ویزای ایران برای اتباع افغان

می دانیم که اخذ ویزای ایران برای یک سری از کشورها مشکل است. ویزای ایران برای اتباع افغان در این دسته قرار می گیرد و جا دارد که در این بخش به طور دقیق شرایط ویزای ایران برای اتباع افغان را مورد بررسی قرار دهیم در نظر داشته باشید که شرایط ویزای ایران برای افغان ها در سال های اخیر فرق کرده است و ما در این مقاله سعی کرده ایم جدیدترین قوانین ویزای ایران برای اتباع افغان را مورد بررسی قرار دهیم. اگر در فکر دعوت دوست افغان خود به ایران هستید قطعا این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

دریافت ویزای ایران برای اتباع افغان

در روش قدیمی که برای اخذ ویزای ایران برای اتباع کشور افغانستان دیده می شود فرد متقاضی می بایست در صف های طولانی در مقابل سفارت ایران می ایستاد و این موضوع واقعا مشکل ساز بوده است. امروزه شرایط ویزای ایران برای اتباع افغان فرق کرده است و سامانه الکترونیکی در این مسیر دیده می شود که شرایط را بسیار آسان تر می کند. در این سامانه یک فرم درخواست به صورت الکترونیکی وجود دارد که باید تکمیل شود و همین طور باید نمایندگی کنسولگری مورد نظر انتخاب شود که در نهایت امر ویزا در این مکان دریافت خواهد شد.

ویزای تجاری ایران برای اتباع افغان، این موضوع بستگی به نوع تجارت فرد متقاضی دارد و البته بسیار کم دیده می شود که فرد افغان بخواهد در ایران کار و تجارت مشخصی راه بیاندازد، این طور که به نظر می رسد این مسیر بسیار پیچیده است و قطعا باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. نوبت گیری سفارت برای ویزای تجاری اغلب تکمیل است و عموما فرد متقاضی تاریخ خالی برای انتخاب ویزای تجاری پیدا نخواهد کرد.

دریافت ویزای ایران برای اتباع افغان

مدارک لازم برای اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

می دانیم که برای اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان یکی از مهم ترین مسایل تهیه مدارک مورد نظر است. در این بخش مدارک لازم برای ویزای ایران برای اتباع افغانستانی را بررسی می کنیم. همان طور که مشخص است فرم مربوط به درخواست ویزا باید به طور دقیق پر شود.، این فرم را در بخش بعدی به طور مفصل توضیح می دهیم. دومین مدرک مورد نیاز تهیه عکس است، عکس باید بدون کلاه و بدون عینک باشد. زمینه عکس باید سفید باشد. مطابقت داشتن عکس با چهره طبیعی افراد بسیار مهم است.

مدرک مهم دیگری که برای ویزای ایران برای اتباع کشور افغانستان نیاز است گذرنامه است، گذرنامه فرد باید 6 ماه اعتبار داشته باشد و همین طور صفحه سفید برای درج برچسب نیز فراهم باشد، تعداد صفحات سفید 2 برگ اعلام شده است. شما برای اخذ ویزای ایران برای افغان ها نیاز به مدرک تحصیلی خاصی ندارید که البته این گزینه در روش های قبل دیده می شد اما در جدیدترین اطلاعیه اعلام شده است در خصوص ویزای ایران برای اتباع افغان این طور به نظر می رسد که سطح سواد موضوع مهمی محسوب نمی شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

مراحل اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

در بخش قبل در خصوص فرمی که برای درخواست ویزای ایران برای اتباع افغان وجود دارد صحبت شد. دقت کنید که این فرم با سایر فرم های ویزای ایرانی بسیار متفاوت است. در این فرم یک سری سوالات وجود دارد که فرد متقاضی باید به طور دقیق آن را پاسخ دهد، در واقع فرم مربوطه در بخش اول خود یک سری کادرهای خالی برای مشخصات دارد و سه بخش دیگر آن برای پرسش و پاسخ طراحی شده است.

پرسش ها در وضعیت رندوم قرار دارد به این معنی که از هر فرد سوالاتی متفاوت از فرد دیگر پرسیده می شود. در نظر داشته باشید که در پر کردن این فرم ها باید دقیق و سریع باشید، برای هر فرد زمانبندی در نظر گرفته می شود و باید طبق زمان اعلام شده فرم را تکمیل کنید. این فرم در ابتدای امر باید از سوی فرد متقاضی به صورت آنلاین ارسال شود و فرد منتظر تایید آن باشد.

در حال حاضر سامانه ای که برای درخواست ویزای ایران برای اتباع افغان برقرار شده است برای سفارت های کابل، مزار شریف، هرات و جلال آباد به فعالیت مشغول است. افرادی می توانند از این سامانه ها درخواست ویزا داشته باشند که از ولایت هایی همچون کابل، پروان، بامیان، میدان وردک، لوگر ، خوست، کاپیسا، پکتیا، پکتیکا، دایکندی و پنجشیر پاسپورتشان را دریافت کرده باشند. در نظر داشته باشید که این مناطق به صورت دوره ای تغییر می کند و بهتر است که شرایط های موجود در این مسیر به طور دقیق بررسی شود.

بعد ار تکمیل کردن فرم درخواست الکترونیک و همین طور مدارک مورد نیاز افراد باید طبق محل اخذ گذرنامه به یکی از شهرهای زیر برای دریافت ویزا مراجعه کنند. افرادی که گذرنامه شان صادره از جوزجان، سمنگان ، بغلان، کندوز، تخار، بلخ، سرپل، فاریاب و بدخشان باید به کنسولگری مزار شریف مراجعه داشته باشند. افرادی که گذرنامه شان را از بادغیس، غور و همین طور فراه اخذ کرده اند باید به سراع کنسولگری هرات بروند و افرادی که گذرنامه ای از لغمان ، ننگرهار و کنر دارند باید به کنسولگری در جلال آباد مراجعه کنند. دارندگان گذرنامه از هلمند ، نیمروز ، ارزگان و همین طور غزنی نیز باید به کنسولگری در قندهار مراجعه کنند.

در صورتی که فرد متقاضی در زمان تعیین شده برای دریافت ویزای خود اقدام نکند نوبت او باطل می شود و نمی تواند در روز بعد از نوبت خود استفاده کند. به طور کلی نوبت جدید در تاریخ 25 هر ماه اضافه می شود. افراد تاجر از این قاعده مستثنی هستند اما در نظر داشته باشید که ثبت نام به عنوان تاجر و همین طور درست بودن صحت اطلاعات آن قطعا بارها پیگیری می شود و اگر اطلاعات وارد شده اشتباه باشد و یا با دروغ خود را تاجر جا زده باشد فرد خاطی حدود 1 سال از اخذ ویزای ایران قطعا محروم خواهد شد.

مراحل اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

مراجعه حضوری برای ویزای ایران برای اتباع افغان

فرد متقاضی در هنگام مراجعه حضوری برای دریافت ویزا باید نسخه چاپی و همین طور کد رهگیری خود را ارائه دهد. او قطعا باید اصل گذرنامه خود را به همراه دو سری کپی با خود داشته باشد. یکی دیگر از مدارکی که برای روز مصاحبه ویزای ایران برای اتباع افغان وجود دارد گواهی سلامت صادر از کلینیک است که علاوه بر سلامت جسمی به سلامت روحی او نیز اشاره دارد.

در نظر داشته باشید که شخص متقاضی باید فیش پرداختی هزینه صدور روادید را پرداخت نماید و این هزینه به صورت دوره ای تغییر می کند. موضوع بعدی در خصوص عکس 6 در 4 است که باید پشت نویسی شده باشد. برای افراد متاهل وجود برگه متذکره، برای تاجرین جواز کاری و همین طور برای رانندگان کامیون برگ سبز از الزامات محسوب می شود. در نظر داشته باشید که نظر نهایی در خصوص صدور و یا عدم صدور ویزای ایران برای افراد افغانستانی به عهده وزارت امور خارجه ایران است.

صدور ویزای اتباع افغان متاهل

شرایط اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان متاهل به طوری که یکی از زوجین ایرانی هستند بسیار آسان تر از فرد مجرد است. در این پروسه فرد باید در بخش مربوطه در فرم به طور کامل مشخصات تاهل خود را اعلام کند تا مشخص شود که همسر او ایرانی است به این ترتیب بررسی فرم او و به طبع شرایط رزرو او آسان تر می شود. در نظر داشته باشید که اگر فرد دارای فرزند بالای 18 سال باشد نمی تواند فرزند خود را به همراه بیاورد و باید مسیر اخذ ویزای ایران برای فرزند وی به طور جداگانه طی شود.

صور ویزای ایران برای اتباع افغان که گذرنامه خارج از کشور دارند!

این افراد در ابتدای امر باید مشخص کنند که قصد دارند ویزای خود را از کدام یک از شهرهای افغانستان دریافت کنند. این افراد باید در بین لیست کابل، جلال آباد باشند و همچنین می توانند از شهرهای هرات، مزار شریف و یا قندهار یک گزینه را انتخاب کنند. پس از این که مدارک لازم تکمیل شد درخواست باید در پنل وزارت امور خارجه ثبت شود و همین طور از طریق سامانه نوبت گیری باید فرد متقاضی کد رهگیری دریافت کند. در نهایت امر باید نسخه چاپی کد رهگیری از ساعت 8 الی 12 به بخش کنسولگری سفارت ارائه شود. زمان تعیین شده برای این گزینه بسیار مهم است و باید رعایت شود.

افغان ها برای صدور ویزای ایران دیگر نیاز به ارائه ضمانت نقدی ندارند!

این خبر می تواند خوشحال کننده به نظر برسد.  در قوانین قدیمی در خصوص ویزای ایران برای اتباع افغانی این طور بود که ایران در صورتی ویزای مربوطه را به فرد افغان اعطا می کرد که او می توانست گردش مالی بسیار گسترده ای از خود برای ارائه داشته باشد. در قوانین جدید اعلام شده این طور به نظر می رسد که این قانون برداشته شده است و نیاز به گردش مالی مشخصی برای فرد افغان وجود ندارد به این ترتیب تعداد افراد بیشتری می توانند برای اخذ ویزای ایران امیدوار باشند.

قوانین تکمیلی ویزای ایران برای اتباع افغان

فرد متقاضی 3 الی 15 روز پس از ابلاغ کد تاییدیه ویزا می تواند با در دست داشتن کد به سفارت مراجعه کند. در صورت تایید وضعیت نهایی او ویزای مربوطه از سوی وزارت امور خارجه دریافت خواهد شد. عموما زمانی که طول می کشد تا ویزای فرد متقاضی در پاسپورت الصاق شود 15 روز کاری است این زمان با توجه به سفارت موردنظر کاهش و یا افزایش خواهد یافت. در نظر داشته باشید که کلیه اطلاعات ارائه شده تا به اینجای کار از جدیدترین اخبار گرفته شده است و به طور کلی قوانین ویزای ایران برای اتباع افغان همیشه در وضعیت تغییر قرار می گیرد.

تمدید ویزای ایران برای اتباع افغان

موضوع بعدی که در خصوص ویزای ایران برای اتباع افغانستانی دیده می شود تمدید است، فرض کنید که فرد افغان از ویزای توریستی استفاده کرده است و پس از اتمام زمان اعلام شده قصد دارد که مجدد ویزای خود را تمدید کند، این گزینه از چندین حیث قابل بررسی است. در وهله اول باید بررسی شود که او در طول زمانی که در این ایران بوده است آیا مشکلی ایجاد کرده یا خیر؟ در صورت بروز مشکل و خسارت از سوی وی به هیچ عنوان ویزای ایران برای افغان ها برای او تمدید نخواهد شد.

در صورتی که فرد مشکلی از این دست نداشته باشد می تواند برای تمدید ویزا درخواست دهد، درخواست وی مورد بررسی قرار می گیرد و شرایط ویزای ایران در تاریخ درخواست او بررسی می شود گاه دیده می شود که فصل انتخابی برای تمدید مناسب نیست و مشکل ساز خواهد بود. عموما یک بار تمدید برای ویزای ایران بدون مشکل است. البته این کار گاهی زمان بر خواهد بود.

تمدید ویزای ایران برای اتباع افغان

هزینه دریافت ویزای ایران برای اتباع افغان

هزینه هایی که در خصوص ویزای ایران برای اتباع افغان وجود دارد اغلب متغیر است یعنی بستگی به سفارت مربوطه دارد اما به طور کلی یک سری از هزینه ها در وضعیت عمومی قرار دارد. شما باید برای دانلود فرم مربوطه و ارسال آن هزینه ای پرداخت کنید، این هزینه به طور کلی ثابت است و با هر بار ارسال این فرم باید هزینه پرداخت شود. هزینه بعدی در روز مصاحبه است که به هیچ عنوان برگشت داده نمی شود در واقع حتی اگر ویزا صادر نشود نیز هزینه پرداخت شده سوخت می شود.

نکاتی که برای اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان بای بدانید

در این بخش سعی می کنیم یک سری پرسش و پاسخ های موجود در خصوص ویزای ایران برای اتباع افغان را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر فرد افغان در ایران ملک و املاک قابل توجهی داشته باشد قطعا شرایط اخذ ویزا برای او بسیار آسان تر از قبل خواهد بود این فرد می تواند ویزای سرمایه گذاری اخذ کند و وارد خاک ایران شود. افرادی که در درگیری های سیاستی هستند به هیچ عنوان نمی توانند به اخذ ویزای ایران امیدوار باشند این موضوع به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین افرادی که دارای بیماری خاص و یا اعتیاد هستند نمی توانند ویزای ایران را اخذ کنند و این موضوع به طور جدی ترتیب اثر داده می شود. گاهی دیده می شود که صدور ویزای ایران برای افغان ها زمان بر است و این موضوع باعث نگرانی افراد خواهد شد. در نظر داشته باشید که بهتر است تا زمانی که تایید و یا عدم تایید نهایی اعلام نشده است امیدوار باشید که ویزای شما ارسال می شود.

تا به اینجای مقاله سعی کردیم تمامی اصول جدید در خصوص اخذ ویزای ایران برای افغانستانی ها را مورد بررسی قرار دهیم این طور که به نظر می رسد شرایط اخذ ویزای ایران برای مردم افغانستان بسیار آسان تر شده است. در پایان این نکته را در نظر داشته باشید که وجود دعوتنامه در این مسیر بسیار مهم است اگر از ایران فردی منتظر شما است بهتر است که از او بخواهید برایتان دعوتنامه ای ارسال کند به این ترتیب در روز مصاحبه به مدارک شما ترتیب اثر بیشتری داده خواهد شد

دقت کنید که به طور کلی اخذ ویزا یکی از مسایل بسیار مهم و ضروری محسوب می شود و بهتر است که یک فرد به عنوان راهنما در کنار شما باشد، قطعا نکات ریز و شرایط مختلفی برای اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان وجود دارد که در این مقاله نمی گنجد و باید توسط وکیل و فرد متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. شما می توانید شرایط ویزای ایران برای اتباع افغان را به طور دوره ای مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید واقع بین باشید.

8 نظرات
 1. طالب جان می گوید

  با سلام وخسته نباشید بنده از اتباع افغانستان هستم ومربوت زوم جلال اباد میشوم فعلا
  درجلال اباد برای خانواده ویزا صادر نمیکند
  ومن به شدت نیاز به ویزا ایران دارم
  من با مادرم میخوام به دیدن اقارب و دوستان به ایران سفر کنیم
  لطفا رهنمایی کنید کنید باید چیکار کنم???
  خدانگهدار

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – آیا شما دوستان یا اقوامی در ایران دارید که دارای تابعیت ایرانی باشند ؟

 2. طالب جان می گوید

  آری دوستان ایرانی داریم اگر دعوتنامه ارسال کند چی شراید دارد لطفا کامل رهنمایی کنید تشکر

  1. سفریار می گوید

   سلام – از طریق دوستان میتونید اقدام کنید
   شرایط به این صورتش هست که یک سری مدارک از دوست شما دریافت میشود و اقدام می کنیم
   لطفا با همکاران ما در بخش ویزای ایران تماس بگیرید تا روند کاری و مدارک مورد نیاز را توضیح دهند
   ویزای ایران 66087549-021

 3. زهره می گوید

  سلام من همسرم ایرن اومده و من باید زود برم چون اون برمیگرده المان، میتونم پول زیاد بدم ویزا در یک روز بگیرم؟
  همسرم ایران منتظره منه و باید زود برم، پوله ویزا هر چی هست زیاد میدم فقط باید زود برم، ویزامم میخوام از کابل بگیرم

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – از سرکنسولگری ایران در کابل میتونید اقدام به دریافت ویزای ایرانی کنید.

 4. مرادی می گوید

  باسلام وخسته نباشید
  من باویزا ۳ماهه از افغانستان اومدم میخوام فعلا اینجابمانم چطور میتوانم ویزا خودرا تمدید کنم
  لطفا ادرس ورهنمایی کامل بفرمایید

  1. سفریار می گوید

   سلام وقت بخیر – شما میتوانید به پلیس گذرنامه مراجعه و درخواست تمدید ویزا کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.