دعوتنامه کاری

اخذ دعوتنامه کاری از جمله دعوتنامه های دشوار است که هر کارفرمایی اقدام به صدور آن نمی کند. داشتن شرایطی، اخذ دعوتنامه ی کاری را آسان تر می کند. دعوتنامه های دیگر نیز از سمت فرد دعوت کننده فرستاده می شوند که در این بین دعوتنامه خویشاوندی از سهولت بیشتری برای صدور برخوردار است. در این مقاله توضیح مفصلی در خصوص انواع دعوتنامه ها به همراه مثال هایی از شرایط اخذ دعوت نامه کاری کشورهای مختلف آورده شده است.

دعوتنامه

دعوتنامه ضامن گرفتن ویزا از سوی کشور مورد نظر نیست، اما با داشتن دعوتنامه روند گرفتن ویزای کشور مورد نظر بسیار تسهیل می شود، اما صرفاً با داشتن دعوتنامه نمی توان از گرفتن ویزا مطمئن بود. البته نوع دعوتنامه نیز بسیار مهم بوده و در روند گرفتن ویزا تأثیر گذار است. معمولاً دعوتنامه های توریستی و خویشاوندی روند آسان تری را برای اخذ ویزای مورد نظر فراهم می کنند. دعوتنامه تحصیلی نیز با داشتن پذیرش از دانشگاه یا محل تحصیل مورد نظر، روند اخذ ویزای تحصیلی را آسان تر می کند.

اهمیت ارائه دعوتنامه

در پروسه اخذ ویزا، ارائه دعوتنامه اهمیت پیدا می کند. برای این منظور شخص دعوت شده می بایست دعوتنامه خود را به همراه سایر مدارک به سفارت تحویل دهد تا روند صدور ویزای او راحت تر انجام شود. در بعضی از مواقع داشتن دعوتنامه از مهمترین موارد است مانند دعوتنامه کاری، دعوتنامه نمایشگاهی و دعوتنامه تجاری ولی ارائه دعوتنامه توریستی چندان بر روند اخذ ویزای توریستی تأثیر گذار نیست. مثلاً در دعوتنامه کاری، تقبل تمام هزینه های شخص دعوت شده مشخص شده است که این موارد بر صدور ویزای کاری بسیار تأثیر گذار است.

اهمیت ارائه دعوتنامه

انواع دعوتنامه

دعوتنامه ارسالی از سوی کشورهای خارجی برای فرد متقاضی دارای انواع مختلفی است. از جمله می توان به دعوتنامه توریستی، دعوتنامه خویشاوندی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه تحصیلی و دعوتنامه ی کاری اشاره کرد. در این بین معمولاً گرفتن دعوتنامه کاری از سایر دعوتنامه ها دشوارتر است. صدور هریک از دعوتنامه ها دارای شرایط و ویژگی هایی است که در این مقاله در مورد دعوتنامه ی کاری به تفصیل و سایر دعوتنامه ها به اختصار بیان شده است.

دعوتنامه توریستی

دعوتنامه توریستی معمولاً توسط افراد آشنا مانند دوستان و خانواده برای فرد مورد نظر ارسال می شود. با داشتن دعوتنامه توریستی گرفتن ویزای کشور مقصد، تسهیل شده و متقاضی می تواند از کشور مقصد دیدن کرده و از سفر خود لذت ببرد. در دعوتنامه توریستی تمام هزینه های اقامت فرد مورد نظر به پشتیبانی فرد ارسال کننده دعوت نامه می باشد. به همین جهت داشتن وچر هتل برای درخواست ویزای توریستی، نیاز نبوده و بسیاری از فرآیندهای مورد نیاز دریافت ویزای توریستی لزومی ندارد. در دعوتنامه توریستی می بایست مدت زمان اقامت در کشور مقصد رعایت شود و اگر نیاز به زمان بیشتری بود، حتماً می بایست ویزای توریستی تمدید شود. برای تمدید ویزای توریستی می بایست دلیل تمدید به همراه مدارک پشتیبانی مورد نیاز ذکر شود. معمولاً مدت زمان اعتبار ویزای توریستی 2 الی 3 ماه می باشد.

دعوتنامه خویشاوندی

دعوتنامه خویشاوندی از انواع دعوتنامه هایی است که از طریق خانواده برای فرد ارسال می شود. در دعوتنامه خویشاوندی حتماً یکی از اعضای خانواده در کشور مقصد ساکن است و با دادن دعوتنامه به خویشاوندان خود، می تواند آن ها را دعوت کند. دعوتنامه خویشاوندی نیز شرایط مشابهی با دعوتنامه توریستی دارد. معمولاً دعوتنامه های توریستی و خویشاوندی به منظور گردشگری و تفریح در کشور مقصد صادر می شوند، اما ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.

دعوتنامه تجاری

دعوتنامه تجاری یک نوع دعوتنامه کاری بوده که مابین شرکا یا منافعین مالی است. در دعوتنامه تجاری منفعت دو طرفه وجود دارد و نوعی دعوتنامه ی کاری محسوب می شود با این تفاوت که در دعوتنامه تجاری، شرکت یا فرد دعوت کننده به منظور کار اقتصادی، بازدید یا خرید و فروش دستگاهی، فرد مورد نظر را دعوت می کند. در دعوتنامه های تجاری کارهای اقتصادی صورت گرفته و برای کشور مقصد دارای منفعت مالی و رونق اقتصادی است. در دعوتنامه تجاری که از طریق ایمیل برای شخص مورد نظر ارسال می شود، می بایست دلیل دعوت شخص با توضیح کامل به همراه مهر، تاریخ و امضای رسمی شرکت وجود داشته باشد.

دعوتنامه پزشکی

دعوتنامه پزشکی به منظور مداوای پزشکی برای فرد مورد نظر صادر می شود. دعوتنامه پزشکی در بین دعوتنامه ها زیاد همه گیر نیست و در موارد خاص صادر می شود. در این بین، کشورهایی که دارای خدمات پزشکی بسیار مطلوب در زمینه ای خاص هستند، بیشتر مورد درخواست صدور این نوع دعوت نامه قرار می گیرند. برای هماهنگی و گرفتن دعوتنامه پزشکی، تمام مدارک پزشکی بیمار برای پزشک یا بیمارستان کشور مقصد ارسال می شود تا برای شروع یا ادامه درمان، دعوتنامه پزشکی صادر شود. در این بین معمولاً کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا و کشورهایی مانند کانادا و آمریکا در لیست بیشترین تقاضای خدمات درمانی قرار دارند.

دعوتنامه تحصیلی

دعوتنامه تحصیلی از موارد دعوتنامه هایی است که دانشجویان و محصلان تقریباً با آن آشنایی دارند. در این نوع دعوتنامه، دانشجو یا فرد محصل تقاضای ادامه تحصیل در کشور دیگری را دارد. در صورت پذیرش مدارک تحصیلی از سوی دانشگاه یا موسسه مورد نظر، برای او دعوتنامه تحصیلی صادر می شود که می تواند برای ادامه تحصیل به آنجا مراجعه کند. دعوتنامه تحصیلی از سوی بعضی از کشورها به راحتی و از سوی بعضی دیگر به سختی صادر می شود که این موضوع بستگی به تحصیلات دانشجو و رشته درخواستی مورد نظر دارد. از دعوتنامه تحصیلی به عنوان بورس تحصیلی نیز یاد می کنند، زیرا دانشگاه مورد نظر با پذیرش شخص به لحاظ درسی، دعوتنامه تحصیلی برای او صادر می کند و به اصطلاح شخص بورس می شود. البته بورسیه شدن ممکن است به صورت کامل باشد یا قسمتی از هزینه ها توسط دانشگاه محل تحصیل تأمین شود. البته شرایط تحصیلی در بعضی کشورها به گونه ای است که دانشجو به همراه تحصیل می تواند چند ساعتی را در طول هفته کار کند و مقداری از هزینه های خود را در کشور مقصد جبران نماید.

دعوتنامه نمایشگاهی

دعوتنامه نمایشگاهی

دعوتنامه نمایشگاهی از انواع دعوتنامه هایی است که در هنگام برپایی نمایشگاه های بین المللی در کشورهای مختلف صادر می شود. در این گونه نمایشگاه ها، معمولاً برگزار کنندگان نمایشگاه ها برای حضور شرکت های خارجی برای آن ها دعوت نامه های نمایشگاهی ارسال می کنند. هر ساله نمایشگاه های بین المللی زیادی در خصوص جواهرات و عینک، لوازم ورزشی، مد، لوازم آرایشی و بهداشتی و گلف در کشورهای اروپایی و سایر کشورها برگزار می شود.

شرایط گرفتن دعوت نامه نمایشگاهی

 از الزامات سفر به کشورهای اروپایی داشتن ویزای شینگن است. در صورتی که شرکت کنندگان در نمایشگاه دارای دعوت نامه از سوی برگزار کنندگان نمایشگاه باشند، روال اخذ ویزای شینگن با سهولت بیشتری انجام می شود و این عزیزان می توانند پس از دریافت ویزا از نمایشگاه بازدید کنند. دعوت نامه های ارسالی حتماً حاوی اطلاعاتی نظیر هدف از سفر و اطلاعات و مدارک شرکت ارائه شود تا پس از طی روال قانونی از طریق سفارت، مجوز ورود به نمایشگاه برای اشخاص و شرکت های دارای دعوت نامه صادر شود. طبق روال عادی که در نمایشگاه ها وجود دارد، برگزار کنندگان نمایشگاه تسهیلاتی را برای شرکت کنندگان خارجی در نظر می گیرند که همان ارائه دعوت نامه به آن ها می باشد. دعوت نامه های نمایشگاهی، تجاری بوده و مطابق با قوانین کشور برگزار کننده نمایشگاه است، هم چنین در دعوت نامه نمایشگاهی می بایست اطلاعات تاریخ دقیق برگزاری نمایشگاه و هدف از حضور در نمایشگاه به طور دقیق ذکر شود.

دعوتنامه کاری

دعوتنامه کاری از انواع دعوتنامه هایی است که از سوی کارفرمای خارجی برای فرد متقاضی فرستاده می شود و گرفتن دعوتنامه ی کاری از دشوارترین دعوتنامه هاست؛ زیرا کسب و کار در هر کشوری، قلب تپنده آن محسوب می شود و معمولاً کشورها با قرار دادن شرایط بسیار دشوار مقابل پای کارفرما، او را از پذیرش افراد غیر بومی منصرف می کنند. ترجیح هر کشور، ایجاد شغل برای ساکنین همان کشور است و تنها در صورتی که تخصص مورد نظر در کشور مقصد وجود نداشته باشد، راضی به فرستادن دعوتنامه ی کاری برای افراد مورد نظر می شود. کاملاً منطقی است که گرفتن دعوتنامه ی کاری در شغل ها و حوزه های خاص کاری آسان تر باشد.

شرایط گرفتن دعوتنامه کاری

جهت گرفتن دعوتنامه کاری می بایست ابتدا نیازمندی های کشور مقصد چک شود و برای آگهی مورد نظر درخواستی به کارفرما یا صاحب شرکت فرستاده شود. کارفرما برای جذب فرد متقاضی به کمک دعوتنامه ی کاری می بایست ابتدا در کشور خود آگهی دهد، اگر از افراد بومی، شخصی متناسب با نیاز کارفرما وجود نداشت، آنگاه کارفرما می تواند نسبت به جذب فرد خارجی به کمک دعوتنامه ی کاری اقدام کند. دشواری پذیرش دعوتنامه ی کاری از سوی کارفرما به همین جا ختم نمی شود، کارفرما می بایست ضمانت کامل فرد متقاضی را در کشور خود عهده دار شود. این ضمانت به صورت همه جانبه بوده و اگر شخص پذیرفته شده مرتکب خطایی در کشور مقصد شود، زیان آن متوجه فرد دعوت کننده خواهد بود. در صورت پذیرفتن تمام شروط برای فرستادن دعوت نامه کاری از سوی کارفرما، این دعوت نامه به صورت الکترونیکی صادر شده و فرد دعوت شده می تواند با داشتن کد رهگیری، دعوت نامه کاری خود را از طریق سفارت برای گرفتن ویزا پیگیری کند.

امتیازات تسهیل کننده جهت اخذ دعوتنامه کاری

از جمله عواملی که کارفرما را برای فرستادن دعوت نامه کاری راغب تر می کند، صلاحیت های شخص مورد نظر است. داشتن مدارک تحصیلی و سوابق کاری مرتبط، هم چنین آشنایی به زبان انگلیسی یا زبان رسمی آن کشور می تواند روند گرفتن دعوتنامه ی کاری را بسیار تسهیل کند. البته هر کشوری قوانین خاص خود را برای صدور دعوتنامه کاری دارد که در ذیل به چند مورد از آن ها اشاره می شود.

دعوتنامه

دعوتنامه کاری کشور اسلوونی

برای صدور ویزای کاری اسلوونی می بایست دعوت نامه کاری از سوی کارفرمای اسلوونیایی صادر شود و در مدارک وجود داشته باشد. در این صوت بررسی صلاحیت فرد متقاضی از سوی شخص یا ارگان فرستنده دعوت نامه کاری بررسی می شود. شخص کارفرما می بایست با رعایت قوانین کشور اسلوونی نسبت به ارسال دعوت نامه کاری اقدام کند. برای این منظور کارفرما می بایست ابتدا آگهی داده و در صورت پیدا نشدن فرد موردنظر در خود کشور اسلوونی اقدام به گرفتن کارمند از کشوری که عضو محدوده شینگن نیست، نماید. این پروسه کاری حدود شش ماه طول می کشد. راه دومی هم برای گرفتن ویزای کاری اسلوونی وجود دارد، اینکه شخص متقاضی با جستجو در آگهی های کشور اسلوونی مدارکی دال بر توانایی خود برای احراز شغل مورد نظر ارائه دهد و از این طریق نسبت به گرفتن ویزای کاری اسلوونی از طریق دعوتنامه کاری اقدام نماید. در صورتی که قابلیت شخص مورد نظر برای گرفتن کار تأیید شود ویزای اسلوونی برای جستجوی کار در این کشور به مدت 6 ماه صادر می شود. با صدور ویزای موقت کاری اسلوونی، اگر فرد متقاضی موفق به پیدا کردن کار تمام وقت در کشور اسلوونی شده و به مدت 4 سال مالیات خود را به طور منظم پرداخت نماید، می تواند برای گرفتن اقامت دائم در کشور اسلوونی اقدام نماید.

دعوتنامه کاری کشور سنگاپور

سنگاپور از کشورهایی است که دارای اقتصاد بسیار خوبی است. این کشور با اینکه از منابع معدنی غنی نیست اما سومین مرکز پالایش نفت جهان محسوب می شود. خطوط کشتیرانی و صنعت توریسم کشور سنگاپور بسیار قوی بوده و کشوری است که از نظر موقعیت های کاری بسیار مناسب می باشد. اخذ ویزای کاری این کشور به کمک دعوتنامه کاری به دو صورت امکان پذیر است. در مورد اول که به رده P1 نامیده می شود، اجازه کار مخصوص کسانی صادر می شود که دارای مهارت فنی پایینی هستند اما در رده P2 اجازه کار برای افراد حرفه ای و با سابقه کاری بالا به همراه مدرک دانشگاهی معتبر صادر می شود. کاملاً مشخص است که صدور دعوتنامه ی کاری برای افراد حرفه ای بسیار راحت تر از افراد مبتدی است. هر کشوری برای رونق اقتصادی خود به دنبال افراد مجرب است و کشور سنگاپور نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته موقعیت های کاری این کشور آنقدر خوب است که حتی افراد با مهارت فنی پایین تر هم از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار می شوند، درصورتی که موفق به اخذ ویزای کاری کشور سنگاپور شوند.

دعوتنامه کاری کشور سوئیس

دعوتنامه کاری سوئیس برای افرادی که دارای مهارت های خاص، تجربه و سابقه کاری و آشنایی با زبان دوم دارند، راحت تر از سوی کارفرما صادر می شود. در کشور سوئیس، تعهداتی که کارفرما می بایست برای فرد دعوت شده ضمانت نماید، همه جانبه است، به همین دلیل صدور دعوتنامه کاری در سوئیس به سختی انجام می شود. در صورت پذیرفته شدن شخص متقاضی، دعوت نامه کاری به صورت الکترونیکی صادر شده و شخص دعوت شده می تواند با داشتن کد رهگیری دعوتنامه کاری، برای گرفتن ویزای کاری از طریق سفارت اقدام کند. در دعوتنامه ی کاری باید ارتباط کاری بین کارفرما و شخص دعوت شده به طور دقیق شرح داده شود و ارائه مدارک لازم در این خصوص الزامی است. در دعوتنامه ی کاری می بایست، مشخصات کامل شخص دعوت کننده اعم از نام و نام خانوادگی، آدرس، تاریخ و تابعیت فرد ذکر شود. دعوتنامه ی کاری ارسالی از سوی کارفرما می بایست با مهر و امضای معتبر شرکت همراه باشد. در دعوتنامه ی کاری می بایست تقبل تمام هزینه های شخص دعوت شده و نحوه اقامت او از سمت کارفرما مشخص شده باشد و مدارک لازم نیز در این خصوص ارائه شود.

دعوتنامه کاری کشور ایتالیا

کشور ایتالیا نیز از جمله کشورهایی که صدور دعوتنامه کاری در آن به سختی انجام می شود. با ارسال دعوتنامه کاری، کارفرما موظف است تا شرایط اقامت و مهاجرت فرد دعوت شده را ضمانت نماید. کارفرما باید تمام مراحل قانونی را برای این ضمانت نامه طی کرده و سپس نسبت به ارسال دعوتنامه ی کاری اقدام نماید. دعوتنامه ی کاری به صورت پی دی اف و با روش الکترونیکی برای شخص دعوت شده ارسال می شود. به منظور ارسال دعوتنامه کاری از سوی کارفرما، او موظف است کد اقتصادی شرکت به همراه آدرس شرکت را در دعوتنامه ی کاری قید کند. کشور ایتالیا دارای پتانسیل های بسیار خوبی در زمینه کاری است و پذیرش شرایط دریافت دعوتنامه ی کاری از سوی این کشور ارزش جنگیدن را دارد.

دعوتنامه کاری کشور آلمان

کشور آلمان نیز از جمله کشورهای بسیار سخت گیر در صدور دعوتنامه کاری است. کشور آلمان با داشتن تکنولوژی و اقتصاد بسیار مقاوم همواره خواستگاه کاری بسیاری از افراد است، اما دریافت دعوتنامه ی کاری از سوی این کشور نیز مشقاتی را به همراه دارد که در این میان بسیاری از افراد منصرف می شوند. برای گرفتن دعوتنامه ی کاری از سوی کارفرمای آلمانی، می بایستی او را راضی به این کار کرد که تخصص شخص متقاضی در آلمان نیاز است تا کارفرما با داشتن مشکلات ضمانتی برای فرد دعوت شونده، اقدام به این کار کند. با توجه به بیشینه فرهنگی در آلمان اخذ دعوتنامه کاری این کشور بسیار دشوار می باشد. برای اینکه نظر کارفرما جلب شود، بهتر شخص متقاضی تمام مدارک خود اعم از سوابق تحصیلی و کاری خود را از طریق دفاتر رسمی ترجمه نماید و برای کارفرما ارسال کند. تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی نیز می تواند بر روند صدور دعوتنامه کاری از سوی کارفرما بسیار تأثیرگذار باشد. درصورتی که کارفرما نیاز به جذب شخص خارجی داشته باشد با فرستادن دعوتنامه ی کاری علاقه مندی خود را ابراز می کند.

دعوتنامه کاری کشور کانادا

دعوتنامه کاری کشور کانادا

دعوتنامه کاری که از کشور کانادا صادر می شود، دارای شرایطی است. این دعوت نامه کاری می بایست از یک شرکت کانادایی یا شخصی که مقیم کشور کانادا است، فرستاده شود. درخواست فرد متقاضی برای کار می بایست به دقت پر شود. از جمله مواردی که اجازه فرستادن دعوتنامه کاری از سوی کارفرما به شخص مورد نظر را می دهد، تأییدیه اداره توسعه مهارت کانادا است. با داشتن این تأییدیه، کارفرما به راحتی می تواند برای شخص مورد نظر، دعوت نامه کاری ارسال کند. برای گرفتن دعوتنامه ی کاری کانادا، تخصص بالا در زمینه شغلی مورد نظر، داشتن رشته تحصیلی مرتبط و داشتن سابقه کار به همراه بیمه امتیاز محسوب می شود. برای مطلع شدن از محیط کاری کانادا می توان از طریق بنگاه های کاریابی کانادا به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کرد، اما اگر دوستان یا بستگانی را دارید که در کشور کانادا مشغول به کار بوده و دارای شغل مناسبی هستند، پروسه اخذ دعوتنامه ی کاری راحت تر طی می شود. آن ها می توانند با دادن آگهی استخدام در کشور کانادا برای یک ماه و از سه منطقه مختلف کانادا، شرایط کاری را طوری بیان کنند که کاملاً با شخص خارجی مورد نظر سنخیت داشته باشد و به راحتی بتوانند با فرستادن دعوتنامه کاری، اقدام به جذب شخص مورد نظر نمایند. داشتن مدرک زبان دوم مانند آیلتس، تافل یا زبان فرانسوی بسیار کمک می کند تا کارفرما برای فرستادن دعوتنامه کاری ترغیب شود، اما بدون داشتن این مدارک نیز می توان نسبت به گرفتن دعوتنامه ی کاری امیدوار بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.