ویزای بلژیک

فایل صوتی سفارت بلژیک

 • مدارک مهم ویزای بلژیک
 • نکات ضروری ویزای بلژیک
 • بهترین راه گرفتن ویزا
 • روشهای دریافت ویزا

شاید شما یا یکی از آشنایانتان قصد داشته باشد در مورد نحوه دریافت ویزای بلژیک اطلاعات بیشتری کسب کند یا اینکه برای سفر به بلژیک، به دنبال نوع ویزای مناسب هستید. در این مطلب تلاش کرده ایم همه آنچه را که باید در مورد ویزای بلژیک بدانید، یکجا گرد هم آورده باشیم.

تفاوت ویزا با پاسپورت

در تعریف ویزا می توان گفت ویزا به برگه‌ای گفته می شود که بر طبق آن، یکی از نمایندگان کشور مقصد، درخواست فرد را برای ورود به آن کشور تأیید کرده است. این برگه ضمیمه گذرنامه می شود و نشان می دهد که ورود  فرد متقاضی به کشور دیگر بدون مشکل است.

اشتباه گرفتن مفاهیم ویزا با گذرنامه و پاسپورت برای بسیاری از افراد مشکل ساز است درحالی که میان آنها تفاوت های آشکاری وجود دارد. درواقع گذرنامه و پاسپورت یک معنای واحد دارند و با معنا و کاربرد ویزا متفاوت اند. پاسپورت توسط کشوری که فرد در آن متولد شده و در حال زندگی کردن در آنجا است صادر می شود و نشان از هویت و اعتبار فرد گیرنده دارد، درکل یک شناسنامه هویت محسوب می‌شود. اما ویزا توسط کشور مقصد صادر شده و اجازه آن کشور را مبنی بر ورود فرد اعلام می‌دارد.

ویزا به کشوری بستگی دارد که متقاضی به آن سفر می‌کند اما به همراه داشتن پاسپورت برای سفر کردن به همه کشورهای خارجی لازم و ضروری است. تفاوت دیگر میان این دو ازلحاظ اعتبارشان مطرح می‌شود، اعتبار ویزا موقتی است و کشور مقصد تعیین کننده آن است، اما پاسپورت به طور معمول دارای اعتبار پنج ساله است.

زمانی که فرد گردشگر و سفرکرده به کشور خود باز می گردد، باید پاسپورت خود را همچنان به همراه داشته باشد اما به همراه داشتن ویزا لازم نیست.

تفاوت ویزا با پاسپورت

سفارت بلژیک

خود کلمه سفارت در فارسی معین به معنای میانجی گری و وساطت است. سفارت به منظور انجام شدن کارهای مربوط به یک کشور در کشور دیگر احداث می‌شود. که کلیه اسناد و مدارک و بایگانی‌ها در این مکان‌ها ازنظر مسائل سیاسی صیانت می‌شوند و کاملاً مکانی محرمانه به حساب می‌آید.

کشور بلژیک یک کشور اروپایی پرطرفدار است که عوامل مختلف موجب طرفداری این کشور می شود ازجمله: مسائل سیاسی، سیستم مالیاتی متعادل، مسائل اقتصادی و تمدن تاریخی و فرهنگی این کشور و… . از همه مهمتر داشتن امنیت آن برای همگان موضوعی پراهمیت است و حتی مأمورین نیز برای ورود به سفارت باید از خود مسئول سفارت اجازه بگیرند.

علت اینکه گفته می‌شود برای سفر به بلژیک باید ویزای شینگن داشته باشید این است که کشور بلژیک در جوار کشورهای مهم عضو پیمان شینگن که شامل: فرانسه، آلمان، هلند و  لوکزامبورگ است، قرار دارد.

سفارت بلژیک

ساعت کاری سفارت بلژیک

سفارت بلژیک به منظور ارائه خدماتی  ازجمله ارائه ویزای بلژیک همه روزه به جز روزهای شنبه این سفارت کار خود را از ساعت 8 صبح آغاز کرده و تا 16:30 ادامه دارد. مدارک دریافتی را این سفارت تا نیم ساعت قبل از اتمام وقت کاری تحویل می‌گیرد. وقت ایرانیان برای امور ازدواج، طلاق و دانشجویی، روزهای چهارشنبه از ساعت 14 الی  16 است. پنجشنبه‌ها مخصوص امور تجاری است.

تعیین وقت سفارت برای اخذ ویزای بلژیک

قبل از هر چیزی باید نام درج‌شده شخص در فرم با نام فردی که وقت سفارت بلژیک گرفته هم خوانی داشته باشد. بعد از اینکه فرد وارد سایت اینترنتی شد و فرم درخواست خود را تکمیل کرد دیگر آن فرم ثبت شده و به هیچ وجه نمی‌توان در آن تغییری ایجاد کرد. داشتن کپی از فرم آنلاینی که به صورت اینترنتی تکمیل شده لازم است. برای گرفتن وقت سفارت بلژیک، باید حدوداً 8 هفته قبل از تاریخ مشخص شده برای سفر اقدام کرد.

تعیین وقت سفارت برای اخذ ویزای بلژیک

مدارک لازم برای اخذ ویزای بلژیک

 • ارائه عکس 3*4، آن هم جدید، تمام رخ، با پشت زمینه روشن و رنگی
 • کپی از تمامی صفحات شناسنامه به صورت پشت و رو
 • استعلام حساب بانکی فرد به مدت سه ماه اخیر
 • ارائه نمودن کلیه مدارک شخصی فرد برای اخذ ویزای تضمینی بلژیک لازم است، که در صورت دانشجو بودن همراه داشتن کارت دانشجویی و در  صورت استاد بودن همراهی کارت عضو هیئت علمی ضروری است.
 • فرد حتماً باید برای ارائه مدارک و انگشت نگاری حضوراً حاضر شود و شخصاً به امضای مدارک ارائه شده به منظور اخذ ویزای بلژیک حضور یابد.
 • افراد بازاری و کسبه  باید جواز کسب های خود را ارائه کنند.
 • اگر فرزندی خود به تنهایی قصد گرفتن ویزای کشور بلژیک را دارد حتماً باید رضایت نامه‌ای جهت موافقت والدین آن هم به صورت محضری نمایان کند.
 • شخص متقاضی باید حداقل موجودی حساب بانکی‌اش 40 میلیون تومان باشد.
 • افراد دولتی هم باید کپی مدارک کارگزینی داشته باشند.
 • باید گذرنامه اصل را که 6 ماه اعتبار دارد به همراه داشته باشید وجود این گذرنامه اعتبار ویزای بلژیک را دوچندان خواهد کرد.
 • اگر شخصی دارای سند مالکیت باشد حتماً باید کپی مدارک مالکیت خود را برای ویزای تضمینی بلژیک ارائه دهد.
 • ازجمله هزینه‌هایی که برای اخذ ویزای بلژیک بر عهده خود متقاضی است و باید مبلغی به میزان 60 یورو پرداخت کرد هزینه صندوق سفارت است.
 • دعوت نامه زمانی برای اخذ ویزا اعتبار دارد که فرد از طرف یک شرکت بلژیکی دعوت شده باشد درغیر این صورت فاقد اعتبار خواهد بود.
 • مشخص شدن مکان اقامت و رزرو هتل و بلیت بر عهده خود شخص متقاضی است البته قبل از صدور ویزا از کشور بلژیک تعیین می‌شود.
 • از همه مهم‌تر زبان تمام مدارک ارائه شده در ویزا باید به زبان انگلیسی ترجمه شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای بلژیک

انواع ویزای بلژیک

دو عامل اصلی مشخص کننده نوع ویزای بلژیک هستند: هدف اصلی متقاضی برای سفر به آن کشور و قوانینی که  این کشور برای اعطای ویزا به متقاضی وضع می‌کند. ویزای توریستی، کاری، اقامتی، پزشکی و… از نوع ویزاهای رایج و پرطرفدار هستند. موضوع حائز اهمیت، تاریخ شروع و اتمام اقامت است که مسافران باید با در نظر گرفتن این بازه‌های زمانی مشخص، مدت اقامتشان را تنظیم کنند.

اخذ ویزای کاری بلژیک

 یکی از طرق مهاجرت به بلژیک که لازمه ی اخذ ویزای بلژیک می باشد، ویزای کاری است. پایتخت کشور بلژیک شهری به نام بروکسل است که ازلحاظ شغلی شرایط بهتری نسبت به سایر شهرهای این کشور دارد. ویزای کاری بلژیک ازلحاظ این که نسبت به سایر ویزاهای بلژیک راحت تر به اقامت دائم تبدیل می شود حائز اهمیت است؛ یعنی شخصی بعد از سه سال اخذ ویزای کاری بلژیک می‌تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام نماید. به دو روش می‌توان ویزای کاری بلژیک را به دست آورد؛ یکی اینکه کسب کردن شغل بعد از دریافت جست وجوی کاری، دوم اینکه داشتن دعوت نامه کاری از طرف کارفرمایی که در بلژیک اقامت دارد.

برای راه اول شرط به این صورت است که کارفرما دو بار متوالی به مدت سه ماه آگهی استخدام کاری منتشر می کند. اگر فردی برای کار کردن پیدا نشد کارفرما می تواند دعوت نامه کار صادر کند با کسب اجازه از سازمان مهاجرت.

راه دوم نیز این است که چون ویزای جست وجوی کاری به صورت شش ماهه ارائه می شود شخص می‌ تواند فرصت شش ماهه برای کار کردن در بلژیک داشته باشد اگر این مدت را پشت سر بگذراند و ویزای جست وجوی کاری بلژیک به ویزای کاری بلژیک انتقال می‌ یابد.

اخذ ویزای کاری بلژیک

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک به علت اینکه قلب اروپا محسوب می شود، فرصت مناسبی برای واردشدگان به این کشور است تا از فضای تاریخی و همچنین تحصیلی برای رشد خود استفاده کنند و همین امر به اخذ ویزای تحصیلی بلژیک اعتباری بیشتر می دهد. مردم بلژیک دارای سه زبان بومی، هلندی، آلمانی و فرانسوی هستند و زبان شیرین انگلیسی نیز در میان مردمان بلژیک رواج دارد.

چهار دلیل مشخص شده زیر، اهمیت تحصیل در بلژیک را بیان می‌ دارند:

1. هزینه های تحصیل در بلژیک؛ که خود شامل بورسیه‌های دولتی و خصوصی است

2. می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل داشت و همزمان سه زبان دیگر را نیز فراگرفت

3. بهره مندی از برنامه های EMBA و MBA

4. داشتن فرصت تحصیل دریکی از تاریخی ترین و جذاب ترین کشورهای اروپایی

مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک لازم است شامل گواهی صادر شده از طرف پلیس که اعلام دارد از قبل سابقه کیفری یا جرم نداشته باشید، ارائه ریزنمرات سال آخر متوسطه و مدارک دیپلم به صورت اصل و کپی. ارائه گذرنامه‌ای با بیش از 12 ماه اعتبار و گواهی پزشکی که صحت سلامتی فرد را تأیید کند.بیشتر این مدارک ارائه شده با مدارک سایر ویزاهای بلژیک مشابه اند.

چگونگی اپلای برای ویزای تحصیلی بلژیک

خود واژه اپلای به معنای پذیرش تحصیلی از جانب دانشگاه‌های خارج از کشور است. ابتدا باید دریکی از مؤسسات تحصیلی معتبر بلژیک ثبت نام کنید و هزینه های مورد نظر آن موسسه را پرداخت کنید. مرحله بعدی اپلای تحصیلی بلژیک، کسب اطلاعاتی از سفارت خانه بلژیک در کشور خود است تا راهنمایی شوید که آیا اخذ ویزای دانشجویی بلژیک لازم است یا نه و این اطلاعات بستگی به سفارت‌ خانه‌ای دارد که به آن مراجعه می‌ شود.

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

اخذ ویزای توریستی بلژیک

کشور بلژیک به علت داشتن زبان‌های متنوع و آب و هوای معتدل و مکان های زیبای توریستی، ازلحاظ گردشگری در تور بلژیک جذابیت های چشم گیری دارد. خوب است بدانید که در دو فصل اواسط آوریل تا اواسط اکتبر ویزاهای توریستی بلژیک طرفداران زیادی به خود می‌گیرند. اما مدارک لازم برای اخذ این ویزای بلژیک شامل موارد زیر می شود:

 • فردی که دارای ویزای توریستی بلژیک است همانند سایر ویزاهای بلژیک مربوط به این کشور هیچ محدودیتی برای سفر با تور ارزان اروپا به کشورهای عضو پیمان شینگن ندارد
 • وضعیت تأهل یا مجرد بودن نیز برای اخذ این ویزا بسیار مهم است زیرا چنانچه فرد به صورت انفرادی تصمیم به سفرگیرد تا اینکه به صورت جمعی و خانوادگی، از شانس بیشتری برای اخذ ویزای توریستی بلژیک برخوردار خواهد بود.
 • چنانچه فرد به انجام کاری مشغول باشد و این کار اشتغال وی به حساب آید حتماً باید کپی مدارک فوق را برای روشن تر شدن متن ویزا ارائه دهد.
 • در صورت محصل بودن فرد ارائه مدارک اشتغال به تحصیل نیز لازم است.
 • در صورت مالک بودن فرد باید مدارک مالکیت خود را ضمیمه متن ویزای بلژیک کند.
 • فتوکپی از کلیه مدارک شخصی ازجمله تمامی صفحات شناسنامه، میزان درآمد، برگه تأییدیه پزشکی مبنی بر صحت سلامتی فرد همچون سایر ویزاهای بلژیک  ضروری است.
 • خانم‌های خانه دار نیز باید حتماً گواهی اشتغال همسر خود را ارائه دهند.
 • ارائه ویزاهای توریستی که خود از نوع ویزاهای بلژیک هستند، در تمام نقاط دنیا به صورت چندوروده و یا تک وروده انجام می‌ شود.

سؤال حائز اهمیت بسیاری از افراد این است که آیا افراد با ورود به کشور بلژیک از طریق ویزای توریستی می‌توانند اقامت دائم را اخذ کنند؟ پاسخ سؤال از دیدگاه بسیاری از کشورهای دنیا این‌گونه مطرح می‌شود که اول اینکه اگر فرد پس از ورود به بلژیک برای کسب اقامت بلژیک اقدام کند اقامت به صورت پناهندگی خواهد بود، دوم اینکه فرد در مدتی که در بلژیک اقامت دارد بتواند فرصت شغلی مناسب به دست آورد تا پس از بازگشت بتواند برای دریافت ویزاهای نظیر کاری اقدام نماید.

اخذ ویزای توریستی بلژیک

اخذ ویزای ازدواج بلژیک

یکی دیگر از انواع ویزای بلژیک، ویزای ازدواج است. منظور از ویزای ازدواج بلژیک این است که فرد طبق قوانین کشور بلژیک با یک فرد تابع این کشور یا فردی که در این کشور اقامت دائم دارد ازدواج کرده و تابع کشور بلژیک می‌شود. شرط ازدواج در بلژیک این است که خود فرد و شخصی که با او ازدواج می‌کند باید یا تابعیت کشور بلژیک داشته باشند یا دارای اقامتی باشند که حدوداً سه ماه از صدور آن گذشته باشد. یکی از شروط اصلی ازدواج در بلژیک این است که فرد در صورت داشتن سن زیر 18 سال باید اجازه دادگاه یا والدین خود را مطرح کند. اشخاص خارجی برای ازدواج در این کشور باید از محدودیت های سنی کشور خود تبعیت کنند.

اخذ ویزای ازدواج بلژیک

اخذ ویزای پزشکی بلژیک

با توجه به حضور بلژیک در کشورهای عضو پیمان شینگن، می توان با برخورداری از ویزای پزشکی سایر کشورهای دیگر مانند آلمان، به این کشور سفر کرد.میتوانید برای درمان بیماری های خاص از این ویزا استفاده کرده و به کشور بلژیک بروید.در این خصوص باید مدارکی اعم از مدارک بیماری که نشان دهنده اثبات آن باشد را نیز بهمراه داشته باشید.

انواع ویزای بلژیک برمبنای تعداد دفعات ورود و ماهیت سفر

هر یک از ویزاهای بلژیک، برمبنای تعداد دفعات ورود، می‌توانند در این سه دسته قرار بگیرند: ویزاهای یکبار ورود، ویزاهای دو بار ورود و ویزاهای چند بار ورود. همچنین، ماهیت سفر نوع ویزا ازجمله ویزای بلژیک و شینگن را تعیین می‌کند که براین اساس ویزاهای شینگن دودسته هستند: 1. ویزای معتبر در منطقه محدودشده (LTV)، 2. ویزای عادی شینگن (USV).

ویزاهای USV

 تاریخ این ویزاها از زمان ورود فرد به کشور شینگن آغاز شده و به مدت حداکثر 90 روز در هر دوره شش ماهه اعتبار دارند و بر طبق اهداف سفر فرد به سه گروه A، B و C تقسیم می‌شوند.

ویزای نوع A

استفاده از این ویزا به منظور تغییر مقصد فرد در فرودگاه انجام می شود و اعتبار آن تنها برای فرودگاه‌های واقع در محدوده شینگن است.

ویزای نوع B

صادر کردن این ویزا مبنی بر عبور فرد از خاک یکی از کشورهای عضو شینگن به مدت 5 روز است.

ویزای نوع C

این یک نوع ویزای کوتاه مدت به حساب می آید که به صدور آن اعلام می شود می‌توان درکشورهای عضو شینگن اقامت داشت که دریافت کنندگان این ویزا بسته به هدفی که از سفر خود دارند می توانند یکی از سه ویزای زیر را دریافت کنند:

ویزاهای یکبار ورود

با داشتن این نوع ویزا، فرد تنها یکبار حق ورود به خاک بلژیک و کشورهای اروپایی عضو پیمان شینگن را دارد و چنانچه از خاک کشور موردنظر خارج شود، حتی اگر مدت اعتبار ویزا به اتمام نرسیده باشد نمی‌تواند بازگشت دوباره به آن کشور را داشته باشد.

ویزاهای دو بار ورود

استفاده از این نوع ویزای بلژیک، در مدت مقرر دو بار اعتبار دارد و این ویزا هم مانند سایر ویزاها زمان اعتبار  مشخص دارد.

ویزاهای چند بار ورود

آنچه در این نوع ویزای بلژیک، به حساب می‌آید زمان است که محدودیت آن حائز اهمیت است و مدت زمان اعتبار آن به صورت 90 روز در هر 6 ماه ارسال است و به محض وارد شدن به کشورهای خاک شینگن محاسبه خواهد شد.

 ویزای VLT

با داشتن این ویزا می‌توان به عنوان پناهندگی بدون ارائه مدارک معتبر به خاک کشورهای عضو شینگن وارد شد. با اخذ این ویزا می‌توان تنها به کشوری که از آن ویزا اخذ شده و یا کشورهای مشخص شده منطقه شینگن سفرکرد. اهمیت این ویزا این است که در مواقع ضروری و شرایط اضطراری می‌توان از آن استفاده کرد.

ویزای ملی

استفاده از این ویزا بیشتر برای تجار و دانشجویان است. این ویزا به عنوان ویزای نوع D نیز نامگذاری می‌ شود که می تواند یک بار ورود (برای افرادی که بنا به دلایل خاص اعم از خدمات درمانی و پزشکی قصد سفر دارند صادر می شود) و چند بار ورود ( با داشتن این ویزا سفر به تمام کشورهای عضو پیمان شینگن آزاد خواهد بود) نیز باشد.

انواع ویزای بلژیک برمبنای تعداد دفعات ورود و ماهیت سفر

ویزای کشورهای پیمان شینگن

شاید در هنگام جست و جوی مطالب در مورد ویزای تضمینی بلژیک، عبارت ویزای شینگن زیاد به چشمتان خورده باشد. در اینجا، به علت عضویت بلژیک در پیمان شینگن به توضیحاتی مختصر در مورد این پیمان می‌ پردازیم.

کشورهایی ازجمله بلژیک، فنلاند، دانمارک و .. عضو پیمان شینگن محسوب می‌ شوند. فردی که ویزای شینگن دارد (همانند کسی که ویزای بلژیک در دست داشته باشد)، برای سفر کردن به هرکدام از کشورهای عضو این پیمان آزاد است. سه منطقه معروفی که ایرانی‌ ها می‌ توانند ویزای آن را در اروپا بگیرند شامل موارد زیر می شود:

1. کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی

2. بریتانیا

3. منطقه شینگن که خود شامل 26 کشور اروپایی است که 4 کشور از آنها در انجمن تجارت آزاد اروپا عضویت دارند و 22 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند.

به جز مواردی استثنا همه شهروندان خارج از قلمرو شینگن برای سفر به این محدوده به ویزای شینگن نیاز دارند.

ویزای کشورهای پیمان شینگن

دلایل رد شدن ویزای بلژیک

با بیان دلایل رد شدن ویزای بلژیک به افرادی کمک می‌کنیم که ویزای آنها رد شده و معترض‌اند.

1. یکی از دلایل مهم از بین رفتن گذرنامه و یا آسیب دیدن صفحاتی از آن است.

2. نداشتن مدرک اسکان فرد، ازجمله مدارک رزرو هتل، یا ارائه نکردن دعوت نامه میزبان که برای فرد مشکل ساز خواهد بود.

3. نداشتن گواهی ازدواج

4. فاقد هدف مشخص از سفر

5. ارائه مدارک جعلی

6. اثبات نشدن مدارک امرار معاش.

همه این موارد ذکر شده صحت ویزای شینگن را رد کرده و آن را غیرقابل قبول اعلام می‌دارند.

دلایل رد شدن ویزای بلژیک

هزینه اخذ ویزای بلژیک

لازم به ذکر است هزینه‌های اخذ ویزای بلژیک باید به صورت یورو پرداخت شود. برای ویزای تضمینی بلژیک بلندمدت  که به منظور اقامت بلندمدت ارائه می‌شود،180 یورو و برای اخذ ویزای کوتاه مدت که یکبار به مدت 90 روز قابل استفاده است باید مبلغی حدود 60 یورو پرداخت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.