ویزای بلژیک

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

ویزای کاری بلژیک

شاید شما یا یکی از آشنایانتان قصد داشته باشد در مورد نحوه دریافت ویزای بلژیک اطلاعات بیشتری کسب کند یا اینکه برای سفر به بلژیک، به دنبال نوع ویزای مناسب هستید. در این مطلب تلاش کرده ایم همه آنچه را که باید در مورد ویزای بلژیک بدانید، یکجا گرد هم آورده باشیم. قبل از پرداختن به مطالب مربوط به ویزای بلژیک، ابتدا توضیحاتی مختصر در مورد ویزا می دهیم.

تفاوت ویزا با پاسپورت

اشتباه گرفتن مفاهیم ویزا با گذرنامه و پاسپورت برای بسیاری از افراد مشکل ساز است درحالی که میان آنها تفاوت های آشکاری وجود دارد. درواقع گذرنامه و پاسپورت یک معنای واحد دارند و با معنا و کاربرد ویزا متفاوت اند. پاسپورت توسط کشوری که فرد در آن متولد شده و در حال زندگی کردن در آنجا است صادر می شود و نشان از هویت و اعتبار فرد گیرنده دارد، درکل یک شناسنامه هویت محسوب می‌شود. اما ویزا توسط کشور مقصد صادر شده و اجازه آن کشور را مبنی بر ورود فرد اعلام می‌دارد.

ویزا به کشوری بستگی دارد که متقاضی به آن سفر می‌کند اما به همراه داشتن پاسپورت برای سفر کردن به همه کشورهای خارجی لازم و ضروری است. تفاوت دیگر میان این دو ازلحاظ اعتبارشان مطرح می‌شود، اعتبار ویزا موقتی است و کشور مقصد تعیین کننده آن است، اما پاسپورت به طور معمول دارای اعتبار پنج ساله است. زمانی که فرد گردشگر و سفرکرده به کشور خود باز می گردد، باید پاسپورت خود را همچنان به همراه داشته باشد اما به همراه داشتن ویزا لازم نیست.

ویزای بلژیک

شاید در هنگام جست و جوی مطالب در مورد ویزای بلژیک، عبارت ویزای شنگن زیاد به چشمتان خورده باشد. در اینجا، به علت عضویت بلژیک در پیمان شنگن به توضیحاتی مختصر در مورد این پیمان می‌ پردازیم. کشورهایی ازجمله بلژیک، فنلاند، دانمارک و .. عضو پیمان شنگن محسوب می‌ شوند. فردی که ویزای شنگن دارد (همانند کسی که ویزای بلژیک در دست داشته باشد)، برای سفر کردن به هرکدام از کشورهای عضو این پیمان آزاد است.

ویزای بلژیک

مدارک لازم برای اخذ ویزای بلژیک

 • ارائه عکس 3*4، آن هم جدید، تمام رخ، با پشت زمینه روشن و رنگی
 • کپی از تمامی صفحات شناسنامه به صورت پشت و رو
 • استعلام حساب بانکی فرد به مدت سه ماه اخیر
 • ارائه نمودن کلیه مدارک شخصی فرد برای اخذ ویزای بلژیک لازم است، که در صورت دانشجو بودن همراه داشتن کارت دانشجویی و در  صورت استاد بودن همراهی کارت عضو هیئت علمی ضروری است.
 • فرد حتماً باید برای ارائه مدارک و انگشت نگاری حضوراً حاضر شود و شخصاً به امضای مدارک ارائه شده به منظور اخذ ویزای بلژیک حضور یابد.
 • افراد بازاری و کسبه  باید جواز کسب های خود را ارائه کنند.
 • اگر فرزندی خود به تنهایی قصد گرفتن ویزای بلژیک را دارد حتماً باید رضایت نامه‌ای جهت موافقت والدین آن هم به صورت محضری نمایان کند.
 • شخص متقاضی باید حداقل موجودی حساب بانکی‌اش 40 میلیون تومان باشد.
 • افراد دولتی هم باید کپی مدارک کارگزینی داشته باشند.
 • باید گذرنامه اصل را که 6 ماه اعتبار دارد به همراه داشته باشید وجود این گذرنامه اعتبار ویزای بلژیک را دوچندان خواهد کرد.
 • اگر شخصی دارای سند مالکیت باشد حتماً باید کپی مدارک مالکیت خود را برای ویزای بلژیک ارائه دهد.
 • ازجمله هزینه‌هایی که برای اخذ ویزای بلژیک بر عهده خود متقاضی است و باید مبلغی به میزان 60 یورو پرداخت کرد هزینه صندوق سفارت است.
 • دعوت نامه زمانی برای اخذ ویزای بلژیک  اعتبار دارد که فرد از طرف یک شرکت بلژیکی دعوت شده باشد درغیر این صورت فاقد اعتبار خواهد بود.
 • مشخص شدن مکان اقامت و رزرو هتل و بلیت بر عهده خود شخص متقاضی است البته قبل از صدور ویزای بلژیک تعیین می‌شود.
 • از همه مهم‌تر زبان تمام مدارک ارائه شده در ویزای بلژیک  باید به زبان انگلیسی ترجمه شود.

انواع ویزای بلژیک

دو عامل اصلی مشخص کننده نوع ویزای بلژیک هستند: هدف اصلی متقاضی برای سفر به آن کشور و قوانینی که  این کشور برای اعطای ویزا به متقاضی وضع می‌کند. ویزای توریستی، کاری، اقامتی، پزشکی و… از نوع ویزاهای رایج و پرطرفدار هستند. موضوع حائز اهمیت، تاریخ شروع و اتمام اقامت است که مسافران باید با در نظر گرفتن این بازه‌های زمانی مشخص، مدت اقامتشان را تنظیم کنند.

ویزای کاری بلژیک

 یکی از طرق مهاجرت به بلژیک که لازمه ی اخذ ویزای بلژیک می باشد، ویزای کاری است. پایتخت کشور بلژیک شهری به نام بروکسل است که ازلحاظ شغلی شرایط بهتری نسبت به سایر شهرهای این کشور دارد. روادید کاری ازلحاظ این که نسبت به سایر ویزاهای بلژیک راحت تر به اقامت دائم تبدیل می شود حائز اهمیت است؛ یعنی شخصی بعد از سه سال اخذ ویزای کاری بلژیک می‌تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام نماید. به دو روش می‌توان ویزای کاری بلژیک را به دست آورد؛ یکی اینکه کسب کردن شغل بعد از دریافت جست وجوی کاری، دوم اینکه داشتن دعوت نامه کاری از طرف کارفرمایی که در بلژیک اقامت دارد.

برای راه اول شرط به این صورت است که کارفرما دو بار متوالی به مدت سه ماه آگهی استخدام کاری منتشر می کند. اگر فردی برای کار کردن پیدا نشد کارفرما می تواند دعوت نامه کار صادر کند با کسب اجازه از سازمان مهاجرت.

راه دوم نیز این است که چون ویزای جست وجوی کاری به صورت شش ماهه ارائه می شود شخص می‌ تواند فرصت شش ماهه برای کار کردن در بلژیک داشته باشد اگر این مدت را پشت سر بگذراند و ویزای جست وجوی کاری بلژیک به ویزای کاری بلژیک انتقال می‌ یابد.

ویزای کاری بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک به علت اینکه قلب اروپا محسوب می شود، فرصت مناسبی برای واردشدگان به این کشوراست تا از فضای تاریخی و همچنین تحصیلی برای رشد خود استفاده کنند و همین امر به اخذ ویزای بلژیک اعتباری بیشتر می دهد. مردم بلژیک دارای سه زبان بومی، هلندی، آلمانی و فرانسوی هستند و زبان شیرین انگلیسی نیز در میان مردمان بلژیک رواج دارد.

چهار دلیل مشخص شده زیر، اهمیت تحصیل در بلژیک را بیان می‌ دارند:

1. هزینه های تحصیل در بلژیک؛ که خود شامل بورسیه‌های دولتی و خصوصی است

2. می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل داشت و همزمان سه زبان دیگر را نیز فراگرفت

3. بهره مندی از برنامه های EMBA و MBA

4. داشتن فرصت تحصیل دریکی از تاریخی ترین و جذاب ترین کشورهای اروپایی

مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک لازم است شامل گواهی صادر شده از طرف پلیس که اعلام دارد از قبل سابقه کیفری یا جرم نداشته باشید، ارائه ریزنمرات سال آخر متوسطه و مدارک دیپلم به صورت اصل و کپی. ارائه گذرنامه‌ای با بیش از 12 ماه اعتبار و گواهی پزشکی که صحت سلامتی فرد را تأیید کند.بیشتر این مدارک ارائه شده با مدارک سایر ویزاهای بلژیک مشابه اند.

خود واژه اپلای به معنای پذیرش تحصیلی از جانب دانشگاه‌های خارج از کشور است. ابتدا باید دریکی از مؤسسات تحصیلی معتبر بلژیک ثبت نام کنید و هزینه های مورد نظر آن موسسه را پرداخت کنید. مرحله بعدی اپلای تحصیلی بلژیک، کسب اطلاعاتی از سفارت خانه بلژیک در کشور خود است تا راهنمایی شوید که آیا اخذ روادید دانشجویی لازم است یا نه و این اطلاعات بستگی به سفارت‌ خانه‌ای دارد که به آن مراجعه می‌ شود.

ویزای توریستی بلژیک

کشور بلژیک به علت داشتن زبان‌های متنوع و آب و هوای معتدل و مکان های زیبای توریستی، ازلحاظ گردشگری جذابیت های چشم گیری دارد. خوب است بدانید که در دو فصل اواسط آوریل تا اواسط اکتبر ویزاهای توریستی بلژیک طرفداران زیادی به خود می‌گیرند. اما مدارک لازم برای اخذ این ویزای بلژیک شامل موارد زیر می شود:

 • فردی که دارای ویزای توریستی بلژیک است همانند سایر ویزاهای بلژیک مربوط به این کشور هیچ محدودیتی برای سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن ندارد
 • وضعیت تأهل یا مجرد بودن نیز برای اخذ این ویزا بسیار مهم است زیرا چنانچه فرد به صورت انفرادی تصمیم به سفرگیرد تا اینکه به صورت جمعی و خانوادگی، از شانس بیشتری برای اخذ این ویزای بلژیک برخوردار خواهد بود.
 • چنانچه فرد به انجام کاری مشغول باشد و این کار اشتغال وی به حساب آید حتماً باید کپی مدارک فوق را برای روشن تر شدن متن ویزای بلژیک ارائه دهد.
 • در صورت محصل بودن فرد ارائه مدارک اشتغال به تحصیل نیز لازم است.
 • در صورت مالک بودن فرد باید مدارک مالکیت خود را ضمیمه متن روادید کند.
 • فتوکپی از کلیه مدارک شخصی ازجمله تمامی صفحات شناسنامه، میزان درآمد، برگه تأییدیه پزشکی مبنی بر صحت سلامتی فرد همچون سایر ویزاهای بلژیک  ضروری است.
 • خانم‌های خانه دار نیز باید حتماً گواهی اشتغال همسر خود را ارائه دهند.
 • ارائه ویزاهای توریستی که خود از نوع ویزاهای بلژیک هستند، در تمام نقاط دنیا به صورت چندوروده و یا تک وروده انجام می‌ شود.

سؤال حائز اهمیت بسیاری از افراد این است که آیا افراد با ورود به کشور بلژیک از طریق روادید توریستی می‌توانند اقامت دائم را اخذ کنند؟ پاسخ سؤال از دیدگاه بسیاری از کشورهای دنیا این‌گونه مطرح می‌شود که اول اینکه اگر فرد پس از ورود به بلژیک برای کسب اقامت بلژیک اقدام کند اقامت به صورت پناهندگی خواهد بود، دوم اینکه فرد در مدتی که در بلژیک اقامت دارد بتواند فرصت شغلی مناسب به دست آورد تا پس از بازگشت بتواند برای دریافت ویزاهای نظیر کاری اقدام نماید.

ویزای ازدواج بلژیک

یکی دیگر از انواع ویزای بلژیک، ویزای ازدواج است. منظور از ویزای ازدواج بلژیک این است که فرد طبق قوانین کشور بلژیک با یک فرد تابع این کشور یا فردی که در این کشور اقامت دائم دارد ازدواج کرده و تابع کشور بلژیک می‌شود. شرط ازدواج در بلژیک این است که خود فرد و شخصی که با او ازدواج می‌کند باید یا تابعیت کشور بلژیک داشته باشند یا دارای اقامتی باشند که حدوداً سه ماه از صدور آن گذشته باشد. یکی از شروط اصلی ازدواج در بلژیک این است که فرد در صورت داشتن سن زیر 18 سال باید اجازه دادگاه یا والدین خود را مطرح کند. اشخاص خارجی برای ازدواج در این کشور باید از محدودیت های سنی کشور خود تبعیت کنند.

ویزای پزشکی بلژیک

با توجه به حضور بلژیک در کشورهای عضو پیمان شنگن، می توان با برخورداری از روادید پزشکی سایر کشورهای دیگر مانند آلمان، به این کشور سفر کرد.میتوانید برای درمان بیماری های خاص از این ویزا استفاده کرده و به کشور بلژیک بروید.در این خصوص باید مدارکی اعم از مدارک بیماری که نشان دهنده اثبات آن باشد را نیز بهمراه داشته باشید.

هزینه‌های دریافت ویزای بلژیک

لازم به ذکر است هزینه‌های اخذ ویزای بلژیک باید به صورت یورو پرداخت شود. برای ویزای بلژیک  بلندمدت  که به منظور اقامت بلندمدت ارائه می‌شود،180 یورو و برای اخذ ویزای بلژیک  کوتاه مدت که یکبار به مدت 90 روز قابل استفاده است باید مبلغی حدود 60 یورو پرداخت کرد.

هزینه‌های دریافت ویزای بلژیک

سفارت بلژیک

خود کلمه سفارت در فارسی معین به معنای میانجی گری و وساطت است. سفارت به منظور انجام شدن کارهای مربوط به یک کشور در کشور دیگر احداث می‌شود. که کلیه اسناد و مدارک و بایگانی‌ها در این مکان‌ها ازنظر مسائل سیاسی صیانت می‌شوند و کاملاً مکانی محرمانه به حساب می‌آید.

کشور بلژیک یک کشور اروپایی پرطرفدار است که عوامل مختلف موجب طرفداری این کشور می شود ازجمله: مسائل سیاسی، سیستم مالیاتی متعادل، مسائل اقتصادی و تمدن تاریخی و فرهنگی این کشور و… . از همه مهمتر داشتن امنیت آن برای همگان موضوعی پراهمیت است و حتی مأمورین نیز برای ورود به سفارت باید از خود مسئول سفارت اجازه بگیرند.

سفارت بلژیک به منظور ارائه خدماتی  ازجمله ارائه روادید همه روزه به جز روزهای شنبه این سفارت کار خود را از ساعت 8 صبح آغاز کرده و تا 16:30 ادامه دارد. مدارک دریافتی را این سفارت تا نیم ساعت قبل از اتمام وقت کاری تحویل می‌گیرد. وقت ایرانیان برای امور ازدواج، طلاق و دانشجویی، روزهای چهارشنبه از ساعت 14 الی  16 است. پنجشنبه‌ها مخصوص امور تجاری است.

سایر ویزاها :

ویزای لتونی

ویزای لتونی

کشور لتونی یکی از کشور هایی است که بیشترین تقاضا را برای مسافرت و اقامت دارد. ویزای لتونی یکی از پر تقاضا ترین ویزا های

مطالعه »
ویزای لهستان

ویزای لهستان

اگر قصد سفر به لهستان را دارید و می‌ خواهید در مورد اخذ ویزای لهستان اطلاعات کسب کنید، اگر در مورد مدارک لازم برای صدور

مطالعه »
ویزای روسیه

ویزای روسیه

ویزای روسیه انواع مختلفی دارد که در سفارت روسیه برای مسافران صادر می شود. روادید به جز نوع ترانزیت که بر مبنای بلیط مسافر صادر

مطالعه »
تمدید ویزای اسلوونی

ویزای اسلوونی

ما در این مقاله سعی می‌ کنیم شما را با شرایط دریافت ویزای اسلوونی آشنا کنیم. زمانی که یک کشور خارجی را برای سفر خود

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند