بورسیه تحصیلی جمهوری چک

اگر شما نیز از آن دسته دانشجویانی هستید که علاقه به تحصیل در خارج از کشور دارید؛ جمهوری چک می تواند یکی از مقاصد شما برای پیدا کردن دانشگاه مناسب باشد. اگر بتوانید از بورسیه تحصیلی جمهوری چک هم استفاده نمایید از جهات مختلف به نفعتان می شود. می توانید با بورسیه تحصیلی در کشور جمهوری چک از تحصیل در این کشور لذت ببرید و سطح علمی خود را بالاتر ببرید. البته برای این کار لازم است تا اطلاع کاملی درباره جمهوری چک و انواع بورسیه جمهوری چک داشته باشید. قصد ما نیز در این نوشتار این است که به طور کامل شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی جمهوری چک راهنمایی کنیم، پس همراه ما باشید.

آشنایی با کشور جمهوری چک

لازم است تا در ابتدا اطلاعات کلی در خصوص این کشور به شما عزیزان بدهیم. جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که در بخش اروپای مرکزی قرار دارد. پایتخت این کشور شهر پراگ می باشد و واحد پول آن نیز کرونا است. با ده میلیون جمعیت و صحبت به زبان چکی این کشور یکی از کشور های توسعه یافته در جهان می باشد. همچنین این کشور بالاترین شاخص توسعه انسانی را در بین اروپای مرکزی و اروپای شرقی دارا است همچنین این کشور به عنوان دموکرات ترین کشور منطقه نیز شناخته می شود.

تحصیل در کشور جمهوری چک

دانشجویان زیادی علاقه مند هستند که در خارج از کشور و در یک دانشگاه خوب تحصیل نمایند. این امر تنها در کشور ما نیست بلکه از سرتاسر دنیا دانشجویان بین المللی زیادی برای تحصیل به کشور های دیگر می روند. جمهوری چک نیز این روز ها به یکی از مقاصد دانشجویان تبدیل شده است. می توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا راهی این کشور شوید و در یکی از دانشگاه های معروف آن تحصیل کنید. حال ما به طور کلی مقاطع تحصیلی ،بورسیه تحصیلی جمهوری چک و انواع آن در این کشور را توضیح خواهیم داد .

بورسیه های تحصیلی در کشور جمهوری چک

اگر می خواهید که با کمترین هزینه و تقریبا رایگان در این کشور تحصیل کنید می توانید به سراغ بورسیه تحصیلی جمهوری چک بروید. انواع بورسیه جمهوری چک در دانشگاه های این کشور ارائه می شود که تنها لازم است شرایط لازم برای هر یک را داشته باشید. با دریافت بورسیه تحصیلی در جمهوری چک می توانید به رایگان در این کشور تحصیل کنید و علاوه بر آن مبلغی را نیز به عنوان حقوق ماهیانه دریافت نمایید. البته شرایط و مبلغ تحت پوشش هر کدام از این بورس جمهوری چک متفاوت می باشد که در ادامه به انواع آن ها خواهیم پرداخت.

بورسیه های تحصیلی در کشور جمهوری چک

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی جمهوری چک

اگر شما برای تحصیل در تور جمهوری چک و گرفتن بورسیه تحصیلی جمهوری چک ترغیب شده اید لازم است تا از مزایای آن نیز بیشتر آگاه شوید. جمهوری چک یکی از کشور های اروپایی است که بالاترین کیفیت تحصیل را ارائه می دهد. می توانید از امکانات فوق العاده هر یک از دانشگاه های این کشور بهره مند شوید و به تحصیل مشغول شوید. همچنین می توانید تعداد زیادی رشته های میان رده را نیز در دانشگاه های این کشور پیدا کنید و به تحصیل در آن ها مشغول شوید. همچنین هزینه های زندگی در این کشور نیز نسبتا کم و مقرون به صرفه می باشد. به طوریکه اگر موفق به کسب بورسیه تحصیلی جمهوری چک نیز نشدید می توانید به راحتی با ویزای جمهوری چک از نوع تحصیلی در این کشور کار کنید و هزینه های زندگی خود را تأمین کنید. همچنین این کشور را می توانید یکی از زیبا ترین کشور های اروپایی به شمار بیاورید که با فرهنگی غنی و رنگارنگ به همراه شهر های تاریخی فراوان می تواند یک تجربه خوب برای دانشجویان در حال تحصیل در خود فراهم کند.

انواع بورسیه تحصیلی جمهوری چک

لازم است تا ابتدا شرایط هر یک از این بورسیه جمهوری چک را به دقت مطالعه کنید. بدون دانستن شرایط و ضوابط هر کدام نمی توانید نسبت به گرفتن بورسیه تحصیلی جمهوری چک اقدام کنید. در این قسمت لیستی از بورسیه های تحصیلی چک که به صورت دولتی و یا توسط مراکز خصوصی ارائه می شوند را به طور کامل برای شما آورده ایم.

بورسیه لیسانس یا کارشناسی جمهوری چک

برای اینکه بخواهید در مقطع کارشناسی در جمهوری چک تحصیل کنید لازم است بدانید که دوره تحصیلی این مقطع در چک سه ساله می باشد. در این دوره علاوه بر آموزش های آکادمیک بر روی کار های تحقیقاتی نیز تمرکز می شود. به این معنا که تحقیق به عنوان یکی از عناصر یادگیری در نظر گرفته می شود و شما نیز لازم است در پایان دوره کارشناسی خود یک پروژه بسته به رشته تحصیلی خود ارائه دهید. تا بتوانید مدرک خود را اخذ نمایید.

زبان تدریس در این کشور زبان چکی می باشد و در صورتی که شما این زبان را بلد باشید می توانید در دانشگاه های دولتی این کشور به رایگان تحصیل نمایید. البته می توانید به سراغ دانشگاه های خصوصی نیز بروید که تحصیل در آن ها به طور متوسط 1000 تا 4000 یورو برای شما در طول مدت این دوره سه ساله خواهد بود. اگر هم بخواهید در یک دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنید لازم است تا 5000 یورو را نیز پرداخت نمایید.

بورسیه فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد جمهوری چک

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چک لازم است تا یک دوره دو ساله را سپری کنید. در این دوره کارهای تحقیقاتی زیادی انجام خواهید داد و به طور کلی تمرکز تدریس بر روی تحقیق و کار عملی می باشد. هزینه تحصیل در این دوره را نیز باید چیزی حدود شش تا ده هزار یورو در نظر بگیرید.

بورسیه دکترا جمهوری چک

برای اینکه بتوانید در این مقطع و در کشور چک به تحصیل بپردازید حتما در تور جمهوری چک شرکت کنید و همچنین باید یک پروپوزال دکترا ارائه نمایید. همچنین لازم است تا استاد راهنما خود را نیز از قبل در دپارتمان مربوط در دانشگاه خود پیدا کرده باشید. در این صورت اگر بتوانید در این دوره پذیرش شوید می توانید از مزایای فوق العاده آن یعنی بورسیه تحصیلی جمهوری چک و همچنین حقوق ماهیانه برخوردار شوید و دیگر لازم نیست هیچ هزینه ای برای تحصیل خود پرداخت کنید.

بورسیه دکترا جمهوری چک

بورسیه تحصیلی ویشه گراد جمهوری چک

ویشه گراد یک صندوق بین المللی می باشد که توسط دولت های جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی تاسیس شده است. هدف ارائه بورسیه تحصیلی جمهوری چک از طرف این صندوق نیز تأمین کمک هزینه های تحصیل و کمک هزینه های زندگی مربوط به هنرمندان می باشد. لازم به ذکر است که این بورسیه تحصیلی به دانشجویان ساکن  کشور های ویشه گراد اعطا می شود. همچنین دانشجویان کشور هایی نظیر آذربایجان، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، گرجستان، مقدونیه، روسیه، صربستان و اوکراین نیز می توانند از این بورسیه تحصیلی در کشور جمهوری چک استفاده نمایند.

بورسیه تحصیلی مرکز موراویای جنوبی جمهوری چک

این بورسیه تحصیلی از طرف سازمان غیر دولتی تخصصی جنوب موراویا ارائه می شود. اگر قصد دارید می توانید در جنوب موراویا به تحصیل مشغول شوید و از این بورسیه تحصیلی کشور چک استفاده نمایید. این بورسیه تحصیلی در جمهوری چک به دانشجویان مستعد و با استعداد ارائه می شود. همچنین باید دانشجو متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا باشد و شرط دیگر آن این است که دانشجو ساکن یکی از کشور های خارج اتحادیه اروپا باشد.

یکی از دانشگاه های چک که این بورسیه تحصیلی در جمهوری چک در آن ارائه می شود دانشگاه برنو می باشد. در این دانشگاه می توانید به تحصیل در رشته های علوم طبیعی و همچنین رشته های فنی بپردازید. برای بهره مندی از این بورسیه تحصیلی جمهوری چک لازم است تا درخواست خود را تا آخر ژانویه هر سال برای این مرکز ارسال نمایید.

بورسیه تحصیلی اراسموس پلاس جمهوری چک

اراسموس پلاس یک برنامه جامع برای ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان سراسر جهان می باشد که برای حمایت از آموزش و پرورش در اروپا است. این بورس تحصیلی برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در هر یک مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا دارند . از این رو افراد می توانند برای تحصیل در جمهوری چک نیز از این بورس استفاده نمایند. این بورسیه تحصیلی از طرق مختلف اعطا می شود برای نمونه می توانید از وام های مقطع کارشناسی ارشد که تحت بورسیه تحصیلی جمهوری چک ارائه می شود استفاده نمایید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک چک یکی از دانشگاه های برجسته در عرصه هنر می باشد تا کنون این دانشگاه توانسته شش جایزه را دریافت نماید. ارائه این بورسیه تحصیلی در چک به این گونه می باشد که هر ماه برای تعدادی از دانشجویان منتخب شش کمک هزینه سه ماهه به مبلغ 8000 کرون (معادل یک میلیون و هفتصد هزار تومان) دریافت نمایند که برای تحصیل در رشته های مطالعات زبان، ادبیات و فرهنگ چک می باشد.

برای اخذ این بورسیه تحصیلی چک لازم است تا دانش کافی از زبان چکی داشته باشید و علاقه به تحصیل و یادگیری فرهنگ چک را داشته باشید. برای ارسال درخواست خود برای این بورسیه تحصیلی جمهوری چک از یک اکتبر تا دسامبر هر سال می باشد.

در مواردی خاص نیز این بورسیه تحصیلی جمهوری چک به دانشجویان در حال تحصیل در رشته های روانشناسی، زبان و ادبیات آلمانی، زبان و ادبیات انگلیسی، تاریخ هنر نیز ارائه می شود. این بورسیه هزینه خوابگاه و غذای دانشگاه را تحت پوشش قرار می دهند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ماساریک جمهوری چک

بورسیه تحصیلی دانشگاه های جمهوری چک

می توانید از انواع بورسیه تحصیلی جمهوری چک که از طریق دانشگاه های مختلف اعطا می شوند نیز استفاده نمایید. این بورسیه ها رای دانشجویانی می باشد که به تحصیل در این دانشگاه ها مشغول می باشند و وضع مالی مناسبی ندارند و شرایط سختی را برای زندگی در این کشور سپری می کنند. برای اخذ این بورسیه جمهوری چک باید از طریق وب سایت خود دانشگاه ها اقدام نمود. نکته قابل توجه این بورسیه تحصیلی در جمهوری چک این است که دانشجو باید در حال تحصیل در دانشگاه مد نظر باشد تا بتواند درخواست برای کسب این بورسیه را بدهد.

کمک هزینه تحصیلی دولتی جمهوری چک

اساسا بر طبق سیاست های کشور های توسعه یافته؛ این کشور ها برای دانشجویان کشور های در حال توسعه بورسیه های تحصیلی مختلفی را در نظر می گیرند. جکهوری چک نیز یکی از این کشور ها است که هر ساله تعدادی بورسیه تحصیلی جمهوری چک به دانشجویانی که از کشور های در حال توسعه برای تحصیل به چک می روند ارائه می کند. این کمک هزینه ها نیز برای دانشجویانی می باشند که دارای فقر مالی هستند و توان پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند.

شما می توانید از این بورسیه تحصیلی  چک هم در مقطع کارشناسی و هم کارشناسی ارشد که به زبان چکی صورت می گیرد و هم در مقطع دکترا و مجددا کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود، استفاده کنید. یعنی شما  اگر به زبان چکی تحصیل می کنیدو یا به زبان انگلیسی می توانید از این بورسیه تحصیلی در جمهوری چک بهره مند شوید.

می توانید حتی از امکان بورسیه جمهوری چک برای دوره یک ساله که جهت آمادگی زبان برگزار می شود نیز استفاده کنید. هر کدام از این بورسیه جمهوری چک مربوط به دولت این کشور به مقتضی کشور مبدا دانشجو می تواند تغییر کند و با توجه به نیاز کشور های مختلف این بورسیه تحصیلی کشور جمهوری چک نیز متغیر می باشد. برای دریافت این بورسیه تحصیلی نیز می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید. این کار هر ساله از نیمه دوم جولای آغاز می شود و آخرین مهلت برای ثبت نام این بورسیه تحصیلی جمهوری چک آخر سپتامبر همان سال می باشد.

کمک هزینه تحصیلی دولتی جمهوری چک

جوایز تحصیلی تحت موافقت نامه های بین المللی دو جانبه

این بورسیه تحصیلی جمهوری چک با اسم طولانی اش هر ساله از طرف وزارت آموزش و پرورش جمهوری چک با همکاری وزارت ورزش و جوانان این کشور به دانشجویان خارجی اعطا می شود. این بورسیه در چارچوب تبادل بین دولت چک و کشور های مختلف صورت می گیرد. این بورسیه تحصیلی جمهوری چک به دانشجویانی اعطا می شود که به صورت رسمی از طرف مقامات مربوطه هر کشور معرفی شده باشند. درخواست های مبنی بر اخذ ویزای چک نیاز به دریافت وقت سفارت جمهوری چک میباشد. این بورس تحصیلی نیز توسط سفارت خانه های جمهوری چک در کشور های مختلف و یا وزارت آموزش و پروش این کشور جمع آوری و بررسی می شوند.

لازم به ذکر است که این بورسیه تحصیلی چک برای دانشجویان، فارغ التحصیلان و یا دانشجویان دکترا می باشد که قصد تحصیل و یا انجام کار های تحقیقاتی را دارند. مدت زمان پرداخت این بورس نیز از دو ماه تا ده ماه می باشد.

نکات مهم در دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک

  • بیشتر رشته هایی که در این کشور ارائه می شود به زبان چکی می باشند، اما شما می توانید تعداد زیادی از رشته های مختلف را به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های مختلف این کشور پیدا کنید.
  • برای پیدا کردن رشته مد نظر خود می توانید به سایت دانشگاه های این کشور مراجعه کنید. در وب سایت هر یک از دانشگاه های این کشور اطلاعات لازم نظیر رشته های موجود، هزینه تحصیل و بورسیه تحصیلی در جمهوری چک را می توانید مشاهده کنید.
  • لازم است بدانید که برخی از این دانشگاه ها دارای آزمون ورودی خاص خود می باشند. در صورت لزوم برای آزمون های کتبی باید به این کشور بروید.

امیدواریم توانسته باشیم شما را به طور کامل با بورسیه تحصیلی چک و انواع آن آشنا کرده باشیم. شما نیز می توانید یک تحصیل رایگان و بی دردسر را در جمهوری چک با اخذ بورسیه تحصیلی جمهوری چک تجربه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.