بورسیه تحصیلی هند

بورسیه تحصیلی هند انواع مختلفی دارد که مهمترین آن بورسیه ای است که از جانب دولت کشور هندوستان ارائه می گردد. دولت هندوستان سالانه بورسیه تحصیلی بسیاری را به دانشجویانی که قصد تحصیل در هند را دارند ارائه می نماید و اکثر بورسیه های تحصیلی کشور به جهت تبادل فرهنگ، گسترش فرهنگ و ارتباطات هند با سایر نقاط دنیا صورت می پذیرد. تحصیل در هند به طور سالیانه متقاضیان زیادی دارد و از همین جهت سالانه افراد بسیاری در صدد بورسیه در هند هستند. اغلب افراد با مقاصد مهاجرت و یا تحصیل طالب بورسیه تحصیلی هند می باشند. در این مقاله در رابطه با بورسیه تحصیلی هند و انواع بورسیه های تحصیلی هند اطلاعات کامل در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آشنایی با کشور هندوستان

آشنایی با کشور هندوستان

کشور هند در جنوب قاره آسیا قرار دارد و پایتخت آن دهلی نو است. هند همیشه به عنوان کشوری شناخته شده است که دانشجویان زیادی را که در سطح بین المللی علاقه مند به تحصیل در این کشور می باشند را در سطح گسترده ای پذیرفته است. کشور هندوستان در سرح جهانی از جمله پر جمعیت ترین کشورها بعد از چین می باشد. قابل ذکر است که در سال های اخیر این کشور از لحاظ اقتصادی و آموزشی پیشرفت های بسیاری داشته است. هم اکنون کشور هند در زمینه بورسیه تحصیلی یکی از بزرگ ترین نظام های آموزشی را در سطح جهانی دارد و تعداد بسیار زیادی دانشکده و کالج که شامل موسسات دولتی و خصوصی هستند مشغول به فعالیت می باشند.

تحصیل در هند

برای تحصیل در هر کشور خارجی در ابتدا باید همه هزینه های آن را بسنجید و مطمئنا هندورستان نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. برای بورسیه تحصیلی هند با توجه به دانشگاهی که در آن تحصیل می نمایید هزینه شما متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی هزینه شهریه دانشگاه و هزینه زندگی و کرایه محلی که برای سکونت انتخاب می کنید، متناسب و قابل قبول خواهد بود. اگر کشور هند را برای تحصیلات خود برگزیده اید، هزینه زیادی بابت تحصیل در این کشور متحمل نمی شوید. حدود ۱۲ تا بیست و چهار میلیون خرج تحصیل شما در دانشگاهی خوب است که این مبلغ میزان کمتری نسبت به کشورهای آمریکا و انگلیس دارد. یکی از دلایل اصلی هزینه کم بورسیه تحصیلی در هند، حمایت دولت از دانشگاه و در اختیار گذاشتن بودجه کافی برای امکانات و تحصیل در دانشگاه است.

بورسیه تحصیلی در هند

همان طور که اشاره گردید بورسیه تحصیلی هند انواع مختلفی دارد و این بورسیه ها در رشته هایی از قبیل هنر، مهندسی، علوم طبیعی و غیره می باشند. اغلب بورسیه های تحصیلی که کشور هند ارائه می کند برای کشورهای آسیایی هستند که در این میان آفریقا هم در لیست کشورهایی که بورسیه تحصیلی هند را دریافت می کنند به چشم می خورد. هندوستان برای تبادل فرهنگ و گسترش ارتباطات خود امروزه در صدد جذب افراد نخبه از سراسر جهان است و نیروهایی که واجد شرایط خود باشد را برای حضور در دانشگاه های خود جذب می نماید. همانند بیشتر برنامه هایی که مرتبط با اهدای بورسیه به متقاضیان می باشد، بورسیه هند نیز در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می گردد.

همانطور که بیان شد بورسیه هایی که از سوی دولت کشور هندوستان ارائه می گردد، عمدتا در زمینه فناوری و هنر هستند و کم تر در رشته های پزشکی بورسیه می پذیرند و شاید یکی از دلایل این مسئله توانمندی بیش تر کشور هند در زمینه های فناوری و هنر می باشد.

اما هدف اصلی هند برای بورسیه های تحصیلی متفاوت، برقراری ارتباط بیشتر و علمی تر با کشورهای دیگر جهان و البته معرفی این کشور به کل دنیاست. با دریافت بورسیه تحصیلی کشور هند بیشتر هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور پرجمعیت برای شما فراهم می گردد. علت دیگری نیز که باعث مهاجرت بسیاری از افراد برای بورسیه تحصیلی هند می باشد، اقتصاد رو به رشد این کشور است که باعث پیشرفت و شکوفایی صنایع مختلف شده است و امکان رشد کسب و کارهای نوپا را نیز فراهم آورده است.

بورسیه تحصیلی در هند

شرایط و مدارک بورسیه تحصیلی هند

برای بورسیه تحصیلی هند داشتن شرایط و مدارک زیر ضروری می باشد.

 1. ترجمه؛ آخرین مدرک تحصیلی دریافت شده
 2. ترجمه ریز نمرات
 3. مدرکی که دال بر توانایی زبان انگلیسی باشد
 4. شرکت در آزمون زبان انگلیسی که در سفارت هند در ایران برگزار می گردد
 5. داشتن توصیه نامه از اساتید که دال بر تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد
 6. داشتن سلامت جسمی با نظر پزشک

انواع بورسیه تحصیلی هند

در بورسیه تحصیلی هند شهریه های پایین دانشگاه ها و موسسات آموزشی هند یکی از عواملی است که هر ساله افراد زیادی را برای تحصیل جذب این کشور می کند. تحصیل در این کشور نیازی به مدرک زبان انگلیسی خاصی ندارد اما به دلیل آن که تدریس در این کشور تماما به صورت انگلیسی است، متقاضیان برای ادامه تحصیل نیاز است که زبان انگلیسی را تا حد قابل قبولی فرا گرفته باشند. در این بخش به شرح انواع بورسیه های تحصیلی کشور هند می پردازیم:

بورسیه عمومی فرهنگ هند

این بورسیه که تحت عنوان بورسیه عمومی فرهنگ است، نوعی بورسیه دولتی است و به افراد کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین تعلق می گیرد. این بورسیه تحصیلی هند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. این نوع از بورسیه هند، رشته های گوناگونی را زیر مجموعه خود دارد ولی شامل رشته های پزشکی و علوم تجربی نیست. بورسیه های این دوره علاوه بر رشته های هنری، رشته های علوم ریاضی و انسانی را نیز در بر می گیرد.

بورسیه تبادل فرهنگ هند

طی تفاهم نامه ای میان کشور هند و کشورهایی نظیر سومالی، سوریه، جمهوری چک، ایران و بسیاری از کشورهای جهان، بورسیه تحصیلی هند امکان ادامه تحصیلات و تبادل دانشجویان هند و کشورهایی که طی این تفاهم نامه طرف قرارداد هستند را فراهم می آورد.

بورسیه تحصیلی صنایع دستی هند

این بورسیه تحصیلی هند به دانشجویان کشورهای توسعه یافته پیشنهاد می شود. هدف از این بورسیه، آموزش هنرهای دستی و صنایع تولیدی دستی و تولید و گسترش آن در سطح گسترده است. کشورهای پر درآمد و یا به عبارتی توسعه یافته نیز می توانند بر روی این هنرهای دستی سرمایه گذاری لازم را اعمال نمایند.

بورسیه تحصیلی آی.سی.سی.آر هند

این نوع از بورسیه تحصیلی هند به تمامی دانشجویانی که به رشته های هنری اعم از موسیقی، نقاشی، طراحی، هنرهای بصری و… در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری علاقه مند هستند ارائه می شود و طرف قرارداد با کشور خاصی نمی باشد. دانشجویان در سراسر جهان می توانند از طریق سایت آی.سی.سی.آر سوابق تحصیلی خود را فرستاده و از شرایط کسب بورسیه تحصیلی کشور هند اطلاعات کسب نمایند.

بورسیه فنی کولومبو هند

این بورسیه از سوی وزارت اقتصاد هندوستان ارائه می گردد و کشورهای طرف قرارداد عبارتند از افغانستان، بوتان، بنگلادش، ایران، مالزی، میانمار، مالدیو، نپال، اندونزی، فیلیپین و لائوس. این بورسیه عموما برای تحصیلات تکمیلی دوره های کارشناسی و دکتری می باشد. بورسیه تحصیلی کولومبو در سطح کارشناسی نیز تا سطح محدودی ارائه می گردد. طول دوره های تحصیلی حدودا دو سال می باشد و حیطه پوشش آن رشته های فنی و مهندسی می باشد که دلیلی بر مهاجرت به هند شده است.

بورسیه فنی کولومبو هند

هزینه های بورسیه تحصیلی هند

یکی از مهمترین مواردی که متقاضی باید قبل از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های خارجی مد نظر قرار دهد، هزینه تحصیل و میزان شهریه دانشگاه های آن کشور است. برای بورسیه تحصیلی هند، دانشگاه ها به دو دسته دولتی و خصوصی طبقه بندی می شوند که مسلما شهریه در دانشگاه های خصوصی کمی گران تر می باشد.

هزینه ای که دانشگاه های خصوصی در سال برای هر دانشجو خواهند داشت، مبلغی معادل دو میلیون و هفتصد هزار تومان می باشد. غیر از دریافت بورسیه تحصیلی کشور هند، در صورتی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شوید هزینه از دانشگاه های خصوصی به مراتب کم تر است و مبلغی در حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است.

هزینه اینترنت پر سرعت در کشور هند به طور متوسط ماهیانه از ۷۰۰۰۰ تومان تا ۱۰۰۰۰۰ تومان می باشد. هزینه تلویزیون کابلی نیز ماهانه به مبلغ ۱۲۰۰۰ تومان می باشد. هزینه تلفنی نیز از یک تلفن همراه به تلفن همراهی دیگر نیز حدود ۶۰ تومان می باشد.

هزینه تحصیل در هند

به عنوان دانشجویی که در هند تحصیل می کنید و یا بورسیه تحصیلی هند را دارا می باشید، چند روش وجود دارد که می توان برای سکونت در کشور هند برگزید.

 1. آپارتمانی با مبلغی در حدود چهارصد تا هفتصد هزار تومان اجاره نمایید.
 2. اتاقی را در یک منزل اجاره کنید که هزینه آن در حدود سیصد تا چهارصد هزار تومان است.
 3. در یک پانسیون دانشجویی اقامت داشته باشید که هزینه ای معادل با صد و پنجاه تا سیصد هزار تومان دارد.
 4. می توانید در هتل نیز اقامت داشته باشید که با توجه به انتخاب شما نیز محدوده قیمت ها متفاوت خواهد بود.

به دلیل هزینه های اندک در کشور هند نیازی به کار کردن در این کشو را نخواهید داشت، هرچند که برای دانشجویان خارجی کار کردن در این کشور ممنوع می باشد. بیمه سلامت برای مهاجرت و بورسیه هند ضروری می باشد. قبل از این که به هند سفر کنید به یاد داشته باشید که واکسیناسیون بیماری هایی از قبیل تیفوئید، مالاریا و هپاتیت نوع A را انجام داده باشید زیرا از این نوع بیماری ها در کشور هند وجود دارد. اگر دانشگاهی که برای بورسیه تحصیلی هند برگزیده اید هزینه بیمه سلامت را نمی پردازد، می توانید از بیمه های خصوصی متعددی که با هزینه کم قابل دریافت از طریق شرکت های خصوصی هستند اقدام فرمایید.

برای بورسیه تحصیلی به هند بابت هزینه خوراک و مواد غذایی نیز نگران نباشید. اگر از بازار های محلی خرید نمایید هزینه شما به مراتب کم تر هم خواهد بود. به عنوان مثال هزینه غذا خوردن شما در فست فودها حدود ۱۰۰۰۰ تومان و در رستوران های کمی رسمی تر و گران تر حدود ۲۰۰۰۰ تومان خواهد بود.

در این جا به قیمت برخی از مواد غذایی می پردازیم:

 1. یک شانه تخم مرغ ۱۲ عددی حدود ۲۰۰۰ تومان
 2. قیمت مرغ و گوشت به ازای هر کیلو حدود ۸۰۰۰ تومان
 3. قیمت شیر به ازای هر لیتر حدود ۱۰۰۰ تومان
 4. قیمت یک قرص نان محلی در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان
 5. قیمت سیب زمینی و پیاز به ازای هر کیلو ۲۰۰۰ تومان

هزینه قبوض مختلف از قبیل آب و برق و وسایل گرمایشی و سرمایشی به طور میانگین در هر ماه ۷۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ تومان می باشد و تعرفه مکالمه با تلفن همراه نیز دقیقه ای ۱۰۰ تومان می باشد.

تفریح نیز بخش مهمی از زندگی مردم هندوستان است. به عنوان بورسیه تحصیلی هند تفریحاتی مانند موسیقی، تماشای فیلم و تئاتر وجود دارد. هزینه ای که باید برای حضور در جشن های مختلف بپردازید از نرخ رایگان شروع می شود تا مثلا ۵۰۰ تومان برای تماشای فیلم در سیتما یا مثلا ۲۰۰۰ تومان برای انواع کلاب ها. در هند با انواع و اقسام مختلف مراسم و جشن ها سرگرم خواهید شد که تماشای آن ها لذت بخش خواهد بود. انواع جشنواره ها و مراسم های آئینی نیز در این کشور در فصول مختلف سال برگزار می گردد.

 به طور کلی به همراه بورسیه هند هزینه زندگی در کشور هند نیز در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه یافته، معقول و متناسب است و شما می تونید با هزینه کردن مبلغ کمی تجربه های بسیار متفاوتی را داشته باشید. و از همه مهم تر این که به عنوان بورسیه تحصیلی هند، در دانشگاهی تحصیل نمایید که از نظر رتبه بندی جهانی در جایگاه مطلوبی قرار دارد.

هزینه تحصیل در هند

در شهر های بزرگ در تور هند از وسایل نقلیه عمومی مدرن استفاده می گردد ولی در سایر نقاط هند از وسایل نقلیه سنتی از جمله ریکشا استفاده می گردد. ریکشا وسیله ای است که ۳ چرخ دارد و ۲ مسافر در دو صندلی عقب می نشینند و راننده با پا زدن چرخ جلو آن را به حرکت در می آورد. با توجه به این که هند کشوری پر جمعیت است، نباید توقع داشته باشید که برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی با صف هایی خلوت و منظم رو به رو هستید. بلکه باید سرعت عمل لازم را داشته باشید و در بین جمعیت از خود محافظت نمایید.

اتوبوس و مترو از جمله وسایل نقلیه عمومی هند است و استفاده از تاکسی نیز مقرون به صرفه است زیرا هزینه اتوبوس و تاکسی هر دو در حدود هزار تومان می باشد. می توانید از دوچرخه نیز برای رفت و آمد استفاده نمایید زیرا استفاده از این وسیله نقلیه نیز در کشور هند رایج می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.