ویزای رومانی

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای رومانی

کشور رومانی یکی از کشور های اروپایی است که اگر چه افراد زیاد به گردشگری در این شهر فکر نمی کنند اما مکان های دیدنی و طبیعت زیبایی دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. برای سفر به رومانی باید ویزای رومانی و یا ویزای شینگن را تهیه کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع ویزای رومانی و نحوه دریافت آن را مرور کنیم.

کشور رومانی

کشور رومانی یکی از کشور های اروپایی است که ارزش سفر کردن را در کنار کشور های معروف این منطقه دارد. پایتخت این کشور شهر زیبای بخارست است و از منطقه های معروف آن می توان به منطقه ترانسیلوانیا اشاره کرد که بازدید کنندگان فراوانی را از سرتاسر جهان به خود اختصاص می دهد. این منطقه که شامل چندین شهر و روستا است از مرکز تا غرب این کشور را شامل می شود.

مناطق دیگر نیز با نام های مولداوا یا مولاوا، والاچیا و دوبرگا هستند که سایر قسمت های این کشور را تحت پوشش قرار می دهند. رومانی کشوری با جاذبه های گردشگری فراوان و جذاب است که از معروف ترین آن ها می توان به قلعه های زیبای این کشور اشاره کرد. مردم کشور رومانی به زبان رومانیایی صحبت می کنند و واحد پول آن ها لئو است. برای سفر به رومانی و بازدید از آن باید ویزای رومانی را تهیه کنید.

کشور رومانی که در منطقه ی جنوب شرقی اروپا واقع شده مانند اکثر کشور های این منطقه دارای آب و هوای معتدل قاره ای است. ویژگی های هر  فصل در این منطقه به طور کامل قابل تمایز هستند. زمستان ها در این کشور  همواره سرد و همراه با بارش های بسیار است. تابستان ها نیز هوا رو به گرم بوده و طولانی می باشند. گاهی در این کشور شاهد زمستان های نسبتا سردی هستیم که اگر آب و هوا برای سفر شما مهم است باید به آن توجه کنید. پیشنهاد می شود اگر تمایل به دریافت ویزای رومانی و سفر به این کشور در ماه مارس را دارید کمی بیشتر فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید زیرا ممکن است در این ماه سرمای زیادی حاکم بر این کشور باشد.

برای سفر به کشور رومانی باید شرایط متعددی را در نظر بگیرید. از جمله این شرایط قیمت بلیط است که در فصل های مختلف سال متغیر است و ممکن است کم یا زیاد باشد. نکته دوم آب و هوای کشور رومانی است که برای دریافت ویزای رومانی و سفر به این کشور باید به آن توجه کنید. برای سفر به کشور رومانی هر فصلی زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد. در فصل تابستان که وقت ها معمولاً آزاد تر هستند تغییر قیمت محسوسی در مکان های تفریحی و اقامتی در این کشور مشاهده نمی شود و آب و هوای چندان گرمی را نیز شاهد نخواهید بود، پس فصل تابستان زمان مناسبی برای سفر است اگر چه سایر زمان ها نیز جذابیت خاص خود را دارد.

ویزای رومانی

برای سفر به کشور رومانی مانند هر کشور دیگری باید ویزای رومانی را تهیه کنید. کشور رومانی چند سال است که به اتحادیه اروپا ملحق شده است بنابراین اگر شما ویزای شینگن داشته باشید می توانید با استفاده از آن و بدون ویزای رومانی به صورت اختصاصی، وارد کشور رومانی شوید. اما در صورت نداشتن ویزای شینگن شما باید از طریق کنسول گری یا کارگزاری رومانی و یا سفارت رومانی در ایران برای دریافت ویزای رومانی اقدام کنید.

ویزای رومانی

دریافت ویزای رومانی

شما باید هزینه دریافت ویزا که در بالا ذکر شد را هنگام ارائه در خواست ویزا پرداخت کنید. این هزینه باید به صورت نقدی و به سفارت رومانی در ایران پرداخت شود. شما باید برای دریافت ویزا و مصاحبه در سفارت حاضر شده و این هزینه را پرداخت کنید. توجه کنید حتی اگر هزینه برای کودکان زیر سنین قانونی دریافت نشود باید هنگام مصاحبه حضور داشته باشد.

اگر ویزای رومانی را به صورت کوتاه مدت تهیه کرده اید توجه کنید که هدف آن در مدت زمانی که در این کشور اقامت دارید قابل تغییر نمی باشد و حق اقامت این نوع ویزا قابل تغییر نمی باشد.اگر شما گذرنامه ی خود را قبلا تهیه کرده اید باید آن را به سفارت  هنگام مصاحبه تحویل دهید. همچنین ویزای شما باید به صورتی باشد که تا سه ماه بعد از اتمام سفر شما اعتبار داشته باشد ،توجه کنید که امضا های شما متفاوت نباشد. برای دریافت ویزای رومانی برای اقامت بلند مدت باید حتما  به تصویب دفتر مهاجرت و وزارت مدیریت امور داخلی رومانی برسد و با تصویب آن ها صادر شود.

انواع ویزای رومانی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور رومانی را دارند باید  ویزای تحصیلی را با ارائه درخواست به دولت رومانی تهیه کنند.

اگر شما می خواهید به کشور های دیگر جز رومانی سفر کنید و از پرواز های توقف دار استفاده می کنید که مجبور به توقف در فرودگاه رومانی هستید باید ویزای نوع A را تهیه کنید. در این نوع از ویزای رومانی که به آن ویزای ترانزیت فرودگاهی گفته می شود، شما تنها اجازه حضور در فرودگاه این کشور را دارید که به سفر خود ادامه بدهید.

اگر شما برای مشکلات ترانزیت و انجام کار های ترانزیت به نوعی از ویزای رومانی نیاز دارید که بتوانید کار های خود را انجام بدهید، باید از ویزای نوع B که به آن ویزای ترانزیت گفته می شود استفاده کنید. با این نوع ویزای رومانی شما پنج روز کاری برای انجام کار های ترانزیت می توانید در این کشور اقامت داشته باشید.

نوع بعدی ویزای رومانی، ویزای نوع C یا ویزای اقامت کوتاه مدت است. به موجب این ویزا می توانید در مدت شش ماه 90 روز در خاک رومانی اقامت داشته باشید که زمان آن غیر قابل تمدید است. از این نوع ویزا می توان برای اهداف مختلفی مانند اهداف دولتی، گردشگری، دیدار خصوصی، کسب و کار، شرکت در فعالیت های ورزشی و بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد.

اگر شما می خواهید بیشتر از 90 روز در  رومانی اقامت داشته باشید باید از ویزای نوع D استفاده کنید. در این نوع از ویزای رومانی نیز مدت اقامت در حالت عادی 90 روز است اما اگر تمایل به اقامت بیشتر دارید امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

انواع ویزای رومانی

مدارک لازم برای گرفتن ویزای رومان

برای دریافت ویزای رومانی باید مدارکی را آماده داشته باشید. بخشی از این مدارک برای انواع ویزا مشترک بوده و بخشی از آن بر حسب نوع ویزا معین شده و با توجه به آن تغییر می کند.

 • ابتدا شما باید فرم تقاضا را کامل کنید.
 • اصل گذرنامه با اعتبار کافی و دو برگ خالی که در آن ویزای رومانی درج می شود.
 • دو عدد عکس 3*4 که تمام رخ بوده و اخیراً گرفته شده باشد، رنگی و با زمینه روشن باشد.
 • شما برای دریافت ویزای رومانی باید با اسنادی که اعتبار قانونی داشته باشد باید هدف سفر و مدت اقامت در این کشور به علاوه زمان دقیق بازگشت را ارائه دهید.
 • اگر  به عنوان دانشجو و یا هیئت علمی به این کشور سفر می کنید باید کارت بین المللی دانشجویی و یا حکم استخدامی هیئت علمی را به همراه داشته باشید.
 • اگر دارای شرکت خصوصی هستید باید کپی از روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت را همراه داشته باشید.
 • اگر کارمند دولتی هستید باید یک کپی از آخرین فیش حقوقی و آخرین حکم کارگزینی خود را همراه داشته باشید.
 • اگر کارمند بخش خصوصی هستید نیز گواهی اشتغال به کار و گواهی بیمه نامه تامین اجتماعی را لازم دارید.
 • برای هر نوع ویزای رومانی بلیط هواپیما و در صورت اقامت برگه رزرو هتل را نیاز دارید.
 • وجه مبلغ ضمانت را که مصوب شده به صورت نقد همراه داشته باشید.
 • برای هر مسافرت خارجی بیمه نامه ای با حداقل پوشش معین لازم دارید.
 • از حساب بانکی خود پرینت گرفته که مهر و امضای شعبه را روی آن داشته باشید. توجه کنید که حداقل موجودی را دارا باشد(ده میلیون تومان)
 • دقت کنید که تمامی مدارک ترجمه شده باشد تا به مشکل بر نخورید.

هزینه اخذ ویزای رومانی

 هر نوع ویزا قیمت مخصوص به خود را دارد که با تغییر نوع آن قیمت نیز کم و زیاد می شود و بسته به شرایط ممکن است قیمت های جدید ابلاغ و اعمال شود. اما در حال حاضر قیمت دو ویزای رایج تر یعنی اقامت کوتاه مدت و بلند مدت به ترتیب 60 و 120 یورو است.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای رومان

سفارت کشور رومانی

هر کشوری که با ما ارتباطات دیپلماتیک و اقتصادی، فرهنگی، سیاسی دارد باید یک سفارت در کشور داشته تا امور مربوط به مراوده ی دو کشور را انجام دهد. یکی از این ها اعمال دریافت ویزای هر کشور برای مسافرت از هر نوعی به آن کشور است. برای دریافت ویزای رومانی شما باید به سفارت رومانی در ایران مراجعه کنید تا اعمال مربوط و مصاحبه ها انجام شود و در صورت تایید، ویزا به شما داده شود. سفارت ها علاوه بر مصاحبه مربوط به ویزا فعالیت ها و وظایف دیگری نیز دارد که به آن اشاره می شود.

سفارت کشور ها در ایران اعمال مختلفی را انجام می دهند که از مهم ترین آن ها می توان به انجام مصاحبه برای دریافت ویزای رومانی و سفر به این کشور اشاره کرد. علاوه بر آن سفارت کار های دیگری نیز انجام می دهد. برای مثال دریافت اخبار از ایرانیان مفقود را انجام می دهد. ثبت تولد، ازدواج، طلاق، فوت و … و امور حقوقی و قضایی و تایید اسناد را انجام می دهد.تعویض و صدور گذرنامه و امور مربوط به ایرانیان مقیم این کشور به عهده ی سفارت رومانی است.

مشخصات سفارت رومانی به صورت زیر است:

 • تلفن سفارت رومانی در ایران:021-77525819 |  021-77539041  |  021-77534658
 • کد پستی سفارت رومانی در ایران: 1111111111
 • شماره فکس: 0098-021-77509841

سایر ویزاها :

ویزای اتریش

ویزای اتریش

اخذ ویزای اتریش برای ورود به این کشور الزامی ست، متقاضیان با هر هدفی که داشته باشند باید نسبت به طی کردن مراحل مربوط به

مطالعه »
مدارک لازم جهت صدور ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

اگر در این روز ها کشور پرتغال را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده اید. حتما تا کنون سوالاتی درباره ویزای پرتغال برای تان به

مطالعه »
ويزاي توريستی استراليا

ویزای استرالیا

تصوير شماره 14استراليا كشوري با مهاجرت پذيري بالا است، كه سالانه ميزبان مهاجران بسياري از سراسر جهان مي باشد. ویزای استرالیا از معتبرترین ویزا ها

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند