بورسیه تحصیلی آمریکا

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

مزایا و معایب استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا

این روزها آرزوی خیلی از جوانان ایرانی و دانشجویان خارجی استفاده از بورسیه تحصیلی، به خصوص بورسیه تحصیلی آمریکا است. انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه آمریکا وجود دارد که دانشجویان در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می‌توانند از آن استفاده کنند. دانشجویان خارجی با استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا دغدغه هزینه‌های تحصیلی از قبیل شهریه دانشگاه، خوابگاه، غذا، جزوه و… را دیگر نخواهند داشت.

بورسیه تحصیلی

برای تحصیل در دانشگاه ­های برتر آمریکا که اعتبار جهانی دارند اکثر دانشجویان به فکر پر بار کردن رزومه خود هستند. چرا که استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا شرایط خاصی دارد که فقط به افرادی که مستعد دریافت آن باشند، اعطا می‌شود. در این مقاله به تمام موارد مربوط به بورسیه تحصیلی به‌خصوص بورسیه تحصیلی آمریکا برای تمام مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری اشاره می‌کنیم پس اگرعلاقه مند به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و استفاده از بورسیه تحصیلی آن هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

به کمک‌های مالی که از سوی دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، دولت ایران یا دولت کشور محل تحصیل و موسسات خیریه به دانشجویان برتر و مستعد برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر اعطا می‌ شود، بورسیه تحصیلی می‌ گویند. تفاوت بورسیه تحصیلی با کمک هزینه در این است که کمک های مالی که در جهت بورسیه تحصیلی به دانشجویان اهدا می‌ شود نیازی به باز پرداخت ندارند.

در بعضی مواقع دانشگاه ­های مورد نظر برای اهدای بورسیه تحصیلی آمریکا به دانشجویان خارجی ممکن است موافقت نکنند، به این دلیل که از سمت دولت در فشار هستند که هزینه های خود را کاهش دهند و هزینه ه­ایی را که دریافت می‌کنند فقط برای آموزش دانشجویان آمریکایی استفاده کنند و بنابراین بودجه کافی برای بورسیه کردن دانشجویان خارجی ندارند. گاهی هم ممکن است خود دانشجو شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا را نداشته باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا

با استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا امکان پرداخت هزینه­ های دانشگاه و خوابگاه برای دانشجویان به صورت رایگان فراهم می‌شود. برای استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا دانشجویان باید شرایط مربوط به بورسیه شدن را که شامل داشتن مدارک علمی بالا و معتبر، معدل بالا، نمره آزمون بالا در آیلتس وتافل،  کسب حد نصاب نمره GRE و GMAT برای اکثر رشته ها، رزومه عالی، مقالات پژوهشی و isi می باشد، را داشته باشند.

البته این شرایط بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا در کلیه مقاطق تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیر می‌باشد. اما برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا باید چند ماه قبل اقدام کرد.

انواع بورسیه ها

در ابتدا قبل از توضیح در مورد انواع بورسیه ها لازم است توضیحی در مورد لغت بورسیه بدهیم، لغات انگلیسی RA/TA ، Scholarship/ Fellowship، Funds  و Awards همگی در زبان فارسی به معنای بورسیه هستند. بورسیه تحصیلی آمریکا هم انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط دانشگاه و رشته مورد نظر نوع بورسیه تحصیلی آمریکا متفاوت می باشد.

 1. بورسیه تحصیلی (Scholarships): این بورسیه در واقع نوعی کمک مالی برای تامین همه مخارج تحصیلی­ دانشجو است، که از سوی دانشگاه­ ها، موسسات خیریه، دولت ایران و یا دولت کشور محل تحصیل به او اعطا می­ شود. و دانشجو از باز پرداخت آن معاف می­ باشد. البته این نوع بورسیه فقط به دانشجویان ممتاز و مستعد اهدا می­ شود.
 2. بورسیه تحصیلی (Fellowship): این نوع بورسیه­ ها یا فلوشیپ­ ها به دلایل مختلفی به دانشجویان اعطا می‌شود و بیشتر برای دانشجویان دکترا و در مواردی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد و به 3 گروه تقسیم می‌شوند:

الف: فلوشیپ تحقیقاتی: این نوع کمک هزینه در مدت معینی به ازای یک تحقیق آکادمیک به دانشجو اعطا می‌شود.

ب: فلوشیپ تدریس: این نوع کمک هزینه در مدت معینی به ازای تدریس آکادمیک در دانشگاه به دانشجو اعطا می‌شود.

ج: فلوشیپ پزشکی: این کمک هزینه به رزیدنت­های پزشکی در طی دوره تکمیل تخصصی رشته خود اعطا می‌شود.

 1. کمک هزینه هایی که در ازای انجام یک فعالیت توسط دانشجو به او تعلق می‌گیرند:

الف: دستیار تدریس (Teacher Assistant): این نوع کمک هزینه در ازای کمک دانشجو به استاد مثلا تدریس در آزمایشگاه، اداره کلاس، شرکت در جلسات و تصحیح برگه­ های امتحانی، اعطا می‌شود.

ب: دستیار پژوهش (Research Assistant): این نوع کمک هزینه که بیشتر توسط استاد به دانشجو پرداخت می‌شود در واقع استاد در طی کار پژوهشی خود از دانشجو به عنوان دستیار برای کارهای آزمایشگاهی، نوشتن مقاله، کتاب و… کمک می‌گیرد و در ازای آن به دانشجو مبلغی را پرداخت می‌کند.

ج: دوره کارآموزی (Internship):  کمک هزینه‌ای که بابت انجام کاری در طی دوره کارآموزی دانشجو به او اعطا می‌شود. البته این دوره ها باعث افزایش مهارت دانشجو در زمینه رشته تحصیلی اش می شود.

 1. وام (Loan): کمک هزینه‌ای که برای هزینه تحصیل به دانشجو به شکل وام پرداخت می‌شود، البته به حساب دانشگاه واریز می‌گردد. و بعد از پایان تحصیل با سود کم باید تسویه آن شروع شود. برای دریافت این وام دانشجویان خارجی باید یک ضامن معتبر مقیم آن کشور داشته باشند.
 2. جایزه (Award): کمک هزینه‌ای که به خاطر پیشرفت دانشجو و به دست آوردن شرایط ممتاز، شرکت در مسابقات و… به صورت نقدی و یا غیر نقدی به او اعطا می‌شود. و در هر دانشگاهی شرایط اعطای جایزه متفاوت است.
 3. حذف شهریه (­ Tuition Waiver): هزینه‌ای که در شرایطی خاص بسته به دانشگاه از طریق حذف شهریه کامل یا درصدی از آن به دانشجو تعلق می‌گیرد.
 4. هزینه ­هایی که تنها در صورت داشتن شرایط خاص به دانشجو تعلق می‌گیرد شامل موارد زیر می‌باشند:
 • شایستگی دریافت کمک هزینه: برای دانشجویانی که از بقیه برتر هستند و یا رزومه عالی، مقاله معتبر و… دارند و آنها را شایسته دریافت این کمک هزینه می‌کند
 • کمک هزینه برای بانوان که تشویق کننده و انگیزه‌ای  برای تحصیل آنها باشد
 • برای افرادی که هیچ در آمدی ندارند و از نظر پراخت مالی خیلی کم در آمد هستند ولی شرایط درسی عالی دارند
 • کسانی که مطالعات خاصی برای دانشگاه انجام می‌دهند
 • کسانی که در مناطق خاص یا محروم فعالیت دارند
 • کسی که استعداد و توانایی مهارت خاصی را داشته باشند و یا در مسابقات دارای نخستین فرد باشد
 • کسانی که معلولیت و یا بیماری خاصی دارند از این کمک هزینه می‌توانند استفاده کنند

انواع بورسیه تحصیلی آمریکا

از آن جایی که دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی آمریکا داری سطح علمی بسیار عالی و پیشرفته‌ای درتمام رشته‌های تحصیلی هستند، بنابراین مدرک تحصیلی دانشگاه­ های آن در تمام دنیا از اعتبار خاصی برای مشغول شدن به کار، برخوردار هستند.از این رو همه جوانان از جمله جوانان ایرانی علاقه خاصی به تحصیل در دانشگاه­ های آمریکا دارند تا علاوه بر آموزش از طریق برترین اساتید و آموختن حرفه ­ای­ ترین مهارت­ها در کنار باهوش­ترین دانشجویان به تحصیل مشغول شوند. و با استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا از تمام امکانات و تجهیزات دانشگاه مورد نظر خود استفاده کنند

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع لیسانس

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع لیسانس نسبت به مقطع فوق لیسانس و دکتری کمی سخت­تر به دست می‌آید، ولی شرایط کلی برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع لیسانس به صورت زیر می‌باشد:

 • معدل دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی بالای 16 باشد
 • برای مدرک زبان تافل کسب حداقل نمره 79 و برای مدرک آیلتس کسب حداقل نمره 5/6

برای کسانی که می‌خواهند به طور کامل و 100 درصد از کمک هزینه‌های بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع لیسانس بهره ­مند شوند داشتن کلیه شرایط زیر ضروری می‌باشد:

 • 12 سال دوره تحصیلی دبیرستان پشت سر هم و بدون هیچ وقفه‌ای سپری شده باشد.
 • معدل دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی بالای 18 باشد
 • کسب کردن نمره تافل حداق 100 برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا ضروری می باشد
 • حداقل نمره 1050 برای مدرک SAT

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع فوق­ لیسانس

استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا برای کسانی که مقطع لیسانس را در دانشگاه‌های آمریکا سپری نکرده ­اند کمی دشوار می‌باشد و از طرفی هم به دلیل تقاضای زیادبرای بورس شدن در این مقطع تحصیلی، کمی سخت می‌شود از بورسیه تحصیلی آمریکا در این مقطع استفاده کرد. برای دریافت بورسیه آمریکا توجه داشته باشید که مدت زمان زیادی لازم است و با در نظر گرفتن زمان برای گرفتن ویزا از یک سال قبل اقدامات لازم را شروع کنید. ولی به طور کلی شرایطی که به گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد کمک می‌کنند شامل زیر می‌باشد:

 • 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی، در دانشگاه­ های مورد تایید وزارت علوم ایران باشد و کسب معدل کل بالای 15
 • سه تایید نامه از طرف اسایتد مقطع لیسانس تهیه شود
 • کسب نمره حداقل برای آیلتس 5/6 است
 • حداقل دو سال از زمان گرفتن مدرک تافل گذشته باشد
 • داشتن مدرک GRE و مدرک GMAT در بعضی از رشته‌ها الزامی است
 • شرکت در سمینارها و کنفرانس های علمی معتبر
 • داشتن مقالات علمی پژوهشی داخلی و خارجی معتبر

خب اگر شرایط بالا را برای گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع تحصیلی فوق لیسانس نداشتید. راه ­های دیگری برای گرفتن کمک هزینه ­ها وجود دارد، مثلا پس از دو ترم تحصیل در دانشگاه و با کسب رتبه برتر، داشتن مقالات و رزومه عالی می‌توانید از کمک هزینه استفاده کنید

انواع بورسیه تحصیلی آمریکا

به طور کلی از سه طریق در مقطع فوق لیسانس می‌توانید از دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا بهره مند شوید

 • استفاده از فلوشیپ با شرایطی که در بالا گفته شد
 • استفاده از کمک هزینه از طریق دستیار تدریس
 • استفاده از کمک هزینه از طریق دستیار پژوهش

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع دکتری

برای استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع دکتری داشتن هر کدام از مدارک زیر کمک بسیار مهمی می‌کند:

 • داشتن معدل کل بالای 14 در مقطع لیسانس و فوق لیسانس برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا الزامی می­ باشد
 • مدرک زبان آیلتس حداقل نمره 5/6 و مدرک زبان تافل حداقل نمره 79 باشد
 • در بسیاری از رشته­ های دانشگاه آمریکا داشتن مدرک GMAT و GRE (Graduate Record Examinations ) الزامی می‌باشد البته کسب حداقل نمرات در دانشگاه مختلف با توجه به رشته تحصیلی متفاوت می‌باشد.
 • داشتن مقالات پژوهشی و ISI معتبر برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا بسیار موثر است
 • تایید نامه از اساتید دانشگاه قبلی، که در تایید نامه اساتید با ذکر ویژگی­ های دانشجو و مهارت­ های او، در سربرگی که مخصوص دانشگاه می‌باشد تمام درخواست­ ها را به صورت رسمی بیان می‌کنند که از طریق ایمیل و یا پست به دانشگاه مورد نظر در آمریکا ارسال می‌گردد
 • انگیزه نامه دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری و شرایط او برای دریافت بورس، این که چه ویژگی­هایی دارید و هدف از تحصیل و علاقه شما به تحصیل در دانشگاه آمریکا چه است، باید همگی به صورت متن رسمی تهیه شود
 • تصویر 8

به طور کلی از سه طریق در مقطع دکتری می‌توانید از دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا بهره مند شوید

 • استفاده از فلوشیپ با شرایطی که در بالا گفته شد
 • استفاده از کمک هزینه از طریق دستیار تدریس
 • استفاده از کمک هزینه از طریق دستیار پژوهش
 • ممکن است دانشجویی همزمان واجد به گرفتن چند نوع بورس شود که در این صورت هزینه­ های مربوط به یک نوع از بورسیه­ ها کاهش می‌یابد
 • به طور کلی طبق آمار به دست آمده 43 در صد از دانشجویان خارجی از طریق موسسات و مراکز آموزش عالی موفق به دریافت بورس شده ­اند و 3 درصد هم از طریق دانشگاه ­ها و یا دولت آن کشور موفق به دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا شده اند.

مدت زمان تحصیل مقطع دکتری در دانشگاه ­های آمریکا بسته به رشته مورد نظر بین 4 تا 6 سال می‌باشد. که در این مقطع تحصیلی پس از سپری کردن کلاس ­ها و گذراندن دوره ­های آموزشی خاص و ارائه سمینارها و گذراندن امتحانات با ارائه پایان نامه و دفاع از آن در حضور اساتید مدرک دکتری به دانشجو اعطا می‌گردد.

مزایا و معایب استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا

یکی از مزایای استفاده از بورسیه تحصیلی این است که دانشجو بدون داشتن نگرانی از پرداخت هزینه‌ها، تمام تمرکز و توجه خود را به درس خواندن معطوف می‌کند و حتی گاهی اوقات می‌تواند برای کار بعد از اتمام تحصیلات با داشتن یک سری از شرایط در آن کشور بماند.

از معایب آن هم می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • دانشجو باید طبق ضوابطی که از لحاظ مکانی و زمانی در سند بورس ثبت شده است تحصیل خود را به اتمام برساند
 • دانشجو هیچ گونه اقدامی برخلاف قوانین حاکم بر جامعه اسلامی ایران انجام ندهد
 • بدون دریافت مجوز قانونی نمی‌تواند رشته تحصیلی و دانشگاه خود را تغییر دهد
 • قبل از اتمام تحصیلات خود، از بورس سایر ارگان‌ها نمی‌تواند استفاده کند

مزایا و معایب استفاده از بورسیه تحصیلی آمریکا

آیا در آمریکا در حین تحصیل می‌توان کار کرد

برای کسانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا در هر یک از مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری نشده ­اند، امکان کار کردن در حین تحصیل به منظور کمک هزینه تحصیل وجود دارد. فقط دانشجویان خارجی در آمریکا باید برای کار کردن مجوز اجازه کار داشته باشند. بنابراین دانشجویان در حین تحصیل به صورت پاره وقت و در زمان تعطیلات به صورت تمام وقت می‌توانند مشغول به کار شوند. در زمان طول ترم برای دانشجویان هفته‌ای 20 ساعت، امکان کار کردن وجود دارد.

کار بعد از اتمام تحصیل در آمریکا

بعد از تمام شدن تحصیلات در کشور آمریکا دانشجو با ارسال درخواست نامه و طبق ضوابطی که برای دانشجو بیان می‌شود و دانشجو الزام به رعایت آنها است، در این کشور می­ تواند مشغول به کار شود.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

تحصیل در نروژ

بورسیه تحصیلی نروژ

این روز ها دانشجویان زیادی علاقه دارند تا به کشور های دیگر برای تحصیل بروند. اخذ بورس تحصیلی می تواند یکی از راه هایی باشد

مطالعه »
بورسیه تحصیلی اوکراین

بورسیه تحصیلی اوکراین

بورسیه تحصیلی اوکراین شاید یکی از بهترین موقعیت های تحصیلی و زندگی در یک کشور اروپایی بسیار موفق می باشد، برای گرفتن بورسیه تحصیلی اوکراین

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند