بورسیه تحصیلی بلژیک

 بورسیه تحصیلی در بلژیک برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ناشناخته است. با این حال دولت بلژیک تلاش می کند بورسیه تحصیلی بلژیک را در سطح بین الملل گسترش دهد. کشور بلژیک در غرب قاره اروپا قرار دارد و با کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ در همسایگی قرار دارد. برای بورسیه تحصیلی بلژیک می توانید در دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی این کشور به تحصیل در بلژیک بپردازید و همچنین می توانید بورسیه بلژیک را دریافت نمایید. در این موسسات عالی رشته هایی چون موسیقی، بهداشت، معماری و… آموزش داده می شود. چه به عنوان توریست و چه برای بورسیه تحصیلی در بلژیک این کشور شما را را مجذوب خود می کند. تور بلژیک مناظر زیبایی که دارد و همچنین محلی که در آن فرهنگ های مختلفی زندگی می کنند دوری از خانواده را از یاد شما می برد.

بورسیه تحصیلی بلژیک

در کشور بلژیک مردم زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند و علاوه بر آن به سه زبان بومی نیز سخن می گویند. مردم این کشور بسیار خونگرم هستند که برای کسانی که بورسیه تحصیلی بلژیک را دارند و به تازگی وارد این کشور شده اند اهمیت بالایی دارد. بلژیک در متراکم ترین مناطق جمعیتی جهان واقع شده است. دانشجویانی که از سطح بین الملل بورسیه تحصیلی در بلژیک را دارند، از تجربه های بسیاری در این مکان بهره خواهند برد. کیفیت زندگی و گوناگونی رشته های تحصیلی که در دانشگاه های این کشور برای بورسیه بلژیک دیده می شود، نسبت به کشورهای اروپایی دیگر بسیار متفاوت تر است.

بورسیه تحصیلی بلژیک برای اکثر واحد ها به وسیله یکی از سه انجمن ها فلاندری، فرانسوی و آلمانی زبان تنظیم و برنامه ریزی می شود. همان طور که هر جامعه ای سیستم آموزشی مخصوصی را برای بورسیه های تحصیلی خود دارد، بورسیه تحصیلی در بلژیک هم از این قاعده مستثنی نیست. مدارس کشور بلژیک را می توان به 4 دسته تقسیم نمود:

 1. مدارس تحت مالکیت جوامع
 2. مدارس دولتی تحت نظارت استان و شهرداری با سوبسید
 3. مدارس رایگان وابسته به کلیساهای کاتولیک با سوبسید
 4. مدارس خصوصی

آموزش و تحصیلات اجباری در بلژیک از سن ۶ تا ۱۸ سالگی است که هزینه تحصیلات در این دوره رایگان است و اگر دانش آموزانی تمایل به تحصیل تا پایان این مدت را نداشته باشند ۷ سال آموزش ابتدایی و حداقل 2 سال آموزش متوسطه را باید بگذرانند.

بورسیه تحصیلی بلژیک

شرایط بورسیه تحصیلی بلژیک

برای بورسیه تحصیلی در بلژیک، سیستم آموزشی عالی بلژیک از قوانین بولونیا پیروی می کند. بنابراین مدرک لیسانس ۳ ساله است و مدرک کارشناسی ارشد 2 سال است. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی بلژیک را دارند و در صدد تحصیلات دکتری هستند پس از کارشناسی ارشد باید در پروژه های تحقیقاتی شرکت نمایند. مدرک دکتری نیز تنها در دانشگاه های بلژیک ارائه می گردد.

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی بلژیک

 1. فرم درخواست برای ویزای بلژیک
 2. پاسپورت با مدت اعتبار حداقل ۱۲ ماه
 3. اعتبارات بانکی که ثابت نماید برای بورسیه تحصیلی در بلژیک، خرید تور اروپا و یا مهاجرت به این کشور شما به اندازه کافی بودجه دارید که هزینه هایی مانند سلامت، درمان، تحصیل و … شما را تحت پوشش قرار دهد.
 4. مدارک پزشکی که اثبات کند شما بیماری خاصی ندارید
 5. گواهی عدم سوء سابقه
 6. مدارک تحصیلی که برای بورسیه تحصلیی بلژیک و برای تعیین وضعیت تحصیلی مورد نیاز است که این مدارک عبارتند از: مدارک ثبت نام و پذیرش از سوی یکی از دانشگاه های بلژیک که برای بورسیه تحصیلی بلژیک مورد نیاز است، اصل و کپی مدرک دیپلم و سابقه تحصیلی از مدرسه دوره متوسطه و سا آخر دوره دبیرستان، اصل و کپی هر گونه مدرک تحصیلی که پس از دوره دبیرستان و دیپلم اخذ نموده اید نیز برای بورسیه تحصیلی در بلژیک مورد نیاز می باشد.
 7. پس از تهیه این مدارک باید به صورت رسمی به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی ترجمه شده باشد و برای بورسیه تحصیلی بلژیک این مدارک مورد تایید سفارت این کشور قرار بگیرد.

انواع بورسیه تحصیلی بلژیک

کسانی که بورسیه تحصیلی بلژیک را دارند و به تازگی وارد این کشور شده اند اهمیت بالایی دارد. بلژیک در متراکم ترین مناطق جمعیتی جهان واقع شده است. از این رو بورسیه تحصیلی بلژیک به 3 دسنه تقسیم می شود که عبارتند از: بورسیه کارشناسی، بورسیه کارشناسی ارشد، بورسیه دکترا بلژیک

بورسیه کارشناسی بلژیک

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در سطح کارشناسی در کشور بلژیک را دارند، می بایست مدرک فارغ التحصیلی دوره دبیرستان خود را برای بورسیه تحصیلی در بلژیک ارائه نمایند و این مدرک باید بر طبق قوانین والونیا-بروکسل باشد. در برخی از مناطق همان طور که ذکر شد متقاضیان می بایست مانند سایر دانش آموزان بلژیکی برای برخی از رشته ها از قبیل هنر و مهندسی امتحان ورودی بدهند. ممکن است در برخی از رشته ها مثل دندانپزشکی لازم باشد که فرد پس از پایان سال اول تحصیل خود در امتحانی رقابتی شرکت نماید.

بورسیه کارشناسی بلژیک

بورسیه کارشناسی ارشد بلژیک

دانشجویان خارجی که برای بورسیه تحصیلی به عنوان مهاجرت به بلژیک اقدام نموده اند و می بایست مدرک کارشناسی خود را که مطابق با رشته ای است که می خواهند در مقطع فوق لیسانس بخوانند را ارائه بدهند و علاوه بر آن باید دوره کارشناسی را حداقل 3 ساله گذرانده باشد. تجربه شخصی که متقاضی کارشناسی ارشد مرتبط با تحصیلات خود دارد نیز می تواند در مورد تایید قرار گرفتن او از سوی هیئت داوران مربوط به پذیرش  بورسیه تحصیلی در بلژیک کمک کند. اگر شخص مقطع کارشناسی خود را نیز در کشور بلژیک گذرانده باشد احتیاجی به مورد تایید قرار گرفتن از سوی هیئت داوران را ندارد و همان مدرک کارشناسی وی کفایت می نماید. دانشجویی که تصمیم داشته باشد برای بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد تخصصی تحصیل بنماید، باید یک مدرک کارشناسی ارشد را ارائه نماید که بیانگر این باشد که در دوره کارشناسی ارشد حداقل ۱۲۰ واحد را پاس کرده است.

کشور بلژیک برای توسعه بین المللی دانشگاه فلاندرز برنامه ای جدی برای بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی کرده است. این نوع بورسیه تحصیلی در بلژیک حداکثر تا ۳۵ کمک هزینه برای تحصیل به دانشجویان برجسته از تمامی کشورها ارائه می نماید. به دانشجویی که از این طریق به دانشگاه های بلژِیک راه پیدا کرده است تا حداکثر مبلغ ۷۵۰۰ یورو در هر سال تحصیلی تعلق می گیرد.

بورسیه دکترا بلژیک

دانشجویانی که تمایل به بورسیه تحصیلی در بلژیک در مقطع دکتری را دارند، می بایست یک مدرک کارشناسی ارشد که بیانگر ۱۲۰ واحد گذرانده شده در این مقطع باشد را داشته باشند. توجه کنید که ارائه پایان نامه مقطع دکتری باید تحت نظر یک سرپرست راهنما صورت گیرد. برای این که متقاضی برای بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری پذیرفته شود می بایست یک پایان نامه داشته باشد که به خوبی تعریف شده باشد و نیز رضایت نامه یک سرپرست و یا مشاور پروژه نیز ضمیمه آن باشد.

اولین گامی که برای دریافت پذیرش بورسیه تحصیلی در بلژیک در مقطع دکتری لازم می باشد این است که با یک استاد راهنما در رابطه با رشته تحصیلی و ارائه پروژه خود و تصویب و تایید آن تماس حاصل نمایید. در صورتی که درخواست شما برای بورسیه تحصیلی بلژیک مورد قبول این کشور واقع شود، آخرین مرحله از شرایط مهاجرت به بلژیک و تحصیل در این کشور ثبت نام در مراکز آموزش عالی و یا دانشگاه ها می باشد.

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های بلژیک

بعد از تعیین وقت سفارت بلژیک با توجه به دانشگاهی که شما انتخاب می کنید و مقطعی که در آن شروع به تحصیل می نمایید، مبلغ بورسیه می تواند متفاوت باشد. بسته به مقدار کمک هزینه ای که برای تحصیل دریافت می نمایید، شهریه بورسیه بلژیک با به طور کامل به صورت رایگان می باشد و یا این که مبلغی از آن کسر می گردد. در این بخش به بورسیه دانشگاه های بلژیک پرداخته ایم:

بورسیه تحصیلی دانشگاه علوم لوون بلژیک

میزان مبلغ کمک هزینه تحصیلی این دانشگاه تا حداکثر مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو برای مدت زمان 1 سال است که به دانشجویان با انگیزه و با استعدادی که در سطح بین الملل می باشند، و تمایل به شرکت در دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد را در دانشگاه علوم K.U.Leuven را دارند ارائه می گردد. هزینه ای که به دانشجو به عنوان هزینه امرار معاش تعلق می گرد متفاوت می باشد اما به طور کلی این بورسیه تحصیلی شهریه یک سال تحصیلی بعلاوه پوشش بیمه درمانی را شامل می شود. علاوه بر این کمک هزینه IRO دکتری به دانشجویانی که از کشور های در حال توسعه برای تحصیل و بورسیه تحصیلی بلژیک اقدام کرده اند، جهت تحصیلاتشان در دانشگاه لوون تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه علوم لوون بلژیک

بورسیه تحصیلی دانشگاه گنت بلژیک

متقاضیانی که تمایل به دریافت مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه گنت بلژیک را دارند و دانشجویانی برجسته از کشورهای در حال توسعه بین المللی هستند، دانشگاه گنت بلژیک این کمک هزینه را برای آنان فراهم می آورد. در سال ۲۰۱۶ این بورسیه تحصیلی تنها برای دانشجویانی بود که در سال اول دوره کارشناسی ارشد بودند. اکنون این بورسیه تحصیلی شامل کمک هزینه ۱۰۰۰ یورو بصورت ماهیانه، پوشش بیمه، پرداخت هزینه شهریه ۵۰۰ یورو و وام برای شهریه سالانه به مبلغ ۱۰۵ یورو می باشد.

علاوه بر این برای دانشجویان مقطع دکتری که مقیم کشورهای در حال توسعه هستند و تمایل دارند نیمی از تحصیلات خود را در بلژیک و نیمی دیگر را در کشور در حال توسعه خود به انجام برسانند نیز بورسیه تحصیلی دانشگاه گنت بلژِیک اعطا می گردد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لیژ بلژیک

دانشگاه لیژ کمک هزینه ای هم برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند و هم برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا و متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند را فراهم می آورد. این بورسیه تحصیلی بلژیک شامل کمک هزینه ماهانه برای مدت زمان تحصیل دانشجویان، هزینه های سفر و هزینه هایی که بابت ثبت نام صورت می گیرد می باشد.

بورسیه تحصیلی ARES بلژِیک

زبان تحصیل در کشور بلژیک شامل زبان هلندی، آلمانی و فرانسوی می باشد. تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. در این کشور برای اخذ بورسیه تحصیلی ممکن است در بعضی از دانشگاه ها بدون مدرک زبان امکان پذیر باشد و در برخی دیگر بدون داشتن مدرک زبان امکان بورس تحصیلی وجود نداشته باشد.

در رابطه با بورسیه تحصیلی ARES، هر ساله این بورسیه تحصیلی تقریبا ۱۵۰ بورسیه مقطع کارشناسی ارشد و کمک هزینه تحصیلی را به متقاضیانی که در کشورهای در حال توسعه هستند اهدا می کند. این بورسیه تحصیلی هزینه مسافرت های بین المللی، کمک هزینه زندگی، بیمه، مسکن، شهریه و غیره را تحت پوشش قرار می دهد.

هزینه بورسیه تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک به ۳ منطقه جامعه فلامان، جامعه فرانسوی و جامعه آلمانی تقسیم می شود و بر طبق این تقسیم بندی، شهریه دانشگاه ها با توجه به منطقه ای که در آن قرار گرفته اید برای بورسیه تحصیلی در بلژیک متفاوت می باشد. عمده دانشگاه هایی که در این مناطق واقع شده اند، شهریه ای بیش از ۸۳۵ یورو معادل 4 میلیون از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا برای بورسیه تحصیلی بلژیک دریافت نمی نمایند.

دانشجویانی که برای بورسیه تحصیلی در بلژیک اقدام می کنند که خارج از محدوده اتحادیه اروپا هستند، شهریه شان مطابق با استانداردهای ARES است که در هر صورت این افراد نباید مبلغی بالاتر از ۵ برابر شهریه های عادی این دانشگاه های بورسیه تحصیلی بلژیک پرداخت نمایند.

هزینه بورسیه تحصیلی بلژیک

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

 1. فرم درخواست ویزا تکمیل شده و یک نمونه کپی از آن
 2. دو عکس جدید پاسپورتی
 3. هزینه درخواست ویزا
 4. پاسپورت ملی فرد که باید ۳ ماه اعتبار داشته و از صفحاتی که ویزا و مهر دارد کپی گرفته شود.
 5. ترجمه شناسنامه
 6. دعوتنامه بلژیک
 7. شرحی از سفر در رابطه با برنامه زمانی و مکان هایی که قصد بازدید آن ها را دارید.
 8. ارائه مدرکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های سفر
 9. رزرو هتل برای مدت اقامت
 10. رزرو بلیط منطبق با سفر
 11. بیمه نامه مسافرتی معتبر
 12. مدارک مبتنی بر اثبات وضعیت کاری متقاضی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.