ویزای هند

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

قیمت ویزای هند

در این متن به بررسی ویزای هند خواهیم پرداخت. برای دریافت این ویزا باید مدارکی جمع آوری شود و پس از جمع آوری مدارک مراحلی طی شود. تا فرد موفق به دریافت ویزا گردد. برای آشنایی با این مراحل و همین طور انواع ویزای هند لطفا تا انتهای متن با ما همراه باشید.

کشور هند

هند کشوری بسیار زیبا و جذاب می باشد، که در مجاورت اقیانوس هند و رشته کوه های هیمالیا واقع شده است. جذابیت های این کشور شامل موارد متعددی از قبیل طبیعت رنگارنگ، غذا های متنوع با طعم ادویه های گوناگون، معبد های بزرگ و جذاب، خیابان ها و بازار های پر رفت و آمد، عمارت های تاریخی، خانه ها و کاخ های بزرگ و مجلل می باشند. زبان رسمی اغلب مردم این کشور هندی و پول رایج آن روپیه می باشد. هند کشور وسیع و پهناوری می باشد که در قسمت های مختلف دارای آب و هوای گوناگون است. بنابراین بسته به این که هر فرد قصد سفر به کدام شهر از هند را دارد، آب و هوا می تواند در هر فصل متفاوت باشد. برای سفر به این کشور زیبا افراد نیاز به دریافت ویزای هند می باشند. برای آشنایی بیشتر با مراحل دریافت ویزای هند تا انتهای متن با ما همراه باشید.

ویزای هند

تمام افراد خارجی که قصد سفر به کشور هند را داشته باشند باید اقدام به جمع آوری مدارک و هم چنین  دریافت ویزای هند نمایند. در ادامه متن مدارک لازم برای دریافت ویزا بررسی خواهد شد. اما در رابطه با اهمیت دریافت ویزا باید گفت که ورود به کشور هند برای اتباع خارجی بدون اخذ ویزای هند ممنوع می باشد. بجز افراد کشور های نپال، بوتان و مالدیو که استثنا هستند و برای سفر به این کشور نیاز به دریافت ویزای هند ندارد. برای دریافت این ویزا اولین کار پر کردن فرم درخواست ویزا می باشد. که این فرم انواعی دارد که در ادامه متن بررسی خواهد شد.

ویزای هند

مدارک لازم برای اخذ ویزای هند

 • کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه
 • پاسپورت و کپی از صفحات 1 تا 5 آن ، هم چنین از تمامی صفحاتی که امضا دارند. ( اعتبار پاسپورت باید حداقل 6 ماه بیشتر از مدت ویزای درخواست شده باشد.)
 • 2 قطعه عکس 3 در4 رنگی زمینه روشن
 • آدرس کامل محل زندگی، محل کار فرد متقاضی ویزای هند
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو هتل در هند برای مدت زمان اقامت در این کشور
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • بیمه مسافرتی
 •  اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
 • گواهی اشتغال به کار، ارائه گواهی اشتغال به تحصیل
 • اصل همه مدارک مورد نیاز که در موارد بالا گفته شد نیاز می باشد که پس از تایید صلاحیت و بررسی های لازم اصل مدارک بازگردانده می شوند.
 • در صورتی که فرد متقاضی ویزای هند دارای دعوت نامه از این کشور باشد، نیازی به رزرو هتل ندارد. زیرا مسئولیت این کار بر عهده دعوت کننده می باشد.
 • پاسپورت باید حداقل یک صفحه ‌ی سفید برای چاپ ویزای هند داشته باشد.
 • کپی شناسنامه، کارت ملی، رزرو هتل و پرواز حتماً باید روی برگه‌ های جداگانه و در کاغذ   A4باشند.
 • برای اخذ ویزای تجارتی هند علاوه بر مدارک بالا به موارد زیر نیز نیاز می‌باشد.
 • ارائه ی دعوت نامه‌ ی معتبر یک شرکت یا مرکز تجاری در هند، کد اقتصادی شرکت یا مکان تجاری موجود در هند.

مراحل اخذ ویزای هند

برای درخواست ویزای هند ابتدا فرد باید فرم درخواست ویزا را با توجه به نوع ویزا از لحاظ یک بار ورود و چند بار ورود تکمیل نماید. سپس افراد متقاضی ویزای هند باید با مراجعه حضوری به سفارت هند یا مراجعه آنلاین به سایت سفارت این کشور و مشاهده تقویم وقت سفارت آن، به تعیین وقت سفارت بپردازند. سپس در روز تعیین شده در سفارت حاضر شده و فرم تکمیل شده را به همراه سایر مدارک به سفارت هند تحویل دهد. در این روز تعیین شده حضور فرد برای مصاحبه و انگشت نگاری الزامی می باشد.

سپس بعد از انجام مصاحبه و انگشت نگاری در صورتی که صلاحیت فرد توسط پلیس مهاجرت تایید شد، با صدور روادید برای فرد موافقت می شود و پاسپورت فرد متقاضی برای الصاق ویزای هند به آن پیکاپ می شود. بهتر است افراد در هنگام مصاحبه در نظر داشته باشند که در پاسخ به سوالات پلیس مهاجرت نهایت دقت و صداقت را داشته باشند. هم چنین توجه داشته باشند که مدارک ارائه شده کامل باشد. زیراهر گونه نقص در مدارک یا هر گونه دروغ و ابهام در پاسخگویی به سوالات، شانس تایید صلاحیت و صدور روادید را کاهش می دهد.

انواع ویزای هند

ویزای هند به چند نوع تقسیم می شوند که عبارتند از ویزای گردشگری، تجاری، دانشجویی، کنفرانس،تحصیلی،خویشاوندی، ازدواج، درمانی، تحقیقاتی، کارورزی و ویزای فیلم. هر کدام از انواع این ویزا ها شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارند. همین طور مدت اعتبار آن ها با یکدیگر متفاوت بوده و فقط برخی از آن ها قابلیت تمدید دارند. هزینه لازم برای اخذ هر کدام از ویزا های گفته شده نیز با یکدیگر تفاوت دارد. که در قسمت های بعدی به بررسی این هزینه ها می پردازیم.

ویزای خویشاوندی هند

اگر کسی در کشور هند چند سال زندگی کرده باشد یا اصالتا هندی باشد، می تواند برای نزدیکان و خویشاوندان خود دعوت نامه ارسال نماید. تا بتوانند آسان تر و سریع تر مراحل دریافت ویزای هند را انجام دهند. برای انجام این کار فرد ساکن در کشور هند باید به پلیس مهاجرت این کشور سفر کرده، سپس با ارائه مدارک لازم و بیان هدف خود از ارسال این دعوت نامه مراحل لازم برای ارسال دعوت نامه را انجام دهد.

سپس فرد دعوت شده بعد از دریافت دعوت نامه، به همراه سایر مدارک به سفارت این کشور در تهران مراجعه کرده و مراحل لازم برای دریافت ویزای هند را انجام دهد. افرادی که به این روش به کشور هند سفر کنند مجاز به اقامت دائم در این کشور نمی باشند و بعد از اتمام تاریخ ویزای هند باید به کشور خود بازگردند.

انواع ویزای هند

ویزای توریستی هند

ویزای توریستی هند برای افرادی که قصد تفریح و بازید دارند، صادر می شود. افرادی که موفق به دریافت ویزای هند می شوند، فقط اجازه دارند که در این کشور به مدت 15 روز به گردش و بازدید بپردازند. اما این افراد نمی توانند با ویزای توریستی در این کشور اقامت کنند و یا این که به کاری مشغول شوند. هم چنین باید در تاریخ تعیین شده در ویزای هند خاک این کشور را ترک نمایند. در غیر این صورت جریمه خواهند شد. این ویزا یک ماهه صادر می شود و پس از یک ماه قابل تمدید نمی باشد. از زمان صادر شدن ویزا فرد به مدت سه ماه وقت دارد که به این کشور سفر نماید. در غیر این صورت بعد از گذشت سه ماه، تاریخ ویزای فرد به اتمام خواهد رسید.

ویزای تحصیلی هند

بسیاری افراد به دنبال دریافت روادید تحصیلی می باشند. در واقع این افراد باید بدانند که فقط افرادی می توانند برای تحصیل به کشور هند سفر کنند، که از لحاظ علمی از سطح خوبی برخوردار باشند و برای ادامه تحصیل در کشور هند بورسیه شوند. که با ارائه مدارک لازم و دعوت نامه از دانشگاه های کشور هند می توانند اقدام به دریافت روادید نمایند.

ویزای کاری هند

بعضی از افراد به دلیل مهارت کاری یا تخصص در زمینه خاصی از طرف یک ارگان خاص درکشور هند دعوت به کار می شوند. این افراد برای سفر به این کشور نیازمند اخذ ویزای کاری هند می باشند. افرادی که برای کار در کشور هند دعوت نامه دریافت می کنند، بسیار راحت تر از سایر افراد مراحل دریافت ویزا را انجام می دهند و موفق به اخذ روادید می شوند. البته دریافت دعوت نامه از کشور هند به معنای تضمین صد درصدی برای تایید صلاحیت و موافقت با صدور ویزای هند نیست. بلکه افرادی وجود دارند که دعوت نامه کاری دریافت نموده اند، اما موفق به دریافت روادید این کشور نمی شوند. باید توجه داشت که کارفرمایی که دعوت نامه ارسال نموده است، باید مسئولیت فرد دعوت شده را بر عهده بگیرد و کار های مربوط به ارسال دعوت نامه و اخذ ویزا را انجام دهد.

ویزای ازدواج هند

افراد زیادی به دنبال ازدواج با یک فرد هندی می باشند تا بتوانند از این طریق موفق به دریافت روادید این کشور شوند. در واقع می توان گفت با وجود این که یکی از انواع ویزای هند، ویزای ازدواج می باشد، اما همه افرادی که با زن یا مرد هندی ازدواج نمایند موفق به دریافت این نوع ویزا نمی شوند.

ویزای پزشکی هند

گاهی بسیاری از افراد نیازمند مداوا و درمان در خارج از کشور می باشند. در واقع طبق نظر پزشکان متخصص فرد برای درمان بیماری باید به هند سفر نماید. در این صورت فرد بیمار باید اقدام به دریافت ویزای پزشکی هند نماید. برای دریافت این ویزا فرد مدارک و مستندات لازم را به سفارت تحویل می دهد و در صورت موافقت با درخواست روادید برای فرد متقاضی و سفر وی به این کشور، پس از اتمام درمان باید خاک کشور هند را ترک نماید.

قیمت ویزای هند

قیمت روادید این کشور با توجه به نوع ویزا متفاوت می باشد. مثلا هر کدام از انواع ویزای گردشگری، تجاری، دانشجویی، کنفرانس، درمانی و … هزینه های متفاوتی دارند. در واقع چندین مورد بر قیمت این ویزا ها تاثیر گذارند. همانند قیمت ارز در زمان درخواست ویزا، نوع ویزا از لحاظ دفعات ورود و … . در نظر داشته باشید که هزینه های پرداخت شده برای صدور ویزا در هیچ صورتی بازگردانده نمی شوند.

قیمت ویزای هند

مدت زمان لازم برای اخذ ویزای هند

افراد متقاضی روادید باید دقت نمایند که برای دریافت ویزای این کشور پس از جمع آوری مدارک لازم و پرداخت هزینه های درخواست شده، باید مدت زمانی صبر نمایند تا ویزای هند برایشان صادر شود. این مدت زمان لازم برای صدور ویزای گردشگری و تجاری هند ۴ روز کاری و برای دیگر ویزاها نیز ۱۰تا 14 روز کاری طول میکشد. در نظر داشته باشید منظور از زمان کاری، روزهای کاری در سفارت هند می ‌باشد. روزهای جمعه و شنبه و تعطیلی رسمی جز روز‌های کاری سفارت هند محسوب نمی‌ شوند.

تمدید ویزا هند

برخی از انواع ویزا نیازمند تمدید می باشند. مثلا افرادی که ویزای پزشکی دریافت کرده اند و برای درمان به کشور هند سفر نموده اند، ممکن است مدت زمان لازم برای درمان بیشتر از تاریخ تعیین شده ویزا باشد. در این صورت افراد باید با ارائه مستندات به سفارت این کشور درخواست تمدید ویزا نمایند. تا بتوانند کار خود را در این کشور به انجام برسانند. باید توجه داشت که تمدید ویزا فقط در برخی از انواع آن امکان پذیر می باشد و در ویزا هایی مانند ویزای خویشاوندی یا ویزای تفریحی امکان تمدید وجود ندارد.

سفارت هند

در سفارت هند اقداماتی از قبیل صادر کردن روادید برای افراد متقاضی، اطلاعات گردشگری مورد نیاز برای سفر به هند، جابجایی اشیا و کالا از هند به ایران و بالعکس و … صورت می گیرد.

آدرس سفارت هند در تهران: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان میرعماد، شماره ۴۶

ساعات کار سفارت هند روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷می باشد و افراد می توانند در این زمان به صورت حضوری به سفارت مراجعه نمایند. هم چنین می توانند به صورت غیر حضوری و آنلاین به سایت

سایر ویزاها :

مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

اگر در این روز ها کشور پرتغال را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده اید. حتما تا کنون سوالاتی درباره ویزای پرتغال برای تان به

مطالعه »
تمدید ویزای اسلوونی

ویزای اسلوونی

ما در این مقاله سعی می‌ کنیم شما را با شرایط دریافت ویزای اسلوونی آشنا کنیم. زمانی که یک کشور خارجی را برای سفر خود

مطالعه »
روادید یا ویزای آلمان

ویزای آلمان

امروزه نبود یک راهنمای جامع و کامل جهت راهنمایی و استفاده ی افرادی که نیازمند دریافت ویزای آلمان می باشند، مشکلات زیادی برای آنها ایجاد

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند