دعوتنامه رومانی

کشور رومانی کشوری واقع در اروپای شرقی است. این کشور بسیار زیبا و سرسبز، در سال 2007 به عضویت اتحادیه ی اروپا درآمد. رومانی بیستمین کشور عضو اتحادیه است و تنها بیست میلیون نفر جمعیت دارد. روش های مختلفی برای اخذ ویزای رومانی وجود دارد، دعوتنامه رومانی یکی از این روش هاست. دعوتنامه رومانی انواع مختلفی دارد:

 • دعوتنامه ی رومانی در موضوع توریستی
 • دعوتنامه ی رومانی در زمینه ی کاری
 • دعوتنامه ی رومانی به صورت تجاری
 • دعوتنامه خویشاوندی
 • دعوتنامه نمایشگاهی

درباره کشور رومانی

رومانی کشوری خوش آب و هوا و پوشیده از جنگل های فراوان با آبشارهای زیبا و خیره کننده با حصاری از رشته کوه های کارپات است. این کشور در شرق اروپا قرار گرفته و تاریخی بسیار غنی دارد. پایتخت این کشور شهر بخارست است که بناهای تاریخی فراوانی دارد و وجود این بناهای زیبا نشانی از قدمت و پیشینه رومانی دارد. رومانی سومین کشور عضو اتحادیه اروپا است و تنها بیست ملیون نفر جمعیت دارد. به دلیل سرسبزی این کشور، در قرن ۱۹ میلادی شغل اکثر رومانیایی ها کشاورزی بوده است. از مهم ترین محصولات کشاورزی رومانی ذرت، گوشت و گندم است. با پیشرفت تکنولوژی این کشور زغال سنگ و گاز و نفت نیز تولید کرد. رومانی یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم است.

دعوتنامه رومانی

رومانی کشوری در اروپای شرقی با آب و هوای عالی و کشوری پیشرفته در زمینه ی تکنولوژی و صنعت است. به منظور اخذ ویزای رومانی به صورت سریع و راحت، می توان از دعوتنامه رومانی استفاده کرد. در ادامه انواع مختلف دعوتنامه هایی که می توان در رومانی از آن استفاده کرد، به طور کامل و با جزئیات شرح داده شده است.

دعوتنامه رومانی

انواع دعوتنامه رومانی

دعوتنامه توریستی یا خویشاوندی

این نوع دعوتنامه رومانی برای مدت چند هفته و سفر توریستی به رومانی است. این شکل از دعوتنامه ی رومانی برای افرادی مناسب است که می خواهند فقط به مدت چند هفته این کشور و جاذبه های دیدنی آن را در تور اروپا ببینند. به این حالت از دعوتنامه رومانی، دعوتنامه خوییشاوندی نیز گفته می شود، برای مثال فامیل شما در رومانی زندگی می کند، او می تواند دعوتنامه ای را برای شما تنظیم کند و برایتان بفرستد، به این طریق شما می توانید به رومانی سفر کنید. با دریافت ویزای رومانی با دعوتنامه، شما می توانید به تمام کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید، زیرا این کشور عضو شینگن است.با این حال این روش محدودیتی نیز دارد، ممکن است شخص فامیل یا خویشاوندی در رومانی نداشته باشد، پس اقدام از این طریق برای او میسر نیست و باید سراغ روش دیگری برود.

دعوتنامه تجاری رومانی

دعوتنامه رومانی از نوع توریستی نیازی به دعوتنامه رسمی ندارد اما دعوتنامه ی رومانی با این روش، احتیاج به دعوتنامه رومانی رسمی دارد. به منظور اخذ ویزای تجاری کشور رومانی، ارائه ی مدارک دعوتنامه تجاری رومانی الزامی است.

دعوتنامه رومانی با روش تجاری توسط یک شرکت رسمی و به ثبت رسیده فرستاده می شود و انواع مختلف شغلی دارد. یکی از نکات حائز اهمیت در این روش این است که با دعوتنامه ی رومانی با عنوان تجاری، فقط می توانید ویزای تجاری دریافت کنید و دریافت سایر ویزاها امکان پذیر نیست.

دعوتنامه نمایشگاهی رومانی

این نوع دعوتنامه نیز نوع دیگری از حالت تجاری است، دعوتنامه رومانی از نوع نمایشگاهی برای افرادی است که قصد برگزاری نمایشگاهی خاص در کشور رومانی را دارند و بر این اساس می توانند ویزای نمایشگاهی خود را دریافت کنند.

این نوع دعوتنامه بسیار حساس است، عنوان و هدف دعوتنامه ی رومانی از این نوع دقیقاً باید مطابق با عنوان و هدف اصلی شما باشد، در صورتی که حتی کمی اختلاف وجود داشته باشد، ممکن است درخواست شما برای دریافت ویزا با مشکل مواجه شده یا حتی رد شود.

دعوتنامه کاری رومانی

این نوع دعوتنامه برای افرادی مناسب است که قصد کار کردن یا استخدام در رومانی را دارند، در این صورت باید دعوتنامه رومانی از نوع کاری را درخواست بدهند. اگر شما یک نیروی متخصص باشید و در مصاحبه ی یک شرکت قبول شوید، اجازه ی کار در رومانی را بدست می آورید و درخواست دعوتنامه کاری به شما داده می شود. با این نوع دعوتنامه شما می توانید ویزای کاری در رومانی را دریافت کنید. این روش یکی از مطمئن ترین روش های مهاجرت به رومانی است.

دعوتنامه تحصیلی رومانی

تحصیل در اروپا اخیراً بسیار مرسوم شده است. کشور رومانی نیز از کشورهایی است که دانشجویان بسیاری را از آسیا و کشورهای دیگر قبول می کند. دعوتنامه تحصیلی به افرادی داده می شود که بخواهند در کشور رومانی تحصیل کنند یا حتی زبان یاد بگیرند. در اولین قدم شما باید مورد قبول یکی از دانشگاه های رومانی واقع شوید، باید با استاد مربوطه در آن دانشگاه مکاتبه کنید و پس از مصاحبه و ارسال مدارک تحصیلی خود و ارائه ی قابلیت هایتان، اگر قبول شدید، دعوتنامه تحصیلی دریافت کنید. فقط توجه داشته باشید که برای تحصیل در این کشور نیاز به دانستن زبان انگلیسی دارید.

مراحل اخذ دعوتنامه رومانی با روش تحصیلی

اولین مرحله در اخذ دعوتنامه ی رومانی به این روش، مکاتبه با دانشگاه و استاد مورد نظر در کشور رومانی است. مرحله ی بعدی ارسال مدارک ترجمه شده و رسمی خود به دانشگاه است. در صورتی که توسط دانشگاه مورد نظر قبول شدید، دعوتنامه تحصیلی برایتان ارسال می شود. در این مرحله پس از دریافت دعوتنامه رومانی، اقدام به اخذ ویزا کنید.

انواع دعوتنامه رومانی

شرایط لازم برای اخذ دعوتنامه رومانی

 • اولین موردی که بسیار اهمیت دارد و در بالا نیز ذکر شد، اصل صداقت و عدم کتمان و دروغ در درج اطلاعات است.
 • دعوتنامه رومانی باید به صورت الکترونیکی و با ایمیل به شخص ارسال شود. توجه کنید که ایمیل استفاده شده باید متعلق به شرکت باشد.
 • دعوتنامه ارسالی باید مهر، امضا و تمامی اطلاعات دقیق دعوت شونده را داشته باشد.

مراحل اخذ دعوتنامه نمایشگاهی رومانی

همانطور که در بالا ذکر شد، عنوان و هدف سفر باید دقیقاً مطابق با واقعیت در دعوتنامه ذکر شود، در غیر این صورت شما موفق به اخذ دعوتنامه رومانی نخواهید شد.مواردی که باید در دعوتنامه رومانی به آن توجه شود، هدف سفر، مدت زمان سفر، تاریخ سفر، کلیه ی اطلاعات و مدارک شرکت یا شخص برگزارکننده ی نمایشگاه است، این موارد باید به درستی و بدون هیچ تناقصی در توضیحات دعوتنامه آورده شود.

در زیر به ترتیب مراحل اخذ دعوتنامه ی رومانی به صورت نمایشگاهی ذکر شده است:

1. در ابتدا شما باید با مسئولین نمایشگاه مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید، این ارتباط می تواند از نوع دیداری، تلفنی یا حتی ایمیل باشد، ساده ترین راه ارسال ایمیل به مسئولین نمایشگاه و درخواست ارسال دعوتنامه از آن ها است. البته قبل از این مرحله شما باید تجارت یا محصول خود را معرفی کرده باشید و مدارکه لازمه را به مسئولین نشان بدهید.

2. روش بعدی برای دریافت دعوتنامه ی رومانی به روش نمایشگاهی، مراجعه ی حضوری به نمایندگان آن ها در ایران است. البته ممکن است نمایشگاه مربوطه نمایندگی در ایران نداشته باشد، در این حالت بهترین کار، سفر به کشورهای همسایه ی ایران است؛ البته کشورهایی که این نمایندگی را داشته باشند.

3. پس از اینکه درخواست خود را ارسال کردید، اگر درخواستتان مورد قبول واقع گشت، باید مدارک شرکت خود را برای نمایندگان ارسال کنید.

4. در آخرین مرحله، به شما نوبت داده می شود، شما باید هزینه را به صورت اینترینتی پرداخت کنید و مدارک افرادی که باید در نمایشگاه باشند را به مسئولین ارائه دهید.

در انتها نیز شما موفق به اخذ دعوتنامه رومانی خواهید شد، البته این روش کمی حساس است و برای افراد متخصص و صاحبان مشاغل مفید است.

مدارک لازم جهت دریافت دعوتنامه رومانی

پس از گذر از مرحله ی دریافت دعوتنامه رومانی نوبت شماست که به سفارت رومانی در تهران در خیابان بهارستان مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید. مدارک مورد نیاز جهت دریافت دعوتنامه ی رومانی در زیر آورده شده است:

1. اصل دعوتنامه به همراه کپی آن واجب و ضروری است.

2. اصل پاسپورت خودتان که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

3. سه قطعه عکس ویژه ی پاسپورت 4×3 با زمینه سفید

4. اصل شناسنامه به همراه کپی آن

5. گردش حساب بانکی شما باید بالا باشد، باید بیشترین میزان پول در حساب شما باشد که سفارت رومانی از وسع مالی شما مطمئن شود. کپی گردش حساب باید به سفارت برده شود.

6. یک بیمه ی بین المللی در طول اقامت به همراه کپی آن، این بیمه ها را می توان از تمامی دفاتر بیمه دریافت نمود اما برخی از انواع بیمه ها به دلیل تحریمات در خارج از کشور قابل استفاده نیستند، همچون بیمه ایران که باید به سراغ بیمه های دیگر همچون بیمه البرز بروید.

7. در طول سفر به مکانی برای اقامت نیاز دارید، این مکانن می تواند خانه ی فرد دعوت کننده باشد یا اینکه شما باید هتل بگیرید.

8. هزینه صدور ویزا که به مبلغ هشتاد دلار می باشد.

فرد متقاضی ویزا باید در سفارت رومانی حاضر شود. احتیاج به حضور فرد دعوت کنندخ نیست، شخص در سفارت حضور می یابد و پس از بررسی شرایط و انجام مصاحبه، پس از دو الی سه هفته، ویزا و پاسپورت شما آماده خواهد شد.

مدارک لازم جهت دریافت دعوتنامه رومانی

ویزای رومانی

اولین مرحله ی مهاجرت به کشور رومانی، دریافت دعوتنامه رومانی است. این دعوتنامه می تواند به صورت شغلی، خویشاوندی یا حتی تحصیلی باشد. دعوتنامه از یک فرد مقیم در رومانی یا با تبعیت رومانیایی فرستاده می شود. ابتدا فرد در محل سکونت خود، به پلیس مهاجرت مراجعه می نماید، پلیس مهاجرت پس از بررسی های لازمه و مصاحبه با شخص متقاضی، یک دعوتنامه به فرد می دهد. این دعوتنامه به سه صورت ملاقات، دانشجویی و تجاری (VISIT, STUDENT, BUSINESS) است.

مرحله ی بعدی ارسال اصل دعوتنامه ی رومانی از شخص مقیم رومانی به فرد غیر مقیم است. پست DHL از بهترین روش ها برای ارسال دعوتنامه رومانی است. این پست بین المللی در تمام نقاط دنیا شعبه دارد و مدت زمان ارسال توسط آن سه روز است.

انواع ویزای رومانی

پس از دریافت دعوتنامه رومانی، نوبت به اخذ ویزا می رسد. البته انواع مختلف ویزا برای اهداف مختلف وجود دارند، در ادامه انواع ویزا به طور کامل شرح داده می شود:

 • ویزای نوع A: این ویزا تنها برای حضور در فرودگاه بین المللی کشور رومانی است، به این نوع ویزا، ویزای ترانزیت فرودگاهی نیز گفته می شود. برای مثال اگر بخواهید با هواپیما به کشوری سفر کنید که در مسیرش در رومانی توقف دارد، باید ویزای نوع A داشته باشید.
 • ویزای نوع B: این ویزا مدت زمان بسیار کوتاه و محدودی دارد. این ویزا، ویزای ترانزیت نام دارد که تنها زمانی را برای انجام کارهای ترانزیت می دهد. مدت اعتبار ویزای ترانزیت تنها 5 روز کاری می باشد.
 • ویزای نوع C: این ویزا مخصوص اهدافی همچون مسافرت، گردشگری، کسب و کار، شرکت در مسابقه ی ورزشی یا علمی، مأموریت دولتی، رویداد خاصی همچون رویدادهای دانشگاهی، علمی، فرهنگی یا ورزشی است. مدت اعتبار این ویزا 90 روز در یک بازه ی زمانی 6 ماهه است. به این نوع ویزا، ویزای کوتاه مدت گفته می شود. ویزای کوتاه مدت قابلیت تمدید مجدد ندارد و تنها 90 روز اعتبار دارد.
 • ویزای نوع D: این ویزا همانند ویزای کوتاه مدت 90 روز اعتبار دارد اما تفاوتی که با ویزای کوتاه مدت دارد، در قابلیت تمدید شدن آن است. اگر شخص بخواهد بیش از 90 روز در خاک رومانی اقامت داشته باشد، باید به یکی از دفاتر مهاجرتی رسمی در کشور رومانی رفته و درخواست اقامت به مدت بیش از 90 روز را بدهد، این ویزا، ویزای بلند مدت خواهد شد و شخص می تواند بیش از 90 روز نیز اقامت داشته باشد.
 • ویزای تحصیلی: این ویزا همانطور که در بخش قبلی ذکر گردید، در پی درخواست تحصیل فرد از دانشگاهی واقع در کشور رومانی و دریافت دعوتنامه ی رومانی است و مخصوص دانشجویانی است که قصد ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای رومانی

 • متقاضی ابتدا باید فرم تقاضانامه را تکمیل کند.
 • اصل گذرنامه ی فرد متقاضی با اعتبار حداقل شش ماه و حداقل دو برگ خالی، این دو برگ جهت درج ویزا استفاده می شوند.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی ۴*۳ (جدید و رنگی و تمام رخ و با زمینه ی روشن)
 • هدف سفر، مدت اقامت و زمان بازگشت باید با ارائه اسناد قانونی توسط فرد متقاضی تعیین شود، این اسناد قانونی در زیر آورده شده است.

هزینه ی صدور ویزا

ویزاها بسته به انواع و نوعشان هزینه های متفاوتی دارند، مبلغ صدور ویزاهای کوتاه مدت و ترانزیت فرودگاهی، ترانزیت و کوتاه مدت نود روزه، تنها ۶۰ یورو است و همچنین، هزینه ی ویزای بلند مدت ۱۲۰ یورو می باشد.

قوانین موجود برای ویزای کشور رومانی

 1. هزینه ی کامل دریافت ویزا در زمان درخواست از متقاضی به صورت نقدی دریافت می شود. این هزینه 60 یورو است و تنها سفارت آن را دریافت می کند. پس از پرداخت این پول به شرکت ها و افراد ناشناس خودداری نمایید. حضور فرد متقاضی برای دریافت ویزای رومانی لازم و ضروری است. حتی این قانون برای کودکانی که زیر سن قانونی هستند نیز صادق است.
 2. ویزای تمامی افراد درخواست کننده باید دارای یک امضا باشد و حداقل زمان اعتبار آن، سه ماه پس از اتمام سفر است. اگر شما از قبل گذرنامه ای داشتید، بایستی آن را به سفارت رومانی تحویل دهید.
 3. ویزای کوتاه مدت و حق اقامتی که بر آن اساس به فرد متقاضی کننده صادر می شود، قابل تمدید نیست و تنها نود روز در طول شش ماه است.
 4. یکی از موارد مهم این است که هدف شخص متقاضی کننده از سفر به رومانی بر اساس ویزای اقامت کوتاه مدت در طول اقامت، در کشور رومانی قابل تغییر نمی باشد، پس در انتخاب هدف سفر خود دقت کنید.
 5. ویزای اقامت بلند مدت پروسه ای طولانی تر دارد و تنها باید به تصویب وزارت مدیریت امور داخلی برسد و توسط دفاتر مهاجرت رومانی صادر گردد.
 6. همانطور که پیش تر ذکر گردید، تمامی متقاضیان ویزای کشور رومانی باید مدارک معتبر مسافرتی خود را که مورد تأیید کشور رومانی می باشد، به سفارت ارائه دهند، و همچنین متقاضیان بایستی تمامی مدارک مورد نیاز برای مهاجرت را طبق قانون برای تأیید هدفشان از سفر به رومانی، مدت زمان اقامت، امکانات مالی برای اقامت و استطاعت مالی و همچنین امکان بازگشت اشخاص خارجی به کشورشان یا ادامه سفر به کشور ثالث، به صورت امضا شده و کاملاً رسمی به سفارت رومانی تحویل بدهند.
 7. در آخرین مرحله نوبت به خرید بلیط هواپیما می شود. پروازهای مستقیمی از ایران به سمت بخارست رومانی وجود دارد. این پروازهای مستقیم توسط ایرلاین قشم انجام می شود که اکثر این پروازها در فصل تابستان است. اگر پرواز مستقیمی به سمت رومانی نبود می توانید از خطوط هوایی ترک پگاسوس و ترکیش ایرلاین از ترکیه استفاده کنید. البته روش های دیگری به جز هواپیما، برای سفر به رومانی وجود دارد. می توان به صورت زمینی و با قطار نیز به رومانی سفر کرد. البته مسافت و خستگی این روش بسیار زیاد است.

اسناد قانونی جهت تعیین هدف فرد تقاضا کننده ی دعوتنامه رومانی

اسناد قانونی جهت تعیین هدف فرد تقاضا کننده ی دعوتنامه رومانی

1)‌ اگر دعوتنامه تحصیلی باشد، به همراه داشتن کارت بین‌المللی دانشجویی یا کپی از حکم استخدامی عضو هیأت علمی برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها واجب و ضروری است.

2) در صورتی که دعوتنامه رومانی از نوع تجاری و کاری باشد، باید کپی از روزنامه رسمی تأسیس شرکت و کپی از روزنامه آخرین تغییرات شرکت برای صاحبان شرکت‌های خصوصی (مدیر عامل، عضو هیات مدیره و …) به سفارت داده شود.

3) در دعوتنامه تجاری و کاری، کپی از آخرین حکم کارگزینی و آخرین فیش حقوقی برای کارمندان بخش دولتی باید به سفارت ارائه گردد.

4) اگر در بخش خصوصی مشغول به کار هستید و دعوتنامه کاری دارید، گواهی اشتغال به کار با زبان انگلیسی همراه با گواهی سابقه بیمه تأمین اجتماعی (حداقل یک سال پیش از سفر) برای کارمندان بخش خصوصی لازم و ضروری است.

5) همچنین در دعوتنامه تجاری باید یک کپی از جواز کسب/کارت بازرگانی برای کسبه، و در دعوتنامه دانشجویی، کارت بین‌المللی دانشجویی یا کپی از حکم استخدامی عضو هیأت علمی برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها وجود داشته باشد.

6) بلیط هواپیما و برگه رزرو هتل نیز جزء موارد فراموش نشدنی است. البته ممکن است فرد بخواهد در خانه ی خویشاوندانش اقامت داشته باشد، در این صورت نشانی و آدرس شخص متقاضی کننده باید اعلام شود.

تمامی مدارک ذکر شده باید به زبان انگلیسی و به صورت رسمی و با مهر ترجمه شده باشند.

 • وجهی به مبلغ ضمانت معادل ۵۰۰ یورو (به ازای هر نفر) باید به ضمانت گذشته شود.
 • حساب بانکی به نام شخص و مهر و امضاء شده از شعبه ی مربوطه و با مانده حداقل ۱۰ میلیون تومان باید ارائه گردد.
 • برای مهاجرت و اخذ ویزای رومانی شما نیاز به بیمه به ارزش ۳۰,۰۰۰ یورو دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.