بورسیه تحصیلی رومانی

موقعیت جغرافیایی کشور رومانی بسیار عالی است و تور رومانی همانند تور ارزان اروپا در اروپای مرکزی به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. این موقعیت سبب شده است که این کشور پیشرفت های زیادی در بخش های سیاسی و فرهنگی داشته باشد. از این رو بورسیه تحصیلی رومانی فرصت خوبی برای بسیاری از افراد است و از آن استقبال می کنند. این کشور به دلیل تبادلات مختلفی که از نظر سیاسی و فرهنگی در آن رخ می دهد سبب شده است فرصت های زیادی در آن ایجاد شود. رومانی علاوه بر اتحادیه اروپا عضو ناتو نیز می باشد اما جزء کشورهای پیمان شنگن نمی باشد. پایتخت این کشور بخارست می باشد و در جنوب شرق اروپا واقع شده است و اکثر مردم این کشور مسیحی می باشند. در این مقاله به بررسی بورسیه تحصیلی رومانی و مزایای آن خواهیم پرداخت.

سفارت رومانی در ایران

سفرت رومانی در تهران خیابان بهارستان، خیابان شهید مشکی، پلاک 89 قرار دارد و تلفن آن 77647570 – 77534685 می باشد. تلفن بخش کنسولی 77539041 و ایمیل آن teheran@mae.ro می باشد. برای درخواست بورسیه تحصیلی درخواست خود را باید از طریق این سفارت خانه ثبت نمایید و مدارک خود را ارائه دهید.

تحصیل در کشور رومانی

تحصیل در کشور رومانی

بورسیه تحصیلی کشور رومانی گزینه ای عالی برای آن دسته از عزیزانی است که آن را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. این بورسیه فرصتی است تا بتوان از امکانات آموزشی این کشور استفاده کرد و در تحصیلات خود به موفقیت رسید. بورسیه تحصیلی کشور رومانی شرایط متنوعی دارد و در شرایط گوناگونی به دانشجو تعلق می گیرد. برای دریافت بورسیه رومانی شهروندان خارجی از اتحادیه اروپا که توانسته اند موافقت نامه همکاری فرهنگی- آموزش و پرورش با رومانی را کسب کنند در اولویت قرار دارند. تبعه های رومانی که در این کشور زندگی نمی کنند و یا همسایگان این کشور از بورسیه تحصیلی در رومانی و مزایای آن می توانند استفاده کنند. با ارائه مدارک لازم در این زمینه این فرصت را از دست ندهید و به تحصیل در دانشگاه های این کشور مشغول شوید زیرا دانشگاه های رومانی سطح علمی بالایی دارند.

رشته هایی که بورسیه تحصیلی رومانی به آن ها تعلق می گیرد و در اولویت هستند شامل علوم سیاسی و اداری، فرهنگ و تمدن رومانیایی، دامپزشکی، معماری، موسیقی، مطالعات کشاورزی، مطالعات آموزش و پرورش، روزنامه نگاری و هنر می باشد. با دریافت این بورسیه از مزایای آن به خصوص از شرایط مهاجرت به رومانی بهره مند شوید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش بورسیه تحصیلی رومانی

مرحله بررسی پرونده دانشجویانی که متقاضی دریافت بورسیه هستند سخت نیست و نیاز به دوندگی و طی مراحلی پیچیده ندارد. برای دریافت بورسیه تحصیلی رومانی نیاز به ارائه مدارکی خواهید داشت که به شرح ذیل است:

 • متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در رومانی باید حداقل 17 سال سن داشته باشد.
 • از تمام دوره های تحصیلی باید تصاویری از مدارک معتبر ارائه شود.
 • فرد متقاضی باید برای سلامت جسمی خود و اینکه بیماری خطرناک و واگیرداری ندارد تضمین ارائه دهد.
 • ارائه مدارک شناسایی نظیر شناسنامه
 • ارائه تصویری از گذرنامه
 • ترجمه سوابق تحصیلی و علمی خود که به زبان فرانسوی یا آلمانی و یا رومانیایی باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رومانی

برای اینکه بتوانید بورسیه تحصیلی کشور رومانی را دریافت کنید در ابتدا باید رزومه و علاقه خود را در نظر بگیرید و به ارزیابی دوره های متفاوت دانشگاهی آن بپردازید، سپس با توجه به قوانینی که در دانشگاه مربوطه وجود دارد و سیاست هایی که این کشور در پیش گرفته است برای پذیرش خود درخواست دهید. در این مرحله از فرد مدارکی گرفته خواهد شد تا ظرف 15 روز بررسی شود. پس از گذشت این مدت داتشگاه پذیرش یا رد شدن درخواست را اعلام خواهد کرد. این بررسی بر اساس سابقه تحصیلی و رزومه فرد خواهد بود و بعد از این مرحله پرونده فرد را به وزارت علوم و آموزش رومانی می فرستند تا صلاحیت نهایی دانشجو در مرحله آخر بررسی شود. بعد از اینکه نامه پذیرش دانشجو ارسال شد او می تواند برای دریافت ویزای رومانی از نوع دانشجویی اقدام کند و مدرک زبان معتبری ارائه دهد، هم چنین دانشجو باید جهت پرداخت هزینه های خود تمکن مالی خود را ارائه دهد. با دریافت بورسیه تحصیلی رومانی و تحصیل در این کشور امکان کار کردن به میزان 20 ساعت در هفته را در زمان تحصیل خواهید داشت تا برای مخارج خود به مشکل برنخورید. در فصل تابستان به صورت تمام وقت می توانید کار کنید و محدودیتی در این زمینه وجود نخواهد داشت. اگر در رشته پزشکی مشغول تحصیل هستید امکان انتقال دانشجو از ایران و دیگر کشورها به رومانی وجود خواهد داشت. پذیرش بورسیه در هر سه مقطع لیسانس، ارشد و دکترا سالی یک مرتبه صورت خواهد گرفت. این نوبت از اواسط ماه دی شروع می شود و در اواخر تیرماه پایان می یابد و برای دریافت آن باید به موقع اقدام نمایید. اگر فردی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی رومانی باشد باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • داشتن تابعیت از کشوری خارج از اتحادیه اروپا
 • داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای بورسیه مقطع کارشناسی
 • داشتن مدرک لیسانس از دانشگاه هایی که معتبر هستند برای بورسیه مقطع ارشد
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه هایی که معتبر هستند برای دریافت بورسیه مقطع دکترا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رومانی

مراحل درخواست بورسیه تحصیلی رومانی

برای ارائه درخواست جهت دریافت بورسیه تحصیلی رومانی باید از طریق سفارت این کشور در ایران اقدام نمایید و درخواست خود را ثبت نمایید. مدارکی که برای ثبت این درخواست در وقت سفارت رومانی لازم است شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم MFA
 • تکمیل فرم MNESR
 • آخرین مدرک تحصیلی را ترجمه کرده و ریز نمرات را ارائه دهید، ترجمه باید به زبان های فرانسوی، رومانیایی و یا انگلیسی باشد.
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • ترجمه کارت ملی به صورت رسمی
 • کپی از پاسپورت
 • ارائه دو قطعه عکس در سایز پاسپورت

مزایای بورسیه تحصیلی در کشور رومانی

برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور رومانی بهتر است مزایای آن را بدانید. دوره های تحصیلی در رومانی مخصوصا تحصیلات دوره تکمیلی به صورت مجازی و یا آنلاین نیز صورت می گیرد و در چگونگی تدریس انعطاف بالایی وجود دارد. بدین گونه دانشجو محدودیت زمان و مکانی نخواهد داشت و به شیوه آنلاین می تواند تحصیلات خود را فرا بگیرد و مشکلات خود را به حداقل برساند. با دریافت بورسیه تحصیلی رومانی دوره تحصیلات تکمیلی آن بر پایه تحقیقات است و فرصتی عالی برای پژوهش فراهم می کند. علاوه بر تدریس دروس به زبان رومانیایی و انگلیسی زبان فرانسوی و آلمانی نیز ارائه خواهد شد. آموزش این کشور تحت تاثیر اقتصاد خوبش قرار می گیرد که در ابعاد مختلفی تاثیر گذار است.

با دریافت بورسیه تحصیلی در رومانی فرصت های زیادی پیش روی دانشجو قرار خواهد گرفت. ارتباط با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دیگر مزایای تحصیلی در رومانی خواهد بود. با رفتن به این کشورها برای آینده خود، زندگی و داشتن شغل در کشورهای اروپایی برنامه ریزی های مختلفی می توانید صورت دهید. کیفیت دوره های تحصیلی که به صورت متنوع در این کشور ارائه می شود بالا است و سطح بین المللی خوبی دارد. دانشجو ضمن استفاده از فرصت تحصیلی در این کشور تجربه های زندگی در کنار سایر فرهنگ ها را به دست خواهد آورد و در محیطی فعال و خوش آب و هوا به تحصیل خواهد پرداخت. اگر قصد تحصیل در کشوری خارجی دارید رومانی انتخاب مناسبی می تواند باشد. با دریافت بورسیه تحصیلی رومانی و تحصیل در این کشور به جهت مسافرت به دیگر کشورهای اروپایی نیاز به ویزا نخواهید داشت و حتی پاسپورت هم نیاز نخواهد بود.

بعد از اینکه در دانشگاه رومانی ثبت نام کردید بدون نیاز به مدرک تنها با کارت شناسایی امکان تردد بین کشورهای اروپایی را خواهید داشت. به گونه ای مرزی بین کشورهای اروپایی وجود ندارد و در مسافرت با قطار، اتوبوس و یا وسایل نقلیه شخصی تنها بلیط کنترل می شود و گاهی کارت شناسایی نیز درخواست نخواهد شد. کارت شناسایی در مسافرت های هوایی کنترل می شود و تردد بین این کشورها همانند تردد بین شهرهای ایران خواهد بود. با دریافت بورسیه تحصیلی رومانی چه در حال تحصیل و چه بعد از آن مزایای زیادی نصیب فرد خواهد شد و در مقاطع بالاتر می توانید ادامه تحصیل دهید و یا شغلی مناسب با رشته خود پیدا کنید. از معایب بورسیه نیز می توان به دوری از وطن، تدریس به زبان خارجی، هزینه اقامت و مشکلات فرهنگی اشاره کرد.

مزایای بورسیه تحصیلی رومانی

انواع بورسیه تحصیلی رومانی

بورسیه رومانی تنوع مختلفی دارد. اگر فرد دانشجویی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد امکان دریافت بورسیه تحصیلی رومانی از سوی دولت را خواهد داشت. اگر دانشجو از سایر کشورها باشد نیز بورسیه های متفاوتی را می تواند دریافت کند. بورسیه هایی از جانب وزارت امور خارجه و هم چنین وزارت علوم و آموزش رومانی جهت توسعه تبادلات علمی و فرهنگی با دیگر کشورها ارائه می شود. ابن برنامه ها از این جهت است که چشم اندازهای علمی این کشور همراه با سایر کشورها گسترش پیدا کند. انواعی از بورسیه تحصیلی رومانی از جانب وزارت اقتصاد رومانی ارائه می شود که هدف آن نیز گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای دیگر است. انواع مختلف از بورسیه تنها از طرف وزارت خانه ها ارائه نمی شود بلکه برخی دانشگاه ها نیز دانشجویان خارجی را که دارای سوابق تحصیلی خوبی هستند جذب می کنند. اغلب بورسیه های ارائه شده از جانب دانشگاه در ارتباط با تحصیلات تکمیلی است و فرصت خوبی می باشد.

بورسیه وزارت امور خارجه رومانی

از جانب وزارت امور خارجه بورسیه هایی ارائه می شود که دانشگاه در این دوره تحصیلی به آموزش دروس خود به زبان رومانیایی می پردازد و اگر دانشجویی خارجی باشد قبل از اینکه دوره شروع شود آموزش زبان رومانیایی برای او به حالت اجباری خواهد بود. هدف از ارائه این نوع بورسیه این می باشد که روابط بین کشورها و فرهنگ و زبان رومانیایی توسعه پیدا کند، به همین دلیل است که واحدها به زبان رومانیایی تدریس می شود. این زبان از شاخه های زبان اروپای لاتین می باشد و تمام دانشگاه های رومانی این زبان را تدریس می کنند. برای آموزش این زبان دوره هایی به مدت 6 ماهه تعیین شده است.

بورسیه لیسانس یا کارشناسی رومانی

انواع بورسیه تحصیلی رومانی که وزارت امور خارجه آن ها را ارائه می دهد در سه مقطع لیسانس، ارشد و دکترا می باشد. بورسیه مقطع لیسانس با توجه به رشته مورد نظر مدت زمان 6-3 سال طول خواهد کشید. این بورسیه برای مقاطع بالاتر در مدارس و یا پیش دانشگاهی ارائه می شود و به دانشجویانی که در مقطع لیسانس در رومانی مشغول تحصیل هستند تعلق می گیرد. حمایت مالی در این مقطع 65 یورو در ماه خواهد بود. برای بورسیه این مقطع داشتن مدرک دیپلم کافی است و بررسی ریز نمرات و توانایی در دانش زبان تا حدی بررسی خواهد شد. دروس این مقطع به زبان فرانسوی، انگلیسی و رومانیایی ارائه می شود و زبان رومانیایی آن در یک دوره یک ساله بررسی می شود، محدودیت سنی برای دریافت این بورسیه 25 سال می باشد.

بورسیه فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد رومانی

بورسیه مقطع ارشد 2- 1.5 ساله خواهد بود و به دانشجویان فارغ التحصیل در تحصیلات تکمیلی ارائه می شود و بعد از ارائه پایان نامه به اتمام می رسد. حمایت مالی در این مقطع 75 یورو در ماه خواهد بود. برای دریافت بورسیه این مقطع داشتن مدرک زبان آیلتس 6 به بالا ضروری است. دقت کنید که در این مقطع امکان تغییر رشته تحصیلی وجود نخواهد داشت. مدرک این مقطع با گذشت سه سال تحویل دانشجو خواهد شد.

بورسیه فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد رومانی

بورسیه دکترا رومانی

بورسیه مقطع دکترا دوره 4-3 ساله خواهد داشت که در نهایت با ارائه پایان نامه مقطع دکترا این بورسیه به اتمام خواهد رسید. این بورسیه به فارع اتحصیلان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. حمایت مالی در این مقطع 85 یورو در ماه خواهد بود، برای بورسیه این مقطع داشتن مدرک زبان آیلتس 7 به بالا نیاز است و بیشتر فعالیت ها در این مقطع تحقیقاتی خواهد بود و استاد راهنما در آن نقش مهمی خواهد داشت. حمایت مالی در این مقطع بیشتر احساس خواهد شد و برای گرفتن مدرک 6 سال تحصیل در این مقطع لازم خواهد بود. بعد از اینکه دانشجو مدرک خود را تحویل گرفت امکان کار کردن در حیطه تحصیلی مربوطه برای فرد وجود خواهد داشت. این امکان وجود دارد که دانشجوی ایرانی که مدرک فوق لیسانس دارد برای مقطع دکترا در رومانی پذیرش شود.

قوانین بورسیه تحصیلی رومانی

در رابطه با بورسیه تحصیلی رومانی قوانینی وجود دارد که به شرح ذیل است:

 • مبلغی که برای کمک هزینه بورسیه تحصیلی در رومانی پرداخت می شود به صورت لئو یعنی پول رایج رومانی می باشد.
 • اگر موفق به گذراندن واحدهای درسی نشدید و یا قوانین تعیین شده را نقض کردید بورسیه تحصیلی رومانی تعلیق خواهد شد.
 • تا 30 روز بعد از اینکه دوره آموزش رومانی به اتمام رسید کمک هزینه و اعتبار بورسیه ادامه خواهد داشت.
 • بورسیه تحصیلی رومانی تنها شهریه این دوره را پرداخت می کنند و هزینه سایر مسائل نظیر اسکان در خوابگاه، حمل و نقل و … بر عهده دانشجو خواهد بود.

انتقال دانشجو از رومانی به کشورهای اروپایی

با وجود معتبر بودن مدرک دانشگاه های رومانی در اروپا، آمریکا و کانادا و علیرغم اینکه سطح علمی بالایی در این دانشگاه ها وجود دارد دانشجویانی که به تحصیل در اتحادیه اروپا مشغول هستند این امکان را دارند که بعد از گذشت مدتی به دیگر کشورهای اروپایی منتقل شوند حتی برای گذراندن یک یا دو سال از دوره تحصیلی شان که به آن اراسموس گفته می شود. در اتحادیه اروپا این شیوه از تحصیل رایج است و دانشجویان برای رفتن به دانشگاهی دیگر در کشورهای اروپایی اقدام می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.