بورسیه تحصیلی استونی

مهاجرت به استونی برای تحصیل و بورسیه همواره جزو مسائلی است که از قدیم مورد توجه افراد جویای علم بوده و همواره مزایا و معایب خاص خود را داشته است. بورسیه تحصیلی استونی مبحثی است که در این نوشته به آن می پردازیم. استونی از کشورهایی است که در سال های اخیر مورد توجه کسانی قرار گرفته است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند.

آشنایی با کشور استونی

جمهوری استونی در شمال اروپا و در منطقه بالتیک واقع شده است. پایتخت این کشور لاتینا است. این کشور با دریای بالتیک، خلیج فنلاند، روسیه و لتونی همسایگی دارد. واحد پول این کشور یورو بوده و زبان آن استونیایی است. این کشور دارای 5/1 میلیون نفر جمعیت بوده و به خاطر بیشتر بودن تعداد زنان از مردان به کشور زنانه مشهور است. استونی در سال 1991 استقلال یافت و در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست. این کشور آزادترین شبکه اینترنتی دنیا را دارد. استونی کوچک ترین کشور حوزه بالتیک است که به وسیله ی جزایر فراوان پدید آمده است. آب و هوای این کشور معتدل و مرطوب با زمستان هایی سرد است. این کشور منابع محدودی داشته و کشاورزی و دامداری در آن آن چنان رونق ندارد. صنایع استونی عبارتند از: صنایع چوب، نساجی و… . اکثر مردم استونی لائیک هستند و اتباع روس، لهستانی و… نیز در آن زندگی می کنند.

آشنایی با کشور استونی

تحصیل در کشور استونی

بورسیه تحصیلی روندی است که در آن دانشگاه ها یا مراکز علمی و… کمک هزینه ای برای ادامه تحصیل دانشجویان اختصاص می دهند. به کسانی که این خدمات را دریافت می کنند، بورسیه گفته می شود. بورسیه تحصیلی معمولا برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اختصاص داد می شود و کمتر برای دانشجویان لیسانس اتفاق می افتد. کشورهای مختلف و دانشگاه های متفاوت شرایط مختلفی برای بورسیه تحصیلی و جذب دانشجویان و همچنین میزان دریافت تسهیلات دارند. معمولا دانشگاه های بهتر و مشهورتر تسهیلات بیشتری ارائه می کنند.

شرایط بورسیه تحصیلی استونی

بورسیه تحصیلی استونی می تواند عامل مهمی برای بدست آوردن شغل مناسب در کشورهای مختلف جهان باشد. این کشور به خاطر ایجاد شرایط بهتر برای دانشجویان بین المللی، تغییرات زیادی را در نظام آموزشی خود ایجاد کرده است که به وسیله ی آن دانشجو می تواند مدرک و اعتبار تحصیلی خویش را به سیستم اعتباری جهانی خود انتقال دهد. به همین خاطر علاقه مندان به تحصیل در کشورهای مطرح از جمله ایتالیا، آمریکا، آلمان، انگلستان، کانادا، فرانسه،اسپانیا و استرالیا می توانند از این سیستم استفاده کرده و تحصیلات خود را در استونی بگذرانند و در سال آخر تحصیل به کشور مورد نظر خود مهاجرت کنند. نمره آزمون های زبانی این کشور برای بورسیه تحصیلی استونی خیلی با سختگیری مواجه نیست و آیلتس با نمره 5 تا 6 نیز مورد قبول است.برخی از دانشگاه های استونی برای بورسیه تحصیلی کشور استونی امکان مصاحبه از طریق اسکایپ را قرار داده اند. در بورسیه تحصیلی استونی اکثر رشته ها به زبان های انگلیسی، استونیایی و روسی ارائه می شوند.

زبان استونیایی، جز در استونی مخاطب خاصی ندارد و این موضوع می تواند روی تصمیم گیری برای انتخاب این کشور برای مقصد تحصیلی تاثیرگذار باشد. این زبان تاثیر چندانی روی وضعیت علمی و اقتصادی شما نخواهد داشت. زبان استونیایی تنها در استونی و فنلاند می تواند مورد استفاده قرار گیرد و اگر می خواهید در این کشورها سکونت یابید یا بورسیه استونی دریافت کنید، می تواند گزینه مناسبی باشد. بنابراین نباید توقعی مانند زبان های فرانسوی و انگلیسی از زبان استونیایی داشت و در صورت علاقه مندی باید به سراغ آن رفت. سرمای این کشور برای بورسیه تحصیلی در استونی نیز از شرایط سخت دیگری است که باید مورد بررسی قرار گیرد. سرمای این کشور در طی چند ماه زیر صفر است و این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد. شاید بهتر باشد قبل از اقدام برای بورسیه تحصیلی استونی سفری با تور استونی داشته باشید. افرادی که در این کشور زندگی می کنند به خاطر نزدیکی، به سوئد زیاد سفر می کنند.

شرایط بورسیه تحصیلی استونی

مدارک موردنیاز برای پذیرش بورسیه تحصیلی استونی

مدارک ذیل برای بورسیه تحصیلی در استونی مورد نیاز می باشند:

 • مدرک فارغ التحصیلی از مقطع قبل
 • مدارک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • مدارک کار در زمینه تحصیلی مورد نظر در صورت نیاز دانشگاه
 • مدارک خاص و درخشان اعم از مسابقات،همایش ها و … در رشته های مورد نظر
 • تکمیل فرم های دانشگاهی
 • مدارک هویتی مانند کارت ملی و…

مدارک دانشجویان ایرانی  به خاطر نبود سفارت ایران در استونی، برای بورسیه تحصیلی استونی در سفارت ایران در فنلاند دریافت شده و جوابیه پس از بررسی به سفارت استونی در ترکیه ارسال می شود و ویزای استونی برای شما صادر میگردد.

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی استونی

این کمک هزینه با توجه به کشور مربوطه، دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است اما معمولا به یکی از روش های زیر خواهد بود:

 • دانشگاه ها با بررسی سوابق و توانایی ها و پرونده دانشجو میزان کمک هزینه را به وی اعلام می کنند که به میزان مشخص و در دوره ای مشخص خواهد بود و ممکن است به یکی از صورت های مختلف بورسیه یا ترکیبی از آن ها باشد.
 • در برخی موسسات و دانشگاه ها اساتیدی که پروژه های تحقیقاتی انجام می دهند و بابت آن بودجه دریافت می کنند با بررسی شرایط دانشجوهایی که درخواست خود را برای دستیاری آن ها ارائه داده اند، فرد مورد نظر را انتخاب کرده و قسمتی از بودجه تحقیقاتی را به وی اختصاص می دهند.
 • دانشجوها بعد از شروع تحصیل و سپری کردن ترم های اول و دوم می توانند از موسسات داخل یا خارج از دانشگاه مانند گروه های تحقیقاتی و موسسات دولتی و… با توجه به رشته  و موضوع تحقیق بودجه بگیرند.
 • دانشگاه ها سقفی برای بورسیه دانشجویان قرار داده اند و در صورتی که بورسیه دانشجو با استفاده از راهکارهای مختلف از مبلغ خاصی بالاتر رود می توانند یکی از بورسیه ها را قطع نمایند.

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی استونی

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی استونی

می توان گفت ادامه تحصیل در رشته تحصیلی مورد علاقه و در دسترس بودن منابع بیشتر در رشته های خاص یکی از مواردی است که دانشجویان زیادی را برای بورسیه شدن ترغیب می کند. دانشجویان با بورسیه تحصیلی می توانند زندگی مستقل را تجربه کنند و با چالش ها و رخدادهای زندگی واقعی دست و پنجه نرم کنند. با این کار افراد با فرهنگ های مختلف سایر نقاط جهان آشنا شده و با جهان بینی فراتری به زندگی می نگرند و روابط جدید و گسترده ای را می توانند برای کارها و فعالیت های خود شکل دهند. تجربه حضور در یک کشور جدید و دیدن و سفر کردن در آن تجربه های لذت بخش و جدیدی را به وجود می آورد. تجربه بورسیه تحصیلی باعث ایجاد رزومه قوی در زمینه تحصیلی و شغلی می شود و این امر باعث می شود تا پس از بازگشت به کشور خود، دانشجو موقعیت های کاری بیشتری داشته باشد.

از معایب بورسیه تحصیلی می توان به قیمت توراروپا و فشار مالی که بر دانشجو می آید اشاره کرد. از دیگر مسائل، زبان است. اگر فرد به زبان کشوری که در آن حضور یافته تسلط کامل نداشته باشد ممکن است در موارد آموزشی و برقراری ارتباط مشکلاتی داشته باشد. دانشجو ممکن است گاهی اوقات در موارد فرهنگی یا اعتقادی به تعارض برخورد کند. ممکن است برخی عادات یا رفتارهای افراد جامعه برای فرد غیر قابل قبول باشد. دلتنگی برای کشور، دوستان و خانواده نیز ممکن است فرد بورسیه شده را ناراحت کند.

انواع بورسیه تحصیلی استونی

دولت و دانشگاه های استونی، در مقاطع و رشته های مختلف به جذب بورسیه تحصیلی استونی اقدام کرده اند. بورسیه تحصیلی استونی را می توان در بخش های زیر دسته بندی کرد:

بورسیه گرنت Grant استونی

در بورسیه گرنت Grant هیچگونه تعهدی برای دانشجو ایجاد نمی کند و دانشجو به ازای آن فقط ملزم به درس خواندن می باشد.

بورسیه Scholarship استونی

در بورسیه Scholarship هزینه ها ممکن است به صورت Award برای بخشی از هزینه ها و یا Tuition برای کل هزینه ها و یا به صورت  Wavier باشد که در آن برخی از موارد مانند سفرهای علمی، خوابگاه و… در نظر گرفته شود. در بورسیه Followship، موسسه مربوطه میزان هزینه ای را تقبل می کند تا دانشجو نیازی به کار کردن برای بدست آوردن هزینه های تحصیل و زندگی نداشته باشد. در این نوع بورسیه نمره آزمون های زبان آیلتس و تافل، معدل دوره تحصیلی قبلی و توصیه نامه های مربوطه حائز اهمیت می باشد. بنابراین قبل از دریافت وقت سفارت استونی به نوع بورسیه خود توجه کنید.

بورسیه Scholarship استونی

بورسیه دستیار تدریس استونی

در بورسیه دستیار تدریس یا Teaching Assistatnship فرد به عنوان کمک استاد دانشگاه وظایف مختلفی را انجام می دهد. از جمله این وظایف کمک در یک دوره درسی، کمک در آزمایشگاه، تصحیح اوراق،نمره دادن و … است. این بورسیه به افزایش توانایی تدریس دانشجو کمک کرده و در حوزه فعالیتی فرد تسلط بیشتری ایجاد می کند.

بورسیه تحقیقاتی استونی

در بورسیه Research Assistatnship  استاد مربوطه بودجه ای را برای پروژه یا تحقیقی که در دست انجام است دریافت می کند و بخشی از آن را به دستیار خود اختصاص می دهد.

بورسیه کارآموزی استونی

کارآموزی یا Internship دوره هایی به صورت کارآموزی است که در اختیار دانشجو قرار می گیرد تا دانشجو دارای سابقه کاری و مهارت های کافی در رشته تحصیلی نیز شود. در برخی از دانشگاه ها اینترنشیپ را به  عنوان واحد درسی قرار می دهند.

بورسیه فوق لیسانس و دکترا استونی

 Fellowship فرصت مطالعاتی است که معمولا می تواند در اختیار دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در نظر گرفته شود. این فرصت مطالعاتی علاوه بر رشد شخصی فرد در زمینه تحصیلی، موجب درآمدزایی دانشجو نیز می گردد. فرد در رشته ی مورد نظر خود پروژه مطالعاتی را تقبل کرده و به ازای آن بودجه دریافت می کند. وام های تحصیلی که به وسیله بانک ها و موسسات اعتباری با درصد بهره پایین به دانشجویان پرداخت می شود، روش های باز پرداخت ویژه ای دارد.می توان این وام ها را بعد از اتمام تحصیل یا حتی بعد از پیدا کردن شغل مناسب دریافت کرد.

بورسیه فوق لیسانس و دکترا استونی

بورسیه تحصیلی دولتی استونی

بورسیه تحصیلی در استونی توسط دولت برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 350 یورو و برای مقطع دکترا 422 یورو به ازای 12 ماه تحصیلی به جز سال آخر که 10 ماه در نظر گرفته می شود،است. این نوع بورسیه تحصیلی در استونی تنها به دانشجویانی پرداخت می شود که تمام وقت مشغول به تحصیل هستند و در پایان هر سال تحصیلی حداقل 75% واحدهای مربوط آن سال را با موفقیت گذرانده اند. در صورت پایان زمان تحصیل بورسیه تحصیلی کشور استونی یا بیشتر طول کشیدن آن، کمک هزینه قطع می شود. همچنین، گرفتن انواع دیگر بورسیه تحصیلی استونی شانس گرفتن این نوع بورسیه تحصیلی استونی را کاهش می دهد.

بورسیه رشته فناوری اطلاعات (IT) استونی

دانشگاه تکنولوژی تالین و تورتو هر ساله تعداد زیادی دانشجو در رشته فناوری اطلاعات بورسیه تحصیلی استونی ارائه می کنند. دانشجویان در ماه می توانند در مقطع کارشناسی 160 تا 240 یورو و در مقطع کارشناسی ارشد 240 تا 300 یورو دریافت کنند.

دانشگاه های برتر کشور استونی

برخی از دانشگاه ها و موسسات با بورسیه تحصیلی استونی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد تایید وزارت علوم نیست و باید این موضوع را مورد توجه قرار داد. برای اطمینان از تایید وزارت علوم برای دانشگاه مورد نظر به پرتال این وزارتخانه همواره مراجعه کنید. این مساله مخصوصا در رشته پزشکی بسیار مورد بحث است و وزارت علوم بسیاری از دانشگاه های استونی را برای رشته پزشکی معتبر نمی داند.
عمدتا دانشگاه ها برای بورسیه تحصیلی در استونی قبل از پذیرش تحصیلی از دانشجویان دکترا درخواست می کنند تا رزومه پایان نامه خود را به صورت مکتوب و خلاصه همراه مدارک مورد نیاز برای پذیرش ارسال نمایند. حتی اگر این امر صورت نگیرد باید بلافاصله پس از پذیرش  و تعیین استاد راهنما، موضوع پایان نامه به صورت کتبی ارائه شود.

هزینه تحصیل با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی مختلف است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته مدیریت تجارت بین الملل در کالج  تجارت استونی بین 3000 تا 4500 یورو است. متوسط هزینه زندگی در شهر تالین ماهانه 250 الی 400 یورو متفاوت است. سیستم آموزشی در استونی به  بخش های ابتدایی و متوسطه و آموزش تکمیلی و آموزش عالی می شود. گذراندن مقطع ابتدایی در این کشور برای کودکان اجباری است.

بورسیه استونی برای رشته های مدیریت، نرم افزار، فناوری اطلاعات، ارتباطات، معماری، علوم سیاسی و حقوق با استقبال دانشجویان ایرانی مواجه شده است. با انتخاب رشته های مختلف بهتر است که از سازمان های مربوطه رشته مورد نظر در ایران استعلام بگیرید تا اطمینان حاصل کنید، دانشگاه های مقصد بورسیه تحصیلی استونی مورد قبول سازمان است.

دانشگاه های برتر کشور استونی

دانشگاه های معتبر برای بورسیه تحصیلی کشور استونی

 •  برای Estonian Academy of Arts (Eesti Kunstiakadeemia)بورسیه تحصیلی استونی در زمینه هنر
 • ( Estonian Academy of Music and Theatre (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia بورسیه تحصیلی استونی در زمینه موسیقی و تئاتر
 • (Estonian Academy of Security Sciences (Sisekaitseakadeemia بورسیه استونی در زمینه دانش های امنیتی
 • (Estonian Aviation Academy (Eesti Lennuakadeemia بورسیه تحصیلی کشور استونی برای خمل و نقل و هوانوردی
 • (Estonian University of Life Sciences (Eesti Maaülikool بورسیه تحصیلی استونی برای پزشکی
 • (Estonian Maritime Academy (Eesti Mereakadeemia بورسیه تحصیلی در استونی برای دریانوردی
 • ( Estonian National Defence College (KVÜÕA Kõrgem Sõjakool بورس تحصیلی استونی برای علوم سیاسی و دفاعی
 • ( Tallinn University of Applied Sciences (Tallinna Tehnikakõrgkool
  بورسیه تحصیلی استونی برای علوم کاربردی
  ( Tartu Art College (Tartu Kõrgem Kunstikool بورس استونی برای هنر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.