مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

سایت سفریار هیچ گونه فعالیتی در زمینه پناهندگی انجام نمی دهد.
هدف از این مطالب صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد. 

خرید تور ارزان قیمت تایلند

هر ساله تعداد بسیار زیادی از انسان ها، در سراسر جهان قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند. مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی یکی ازانواع روش های مهاجرتی است که افراد بنا به دلایل مختلفی همچون سیاسی، امنیتی و… در داخل خاک کشورشان، فرار کرده و به کشوری دیگر برای ادامه زندگی خود پناه می برند. برای اقامت قانونی در کشوری دیگر مثل کانادا، شرایطی وجود دارد که ما سعی کردیم در این مقاله توضیحاتی درباره این موضوع برای شما شرح دهیم.

آشنایی با کشور کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت ودر شمال قاره آمریکا واقع شده است. مساحت این کشور 9.98 میلیون کیلومتر مربع و پایتخت سیاسی آن شهر اتاوا، محل مجلس فدرال کشور و خانه فرماندارکل است. این کشور همچنین به عنوان چهارمین کشور پهناورجهان، از نظر مساحت خشکی شناخته شده که از اقیانوس اطلس تا آرام را در بر می گیرد. مرز کشور کانادا با کشور ایالت متحده در قاره آمریکا بزرگترین مرز زمینی در جهان است.

آشنایی با کشور کانادا

مهاجرت به کانادا

 معمولا انتخاب اول هر فردی برای مهاجرت به کشوری دیگر، کانادا است. در سال های اخیر بخاطر وجود شرایط و فرصت های مناسب برای زندگی ، کار و تحصیل ، شاهد رشد چشمگیری در مهاجرت به کانادا هستیم. کانادا در سال 2018 قصد دارد که مجوز اقامت دائم را برای حدود 300 هزار نفر از مهاجرین این کشور صادر کند. متقاضیان باید این نکته را در نظر داشته باشند که مهاجرت به هیچ کشوری راحت نبوده و باید تمام شرایط و قوانین را در نظر گرفت. به طور مثال برای مهاجرت به کانادا، احتیاج به شرایط روحی و جسمی عالی ، آشنایی و آگاهی از قوانین و فرهنگ زندگی در کانادا و مدارکی همچون ویزای کانادا، پاسپورت و گذرنامه معتبر است. مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، یکی از انواع راه ها و روش هایی است که افراد برای مهاجرت و اقامت در این کشور اقدام می کنند. بهتر است که مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا با توجه به دلایل مطرح شده، گزینه و راه حل نهایی افراد باشد.

فرق بین دو کلمه مهاجر وتوریست در مدت زمان سفر است، به طوری که اگر فرد قصد سفر به کشوری را برای زمان کوتاهی دارد، نمی توان آن را مهاجر نامید و به آن توریست یا گردشگر می گویند. بسیاری از افراد بعد از کسب آگاهی و شناخت کلی از کشور مقصد و اطمینان از انتخاب و تصمیم خود، شرایط و مدارک لازم برای این کار را باید فراهم کنند. برای هر فردی که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارد، این موضوع یک تصمیم بسیار سخت و مشکل است؛ چرا که در کنارمزایای این تصمیم باید معایب و قوانین در این زمینه را در نظر داشت. کشورهای آمریکایی و اروپایی مختلفی برای مهاجرت افراد وجود دارد که از کشورهای محبوب ایرانیان در این زمینه می توان به کشور های کانادا، استرالیا، انگلستان، آلمان، اتریش، هلند اشاره کرد. افراد با توجه به ویژگی ها و توانایی های خود و از طریق راه ها و روش های مختلف، از جمله تحصیل، کار، سرمایه گذاری،ازدواج به کشوری دیگر مهاجرت می کنند. یکی دیگر ازانواع این روش ها، مهاجرت از طریق پناهندگی در کشوری دیگر است. که در این مقاله ما به مبحث مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی می پردازیم.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

یکی از راه های مهاجرت به کشوری دیگر، پناهندگی است. با وجود طولانی و دشوار بودن پروسه پناهدگی برای مهاجرت به یک کشور دیگر ، اما به عنوان، تنها و آخرین راه حل برای افرادی که قصد فرار از مشکلاتی را دارند که جان وی را تهدید می کند. عموما افراد تنها در صورت ایجاد شرایط سخت و خطرات بالقوه و بالفعل و ترس موجه از آزار و اذیت در کشورشان، پناهنده می شوند و تا زمان بر طرف شدن این مشکلات، قصد بازگشت به کشور خود را ندارند. این خطرات و تهدیدات برای افراد می توانند عوامل سیاسی، امنیتی، طبیعی و مذهبی را در برگیرد. کشورهای متمدن دنیا، در کشور خود همواره در حال تلاش برای تسهیل امر پناهندگی و در نخستین گام فراهم کردن زمینه ای برای به رسمیت شناختن و مشروعیت امر پناهدگی هستند. در این صورت فرد پناهنده در بخشی از قوانین و مقرارت بین الملل از حقوق و مزایا برخوردار می شود. به این نکته توجه داشته باشید که بین دو کلمه مهاجر و پناهنده تفاوت وجود دارد؛ مهاجر به قصد اقامت دائم و پناهنده به قصد فراراز مشکلات به کشوری دیگر مهاجرت می کند.

در مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی ، کلمه مهاجرت به چه معناست؟  کشور کانادا از جمله کشورهایی است، به افرادی که بخاطر ترس از آزار و اذیت در کشورشان در حال فرار هستند و امیدی به نجات خود ندارند، اسکان مجدد یا پناه می دهد . پناهندگی در کانادا از نظر جامعه بین الملل امری پسندیده و قابل احترام است، به این دلیل که آن ها اقامت بلند  مدت در این کشور را را به عنوان راه حلی بلند مدت در نظر گرفته اند.

شرایط پناهندگی برای مهاجرت به کانادا

به منظور مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، افسرانی برای ثبت درخواست پناهندگی، مدارک شما را دریافت می کنند تا  با بررسی های لازم تشخیص دهند، مدارک کدام فرد صلاحیت لازم را برای ارجاع به شورای مهاجرت و پناهندگی دارد. دادگاهی مستقل که در مورد پناهندگی تصمیم می‌گیرد، که آیا شما واجد الشرایط حمایت برای پناهندگی در کانادا هستید یا نه. درخواست مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی، در صورت موارد زیر صلاحیت ارجاع  به شورای مهاجرت و پناهندگی را ندارد:

 1. تشخیص بازگشت از کشورکانادا به کشور خود
 2. عدم امنیت و ایجاد خطردر کشور کانادا به علت فعالیت های مجرمانه و نقض حقوق بشر
 3. وجود مدارکی مبنی بر رد درخواست قبلی‌ مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی
 4. توقف در کشوری که قابلیت پناهنده شدن را داشته به هنگام مهاجرت از طریق پناهندگی

شرایط پناهندگی برای مهاجرت به کانادا

روش های مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت، به جابه جایی افراد بین کشورها با هدف کار، تحصیل و زندگی برای مدت زمان زیادی می گویند. دلایل و شرایط مهاجرت افراد از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است و می تواند شامل فقر و تنگدستی، بیماری، مسائل سیاسی، جنگ و فقدان امنیت، بلایای طبیعی و… باشد. برای مهاجرت از طریق پناهندگی، سیستم پناهندگی کانادا، تنها دو راه برای ثبت درخواست در نظر گرفته است که شامل :

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در داخل خاک

درخواست مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی در داخل خاک این کشور، در غالب برنامه رسیدگی به پناهندگان وارد شده به این کشور است.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در بیرون خاک

درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا در بیرون خاک این کشور، در غالب برنامه های بشر دوستانه و اسکان مجدد برای حفاظت از افراد خارج از کشور کانادا. این برنامه معمولا برای کسانی است که به دلایل مختلف و رنج و سختی های بسیار و غیر قابل تحمل، از خانه فرار کرده و به مدت چند سال مجبور به زندگی در اردوگاه های پناهندگی بوده اند. این افراد به محض ورود به کشور کانادا مورد حمایت قرار گرفته و می توانند زندگی جدیدی را در این کشور آغاز کنند. کانادا به عنوان عضوی از جامعه بین المللی دارای ارتباطاتی با دفاتر عالی سازمان ملل متحد در زمینه امور پناهندگان است. این سازمان همراه حامیان خود، سعی در شناسایی، تشکیل پرونده و درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی و کشورهای دیگر و در نهایت اسکان پناهندگان دارد. کشور کانادا طبق قوانین پناهندگی خود،در پذیرش این افراد بسیار دقت کرده و بعد از بررسی های لازم بخاطر این که به دلیل مسائل امنیتی، جرم و جنایت و سلامتی برای مردم کشور خودش مشکلی به وجود نیاید؛ این افراد را انتخاب می کند.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در بیرون خاک

شرایط پناهندگان کانادا

معمولا کمک های اولیه ای از سوی دولت کانادا و حکومت فدرال، استان کبک و کمک های مالی خصوصی از سوی سازمان ها و یا گروه های مردمی به مدت یک سال تا خودکفایی افرادی که با مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در این کشور مستقر شده اند، در نظر گرفته شده است . در واقع این کمک ها به افراد پناهنده ای تعلق می گیرد که از توانایی لازم برای تامین نیازهای اولیه خود برخوردار نیستند. به این منظور به صورت ماهانه دولت کانادا برای حمایت پناهنده های این کشور هزینه ای را برای تامین غذا و سرپناه و عوارض اقامت در یک استان را برای هر فرد در نظر می گیرد. همچنین برنامه ای را نیز برای ارائه خدمات فوری و اساسی در چهار تا شش هفته اول ورود پناهنده ها فراهم کرده است که این خدمات شامل موارد ذکر شده در زیر است:

 • نحوه ورود و پذیرش در بندرها
 • اقامت موقت
 • کمک و راهنمایی در یافتن مکانی برای اقامت موقت افراد پناهنده
 • نیاز سنجی
 • برقراری ارتباط و برگزاری کلاس های انگلیسی و فرانسه

در کنار دولت، حامیان خصوصی در مدت اسپانسری خود و خودکفایی پناهنده ها، با حمایت های مالی و عاطفی خود برای افرادی که با مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی قصد زندگی در این کشور را دارند؛ مسئول هستند. این حمایت های مالی برای مدت یک سال و برای از پناهنده ها واجد الشرایط تا مدت 3 سال باشد.

شرایط پناهندگان کانادا

وضعیت حقوقی پناهندگان کانادا

در حال حاضر 19.500.000 هزار نفر برای مهاجرت به کشورهای دیگر درخواست پناهندگی دادند که از این تعداد تنها درخواست 100.000 هزار نفر پذیرفته می شود. سهم کشور کانادا در پذیرش درخواست پناهندگی حدود یک دهم از این مقدار است که این کار را به دو طریق زیر انجام می دهد:

اسپانسرها

عده ای از پناهنده ها می توانند درخواست مهاجرت به کانادا  از طریق پناهندگی خود را در صورت حمایت و تقبل هزینه های کامل زندگی برای یک سال زندگی در کانادا توسط اسپانسرها ، از خارج از خاک این کشور مطرح کنند. اما برخی دیگر که توسط اسپانسرها حمایت نمی شوند لازم است برای ثبت درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی خود، به ناچار از 2 طریق وارد خاک این کشور شوند .

 1. در بدو ورود به کشور کانادا درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا خود را مطرح کرده و کلیه مدارک لازم برای اثبات ادعایشان را ظرف مدت 15 روز تکمیل و تحویل دهند.
 2. افراد پناهنده همراه با در دسترس داشتن تمامی مدارک خود،برای ثبت درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به اداره پناهندگی کانادا مراجعه کنند.

در صورتی که درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا این افراد برای زندگی در این کشور توسط مجمع مهاجرت و پناهندگی کانادا ( IRB ) پذیرفته نشود، طبق رای دادگاه فدرال در مورخه 23 جولای 2015  ، این افراد نسبت به رد درخواست پناهندگی خود حق اعتراض داشته و می توانند در مدت زمان رسیدگی به اعتراضشان در این کشور زندگی کنند. البته در صورتی که فرد پناهنده جزو کشورهای D.O.C  ( کشور های امنی که حقوق بشر کامل در آن رعایت می شود ، مانندآلمان، انگلستان، ایرلند و…  ) باشد و با درخواست آن موافقت نشود که این امکان بخاطر شرایط این کشورها وجود دارد  ، این فرد حق اعتراض به رد درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی خود را دارد اما نمی توانند در زمان رسیدگی به اعتراضش در کانادا بماند و باید خاک این کشور را ترک کند؛ در صورت نیاز این امکان وجود دارد که درخواستی برای ماندن در این کشور ، هنگام رسیدگی به اعتراض نسبت به رد درخواست مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی به دادگاه فدرال ارائه کنند.

کمک های دولتی

افراد پناهنده در کشور کانادا تا زمان موافقت با درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در مدت زمان کمتر از 180 روز از تاریخ ارائه درخواست خود، به هیچ عنوان حق کار کردن در خاک این کشور را ندارند. اما اگر وضعیت درخواست آنها از بعد از 180 روز همچنان نامعلوم بود با کسب اجازه از مراجع این کشور می توانند که کار کنند؛ که البته سقف کمک های دولتی در این امر به آنها ، مدت یک سال است . بعد از تمکن مالی فرد و مستقل شدن در اموراتش دیگر واجد کمک های دولتی نبوده و این کمک برای او قطع می شود.

وضعیت حقوقی پناهندگان کانادا

معایب مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا

به طور کلی پروسه ثبت و تایید درخواست پناهندگی ( همچون درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی) برای  کشوری دیگر فرایندی بسیار سخت و مشکل است؛ که ممکن است، به احتمال خیلی زیاد به نتیجه نرسیده و کشورهای مقصد با درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا این افراد موافقت نکنند. بنابراین اگر افراد صرفا به دلیل علاقه به زندگی در کانادا و عدم شرایط لازم برای پناهندگی، قصد مهاجرت به این کشور را دارند؛ توصیه اکید می شود هرگز روش مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی ، برای مهاجرت خود اتخاذ نکرده و تنها در صورتی که شرایط زندگی در کشورخود بسیار سخت و دشوار باشد، مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی را به عنوان اخرین راه حل برای خود در نظر گیرد.

علت این امر دقت و توجه زیاد ماموران پناهندگی کشورها در بررسی و تدقیق مدارک و شرایط فرد متقاضی است در هنگام مهاجرت به کشور کانادا از طریق پناهندگی است و احتمال فریب آن ها از این راه برای اقامت در کانادا خیلی کم است. همچنین پناهندگان کانادا در سال اول ورود خود به این کشور به لحاظ اشتغال با محدودیت های زیادی روبه رو هستند که این امر مشکلات زیادی را در اقامت آن ها ایجاد می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.