مهاجرت به روسیه

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

یکی از مباحث جنجال برانگیز دنیا از نظر مبانی و تأثیرهای مختلف آن بر کشورها مهاجرت می باشد. مهاجرت یعنی نقل مکان کردن افراد یک منطقه به منطقه دیگر می شود که این جا به جایی می تواند در داخل کشور یا خارج کشورمانند مهاجرت به روسیه معنی شود.

کشور روسیه

پهناورترین کشور جهان که در بخش های شمال غرب آسیا و غرب اروپا قرار دارد روسیه نام دارد. در زمستان دمای این کشور به -۱۲ درجه و در تابستان به ۲۰ درجه بالای صفر می رسد. از این رو این کشور را یک کشور سردسیر به حساب می آورند. جمعیت این کشور بالغ بر صد و چهل میلیون نفر می رسد که اکثریت آن ها پیرو دین مسیحیت هستند. پایتخت این کشور شهر مسکو می باشد. فاردی که می خوتهد مهاجرت به روسیه کنند با ما همراه باشند تا با چگونگی این مهم آشنا شوند.

مهاجرت به روسیه

امروزه، مهاجرت در جامعه کم تر به معنای مهاجرت کاری یا تفریحی، به کار می رود؛ بلکه بیشتر جا به جایی دائم یا بلندمدت مانند مهاجرت به روسیه معنا می شود. به همین دلیل، منظور از مهاجرت در بخش حقوقی جا به جایی از یک کشور به کشور دیگر می باشد. با ما همراه شوید تا بیشتر با مهاجرت و مهاجرت به روسیه آشنا شوید.

آمار می گوید در سال ۲۰۰۵ میلادی حدود صد و نود میلیون نفر که حدود ۳ درصد از جمعیت دنیا را شامل می شوند، مهاجرت به کشورهای پیشرفته مثل مهاجرت به روسیه انجام داده اند و بقیه در کشورهایی که به دنیا آمده اند، باقی مانند و به زندگی ادامه می دهند. اما در این سال ها مهاجرت افزایش زیادی یافته است به طوری که در سال ۲۰۱۵ میلادی به دویست و پنجاه میلیون نفر رسیده است. از عوامل ترغیب افراد به مهاجرت شغل مناسب، رهایی از برخی فشارها، جنگ و ناامنی، زندگی بهتر و… می باشد که در ذیل توضیح مختصری درباره بعضی از آن ها داده شده است.

مهاجرت به روسیه

دلایل مهاجرت به روسیه

اصولاً علت های مهاجرت به دو بخش کلی «رانده شدن» و «جذب شدن» تقسیم می شود. از این عوامل می توان مهاجرت اقتصادی یا کاری، فراهم بودن شغل یا استخدام شدن در کشوری دیگر، تفاوت در میزان سطح دستمزدها، داشتن زندگی ایده آل، بلایای طبیعی و … که بعضی ها غیرقانونی می باشد را نام برد. برای بعضی از افراد آموزش بهتر، فرهنگ غنی تر و نیاز فرهنگی عاملی است که به دیگر کشورها مهاجرت کنند.

افرادی هستند که به دلیل دانش آموختگی بیشتر یا به دست آوردن مدرک علمی معتبر به کشوری دیگر سفر می کنند به همین دلیل یک از اهداف مهاجران که مهاجرت به روسیه می کنند، تحصیل می باشد. برخی دیگر نیز برای آزادی و احترام بیشتر و نارضایتی از شرایط سیاسی کشور خود به کشوری دیگر سفر می کنند. در بعضی از کشورهای فقیر و در حال توسعه برخی از افراد از اوضاع نه چندان خوب اقتصادی کشور خود رنج می برند و برای یافتن شغل مناسب و زندگی بهتر کشور های توسعه یافته را انتخاب می کنند و  به همین دلیل بعضی ها مهاجرت به روسیه می کنند.

در چند سال اخیر یکی از دلایلی که افراد به کشورهای دیگر مهاجرت(مهاجرت به روسیه) می کنند، جنگ و ناامنی است. از نمونه های آن می توان مردم عراق و سوریه که مهاجرت به روسیه و سایر کشورها . از عوامل دیگر مهاجرت می توان داشتن زندگی بهتر، فرار از قحطی و… را نام برد.

کشورهای مقصد همانند افراد مهاجر که بر اثر این مهاجرت می توانند سود یا زیان کنند؛ برای این کشورها هم می تواند مفید یا مضر باشد. جنبه های مفید آن می تواند شامل این موارد باشد: با جذب نخبگان می توانند رتبه علمی کشور خود را در سطح جهانی بالا ببرند، با ورود نیروی کار مناسب و ارزان و ورود سرمایه خارجی می تواند از لحاظ اقتصادی برای کشورهای مقصد مفید باشد. البته در بعضی اوقات می تواند این مهاجرت ها به کشورهای مقصد آسیب برساند از جمله این زیان ها می توان به افزایش بیکاری برای جوانان کشور، شلوغی شهرها و در پی آن آلودگی و تخریب محیط زیست، ناامنی و دیگر موارد می تواند باشد.

از دیگر زیان ها می توان به مسئله تروریست اشاره کرد. کشورها از این ترس دارند که تروریست ها به عنوان گردشگر وارد کشور شوند و جو آرام و متحد کشور را به هم بزنند لذا کشورها دو راه را اختیار کردند، یکی از این ها از ورود هر مهاجری به کشور خود جلوگیری کنند و دیگری این که با به کار گیری روش های دقیق راه را برای مهاجران باز کنند و کشور را در امنیت قرار دهند. به همین دلیل کشورهای مقصد اطلاعاتی را از مهاجر نظیر نام و نام خانوادگی، وضعیت شغلی، سطح سواد، اهداف او از سفر و… از وی درخواست می کند.

علاوه بر این کشورهای مقصد قوانینی را مختص مهاجران وضع کردند تا از خطرات احتمالی نظیر اغتشاش، ناامنی و … در امان بماند. وضع این قوانین و مقررات برای مهاجر‌ها باعث شده است که برخی از وکیل ها به طور اختصاصی به امور مهاجرت به یک کشور بپردازند.

انواع راههای مهاجرت به روسیه

مهاجرت از نظر خواست و اراده فرد به دو بخش کلی تقسیم می شود که مهاجرت اجباری و مهاجرت ارادی نام دارد. در مهاجرت اجباری، فرد مهاجر هیچ گونه از خود ندارد و به اجبار از کشوری به کشور دیگر جا به جا می شود. در مهاجرت ارادی یا خودخواسته فرد به صورت انفرادی یا با خانواده تصمیم به مهاجرت به روسیه یا کشورهای دیگر را می گیرند.

مهاجرت از لحاظ زمان به دو بخش کلی قطعی و موقتی تقسیم می شود. در مهاجرت قطعی یا دائمی فرد قصد بازگشت به محل زندگی خود را ندارد؛ از عوامل این تصمیم می توان اوضاع نا به سامان اقتصادی و سیاسی، رسیدن به شغل مناسب، تحصیل بهتر و … می باشد. مهاجرت موقتی یا به قصد بازگشت که یکی از انواع آن، مهاجرت فصلی می باشد. در این نوع مهاجرت فرد برای دستیابی به شغل یا کار کردن در مزارع مجبور به مهاجرت می شود.

مهاجرت از نظر شکل انواع گوناگونی دارد. یکی از انواع این نوع مهاجرت ها، مهاجرت توده ای می باشد. در مهاجرت توده ای مهاجران به طور گروهی از مکانی به مکان دیگر سفر می کنند. معمولاً این گونه مهاجرت می تواند جنبه های متفاوتی مانند سیاسی، مذهبی و استعماری باشد. که نمونه آن هجرت مسلمانان پاکستان به هند می باشد. نمونه دیگر مهاجرت، مهاجرت فردی می باشد. در این نوع مهاجرت افراد به طور انفرادی یا خانوادگی به مکانی دیگر مهاجرت می کنند.

نوع دیگر مهاجرت از نظر شکل مهاجرت برون مرزی (بین المللی) می باشد. در این نوع مهاجرت، مهاجرین به دلیل اتفاقاتی که در کشور رخ داده نظیر فقر و قحطی، یا به دلیل بهتر بودن کشور مقصد اقدام به مهاجرت به آن کشور می کنند. علاوه براین مهاجرت ها، مهاجرت درون مرزی، مهاجرت شهرستانی و مهاجرت بین شهرستانی هم از نظر شکل وجود دارد.

انواع راههای مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

پناهندگی به معنای این است که یک شهروند با داشتن یک ایدئولوژِی خاص یا فرار از آزارهای قومیتی و ملی یا نداشتن امنیت در کشور خود به یک کشور دیگر پناه ببرد. پناهندگی معمولاً مطلوب کشورهای مبدأ نیست و غیرقانونی محسوب می شود. کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان مفهوم پناهنده بودن و مسئولیت های کشورهای عضو را در برخورد با پناهندگان ابلاغ می کند. در ۲۸ ژوئیه ی ۱۹۵۱ میلادی کنوانسیون مربوط به وضیع پناهندگان از سازمان ملل متحد ابلاغ شد و به تصویب رسید؛ و در ۲۲ آوریل ۱۹۵۴ میلادی به اجرا در آمد.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

 مهاجرت به روسیه و دیگر کشورها از طریق همسر مورد استقبال قرار گرفته است. اما هر کشوری قوانین خاصی را برای این گونه مهاجرت در نظر گرفته است که با مطالعه قوانین می توانید بیشتر با این گونه مهاجرت آشنا شوید. اگر قصد مهاجرت به روسیه و سایر کشورها دیگر را دارید با مفهوم تابعیت نیز باید آشنا شوید؛ در این جا مفهوم تابعیت را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

تابعیت به معنای رابطه های یک شخص با کشور متبوعش می باشد؛ این رابطه ها می تواند معنوی، داخلی، سیاسی، حقوقی و بین المللی باشد. قواعد تابعیت ممکن است در کشورهای گوناگون، متفاوت باشد؛ اما اصول زیر در بین کشورها مشترک می باشد:

ممنوع بودن سلب تابعیت، ممنوع بودن تابعیت های مضاعف : یعنی یک شخص نمی تواند بیش از یک تابعیت داشته باشد؛ زیرا یکی از اصول تابعیت، وحدت می باشد. اما با وجود تلاش های جهانی و ملی هنوز هم تابعیت مضاعف وجود دارد، دلیل به وجود آمدن آن تفاوت قوانین هر کشور با سایر کشورهاست. یعنی یک فرد می تواند با داشتن ویژگی های خاص تبعه یک کشور شود و با داشتن ویژگی دیگر تبعه کشوری دیگر باشد. هر کس باید دارای تابعیت باشد. اصل تغییرپذیری تابعیت: یعنی مهاجر می تواند از تبعه کشور دیگر خارج شود و تابعیت کشور دیگری را بگیرد.

برای تحصیل تابعیت یک کشور دو راه وجود دارد؛ یکی از تابعیت ها تابعیت اصلی است که خود به دو نوع سیستم خون و دیگری سیستم خاک تقسیم می شود. در سیستم خاک، تابعیت یک کشور به فرزندی داده خواهد شد که در آن کشور به دنیا آمده باشد و در سیستم خون، فرزندی که از پدر به دنیا می آید، بدون در نظر گرفتن این که پدر مقیم چه کشوری باشد، فرزند تابعیت پدر خود را کسب می کند. راه دیگر در تحصیل تابعیت یک کشور، تابعیت اکتسابی می باشد. در تابعیت اکتسابی، با توجه به قانون هر کشور و اراده فرد تابعیت به وی داده می شود که پس از موافقت شخص، مستلزم اجازه مقامات رسمی کشور (وزارت امور خارجه) می باشد.

اگر یک فرد خارجی با یک فرد روسی ازدواج کند می تواند برای اخذ ویزای مهاجرتی اقدام نماید و اقدام به مهاجرت به روسیه کند. که در صورت داشتن شرایط لازم، می توانند ویزای مهاجرت به روسیه برای این ازدواج که مدت اعتبار آن ۵ سال است؛ و می توانند آن را تمدید و تبدیل به اقامت دائم کنند را اخذ کنند. این شیوه از سال ۲۰۱۵ در روسیه به اجرا در آمده است.

البته شخص متقاضی برای دریافت ویزای مهاجرت به روسیه باید مدارک زیر را ارائه دهد: گواهی پزشکی که سلامت فرد را بر اساس قوانین روسیه تضمین می کند، مدارک برای اثبات حقیقی بودن ازدواج میان طرفین به این خاطر است کرد که متقاضیان صوری بودن ازدواج خود را رد کنند، مدارک برای اثبات وقوع ازدواج میان طرفین که ارائه ی گواهی ثبت ازدواج یا سند ازدواج می تواند دلیلی برای اثبات این موضوع باشد. مدارک برای اثبات عدم سو سابقه کیفری.

به این نکته توجه داشته باشید که با ازدواج با یک فرد روسی نمی توانید تابعیت این کشور را به دست آورید. چون برای تابعیت شرایط زیر مورد نیاز است: تسلط نسبی بر زبان روسی، کفایت وضعیت درآمد برای زندگی در این کشور و سابقه اقامت در روسیه. هر چند که تبدیل اقامت به تبعیت منعی ندارد، اما به سختی به دست می آید.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

یکی از انواع مهاجرت به روسیه و سایر کشورها و اخذ اقامت از طریق پذیرش تحصیلی می باشد. خوبی این نوع مهاجرت این است که مهاجر در هنگام تحصیل یا پس از اتمام نمودن تحصیلات خود، مشغول به کار در کشور مقصد می شود و در نهایت اقامت دائم یا تابعیت آن کشور را نیز به دست می آورد؛ لذا بهتر است که دانشجویان یا محصلین کشوری را انتخاب کنند که امکان کار در آن وجود داشته باشد.

یکی از راه های مهاجرت به روسیه تحصیل در روسیه می باشد. در روسیه به افرادی که در رشته های پزشکی و دندان پزشکی تحصیل می کنند، اهمیت ویژه ای می دهند و دانشگاه های معتبر مسکو بهترین امکانات را در اختیار این محصلین قرار می دهند؛ به همین دلیل است که تحصیل در مسکو یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل و مهاجرت به روسیه می باشد. سالانه تعداد زیادی متقاضی برای تحصیل در روسیه اقدام به مهاجرت به روسیه می کنند که دو دلیلی عمده آن می تواند داشتن باکیفیت ترین سیستم آموزش و پرورش و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل در مقایسه با سایر کشورها می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه مسکو روسیه برای رشته های پزشکی حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال و رشته های غیر پزشکی هم چون هوافضا، مکانیک، الکترونیک و… ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار می باشد و هزینه های خوابگاه بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال می باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق تخصص یا کار

یکی از راه های مهاجرت به روسیه برای کسانی که شرایط و سوابق کاری خوبی دارند، می تواند از طریق ویزای کار مهاجرت به روسیه کنند. حقوق و پاداش های مساوی و مناسب برای همه کارمندها بدون درنظر گرفتن ملیت و قومیت یکی از حسن های کار در روسیه می باشد. به همین دلیل، افراد اقدام به مهاجرت به روسیه می کنند.

یکی از راه های راحت برای اخذ ویزا کار و مهاجرت به روسیه دعوت نامه می باشد که از سوی کارفرما در روسیه ارسال می شود؛ اما دیگر افراد از طریق کارآفرینی خصوصی در روسیه اقدام به مهاجرت به روسیه نمایند. یعنی فرد باید کسب و کاری را که اداره مهاجرت روسیه تایید کرده و ثابت کند که کسی در داخل این کشور نمی تواند آن را انجام دهد را راه اندازی کند. یکی دیگر از شرایط برای مهاجرت به روسیه از طریق کار، مسطح بودن بر زبان روسی می باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

افرادی که تفکری خلاق در سرمایه گذاری خارج کشور دارند، می توانند مهاجرت به روسیه را انتخاب کنند. از مزایای سرمایه گذاری در این کشور می توان منابع طبیعی و وسیع در روسیه، اقتصاد پیشرفته به خصوص در زمینه فناوری، نظام سیاسی و اجتماعی پایدار، رشد اقتصادی پویا، سرمایه انسانی مشهور، نظام مالیاتی پیشرفته، حمایت دولتی و بزرگ ترین کشور مصرف کننده نام برد.

در روسیه مناطقی برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه و افزایش مهاجرت به روسیه وجود دارد که شامل موارد زیر می شود: سه منطقه بندری، پنج منطقه فناوری، شش منطقه تولیدی و صنعتی و مناطق تفریحی و گردشگری. یکی دیگر از راه های مهاجرت به روسیه خرید املاک و مستغلات مسکونی، کشاورزی، اداری، تجاری و صنعتی برای زندگی و کار می باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

مهاجرت به روسیه از طریق کارافرینی

در دهه های اخیر مهاجرین برای مهاجرت به روسیه بیشتر از طریق کارآفرینی اقدام به مهاجرت به روسیه کرده اند. به دلیل امکانات فراوان و آسان تهیه نمودن آن در روسیه برای کارآفرینی مسافرت کرده اند. از مدارک اخذ مجوز کارآفرینی در روسیه ارائه کارت اقامت موقت یا دائم در روسیه، ترجمه قانونی پاسپورت یک شهروند خارجی و دریافت رسید تایید پرداخت ۸۰۰ روبل به دولت روسیه. علاوه بر این اگر شما نمی خواهید تجارتی برای خود در روسیه داشته باشید و مهاجرت به روسیه کنید، می توانید بخشی از یک تجارت بزرگ را خریداری نمایید. به عنوان مثال اگر شما سالانه ده میلیون روبل را در یک تجارت سرمایه گذاری کنید می توانید حداقل ۱۰ درصد از سود یک تجارت را صاحب شوید که سالانه ۱۶۲۰۰۰ دلار مالیات دارد.

در روسیه افرادی که از سایر کشورها به آن جا مهاجرت به روسیه می کنند قوانین بسیاری را باید پشت سر بگذارند تا یک کسب و کار راه بیندازند. اصولاً سه ساختار کلی برای راه اندازی یک کسب و کار وجود دارد؛ یکی از آن ها این است که شما می توانید به عنوان یک کارآفرین مستقل بدون تشکیل دادن یک نهاد حقوقی، تجارتی را اداره کنید، در آن ثبت نام کنید. راه دیگر این است که به کمک سرمایه گذار خارجی که مهاجرت به روسیه کرده است، یک نهاد حقوقی تشکیل دهید یا اگر کسب و کاری در خارج از کشور روسیه دارید می توانید شعبه یا موسسه دائمی این شرکت خارجی را در کشور روسیه ثبت و تاسیس کنید و مهاجرت به روسیه کنید.

 اگر شما مهاجرت به روسیه کردید،مراحل ثبت یک نهاد حقوقی به شکل زیر است: باز کردن یک حساب بانکی، آماده سازی اسناد لازم برای ثبت، دریافت اسناد و مدارک ثبت شرکت، جمع آوری اسناد اساسی و مهم، تصمیم گیری در مورد یک ساختار حقوقی و تجاری، ساختن مهر، تکمیل فرم اسناد و مدارک لازم برای ثبت.

هزینه زندگی در روسیه

قبل از این که به بحث در مورد راه های مختلف برای مهاجرت به روسیه بپردازیم درباره هزینه های زندگی در روسیه صحبت کنیم. هزینه های زندگی روزمره در روسیه مانند رفت و آمد، مواد غذایی و سوخت فسیلی، مناسب و منطقی به نظر می آید. اما هزینه های داشتن یک خانه بسیار بالاست، البته بستگی به سلیقه و مکانی که می خواهید در آن زندگی کنید دارد، به عنوان مثال در مسکو هزینه های مسکن بسیار بالاست ولی در ولگاگراد پایین است. درآمد در روسیه نیز منطقی و معقول به نظر می رسد. حداقل حقوق رسمی در این کشور ۲۵۰ دلار آمریکایی می باشد. اما گفته می شود که این حقوق واقعی نیست و تا ۱۰۰۰ دلار در ماه می رسد؛ لذا اگر فکر می کنید این شرایط را دارید اقدام مهاجرت به روسیه کنید.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت چیست

مهاجرت به نیوزیلند

آیا می دانید شرایط مهاجرت به نیوزیلند چگونه است؟ آیا از شرایطی که قبل از مهاجرت به نیوزیلند باید به انها توجه کنید آگاه هستید؟

مطالعه »
مهاجرت به ایرلند از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ایرلند

امروزه مهاجرت به کشورهای مختلف برای داشتن سطح زندگی بالاتربه عنوان یکی از دغدغه‌های ما انسان‌ها تبدیل شده است. هر کس به دنبال کشوری با

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند