مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

مدت زمان بررسی درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که خواستارمهاجرت به اروپا و مهاجرت به کشور سوئد از طریق پناهندگی هستند و می خواهند با نحوه درخواست پناهندگی و شرایط پناهندگی در سوئد آشنا شوند. ما در ادامه تمامی مواردی را که لازم است یک شخص برای درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی بداند توضیح خواهیم داد.

کشور سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی است که در قسمت شمال اروپا واقع شده است. این کشور 10 میلیون نفر جمعیت دارد و واحد پولش کرون است. سوئد به خاطر طبیعت و شهرهای فوق العاده اش یکی از بهترین کشورهای اروپا برای زندگی است. همچنین مردم سوئد بسیار صلح طلب و اهل کار و تلاش هستند. همین ویژگی ها باعث می شود تا افراد زیادی خواستار مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی باشند.

قوانین پناهندگی در سوئد

در سوئد درخواست افرادی که خواستار مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی هستند توسط اداره مهاجرت بررسی می شود. اگر نیازمند حمایت توسط سوئد هستید دولت سوئد به شما مجوز سکونت می دهد تا بتوانید در این کشور سکونت داشته باشید. همچنین اگر شما پناهنده سیاسی هستید و در زمینه های نژاد، ملیت جنسیت یا عقیده مورد آزار و اذیت قرار می گیرید دولت سوئد بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد از شما حمایت می کند. برای پناهنده های سیاسی، معمولا یک مجوز اقامت برای 3 سال اعطا می شود.

در شرایط خاصی دولت سوئد شما را واجد شرایط حمایت فرعی به شمار می آورد که این شرایط عبارتند از:

  • زمانی که به عنوان شهروند کشور خود، به علت درگیری های داخلی در کشور ممکن است صدمه جدی ببینید.
  • زمانی که ممکن است با خطر مجازات مرگ مواجه شوید.
  • زمانی که در خطر مجازات های غیرانسانی، تحقیرآمیز یا مجازات هایی که باعث شکنجه روانی شما می شوند، هستید.

قوانین پناهندگی در سوئد

درخواست پناهندگی

برای درخواست پناهندگی شخص باید به اداره مهاجرت سوئد رفته و درخواست پناهندگی را ثبت کند. در اداره یک نفر به عنوان مسئول پرونده شما از طریق یک مترجم با شما صحبت خواهد کرد و از شما سوالاتی خواهد پرسید مانند اینکه به چه دلیل کشور مبدا خود را ترک کرده اید. البته این سوالات فقط برای این پرسیده می شود که بفهمند درخواست پناهندگی شما قابل بررسی هست یا خیر. همچنین در این اداره از شما اثرانگشت گرفته خواهد شد تا بررسی شود که آیا شما قبلا در کشور دیگری درخواست پناهندگی کرده اید یا خیر. همچنین برای شناسائی یک عکس هم از شما گرفته خواهد شد.

اداره مهاجرت کشور سوئد برای تشخیص صلاحیت شما برای پناهندگی، از شما مدارکی برای اثبات هویت شما و اینکه از کجا آمده اید می خواهد. اگر شما هیچگونه مدرک شناسائی همراه نداشته باشید، مسئول مربوطه از شما می خواهد که در اولین فرصت مدارک شناسائی خود را برای اداره ارسال کنید. برای اینکه بتوانید هویت خود را اثبات کنید، بهتر است مدارکی مانند پاسپورت یا کارت شناسائی که توسط کشور خودتان صادر شده است را نشان دهید. اگر مدرک شناسائی همراه خود نداشته باشید، می توانید از مدارکی مانند کارت پایان خدمت و گواهینامه رانندگی استفاده کنید. البته اداره مهاجرت هر یک از اینها را به تنهایی نمی پذیرد ولی ارائه چندین مدرک این چنینی ممکن است اداره مهاجرت را راضی کند.

بررسی شرایط شخص خواستار  پناهندگی

هنگامی که شرایط شما به عنوان کسی که درخواست پناهندگی داده بررسی می شود، اداره مهاجرت یک مترجم برای شما تدارک می بیند تا شما بتوانید شرایط و دلایل خود را برای درخواست پناهندگی را توضیح دهید. شما باید برای اداره مهاجرت توضیح دهید که چرا کشور خود را ترک کرده اید و چه خطراتی برای شما وجود داشته است که تصمیم به ترک کشور خود گرفته اید.

به این ترتیب باید از شرایط خطرناکی که احیانا برای شما در کشور خودتان وجود دارد صحبت کنید و نباید صرفا در مورد شرایط کلی کشور خود صحبت نمایید. اگر بتوانید مدرکی از دلیل پناهندگی خود ارائه دهید می تواند در تسریع درخواست پناهندگی شما کمک کند. نکته قابل توجه این است که شما هر حرفی را خواستید می توانید به مسئول مربوطه بزنید و از محرمانه بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین مترجم شما نیز موظف است اطلاعات شما را محرمانه حفظ کند تا شما بتوانید راحت تر صحبت کنید و هر اطلاعاتی نیاز است در اختیار سازمان مهاجرت قرار دهید.

با توجه به مقررات دوبلین، شخص درخواست دهنده نمی تواند مشخص کند که در کدام کشور به درخواست پناهندگی او رسیدگی شود ولی اگر اداره مهاجرت سوئد به این درخواست رسیدگی کند، در مدت زمانی که منتظر پاسخ درخواست پناهندگی خود هستید می توانید با قسمت پذیرش اداره مهاجرت سوئد در ارتباط باشید.

مسئولان قسمت پذیرش اداره مهاجرت شما را در زمینه های مختلف مانند امور مالی و امور مربوط به مسکن راهنمایی خواهند کرد. همچنین اگر سوالی در رابطه با مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی داشتید می توانید از کارکنان قسمت پذیرش سوال کنید. پاسخ درخواست پناهندگی نیز از طریق این قسمت به شما ابلاغ خواهد شد.

بررسی شرایط شخص خواستار  پناهندگی

صدور کارت LMA برای شخص پناهنده

پس از اینکه درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی شخص ثبت شد به او یک رسید داده می شود و پس از چند روز کارت LMA برای شخص صادر می شود و برای او فرستاده می شود تا جایگزین آن رسید شود. این کارت تا زمانی که شخص پناهنده پاسخ درخواست خود را دریافت می کند باید همیشه در کنار او باشد تا در صورت نیاز بتواند ثابت کند که بصورت قانونی درخواست پناهندگی را داده است.

مدت زمان بررسی درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

مدت زمانی که منتظر پاسخ درخواست پناهندگی هستید ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. ممکن است در طول مدتی که منتظر هستید اداره مهاجرت شما را به مصاحبه های زیادی دعوت کند. اگر در طول این مدت محل زندگی خود را تغییر دادید حتما آن را به اداره مهاجرت اعلام کنید تا هنگام نیاز به فراخوانی شما از آن آدرس استفاده کند.

مدت زمان بررسی درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

قبولی درخواست پناهندگی

اگر درخواست شما مورد قبول واقع شد در این صورت اداره مهاجرت به شما یک مجوز اقامت می دهد که می توانید آن را از واحد پذیرش اداره مهاجرت دریافت کنید. با استفاده از این مجوز می توانید در سوئد زندگی کنید و همچنین برای خود کار پیدا کنید. پس از دریافت مجوز اقامت شما باید به اداره مالیات سوئد رفته و از قسمت دفتر ثبت شهری شماره شناسائی مربوط به خود را دریافت کنید.

معمولا مجوز صادر شده برای افرادی که درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی را دارند، مجوز اقامت موقت است مدت زمان اعتبار آن 1 تا 3 سال است. مجوز اقامت دائم اغلب برای کسانی که پناهنده سیاسی هستند یا نیازمند حمایت فرعی یا حمایت خاص دیگری هستند صادر می شود.

طبق قانونی که در سال 2016 در سوئد تصویب شد، افرادی که به عنوان پناهنده سیاسی شناخته می شوند مجوز اقامت موقت به مدت 3 سال را دریافت می کنند. همچنین اگر اداره مهاجرت شخص را واجد شرایط حمایت فرعی تشخیص دهد به او مجوز اقامت 13 ساله را اعطا می کند.

برای افراد 17 تا 24 ساله که در حال گذراندن مراحل آموزش عالی خود هستند، مجوز اقامت طولانی تری صادر می شود تا بتوانند تحصیل خود را به اتمام برسانند. شخص خواستار مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی تحت شرایط خاصی مثل پناهنده سیاسی بودن می تواند به خانواده خود ملحق شود. همچنین کسانی که اظهارنامه ای برای حمایت فرعی دریافت کرده اند تحت شرایطی خاص می توانند به خانواده خود ملحق شود.

زمانی که مدت زمان تعیین شده برای مجوز اقامت به اتمام می رسد، می توانید برای تمدید آن اقدام کنید. شما باید قبل از انقضای مجوز اقامت برای تمدید آن اقدام کنید ولی نباید این زمان زودتر از 3 ماه باشد و همچنین تا پایان اعتبار آن نیز 3 ماه باقی مانده باشد. در این حالت برای تمید اقدام کنید. اگر هنوز نیازمند حمایت از جانب اداره مهاجرت هستید، مجوز اقامت تمدید شده خود را دریافت می کنید. همچنین اگر بتوانید به اداره مهاجرت ثابت کنید که از طریق کسب و کار می توانید از خود حمایت کنید، اداره مهاجرت به شما مجوز اقامت دائم اعطا می کند.

در هنگامی که درخواست طریق پناهندگی را داده اید و منتظر هستید می توانید برای خود خانه اجاره کنید یا از خانه تهیه شده بوسیله اداره مهاجرت استفاده کنید. اگر اداره مهاجرت برای شما مسکن تهیه کند، شما نقشی در انتخاب محل زندگی خود ندارید و حتی ممکن است جابجا شوید. برای کسانی که نیاز خاصی دارند مثلا از معلولیت خاصی رنج می برند باید محل اقامت مخصوص این افراد تهیه شود تا در زمان انتظار به مشکل برخورد نکنند. همانطور که گفتیم فراموش نکنید هنگام تعویض محل زندگی، این موضوع را به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

کسانی که درخواست پناهندگی را می دهند، در هنگام انتظار برای پاسخ درخواست باید از مراقبت های پزشکی و بهداشتی بهره مند شوند. همچنین در مورد این موضوع مسئول خدمات مراقبت بهداشتی باید رسیدگی کند. برای کودکان زیر 18 سال، تا زمان اقامت در سوئد مستحق دریافت مراقبت های بهداشتی خاصی هستند. همه ی کسانی که درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی را داده اند برای بررسی سلامت به مرکز بهداشت می روند البته این بررسی مشکلی برای درخواست پناهندگی شما ایجاد نمی کند. هنگام دریافت خدمات مراقبت بهداشتی یا هنگام خرید دارو اگر کارت پناهندگی خود را نشان دهید می توانید هزینه های کمتری را پرداخت کنید.

رد درخواست پناهندگی

درصورتی که اداره مهاجرت درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی شما را رد کرد، یعنی شما ملاک های لازم برای پناهندگی در این کشور را ندارید. در این صورت شما باید به کشور خود بازگردید یا می توانید درخواست تجدید نظر بدهید. اگر درخواست تجدید نظر بدهید، درخواست خود را برای اداره مهاجرت ارسال می کنید و از یک دادگاه می خواهید تا رای صادر شده برای شما را بررسی کند. اداره مهاجرت پس از بررسی مجدد شرایط شما تصمیم خواهد گرفت که رای شما قابل تجدید نظر است یا خیر. اگر قابل تجدید نظر تشخیص داده شد، درخواست تجدید نظر شما را به دادگاه ارسال می کند تا دادگاه آن را بررسی کند.

اگر درخواست مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی شما رد شد، شما موظف هستید در زمانی که اعلام شده از سوئد خارج شوید به کشور خود یا کشور دیگری که اجازه اقامت در آن را دارید بروید. البته اداره مهاجرت می تواند شما را برای خروج از سوئد حمایت کند یعنی می تواند مقدمات سفر شما را فراهم کند یا برای شروع کسب و کار در کشور خود شما را حمایت کند.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

امروزه به دلایل مختلفی سفر به دیگر شهرها و کشورها را شاهد هستیم و افراد به دلایل و با انگیزه های گوناگونی برای گذراندن ادامه

مطالعه »
مهاجرت به هلند

مهاجرت به هلند

هلند کشوری است که از شرایط خوبی برای زندگی برخوردار است، لذا در سال های اخیر بسیاری از افراد به کمک روش های مختلف برای

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند