تور استانبول

شاید جالب باشد اما بسیاری از مردم جهان تور ترکیه را به خاطر استانبول می شناسند. بسیاری از ایرانیان نیز این شهر را برای اقامت انتخاب می کنند. استانبول از نظر تاریخی و فرهنگی بی نظیر است.جاذبه های گردشگری و تفریحی تور استانبول به نوعی باب طبع سلیقه های مختلف است. امروز قصد داریم در خصوص شهر استانبول و سایر مناطق گردشگری آن صحبت کنیم.

معرفی شهر استانبول

استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور ترکیه محسوب می شود. این شهر به قطب اقتصادی این کشور نیز مشهور است. شهر استانبول در کنار دریای مرمره قرار دارد.  حقایق جالبی در خصوص تور استانبول وجود دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. استانبول را به نوعی مرز بین اروپا و آسیا نیز می دانند.

استانبول یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است. زبان رسمی در این شهر ترکی است البته صحبت به زبان انگلیسی نیز بسیار دیده می شود. واحد پول استانبول لیر ترکیه است. در این شهر برای ارتباط با ارگان های ضروری می توانید از شماره 112 استفاده کنید.

زندگی در استانبول آسان است. این شهر دارای موقعیت جغرافیایی بسیار ایده آلی است. هیچ گونه تعصبی در بین مردمان استانبول دیده نمی شود. قطعا بازدید از مکان های دیدنی مختلف سبب می شود تا با شرایط فرهنگی اهالی استانبول آشنا شوید.

آب و هوای شهر استانبول

زبان و فرهنگ مردم استانبول

مردم استانبول اغلب به زبان ترکی صحبت می کنند و در مدارس این شهر زبان اصلی ترکی است. مردم این شهر علاقه زیادی به مردمان ایران دارند و ترجیح می دهند با ایرانیان ارتباط خوبی داشته باشند. اهالی شهر استانبول اغلب به زبان ایرانی آشنایی نسبی دارند.

در شهر استانبول بخش ویژه ای وجود دارد که ایرانیان در آن سکونت دارند. همین امر نشان از علاقه ایرانیان برای مهاجرت به ترکیه را دارد. مراسم های سنتی و محلی گسترده ای در شهر استانبول برگزار می شود. شرکت در این مراسم ها هم خالی از لطف نیست.

آب و هوای شهر استانبول

استانبول به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای چندین اقلیم آب و هوایی است. به طور کلی در بخش های مختلف شهر آب و هوای اقیانوسی و همینطور مدیترانه ای دیده می شود. این شهر در دو پهلو متفاوت قرار دارد. این موضوع خود یکی از دلایل بسیار مهم تنوع جو استانبول محسوب می شود.

به طور کلی استانبول در ماه جولای در گرم ترین وضعیت خود قرار می گیرد. دما در این ماه تا 24 درجه نیز افزایش می یابد. البته این گرما به نسبت سایر کشورها چندان زننده محسوب نمی شود. ماه فوریه یکی از سردترین ماه های شهر استانبول محسوب شده و عموما میزان بارندگی در این ماه به 100 میلی متر نیز می رسد. به طور کلی استانبول و کشور ترکیه عموما دارای مناسب و متعادل است.

بهترین زمان سفر به استانبول

بهترین زمان سفر با تور استانبول و تور آنتالیا فصل بهار و یا پاییز است. در این دو فصل میزان بارش باران کمتر است و دمای هوا زیاد گرم نیست. ناگفته نیست که شهر استانبول در تعطیلات تابستان پذیرای بیشترین مسافر است. از ابتدای سپتامبر تا میانه نوامبر به ترکیه سفر کنید واز شهر استانبول دیدن کنید. در این ماه ها دمای هوا در مطبوع ترین شکل خود به سر می برد و آسمان صاف و بسیار زیباست.

افرادی که علاقمند به ورزش های زمستانی هم بهتر است فصل زمستان را برای سفر با بلیط ترکیه انتخاب کنند. به این ترتیب می توانند ضمن بازدید از مناطق دیدنی استانبول از فضاهایی تفریحی که فراهم شده است لذت ببرند.

اطلاعات پرواز شهر استانبول

به طور کلی در استانبول 2 فرودگاه بین المللی وجود دارد. هر کدام از این دو دارای خطوط پرواز جداگانه ای هستند و مسیر رفت و آمد هر یک نیز اغلب متفاوت است.

فرودگاه آتاتورک که از دسته فرودگاه های بسیار مشهور در جهان محسوب می شود عموما پرواز های زیادی به ایران دارد. فرودگاه صبیحه گوکچن نیز یکی دیگر از فرودگاه هایی است که در استانبول فعالیت می کند و دارای چارترهای متنوعی است.

بهترین جاذبه های دیدنی و تفریحی استانبول

کاخ توپ قاپی

کاخ توپ قاپی مکانی دیدنی و بسیار ارزشمند در شهر استانبول است. این قصر در ابتدا به دستور پادشاه عثمانی به نام سلطان محمد فاتح ساخته شد. این مکان مملو از هنرهای اسلامی است. به طور کلی فضای داخلی قصر به سه بخش تقسیم شده است. اتاق های قصر که دارای معماری بسیار خاصی هستند. تالارهای آن که به شکل استوانه ای ساخته شده اند . و در نهایت برج ها و دیوارهای این مجموعه که عظمت و شکوه خاصی دارند.

در این قصر بخشی به نام حرمسرا وجود دارد که فرزندان و خانواده شاه در آن زندگی می کردند.آشپزخانه سلطنتی نیز مکانی برای طبخ غذاهای مخصوص پادشاه بوده است. در بخش انتهایی قصر نیز اتاقی مخصوص برای شاه قرار داده شده است. تزییناتی که در این کاخ دیده می شود بسیار شگفت انگیز است. برای بازدید از این کاخ باید حداقل نصف روز زمان بگذارید.

مسجد آبی

مسجد آبی از دیگر دیدنی های استانبول در تور استانبول محسوب می شود. این مسجد مکانی است که سلطان احمد از خود به جای گذاشته است. استفاده از کاشی های آبی و تزیینات زیبا در این مسجد سبب شده تا این اسم بر روی آن نهاده شود و آنجا را به مکانی شگفت انگیز تبدیل کند. مسجد آبی دارای 5 مناره با معماری شگفت انگیز است.

مشهورترین جاذبه های گردشگری استانبول

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی شهر استانبول بسیار مشهور است. در این موزه مجموعه بی نظیری از صنایع دستی دیده می شود که مربوط به هزاران سال پیش است. آثاری که در این موزه به نمایش در امده است از نظر تاریخی و از نظر مکانی بسیار متنوع و مشهور است. این موزه به طور کلی دارای سه بخش مجزا است.

بخش موزه شرق باستان با اشیای دیدنی که هر یک به نحوی با هدف خاصی نگهداری می شوند. بخش باستان شناسی این موزه که از نظر تاریخی بسیار زیبا و مشهور است. بخش اخر هم مربوط به عمارت کاشی کاری محمد دوم است.

مسجد سلیمانیه

بر روی یکی از تپه های مشهور شهر استانبول قرار دارد.این مسجد، امروزه تبدیل به موزه ای بسیار زیبا و دیدنی شده است.مسجد سلیمانیه یکی از زیباترین و متمایزترین نماد و بناهای تاریخی  در بلیط استانبول محسوب می شود. ساخت این مسجد به دست سلیمان محتشم معمار مشهور صورت گرفت. اگر به فضای داخلی این مسجد دقت کنید یگ گنبد 53 متری می بینید که به صورت خارق العاده ای تزیین شده است. بخش های مختلف این مسجد بسیار شگفت انگیز است. فضای بیرونی مسجد پوشیده از باغی بسیار آرام است. در این فضا سلیمان و همسرش زندگی می کنند.

کاخ دلمه

کاخ دلمه باغچه یکی از بهترین مکان های دیدنی در استانبول محسوب می شود. این کاخ دارای معماری بسیار زیبایی است. این مکان در قرن نوزدهم میلادی نیز ساخته شده است. کاخ دلمه به دست سلطان عبدالمجید ساخته شد. در واقع این کاخ جایگزین مناسبی بجای کاخ توپ قاپی است. دور تا دور این کاخ باغ های بسیار زیبایی وجود دارد که با باغچه های کوچک و پر گل و همینطور فواره های بسیار زیبا تزیین شده است.

فضای داخلی این کاخ از دو معماری روکوکو و باروک استفاده شده است. در باغ شمعدان ها و همینطور چلچراغ های باشکوه وجود دارد. نقاشی های خیره کننده بر روی دیوار های این کاخ بسیار چشم نواز است.

کلیسای چورا

کلیسای چورا منطقه ای زیبا و شگفت انگیز است. چورا به یونانی به معنی کشور است. این کلیسا در قرن پنجم ساخته شده است. کلیسای چورا در قرن ششم بازسازی شد و هم اکنون به یک موزه دیدنی بسیار زیبا تبدیل شده است.

برج گالاتا

برج گالاتا از مکان های دیدنی و بسیار مشهور در شهر استانبول است. متمایزترین بناهای نمادین استانبول در این برج نگهداری می شود. در این مکان می توانید چشم انداز های طبیعی در زاویه 360 درجه ای را تماشا کنید.

گالری استانبول مدرن

گالری استانبول مدرن یکی از مجموعه های بی نظیر شهر استانبول محسوب می شود. در این گالری در تمام طول سال آثار هنری هنرمندان بین المللی را به نمایش می گذارد. بازدید از این گالری زیبا برای هنر دوستان انتخاب مناسبی خواهد بود.

موزه هنری اپر

موزه هنری اپر استانبول در هر سال هزاران گردشگر تور استانبول را به سمت خود می کشاند. جاذبه های دیدنی شهر استانبول تنها به آثار باستانی و یا طبیعت ختم نمی شود. در این موزه آثار باستانی بسیار زیبا و اشیای سرامیکی نیز وجود دارد.

دیگر جاذبه های دیدنی شهر استانبول

عجیب ترین مناطق دیدنی شهر استانبول

بازیلیکا سیسترن را میتوان منطقه ای عجیب در شهر استانبول محسوب کرد. این تالار دارای ظاهری شبیه به یک قصر است. نکته ی عجیب آن این است که در زیر زمین ساخته شده است. گفته می شود، بازیلیکا سیسترن یک آب انبار سلطنتی مربوط به قرن ششم میلادی بوده است. کنستانتین بزرگ دستور ساخت چنین فضای زیبایی را داد. در ساخت این بنا از بهترین معماران استفاده کردند و فضای تزیینی بسیار شگفت انگیز آن سبب شده است تا در خاطر ها بماند.

در این قصر ستون های مختلفی وجود دارد که هر یک به شکل خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال یکی از ستون های مدوزا نام دارد. بر روی این ستون حکاکی هایی دیده می شود که بسیار زیبا و دوست داشتنی است. در سفر تور استانبول دیدن این قصر را از دست ندهید.

هیپودروم نیز یکی دیگر از شگفت انگیز ترین مناطق دیدنی استانبول می باشد که در سال 203 میلادی ساخته شده است. این مجموعه در واقع مرکز بسیار بزرگی برای بازی و مسابقات مختلف ورزشی بوده است. پوشش های برنزی و طلاکاری شده این فضا طرفداران زیادی دارد .

دیگر جاذبه های دیدنی شهر استانبول

اگر می خواهید از سایر مکان های دیدنی استانبول دیدن کنید بهتر است سری به خیابان استقلال بزنید. خیابان استقلال خیابانی بسیار شیک و شلوغ است. در این خیابان تعداد زیادی مرکز خرید و رستوران های فرنگی و سنتی دیده می شود. قدم زدن در این خیابان بسیار شگفت انگیز است.

در تور استانبول و تور آنتالیا  نباید از دیدن میدان تقسیم غافل شوید. این میدان در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد.  حرکت از سمت شرق به غرب در این میدان سبب می شود تا به موزه نظامی برسید. از این مکان جذاب حتما دیدن کنید.

ساحل آسیایی استانبول نیز یکی دیگر از مراکز دیدنی این شهر محسوب می شود. در این جزیره کوچک برجی به نام برج دختر وجود دارد که دارای معماری بسیار زیبایی است.

هتل های شهر استانبول

هتل مینیاتور هتلی بسیار زیبا در منطقه قدیمی شهر استانبول است. این هتل دارای بافتی قدیمی است. کاشی کاری ها و دیوارهای آجری هتل اغلب دارای بافت سنتی هستند. البته بخش هایی از هتل مینیاتور بازسازی شده است. پشت این هتل چشم انداز بسیار زیبایی دارد که می توانید ساعاتی را به استراحت بپردازید.

هتل حمام خانه، هتلی دیگر در شهر استانبول که بسیار خاص و منحصر بفرد است. در این هتل، در فضایی بسیار زیبا مشغول به استراحت شوید و یک استکان قهوه میل کنید.

در هتل حمام خانه اتاق های 4 تخته نیز وجود دارد. این می تواند گزینه بسیار مناسبی برای سفرهای خانوادگی باشد.

بایدها و نبایدهای اقامت در تور استانبول

شهر استانبول از بزرگترین شهرهای ترکیه محسوب می شود. سالانه گردشگران زیادی به این شهر سفر می کنند. یادتان باشد انتخاب یک محل مناسب برای اقامت از مهمترین کارها در تور توریستی می باشد. در این بخش به بررسی دو محله معروف شهر استانبول، تکسیم و سلطان احمد میپردازیم.

محله تکسیم بسیار پر جنب و جوش و شلوغ است. در حالی که محله سلطان احمد به جاذبه های دیدنی استانبول بسیار نزدیک می باشد. این دو منطقه به واسطه خلیج شاخ طلایی از هم جدا شده اند. اگر این خلیج وجود نداشت این دو منطقه یکی بودند. شاخ طلایی از مهمترین مناطق خلیج ترکیه محسوب می شود و به منطقه ساحلی بسفر متصل می باشد. اقامت گاه ها و هتل های زیادی در این منطقه وجود دارد که مناسب با هر سلیقه ای می باشد.

اگر اهل عکاسی هستید پیشنهاد می کنیم که در منطقه سلطان احمد اقامت کنید. این مکان به دیدنی هایی مانند مسجد آبی، ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و … نزدیدک است. اما قسمت بدی که در این منطقه وجود دارد سکوت و خلوتی است. اینجا در ساعات پایانی شب خبری از شلوغی و هیاهوی شهری نیست. اما اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که شلوغی و هیاهو اذیت شان نمی کند، تکسیم منطقه خوبی برای اقامت است. در عین حال تکسیم محله ای پر سروصداست. بخصوص در ساعات پایانی شب که برنامه های موسیقی زیادی برگزار می شود. مردم نیز تا پاسی از شب در کنار خیابان می نشینند و محو تماشای برنامه های شبانه هنرمندان می شوند.

مرکز خرید mall شهر استانبول

این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز تجاری شهر استانبول محسوب می شود. در این مرکز خرید حدود 350 فروشگاه و فودکورت وجود دارد. این مجتمع سرپوشیده دارای شهربازی و مراکز آثار هنری است. شما می توانید در رستوران تازه تاسیس آن به صرف غذا مشغول شوید. سرمایه گذاران زیادی در این مرکز خرید سهام دارند. یک سری غذاهای خاورمیانه نیز در این مکان سرو می شود.

این مرکز خرید دارای 5 دهلیز است. هر کدام آن ها دارای مضامین مختلفی هستند. عموما رفت و آمد در این مجموعه باید توسط آسانسور صورت پذیرد.

مرکز خرید mall شهر استانبول

مرکز خرید ایستینیه شهر استانبول

این مرکز خرید در واقع یک پارک با 300 فروشگاه است. اولین سینمای imax در این مجموعه تاسیس شده است.

در این مرکز خرید، آمفی تئاتر و همینطور توپوگرافیکی ها دیده می شود. از این رو سالانه هزاران نفر را به سمت خود می کشاند. بازدید از مجموعه سینمایی این مرکز خرید را در تور استانبول به شما پیشنهاد می کنیم.

مرکز خرید زورلو شهر استانبول

این مرکز خرید پاتوقی جدید در استانبول محسوب می شود. در این مرکز فروشگاه های لوکسی وجود دارد. هنرهای نمایشی و بهترین هتل ها در آن جا قرار دارد. البته فضای این مجموعه به صورتی است که انگار وارد باغ بسیار بزرگی شده اید.

مرکز خرید پالادیوم شهر استانبول

پالادیوم در شهر استانبول مرکزی زیبا با نمای بیرونی شیشه ای است. این مرکز خرید به طور کلی به 5 طبقه تقسیم شده است.پالادیوم از برجسته ترین مراکز خرید در تور استانبول محسوب می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.