دعوتنامه نمایشگاهی

دعوتنامه نمایشگاهی یکی از انواع دعوتنامه هاست که برای مسافرت و دریافت وصدور روادیدتسهیل کننده محسوب می شود. از دعوتنامه ی نمایشگاهی هم به عنوان نمونه ای از دعوت نامه ها با عنوان دعوتنامه تجاری یاد کنیم و هم آن را در زمره ی کارهای فرهنگی قرار دهیم.

دعوتنامه چیست

دعوتنامه یه برگه کاغذ ساده است که حاوی مطلبی (متنی) دال بر دعوت شخص یا گروهی افراد می باشدکه از آنها دعوت می شوددر زمانی مشخص در مکانی مشخص حضوریابند. لازمه ی مسافرت به بسیاری از کشورها دریافت روادید و ویزااست و به این منظور لازم است فرد در خواست کننده روادید، دعوتنامه ای از سمت یکی از ساکنین و یا موسسات دولت کشورمزبور، و یاشهروندان کشورمورد نظرداشته باشد.

شرایط گرفتن دعوتنامه

اصولا شما برای سفر به هر کشوری نیاز به ویزا یا روادید دارید. گرفتن ویزا کار چندان راحتی نیست، اما یکی از کارهایی که می تواند دریافت ویزا را برای شما آسان تر نماید ارسال دعوتنامه از طرف دوست، خانواده، همکار، دانشگاه، و شرکت یا کارخانه ،صاحب مشاغل درکشور مقصداست. در واقع دعوتنامه ضمانت کننده ی حضور فرد در کشور مقصد است. مطلب بسیار مهم در دعوتنامه ها صداقت در نوشتن دعوتنامه و ارسال آن است. که علاوه براین که از اهمیت بالای ی برخوردار است در موافقت با تقاضا هم نقش عمده ای دارد. در واقع فردی که دعوتنامه را می نویسد تمامی موارد را تضمین و مسئولیت را برعهده می گیرد. مثلا در دعوتنامه قید می شود که تمامی مخارج شما را متقبل شده است.  در این صورت باید به عنوان ضمانت مقداری پول در حساب خود داشته باشد. یا کپی برابر اصل شده ی فیش حقوقی خود را همراه دعوتنامه ضمیمه کندو ارایه دهد.

دعوتنامه چیست

انواع دعوتنامه

دعوتنامه ها با عناوین گوناگون، به دلایل گوناگونی ارسال می شوند. دعوتنامه ها بر اساس این  که از یک فرد یا شرکتی بخواهیم به کشور مورد نظر بیایند، نمی باشد، فرد دعوت کننده ،مهمان را مطابق با قوانین کشور خود ضمانت کرده است.این امر در روند دریافت ویزا تاثیر گذاراست. برای درخواست دعوتنامه دلایل مختلفی وجود دارد از جمله می توان به در خواست دعوتنامه جهت تحصیل و یا اشنایی با دانشگاههای کشور مقصد باشد، دعوتنامه جهت کسب و کار و تجارت، دعوتنامه برای گرفتن ویزای توریستی وگردشگری، دعوتنامه برای دیدن اقوام، دوستان و خانواده خود و حتی ازدواج باشد. از دیگر مواردی که می توان به ارسال دعوتنامه برای آن اشاره کرد، دعوت نامه سفر پزشکی و معالجه ی بیماراست و همین طور دعوتنامه نمایشگاهی که برای بازدید و تجارت ارسال می گردد،یکی دیگر از انواع دعوتنامه ها محسوب می شود. تمام افرادی که به کشور های مختلف سفر می‌کنند٬ برای دریافت ویزا جزو چهار دسته‌ی روادید یا ویزای توریستی گردشگری٬ ویزای تجاری، ویزای مولتی و ویزای اقوام قرار می‌گیرند. دسته‌بندی انواع مختلف روادید با توجه به نوع فعالیت و دفعات ورود به کشورها صورت می‌گیرد. برای انتخاب بهترین نوع ویزا با توجه به شرایط مهمان خود٬اقدام به ارسال ویا تقاضای دعوتنامه نمایید. اخیرا دعوتنامه ی نمایشگاهی یکی از دعوتنامه هایی است که بسیار مورد تقاضا قرار گرفته است.دعوتنامه تجاری ،دعوتنامه کاری،دعوتنامه خویشاوندی،دعوتنامه نمایشگاهی،دعوتنامه  پزشکی،دعوتنامه ی توریستی.

دعوتنامه ی تجاری

دعوتنامه ی تجاری همان نامه ای است که که از سوی شرکتی در کشور ی دیگر به روش پست الکترونیک و یا پست بین المللی ارسال می شود.مهمترین مطلب در دعوتنامه های تجاری توضیح کامل دلیل دعوت افراد و همچنین تاریخ و مهر و امضای شرکت است. این نامه باید به شکل پی  دی اف باشد برای شرکت میهمان ارسال شود این دعوتنامه از شرکت میزبان به شرکت میزبان به منظور بازدید ،گسترش تجارت ،خرید و فروش تجاری و گسترش روابط اقتصادی ارسال می شود. کشورهای اروپایی هر ساله پذیرای تعداد بی شماری از افراد به منظور تفریح و اقامت ،بازدید نمایشگاهی است .نمایشگاه های بین المللی عظیمی که در طول سال و فصول مختلف در نقاط مختلف جهان برگزارمی شود باعث شده این گونه دعوتنامه متقاضی بیشتری داشته باشند.

دعوتنامه نمایشگاهی

دعوتنامه  نمایشگاهی برگه دعوت از سوی کشور مبدا است که بوسیله ی آن از شما دعوت می شود به کشور فوق به منظور بازدید از نمایشگاه مورد نظر بروید. با توجه به رقابت شدید اقتصادی بین کشور های صنعتی و لزوم گسترش تجارت وبه منظور تبادلات اقتصادی و تجاری همه سال تعداد زیادی نمایشگاه در سطح بین المللی برگزار می شودوافراد برای حضور در نمایشگاهها نیاز به دریافت ویزا دارند اکثر افراد برای حضور در نمایشگاههای صنعتی و بین الممللی نیاز به دعوتنامه هایی دارند که بتوانند در این نمایشگاه ها شرکت نمایند. صنعتگران در اغلب این نمایشگاه ها شرکت می کنند و از سوی آنهابرای شرکت ها و اشخاصی که قصد شرکت در این نمایشگاه ها را دارند دعوتنامه ی نمایشگاهی ارسال می شود. در این نوع دعوتنامه اطلاعات کامل فرد ارسال کننده دعوت(میزبان) و اطلاعات کامل فرد ی که دعوتنامه برای او ارسال شده است(مهمان) مشخص می شود. همچنین هدف از سفر و مکان اسکان و نحوه ی تا مین هزینه های سفر اشخاص در ددعوتنامه نمایشگاهی بایددرج شود.

اخذ ویزا با دعوتنامه ی نمایشگاهی

پس از دریافت دعوتنامه نمایشگاهی افراد دعوت شده به سفارت کشوری که دعوتنامه از سوی آن ارسال شده مراجعه می نمایندو برای اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام می دهند. معمولا مدت زمان ویزای کشور ها با دعوتنامه ی نمایشگاهی با توجه به مدت زمان نمایشگاه معین می شود و پس از اتمام نمایشگاه شخص دعوت شده توسط دعوتنامه ی نمایشگاهی باید به کشور خودش بازگردد.

افراد واجد شرایط دریافت دعوتنامه نمایشگاهی

باید در نظر داشته باشید که دعوتنامه نمایشگاهی برای همه صادر و فرستاده نمی شود .دعوتنامه ی نمایشگاهی برای متقاضیانی فرستاده می شود که در زمینه ی نمایشگاه برگزار شده، تحصیل کرده باشند و صاحب علم بالایی در این زمینه هستند. بعضی از افرادی که این علم را ندارند و یا فقط مشتاق به شرکت در نمایشگاه هستند بر اساس مصلحت اندیشی برگزار کنندگان به منظور شرکت در نمایشگاه باشرایط خاصی می توانند دعوتنامه ی نمایشگاهی را دریافت کنند.اغلب پس از ارسال دعوتنامه ی نمایشگاهی مسیولین نمایشگاه برای مهاجرین و بازدید کنندگان خارجی هتل برای اقامتشان رزرو می کنند. اما اگر شخص به صورت شخصی تقاضای دعوتنامه ی نمایشگاهی داده، باید برای مدت اقامت خود هتلی رزرو کند.

چه مواردی در دعوتنامه نمایشگاهی باید قید شود

در دعوتنامه نمایشگاهی مانند سایر دعوتنامه هاعلاوه بر روشن شدن مخارج موارد و اطلاعات کلی شناسایی فرد و انگیزه سفر به کشور مقصد.اگر هزینه ی زندگی فرد دعوت شده را تقبل می کنید باید در دعوت نامه قید شود. مدت اقامت فرد مشخص شود؛ زمان خروج فرد نیز در دعوتنامه معین گردد و هیچ گونه ابهامی در ان وجود نداشته باشد تا مدت زمان گرفتن ویزا کاهش یابد. دعوتنامه تضمینی برای دریافت ویزا نیست و تنها روند گرفتن ویزا را تسریع می کند.و این مامور اداره ی مهاجرت است که پس از بررسی پرونده اگر قوانین مهاجرت کشور مقصد شامل حال شما شد، اجازه ی دریافت ویزا را می دهد.

انواع دعوتنامه

چگونه دعوتنامه ی نمایشگاهی بگیریم

دعوتنامه نمایشگاهی در زمره ی دعوتنامه های تجاری قرار می گیرد و فرد برای اخذ ویزای تجاری به سفارت کشور مورد نظر مراجعه نماید.وجود دعوتنامه ی تجاری در پرونده ی مدارک ارایه شده الزامی می باشد. این دعوتنامه توسط شرکتهای رسمی و ثبت شده و برگزار کننده ی نمایشگاه برای شما ارسال می شود ولی ویزای تجاری برای اخذ سایر ویزا ها کاربردندارد. برای شرکت در نمایشگاه ها و به این جهت که دعوتنامه نمایشگاهی را دریافت نمایید بایدبرای درخواست صدور دعوتنامه اقدام نمایید این دعوتنامه که از طرف شخص ،شرکت های ثبت شده و برگزار کننده ی نمایشگاه  و یا گروه پزشکی می تواندارسال شود، مدرک معتبری برای شما محسوب می شود. دعوتنامه ها به صورت ایمیل و الکترونیک ارسال می شود .در دعوتنامه اهداف سفر ،مدت زمان سفر و اطلاعات و مدارک شرکت و یا شخص مربوطه به طور دقیق مشخص می شود.  دعوتنامه نمایشگاه باید مطابق با قوانین اعلام شده باشد تا مورد تایید سفارت قرار گیرد.دعوتنامه ارسال شده باید حاوی مهر و امضا باشد و گرنه فاقد اعتبار است.

ارتباط با مسئولین برای درخواست دعوتنامه ی نمایشگاهی

برای شرکت در نمایشگاه باید راه برقرار کردن ارتباط با مسئولین نمایشگاه مربوطه راپیدا کنید و به آنها ایمیل بزنید و در خواست ارسال دعوتنامه نمایشگاه را ارائه دهیدیا از طریق نمایندگان آنها در ایران اقدام به دریافت دعوتنامه ی نمایشگاهی برای شرکت در نمایشگاه نمایید. ممکن است با در خواست شما موافقت شود برای همین حتما مدارک شخصی و یا شرکتی خود را از پیش آماده نمایید تا برای مدیران و مسیولین نمایشگاه مربوطه ارسال کنید. برای در خواست دعوتنامه ی نمایشگاهی بعد از تایید شما وارد مرحله ی پرداخت می شوید که مربوط به دریافت نوبت است در این مرحله مدارک کارمندان و افرادی که می خواهیددرآنجا همراهتان باشد اعلام نمایید.

اقدامات پس از دریافت دعوتنامه نمایشگاهی

پس از این که دعوتنامه نمایشگاهی رادریافت کردیدباید برای در یافت ویزا اقدام نمایید برای این منظور ابتدا فرم در خواست ویزای کشور مقصد را که معمولا به صورت آنلاین است، تکمیل نمایید و سپس فرم تکمیل شده همراه دیگر مدارک لازم را به سفارت کشور مقصدارایه دهید. سپس باید در سایت کنسولگری کشور مورد نظر،وقت سفارت را انتخاب نموده و پس از تعیین وقت سفارت در زمان مقرر شده برای مصاحبه و انگشت نگاری در سفارت کشور مورد نظر حاضر شوید . اکثرا صلاحیت فرد برای دریافت ویزا پس از مصاحبه تایید می شود. باید همه ی مدارک از جمله کد رهگیری دعوتنامه  نمایشگاه و پاسپورت به سفارت کشور مورد نظر ارسال شود. دعوتنامه ی نمایشگاهی باید به پاسپورت الصاق شود.

دعوتنامه ی کاری

پس از توضیحاتی که راجع به دعوتنامه ی نمایشگاهی گفته شد حال به توضیحاتی راجع به دعوتنامه ی کاری می پردازیم. دعوتنامه های کاری توسط کارفرما ها از کشور مقصد ارسال می شود. این دعوتنامه با توجه به سوابق کاری و تحصیلی و تسلط به زبان دوم از سوی کارفرما با توجه به نیاز کاری خود شما را استخدام می کند. دعوتنامه کاری در واقع استخدام شما از سوی کارفرمایی خارجی با توجه به سوابق تحصیلی و مدارک شما طبق قوانن کشور خودش است. این گونه دعوتنامه ها باید تضمین کامل مهاجرت را بدهد شرط دعوت از سوی شرکت و یا کارخانه دادن تضمین کارفرمای مهاجر است. که این روند توسط خود کارفرما در کشور مقصد (کشوری که بدان دعوت می شوید) بعد از بررسی و تایید دعوتنامه ی کاری صادر می شود. در کشورهااین دعوتنامه به صورت الکترونیکی صادر می شود. و فرد با مراجعه به سفارت فقط کد پی گیری نامه را باید به سفارت بدهد تا درخواستش مورد بررسی قرار گیرد.

چرا دریافت دعوتنامه کاری دشوار است

این کار بسیار دشوار است زیرا شرایط استخدام یک فرد خارجی بسیارمشکل است و اکثرا در نیمه راه منصرف می شوند. ضمانتی که کارفرما باید جهت مهاجر بدهد یکی دیگر از مواردی است که این موضوع را سخت تر و پیچیده تر نموده است. کارفرما باید فرد دعوت شده را ازهرلحاظ ضمانت کند تا تحت کنترل باشید.و هر گونه تخلف فرد دعوت شده به زیان کارفرما ست بنابراین دریافت دعوتنامه ی کاری به مراتب سختر از دعوتنامه نمایشگاهی است. در دعوتنامه ی نمایشگاهی فرد مطمین است این مطلب به سود او منجر می شوداما با قوانین سختگیرانه ی کار دعوتنامه کار یکی از سخت ترین انواع دعوتنامه هاست.

دعوتنامه خویشاوندی و توریستی

دعوتنامه توریستی ویا خویشاوندی یکی دیگر از دعوتنامه هاست. افرادی که قصد مسافرت تفریحی و گردشگری به کشورهای مورد نظر را دارند می توانند از این دعوتنامه استفاده کنند. برخلاف دعوتنامه ی نمایشگاهی که صرفا جهت اهداف تجاری و اقتصادی صورت می پذیرد این دعوتنامه برای افرادی که قصد گردش دارندارسال می شود، وباید در بخش هدف از سفر باید قید شود که هدف از سفرتان صرفا گردش و تفریح است. این دعوتنامه باید توسط اشنایان و خویشاوندان نزدیک برای شما ارسال شود. اجازه تردد رابطه ی مستقیمی با نوع ویزا ی صادر شده برای شما دارد.در این دعوتنامه حتما خویشاوندان شما باید اقامت دایم درکشورمقصد داشته باشند تا بتوانند برای شما دعوتنامه ارسال نمایند. اکثر افرادی که با این دعوتنامه وارد می شوند اقدام به اقامت دایم می کنند پس افرادی که این دعوتنامه را ارسال می کنند باید حتما تمکن مالی داشته باشند و هزینه های شما را تقبل نمایند. خویشاوند یعنی پدر ،مادر،فرزند ،همسر،شریک زندگی و… است. با دریافت این دعوتنامه مسافر می تواند ویزای توریستی کشور مورد نظر را در صورتی که شرایط  مالی لازم را داشته باشد و افسر مهاجرت منعی برای حضور او در کشورش تشخیص ندهد، با اعتبار ۳ ماهه و اقامت ۳۰ روزه صادرمی شود. به طور کلی،شرایط و قوانین دریافت ویزای کشورهای مختلف برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت است و با توجه به روابط دیپلماتیک تغییر می‌کند.

چگونه دعوتنامه نمایشگاهی بگیریم

تفاوت دعوتنامه تحصیلی با دعوتنامه نمایشگاهی

این نوع دعوتنامه هم بر خلاف دعوتنامه ی نمایشگاهی ممنوعیت زمانی ندارد و برای کسانی صادر می شود که قصد تحصیل دارند دعوتنامه ی ارسال شده از دانشگاه مورد نظر را باید ضمیمه ی مدارک خود کرده و در این مورد تسلط کامل به زبان دوم الزامی است. برای اخذ ویزای تحصیلی قدم اول مانند دعوتنامه نمایشگاهی مراجعه به سفارت نیست بلکه قدم اول ارسال مدارک به دانشگاه های مقصد بصورت الکترونیکی است . پس از این کار در صورت موافقت دانشگاه با درخواست شما،دعوتنامه ای برای شما ارسال می شود که می توانید ان را جهت ثبت درخواست ویزا به سفارت کشور مزبور ارایه دهید.

هزینه ی دعوتنامه ی نمایشگاهی و هدف از سفر

دعوتنامه های نمایشگاهی از سمت تجاری بودن صرف به سمت فرهنگی بودن نیز در سالهای اخیر پیش می رود و درصورتی که اهداف فرهنگی هم دارید در در خواست دعوتنامه ی نمایشگاهی قید کنید زیرا باعث می شود اسانتر در خواست شما پذیرفته شود.این مشخص می نماید که قصد فرهنگی داشته و قصد اقامت دایم ندارید. هزینه ی دعوتنامه ی نمایشگاهی بسیار مناسب و معقول است و این یکی از مزایای آن نسبت به ایر دعوتنامه هاست، در صورت تبعیت از قوانین اخذ ویزا ،سریعتر به نتیجه خواهید رسید.

مدارک مورد نیاز برای صدور دعوتنامه ی نمایشگاهی

 • شناسنامه شخص دعوت شونده(بازدید کننده ای که درخواست دعوتنامه نمایشگاهی دارد،مهمان)
 • پاسپورت مهمان (دارای مدت اعتبار مناسب)
 • آدرس و شماره تلفن شخص در ایران
 • عکس پرسنلی 3*4
 • نامه ی شرح هدف از سفر
 • فیش حقوقی و یا تصویر ثبت شده سپرده(در صورتی که مخارج و هزینه های اقامتی و مالی را خودتان بر عهده گرفته اید)
 • تعیین مدت زمان اقامت و تاریخ خروج از کشور مقصد
 • اطلاعات کامل از محل اقامت و نحوه ی تسویه و پرداخت هزینه ها
 • مدارک شغلی و نامه ی سوابق کاری و شرح نامه ی ارتباط با نمایشگاه
 • مدارک شناسایی فرد دعوت کننده (شرکت میزبان و یا فرد میزبان)
 • آدرس و شماره تلفن و شغل فرد میزبان
 • مدارک شغلی میزبان
 • پرینت گردش حساب بانکی میزبان
 • کپی تمام مدارک شناسایی

انواع دعوتنامه نمایشگاهی به همین شکل و با همین مدارک مورد تقاضا قرار می گیرد. در دست داشتن دعوتنامه ی نمایشگاهی قطعا به این معنا نیست که حتما ویزای شما موافقت می شود اما روند دریافت ویزا را تسریع میکند دقت داشته باشید در اکثر مواردی که با در خواست ویزای متقاضی موافقت نمی شود علتش کامل نبودن مدارک و ناقص بودن پرونده می باشد. رد صلاحیت فردمتقاضی به دلیل عدم تطابق مدارک ارایه شده با اصل یکی از موارد رد تقاضای ویزا می باشد همچنین پس از انجام مصاحبه ممکن است فرد متقاضی را عدم صلاحیت بدهند .قصد ما از بیان این موارد این بود که بدانید دعوتنامه ی نمایشگاهی فقط تسریع کننده است و نه تضمین کننده ی دریافت ویزا،بنابراین علاوه براینکه تمام مدارک خود را به صورت کامل ارایه دهید، در نوشتن شرح حال صداقت کامل را بخرج دهید.

مراحل اخذ ویزای برای کشورهای مختلف

فرم مشخصات میزبان و مهمان را به صورت مجزا تکمیل و ارسال کنید و پس از پرداخت وجه ویزا ،کد رهگیری خود را دریافت نمایید و بعد از 4 تا ده روز کاری منتظر اعلام نتیجه از سوی سفارت باشید.

مزایای دعوتنامه نمایشگاهی

مزایای دعوتنامه نمایشگاهی هم شامل حال فرد دعوت کننده می شود و هم شامل حال فرد دعوت شده، به این صورت که فرد دعوت شونده به راحتی می تواند ویزای معتبری بگیرد و با بازدید از نمایشگاه برگزار شده با پیشرفت های کشور های دیگر در زمینه و رشته کاری خود اشنایی یابدو با سازه های مدرن آشنا شود . فرد دعوت کننده نیز با ارسال این دعوتنامه و بازدید فرد مهاجر سبب رونق اقتصادی و پیشرفت خود و معرفی کسب و کار خویش و تبادل حرفه و تجارتی بین المللی می شوددر نتیجه دعوتنامه ی نمایشگاهی دارای سودی دو طرفه است.

نکاتی درمورد دعوتنامه نمایشگاهی

نکاتی درمورد دعوتنامه نمایشگاهی

در دعوتنامه ی نمایشگاه به دقت هدف از سفر را مشخص نمایید برای افرادی که قصد دارید در بازدید از نمایشگاه همراهتان باشد حتما مشخصات صحیحی وارد نمایید. در دعوتنامه نمایشگاه فرد یا برگزار کننده ای که برای شما دعوتنامه نمایشگاه ارسال می کند این امتیاز مثبت را به شما می دهد که در روند اخذویزا جلوتر بیفتید. و اعلام می دارد که شما به چه دلیلی قرار است در این نمایشگاه شرکت کنید. بنابراین مدارکی دال بر ار تباط شغلی و یافرهنگی و جانبی شما با موضوعیت نمایشگاه بایستی ارایه شود. دعوتنامه ی نمایشگاهی فرد با جزییات کامل بایستی جزییات و ماهیت سفر را مشخص نماید. در دعوتنامه نمایشگاهی رویداد و فعالیت هایی که در نمایشگاه صورت می گیرد باید مشخص باشد که پس از بررسی رویداد نمایشگاه مشخص می شود که هدف از بازدید چیست. فردی که دعوتنامه نمایشگاهی را تنظیم می کندباید درزمینه ی هزینه ها کاملا شفاف سازی نمایدو مشخص باشد پرداخت هزینه ها به چه شکل صورت می پذیرد. ودرواقع مدعی تقبل هزینه های سفر شما می شود. این نکته تاثیر بسزایی در اخذ ویزا داردو از نکاتی است که در دعوتنامه ی نمایشگاهی بایدکاملا روشن باشد.
مدت زمان اقامت از مواردی است که بسیار مهم است. باید مشخص شودودرصورتی که زمان مشخص شده از حد مجاز غیر طبیعی به نظر برسد قطعا نمی توانیدویزا بگیرید. همچنین در دعوتنامه نمایشگاهی مشخص شود که قرار است در کجا اقامت نمایید و هزینه ی اقامت در این مدت را دارید وتمکن مالی حضور درکشور مقصددر توان شما هست یاخیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.