تور مصر

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین تورها :

آشنایی با شهر یزد

تور یزد

سفرهای داخلی می تواند تجربه خوبی برای کسانی باشد که می خواهند اطلاعات بیشتری از

مطالعه »

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

جاذبه های دیدنی و تفریحی مصر

تور مصر در بین تورهای بین‌المللی دیگر همچون تور کشورهای اروپایی ، تورهای به مقصد امارات متحده عربی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس و دیگر تورهای دنیا از شهرت فروانی برخوردار است. عوامل زیادی هم دست‌به‌دست هم داده‌اند تا تور مصر پرطرفدار گردد و خواهان خاص خود را داشته باشد. در این مقاله با بررسی این عوامل و همچنین معرفی برخی تورها و ویژگی‌های کشور مصر شما را با تور مصر آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با کشور مصر

شاید اولین نکته‌ای که به ذهن شما برسد آن باشد که چرا کشور مصر در مرز آفریقا را گردشگران برای تور مصر انتخاب می‌کنند. درحالی‌ که بسیاری از کشورهای اروپایی در قاره سبز وجود دارند چرا گردشگران برای تور مصر هزینه می‌کنند. به‌عنوان یک پاسخ اولیه برای این سؤالات می‌توان گفت که ویژگی‌های کشور مصر و وجود برخی مکان‌های دیدنی بسیار خاص باعث شده است که اصلاً این کشور را نتوان با بقیه کشورهای دنیا مقایسه کرد. چراکه این کشور زیبایی‌های خاص و منحصربه‌فردی را دارد که در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود. در ادامه دلایل انتخاب تور مصر توسط مسافران را بررسی می‌کنیم.

گفتیم کشور مصر در نوع خود دارای جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد بوده و قابل‌مقایسه با باقی کشورها نیست. حال از دلایل انتخاب مصر به‌عنوان مقصد گردشگری مسافران می‌خواهیم بحث کنیم. یکی از دلایل انتخاب تور مصر برای اکثر مسافران می‌تواند وجود فرهنگ غنی و جو بسیار باستانی این کشور باشد. طوری که تاریخ آن گویای فرهنگ مردم آن می‌باشد. این کشور با دارا بودن مکان‌های تاریخی و باستانی خود شهرت جهانی را برای خود کسب کرده است که از عجایب هفت‌گانه جهان نیز می‌باشد. در این قسمت برخی از این دلایل را می‌آوریم.

آب و هوای کشور مصر

اگر در تور مصر برای شما آب و هوا مهم است باید بدانید که آب و هوای این کشور کویری است و تقریبا هیچ بارندگی در سال در آن صورت نمی پذیرد.

جاذبه های دیدنی و تفریحی مصر

به‌طورکلی در هر نقطه گردشگری جهان در اغلب موارد به موزه‌های مشهور و معروفی برخورد می‌کنیم که کمک شایانی به گردشگری به آن شهر یا کشور می‌کند. در تور مصر نیز وجود موزه‌های گردشگری بسیار زیبا و غنی باعث جذب گردشگر به مصر از سرتاسر دنیا با تور مصر می‌شود. در کشور مصر باستان ، در مکان‌های تاریخی همچون اهرام گیزا و مجسمه ابوالهول اشیاء تاریخی با قدمت‌های چندین هزارساله زیادی پیداشده‌اند که اکثر آن‌ها در موزه‌های مصر به نمایش عموم گذاشته‌شده‌اند.

مجموعه اهرام گیزا

بی‌شک اهرام گیزا در تور مصر و کشور مصر برای بسیاری از جهانیان شناخته‌شده است و هر گردشگری را از سرتاسر دنیا جذب این مکان تاریخی می‌کند. این مکان تاریخی در سال 1979 به‌عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. این اهرام از نشانه‌های کشور مصر بوده و تنها یکی از چندین مکان تاریخی و گردشگری مصر به شمار می‌رود. در ادامه تاریخچه‌ای کوتاه از اهرام گیزا  و مجسمه اسفینکس یا ابوالهول معروف می‌آوریم که این تاریخچه خود نشان‌دهنده‌ی علت شهرت این مکان تاریخی است.

مجموعه اهرام گیزا همان نام مجموعه اهرامی است که در دوران مصر باستان در کشور مصر ساخته شده است. این اهرام تقریباً در شمال شهر قاهره کنونی واقع‌شده است که فاصله‌ای اندک از شهر قاهره دارد و تنها با صرف زمانی در حدود سه الی چهار ساعت به این مکان خواهید رسید. هرم بزرگ گیزا یا جیزه در اهرام مصر نیز تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه جهان می‌باشد. جالب است بدانید که نام‌های این اهرام خوفو ، خفرع و منقرع می‌باشد که بزرگ‌ترین آن‌ها که جزو عجایب هفتگانه جهان است هرم خوفو می‌باشد. 

اما اگر بخواهیم ازلحاظ قدمت اهرام گیزا مطلبی را بیان کنیم ، باید بگوییم که قدمت اهرام گیزا به حدود دودمان چهارم مصر می‌رسد. به‌طورکلی درباره مساحت اهرام گیزا باید بگوییم که مساحت کلی این اهرام در حدود 8 کیلومترمربع می‌باشد. چند هرم کوچک‌تر نیز در این مجموعه وجود دارند. نام یکی از آن‌ها هرم اسفینکس یا همان ابوالهول است. در این مجموعه یک کشتی باستانی نیز وجود دارد که قدمت آن به 2500 سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. البته ناگفته نماند که برخی از پژوهشگران تاریخ این اهرام را تا 12 هزار سال نیز برآورد می‌کنند ولی دلایل مستندی در این مورد وجود ندارد.

همچنین جالب است بدانید که این اهرام به صورت تخمینی توسط نیروی کاری در حدود 100 هزار تن کارگر در مدت 20 سال ساخته‌شده اند. در ساخت این اهرام عجیب علم و تاریخ باهم درآمیخته شده‌اند چراکه این اهرام دقیقاً در زیر سه ستاره‌ی معروف صورت فلکی شکارچی واقع‌شده‌اند و این موضوع بسیار ذهن دانشمندان را مشغول کرده است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی مصر

مجسمه اسفینکس یا ابوالهول

مجسمه اسفینکس که نام عربی آن با ابوالهول شناخته می‌شود در مجموعه اهرام گیزا واقع‌شده است. عظمت این مجسمه به‌قدری است که جزو بزرگ‌ترین مجسمه‌های یکپارچه دنیا به شمار می‌رود. این مجسمه در تاریخ مصر به غول افسانه‌ای مصر باستان و اسطوره ادیپ شناخته می‌شود. این مجسمه غول‌پیکر ترکیبی از انسان و شیر است که سر آن به‌صورت انسان و بدن آن به شکل بدن یک شیر ساخته‌شده است. همچنین مجسمه ابوالهول دارای بال بوده و صورت انسانی آن بیشتر شبیه صورت یک زن می‌باشد. این مجسمه غول‌پیکر دارای ارتفاع 20 متر و طول 70 متر است که بسیار غول‌پیکر بوده و همان‌طور که گفته شد یکپارچه ساخته و تراشیده شده است.

صحراهای مصر

در مطالب قبلی یکی از دلایل سفر گردشگران از سراسر جهان به مصر را وجود مکان‌های تاریخی بکر و عجایب هفت‌گانه بیان کردیم. در این بخش می‌خواهیم سفر گردشگران به صحراهای مصر را بررسی کنیم چراکه این صحراها نیز از جاذبه‌های گردشگری مصر به شمار می‌آیند. گردشگرانی که برای بار اول وارد مصر می‌شوند علاقه شدیدی به شترسواری و دوچرخه‌سواری در بیابان‌های مصر پیدا می‌کنند. شاید به نظر خیلی از افراد مکان‌های سرسبز به‌خصوص قاره اروپا با هوایی تمیز برای گردشگری مناسب باشد ، ولی بیابان نیز زیبایی‌های خود با آرامشی مخصوص را دارد که هر گردشگری را مجذوب تماشای خود می‌کند.

در تور مصر از بزرگ‌ترین صحراهای این کشور می‌توان به صحراهایی همچون دریای ماسه بزرگ ، صحرای سینا ، کویر آبی ، صحرای شرقی و صحرای لیبی اشاره کرد. همچنین در این صحراهای زیبا و جذاب ممکن است فکر کنید که هیچ‌کسی ساکن آن نیست ولی این‌چنین نیست. صحراهای نام‌برده شده هریک دارای مردمی صحرانشین هستند که هرکدام برای خود تاریخی غنی دارند و برای سالیان دراز سنت گذشتگان خود را در آنجا حفظ کرده‌اند.  پس چنانچه از آن دسته از افراد هستید که علاقه خاصی به سکوت و آرامش بیابان با شن‌های روان آن دارید و دوست دارید با بیابان‌نشینان صحراهای کشور بزرگ مصر آشنا شوید ، سفر با تور مصر را به خاطر داشته باشید. این سفر بدون شک بهترین فرصت برای آن‌هایی که می‌خواهند دمی از آن شلوغی و ترافیک شهرهای امروزی دور باشند بسیار مفید و جذاب خواهد بود.

دریای سرخ

در تور مصر دریای سرخ همچون بهشتی در کشور بزرگ مصر می‌درخشد که بسیاری را در تور مصر مجذوب خود می‌کند. شاید اولین بار اگر نام کشور مصر و یا حتی تور مصر به گوشتان بخورد تصاویری از اهرام گیزا و بیابان‌های مصر در ذهن شما مجسم شود. ولی بهتر است بدانید که کشور مصر در کنار دریای سرخ با زیبایی‌های خود در کنار بیابان‌های مصر خودنمایی می‌کند. دریای سرخ در تور مصر شامل بخش‌هایی است که از بهترین مکان‌های شیرجه زنی در دنیا می‌باشند. یکی از عوامل شهرت دریای سرخ وجود صخره‌های مرجانی سبزرنگ و آب بسیار شفاف و زلال این دریا است که واقعاً حیرت‌انگیز است.

وجود این آب شفاف علاقه‌مندان بسیاری را در رشته‌های ورزشی آبی و حتی برخی قشر غواصان در آب‌های شفاف را به سمت خود می‌کشاند. تخمین زده‌شده است که این صخره‌های مرجانی دریای سرخ در ساحل آن قدمتی در حدود 5 الی 7 هزار سال دارند. این موضوع نشان‌دهنده آن است که در مصر علاوه بر مکان‌های تاریخی این کشور، حتی در دریای سرخ این کشور هم می‌توان به دنبال آثاری تاریخی و قدمت زیاد گشت و مصر در گوشه گوشه‌ی خود دارای عناصری از قدمت و تاریخ است، خواه ساخته دست انسان و اهرام گیزا ، و خواه ساخته دست طبیعت و مرجان‌های دریای سرخ آن.

جانداران دریای سرخ

شاید در سفر خود با تور مصر به این فکر کنید که چه جاندارانی ممکن است در این دریای زیبا زندگی کنند. در این بخش می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم و ببینیم این دریای زیبا شامل چه جاندارانی است. ابتدا به برخی خصوصیات دریای سرخ می‌پردازیم و سپس از جانداران آن صحبت خواهیم کرد. دریای سرخ به‌طورکلی یکی از 7 عجایب زیردریا به‌حساب می‌آید و مشهور به بهشت عدن است. طول این دریا در حدود 1900 کیلومتر و عرضی برابر با 300 کیلومتر دارد. عمق این دریا نیز در عمیق‌ترین نقاط آن در حدود 500 متر است.

تخمین زده‌شده که قدمت این دریا حدود 30 میلیون سال است. در دریای سرخ در حدود 1000 گونه ماهی و بیش از 1000 گونه از موجودات بی‌مهره و بیشتر از 400 گونه جلبک دارد که بیشتر آنان همان‌طور که در مطالب قبلی اشاره شد دارای قدمتی تا 7 هزار سال می‌باشند. جالب است بدانید تنها 10 درصد از این جانداران به‌طور خاص بومی این دریا می‌باشند و باقی موجودات پیوسته در حال مهاجرت هستند. البته ناگفته نماند که از عوامل مهم گستردگی جانداری در دریای سرخ آب و هوایی اقیانوسی این دریا است و اینکه شوری آن بیش از متوسط شوری دریاها می‌باشد.

از معروف‌ترین آب زیان و ماهی‌های این دریا که در تور مصر ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شوید ماهی‌هایی همچون شیر ماهی قرمز ، دلقک ماهی ، کوسه ، اشعه ماهی و مارماهی است. این نکته را در ذهن داشته باشید که شیر ماهی قرمز از معروف‌ترین ماهی‌های دریای سرخ در تور مصر می‌باشد که بسیار خطرناک و سمی است.

جانداران دریای سرخ

موزه بزرگ مصر

در این بخش به معرفی موزه معروف مصر می‌پردازیم که در تور مصر ممکن است به آن بربخورید. موزه بزرگ مصر در این کشور شهرتی جهانی دارد. چراکه دارای بیش از 160 هزار اثر باستانی این کشور است. این موزه در حوزه علوم مصر باستان بسیار غنی است و در دنیا به‌راحتی می‌توان گفت تک است. این موزه اولین بار در سال 1902 تأسیس شد و مکان این موزه در معروف‌ترین شهر مصر قاهره در میدان معروف التحریر واقع‌شده است.

جالب است بدانید در این موزه 27 عضو خاندان سلطنتی باستانی مصر به‌صورت مومیایی وجود دارند که هر گردشگری را از سرتاسر دنیا جذب خود می‌کند. اشیاء نگهداری شده در این موزه آثاری با قدمت بیش از 7 هزار سال تا امپراتوری روم را در برمی‌گیرند که نشان از غنی بودن این موزه دارد. حال که با موزه ملی مصر آشنا شدید در بخش بعد با بازار مصر آشنا می‌شویم که در تور مصر طرفداران خاص خود را دارد.

بازار و مراکز خرید مصر

بیشتر ایرانی‌ها در سفرها و گردش‌های خود علاقه زیادی به خرید آثار سنتی و باستانی و در یک‌کلام سوغاتی شهرها از خود نشان می‌دهند. بازار مصر در تور مصر دقیقاً همان‌جایی است که این افراد باید به آن سفر کنند چراکه بازار مصر غنی از کالاهایی بافرهنگ غنی این کشور است. بازار مصر در تور مصر در شهر قاهره دارای کالاهایی نظیر مجسمه‌های مختلف از ابوالهول و اهرام گیزا ، ادویه‌ها ، سوغاتی مخصوص شهر قاهره و مصر ، جواهرات نقره‌ای و لباس محلی شهر قاهره می‌باشد. در این بازار کافه معروف الفیشاوی نیز وجود دارد که در بین گردشگران محبوب شده است. پس در سفر خود به بازار مصر حتماً در حد صرف یک چایی ساده هم که باشد از این کافه دیدن کنید.

سایر تورها :

آشنایی با شهر ورشو

تور ورشو

شهر ورشو پایتخت کشور لهستان است همچنین دهمین شهر بزرگ اروپا نیز می باشد و از شهر های با نفوذ اروپایی است. با تور ورشو

مطالعه »
آشنایی با شهر کراکوف

تور کراکوف

تور کراکوف  یک تور بسیار مهیج و تکرار نشدنی محسوب می شود. کراکوف از بزرگترین شهر هایی است که در لهستان وجود دارد و یک

مطالعه »
جاذبه های دیدنی و تفریحی لهستان

تور لهستان

لهستان در مرکز اروپا واقع شده و نهمین کشور بزرگ این اقاره است. لهستان با مساحتی بالغ بر 312 هزارو 679 کیلومتر مربع ، شصت

مطالعه »
آشنایی با شهر طرابلس

تور طرابلس

طرابلس شهر کوچکی است که در کشور لبنان وجود دارد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری فراوانی می باشد سالانه گردشگران بسیاری از نقاط مختلف

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند