هم چنان از این شرایط بهرمند شوند.

مورد اول خود شامل چند بخش است از جمله: 1_ جایزه. که این جایزه می تواند به صورت نقدی باشد و به حساب دانشجو به صورت مستقیم واریز شود و یا بصورت کوپن خرید کتاب، بلیط هواپیمای آلمان، دادن هزینه ی لازم جهت شرکت در دوره تخصصی و … است که معمولاً هربار فقط یکبار شامل هر فرد می شود. 2_ وام تحصیلی که مستقیماً به حساب دانشگاه واریز می شود تا در جهت پرداخت شهریه و هزینه های تحصیل خرج شود که البته این وام نیز شرایطی دارد و معمولاً شامل حال دانشجویان خارجی نمی شود مگر در صورت ضامن شدن یک فرد که خود مقیم آن کشور باشد. 3_ بورسیه که به صورت دریافت کمک هزینه تحصیلی بصورت بلاعوض می باشد. 4_ حذف شهریه. که دانشجو از پرداخت شهریه به طور کامل یا بصورت درصدی معاف می شود که در ایران تحت عنوان تخفیفی شهریه از آن یاد می شود و اما نکته قابل توجه این است که دانشجو فقط از پرداخت هزینه ی بخش های خاصی مثل یک واحد درسی، هزینه خوابگاه و یا موارد مشابه دیگر معاف است.

دریافت کمک هزینه تحصیل بدون نیاز به فعالیت

دریافت کمک هزینه تحصیل در قبال انجام فعالیت

در این مورد دانشجو باید در قبال کمک هزینه هایی که دریافت می کند در زمینه خاصی به فعالیت مشغول شود که در ادامه درباره انواع این فعالیت ها توضیحاتی خواهیم داد.

دانشجویان به عنوان دستیار شناخته می شوند که در زمینه های متفاوتی بسته به علایق خود و یا شناخت استاد از دانشجویان مشغول به فعالیت می شوند و در کارهایی از قبیل کمک به اساتید در جهت نوشتن کتاب یا مقاله، کمک به جمع آوری اطلاعات و یا در صورت نیاز کمک به جمع آوری نظر سنجی می کنند. در این بخش اساتید اغلب از دانشجویان دکترا و گاهاً فوق لیسانس کمک می گیرند. استاد مورد نظر هزینه لازم برای انجام پروژه مورد نظر خود را از دانشگاه و یا دولت دریافت می کند و سپس دانشجو هزینه های خود را از استاد راهنما دریافت می کند. 

در تی ای (دستیار تدریس) از دانشجویان فوق لیسانس و دکترا کمک گرفته می شود و مانند ار ای، دانشجویان از پرداخت هزینه بخش هایی مانند خوابگاه، بیمه و سایر خدمات مشابه معاف می شوند. از شرایط دریافت تی ای، قدرت بیان بالا می باشد که شما باید نمره بالایی را در این بخش کسب کنید. از وظایف دستیار تدریس می توان به کمک در تصحیح برگه های امتحانی، فعالیت به عنوان مراقب جلسه، رفع اشکال برای سایر دانشجویان و … می باشد. نکته قابل توجه این است که مورد 1 و 2 برای دانشجویان مقطع دکترا در اولویت است.

بدین صورت است که دانشجو به صورت پاره وقت برای یک شرکت مرتبط با رشته تحصیلی خود کار می کند و چون هنوز مدرکی دریافت نکرده است و در رشته مورد نظر متخصص شناخته نمی شود در نتیجه به آن کارآموز گفته می شود. این دوره های کارآموزی می تواند بسیار کار آمد و مفید باشند چرا که فرد علاوه به کسب درآمد، می تواند تجارب بسیاری نیز در این زمینه کسب کند. 

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا می توان جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان اقدام نمود اما باید دقت کرد که شرایط هر کدام متفاوت از دیگری می باشد که در ادامه شرایط هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بورسیه کارشناسی آلمان

برای اقدام جهت کسب بورسیه کشور آلمان در مقطع لیسانس باید ابتدا مدرک دیپلم خود را گرفته و در جهت تکمیل زبان آلمانی خود اقدام کنید. از آن جایی که دوره ی چهارساله لیسانس در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شود بهتر است تا در ایران شروع به فراگیری زبان آلمانی کنید و حداقل سطح b1 و یا b2 را کسب کنید. در سفارت نیز داشتن مدرک زبان آلمانی با سطحی که در بالا اشاره شد برای دادن ویزای آلمان و کسب بورسیه تحصیلی آلمان الزامی است.

بورسیه کارشناسی آلمان

بورسیه کارشناسی ارشد آلمان

طول مدت این دوره تحصیلی دو سال است که فرد می تواند به دو زبان آلمانی و زبان انگلیسی بگذراند البته برای زبان انگلیسی نیاز به آیلتس سطح 6 می باشد. کشور آلمان دارای معتبرترین دانشگاه ها در سطح اروپا است که همین موضوع باعث شده است تا گرایش دانشجویان به اخذ بورسیه آلمان دو چندان شود. با گذراندن دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان می توانید شانس خود برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا را افزایش دهید. دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در صورت داشتن شرایط لازم می تواند جهت اخذ بورسه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند که از جمله این شرایط داشتن حداقل معدل بالای 15 می باشد. لازم به ذکر است که تفاوتی ندارد تا شما فارغ التحصیل از دانشگاه سراسری یا آزاد باشید و از طریق هر کدام می توانید اقدام کنید. دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند با انجام کار دانشجویی با محدوده زمانی تقریباً 20 ساعت در هفته با توجه به میانگین درآمد بدست آمده در یک ماه، هزینه های زندگی دانشجویی خود را پوشش دهند. نکته قابل توجه این که دانشجویان رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع و معماری که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند باید نامه ای جهت اثبات اینکه حداقل 3 ماه در محل کاری، متناسب با رشته ی خود مشغول به کار بوده اند و یا دوره های کارآموزی را گذرانده اند، در مدارک وقت سفارت آلمان قرار دهند.

بورسیه دکترا آلمان

کشور آلمان در امر تحصیل و کسب علم پیشتاز است. در نتیجه رقابت زیادی در بین دانشجویان شکل می گیرد که بتوانند بورسیه تحصیلی آلمان را کسب کنند. دانشگاه های آلمان نگاه ویژه ای به دانشجویان مقطع دکترا دارند. دوره دکترا 4 ساله می باشد که شرایط ورود به این دوره کمی متفاوت تر از دوره لیسانس و یا فوق لیسانس است که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد. از شرایط مذکور می توان به داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن یک پروپوزال معتبر که مورد تأیید استاد راهنما باشد، داشتن یک رزومه پژوهشی معتبر مانند چاپ یک مقاله بین المللی و کسب نمره آیلتس 6 اشاره کرد. دوره های دکترا در دانشگاه های آلمان اغلب به زبان انگلیسی تدریس می شود در نتیجه اخد نمره آیلتس بسیار حائز اهمیت می باشد. از پوئن های مثبت بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع دکترا این است که شما می توانید علاوه بر تحصیل ماهیانه مبلغی حدوده 2 هزار یورو نیز جهت کمک هزینه تحصیل و زندگی دریافت کنید که همین امر باعث افزایش حس رقابت در بین دانشجویان به منظور کسب بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا شده است. بورسیه تحصیلی کشور آلمان در مقطع دکترا به دو صورت است 1- بورسیه تحصیلی و 2- بصورتی است که دانشجو خود شهریه دانشگاه را پرداخت می کند، صورت می گیرد.

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی دکترا آلمان

1_ در دست داشتن مدرک مقاطع قبلی (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)

2_ کسب مدرک آیلتس (حداقل 6)

3_ پشتیبانی یک استاد راهنما از تز دکترای شما

4_ داشتن رزومه ی پژوهشی مثل چاپ کتاب، چاپ مقاله و …

5_ داشتن سن مناسب

6_ داشتن سابقه کار متناسب با رشته تحصیلی فرد

7_ برگزاری سمینار و یا کنفرانس های علمی

8_ دعوتنامه آلمان

باید توجه داشت که داشتن همه و  یا تعدادی از موارد بالا می تواند تعیین کننده میزان شانس شما در اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا باشد. دانشجویان دکترا می توانند در هفته حدود 30 ساعت کار کنند که میانگین درآمد ماهیانه آن ها می تواند هزینه های کار و تحصیل آن ها را پوشش دهد.

بورسیه دکترا آلمان

تفاوت اخذ بورسیه دکترا در آلمان با سایر کشورها

دو تفاوت عمده اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا در کشور آلمان با سایر کشورها به شرح ذیل می باشد: تفاوت در پذیرش در مقاطع پایین تر با مقطع دکترا، بدین صورت که در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس، تصمیمی گیری نهایی جهت اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان بر عهده بخش یونی اسیست است در صورتی که اخذ پذیرش در مقطع دکترا بر عهده هر دانشکده به صورت مجزا می باشد. از دیگر تفاوت های بارز دانشگاه آلمان با سایر دانشگاه های دنیا این است که دانشگاه آلمان برای بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا، آزمون ورودی برگزار نمی کند.

4 نظرات
 1. fateme می گوید

  سلام خسته نباشید من دانشجوی رشته شیمی از دانشگاه سراسری هستم یکم سر در گم شدم برای تحصیل المان. با دانشتن 2 تا مقاله isi و معدل 17 شانسی برای بورسیه شدن دارم؟

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – اکثر دانشگاههای کشور آلمان رایگان هستش فقط چند موردی به صورت هزینه ای فعالیت دارند . بله امکان دریافت بورسیه وجود دارد

 2. sss می گوید

  سلام من 18 سالمه و سال دیگه دیپلم میگیرم
  قصد دارم از دانشگاه فنی مونیخ(TUM) پذیرش بگیرم
  علاوه بر b1 و ترجمه نمرات به چه مدارکی نیاز دارم؟
  شرکت در آزمون GRE هم لازمه؟

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – چون شما در مقطع دیپلم هستید نیاز به GRE نمی باشد و همچنین مدارک مهم یکی مدرک زبان هست و دیگری مدرک پذیرش و مدارک عمومی که باید ترجمه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.