تور یزد

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین تورها :

آشنایی با شهر یزد

تور یزد

سفرهای داخلی می تواند تجربه خوبی برای کسانی باشد که می خواهند اطلاعات بیشتری از

مطالعه »

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

آشنایی با شهر یزد

سفرهای داخلی می تواند تجربه خوبی برای کسانی باشد که می خواهند اطلاعات بیشتری از کشور خود داشته باشند. تور یزد می تواند به عنوان یک شهر تاریخی و فرهنگی سفری لذت بخش را برایتان رقم بزند. یزد به صورت یک شهر خشتی آثار زیادی از دوره های مختلف تاریخی را در خود جای داده است که دیدن آن ها می تواند تجربه خوبی باشد.

آشنایی با شهر یزد

یزد یکی از شهرهای ایران است که در فلات مرکزی آن واقع شده است. یزد در لغت به معنی پاک و یا مقدس می باشد به همین دلیل شهر یزد را سرزمین مقدس معنی می کنند و یا آن را شهر خدا تعبیر می کنند. این شهر که از شهرهای قدیمی و تاریخی است توانسته است رتبه دومین شهر تاریخی را در جهان بعد از ونیز ایتالیا کسب کند. دین مردم یزد اسلام است و اکثرا شیعه دوازده امام هستند. بسیاری از زرتشتیان ایران در شهر یزد زندگی می کنند و تعداد کمی از مردم یهود نیز در یزد سکونت یافته اند.

لهجه شیرین یزدی را در بین مردم خواهید دید که این گویش گوشه ای از زبان پارسی دری می باشد. زرتشتیان ساکن در یزد زبان بهدینی دارند. مردم یزد از نظر لباس نیز همانند سایر شهرها لباس به تن می کنند اما پوشاک سنتی آن ها در بین بانوان پیراهنی است که تا قسمت قوزک پا پایین آمده است و آن را به همراه شلواری بلند می پوشند.

آشنایی با شهر یزد

شرایط آب و هوایی شهر یزد

یزد به طور کلی از آب و هوای گرم و خشکی برخوردار است و نوسانات دما در آن بین روز و شب بالا است. پایین ترین دمایی که از این شهر ثبت شده است 1 درجه و بالاترین دما 45 درجه بوده است. آب و هوای گرم و خشک آن ناشی از قرار گرفتن یزد در فلات مرکزی است و میزان بارش باران در آن بسیار پایین است. در تور یزد متوجه خواهید شد که اختلاف دمایی شب و روز آن قابل توجه است و در زمستان و تابستان با اختلاف دمایی بالایی در این شهر روبه رو می شوید.

بر این اساس تیرماه به عنوان گرم ترین ماه در این شهر شناخته می شود و سردترین ماه را دی ماه از آن خود کرده است. بهترین زمان رفتن به تور یزد اوایل فصل پاییز و زمستان است. هم چنین فروردین ماه نیز زمانی مناسبی برای رفتن به تور یزد خواهد بود. سفر در فصل تابستان و زمستان به این شهر به دلیل هوای بسیار گرم تابستان و هوای خشک و سرد زمستان توصیه نمی شود.

بهترین زمان سفر با تور یزد

در واقع بهترین فصل برای رفتن به تور یزد فصل بهار است. تفاوت دمایی که روز و شب در یزد شاهد خواهیم بود حدود 8 تا 9 درجه است به همین دلیل در هر زمان که به تور یزد رفتید هم لباس گرم و هم لباس خنک همراهتان داشته باشید. یزد که در قسمت کویری ایران قرار دارد به علت پایین بودن میزان بارش باران روی کمربند خشکسالی جهان واقع شده است.

تور یزد

اگر تمایل دارید برای تفریح و گشت و گذار به شهری تاریخی بروید، تور یزد می تواند گزینه مناسبی باشد. این شهر خشتی از دوره های تاریخی ایران آثاری در دل خود دارد و در تور یزد می توانید دیدنی های بی شماری را مشاهده کنید و به عمق تاریخ بروید. برای رزرو تور یزد می توانید از طریق اینترنتی اقدام کنید و تور مورد نظر خود را با وارد کردن مبدا و مقصد انتخاب کنید.

مقصد در اینجا شهر یزد است و مبدا، شهر محل زندگی و یا شهری است که قصد دارید سفر خود را از آنجا آغاز کنید. در این هنگام تعداد مسافران تور یزد را مشخص کنید و گزینه جستجو را بزنید. می توانید جستجوی تور یزد را بر اساس مواردی که مدنظرتان است انجام دهید. مثلا امکان جستجوی تور یزد بر اساس ایرلاین، قیمت، تاریخ حرکت و … وجود دارد، در این حالت در زمان کمتری تور یزد مناسب را پیدا خواهید کرد.

فرودگاه شهر یزد

یک فرودگاه بین المللی در یزد وجود دارد به نام فرودگاه شهید آیت الله صدوقی که ارتفاع آن از سطح دریا 1230 متر می باشد. فاصله ای که این فرودگاه از مرکز شهر دارد 10 کیلومتر است و یک فرودگاه کشوری که در آن پروازهای تجاری صورت می گیرد محسوب می شود. این فرودگاه گاهی توسط ارتش و سپاه نیز برای موارد نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ضلع شرقی فرودگاه واقع در بلوار آزادگان درب اصلی فرودگاه قرار دارد که ارتباط با شهر از طریق آن انجام می شود. درست است که جمعیت یزد پایین است اما مسافران زیادی به این شهر می آیند تا از آثار تاریخی و فرهنگی آن بازدید کنند. این فرودگاه در رابطه با ترافیک هوایی و مسافری توانسته است رتبه دهم را در کشور کسب کند و هر سال تعداد 550 هزار مسافر از آن استفاده می کنند.

بسیاری از پروازهای داخلی از مبدا تهران، اهواز، کیش، مشهد و بندرعباس به این فرودگاه صورت می گیرد. پروازهای بین المللی آن شامل بغداد، نجف، مدینه، دمشق و جده می باشد. روزی 20 پرواز مسافری از این فرودگاه توسط 10 شرکت هواپیمایی به صورت های داخلی و خارجی انجام می گیرد.

از جمله شرکت های هواپیمایی این فرودگاه می توان به کیش، آسمان، زاگرس، ایران ایر، ایران ایرتور، نفت و تابان اشاره کرد. در تور یزد با سفر با هواپیما در فرودگاه شهید صدوقی به زمین خواهید نشست. هزینه ای که بابت بلیط هواپیما از تهران به یزد باید بپردازید از 150 هزار تا 421 هزار را شامل می شود و امکان پرواز مستقیم وجود دارد.

بهترین زمان سفر با تور یزد

جاذبه های گردشگری و تفریحی یزد

شهر یزد در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است که برای ایرانیان با افتخار همراه است. در تور یزد در هر گوشه از این شهر، آثار تاریخی را خواهید دید که روایت هایی را در دل خود دارد. جاذبه های گردشگری در تور یزد مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

آتشکده یزد

آتشکده ای که در یزد می بینید توسط زرتشتیانی که در یزد ساکن هستند و هم چنین پارسیان هندوستان ساخته شده است. معماری زیبایی در این آتشکده دیده خواهد شد که نشان دهنده معماری دوره هخامنشیان است. آتشکده در قسمت مرکزی یک حیاط بزرگ و سرسبز روی یک بلندی جایگیری شده است. در تور یزد نقش فروهر را روی این بنا خواهید دید. شهرت این آتشکده به دلیل آتشی است که به مدت 1520 سال است روشن مانده و از آن مراقبت شده است. آتش ورهام درون این آتشکده بالاتر از سطح زمین و در اتاقی ویژه درون ظرفی برنجی قرار دارد.

مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق شامل مدرسه، خانقاه، آب انبار، کاروانسرا، بازار، چاه آب و مسجد است که توسط امیر جلال الدین چخماق با کمک همسرش احداث شده اند. امیر چخماق در دوره تیموریان از جانب شاهرخ عهده دار حکومت شده بود. در تور یزد خواهید دید که مسجدی که در این مجموعه است گنبدی بزرگ دارد و شامل صفه و دو شبستان یکی زمستانی و دیگری تابستانی است. از سنگ مرمر در ساخت محراب مسجد استفاده شده است که سبب زیبایی آن شده است.

باغ دولت آباد

سرسلسله خان های یزد در دوران زندیه شخصی به نام محمد تقی خان بوده است که آن را با نام خان بزرگ می شناختند. این شخص ابتدا اقدام به ساخت قناتی به نام دولت آباد کرد و سپس در امتداد آن باغ دولت آباد را بنا نهاد و در آن اقامت کرد. چندین ساختمان از جمله بهشت آیین، سردر اصلی، سردر جنوبی و تالار آیینه در آن وجود دارد و در فضای سرسبزی که دارد انواع درختان میوه چون انار و انگور و هم چنین درختان سرو، کاج و گل محمدی را خواهید دید. در تور یزد خواهید دید موردی که بیش از همه باعث جلب توجه این بنا شده است دارا بودن بلندترین بادگیر در جهان است که 33.8 متر ارتفاع دارد.

 آب انبار شش بادگیری

آب انبار شش بادگیری که در تپه یزد قرار گرفته است به دلیل داشتن 6 بادگیر به این نام شناخته می شود. در تور یزد گنبدی تخم مرغی شکل را در مخزن این آب انبار خواهید دید. تعداد ورودی های آن دو تا می باشد که در شمال و جنوب و مخزن قرار دارد. در تور یزد در این آب انبار تعداد 55 پله را باید بالا بروید که در فاصله پله 25 و 26 سنگ فرشی آجری را روی هشتی خواهید دید. آغاز طاق آب انبار درست بعد از این هشتی است. از مشخصات این بنا می توان به سه مورد اشاره کرد یکی طاق ضربی خشتی آن، دیگری سقف بزرگی که مخزن آن دارد و مورد سوم همان نمای آجری است. آب انبار شش بادگیری توسط حاجی حسین میرالله در سال 1379 احداث شده است.

نارین قلعه (نارنج قلعه)

نارین قلعه از آثار تاریخ مهم قبل از اسلام است که مردم آن را به نام نارنح قلعه نیز می شناسند. در ساخت این بنا از گل و خشت به کار گرفته شده است و به صوت یک دژ قدیمی روی تپه قرار دارد و از آن به شهر میبد اشراف دارد. معماری نارین قلعه که ساخت آن در 5 مرحله انجام شده است به شکل مطبق می باشد. در این بنا بخش های بسیار قدیمی به نام بوکن وجود دارد که به صورت محوطه ای کنده شده در دل زمین می باشند.

 مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مولانا ضیاء الدین حسین رضی مدرسه ضیائیه را بنا نهاد که آن را به عنوان زندان اسکندر نیز می شناسند. شروع ساخت این بنا در سال 631 قمری بوده است که توسط پسران رضی در سال 705 کامل شده است. در تور یزد محراب را در شبستان مدرسه خواهید دید و رواق هایی در اطراف آن وجود دارد. روی گنبد خشتی این بنا با گچ بری تزییناتی صورت گرفته است و با آبرنگ روی آن را نقاشی کرده اند که این ها نشان دهنده معماری دوره مغول است.

خانه لاری ها

بنایی در دوره قاجار به نام خانه لاری ها وجود دارد که نام محله آن خهادان می باشد. در تور یزد خواهید دید که سبک این خانه به صورت اعیانی زمان خود بوده است و شامل اندرونی و بیرونی، حیاط، تالار و بادگیر در قسمت های شمالی و جنوبی خانه است که به عنوان تابستانه و زمستانه استفاده می شده است. قسمت پاییزه خانه مربوط به ضلع شرقی است که شامل اتاق آیینه، سرداب، مطبخ و.. است. قسمت بهاره نیز در ضلع غربی ساخته شده است. خانه لاری ها امروزه به عنوان موزه اسناد و مدارک شناخته می شود.

جاذبه های گردشگری و تفریحی یزد

مراکز خرید و بازارهای یزد

اگر چه یزد با بادگیرها و کویرهایش شناخته می شود اما در تور یزد می توانید از مراکز خرید آن نیز دیدن کنید و به خرید کردن بپردازید. هر گونه وسایلی که مورد نیازتان باشد می توانید در تور یزد خریداری نمایید و یا سوغاتی های مدنظرتان را تهیه نمایید.

مرکز خرید آریا

تاسیس مرکز خرید آریا مربوط به سال 1387 است و تعداد 5 طبقه را در آن خواهید دید. برای رفتن به رستوران آن باید به طبقه آخر بروید و پارکینگ نیز در طبقه اول قرار گرفته است. 3 طبقه وسط آن تجاری است و کالاهای مورد نیازتان را می توانید از این طبقات تهیه نمایید. از جمله کالاهای این مرکز خرید پوشاک، کفش، زیورآلات، اسباب بازی، عطر، لوازم آشپزخانه، صنایع چرمی، فرش، عینک، مواد غذایی، مواد الکترونیکی، شال و روسری و.. است که در تور یزد می توانید خریداری نمایید. از امکانات این مرکز که همه روزه در خدمت مشتری ها می باشد 2 آسانسور، کافی شاپ، سرویس بهداشتی، پله برقی و رستوران است.

مرکز خرید شقایق

مرکز خرید شقایق به صورت 4 طبقه در حال خدمت رسانی است. در دو طبقه آن می توانید کالاهای مورد نیاز را تهیه نمایید اما دو طبقه دیگر اداری است. در تور یزد در قسمت تجاری این مرکز می توانید کالاهایی نظیر لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش، پوشاک زنانه، بچه گانه و مردانه را تهیه نمایید.

مرکز خرید الماس

مرکز خرید الماس دارای دو طبقه است و یک کافی شاپ نیز در آن وجود دارد. اقلامی مثل اسباب بازی، زیورآلات و بدلیجات، کیف و کفش، پوشاک مردانه و زنانه، پوشاک بچه گانه، لوازم آرایشی و بهداشتی و … را در تور یزد می توانید در این مرکز خرید تهیه نمایید. سرویس بهداشتی، پارکینگ و نمازخانه از دیگر امکانات این مرکز خرید است و همه روزه از 9 صبح تا 11 شب مشغول فعالیت می باشد.

مجتمع تفریحی ستاره

مجتمع تفریحی ستاره از مراکز خرید مهم در یزد است زیرا که در آن علاوه بر خرید می توانید از امکانات ویژه اش نیز استفاده کنید. در این مجتمع رستوران، کافی شاپ، باشگاه بدنسازی، سالن بیلیارد و شهربازی وجود دارد. از این مجتمع پارک باغ ملی دیده خواهد شد که نمای زیبایی خواهد داشت. در تور یزد در این مجتمع اقلامی چون اسباب بازی، پوشاک زنانه و مردانه قابل خریداری است. از دیگر امکانات آن می توان به آسانسور، سرویس بهداشتی، پله برقی، پارکینگی با گنجایش 1000 اتومبیل اشاره کرد. این مجتمع همه روزه در حال خدمت رسانی است.

بازارهای قدیمی یزد

در دوران پهلوی وقتی خیابان شاه احداث شد منجر شد که بخشی از بازارهای قدیمی یزد تخریب شود. بازار ارسی دوزها، بازار پنجه علی و بازار محمدعلی خان از جمله بازارهایی بودند که طی این اقدام تخریب شدند. در تور یزد در مابقی بازارهای قدیمی می توانید طلا، فرش، شیرینی سنتی، و پارچه را خریداری کنید.

کارگاه های مختلفی در این بازار وجود دارد از جمله کارگاه حلوایی که در آن کنجد را به حلوا ارده تبدیل می کنند، کارگاه رنگرزی، و کارگاه مازاری که در آن به ساییدن حنا می پردازند. انواع پارچه های یزدی در بازار قیصریه که معماری زیبایی دارد به فروش می رسد. دو در چوبی در این بازار به آن نمای زیبایی داده است. در بخش قدیمی این مجموعه بازار قنبر که مربوط یه قرن 9 هجری است وجود دارد و متعلق به قسمتی از مجموعه امیر چخماق می باشد. در تور یزد با رفتن به این بازار تکیه ای خواهید دید که مربوط به قرن 13 است.

سایر تورها :

آشنایی با جزیره کیش

تور کیش

تور کیش یکی از تورهای پرطرفدار برای ایام تعطیلات است. اگر قصد دارید در این تور شرکت کنید و به این شهر ساحلی سفر کنید

مطالعه »
جاذبه های دیدنی و تفریحی کوالالامپور

تور کوالالامپور

کوالالامپور پایتخت مالزی و یکی از شهرهای بسیار پر بازدید جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. امکانات رفاهی و شرایط جوی شهر در تور کوالالامپور

مطالعه »
جاذبه های گردشگری و تفریحی سانتیاگو

تور سانتیاگو

تور گردی و سفر به کشور های مختلف لذت خاص خود را دارد. مخصوصاً آشنایی با فرهنگ ها و دیدنی های عجیب برخی کشور ها

مطالعه »
آشنایی با شهر بیرمنگام

تور بیرمنگام

در این مقاله قصد داریم که به معرفی تور بیرمنگام بپردازیم، اگر می خواهید به بیرمنگام سفر کنید و از تور بیرمنگام استفاده کنید در

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند