تور ازمیر

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین تورها :

آشنایی با شهر یزد

تور یزد

سفرهای داخلی می تواند تجربه خوبی برای کسانی باشد که می خواهند اطلاعات بیشتری از

مطالعه »

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

جاذبه های گردشگری و تفریحی ازمیر

ازمیر (İzmir) کلانشهری در غرب ترکیه و در کنار دریای اژه است که پس از استانبول و آنکارا به عنوان سومین شهر بزرگ و پرجمعیت ترکیه و تور ازمیر شناخته می شود. شهر ازمیر بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد و مانند نواری در کناره خلیج ازمیر گسترش یافته است. در اروپای قدیم این شهر با نام سمیرانا شناخته می شده و در سال ۱۹۳۰ با دستور دولت ترکیه نام این شهر به ازمیر تغییر یافته و هم اکنون برای تمام دنیا با نام ازمیر شناخته می شود. پیشینه این شهر به دوران یونان باستان باز می گردد و به همین علت در حوالی موقعیت کنونی این شهر آثار باستانی زیادی مربوط به دوره یونان باستان یافت می شود.

آشنایی با شهر ازمیر

شهر ازمیر در غرب ترکیه مساحتی برابر با حدود ۷۳۴۰ کیلومتر مربع ، مساحتی بزرگتر از تهران دارد. این شهر در جوار خلیج ازمیر و دریای اژه واقع شده است. این شهر به علت این که از نزدیک ترین شهر ها به اروپا است، همواره مقصد تعداد کثیری از مسافران و گردشگران اروپایی است.

آشنایی با شهر ازمیر

شرایط آب و هوایی شهر ازمیر

آب و هوای این شهر مدیترانه ای است و دما و رطوبت آن شبیه به کشور هایی مانند اسپانیا و ایتالیا است. میانگین بارش سالانه باران در این شهر نزدیک به ۷۰۰ میلی متر است، این در حالی است که شهر های  شمال ایران مانند رشت سالانه حدود ۱۳۰۰ میلی متر باران دارد. و هم چنین دمای تابستان این شهر می تواند بسیار زیاد باشد و حتی از مرز ۴۰ درجه نیز عبور کند.

از طرفی در زمستان نیز نسبتا سرد است و دمای این شهر در زمستان به ۶- درجه سلسیوس نیز می رسد. با این تفاسیر این شهر دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی تقریبا سرد است. از لحاظ تاریخی، پیشینه این شهر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و به دوره حکومت ترووا باز میگردد. این شهر با گذر از حدود شش عصر تاریخی، تمدن ها و حکومت هایی نظیر رم، بیزانس و عثمانی را تجربه کرده است.

بهترین زمان سفر با تور ازمیر

عموما مسافران با توجه به برنامه های کاری خود بیشتر در تابستان و یا در ماه های ژانویه و مارس به ازمیر سفر می کنند. با توجه به این که این شهر همواره آب و هوای چندان عادی ندارد، می توان بهترین زمان برای سفر با تور ازمیر را اواخر بهار تا اواسط تابستان، یعنی ماه های ژوئن یا شاید ماه می تا آگوست دانست. لازم است که اشاره شود که عموما نسیمی در هنگام عصر در این شهر شروع به وزیدن می کند. از این رو به همراه داشتن لباس گرم خالی از لطف نیست.

فرودگاه ازمیر و پرواز های ایران به ازمیر

فرودگاه بزرگ ازمیر در فاصله ای کمتر از ۲۰ کیلومتر در خارج از شهر ازمیر و در نزدیکی شهر مندرس (Menderes) قرار دارد و مدت رسیدن به مرکز شهر کمتراز نیم ساعت به وسیله تاکسی است. لازم به ذکر است که بنا بر گزارش مسافران در فصل های پر مسافر و شلوغ اطراف فرودگاه ترافیک است. از این رو بهتر است که مسافران برنامه ریزی لازم را برای رسیدن به فرودگاه را داشته باشند. طول مدت پرواز ایران-ازمیر حدود ۳ ساعت است. بیشتر خطوط هوایی پرواز های یکسره به سمت ازمیر ندارند. برای ازمیر از پروازهای ایرلاین هایی مانند ترکیش ایر، پگاسوس، اطلس و… می توان استفاده کرد. قیمت بلیت پرواز های یک طرفه به ازمیر تقریبا بیش از ۸۰۰ هزار تومان و بهای بلیت های دوطرفه آن برای بزرگسال هم تقریبا بیش از ۹۰۰ هزار تومان است.

هتل های شهر ازمیر

تور ازمیر همواره شهر های گردشگری پر از هتل های باشکوه و مجلل هستند. ولی می توان از میان تعداد بسیار زیاد هتل های ازمیر یک هتل ارزان و مناسب را انتخاب کرد. بهترین منبع برای یافتن هتل های خوب و به صرفه پرس و جو از مسافران این شهر است. در ادامه سعی میشود به صورت مختصر چند هتل خوب و مورد پسند مسافران معرفی شود. بیشتر هتل های خوب این شهر در کنار ساحل شمالی این شهر هستند. در این شهر هتل هایی بسیار ارزان مثلا شبی ۳۰ هزار تومان برای دو نفر هم پیدا می شود. ولی میانگین قیمت هتل ها چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای دو نفر به ازای هر شب است. محبوب ترین هتل ازمیر از دیدگاه مردم به ترتیب؛ هتل پیانو، Key Hotel، Swissotel Grand Efes ، Renaissance و… است.

جاذبه های گردشگری و تفریحی ازمیر

ازمیر پیشینه تاریخی زیادی دارد. با گذشت زمان بر این شهر اقوام متعددی حکم رانی کرده اند. از این رو می توان آثار باستانی مختلفی از اقوام مختلف را در این شهر مشاهده کرد. همچنین شهر های اطراف ازمیر مانند ساردس مملو از جاذبه هایی مانند آثار به جا مانده از یونان باستان است. در ادامه به معرفی چند جاذبه گردشگری این شهر مانند برج ساعت، مسجد جامع حصار، مسجد آبی، کادفیکاله و … پرداخته می شود.

برج ساعت

برج ساعت ازمیر یک ساعت تاریخی است که در محله کوناک و در مرکز میدان شلوغ کوناک (Konak) قرار دارد. این برج ساعت در سال ۱۹۰۱ میلادی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاج گذاری سلطان عبد الحمید دوم (سی و هفتمین سلطان و خلیفه عثمانی) ساخته شد. خود ساعت این برج یک هدیه از سوی ویلهلم دوم، آخرین امپراطور آلمان، بوده است. این بنا با جزئیاتی پیچیده به سبک معماری عثمانی ساخته شده است. ارتفاع این برج حدود ۲۵ متر است و در طراحی ستون های این بنا از قوم مورو ها الهام گرفته شده است. عکس این برج از سال ۱۹۸۳ میلادی به مدت شش سال در پشت پول ۵۰۰ لیری ترکیه چاپ شده است. جالب است اشاره شود که مشابه چنین برجی در ایالت های امپراطوری عثمانی قدیم، در شهر های بلگراد، سارایوو، بانیالوکا نیز یافت می شود.

جاذبه های گردشگری و تفریحی ازمیر

مسجد جامع حصار

مسجد جامع حصار یک مسجد زیبا، با شکوه و تاریخی در تور ازمیر ترکیه است. کار ساخت این مسجد در سال ۱۵۹۲ میلادی آغاز شد و پس از گذشت تنها ۶ سال در سال ۱۵۹۸ به پایان رسید. این مسجد در مرکز شهر، در محله کمارالتی و نزدیک میدان کوناک واقع شده و طراحی داخلی آن نمونه ای از طراحی اسلامی دولت عثمانی است. این مسجد در قسمت مرکزی یک گنبد اصلی رو به روی در ورودی دارد که با هشت ستون در طول سه گنبد بزرگ نگه داشته می شود. هم چنین سه گنبد کوچک در اطراف آن قرار دارد. تا کنون این مسجد چهار بار باز سازی شده که آخرین بازسازی آن به سال ۱۹۸۰ میلادی باز می گردد.

مسجد آبی

مسجد آبی، یک مسجد با چهار صد سال قدمت است که به  خاطر تزیین ها و کاشی کاری های آن با نام مسجد آبی شناخته می شود و هم اکنون این مسجد در دست نوسازی است و فقط روزی پنج بار برای نماز و برنامه های مذهبی باز می شود. طراحی کاشی های این مسجد تلفیقی از دو سبک کار ازمیر و ایزمیک (یکی دیگر از شهر های ترکیه) است. جالب است که اشاره شود که این تنها مسجدی نیست که با نام یک رنگ شناخته می شود. برای مثال در مالزی، در اطراف کوالالامپور مسجد بزرگی به نام مسجد صورتی وجود دارد.

تلفریک ازمیر

در تور ازمیر پس از آثار باستانی می توانیم به تلفریک ازمیر اشاره کنیم. تلفریک ازمیر مانند یک تله کابین است که در ارتفاع ۴۲۳ متری سطح دریای اژه قرار دارد. نمای دریای اژه ارز بالای تلفریک قابل مشاهده است. هم چنین چشم انداز تلفریک در شب بسیار زیباست از این رو بسیاری از توریست ها عصر ها به این تلفریک می آیند و تاحدودی این تلفریک شلوغ می شود. هر روز هفته غیر از دو شنبه ها تلفریک برای عموم باز است. قیمت تلفریک برای کودکان زیر پنج سال رایگان و برای بزرگسلان ۹ لیر ترکیه، یعنی حدود ۱۰ تا 12 هزار تومان می باشد.

بهترین مراکز خرید شهر ازمیر

پیداست که شهر های توریستی مانند ازمیر تعداد زیادی مرکز خرید بسیار بزرگ یا اصطلاحا مال دارند. ازمیر مکان خوبی برای کسانی است که بسیار به خرید علاقه دارند، کسانی که دغدغه آن ها لباس های مد روز، کفش، تجهیزات، اسباب و اثاثیه خانه و … در کل می توان به جرئت بیان کرد که در این شهر هر چیزی را که تصور کنید دارد و می توانید آن را در مغازه ها و فروشگاه ها پیدا کنید. گردشگران و علاقه مندان به خرید می توانند با قدم زدن در خیابان های این شهر بوتیک دیزاینر ها، حراجی های عتیقه و صنایع دستی مخصوص ازمیر را تماشا کنند. هنگام عبور از خیابان های شهر با دیدن تعداد زیاد دستفروشان که گوش تا گوش خیابان را گرفته اند حتما تعجب خواهید کرد.

بازارچه کمرالتی

بازار کمرالتی، قلب مراکز خرید ازمیر، یک بازار تاریخی سرزنده در این شهر است. برای کسانی که علاقه مند به خرید هستند، بدون این که متوجه شوند، زمان می گذرد. این بازارچه مملو از جواهر فروشی و لباس فروشی است. گردشگران می توانند از میدان کوناک به سمت پایین Anafartalar Caddesi (به سمت شرق) حرکت کنند تا به راهرو و تالار اصلی این بازار برسند و از قسمت های مختلف این بازار مانند عتیقه فروشی ها، فروشگاه های صنایع دستی، کوزه فروشی ها دیدن کنند. قسمت Kizlaragasi Han این بازارچه نمونه کوچک شده ای از بازار سرپوشیده استانبول است.

مرکز خرید Alsancak

در تور ازمیر هنگامی که از جنب و جوش بازار کمرالتی خسته شدید می توانید با یک پیاده روی پنج دقیقه ای به فروشگاه آلسنجاک یا Alsancak برسید، راهرو های پر رفت و آمد این مرکز خرید پر از فروشگاه هایی با برند های اروپایی و آمریکایی مانند مانگو، زارا، گوچی است. این مرکز خرید تا دیر وقت باز است. جالب است بدانید که این مرکز خرید را به عنوان جایی مناسب برای خرید لباس عروسی نیز معرفی میکنند. در کل این فروشگاه هم می تواند سرگرم کننده باشد و مقصد خرید مسافران و گردشگران قرار گیرد.

مرکز خرید Bornova

در تور ازمیر مرکز خرید برنوا در شمال ازمیر و کمی خارج مرکز شهر قرار گرفته است. این مرکز دارای دو قسمت با نام های فروم برنوا و پارک برنوا است. که از بزرگترین مال های شهر ازمیر هستند. پارک برنوا بزرگترین مرکز آوت لت (outlet center) ازمیر است. و شامل سالنی بزرگ برای بولینگ، دو سالن برای تئاتر و سایر تفریحات می شود. در این مرکز خرید، برند های محلی ترکیه و هم چنین برند های بین المللی با قیمت آوت لت دیده می شوند. این مرکز در روز های یک شنبه و چهارشنبه محل برگزاری بازار میوه های تازه، سبزی، لباس و صنایع دستی است.

جاذبه های گردشگری و تفریحی ازمیر

مرکز خرید آگورا

مرکز خرید عظیم آگورا با داشتن ۲۹۰۰۰ متر مربع فضای بسته و ۸۹۰۰۰ متر مربع فضای باز، بزرگ‌ترین مرکز خرید شهر ازمیر است. آگورا در جنوب شهر ازمیر و نزدیک ساحل دریای اژه قرار گرفته است. این مرکز خرید دارای لباس فروشی، فروشگاه های ابزار و تجهیزات، لوازم آرایشی، لوازم خانه، پارچه فروشی، کتاب فروشی، لوازم برقی و …. است، در کل شاید بتوان ادعا کرد که به جای مراجعه به چند فروشگاه، می توان چند بار به این فروشگاه مراجعه کرد. علاوه بر این موارد، این فروشگاه هم مانند سایر فروشگاه های شهر ها توریستی دارای امکانات تفریحی و رستوران های متعدد نیز هست.

مرکز خرید آوت لت اوپتیموم

این مرکز خرید در جنوب شهر ازمیر و تور ازمیر و در کنار جاده ای که فرودگاه ازمیر را به مرکز شهر می رساند واقع شده است. در این فروشگاه تازه ساخته شده بیش از ۱۶۰ مغازه از برند های معروف و محبوب دنیا قرار دارند. این مرکز خرید علاوه بر مغازه های بزرگ، دارای امکاناتی تفریحی مانند سینما، پارکینگ، رستوران، کافی شاپ و حتی پیست پاتیناژ نیز دارد. این مرکز خرید از ۱۰ صبح تا ساعت ۱۰ شب باز است. لازم است که تأکید شود که اپتیموم یک مرکز خرید آوت لت(فروشگاه حراجی) هست می توان اجناس را با قیمت ارزان تری از این فروشگاه خریداری کرد.

سایر تورها :

جاذبه های گردشگری شانگهای

تور شانگهای

برای شرکت در تور شانگهای باید در خصوص این شهر اطلاعاتی را کسب نمایید. نام برترین جاذبه های گردشگری این شهر چین نیز در ادامه

مطالعه »
بهترین جاذبه های دیدنی جزیره لنکاوی

تور لنکاوی

جزیره لنکاوی از جزیره های بسیار معروف مالزی است که در قطعا در لیست برنامه افرادی که قصد سفر با تور لنکاوی را دارند قرار

مطالعه »
آشنایی با کشور مالزی

تور مالزی

اگر قصد شرکت در تور مالزی را دارید حتما این مقاله را مطالعه نمایید، در این جا توضیحات جامعی در خصوص این کشور و مردمانش

مطالعه »

تور گلاسگو

اگر قصد دارید به گلاسگو سفر کنید تور گلاسگو را می توانید رزرو نمایید. این شهر در بریتانیا و ایرلند از نظر جمعیت توانسته است

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند