ویزای سوئیس

عناوین مهم این نوشته

آخرین نوشته در مورد ویزا

مراحل دریافت ویزای سوئیس

کشور زیبای سوئیس یکی از قطب های گردشگری اروپا محسوب می شود و سالیانه هزاران گردشگر درخواست ویزای سوئیس خود را به سفارت این کشور ارسال می کنند. روادید انواع مختلفی دارد و به دسته های متفاوتی متناسب با شرایط درخواست کننده تقسیم می شوند. کشور سوئیس نیز مانند سایر کشور های اروپایی پیمان شینگن را امضا کرده و توریست ها حتماً باید قبل از ورود به این کشور روادید شینگن را تهیه نمایند، در ادامه انواع روادید و مراحل اخذ ویزا را شرح می دهیم.

ویزای سوئیس

شاید برای شما هم بار ها این سؤال پیش آمده باشد که اصلاً ویزای شینگن چیست و چرا باید برای رفتن به کشور سوئیس روادید شینگن سوئیس را تهیه کنید! در حقیقت مجموعه ای از کشور ها از جمله سوئیس گرد هم آمده و یک سری قوانین یکپارچه در مورد تردد های مرزی و فعالیت های مسافرتی خود وضع کرده اند و پیمانی موسوم به پیمان شینگن را در بین خود امضا نموده اند.

کشور سوئیس نیز این پیمان را امضا نموده و طبق این معاهده تمامی شهروندان کشور های خارج از شینگن برای ورود و اقامت در کشور سوئیس باید ویزای شینگن سوئیس را تهیه نمایند در نتیجه گردشگران می توانند با اخذ ویزای سوئیس در زمان و شرایط مشخص به دیگر مناطق عضو پیمان شینگن نیز سفر کنند. ویزای شینگن سوئیس را به طور کلی به سه دسته ویزای اتحادیه شینگن، ویزای اعتباری منطقه محدوده و ویزای ملی تقسیم بندی می کنند.

ویزای سوئیس

مدارک لازم برای اخذ ویزای سوئیس

 • تکمیل فرم درخواست روادید
 • داشتن گذرنامه با حداقل 3 ماه تاریخ اعتبار
 • ۲ قطعه عکس، عکس باید جدید بوده و پشت زمینه عکس ها باید حتماً سفید باشد.
 • کارت ملی و شناسنامه
 • در صورت سفر به دیگر کشور های شینگن باید یک کپی از ویزا و مهرهای ورود و خروج آن ها تهیه نمایید.
 • گردش ۶ ماه آخر سپرده بانکی و نامه تمکن مالی
 • ارائه گواهی اشتغال به کار و فیش حقوقی، در گواهی اشتغال به کار حتماً باید مواردی مانند تاریخ استخدام، سمت، میزان حقوق و مرخصی و … ذکر شود.
 • اگر به کسب کار آزاد و تجارت مشغول هستید حتماً باید برای اخذ ویزای سوئیس پروانه کسب و ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی خود را به سفارت ارائه کنید.
 • گواهی اشتغال به تحصیل، برای افراد زیر 18 سال و ارائه اجازه نامه مدیر مدرسه و آموزشگاه نیز الزامی است.
 • گواهی بازنشستگی
 • در هنگام تهیه مدارک جهت اخذ ویزای سوئیس حتماً باید یک بیمه مسافرتی پوشش حداقل 30000 یورو خریداری کنید که اگر در طول سفر دچار بیماری و مشکلی شوید این بیمه شما را تا برگشتن به کشور یاری کند.
 • سند مالکیت
 •  ارائه مدارکی که دال بر رزرو هتل و بلیط هواپیما شما است.
 •  اگر از طریق دعوتنامه اقدام به دریافت روادید این کشور می نمایید حتماً باید اصل دعوت‌نامه را به سفارت ارائه کنید.
 • خانوم های خانه دار باید اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر خود را جهت اخذ روادید به سفارت تحویل دهند.

ویزای سوئیس از نظر تعداد ورود

این نوع ویزای کشور سوئیس یک مجوز کوتاه مدت برای ورود و اقامت در این کشور و سایر کشور های شینگن است، خود این روادید این کشور با توجه به هدف و شرایط سفر گردشگران به 3 دسته زیر تقسیم می شود:

ویزای یک بار ورود

ویزای Single-entry به شما اجازه می دهد که تنها یک بار، فقط به کشور سوئیس (یکی از مناطق شینگن) سفر کنید و فارغ از اینکه چه مقدار از مدت زمان ویزای شما باقی مانده است، اگر کشور مذکور را ترک کنید بلافاصله روادید این کشور شما باطل شده و قابل تمدید دوباره نخواهد بود.

ویزای دو بار ورود

شرایط اخذ روادید از نوع Double-entry مانند ویزای بک بار ورود است اما این امکان را به گردشگران می دهد که در یک بازه زمانی مشخص، دو بار به این کشور عضو اتحادیه شینگن سفر کنند.

ویزای چند بار ورود

ویزای چند بار ورود و یا Multiple-entry یکی از کاربردی ترین های ویزای سوئیس است، شما با اخذ این ویزا اجازه دارید که علاوه بر مقصد اصلی خود یعنی کشور سوئیس بین دیگر کشور های عضو اتحادیه نیز گردش و اقامت داشته باشید. این نوع ویزای کشور سوئیس دارای محدودهٔ زمانی 90 روزه است و می توانید روادید خود را در هر 6 ماه از سال تمدید نمایید.

مراحل دریافت ویزای سوئیس

 1. برای اخذ انواع روادید ابتدا باید برای تعیین وقت مصاحبه و ملاقات با سفارت سوئیس تماس بگیرید. مصاحبه فقط به صورت حضوری صورت می گیرد و اگر وقت خود را از دست بدهید باید دوباره اقدام به تعیین زمان نمایید.
 2. از طریق سایت سفارت سوئیس فرم درخواست ویزا را دانلود و تکمیل کنید.
 3. تمامی مدارکی که در بالا ذکر شد را به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی ترجمه شود.
 4. مراجعه حضوری جهت مصاحبه، تحویل مدارک و انگشت‌نگاری

مراحل دریافت ویزای سوئیس

انواع ویزای سوئیس

ویزای این کشور دارای انواع مختلفی میباشد. در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد نوع این ویزاها می پردازیم.

ویزای تحصیلی سوئیس

اگر تصمیم دارید که برای تحصیل به کشور زیبای سوئیس سفر کنید لازم است از طریق سفارت درخواست ویزای تحصیلی نمایید، بررسی درخواست روادید شما حدوداً 2 ماه زمان می برد. ابتدا باید در یکی از دانشگاه های معتبر سوئیس ثبت نام کرده و بعد از اخذ گواهی ثبت نام اقدام به دریافت ویزای تحصیلی سوئیس نماید. به دانشجویان از طریق این نوع ویزای سوئیس اجازه داده می شود که علاوه بر تحصیل 15 ساعت در هفته نیز برای تأمین مخارج خود مشغول به کار شوند. دو نکته در مورد ویزای تحصیلی وجود دارد: 1- شما نمی توانید ویزای توریستی سه ماه خود را بعد از دریافت و وارد شدن به خاک سوئیس به ویزای تحصیلی و دانشجویی تغییر دهید. 2- والدین فرزندانی که در خاک سوئیس مشغول به تحصیل هستند می توانند از طریق روادید از نوع توریستی به ملاقات فرزندان خود بروند.

ویزای ازدواج سوئیس

یکی از راه های بدست آوردن اقامت و تابعیت، ازدواج با شهروند آن کشور است. کشور سوئیس هم از این قاعده مستثنا نیست. برای دریافت اقامت و ویزای ازدواج سوئیس باید در ابتدا یک سری فرم های مخصوص را تهیه و پر نمایید، اقامت و با تابعیت کمی متفاوت است و مدت زمان دریافت روادید از نوع ازدواج برای همسر تبعه یک کشور دیگر ممکن است مختلف باشد.

شرایط ازدواج و اخذ روادید ازدواج در سوئیس

 • فرد حتماً باید 18 سال به بالا سن داشته باشد.
 • هر دو فرد متقاضی ازدواج باید مجرد بوده و در قید ازدواج دیگری نباشند.
 • برای تائید و دریافت روادید از نوع ازدواج باید مراسم عقد در شهرداری به طور رسمی انجام گیرد.
 • اگر برای اخذ روادید از نوع ازدواج به این کشور سفر کرده اید باید قرارداد ازدواج خود را در حضور مأمور اداره ثبت احوال سوئیس انجام دهید و مراسم دین بعد از ازدواج مدنی شود.
 • فرد برای ازدواج با شهروند سوئیسی باید اجازه اقامت در سوئیس را داشته باشد.
 • به همراه داشتن پاسپورت یا کارت شناسایی خود در هنگام عقد یکی از شرایط اخذ ویزای ازدواج و روادید است.

ویزای کاری سوئیس

اگر به دنبال ویزای کاری سوئیس و اقامت در این کشور زیبا هستید در اولین محله باید یک شرکت و کارفرمای مطمئن در این کشور پیدا کنید، کارفرمای شما باید یک دعوت‌نامهٔ کاری مورد تائید اداره مهاجرت کشور سوئیس برای شما ارسال نماید. بعد از اینکه دعوت‌نامه را دریافت کردیم همان‌طور که در بالا ذکر کردیم باید اصل و فکس شدهٔ دعوت‌نامه را جهت اخد ویزای کشور سوئیس به سفارت تحویل دهید.

بعد از نقل و انتقالات و شروع فعالیت کاری خود باید در یک محدودهٔ زمانی 14 روزه درخواست خود را باید به مقامات محلی واقع در محلی زندگی خود ارائه نمایید. بعد از دریافت روادیدکاری به شما یک سال اجازه اقامت در این کشور داده می شود و سپس یک سال ویزای کاری شما تمدید می گردد و در صورت ادامهٔ فعالیت امکان تمدید ویزا 3 سال و 5 سال می باشد، بعد از یک دورهٔ 10 ساله می توانید درخواست اقامت دائم داشته باشید.

هزینه دریافت ویزای سوئیس

هزینهٔ ویزای سوئیس برای سنین مختلف متفاوت است، به دلیل این که اکثر درخواست های ویزاها از نوع C می باشد، هزینهٔ صدور آن برای گردشگران بالای 12 سال تقریباً 60 یورو به ازای هر نفر و برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو است. برای کودکان زیر 6 سال روادید این کشور رایگان محسوب می شود، به خاطر داشته باشید در صورت هرگونه کنسلی دیگر هزینه درخواست ویزا به شما بر نخواهد گشت و برای ثبت نام دوباره باید هزینهٔ جدیدی را واریز نمایید. خوشبختانه تنها با پرداخت 60 یورو علاوه بر دریافت روادید کاملاً آزادانه به کشور های عضو شینگن دانمارک، فرانسه، بلژیک، اتریش، یونان، ایسلند، لیتوانی، لتونی، استونی، جمهوری چک، مجارستان، مالت، لهستان، اسلواکی، هلند، نروژ، ایتالیا، لوکزامبورگ، فنلاند، آلمان، اسلوونی، پرتغال، اسپانیا و سوئد نیز سفر کنید.

هزینه دریافت ویزای سوئیس

مدت اعتبار ویزای سوئیس

ویزای اتحادیهٔ شینگن به شما اجازه می دهد به کشور سوئیس و دیگر کشور های عضو اتحادیه سفر کنید، مدت زمان این روادید 90 روزه است و می توانید هر 6 ماه یک بار ویزای خود را تمدید نمایید. توجه داشته باشید که پس از اخذ روادید خود، مدت زمان 90 روزهٔ شما از همان ساعات اولیه حضور در کشور سوئیس محاسبه خواهد شد.

آدرس سفارت سوئیس در ایران

برای درخواست روادید نیازی نیست که به دیگر کشور های مجاور مراجعه کنید خوشبختانه سفارت کشور سوئیس در ایران نیز وجود دارد. سفارت سوئیس در تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن، پلاک ۲ واقع شده است.

 • تلفن: ۲۲۰۰۸۳۳۳ (۰۲۱)
 • نمابر: ۲۲۰۰۶۰۰۲ (۰۲۱)
 • کد پستی: ۶۳۷۵۱-۱۹۶۴۹
 • صندوق پستی: ۴۶۸۳-۱۹۳۹۵

سفارت سوئیس از یک شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح تا 11:30 ظهر آماده خدمت رسانی جهت تحویل درخواست روادید و تحویل مدارک می باشد. برای تحویل پاسپورت، متقاضیان می توانند در روزها یک‌شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 13:30 تا ۱۴ به سفارت مراجعه کنند.

سایر ویزاها :

ویزای عمان

ویزای عمان

اگر شما هم از افرادی هستید که علاقه بسیار به سفر دارید و سالانه سفرهای زیادی به کشورهای معروف جهان، برای مقاصد تفریحی و گردشگری

مطالعه »
ویزای توریستی اروپا

ویزای اروپا

سفر و مسافرت به کشور های مختلف دنیا بسیار مورد توجه می باشد و در این بین سفر به کشورهای اروپایی بسیار انجام می شود.

مطالعه »
ویزای مالت

ویزای مالت

کشور مالت یک کشور مستقل با آب و هوای مدیترانه ای در جنوب اروپا می باشد. این جزیره کوچک زیبا و حیرت انگیز به علت

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند