دعوتنامه مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای حوزه شینگن است و اخذ یکی از انواع دعوتنامه مجارستان می تواند کمک شایانی به گرفتن ویزای شینگن و سفر به این کشور یا سفر به سایر کشورهای عضو شینگن بکند. علاوه بر اینکه در دست داشتن invitation letter یا همان دعوتنامه مجارستان روند گرفتن ویزا را ساده تر می کند تعدادی از سفارت ها برای دادن ویزای کشورشان از شما دعوتنامه می خواهند. در مقاله زیر انواع دعوتنامه مجارستان، چگونگی اخذ دعوتنامه مجارستان، مدت اعتبار دعوتنامه و… را شرح می دهیم.

دعوتنامه مجارستان

دعوتنامه مجارستان نامه ای است که توسط یکی از شهروندان کشور مجارستان برای شما خطاب به سفارت مجارستان نوشته می شود و در واقع نوعی توصیه نامه از طرف یک فرد متعهد که دارای پاسپورت مجارستان است، در جهت تایید صلاحیت شما برای ورود به مجارستان و خروج به موقع از خاک این کشور است. کسی که برای شما دعوتنامه مجارستان را می نویسد شما را رسما برای افسر سفارت ضمانت می کند.

متن دعوتنامه  دارای سه بخش اصلی است که به طور خلاصه به شرح زیر است:

در بخش اول مشخصات افراد متقاضی، قصدشان از ورود به کشور، مدت اقامت و هزینه های پیش بینی شده باید تمام و کمال توضیح داده شوند. بخش بعدی اطلاعات نویسنده دعوت نامه، شغل و منبع درآمد، اطلاعات اعضای خانواده، نسبت با دعوت شونده و ارائه شواهدی مبنی بر اینکه این فرد صلاحیت نوشتن دعوتنامه رسمی را دارد. در بخش سوم هم مدارک ضروری که باید به دعوتنامه ضمیمه شوند. در ادامه مقاله درباره متن دعوتنامه و بایدها و نبایدها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دعوتنامه مجارستان

 انواع دعوتنامه مجارستان

این که قصد دارید چه نوع دعوتنامه ای بگیرید تا حد زیادی به نوع سفر، مدت زمان پیش بینی شده برای اقامت و شخصی که قرار است برایتان دعوتنامه بنویسد دارد. مثلا نمی شود از اعضای خانواده‌ تان که ساکن مجارستان هستند بخواهید برایتان دعوتنامه تحصیلی بنویسند. از انواع دعوتنامه مجارستان می توان به دعوتنامه تحصیلی، دعوتنامه کاری مجارستان، تجاری، توریستی، خویشاوندی، نمایشگاهی و… اشاره کرد.

تاثیر دعوتنامه در اخذ ویزا مشهود است. زمانی که دعوتنامه تجاری مجارستان یا دعوتنامه تحصیلی را همراهتان داشته باشید افسر مهاجرت با احتمال بیشتری به شما ویزای تجاری و تحصیلی خواهد داد.

به علت شینگن بودن ویزای مجارستان یکی از بهترین انواع دعوتنامه مجارستان، دعوتنامه توریستی است. از آن جا که اگر کسی را در مجارستان داشته باشید تا حضور شما را به عنوان توریست در مجارستان تایید کند شانس اخذ ویزای شینگن شما نیز افزایش خواهد یافت با گرفتن این ویزا می توانید از تمام کشورهای شینگن دیدن کنید.

دعوتنامه کاری مجارستان

پس از اینکه این نوع دعوتنامه مجارستان خود را دریافت کردید بلافاصله برای اخذ ویزا به سفارت مراجعه کنید. معمولا زمان گرفتن این نوع ویزا با توجه به ضرورت کار کم است و پس از گذراندن مراحل مربوطه به راحتی ویزا صادر می شود. فقط حواستان را جمع کنید تا موقع تحویل مدارک کسری نداشته باشید که درخواست ویزایتان به راحتی رد می شود و فرصت کاریتان را از دست خواهید داد.

یکی از مراحل سخت مهاجرت کاری گرفتن دعوتنامه کاری است چرا که کارفرما باید همه جوره متعهد شود که مسئولیت شما و هزینه های مدت اقامتتان را در مجارستان می پذیرد. و هر گونه تعدی و خلاف شما از قوانین او را به دردسر خواهد انداخت. پس باید زمان و انرژی زیادی را صرف راضی کردن کارفرمای مورد نظر برای نوشتن یک دعوتنامه خوب کاری کنید. اگر شخصی که با دعوتنامه مجارستان تقاضای ویزای کاری می کند سرپرست خانواده باشد می تواند برای سایر اعضای خانواده نیز در خواست ویزا بدهد.

اخذ ویزای کاری و ضرورت دعوتنامه مجارستان

یکی از انواع ویزاهایی که برای دریافت آن قطعا به دعوتنامه مجارستان نیاز دارید، ویزای کاری این کشور است. اگر از سمت شرکت مربوطه یا کارفرمایی که قرار است شما را استخدام کند نامه ای که قصد و هدف دقیق ورود شما را به مجارستان مشخص کند نداشته باشید دلیلی ندارد که افسر مربوطه به شما ویزای کاری بدهد.

دعوتنامه نمایشگاهی مجارستان

دعوتنامه نمایشگاهی باید از طرف ارگان‌ ها، شرکت‌ ها، فستیوال ها یا اشخاصی که می خواهند کالاها و محصولات شما را در نمایشگاه های خودشان به نمایش بگذارند یا از شما برای بازدید دعوت می کنند، ارسال شود. با در دست داشتن این دعوتنامه می توانید به راحتی از نمایشگاه های مختلف بازدید کنید و تولیدات بین المللی را ببینید یا با افراد جدیدی از صنف خودتان آشنا شوید. در این نوع دعوتنامه مجارستان نیز شخص دعوت کننده متضمن می شود تا تمام هزینه های اقامتی دعوت شونده را بپردازد.

از آنجا که مقصود دعوتنامههای نمایشگاهی، معمولا آشنایی با فرهنگ کشور مورد نظر یا سفر بازدیدی و تفریحی می باشد افسران سفارت خیالشان از بابت اینکه افراد قصد اقامت دائم را ندارند راحت می شود. بنابراین اخذ ویزا با در دست داشتن این نوع دعوتنامه مجارستان بسیار راحت تر است. دعوتنامه نمایشگاهی مجارستان از نوع کوتاه مدت است.

دعوتنامه تحصیلی مجارستان

اگر علاقه به تحصیل در کشور مجارستان را دارید باید بدانید بدون داشتن دعوتنامه مجارستان توانایی اخذ ویزای مجارستان را ندارید. پس اولین اقدام شما باید گرفتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های مجارستان باشد.

مدارک لازم برای اخذ دعوتنامه تحصیلی مجارستان

 • برای گرفتن دعوتنامه تحصیلی مجارستان ارائه مدارک زیر به دانشگاه ضروری است:
 • ریز نمرات تایید شده
 • آخرین مدرک تحصلی تایید شده
 • گذرنامه با اعتبار بیش از یکسال و نیم و دو سری کپی از تمام صفحات
 • کپی تمام صفحات شناسنامه
 • واریز هزینه دانشگاه

پس از انجام مراحل فوق دانشگاه برای شما یک دعوتنامه تحصیلی معتبر می فرستد که با ارائه آن به سفارت می توانید ویزای مجارستان را بگیرید.

دعوتنامه پزشکی مجارستان

این دعوتنامه برای کسانی است که تمایل به ادامه معالجه و استفاده از خدمات پزشکی کشور مجارستان دارند و برای این کار باید ویزای پزشکی مجارستان را داشته باشند. یکی از کارهایی که روند اخذ ویزای پزشکی را تسریع می کند داشتن دعوتنامهپزشکی مجارستان است. این دعوتنامه باید توسط یکی از مراکز درمانی کشور مبدا یا توسط یک پزشک متخصص نوشته شده باشد. برای موفقیت این نوع دعوتنامه باید تمام مدارک و گزارش های پزشکی، سوابق بیماری و نامه های پزشک، وقت تعیین شده توسط پزشک، رسید پرداخت وجه را ضمیمه پرونده کرد.

دعوتنامه تجاری مجارستان

اگر تمایل به راه اندازه یک کسب و کار در مجارستان یا شرکت در قرارداد یا امور تجاری دارید داشتن دعوتنامه مجارستان تا حد زیادی شما را در اخذ ویزای مجارستان یاری می کند. داشتن دعوتنامهتجاری برای سفر تجاری و اقتصادی به مجارستان ضروری است.

فردی که دعوتنامه تجاری مجارستان را می نویسد ضمانت می کند که شما توانایی تجارت و پرداخت هزینه های محتمل را دارید.

در این نوع دعوتنامه ذکر جزییات کسب و کار تجاری ضروری است. در صورت صادق نبودن در جزییات دعوتنامه ویزا به راحتی رد می شود و شما دیگر قادر به دریافت روادید تجاری مجارستان نخواهید بود. برای مقاصد تجاری در سطح بین الملل داشتن سواد بالا بسیار ضروری است پس بهتر است دعوتنامهبه انگلیسی نوشته شود و مدارک تمام و کمال ضمیمه دعوتنامهمجارستان شوند.

به عنوان نکته آخر بسیار حائز اهمیت است که فردی که برای شما دعوتنامه مجارستان می فرستد و صلاحیت شما را برای فعالیت تجاری در مجارستان تضمین می کند چه رابطه ای با شما دارد و هدفتان از همراهی آن شخص چیست. دقت کنید که توجه به همه موارد و رعایت نکات ضروری در نوشتن دعوتنامه می تواند شما را چند قدم به دریافت ویزای مجارستان نزدیک کند.

دعوتنامه تجاری مجارستان

دعوتنامه توریستی مجارستان

همان طور که گفتیم مرسوم ترین و موفق ترین دعوتنامه مجارستان از بین سایر دعوتنامه ها بین مردم، دعوتنامهتوریستی است. دعوتنامهتوریستی مجارستان معمولا برای اعضای نزدیک خانواده و فامیل نوشته می شود اما این نوع از دعوتنامهرا می توان برای دوستان و سایر آشنایان نیز فرستاد. مهم ترین نکته دعوتنامهتوریستی مجارستان روشن کردن مقصود سفر که همان گردش و بازدید از کشور مجارستان است می باشد. این دعوتنامهاز طرف کسی که سال ها در مجارستان اقامت داشته نوشته می شود و در واقع دیگران را دعوت به اقامت و سفر به مجارستان با تور اروپا را می کند.

با داشتن دعوتنامه توریستی می توانید اقامت کوتاه مدت مجارستان را بگیرید. در این نوع از دعوتنامه مجارستان شخص دعوت کننده باید متذکر شود که توانایی پرداخت هزینه های سکونت و سفر فرد توریست را متقبل می شود. بهتر است بدانید اگر دعوتنامهتوریستی مجارستان را نداشته باشید برای گرفتن ویزا باید مدارک رزرو هتل یا محل اقامتتان را به سفارت تحویل دهید.

البته با داشتن دعوتنامه های کاری، تجاری، تحصیلی و نمایشگاهی هم می توان در مجارستان به گشت و گذار پرداخت اما با دعوتنامهتوریستی نمی توان برای ویزای کاری یا تحصیلی اقدام کرد.

دعوتنامه خویشاوندی مجارستان

این مدل از دعوتنامه مجارستان توسط خانواده و فامیل درجه یک برای سایر خویشاوندان نزدیک ارسال می شود و ماهیتی شبیه به دعوتنامهتوریستی دارد. این دعوتنامهباید توسط افرادی نوشته شود که مدت ها است در این کشور اقامت دارند و دارای تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های مسافران هستند.

ارسال انواع دعوتنامه خویشاوندی

 • ارسال دعوتنامه مجارستان برای پدر و مادر

ارائه دعوتنامه برای پدر و مادر افراد برای گرفتن ویزای مجارستان ضروری نیست. اما دیگر اعضای خانواده و فامیل برای گرفتن روادید مجارستان باید دعوتنامه خویشاوندی ارائه کننده.

 • ارسال دعوتنامه مجارستان برای خواهر و برادر و سایرین

اگر می خواهید برای هر شخص دیگری از خانواده به جز پدر و مادرتان دعوتنامه مجارستان بفرستید به جز همه مدارک و مشخصاتی که قبلا ذکر کردیم باید پرینت گردش ۳ ماه حساب بانکی و موجودی حسابتان را هم ضمیمه دعوتنامه کنید.

مدارکی که شخص دعوت کننده باید ارائه دهد

اگر شما از شهروندان مجارستان هستید و قصد دارید برای خانواده تان دعوتنامه مجارستان را بفرستید باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 1. اسکن سند یا قرارداد خانه
 2. اسکن کارت محل اقامت
 3. اسکن آدرس کارد (آدرس محل کار)
 4. در صورت دانشجو بودن ارائه گواهی اشتغال به تحصیل ضروری است
 5. شاغلین باید نامه اشتغال به کار خود را ضمیمه کنند
 6. اجازه نامه صاحب خانه که در آن عدم اشکال حضور اعضای خانواده در هنگام سفر ذکر شده باشد

نکات مهم درباره نوشتن دعوتنامه مجارستان

 1. حتما از طرف شخصی که پاسپورت مجارستان را دارد و شهروند قانونی این کشور است نوشته شود
 2. کسی که دعوتنامه مجارستان را می نویسد تنها معرف و ضامن افراد متقاضی خواهد بود نه مسئول قانونی آن ها (به جز موارد کاری)
 3. باید صادقانه نوشته شود در غیر این صورت ویزا توسط افسر سفارت رد می شود
 4. همه اطلاعات فردی کامل و دقیق نوشته شوند. وجود ایراد در هر کدام از مشخصات می تواند موجب رد شدن ویزا شود
 5. با ذکر مقصود سفر هدف را دقیقا برای سفارت روشن کنید این کار در دریافت ویزا تاثیر به خصوصی خواهد گذاشت
 6. زمان مدت اقامت را دقیق ذکر کنید
 7. نسبت و رابطه میان نویسنده دعوتنامه و متقاضی را ذکر کنید
 8. بودجه در نظر گرفته شده برای اقامت و مکان اقامت را مشخص کنید
 9. تاریخ خروج از مجارستان را ذکر کنید

بعد از ذکر نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و سایر مشخصات فردی و اقامتی باید ذکر کنید که شهروند رسمی مجارستان هستید یا نه. در صورت داشتن PR card حتما آن را ضمیمه نامه کنید. پاسپورت مجارستان و شناسه‌ را نیز ارائه دهید. شغل خودتان را ذکر کنید و وضعیت دقیق کاری خود را مطرح کنید. مهم است که بدانید سفارت زمانی را به بررسی و اثبات موارد دعوتنامه مجارستان اختصاص می دهد پس صادق باشید تا دچار دردسر نشوید. اگر قصد گرفتن ویزای بلند مدت برای اعضای خانواده تان را دارید باید مشخصات هر یک را به دقت بنویسید. در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط دارید می توانید این کار را به راحتی انجام دهید و در غیر این صورت بهتر است به یک مترجم رسمی مراجعه کنید.

نکات مهم درباره نوشتن دعوتنامه مجارستان

افزایش شانس موفقیت دعوتنامه مجارستان

هر چقدر دعوتنامه شما شفاف تر یا به اصطلاح clear نوشته شود احتمال اینکه موفق به دریافت ویزا شوید بیشتر است. طی بررسی ها مهمترین دلیل رد شدن دعوتنامه مجارستان نداشتن صداقت کافی، روشن نبودن علت سفر و مدارک ناقص بوده است.

هر چقدر که شما در زمان مصاحبه در سفارت بتوانید بهتر ثابت کنید که قصدتان از سفر به مجارستان تنها اقامت موقت، تحصیل یا بازدید از نمایشگاه خاصی است و قصد پناهندگی ندارید احتمال پذیرش دعوتنامه مجارستان شما بسیار بیشتر می شود. برای این کار لازم است مدارکی را ارائه کنید. از کاربردی ترین این شواهد می توان به گواهی اشتغال به تحصیل و فیش حقوقی اشاره کرد.

دقت کنید که تمام مدارکی که همراه دعوتنامه مجارستان به سفارت می دهید باید رسما ترجمه شده باشند. دعوتنامهنمایشگاهی را باید حتما ترجمه کنید. زمان حدودی صدور یا رد ویزا بیست و یک روز می باشد. اگر مدارکی که به سفارت داده اید کامل و جامع باشد سفارت پس از بررسی و گرفتن بک گراند های لازم جواب شما را می دهد.

خوب است بدانید که ارائه دعوتنامه مجارستان، تضمینی برای اخذ قطعی ویزای این کشور نیست اما نداشتن دعوتنامه مجارستان ممکن است کار را بسیار سخت تر کند.

مدت اعتبار دعوتنامه مجارستاhttps://safaryar.net/embassy-appointments/hungary/ن

اگر دعوتنامه مجارستان را گرفته اید و خیالتان راحت است و حالا در تلاشید تا کم کم مدارک را جور کنید و وقت سفارت بگیرید باید بگوییم که هر چه زودتر دست بجنبانید چون مدت اعتبار هر نوع از دعوتنامه های مجارستان (توریستی، کاری، تجاری، گردشگری، تحصیلی و…) تنها ۳۶۵ روز است که با توجه به طولانی بودن پروسه جمع آوری مدارک و ترجمه رسمی امکان باطل شدن دعوتنامه وجود دارد.

اقدام برای اخذ ویزا پس از دریافت دعوتنامه مجارستان

برای اینکه درخواست ویزای شما موفقیت آمیز باشد به جز دعوتنامه مجارستان باید مدارک مورد نیاز سفارت را دقیق و کامل و با ذکر جزییات خواسته شده ارائه دهید. اینکه چه مدارکی باید ارائه بدهید وابسته به نوع ویزای مورد نظر شما است و می توانید برای آگاهی از این موارد به سایت سفارت مجارستان که آدرس آن را در ادامه مطلب گذاشته ایم مراجعه کنید. اما مدارک لازم به صورت کلی  به شرح زیر است:

 1. گذرنامه ای با اعتبار بیش از شش ماه (توجه کنید که این مدت از زمان شروع سفر محاسبه می شود)
 2. از تمام صفحات گذرنامه که حاوی اطلاعات هستند کپی تهیه کنید. اگر قبلا ویزای شینگن گرفته اید یا به مجارستان سفر کرده اید ارائه این مدارک نیز لازم است.
 3. فرم اطلاعات شخصی را از سفارت تهیه کنید یا از سایت سفارت دانلود کنید و دقیق و با جزییات کامل تمام پرسش ها را پاسخ دهید تا در زمان مصاحبه و در پروسه بررسی اطلاعات با مشکل مواجه نشوید.
 4. ۲ عدد عکس ۳ در ۴ رنگی با پس زمینه سفید که از روبرو گرفته شده باشد را ضمیمه پرونده کنید.
 5. کپی شناسنامه، کپی کارت ملی،  ترجمه رسمی انگلیسی این مدارک، گواهی تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه
 6. باید به سفارت ثابت کنید که پس از پایان مهلت مقرر به کشورتان بر می گردید و قصد پناهندگی در مجارستان را ندارید. بنابراین ضمیمه گواهی اشتغال و گواهی تحصیلی و کسب تایید از دادگستری و وزارت امور خارجه و ترجمه رسمی انگلیسی همه مدارک ضروری است.
 7. پرینت گردش حساب در سه ماه گذشته که توسط بانک تایید شده به زبان انگلیسی.
 8. سند محل اقامت به نام فرد متقاضی تایید شده توسط دادگستری و وزارت امور خارجه به زبان انگلیسی.
 9. همه مدارک و شواهدی که تایید می کنند که شما به کشورتان بر می گردید را جمع آوری و ارائه کنید.
 10. ارائه دعوتنامه مجارستان و تمام مدارک و اسناد رسمی  ذکر شده در دعوتنامه.

نکته: سفارت ها معمولا بر حسب نوع ویزا مدارک متفاوتی را درخواست می کنند. همه موارد را تهیه کنید سپس به تعیین وقت برای سفارت اقدام کنید. تاییدیه های دادگستری و مهر کردن اسناد را می توانید به مترجمان رسمی بسپارید.

اقدام برای اخذ ویزا پس از دریافت دعوتنامه مجارستان

سفارت مجارستان

در نهایت، پس از گرفتن دعوتنامهمورد نظرتان مدارک لازم سفارت را آماده کرده و سر وقت تعیین شده به سفارت مراجعه کنید. تاکید می کنیم که حتما سر وقت به سفارت بروید چون وقت شناسی برای افسران سفارت بسیار مهم است و در نتیجه درخواست شما تاثیر بسیاری دارد.

سفارت مجارستان واقع شده در: تهران- خیابان دروس- میدان هدایت- خیابان شادلو- پلاک ۱۶

تلفن های تماس سفارت: ۰۲۱۲۲۵۵۰۴۶۰ – ۰۲۱۲۲۵۵۰۴۵۲

شماره فکس: ۰۲۱۲۲۵۵۰۵۰۳

سایت سفارت مجارستان در ایران: https://teheran.mfa.gov.hu/eng

ایمیل: consulate.thr@mfa.gov.hu

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.