دعوتنامه تحصیلی

بسیاری از دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف علاقه دارند تا در یک کشور خارجی و در یک دانشگاه معتبر خارجی تحصیلات خودشان را ادامه بدهند. برای اینکه مجوز ورود به کشور مورد نظر برای آن ها داده شود باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. دعوتنامه تحصیلی مدرکی است که در آن دانشگاه از دانشجو برای ادامه تحصیل دعوت می کند. دعوتنامه های تحصیلی باعث بالا رفتن احتمال موافقت با ویزای تحصیلی خواهد شد.

تحصیل در کشور های خارجی

برخی از دانشگاه هایی که در کشورهای خارجی وجود دارند، برای تحصیل دانشجویان دیگر کشورها خدمات بسیار مناسبی را ارائه می دهند و گاها علاوه بر تحصیل رایگان، مزایای بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. به همین دلیل افراد زیادی علاقه دارند تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر خارجی ادامه دهند و علاوه بر تحصیلات سطح بالا و با کیفیت از مزایای تحصیل رایگان نیز بهره ببرند. البته گاها تحصیل در دانشگاه های خارجی به دلیل رایگان بودن آن نیست و افراد ممکن است دلایل متفاوتی برای تحصیل خود داشته باشند. برای اینکه شما بتوانید در یک کشور خارجی تحصیل کنید لازم است تا از سفارت خانه آن کشور ویزای تحصیلی دریافت کنید. در صورتی که شما از دانشگاه مقصد دعوتنامه دانشجویی داشته باشید بدون شک تأثیر بسیار زیادی در احتمال پذیرش ویزای دانشجویی شما خواهد داشت. در ادامه در مورد دعوتنامه ی تحصیلی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تحصیل در کشور های خارجی

کشورهای مناسب برای تحصیل

دعوتنامه تحصیلی به دریافت ویزای شما کمک بسیار زیادی می کند و ممکن است برای یک دانشگاه در آمریکا، اروپا و یا آسیا باشد. اما کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟ پاسخ این سؤال بستگی به هدف شما از تحصیلات دارد. در هرکدام از قاره ها تحصیلات شرایط خاص خودشان را دارند و شما باید بر حسب شرایط خودتان اقدام به انتخاب یکی از آن ها کنید. انتخاب کشورهای آمریکایی برای تحصیل اگرچه بسیار مناسب است اما ممکن است مشکلاتی از بابت ویزا و سفر خانواده هایشان به آن کشورها داشته باشد، کشورهای اروپایی به ایران نزدیک ترند و این یک امتیاز به شمار می رود. عده ای نیز کشورهای آسیای را می پسندند. بنابراین انتخاب کشوری که قرار است در آن تحصیل کنید و یا دعوتنامه تحصیلی برای شما ارسال شود، بستگی به شما دارد. از مناسب ترین و بهترین کشورهایی که دانشجویان علاقه بسیار زیادی برای تحصیل رایگان در آن و دریافت دعوتنامه ی تحصیلی از آن را دارند می توان به آلمان، فرانسه، کشور های اسکاندیناوی، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، یونان، ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، هند، تایوان، لهستان، مالزی، نروژ، مکزیک و فنلاند اشاره کرد.

ویزای تحصیلی چیست؟

می دانید که برای سفر به اکثر کشورها باید اقدام به دریافت ویزای آن کشور از کنسولگری و یا سفارت کنید. ویزا دارای انواع مختلفی است و نوع آن بستگی به نوع سفر شما دارد. ویزای تحصیلی که بدون شک با داشتن دعوتنامه تحصیلی اخذ آن بسیار آسان تر خواهد بود، یکی از انواع مختلف ویزا است و برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای خارجی را دارند صادر می شود. ارزان ترین، بهترین و آسان ترین راه مهاجرت به کشورهای خارجی استفاده از ویزای تحصیلی است. به همین دلیل افراد زیادی علاقه دارند تا با دریافت دعوتنامه تحصیلی سفر خود را تضمین کنند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی

دریافت ویزای تحصیلی حتی در صورت داشتن دعوتنامه تحصیلی نیز دارای شرایطی است که باید به آن توجه داشته باشید. شرط اول برای دریافت ویزای تحصیلی پذیرفته شدن شما از طرف یک دانشگاه خارجی است. شرط دوم قانع کردن سفارت کشور مورد نظر برای این است که توانایی زندگی در کشور مقصد را دارید و از عهده هزینه های آنجا بر می آیید. شرط سوم داشتن دانش زبانی مورد نظر دانشگاه است و شما باید به زبان خارجی مورد نیاز آن دانشگاه مسلط شوید. داشتن سن مناسب و عدم فاصله افتادن بین فارغ التحصیلی و پذیرش از دانشگاه مورد نظر شرط بعدی دریافت ویزا است. شرط آخر داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته دانشگاهی خودتان است. البته این شرط اجباری نیست اما در فرایند اخذ ویزا و همچنین ارسال دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه مقصد بسیار مؤثر خواهد بود.

دعوتنامه چیست؟

در حالت کلی دعوت نامه یک برگه کاغذ است که در روی آن مطالبی نوشته می شود و از یک شخص خاص و یا یک گروه برای انجام دادن کار و یا ملاقات دعوت می شود. امروزه برای دریافت ویزا یا روادید برای اکثر کشورهای خارجی داشتن یک دعوتنامه الزامی است. گاهی نیز برای دریافت ویزای یک کشور خاص دعوتنامه نیاز نیست، اما وجود آن باعث تسریع فرایند دریافت ویزا می شود و احتمال موافقت با ویزا را بالا می برد. علاوه بر دریافت ویزا دعوت نامه ها تأثیر بسزایی در مراحل خروج از کشور دارند. به عنوان مثال در صورتی که در مرزها از مسافران علت سفرشان پرسیده شود، با نشان دادن دعوت نامه از احتمال به وجود آمدن دردسر در امان می مانید و جواب سؤال های افسر مورد نظر نیز داده می شود. دعوت نامه ها انواع مختلفی دارند و دعوتنامه تحصیلی یکی از انواع آن است. دقت داشته باشید ارائه دعوت نامه تضمین کننده صدور ویزای شما نیست و ممکن است به دلایل مختلفی افسر از صادر شدن ویزا ممانعت کند.

مراحل دریافت دعوتنامه

برای اینکه شما بتوانید دعوتنامه تحصیلی و یا سایر دعوتنامه ها را به سفارت مورد نظر تحویل دهید باید یکسری اطلاعات مهم در روی آن نوشته شده باشد. مشخصات و نام فرد دعوت کننده به همراه تاریخ تولد او باید در فرم دعوت نامه به طور دقیق نوشته شود. در صورتی که دعوتنامه تحصیلی باشد، مشخصات دانشگاه دعوت کننده باید ذکر شود. اطلاعاتی همچون آدرس دقیق و شماره تماس باید در برگه دعوت نامه نوشته شده باشند. در صورتی که دعوتنامه از طرف یک شخص است باید شغل فرد مورد نظر در آن نوشته شده باشد و بیان شود که آیا فرد تابعیت آن کشور را دارد و یا مقیم آن جا است. در ضمن اطلاعات دقیق اعضای خانواده، همچون تعداد و مشخصات هرکدام از افراد باید در دعوت نامه ذکر شوند. پس از نگارش مشخصات دعوت کننده لازم است تا در دعوتنامه ی تحصیلی و یا دیگر دعوت نامه ها مشخصات دعوت شونده همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس، شماره تلفن، نسبت و یا ارتباط فرد دعوت شونده با دعوت کننده و هدف سفر به صورت کامل، دقیق و صادقانه نوشته شوند. دعوت نامه ها بر اساس نوعشان دارای شرایط و مشخصات خاصی نیز هستند که باید به طور دقیق بیان شوند.

دعوتنامه چیست؟

انواع دعوتنامه

بدون شک داشتن یک دعوتنامه معتبر در روند دریافت ویزا بسیار مفید واقع خواهد شد. در حالت عادی مشکلات فراوانی ممکن است برای دریافت ویزا داشته باشید و دلایل سفر شما به شهر مقصد برای سفارت و یا کنسولگری کشور مقصد قانع کننده نباشد. در این صورت داشتن یک دعوت نامه باعث حل بسیاری از مشکلات می شود و پاسخ قانع کننده ای برای دلیل سفر شما خواهد بود. دعوت نامه ها می توانند از سوی یک فرد بومی یا فردی که از کشور دیگر مهاجرت کرده است برای شما ارسال شوند. دعوت نامه ها که عموماً به صورت یک فایل از طرف اداره پست بین الملل ارسال می شوند دارای انواع مختلفی هستند. دعوتنامه ها بر اساس نوع ویزای شما می توانند یک دعوتنامه تحصیلی، دعوت نامه تجاری، دعوتنامه دیدار از خویشاوندان، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوت نامه کاری، دعوت نامه توریستی و یا دعوتنامه تحصیلی باشند.

دعوتنامه توریستی

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد به کشورهای خارجی سفر می کند بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی کشور مورد نظر است. همان طور که می دانید برای اینکه به یک کشور خارجی سفر کنید باید ویزای توریستی آن را از طریق سفارت خانه دریافت کنید. برای این که مسافران به راحتی بتوانند ویزای توریستی خود را دریافت کنند باید از کشور مقصد دعوتنامه توریستی داشته باشند. در دعوتنامه های توریستی باید تاریخ دقیق و مدت زمان اقامت فرد در کشور مقصد مشخص شود و افراد نمی توانند خارج از محدوده تاریخ دعوتنامه در کشور مقصد به گشت و گذار بپردازند. دعوتنامه توریستی ممکن است از طرف یکی از اقوام و یا دوستان برای شما فرستاده شود. در این نوع دعوتنامه ها باید به صورت دقیق هدف مسافرت مشخص شود و در قسمتی از آن نیز دلایل برگشت به کشور مبدأ باید عنوان گردد. دعوتنامه توریستی باید نشان دهد شما توانایی بازگشت به کشور خودتان را دارید.

دعوتنامه نمایشگاهی

در برخی از کشورهای خارجی سالانه در تاریخ مشخصی نمایشگاه هایی برپا می شوند و به دلیل پتانسیل بالایی که دارند، افراد زیادی از دیگر کشورها برای بازدید از آن نمایشگاه ها به کشور مقصد سفر می کنند. بازدید از یک نمایشگاه خارجی نیز همچون دیگر نوع سفرها نیازمند اخذ ویزا است و بدون شک یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز دعوت نامه نمایشگاهی است. در این دعوتنامه باید تاریخ برگزاری نمایشگاه ذکر شود و سفارت بر اساس آن ویزای نمایشگاهی شما را برای یک تاریخ مشخص شده صادر کند. دعوتنامه نمایشگاهی می تواند از طریق اقوام و آشنایان حاضر در آن کشور برای شما ارسال شود.

دعوتنامه خویشاوندی

شاید شما نیز در کشورهای خارجی دارای قوم و خویش و یا دوستان نزدیکی باشید. برای اینکه شما بتوانید به دیدار آن ها در کشور مقصد بروید، لازم است نسبت به دریافت ویزای خویشاوندی اقدام کنید. لازمه اخذ ویزای خویشاوندی دریافت دعوتنامه خویشاوندی از سوی آشنایان و اقوام شما در کشور مقصد است. در این نوع دعوتنامه باید نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره پاسپورت مسافر، هدف از سفر کردن به کشور خارجی، تاریخ اتمام سفر، تضمین حمایت مالی از مسافر، محل اقامت و نسبت مسافر با دعوت کننده مشخص شود. دعوت کننده می بایست مشخصات دقیق خود همچون محل زندگی، تعداد اعضای خانواده و شغل را در این دعوت نامه درج کند.

انواع دعوتنامه

دعوتنامه کاری و تجاری

یکی دیگر از مهم ترین انواع دعوتنامه ها، دعوت نامه کاری و تجاری است. افرادی که قصد ایجاد یک کسب و کار در کشورهای خارجی دارند، افرادی که قصد دارند یک شرکت به اسم خود ثبت کنند و همچنین افرادی که برای کار کردن در یک شرکت خاص به آن سفر می کنند باید اقدام به دریافت ویزای کاری و تجاری کشور مقصد کنند. ویزای تجاری و کاری با داشتن یک دعوتنامه از شرکت و سازمان مورد نظر بدون شک احتمال موافقت با ویزای شما را بسیار بالا خواهد برد. در این نوع دعوتنامه ها در صورتی که شما قصد استخدام شدن در یک شرکت خارجی را داشته باشید، باید از طرف شرکت برای شما یک دعوتنامه کاری ارسال شود.

دعوتنامه تحصیلی

یکی از مهم ترین و معتبر ترین دعوتنامه ها که نقش مهمی را در اخذ ویزای کشور مقصد دارد، دعوتنامه تحصیلی است. همان طور که از نام دعوتنامه تحصیلی مشخص است، این دعوتنامه با هدف تحصیل در کشور خارجی برای افراد ارسال می شود. مشکلات بسیار زیادی به هنگام اخذ ویزای تحصیلی ممکن است برای افراد پیش بیاید اما داشتن یک دعوتنامه ی تحصیلی از دانشگاه معتبر خارج از کشور راه حل بسیار مناسبی برای آن خواهد بود. دعوتنامه های تحصیلی خود به انواع مختلفی همچون بورسیه، نیمه بورسیه و یا سهمیه آزاد تقسیم می شوند که هرکدام از آن ها دارای شرایط خاص و متفاوتی است. در صورتی که شما قصد تحصیل در یک کشور خارجی را داشته باشید نیازمند اقامت طولانی مدت در آن هستید و بنابراین شرایط دریافت ویزای تحصیلی با دیگر ویزاها متفاوت است و حساسیت بالاتری دارد. با توجه به مطالب گفته شده بدون شک دارا بودن دعوتنامه ی تحصیلی کمک به سزایی در روند اخذ ویزای تحصیلی خواهد داشت.

انواع دعوتنامه تحصیلی

دعوتنامه تحصیلی از نوع بورسیه

به احتمال زیاد شما نیز با کلمه بورسیه آشنایی دارید. اغلب دانشگاه های معتبر برای دانشجویان ممتاز خود خدمات بسیار خوبی را ارائه می دهند و در صورتی که فرد از یک معدل بالا و سطح علمی خوب برخوردار باشد، اغلب هزینه های مربوط به تحصیل او را به طور کامل پرداخت می کنند. در این نوع بورسیه ها، دانشگاه در دعوتنامه تحصیلی فرد را به ادامه تحصیل در آن دانشگاه دعوت می کند و بیان می کند که اغلب هزینه های او توسط دانشگاه به عهده گرفته خواهد شد. در دعوتنامه ی تحصیلی از نوع بورسیه کامل باید تمام مشخصات دعوت شونده ذکر گردد. با توجه به اینکه دولت کشور مقصد اغلب هزینه های دانشجو را بر عهده می گیرد سفارت از دعوتنامه ی تحصیلی استقبال می کند و با احتمال قوی تری با ویزای تحصیلی دانشجو موافقت می کند.

دعوتنامه تحصیلی از نوع نیمه بورسیه

برخی از افراد سطح علمی متوسطی دارند و تمام امتیازات مربوط به تحصیل رایگان و بورسیه کامل را دریافت نکرده اند. برای این نوع از دانشجویان دعوتنامه تحصیلی به صورت نیمه بورسیه صادر می شود و دانشگاه مقصد موافقت خود را برای تحصیل دانشجو در آن جا اعلام می کند. در این نوع دعوتنامه ی تحصیلی دانشگاه ها معمولاً نیمی از مبلغ هزینه های دانشجو را پرداخت می کنند و در هر ترم مبلغ مشخصی را برای او واریز می کنند. احتمال موافقت با ویزای تحصیلی این دانشجویان اگرچه نسبت به دیگر گزینه ها کمتر است اما اگر فرد از یک پوشش مالی خوبی برخوردار باشد و ثابت کند که از عهده مخارج خود بر می آید می تواند با همان دعوتنامه ی تحصیلی موفق به اخذ ویزای کشور مورد نظر شود.

دعوتنامه تحصیلی از نوع سهمیه آزاد

سومین نوع دعوتنامه ی تحصیلی برای دانشجویان سهمیه آزاد است. سالانه ظرفیت محدودی برای دانشجویانی که توانایی ادامه تحصیل با سرمایه شخص خود را دارند اختصاص داده می شود. افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار باشند و بدون کمک دانشگاه بتوانند هزینه های خود را تأمین کنند، با دریافت دعوتنامه ی تحصیلی از نوع سهمیه آزاد، موفق به اخذ ویزای تحصیلی در کشور مقصد می شوند. سعی کنید برای دریافت این نوع دعوتنامه تحصیلی همواره پیگیر ظرفیت های موجود باشید و از آن ها برای دریافت دعوتنامه ی تحصیلی سهمیه آزاد استفاده کنید. در این نوع دعوتنامه ی تحصیلی شما باید به دانشگاه اعلام کنید که علاقه مند به تحصیل در آن دانشگاه هستید و تمامی هزینه های تحصیل را خودتان بر عهده می گیرید. در صورتی که دانشگاه با درخواست شما موافق باشد، اقدام به ارسال دعوتنامه ی تحصیلی برای شما خواهد کرد.

مشخصات دعوتنامه تحصیلی

دعوتنامه تحصیلی بدون شک برای افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند مفید خواهد بود. فرد باید پشتوانه مالی کافی را داشته باشد و بتواند از عهده مخارج خود بربیاید. افرادی که از طریق دعوتنامه ی تحصیلی به دانشگاه ها دعوت می شوند، می توانند در دوره های کار آموزی شرکت کنند و سطح تحصیلات دانشگاهی و مهارت های شغلی خود را ارتقا دهند. پس از دریافت دعوتنامه ی تحصیلی افراد می توانند از دوره های کارآموزی برای افزایش درآمد خود نیز استفاده کنند. اشخاصی که دارای مقام های رسمی و دولتی هستند و قصد ارتقا شغل را دارند، باید پیگیری های مربوط به دعوتنامه ی تحصیلی را از طریق کارفرمای خود انجام دهند.

انواع دعوتنامه

تأثیر دعوتنامه تحصیلی در اخذ ویزا

برخی از افراد تصور می کنند با داشتن دعوتنامه تحصیلی موافقت با ویزای تحصیلی آن ها قطعی است و به راحتی در صورت داشتن دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه های خارجی با ویزای آن ها موافقت خواهد شد. لازم به ذکر است که این تصور کاملاً اشتباه است و دارا بودن دعوتنامه تحصیلی تنها لازمه اخذ ویزا نیست. با این حال در صورتی که شما از یک دانشگاه خارجی معتبر بورسیه شوید و یا به صورت نیمه بورسیه و سهمیه آزاد از طرف آن برای شما دعوتنامه ی تحصیلی ارسال گردد احتمال موافقت با ویزای تحصیلی شما بسیار بالا رفته و نسبت به حالتی که شما دعوتنامه ی تحصیلی ندارید بسیار موفق تر خواهید بود. در حالت کلی دعوتنامه ی تحصیلی یک امتیاز مثبت برای مصاحبه در سفارت به شمار می رود و تا حدود بسیار بالایی باعث متقاعد کردن افسر مربوطه می کند.

مدارک مورد نیاز برای دعوت نامه تحصیلی

پس از آنکه شما از یک دانشگاه خارجی موفق به دریافت دعوتنامه ی تحصیلی شدید باید مدارک زیر را برای تحویل دادن به سفارت کشور مورد نظر تهیه کنید.

  • فرم های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی
  • مدرک تحصیلی دیپلم
  • گذرنامه با اعتبار حداقل 1 سال
  • مدارک تحصیلی کارشناسی برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد
  • مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری
  • مدرک زبان مورد نیاز
  • توصیه نامه اساتید
  • گواهی های لازم برای اثبات توانایی مالی
  • گواهی های عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی

نکاتی درباره دعوتنامه تحصیلی

سعی کنید در صورتی که قصد دارید در یک کشور خارجی تحصیل کنید به هر نحو ممکن از دانشگاه مورد نظر خود دعوتنامه تحصیلی دریافت کنید. در صورتی که سطح علمی شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کافی نیست و شرایط مالی کافی را برای زندگی و تحصیل در دانشگاه مورد نظر را دارید اقدام به دریافت دعوتنامه ی تحصیلی به صورت سهمیه آزاد کنید. سعی کنید علاوه بر دعوتنامه ی تحصیلی تمامی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را آماده کنید. برخی از مدارک، از جمله مدارک تحصیلی دانشگاهی نیاز دارند تا به زبان مورد نیاز دانشگاه مقصد ترجمه شوند. بنابراین سعی کنید آن ها را ترجمه کنید و همراه داشته باشید. در صورتی که موفق به دریافت دعوتنامه ی تحصیلی شوید اما سن شما کمتر از 18 سال باشد، باید رضایت نامه محضری والدین و اثبات توانایی مالی یکی از آن ها را به همراه دعوتنامه ی تحصیلی به سفارت مورد نظر تحویل دهید. در صورتی که کمتر از 18 سال داشته باشید دریافت دعوتنامه تحصیلی و ویزای تحصیلی کمی دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.